Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Skigo Cup (WRE) , etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Skigo Cup (WRE)
Arrangörsorganisation: IFK Kiruna
Datum: lördag 30 november 2013 - söndag 1 december 2013

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D21 Elit

7 660 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove AlexanderssonAlfta-Ösa OK45:155:54
2Tat'yana RvachevaRuissa45:25+0:105:55
3Milka LeppäsalmiHaapamäen Urheilijat45:46+0:315:58
4Hana HancikovaAlfta-Ösa OK46:44+1:296:06
5Natalia GaleevaKrasnoyarsk AWS - SFU46:48+1:336:06
6Anastasiya KravchenkoRuissa46:59+1:446:08
7Olga TrifanovaLeader Petrozavodsk47:02+1:476:08
8Sonja MörskyHaapamäen Urheilijat48:42+3:276:21
9Marjut TurunenSK Vuoksi49:01+3:466:23
10Iuliia TarasenkoKrasnoyarsk AWS - SFU49:10+3:556:25
11Elin VedinSundsvalls OK49:26+4:116:27
12Anni ToiviainenSK Vuoksi49:34+4:196:28
13Frida SandbergSäterbygdens OK49:46+4:316:29
14Tiia TallilaValkeakosken Haka50:00+4:456:31
15Evelina WickbomSävast Ski Team IF50:30+5:156:35
16Magdalena OlssonIFK Moras OK50:46+5:316:37
17Christina Løvald HellbergUmeå OK51:38+6:236:44
18Linda LindkvistIK Jarl Rättvik51:54+6:396:46
19Daisy KudreVärska OK Peko52:21+7:066:50
20Cecilia ThomassonUmeå OK54:07+8:527:03
21Gabriele KeinaiteAlfta-Ösa OK54:42+9:277:08
22Salla KoskelaLounais-Hämeen Rasti56:21+11:067:21
23Emma BergströmOK Vargen57:07+11:527:27
24Helena LundkvistOK Vargen58:11+12:567:35
25Johanka SimkovaIFK Moras OK58:41+13:267:39
26Laura Csucs-FenyvesiIFK Moras OK59:55+14:407:49
27Andrea WickbomSävast Ski Team IF1:02:04+16:498:06
28Anna GunnarsIFK Moras OK1:02:17+17:028:07
29Frida PerssonIFK Moras OK1:03:50+18:358:20
30Linnea SundströmOK Renen1:07:51+22:368:51
31Laura DienerOLG Bern1:09:56+24:419:07
Agnes ElfvingIFK Moras OKutgått
Josefine TuoremaaSävast Ski Team IFej start
Åsa Zetterberg-ErikssonÖSeT SkidOej start

H21 Elit

8 670 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik RostAlfta-Ösa OK43:405:02
2Hans Jørgen KvåleHadeland OL43:42+0:025:02
3Vladimir BarchukovKrasnoyarsk AWS - SFU44:05+0:255:05
4Stanimir BelomazhevHadeland OL44:52+1:125:10
5Andrey LamovCherepovets45:36+1:565:15
6Andrei GrigorevKrasnoyarsk AWS - SFU45:40+2:005:16
7Kirill VeselovKrasnoyarsk AWS - SFU45:43+2:035:16
8Lars MoholdtWing OK45:47+2:075:16
9Martin HammarbergSundsvalls OK45:50+2:105:17
10Andreas HolmbergIFK Moras OK45:52+2:125:17
11Gion SchnyderSki-O-Swiss46:00+2:205:18
12Simo TurunenSK Vuoksi46:03+2:235:18
13Erik BlomgrenUmeå OK46:16+2:365:20
14Hannu-Pekka PukemaNavi46:17+2:375:20
15Janne HäkkinenSuunta Jyväskylä46:19+2:395:20
16Valeriy GlukhovRuissa46:40+3:005:22
17Ulrik NordbergBergnäsets AIK46:43+3:035:23
18Yury YazykouBelarus46:48+3:085:23
19Staffan TunisIF Femman46:51+3:115:24
20Tero LinnainmaaKyrös-Rasti47:19+3:395:27
21Vadim TolstopyatovHellas Orientering48:15+4:355:33
22Christian SpoerryUmeå OK48:26+4:465:35
23Peter ArnessonIF Hallby SOK48:29+4:495:35
24Markus LundholmOK Renen48:40+5:005:36
25Ove SætraHadeland OL48:52+5:125:38
26Linus RappIFK Moras OK50:59+7:195:52
27Carl MagnussonIFK Moras OK51:28+7:485:56
28Peter SundelinIF Femman52:22+8:426:02
29Tommi ReponenSuunta Jyväskylä52:23+8:436:02
30Andris KivlenieksTeam Latvia52:44+9:046:04
31Niklas HenrikssonGammelstads IF54:18+10:386:15
32Adam KarlssonGarphyttans IF54:36+10:566:17
33Raivo KivlenieksTeam Latvia55:10+11:306:21
34Joar SvartholmBergnäsets AIK55:14+11:346:22
35Sandro TruttmanUmeå OK55:35+11:556:24
36Klaus CsucsIFK Moras OK56:51+13:116:33
37Henrik FröjdRehns BK1:13:33+29:538:28
38Per FrostIFK Moras OK1:22:49+39:099:33
39Tage NordbergBergnäsets AIK1:32:58+49:1810:43
Sindre Jansson HaverstadNTNUIej godkänd
erik johanssonOK Trananej godkänd
Stepan MalinovskiiRuissaej godkänd
Henrik PerssonUmeå OKej godkänd
Eivind TonnaLillomarka OLej godkänd
Ilmar UdamJOKAej godkänd
Öyvind WatterdalHadeland OLej godkänd
Mats WållbergVännäs OKej godkänd

H20 Elit

6 120 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sixten WalheimRobertsfors IK37:286:07
2Martin EricsonÖSeT SkidO39:50+2:226:30
3Simon ForsKvarnsvedens GOIF OK40:29+3:016:36
4Filip SalénOK Renen42:13+4:456:53
5Jonatan HöjlindIFK Moras OK42:21+4:536:55
6Jere PantsarPellon Ponsi45:57+8:297:30
7Anders VedinSundsvalls OK49:17+11:498:03
8Andrei KrivasheeyAzimuth56:44+19:169:16

D18 Elit

5 260 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabel SalénOK Renen37:247:06
2Karin HållHJS-Vansbro OK42:17+4:538:02
3Doris KudreVärska OK Peko44:23+6:598:26
4Ida NordlundPiteå IF46:57+9:338:55
5Stefania CorradiniIFK Moras OK48:12+10:489:09
6KLARA YNGVESSONRobertsfors IK50:40+13:169:37
7Erica EdmanSäterbygdens OK51:23+13:599:46
8Elin BergströmOK Vargen58:12+20:4811:03
9Tove NorénVännäs OK1:00:52+23:2811:34
10Signe Leffler-RosendahlOK Renen1:04:24+27:0012:14
11Vega LaudonVännäs OK1:05:56+28:3212:32
FREJA VREDINIFK Umeåej start

H18 Elit

6 120 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle HenrikssonGammelstads IF44:047:12
2Oskar SandbergSäterbygdens OK44:26+0:227:15
3Nils HenrikssonSeskarö IF46:37+2:337:37
4Alexander HörnquistHägglunds IoFK48:34+4:307:56
5Oskar ÖqvistBergnäsets AIK52:56+8:528:38

D16

3 290 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin NordlundPiteå IF31:329:35
2Sofia WestinSävast Ski Team IF34:14+2:4210:24
3Hanna E TuoremaaSävast Ski Team IF37:01+5:2911:15
4Elin LundgrenSävast Ski Team IF38:29+6:5711:41
5Kristina TholerudÖvertorneå IF40:35+9:0312:20
6Johanna LundkvistOK Vargen45:30+13:5813:49
7Alma LaudonVännäs OK50:38+19:0615:23
8Rebecca FahlgrenVittjärvs IK50:58+19:2615:29

H16

5 260 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus WickbomSävast Ski Team IF38:597:24
2Martin GranbergPiteå IF43:15+4:168:13
3Robin SalénOK Renen47:27+8:289:01
4Olof LundgrenUmeå OK58:56+19:5711:12
Erik TuuriÄlvsby IF OKej godkänd

D14

2 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira ForslundO Renen37:2614:33
2Agnes KarlssonÄlvsby IF OK49:31+12:0519:16
3Emma JohanssonVittjärvs IK57:35+20:0922:24

H14

3 290 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl TuuriÄlvsby IF OK39:3012:00
Gabriel LarssonGammelstads IFej godkänd
Albin NorénPiteå IFej start

D12

2 550 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edit KarlssonÄlvsby IF OK37:0414:32
2Frida JohanssonVittjärvs IK45:19+8:1517:46
3Sofia LundkvistOK Vargen45:28+8:2417:49
Tina YlipääBergnäsets AIKej godkänd

H12

2 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven LindmarkIFK Kiruna19:527:47
2Tobias SnellOK Renen22:07+2:158:40

H35

6 120 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ilkka NurminenHiiltomiehet46:187:33
2Håkan KarlssonÄlvsby IF OK59:58+13:409:47
3Thomas JohanssonOK Renen1:08:53+22:3511:15
4Donald McCarthyÄrla IF1:12:24+26:0611:49

D45

3 290 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Charlotte LindkvistIK Jarl Rättvik39:0311:52
2Birgit LundkvistOK Vargen52:04+13:0115:49
Maria BergströmOK Vargenutgått

H45

5 260 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats DruggeVittjärvs IK1:03:1612:01
2Roland HästöOK Skogshjortarna1:07:58+4:4212:55
3Kjell HenrikssonSeskarö IF1:14:05+10:4914:05
Håkan TholerudÖvertorneå IFej godkänd
Peter WestinSävast Ski Team IFej godkänd
Kent TuoremaaSävast Ski Team IFutgått

H55

5 260 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sture NorénÄlvsby IF OK41:347:54
2Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK58:38+17:0411:08
Hans YlipääSeskarö IFej godkänd
Lars Olov NordbergBergnäsets AIKej godkänd
Kjell SandströmBodens BKej start

H65

3 290 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mauno HanhelaHaukiputaan Heitto39:5512:07
2Matts EngvallBodens BK41:08+1:1312:30
3Eje AnderssonBodens BK43:13+3:1813:08
4Kjell MörtbergBodens BK44:32+4:3713:32
5Clas-Göran LundBodens BK49:43+9:4815:06
6Robert SvartholmGammelstads IF1:02:26+22:3118:58

H75

2 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-Erik SjöbergÄlvsby IF OK1:10:5227:34

Öppen motion 1

2 090 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Theo YlipääBergnäsets AIK25:1012:02
2Ella TuressonOK Renen42:12+17:0220:11
3Mirna TuressonOK Renen42:34+17:2420:22
4Cornelia HörnqvistHägglunds IoFK45:20+20:1021:41

Öppen motion 3

3 290 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton AnderssonGammelstads IF43:1213:07
2Harald LarssonBergnäsets AIK55:13+12:0116:46
3Roland LarssonGammelstads IF55:18+12:0616:48
Beatrice SöderlindHägglunds IoFKej godkänd
Keith LarsonLunds OKej godkänd

Öppen motion 8

6 120 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victor HenrikssonSeskarö IF1:10:1011:27
2Sieglinde KundischOK Pan-Kristianstad1:11:43+1:3311:43

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser