Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Skigo Cup (WRE) , etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Skigo Cup (WRE)
Arrangörsorganisation: IFK Kiruna
Datum: lördag 30 november 2013 - söndag 1 december 2013

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D21 Elit

3 230 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove AlexanderssonAlfta-Ösa OK17:485:30
2Milka LeppäsalmiHaapamäen Urheilijat18:07+0:195:36
3Sonja MörskyHaapamäen Urheilijat18:13+0:255:38
4Iuliia TarasenkoKrasnoyarsk AWS - SFU18:24+0:365:41
5Olga TrifanovaLeader Petrozavodsk18:29+0:415:43
6Daisy KudreVärska OK Peko19:12+1:245:56
7Tiia TallilaValkeakosken Haka19:16+1:285:57
8Linda LindkvistIK Jarl Rättvik19:17+1:295:58
9Evelina WickbomSävast Ski Team IF19:18+1:305:58
10Marjut TurunenSK Vuoksi19:19+1:315:58
11Hana HancikovaAlfta-Ösa OK19:20+1:325:59
12Magdalena OlssonIFK Moras OK19:21+1:335:59
13Frida SandbergSäterbygdens OK19:42+1:546:05
14Christina Løvald HellbergUmeå OK19:44+1:566:06
15Elin VedinSundsvalls OK19:48+2:006:07
16Natalia GaleevaKrasnoyarsk AWS - SFU20:37+2:496:22
17Emma BergströmOK Vargen20:39+2:516:23
18Anni ToiviainenSK Vuoksi21:32+3:446:40
19Salla KoskelaLounais-Hämeen Rasti21:44+3:566:43
20Cecilia ThomassonUmeå OK21:49+4:016:45
21Johanka SimkovaIFK Moras OK22:04+4:166:49
21Gabriele KeinaiteAlfta-Ösa OK22:04+4:166:49
23Helena LundkvistOK Vargen22:05+4:176:50
24Anna GunnarsIFK Moras OK22:41+4:537:01
25Andrea WickbomSävast Ski Team IF23:46+5:587:21
26Frida PerssonIFK Moras OK23:57+6:097:24
27Laura DienerOLG Bern24:31+6:437:35
28Linnea SundströmOK Renen25:31+7:437:53
29Laura Csucs-FenyvesiIFK Moras OK28:09+10:218:42
30Agnes ElfvingIFK Moras OK29:59+12:119:16
Anastasiya KravchenkoRuissautom tävlan
Tat'yana RvachevaRuissautom tävlan
Josefine TuoremaaSävast Ski Team IFej start
Åsa Zetterberg-ErikssonÖSeT SkidOej start

H21 Elit

3 640 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andrey LamovCherepovets15:574:22
2Andreas HolmbergIFK Moras OK16:17+0:204:28
3Staffan TunisIF Femman16:25+0:284:30
4Kirill VeselovKrasnoyarsk AWS - SFU16:36+0:394:33
5Vladimir BarchukovKrasnoyarsk AWS - SFU16:44+0:474:35
5Hans Jørgen KvåleHadeland OL16:44+0:474:35
7Erik BlomgrenUmeå OK16:45+0:484:36
8Stanimir BelomazhevHadeland OL16:49+0:524:37
9Andrei GrigorevKrasnoyarsk AWS - SFU16:54+0:574:38
10Öyvind WatterdalHadeland OL17:18+1:214:45
10Ove SætraHadeland OL17:18+1:214:45
10Lars MoholdtWing OK17:18+1:214:45
13Carl MagnussonIFK Moras OK17:20+1:234:45
13Erik RostAlfta-Ösa OK17:20+1:234:45
15Tero LinnainmaaKyrös-Rasti17:28+1:314:47
16Martin HammarbergSundsvalls OK17:29+1:324:48
17Peter ArnessonIF Hallby SOK17:32+1:354:49
18Hannu-Pekka PukemaNavi17:36+1:394:50
19Linus RappIFK Moras OK17:48+1:514:53
20Janne HäkkinenSuunta Jyväskylä17:50+1:534:53
21Ulrik NordbergBergnäsets AIK17:57+2:004:55
22Christian SpoerryUmeå OK17:58+2:014:56
23Niklas HenrikssonGammelstads IF18:03+2:064:57
24Peter SundelinIF Femman18:06+2:094:58
25Markus LundholmOK Renen18:09+2:124:59
26Raivo KivlenieksTeam Latvia18:29+2:325:04
27Simo TurunenSK Vuoksi18:37+2:405:06
28Andris KivlenieksTeam Latvia18:48+2:515:09
29Tommi ReponenSuunta Jyväskylä19:28+3:315:20
30Eivind TonnaLillomarka OL19:29+3:325:21
31Joar SvartholmBergnäsets AIK19:38+3:415:23
32erik johanssonOK Tranan19:40+3:435:24
33Sandro TruttmanUmeå OK20:05+4:085:31
34Ilmar UdamJOKA20:30+4:335:37
35Adam KarlssonGarphyttans IF20:36+4:395:39
36Nauris NeimanisTeam Latvia22:58+7:016:18
37Henrik PerssonUmeå OK24:28+8:316:43
38Henrik FröjdRehns BK25:49+9:527:05
39Per FrostIFK Moras OK27:29+11:327:33
40Sindre Jansson HaverstadNTNUI28:42+12:457:53
41Mats WållbergVännäs OK29:37+13:408:08
42Tage NordbergBergnäsets AIK30:09+14:128:16
Klaus CsucsIFK Moras OKej godkänd
Gion SchnyderSki-O-Swissej godkänd
Valeriy GlukhovRuissautom tävlan
Stepan MalinovskiiRuissautom tävlan
Vadim TolstopyatovHellas Orienteringutom tävlan
Yury YazykouBelarusutom tävlan

H20 Elit

3 660 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon ForsKvarnsvedens GOIF OK19:255:18
2Martin EricsonÖSeT SkidO19:49+0:245:24
3Jonatan HöjlindIFK Moras OK20:07+0:425:29
4Sixten WalheimRobertsfors IK20:18+0:535:32
5Anders VedinSundsvalls OK20:54+1:295:42
6Jere PantsarPellon Ponsi21:47+2:225:57
7Filip SalénOK Renen21:54+2:295:59
Andrei KrivasheeyAzimuthutom tävlan

D18 Elit

2 860 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isabel SalénOK Renen19:316:49
2Ida NordlundPiteå IF20:40+1:097:13
3Doris KudreVärska OK Peko20:42+1:117:14
4Karin HållHJS-Vansbro OK21:31+2:007:31
5KLARA YNGVESSONRobertsfors IK21:50+2:197:38
6Erica EdmanSäterbygdens OK22:11+2:407:45
7Signe Leffler-RosendahlOK Renen25:24+5:538:52
8Tove NorénVännäs OK26:38+7:079:18
9Stefania CorradiniIFK Moras OK29:40+10:0910:22
10Vega LaudonVännäs OK29:52+10:2110:26
Elin BergströmOK Vargenej godkänd
FREJA VREDINIFK Umeåej godkänd

H18 Elit

3 660 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar SandbergSäterbygdens OK19:435:23
2Nils HenrikssonSeskarö IF22:17+2:346:05
3Alexander HörnquistHägglunds IoFK22:56+3:136:15
4Oskar ÖqvistBergnäsets AIK24:13+4:306:36
Kalle HenrikssonGammelstads IFej godkänd

D16

2 680 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia WestinSävast Ski Team IF22:348:25
2Hanna E TuoremaaSävast Ski Team IF23:07+0:338:37
2Elin NordlundPiteå IF23:07+0:338:37
4Kristina TholerudÖvertorneå IF26:03+3:299:43
5Elin LundgrenSävast Ski Team IF26:15+3:419:47
6Rebecca FahlgrenVittjärvs IK30:36+8:0211:25
7Alma LaudonVännäs OK34:23+11:4912:49
8Johanna LundkvistOK Vargen51:35+29:0119:14

H16

2 860 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik TuuriÄlvsby IF OK19:356:50
2Martin GranbergPiteå IF19:42+0:076:53
3Robin SalénOK Renen21:12+1:377:24
4Olof LundgrenUmeå OK27:28+7:539:36
Rasmus WickbomSävast Ski Team IFutom tävlan

D14

2 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elvira ForslundOK Renen26:0212:23
2Agnes KarlssonÄlvsby IF OK33:58+7:5616:10
Elvira ForslundO Renenutom tävlan
Emma JohanssonVittjärvs IKej start

H14

2 680 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gabriel LarssonGammelstads IF29:1010:52
2Karl TuuriÄlvsby IF OK35:18+6:0813:10
Albin NorénPiteå IFej start

D12

2 140 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edit KarlssonÄlvsby IF OK21:229:59
2Frida JohanssonVittjärvs IK23:42+2:2011:04
3Tina YlipääBergnäsets AIK28:02+6:4013:05
4Sofia LundkvistOK Vargen30:41+9:1914:20

H12

2 140 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias SnellOK Renen14:056:34
2Sven LindmarkIFK Kiruna15:02+0:577:01

H35

3 660 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ilkka NurminenHiiltomiehet23:376:27
2Thomas JohanssonOK Renen25:57+2:207:05
3Håkan KarlssonÄlvsby IF OK27:00+3:237:22
Donald McCarthyÄrla IFutom tävlan

D45

2 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charlotte LindkvistIK Jarl Rättvik29:4811:07
2Birgit LundkvistOK Vargen38:50+9:0214:29
3Maria BergströmOK Vargen40:01+10:1314:55

H45

2 860 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter WestinSävast Ski Team IF22:137:46
2Håkan TholerudÖvertorneå IF25:24+3:118:52
3Mats DruggeVittjärvs IK27:13+5:009:30
4Roland HästöOK Skogshjortarna28:34+6:219:59
5Kjell HenrikssonSeskarö IF37:54+15:4113:15
Kent TuoremaaSävast Ski Team IFej start

H55

2 860 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sture NorénÄlvsby IF OK19:076:41
2Hans YlipääSeskarö IF25:32+6:258:55 Ladda ner rutt i gpx-format
3Lars Olov NordbergBergnäsets AIK27:56+8:499:46
4Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK27:57+8:509:46
Kjell SandströmBodens BKej start

H65

2 680 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mauno HanhelaHaukiputaan Heitto22:588:34
2Matts EngvallBodens BK24:56+1:589:18
3Kjell MörtbergBodens BK26:05+3:079:43
4Eje AnderssonBodens BK28:45+5:4710:43
5Robert SvartholmGammelstads IF29:19+6:2110:56
6Clas-Göran LundBodens BK33:05+10:0712:20

H75

2 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Karl-Erik SjöbergÄlvsby IF OKej godkänd

Öppen motion 1

1 860 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Theo YlipääBergnäsets AIK22:5812:20
2Beatrice SöderlindHägglunds IoFK24:25+1:2713:07
3Ella TuressonOK Renen29:16+6:1815:44
4Ebba LindholmIFK Kiruna32:49+9:5117:38
5Stina LindholmIFK Kiruna33:00+10:0217:44
6Minna TuressonOK Renen38:24+15:2620:38
7Cornelia HörnqvistHägglunds IoFK40:02+17:0421:31
Mirna TuressonOK Renenutom tävlan

Öppen motion 3

2 680 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harald LarssonBergnäsets AIK28:1610:32
2Roland LarssonGammelstads IF34:22+6:0612:49
3Monica OlssonOK Renen38:37+10:2114:24
Keith LarsonLunds OKutom tävlan

Öppen motion 8

3 660 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton AnderssonGammelstads IF28:147:42
2Victor HenrikssonSeskarö IF30:42+2:288:23
3Kristina NordeboÄlvsby IF OK33:02+4:489:01
4Göran ErikssonÄlvsby IF OK46:10+17:5612:36
Sieglinde KundischOK Pan-Kristianstadutom tävlan

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser