Officiell resultatlista för Tiomila i Falun-Borlänge

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Tiomila i Falun-Borlänge
Arrangörsorganisationer: Kvarnsvedens GOIF OK / OK Kåre / Stora Tuna OK / Säterbygdens OK
Datum: lördag 14 maj 2016 - söndag 15 maj 2016

10MILA-kavlen, sträcka 5

338 startande
PlacNamnLagTidDiff
1Andreas SølbergIFK Göteborg 131:10
2Vesa TaanilaIkaalisten Nouseva-Voima 131:20+0:10
3Julian DentIFK Lidingö SOK 131:26+0:16
4Jani MyllärinenKoovee 131:27+0:17
5Håkon Raadal BjørloHalden SK 131:28+0:18
6Akseli RuoholaMS Parma 131:37+0:27
7Dag LofthusNTNUI 131:51+0:41
8Emil KaleredOK Denseln 132:04+0:54
9Erik LiljequistSödertälje-Nykvarn OF 132:06+0:56
10Steinar KollerudLillomarka OL 132:26+1:16
10Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna 132:26+1:16
12Simon SvenssonOK Pan-Kristianstad 132:27+1:17
12Eemeli SuominenHiidenkiertäjät 132:27+1:17
14Vetle Ruud BråtenIFK Göteborg 232:31+1:21
15Axel GranqvistOK Ravinen 132:35+1:25
16Sindre RønningFossum IF 132:41+1:31
17Andreas HolmbergIFK Mora OK 132:47+1:37
18Mats TroengOK Linné 132:54+1:44
19Peter NordbrødenHalden SK 232:59+1:49
20Santeri SilvennoinenKalevan Rasti 133:03+1:53
21Göran WinbladRehns BK 133:13+2:03
21Jonas LundgrenLinköpings OK 133:13+2:03
23Elias JonssonNydalens SK 133:20+2:10
24Marian BassetOK Södertörn 233:27+2:17
25Rikard ClaessonStora Tuna OK 133:30+2:20
26Mats DahlénPaimion Rasti 133:34+2:24
27Per ÖbergOK Hällen 133:48+2:38
28Anders HedbergGöteborg-Majorna OK 133:51+2:41
29Olof SandgrenOK Orion 134:04+2:54
30Tapani MäkinenTurun Metsänkävijät 234:28+3:18
31Christian ChristensenOK Pan Århus 134:37+3:27
31Radek NožkaOK Lokomotiva Pardubice / OK Kåre 134:37+3:27
31Kristian KannusKangasala SK / Ikaalisten Nouseva-Voima 234:37+3:27
34Emil JönssonIL Tyrving 234:43+3:33
35Jonas PalmSävedalens AIK 134:44+3:34
35Ludvig EkNyköpings OK 134:44+3:34
35Anssi VesantoEspoon Suunta 134:44+3:34
38Johan Asphjell BjørnaasFrol IL 134:51+3:41
39Pål SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF 234:58+3:48
40Gustav RuneforsVäxjö OK 135:11+4:01
41Erik SköldLinköpings OK 235:13+4:03
42Tobias AhnoffGöteborg-Majorna OK 235:14+4:04
43Aaro RuoholaSBS Vikke 135:18+4:08
44Peter HemmyrJärla Orientering 135:22+4:12
45Rickard HolmqvistHestra IF 135:26+4:16
46Jim Øystein NybråtenIL Tyrving 135:30+4:20
47Vegard KittilsenFreidig / Frol IL 235:31+4:21
48Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna 135:32+4:22
49Markus FredlundTullinge SK 135:35+4:25
50Heikki ToivioAngelniemen Ankkuri 135:36+4:26
50Joona HuilaHiisirasti 135:36+4:26
52Mattias WestfältGotlands OF 135:38+4:28
53Topias ArolaPaimion Rasti 235:42+4:32
54Anton TynongÄrla IF 135:43+4:33
55Simon EklövOK Linné 335:46+4:36
56Kimmo VilskaRajamäen Rykmentti 135:51+4:41
56Sebastian DalandKristiansand OK 135:51+4:41
58Janis KruminsTurun Metsänkävijät 136:01+4:51
59Ivan ForsgrenOK Tisaren 136:04+4:54
60Oskar NymanOK Tyr 136:07+4:57
61Lasse ViiloTampereen Pyrintö 236:08+4:58
62Göran AnlindTäby OK 136:22+5:12
63Topi HasuOK Trian 136:25+5:15
64Bent Erik SkaugOppsal Orientering 136:35+5:25
65Tuukka JurvakainenVaajakosken Terä 136:38+5:28
66Øyvind HelgerudHalden SK 336:41+5:31
67Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarna 236:42+5:32
68Benjamin LambergSK Uusi 136:48+5:38
69Giedrius SabaliauskasIGTISA 136:51+5:41
70Albin ClaessonSävedalens AIK 236:53+5:43
71Timo AhvenainenLahden Suunnistajat-37 136:56+5:46
72Håvar Birkeland StormoenKristiansand OK 236:57+5:47
73Teemu KarjalainenVaajakosken Terä 236:58+5:48
74August MikaelssonVästerås SOK 137:00+5:50
75Andreas JonssonOK Orion 237:02+5:52
76Fredrik WigertzLånghundra IF 137:07+5:57
77Arvid WesterbergOK Kolmården 137:12+6:02
78Kristjan LaasOK Skogshjortarna 137:14+6:04
79Lukas HellgrenOK Ravinen 237:15+6:05
80Christian HjalmarssonIFK Lidingö SOK 237:23+6:13
81Ebbe Møller NielsenOK Pan Århus 237:26+6:16
82Jarkko LaineTampereen Pyrintö 137:27+6:17
83Anders DalinLeksands OK 137:28+6:18
84Markku IsokoskiPellon Ponsi 137:29+6:19
85Pasi LiitiäinenOK Trian 237:30+6:20
86Tuomo LaineHiidenkiertäjät 237:32+6:22
87Johan KärrströmTullinge SK 237:33+6:23
88Kalle RantalaHelsingin Suunnistajat 137:36+6:26
88Jonatan AronssonOK Tisaren 237:36+6:26
90Björn ArnessonUlricehamns OK 137:37+6:27
91Ulf TroengOK Linné 237:38+6:28
92Johan SisellOK Södertörn 137:40+6:30
93Joni KemppiEspoon Suunta 237:41+6:31
93Wertti AutioHyvinkään Rasti 237:41+6:31
95Viktor WaernqvistNAIS Orienteringsklubb 137:53+6:43
96Pål BackstrømHalden SK 437:54+6:44
97Olle SörqvistMarkbygdens OK 137:55+6:45
98Øyvind HjermstadFossum IF 238:00+6:50
99Jarkko KaplasLappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 138:04+6:54
100Robert LarssonIFK Lidingö SOK 338:05+6:55
101Fredrik AhnlénOK Hammaren 138:09+6:59
102Eemeli KiljunenLahden Suunnistajat-37 238:10+7:00
103Viktor AntonssonEksjö SOK 138:12+7:02
104Ulf BergqvistGävle OK 138:13+7:03
105Jørgen SkaarupCopenhagenO 138:15+7:05
106Jari HautalaIF Femman 138:17+7:07
107Kalle LarssonÄrla IF 238:21+7:11
108Sverre Turter SandvoldNTNUI 238:24+7:14
109Jens Didrik BergINTEAM 138:27+7:17
110Gustav ÅhrénMotala AIF OL 138:31+7:21
111Joel SjölanderIFK Umeå 138:37+7:27
112Erik WibergJärla Orientering 238:38+7:28
113Ari MeriläinenHämeenlinnan Suunnistajat 138:44+7:34
114Petter Marki ErichsenVaregg Fleridrett 138:46+7:36
115Lars OwrenFreidig 138:47+7:37
116Vesa TuvialaKouvolan Suunnistajat 138:50+7:40
117Erik ÅkessonVäxjö OK 238:51+7:41
118Albin AxelssonIK Hakarpspojkarna 239:00+7:50
119Petri IkävalkoKangasala SK 139:01+7:51
120Anton PerssonOK Pan-Kristianstad 239:04+7:54
121Mathias BenjaminsenLillomarka OL 239:07+7:57
122Jan NäslundOK Nolaskogsarna 139:11+8:01
123Daniel LindTumba-Mälarhöjden OK 139:13+8:03
124Marcus AnderssonKFUM Örebro OK 139:14+8:04
124Daniel TynellGrycksbo IF OK 139:14+8:04
124Michael ReinhartKFUM Örebro OK 239:14+8:04
127Harald KalagerNTNUI 339:16+8:06
128Jonas EklundOK Rodhen 139:18+8:08
129Kristian DahlströmIFK Mora OK 239:19+8:09
130Albert MollénOK Denseln 239:21+8:11
131Anton SulkulaSuunta Jyväskylä 139:30+8:20
132Niklas WraneSöders-Tyresö 139:33+8:23
133Oscar SvalinOK Alehof 139:37+8:27
134Hampus NyströmIF Hagen 139:38+8:28
134Dyre Martin GulbrandsenFredrikstad SK 239:38+8:28
136Martin SchagerlindTrollhättans SOK 139:47+8:37
137Oskari HeiskanenLynx 139:48+8:38
138Jorma KomeeKorven Honka 139:53+8:43
139Miika TalaHelsingin Suunnistajat 239:54+8:44
139Mattias SandqvistVallentuna-Össeby OL 139:54+8:44
139Philip CarlssonNyköpings OK / Sigtuna OK 339:54+8:44
142Johan ErikssonHagaby GoIF Örebro 139:57+8:47
143Miika ArvolaKoovee 239:58+8:48
144Niku RintalaRasti-Kurikka 139:59+8:49
145Jonatan LysellRehns BK 240:00+8:50
145Jyri KyllästinenRasti-Lukko 140:00+8:50
147Edvard DavidssonOK Klemmingen 140:02+8:52
147Eskil FröislandVang OL 140:02+8:52
149Kenneth JohanssonOK Tranan 140:10+9:00
150Jani TamminenTurun Suunnistajat 140:11+9:01
150Arttu KoskinenHauhon Sisu 140:11+9:01
152Tim Falck WeberTisvilde Hegn OK 240:21+9:11
153Samuel SvenssonCentrum OK 140:28+9:18
154Mikael LundqvistHalmstad OK 140:43+9:33
154Daniel OlmIF Thor 140:43+9:33
156Tomáš JanovskýTSM Praha 140:45+9:35
157Lars PalmqvistJärfälla OK 240:47+9:37
158Anette JuveliKonnerud IL 140:49+9:39
159Johan LangerakJärfälla OK 140:50+9:40
160Magnus LarssonKarlskrona SOK 141:05+9:55
161Oscar WibergJärla Orientering 341:11+10:01
162Hanna ErikssonIFK Mora OK - Ladies night DAM41:19+10:09
163Fredrik SmedbergOK Skogsfalken / OK Vilse 87 141:22+10:12
164Tomas JohanssonJönköpings OK 141:27+10:17
165Eirik BlågestadIndre Østfold OK 141:28+10:18
166Noak SanderbergFinspångs SOK 141:30+10:20
166Hedwig HaasSundsvalls OK 241:30+10:20
168Johan KaskSki Team Forest 141:31+10:21
169Johan SanderSkåneslättens OL 141:32+10:22
169Henrik MarmelidOK Roxen 141:32+10:22
171Johanna EngströmOK Hällen 241:33+10:23
172Marcus ÅhlénFalkenbergs OK 141:34+10:24
173Tommy JauhojärviAsker SK 141:37+10:27
174Håkon HeggedalNydalens SK 241:49+10:39
175Torben WendlerFredrikstad SK 141:54+10:44
176Mikko LähdesmäkiLapuan Virkiä 141:58+10:48
176Per Ola UlsethNydalens SK 341:58+10:48
178Thomas PetterssonSträngnäs-Malmby OL 141:59+10:49
179Henrik BordalRingsaker OK / Hamar OK / Løten o-lag / Raufoss I.L. Orientering 242:04+10:54
179Anders JohanssonHestra IF 242:04+10:54
181Iiro KuuselaRastivarsat 142:08+10:58
182Jonas LindholmCentrum OK 242:09+10:59
183Erik ErikssonFK Herkules / Frölunda OL / OK Älgen 142:12+11:02
184Jonas HagströmFalköpings AIK OK 142:15+11:05
185Johan LövgrenOK Djerf / Degerfors OK / Kristinehamns OK 142:20+11:10
185Peter ViréhnAvesta OK 142:20+11:10
187Andreas RambergØstmarka OK 142:24+11:14
188Hanna Modig TjärnströmLiTHe Vilse DAM42:32+11:22
189Ulf JohanssonSurahammars SOK 142:34+11:24
190Jakob LandspergTisvilde Hegn OK 142:41+11:31
191Vertti LaitinenKoovee 342:55+11:45
192Kjell WestinPorsgrunn OL / Larvik OK / Skien OK 143:00+11:50
193Torbjörn LännevallOK Roslagen 143:03+11:53
193Johan AagaardSøllerød OK 143:03+11:53
195Mattias LundbladOK Linné 443:13+12:03
196Fredrik BjernulfSundbybergs IK 143:19+12:09
196Martin GranbergIFK Mora OK 343:19+12:09
196Ola CarlénBromma-Vällingby SOK 143:19+12:09
199Peter AronssonFK Friskus-Varberg 143:20+12:10
200Daniel PelyhePannon Supersonics 143:29+12:19
200Magnus NordströmKils OK / Lustens OK 143:29+12:19
202Fredrik ÖgrenBergnäsets AIK 143:35+12:25
203Mats SöderbergKalmar OK / Nybro OK 143:37+12:27
204Henrik ReuschHeming Orientering 243:45+12:35
205Pär NorénSkellefteå OK 143:49+12:39
206Petter MyrenbergOK Älvsjö-Örby / Tullinge SK 443:51+12:41
207Lena TuressonOK Renen 144:00+12:50
208Stein H. HagenFossum IF 344:09+12:59
209Christopher MollénOK Denseln 344:16+13:06
210Ulf BylundIFK Enskede 144:21+13:11
210Stig MellingRingerike OL 144:21+13:11
212Johanna LarssonKöping-Kolsva OK 144:30+13:20
213Tommi PeltonenJämsän Retki-Veikot 144:32+13:22
214Stefan HedlundAlfta-Ösa OK 144:39+13:29
215Rasmus EkströmMS Parma 244:43+13:33
216Lovisa MartinssonOK Tyr DAM44:44+13:34
217Øyvind Roger HansenRøyken O-lag 144:48+13:38
218Tatu SaariSuunta-Sepot 144:50+13:40
219Andreas SjöholmOK Raseborg 144:51+13:41
220Mathilde SkaareBul-Tromsø IL 144:57+13:47
220Anders PrästingsDomnarvets GOIF 144:57+13:47
222Lars SpånbergGävle OK 245:00+13:50
223Pär MoqvistLerums SOK / Mölndal Outdoor IF 145:01+13:51
224Jan NordinSundsvalls OK 145:05+13:55
225Anders LarssonOK Milan 145:10+14:00
226Sven-Johan PrytzGOIF Tjalve / Skogspojkarnas OK 145:11+14:01
227Markku HelleSaarijärven Pullistus 145:24+14:14
228Henrik EhrinIFK Hedemora OK 145:28+14:18
229Anders CarlssonVänersborgs SK 145:29+14:19
230Hanna RuhanenTeekkarisuunnistajat 145:30+14:20
231Willy GalinHärnösands OK 145:38+14:28
231Jonas HolmgrenOK Hammaren 245:38+14:28
233Henrik Svaland AasKristiansand OK 345:43+14:33
234Kent LodbergOK Pan Århus 345:44+14:34
235Tomas RayOK77 145:48+14:38
236Mats WarvelinLånghundra IF 245:56+14:46
237Petter Astrup ArnesenHeming Orientering 146:05+14:55
238Olli LaakkioKemiön Kiilat 146:08+14:58
239Oskar ForsbergSkogslöparna 146:09+14:59
240Håkan LindénBohuslän-Dals OF 146:14+15:04
241Sven PerssonOckelbo OK / Järbo OK / Årsunda IF 146:17+15:07
242Ales JirasekOK Lokomotiva Pardubice 246:19+15:09
243Boyko RachevBEGUN 146:23+15:13
244Lars-Åke LarssonJämtland United46:24+15:14
245Fredrik OlofssonOK Enen 146:28+15:18
246Marie SpångmyrKnoppen Elit DAM46:30+15:20
247Sami IsoherranenLynx 246:38+15:28
248Roman KuznetsovNord West 146:41+15:31
249Matti LahdenperäLappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 246:59+15:49
250Joonas OjanenHyvinkään Rasti 147:01+15:51
251Anders MattssonOK Älvsjö-Örby 147:11+16:01
252Magnus KjellstrandTumba-Mälarhöjden OK 247:12+16:02
253Gustav HedinSödertälje-Nykvarn OF 347:20+16:10
254Anders RønningNord-Østerdal OK / Gjø-Vard OL / Lillehammer OK / Ringsaker OK 347:21+16:11
255Magnus HerberthsonLinköpings OK 347:25+16:15
256Emma KantarpÄrla IF DAM47:26+16:16
257Gunhild Rogne HallandNTNUI DAM47:28+16:18
258Jan LavénGustavsbergs OK 147:31+16:21
259Oskar EngesAttunda OK 247:33+16:23
260Henric JohnssonBredaryds SOK 147:34+16:24
261Urpo VäänänenTio Rättens Män 147:44+16:34
262Mårten AnterudVäsby OK 147:58+16:48
263Janne NiskanenVehkalahden Veikot 147:59+16:49
264Patrik NilssonSnättringe SK 148:01+16:51
264Johan KarlssonOK Tor / Tullinge SK 548:01+16:51
266Kajsa Stina SandstadNTNUI 748:08+16:58
267Maren KoplandModum O-lag 148:10+17:00
268Piibe TammemäeSK100 148:11+17:01
269Bo GustafssonOK Tylöskog 148:23+17:13
270Niklas SvenssonJärfälla OK 348:25+17:15
271Pekka JokinenPälkäneen Luja-Lukko 148:28+17:18
272Niclas NilssonOK Österåker 148:32+17:22
273Martin ChristensenAalborg OK 148:36+17:26
274Niklas FallgrenGudhems IF / Mullsjö SOK 148:52+17:42
275Magnus JonssonSundsvalls OK 348:58+17:48
275Hilda AxelssonFK Göingarna / Hästveda OK 148:58+17:48
277Hans OlsénSundbybergs IK 249:11+18:01
278Emil SjööGamleby OK / Västerviks OK 149:28+18:18
279Ulf Lars Conny AnderssonHaninge SOK / Södertälje-Nykvarn 249:29+18:19
280Jonatan BylarsForsa OK 149:44+18:34
281Jan SølvbergIF Sturla 150:04+18:54
282Carl-Henry AnderssonOK Orinto / Ryda SK 150:07+18:57
283Rolf LarssonHJS-Vansbro OK 150:21+19:11
284Miko VapaSuunta 2000 150:26+19:16
285Sören LarssonTibro OK / Sigtuna OK 150:30+19:20
286Janne KukkonenKuopion Suunnistajat 150:34+19:24
287Johan TirénSkogsluffarnas OK 150:50+19:40
288Magnus OhlinRånäs OK 151:00+19:50
289Ulf MeriheinäKeravan Urheilijat / Pihkaniskat / Sigtuna OK / SK Uusi 251:03+19:53
290Thomas KarlssonValbo AIF51:06+19:56
291Elisabeth FriesUmeå OK 151:11+20:01
292Per ErikssonKvarnsvedens Gubblag51:21+20:11
293Kjell BlomsethÅs-NMBU Orientering 151:40+20:30
294Tommy BäckOK Kullingshof / OK Skogshjortarna 251:43+20:33
295Henrik BoströmUMA Idrottsförening 151:53+20:43
296Jan KarlssonVäxjö OK / Kexholms SK / OK Norrvirdarna 351:54+20:44
297Rickard OlssonKamrat och IF KIF 152:00+20:50
298Ragnar OskarssonIK Jarl Rättvik 152:33+21:23
299Henrik UpsalNTNUI 452:34+21:24
300Fredrik GrannArboga OK 152:37+21:27
301Jan-Olov BergmanVästerås SOK 252:45+21:35
302Filip SödervallIK Gandvik 153:07+21:57
303Øistein Fagerli NæssRaumar Orientering 153:15+22:05
304Emil LøwengreenFredrikstad SK 353:16+22:06
305Phil ConwayKongsberg OL 153:17+22:07
306Leif HagmanIK Uven 153:27+22:17
307Geir Arne LodgaardByåsen IL 153:29+22:19
308Magdalena SuterOLG Cordoba 153:42+22:32
309Per Arne KarlsenRælingen ok 153:58+22:48
310Jens AnderssonOK Roslagen 254:00+22:50
311Magnus Bro KolstøNTNUI 554:05+22:55
312Jan BjerketvedtOK Moss 154:49+23:39
313Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL 155:14+24:04
314Dan ErikssonVästerbergslagens OL 155:39+24:29
315Göran HanssonTäby OK 255:52+24:42
316Bo KonringSøllerød OK 255:57+24:47
317Ossi LakkalaSK Uranus 156:13+25:03
318Visa Koponen500Mila Finnish Team 156:54+25:44
319Ola KarlssonStorviks IF 157:19+26:09
320Per WolgastSnättringe SK 257:55+26:45
321Nadia El-CharifTolered-Utby Ol-klubb 158:37+27:27
322Mats HermanssonKungälvs OK 158:40+27:30
323Axel WrådheAttunda OK 158:59+27:49
324Peter SjöholmOK Raseborg 259:13+28:03
325Robert AlmLänna IF 159:29+28:19
326Therese AlfredssonSävedalens AIK DAM59:38+28:28
327Rolf SkoglundHellas Orientering 159:40+28:30
328Jani LeppäniemiVetelin Urheilijat / Halsuan Toivo / Kaustisen Pohjan-Veikot / Perhon Kiri 11:00:50+29:40
329Peter RisbergSkattkärrs SOK 11:02:32+31:22
330Cristoffer WittskogSMHI IF 11:03:56+32:46
331Tomas JonssonSala OK / Vandrarringen 11:05:01+33:51
332Peter AskeljungOK Klemmingen / Attunda OK 31:05:11+34:01
333Sven-Erik Markhus KaiserNTNUI 61:21:51+50:41
334Lassi VaismaaSuunta Jyväskylä 242:17
335Stefan NordströmOK Tisaren / Tullinge SK 31:01:27
Viktor WallinKorsnäs IF OK 1ej godkänd
P-O IvarssonHaninge SOK 1ej godkänd
Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna 2ej godkänd
Neeme LooritsBækkelagets SK 1ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Vålådalens 3-dagars