Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tiomila i Falun-Borlänge

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Tiomila i Falun-Borlänge
Arrangörsorganisationer: Kvarnsvedens GOIF OK / OK Kåre / Stora Tuna OK / Säterbygdens OK
Datum: lördag 14 maj 2016 - söndag 15 maj 2016

Gjø-Vard OL

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
157Nord-Østerdal OK / Gjø-Vard OL / Lillehammer OK / Ringsaker OK 310MILA-kavlen (341)14:22:18
1. Øyvind Aunøien1:34:22195+18:511:34:22195
2. Ivar Aukrust Osmoen1:27:0962+12:113:01:31112-83
3. Martin Öhman1:38:01186+32:294:39:32141+29
4. Håvard Hovde2:05:13146+32:406:44:45135-6
5. Anders Rønning47:21254+16:117:32:06141+6
6. Anders Tingstad46:04188+13:598:18:10145+4
7. Ernst Fristad Nilsen53:15283+23:509:11:25159+14
8. Krister Hovde1:49:24219+38:1511:00:49166+7
9. Thomas Kort1:12:01197+28:2212:12:501660
10. Jon Arve Urseth Engebakken2:09:28146+43:4814:22:18157-9
256Gjø-Vard OL / Ringsaker OK 3Ungdomskavlen (326)2:25:51
1. Lars Ranheim Brynestad27:20132+5:2327:20132
2. Tuva Fossheim Asplin22:51410+9:2850:11224+92
3. Ingvild Snuggerud54:11428+33:231:44:22272+48
3. Anna Emilie Torsethej startfullföljt
4. Even Bordal41:29226+1:17:082:25:51256-16

Hamar OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
134Ringsaker OK / Hamar OK / Løten o-lag / Raufoss I.L. Orientering 210MILA-kavlen (341)13:47:05
1. Marius Wikstrøm1:20:5470+5:231:20:5470
2. Sofie Johansson1:49:43204+34:453:10:37161+91
3. Marius Øie1:30:41133+25:094:41:18145-16
4. Johannes Bordal2:07:59171+35:266:49:17139-6
5. Henrik Bordal42:04179+10:547:31:211390
6. Lars Ranheim Brynestad46:22194+14:178:17:43143+4
7. Anine Lome40:58154+11:338:58:411430
8. Simen Ballangrud1:47:52207+36:4310:46:33151+8
9. Emilie Westli Andersen1:06:26150+22:4711:52:59149-2
10. Ove Antvord Haugereid1:54:0679+28:2613:47:05134-15

Lillehammer OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
157Nord-Østerdal OK / Gjø-Vard OL / Lillehammer OK / Ringsaker OK 310MILA-kavlen (341)14:22:18
1. Øyvind Aunøien1:34:22195+18:511:34:22195
2. Ivar Aukrust Osmoen1:27:0962+12:113:01:31112-83
3. Martin Öhman1:38:01186+32:294:39:32141+29
4. Håvard Hovde2:05:13146+32:406:44:45135-6
5. Anders Rønning47:21254+16:117:32:06141+6
6. Anders Tingstad46:04188+13:598:18:10145+4
7. Ernst Fristad Nilsen53:15283+23:509:11:25159+14
8. Krister Hovde1:49:24219+38:1511:00:49166+7
9. Thomas Kort1:12:01197+28:2212:12:501660
10. Jon Arve Urseth Engebakken2:09:28146+43:4814:22:18157-9

Løten o-lag

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
134Ringsaker OK / Hamar OK / Løten o-lag / Raufoss I.L. Orientering 210MILA-kavlen (341)13:47:05
1. Marius Wikstrøm1:20:5470+5:231:20:5470
2. Sofie Johansson1:49:43204+34:453:10:37161+91
3. Marius Øie1:30:41133+25:094:41:18145-16
4. Johannes Bordal2:07:59171+35:266:49:17139-6
5. Henrik Bordal42:04179+10:547:31:211390
6. Lars Ranheim Brynestad46:22194+14:178:17:43143+4
7. Anine Lome40:58154+11:338:58:411430
8. Simen Ballangrud1:47:52207+36:4310:46:33151+8
9. Emilie Westli Andersen1:06:26150+22:4711:52:59149-2
10. Ove Antvord Haugereid1:54:0679+28:2613:47:05134-15

Nord-Østerdal OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
157Nord-Østerdal OK / Gjø-Vard OL / Lillehammer OK / Ringsaker OK 310MILA-kavlen (341)14:22:18
1. Øyvind Aunøien1:34:22195+18:511:34:22195
2. Ivar Aukrust Osmoen1:27:0962+12:113:01:31112-83
3. Martin Öhman1:38:01186+32:294:39:32141+29
4. Håvard Hovde2:05:13146+32:406:44:45135-6
5. Anders Rønning47:21254+16:117:32:06141+6
6. Anders Tingstad46:04188+13:598:18:10145+4
7. Ernst Fristad Nilsen53:15283+23:509:11:25159+14
8. Krister Hovde1:49:24219+38:1511:00:49166+7
9. Thomas Kort1:12:01197+28:2212:12:501660
10. Jon Arve Urseth Engebakken2:09:28146+43:4814:22:18157-9

Raufoss I.L. Orientering

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
134Ringsaker OK / Hamar OK / Løten o-lag / Raufoss I.L. Orientering 210MILA-kavlen (341)13:47:05
1. Marius Wikstrøm1:20:5470+5:231:20:5470
2. Sofie Johansson1:49:43204+34:453:10:37161+91
3. Marius Øie1:30:41133+25:094:41:18145-16
4. Johannes Bordal2:07:59171+35:266:49:17139-6
5. Henrik Bordal42:04179+10:547:31:211390
6. Lars Ranheim Brynestad46:22194+14:178:17:43143+4
7. Anine Lome40:58154+11:338:58:411430
8. Simen Ballangrud1:47:52207+36:4310:46:33151+8
9. Emilie Westli Andersen1:06:26150+22:4711:52:59149-2
10. Ove Antvord Haugereid1:54:0679+28:2613:47:05134-15

Ringsaker OK

3 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
134Ringsaker OK / Hamar OK / Løten o-lag / Raufoss I.L. Orientering 210MILA-kavlen (341)13:47:05
1. Marius Wikstrøm1:20:5470+5:231:20:5470
2. Sofie Johansson1:49:43204+34:453:10:37161+91
3. Marius Øie1:30:41133+25:094:41:18145-16
4. Johannes Bordal2:07:59171+35:266:49:17139-6
5. Henrik Bordal42:04179+10:547:31:211390
6. Lars Ranheim Brynestad46:22194+14:178:17:43143+4
7. Anine Lome40:58154+11:338:58:411430
8. Simen Ballangrud1:47:52207+36:4310:46:33151+8
9. Emilie Westli Andersen1:06:26150+22:4711:52:59149-2
10. Ove Antvord Haugereid1:54:0679+28:2613:47:05134-15
157Nord-Østerdal OK / Gjø-Vard OL / Lillehammer OK / Ringsaker OK 310MILA-kavlen (341)14:22:18
1. Øyvind Aunøien1:34:22195+18:511:34:22195
2. Ivar Aukrust Osmoen1:27:0962+12:113:01:31112-83
3. Martin Öhman1:38:01186+32:294:39:32141+29
4. Håvard Hovde2:05:13146+32:406:44:45135-6
5. Anders Rønning47:21254+16:117:32:06141+6
6. Anders Tingstad46:04188+13:598:18:10145+4
7. Ernst Fristad Nilsen53:15283+23:509:11:25159+14
8. Krister Hovde1:49:24219+38:1511:00:49166+7
9. Thomas Kort1:12:01197+28:2212:12:501660
10. Jon Arve Urseth Engebakken2:09:28146+43:4814:22:18157-9
256Gjø-Vard OL / Ringsaker OK 3Ungdomskavlen (326)2:25:51
1. Lars Ranheim Brynestad27:20132+5:2327:20132
2. Tuva Fossheim Asplin22:51410+9:2850:11224+92
3. Ingvild Snuggerud54:11428+33:231:44:22272+48
3. Anna Emilie Torsethej startfullföljt
4. Even Bordal41:29226+1:17:082:25:51256-16

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser