Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tiomila i Falun-Borlänge

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Tiomila i Falun-Borlänge
Arrangörsorganisationer: Kvarnsvedens GOIF OK / OK Kåre / Stora Tuna OK / Säterbygdens OK
Datum: lördag 14 maj 2016 - söndag 15 maj 2016

Joutsenon Kullervo

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
87Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 110MILA-kavlen (341)12:54:03
1. Teppo Pellinen1:35:45205+20:141:35:45205
2. Aaro Nurmiainen1:33:06106+18:083:08:51148-57
3. Antti Saikko1:28:10115+22:384:37:01132-16
4. Janne Kuningas1:53:1065+20:376:30:1198-34
5. Jarkko Kaplas38:0499+6:547:08:15980
6. Matti Maajärvi43:36162+11:317:51:51107+9
7. Aapo Tonder35:0347+5:388:26:5492-15
8. Ville Saikko1:28:5583+17:469:55:4991-1
9. Janne Ovaska55:3350+11:5410:51:2283-8
10. Saul Klemola2:02:41123+37:0112:54:0387+4

Lappeen Riento

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
87Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 110MILA-kavlen (341)12:54:03
1. Teppo Pellinen1:35:45205+20:141:35:45205
2. Aaro Nurmiainen1:33:06106+18:083:08:51148-57
3. Antti Saikko1:28:10115+22:384:37:01132-16
4. Janne Kuningas1:53:1065+20:376:30:1198-34
5. Jarkko Kaplas38:0499+6:547:08:15980
6. Matti Maajärvi43:36162+11:317:51:51107+9
7. Aapo Tonder35:0347+5:388:26:5492-15
8. Ville Saikko1:28:5583+17:469:55:4991-1
9. Janne Ovaska55:3350+11:5410:51:2283-8
10. Saul Klemola2:02:41123+37:0112:54:0387+4
248Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 210MILA-kavlen (341)16:37:24
1. Miika Husu1:37:25212+21:541:37:25212
2. Veera Kortelainen2:07:29273+52:313:44:54253+41
3. Jussi Eskelinen2:43:03328+1:37:316:27:57305+52
4. Joonas Hirvi2:26:55281+54:228:54:52296-9
5. Matti Lahdenperä46:59249+15:499:41:51291-5
6. Aatu Hirvikallio50:25240+18:2010:32:16281-10
7. Jani Kiuru38:15107+8:5011:10:31270-11
8. Markus Parviainen2:00:50276+49:4113:11:21268-2
9. Masa Juutilainen1:11:3628614:22:57264-4
10. Petri Hirvikallio2:14:2723716:37:24248-16

Luumäen Rasti

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
87Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 110MILA-kavlen (341)12:54:03
1. Teppo Pellinen1:35:45205+20:141:35:45205
2. Aaro Nurmiainen1:33:06106+18:083:08:51148-57
3. Antti Saikko1:28:10115+22:384:37:01132-16
4. Janne Kuningas1:53:1065+20:376:30:1198-34
5. Jarkko Kaplas38:0499+6:547:08:15980
6. Matti Maajärvi43:36162+11:317:51:51107+9
7. Aapo Tonder35:0347+5:388:26:5492-15
8. Ville Saikko1:28:5583+17:469:55:4991-1
9. Janne Ovaska55:3350+11:5410:51:2283-8
10. Saul Klemola2:02:41123+37:0112:54:0387+4
248Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 210MILA-kavlen (341)16:37:24
1. Miika Husu1:37:25212+21:541:37:25212
2. Veera Kortelainen2:07:29273+52:313:44:54253+41
3. Jussi Eskelinen2:43:03328+1:37:316:27:57305+52
4. Joonas Hirvi2:26:55281+54:228:54:52296-9
5. Matti Lahdenperä46:59249+15:499:41:51291-5
6. Aatu Hirvikallio50:25240+18:2010:32:16281-10
7. Jani Kiuru38:15107+8:5011:10:31270-11
8. Markus Parviainen2:00:50276+49:4113:11:21268-2
9. Masa Juutilainen1:11:3628614:22:57264-4
10. Petri Hirvikallio2:14:2723716:37:24248-16

Raja-Karjalan Suunnistajat

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
87Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 110MILA-kavlen (341)12:54:03
1. Teppo Pellinen1:35:45205+20:141:35:45205
2. Aaro Nurmiainen1:33:06106+18:083:08:51148-57
3. Antti Saikko1:28:10115+22:384:37:01132-16
4. Janne Kuningas1:53:1065+20:376:30:1198-34
5. Jarkko Kaplas38:0499+6:547:08:15980
6. Matti Maajärvi43:36162+11:317:51:51107+9
7. Aapo Tonder35:0347+5:388:26:5492-15
8. Ville Saikko1:28:5583+17:469:55:4991-1
9. Janne Ovaska55:3350+11:5410:51:2283-8
10. Saul Klemola2:02:41123+37:0112:54:0387+4
248Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 210MILA-kavlen (341)16:37:24
1. Miika Husu1:37:25212+21:541:37:25212
2. Veera Kortelainen2:07:29273+52:313:44:54253+41
3. Jussi Eskelinen2:43:03328+1:37:316:27:57305+52
4. Joonas Hirvi2:26:55281+54:228:54:52296-9
5. Matti Lahdenperä46:59249+15:499:41:51291-5
6. Aatu Hirvikallio50:25240+18:2010:32:16281-10
7. Jani Kiuru38:15107+8:5011:10:31270-11
8. Markus Parviainen2:00:50276+49:4113:11:21268-2
9. Masa Juutilainen1:11:3628614:22:57264-4
10. Petri Hirvikallio2:14:2723716:37:24248-16

SK Vuoksi

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
87Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 110MILA-kavlen (341)12:54:03
1. Teppo Pellinen1:35:45205+20:141:35:45205
2. Aaro Nurmiainen1:33:06106+18:083:08:51148-57
3. Antti Saikko1:28:10115+22:384:37:01132-16
4. Janne Kuningas1:53:1065+20:376:30:1198-34
5. Jarkko Kaplas38:0499+6:547:08:15980
6. Matti Maajärvi43:36162+11:317:51:51107+9
7. Aapo Tonder35:0347+5:388:26:5492-15
8. Ville Saikko1:28:5583+17:469:55:4991-1
9. Janne Ovaska55:3350+11:5410:51:2283-8
10. Saul Klemola2:02:41123+37:0112:54:0387+4
248Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 210MILA-kavlen (341)16:37:24
1. Miika Husu1:37:25212+21:541:37:25212
2. Veera Kortelainen2:07:29273+52:313:44:54253+41
3. Jussi Eskelinen2:43:03328+1:37:316:27:57305+52
4. Joonas Hirvi2:26:55281+54:228:54:52296-9
5. Matti Lahdenperä46:59249+15:499:41:51291-5
6. Aatu Hirvikallio50:25240+18:2010:32:16281-10
7. Jani Kiuru38:15107+8:5011:10:31270-11
8. Markus Parviainen2:00:50276+49:4113:11:21268-2
9. Masa Juutilainen1:11:3628614:22:57264-4
10. Petri Hirvikallio2:14:2723716:37:24248-16

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser