Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tiomila i Falun-Borlänge

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Tiomila i Falun-Borlänge
Arrangörsorganisationer: Kvarnsvedens GOIF OK / OK Kåre / Stora Tuna OK / Säterbygdens OK
Datum: lördag 14 maj 2016 - söndag 15 maj 2016

Gamleby OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
272Gamleby OK / Västerviks OK 2Ungdomskavlen (326)2:39:20
1. Ida-Lee Fjelstrenius59:41312+37:4459:41312
2. Tuva Östangård28:30462+15:071:28:11311-1
3. Aron Östangård25:3961+4:511:53:50294-17
3. vacant 31:16219+10:281:59:27
4. Fabian Vallerius45:30250+1:21:092:39:20272-22

Göteborg-Majorna OK

18 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
3Göteborg-Majorna OK 1Damkavlen (324)3:58:18
1. Kristine Berglia51:5382+5:3451:5382
2. Anna Forsberg46:5111:38:4413-69
3. Judith Wyder50:4212:29:262-11
4. Viktoria Ernstsson29:3414+1:272:59:0020
5. Lina Strand59:186+2:223:58:183+1
33Göteborg-Majorna OK 2Damkavlen (324)4:22:52
1. Moa Enmark50:1848+3:5950:1848
2. Anna Wallin52:0636+5:151:42:2437-11
3. Frida Nero1:03:5984+13:172:46:2345+8
4. Jennie Runesson30:5020+2:433:17:1341-4
5. Agnes Leo1:05:3925+8:434:22:5233-8
36Göteborg-Majorna OK 110MILA-kavlen (341)11:28:23
1. Raffael Huber1:18:5541+3:241:18:5541
2. Johan Strand1:34:07111+19:092:53:0280+39
3. Ola Martner1:05:3213:58:3445-35
4. John Börjesson1:55:1880+22:455:53:5244-1
5. Anders Hedberg33:5128+2:416:27:4342-2
6. Christian Tingström35:0927+3:047:02:5239-3
7. Mikael Eliasson31:095+1:447:34:0137-2
8. Andreas Johansson1:18:5327+7:448:52:5435-2
9. Daniel Wernersson58:5780+15:189:51:5139+4
10. Johan Runesson1:36:3227+10:5211:28:2336-3
38Göteborg-Majorna OK 1Ungdomskavlen (326)1:38:50
1. Jennifer Davidson27:58156+6:0127:58156
2. Elias Nordberg14:2114+0:5842:1972-84
2. vacant ej startfullföljt
3. Moa Sjöberg27:1893+6:301:09:3765-7
4. Erik Hogedal29:1340+1:04:521:38:5038-27
51Göteborg-Majorna OK 3Damkavlen (324)4:31:41
1. Runa Fremstad55:44162+9:2555:44162
2. Jennie Andersson51:1829+4:271:47:0269-93
3. Louise Götfors1:02:1364+11:312:49:1559-10
4. Petra Halvarsson31:3037+3:233:20:4552-7
5. Emma Bergman1:10:5659+14:004:31:4151-1
54Göteborg-Majorna OK 210MILA-kavlen (341)12:00:25
1. Joakim Eliasson1:27:03131+11:321:27:03131
2. Martin Ivarsson1:28:0670+13:082:55:0986-45
3. Philipp Sauter1:17:1266+11:404:12:2175-11
4. Viktor Runnby1:48:4644+16:136:01:0770-5
5. Tobias Ahnoff35:1442+4:046:36:2160-10
6. Petter Jönsson35:1829+3:137:11:3954-6
7. Fredrik Karlsson37:1084+7:457:48:49540
8. Ken Peeters1:23:3651+12:279:12:2550-4
9. Jakob Wahl56:2964+12:5010:08:5449-1
10. Henrik Håkansson1:51:3165+25:5112:00:2554+5
156Göteborg-Majorna OK 4Damkavlen (324)5:10:56
1. Elin Carlsson1:01:46223+15:271:01:46223
2. Åsa Nordberg52:3844+5:471:54:24143-80
3. Lucyna Drewniowska1:17:02216+26:203:11:26165+22
4. Isabella Lago38:31165+10:243:49:57166+1
5. Maria Arvidsson1:20:59137+24:035:10:56156-10
189OK Hällen 210MILA-kavlen (341)15:07:02
1. Roman Zbranek1:34:50199+19:191:34:50199
2. Björn Wistrand1:54:15227+39:173:29:05209+10
3. Arvid Linder1:33:03147+27:315:02:08184-25
4. Johan Herrman2:21:20258+48:477:23:28201+17
5. Johanna Engström41:33171+10:238:05:01194-7
6. Mikael Kindborn42:38142+10:338:47:39183-11
7. Björn Carlsson43:05172+13:409:30:44182-1
8. vacant 1:57:00259+45:5111:27:44191+9
9. Adam Hellstadius1:21:28235+37:4912:49:12192+1
10. Hampus Möller2:17:5024615:07:02189-3
213Tumba-Mälarhöjden OK 210MILA-kavlen (341)15:49:58
1. Robert Tellvik1:48:52284+33:211:48:52284
2. Mikael Tjernberg1:52:52219+37:543:41:44245-39
3. Anders Käll2:02:39290+57:075:44:23258+13
4. Jerker Åberg2:13:07210+40:347:57:30243-15
5. Magnus Kjellstrand47:12252+16:028:44:42241-2
6. Ruben Hylander56:08290+24:039:40:50240-1
7. Erik Åberg44:24191+14:5910:25:14232-8
8. Kjell Ågren1:49:11217+38:0212:14:25227-5
9. Thomas Eriksson1:11:37195+27:5813:26:02219-8
10. vacant 2:23:5626815:49:58213-6
233Heming Orientering 3Ungdomskavlen (326)2:16:00
1. Live Østvold33:51251+11:5433:51251
2. Hanna Syrdal Øen21:18387+7:5555:09263+12
3. Magnus Eide-Fredriksen29:03142+8:151:24:12207-56
4. vacant 51:48278+1:27:272:16:00233+26
244Heming Orientering 210MILA-kavlen (341)16:28:19
1. Kimme Arnesen1:57:22314+41:511:57:22314
2. Knut Erling Øen2:06:13266+51:154:03:35291-23
3. vacant 2:03:17292+57:456:06:52286-5
4. Christian Reusch2:16:37237+44:048:23:29265-21
5. Henrik Reusch43:45204+12:359:07:14261-4
6. August Syrdal Øen53:51276+21:4610:01:05256-5
7. Ferdinand Fremming56:23296+26:5810:57:28259+3
8. Harald Eide-Fredriksen2:10:59295+59:5013:08:27267+8
9. Kristian Østermann1:17:2930114:25:56279+12
10. Ulrika Strup2:02:2320916:28:19244-35
272Gamleby OK / Västerviks OK 2Ungdomskavlen (326)2:39:20
1. Ida-Lee Fjelstrenius59:41312+37:4459:41312
2. Tuva Östangård28:30462+15:071:28:11311-1
3. Aron Östangård25:3961+4:511:53:50294-17
3. vacant 31:16219+10:281:59:27
4. Fabian Vallerius45:30250+1:21:092:39:20272-22
OK Älvsjö-Örby 2Ungdomskavlen (326)diskvalificerad
1. Linus Berggrendiskvalificeraddiskvalificerad
2. Hjalmar Sandbergdiskvalificeraddiskvalificerad
2. vacant diskvalificeraddiskvalificerad
3. Johan Karlssondiskvalificeraddiskvalificerad
3. vacant diskvalificeraddiskvalificerad
4. Hugo Nilssondiskvalificeraddiskvalificerad
Göteborg-Majorna OK 2Ungdomskavlen (326)ej godkänd
1. Viktor Jellvert Börjeson26:0887+4:1126:0887
2. Klara Wallinder19:29319+6:0645:37157+70
2. Klara Bourne19:44330+6:2145:52
3. Simon Nordbergej godkändej godkänd
4. Clara Berglund Hiltunen1:12:14300+1:47:53ej godkänd
Rånäs OK 210MILA-kavlen (341)ej godkänd
1. Emil Håsteen2:43:29336+1:27:582:43:29336
2. Daniel Hallberg3:04:33334+1:49:355:48:02333-3
3. Anders Ohlinej startej start
4. vacant ej startej start
5. vacant ej startej start
6. vacant ej startej start
7. vacant ej startej start
8. vacant ej startej start
9. ej startej start
10. vacant ej startej godkänd
Halden SK 5Damkavlen (324)utgått
1. Sabine Rothaug50:5859+4:3950:5859
2. vacant 1:01:45162+14:541:52:43122+63
3. vacant 1:28:52271+38:103:21:35206+84
4. ej startej start
5. ej startej start
Lag LG 40Damkavlen (324)utgått
1. vacant 1:15:17302+28:581:15:17302
2. vacant 1:56:56317+1:10:053:12:13313+11
3. vacant 1:45:45299+55:034:57:58303-10
4. ej startej start
5. ej startej start
Sävedalens AIK 4Damkavlen (324)utgått
1. vacant 1:32:21316+46:021:32:21316
2. vacant 1:16:51277+30:002:49:12306-10
3. ej startej start
4. ej startej start
5. ej startej start
Kristiansand OK 3Ungdomskavlen (326)ej start
1. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start
4. vacant ej startej start
Lillomarka OL 3Ungdomskavlen (326)ej start
1. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start
4. vacant ej startej start
Ringerike OL 3Ungdomskavlen (326)ej start
1. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start
4. vacant ej startej start
Hellas Orientering 2Damkavlen (324)ej start
1. Galina Ribediucej startej start
2. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start
4. vacant ej startej start
5. vacant ej startej start
Oppsal Orientering 2Damkavlen (324)ej start
1. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start
4. vacant ej startej start
5. vacant ej startej start
Rånäs OK 2Damkavlen (324)ej start
1. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start
4. vacant ej startej start
5. vacant ej startej start
VakantDamkavlen (324)ej start
1. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start
4. vacant ej startej start
5. vacant ej startej start
Göteborg-Majorna OK 310MILA-kavlen (341)ej start
1. Jonas Lundberg1:38:33221+23:021:38:33221
2. vacant 1:57:19240+42:213:35:52228+7
3. vacant 2:24:07321+1:18:355:59:59275+47
4. ej startej start
5. ej startej start
6. ej startej start
7. Olof Halvarssonej startinaktiv
8. ej startej start
9. ej startej start
10. ej startej start
OK Tisaren / Tullinge SK 310MILA-kavlen (341)ej start
1. Lars Sjöberg1:47:20275+31:491:47:20275
2. Jonas Pettersson2:18:29302+1:03:314:05:49294+19
3. Nils Aronsson1:57:21271+51:496:03:10280-14
4. vacant ej startej start
5. Stefan Nordström1:01:27335ej start
6. vacant ej startej start
7. vacant ej startej start
8. vacant ej startej start
9. vacant ej startej start
10. ej startej start
Ringsaker OK / Gjø-Vard OL / Lillehammer OK / Nord-Østerdal OK 110MILA-kavlen (341)ej start
1. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start
4. vacant ej startej start
5. vacant ej startej start
6. vacant ej startej start
7. vacant ej startej start
8. vacant ej startej start
9. vacant ej startej start
10. vacant ej startej start
Ronneby OK 110MILA-kavlen (341)ej start
1. Henrik Johannessonej startej start
2. Henrik Johannessonej startej start
3. Denys Shcherbakovej startej start
4. Mikolaj Dutkowskiej startej start
5. Torgny Lindströmej startej start
6. Lukas Bökmanej startej start
7. vacant ej startej start
8. Thomas Johannessonej startej start
9. Mathias Blomsterej startej start
10. Dawid Stefanskiej startej start
Sol Tranås / Boxholm-Mjölby OL 110MILA-kavlen (341)ej start
1. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start
4. vacant ej startej start
5. vacant ej startej start
6. vacant ej startej start
7. vacant ej startej start
8. vacant ej startej start
9. vacant ej startej start
10. vacant ej startej start

Halden SK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
Halden SK 5Damkavlen (324)utgått
1. Sabine Rothaug50:5859+4:3950:5859
2. vacant 1:01:45162+14:541:52:43122+63
3. vacant 1:28:52271+38:103:21:35206+84
4. ej startej start
5. ej startej start

Hellas Orientering

0 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
Hellas Orientering 2Damkavlen (324)ej start
1. Galina Ribediucej startej start
2. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start
4. vacant ej startej start
5. vacant ej startej start

Heming Orientering

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
233Heming Orientering 3Ungdomskavlen (326)2:16:00
1. Live Østvold33:51251+11:5433:51251
2. Hanna Syrdal Øen21:18387+7:5555:09263+12
3. Magnus Eide-Fredriksen29:03142+8:151:24:12207-56
4. vacant 51:48278+1:27:272:16:00233+26
244Heming Orientering 210MILA-kavlen (341)16:28:19
1. Kimme Arnesen1:57:22314+41:511:57:22314
2. Knut Erling Øen2:06:13266+51:154:03:35291-23
3. vacant 2:03:17292+57:456:06:52286-5
4. Christian Reusch2:16:37237+44:048:23:29265-21
5. Henrik Reusch43:45204+12:359:07:14261-4
6. August Syrdal Øen53:51276+21:4610:01:05256-5
7. Ferdinand Fremming56:23296+26:5810:57:28259+3
8. Harald Eide-Fredriksen2:10:59295+59:5013:08:27267+8
9. Kristian Østermann1:17:2930114:25:56279+12
10. Ulrika Strup2:02:2320916:28:19244-35

OK Hällen

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
189OK Hällen 210MILA-kavlen (341)15:07:02
1. Roman Zbranek1:34:50199+19:191:34:50199
2. Björn Wistrand1:54:15227+39:173:29:05209+10
3. Arvid Linder1:33:03147+27:315:02:08184-25
4. Johan Herrman2:21:20258+48:477:23:28201+17
5. Johanna Engström41:33171+10:238:05:01194-7
6. Mikael Kindborn42:38142+10:338:47:39183-11
7. Björn Carlsson43:05172+13:409:30:44182-1
8. vacant 1:57:00259+45:5111:27:44191+9
9. Adam Hellstadius1:21:28235+37:4912:49:12192+1
10. Hampus Möller2:17:5024615:07:02189-3

OK Tisaren

0 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
OK Tisaren / Tullinge SK 310MILA-kavlen (341)ej start
1. Lars Sjöberg1:47:20275+31:491:47:20275
2. Jonas Pettersson2:18:29302+1:03:314:05:49294+19
3. Nils Aronsson1:57:21271+51:496:03:10280-14
4. vacant ej startej start
5. Stefan Nordström1:01:27335ej start
6. vacant ej startej start
7. vacant ej startej start
8. vacant ej startej start
9. vacant ej startej start
10. ej startej start

OK Älvsjö-Örby

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
OK Älvsjö-Örby 2Ungdomskavlen (326)diskvalificerad
1. Linus Berggrendiskvalificeraddiskvalificerad
2. Hjalmar Sandbergdiskvalificeraddiskvalificerad
2. vacant diskvalificeraddiskvalificerad
3. Johan Karlssondiskvalificeraddiskvalificerad
3. vacant diskvalificeraddiskvalificerad
4. Hugo Nilssondiskvalificeraddiskvalificerad

Ronneby OK

0 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
Ronneby OK 110MILA-kavlen (341)ej start
1. Henrik Johannessonej startej start
2. Henrik Johannessonej startej start
3. Denys Shcherbakovej startej start
4. Mikolaj Dutkowskiej startej start
5. Torgny Lindströmej startej start
6. Lukas Bökmanej startej start
7. vacant ej startej start
8. Thomas Johannessonej startej start
9. Mathias Blomsterej startej start
10. Dawid Stefanskiej startej start

Rånäs OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
Rånäs OK 210MILA-kavlen (341)ej godkänd
1. Emil Håsteen2:43:29336+1:27:582:43:29336
2. Daniel Hallberg3:04:33334+1:49:355:48:02333-3
3. Anders Ohlinej startej start
4. vacant ej startej start
5. vacant ej startej start
6. vacant ej startej start
7. vacant ej startej start
8. vacant ej startej start
9. ej startej start
10. vacant ej startej godkänd

Tullinge SK

0 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
OK Tisaren / Tullinge SK 310MILA-kavlen (341)ej start
1. Lars Sjöberg1:47:20275+31:491:47:20275
2. Jonas Pettersson2:18:29302+1:03:314:05:49294+19
3. Nils Aronsson1:57:21271+51:496:03:10280-14
4. vacant ej startej start
5. Stefan Nordström1:01:27335ej start
6. vacant ej startej start
7. vacant ej startej start
8. vacant ej startej start
9. vacant ej startej start
10. ej startej start

Tumba-Mälarhöjden OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
213Tumba-Mälarhöjden OK 210MILA-kavlen (341)15:49:58
1. Robert Tellvik1:48:52284+33:211:48:52284
2. Mikael Tjernberg1:52:52219+37:543:41:44245-39
3. Anders Käll2:02:39290+57:075:44:23258+13
4. Jerker Åberg2:13:07210+40:347:57:30243-15
5. Magnus Kjellstrand47:12252+16:028:44:42241-2
6. Ruben Hylander56:08290+24:039:40:50240-1
7. Erik Åberg44:24191+14:5910:25:14232-8
8. Kjell Ågren1:49:11217+38:0212:14:25227-5
9. Thomas Eriksson1:11:37195+27:5813:26:02219-8
10. vacant 2:23:5626815:49:58213-6

Västerviks OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
272Gamleby OK / Västerviks OK 2Ungdomskavlen (326)2:39:20
1. Ida-Lee Fjelstrenius59:41312+37:4459:41312
2. Tuva Östangård28:30462+15:071:28:11311-1
3. Aron Östangård25:3961+4:511:53:50294-17
3. vacant 31:16219+10:281:59:27
4. Fabian Vallerius45:30250+1:21:092:39:20272-22

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser