Officiell resultatlista för Tiomila i Falun-Borlänge

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Tiomila i Falun-Borlänge
Arrangörsorganisationer: Kvarnsvedens GOIF OK / OK Kåre / Stora Tuna OK / Säterbygdens OK
Datum: lördag 14 maj 2016 - söndag 15 maj 2016

NTNUI

13 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
11NTNUI 110MILA-kavlen10:49:37
1. Per Melander Often1:18:5844+3:271:18:5844
2. Simen Aamodt1:23:2338+8:252:42:2132-12
3. Rasmus Rørholt Theisen1:12:0431+6:323:54:2533+1
4. Mikkel Sørensen1:32:543+0:215:27:1922-11
5. Dag Lofthus31:517+0:415:59:1012-10
6. Jonas Madslien Bakken34:1418+2:096:33:249-3
7. Vegard Blomseth Johnsen34:5343+5:287:08:1713+4
8. Sindre Østgulen Deisz1:16:5122+5:428:25:0815+2
9. Jonas Klausen Espedal51:2227+7:439:16:3014-1
10. Jon Aukrust Osmoen1:33:0716+7:2710:49:3711-3
69NTNUI 210MILA-kavlen12:29:52
1. Håkon Fruseth Christiansen1:25:37117+10:061:25:37117
2. Magne Jutulstad1:29:5890+15:002:55:3588-29
3. Simen Eid Nielsen1:16:5964+11:274:12:3477-11
4. Bjørn Lundanes1:48:0841+15:356:00:4263-14
5. Sverre Turter Sandvold38:24108+7:146:39:0669+6
6. Gunnar Fiskum42:53148+10:487:21:59690
7. Sindre Nordhagen34:2737+5:027:56:26690
8. Erik Gustafsson1:28:0377+16:549:24:2966-3
9. Gustav Henrik Fiskum55:4955+12:1010:20:1861-5
10. Eivind Høydal2:09:34147+43:5412:29:5269+8
125NTNUI 4Damkavlen5:01:32
1. Kristine Fjeldbo51:2669+5:0751:2669
2. Aurora Fossøy1:02:42169+15:511:54:08138+69
3. Ingvild Maalen-Johansen1:12:48185+22:063:06:56154+16
4. Marianne Opsahl Bredesen32:5159+4:443:39:47131-23
5. Gunhild Rogne Halland1:21:45149+24:495:01:32125-6
125NTNUI 310MILA-kavlen13:37:26
1. Adrian Opheim1:32:13176+16:421:32:13176
2. Torkil E Solstad1:35:55128+20:573:08:08138-38
3. Morten Severin Saue1:22:0287+16:304:30:10105-33
4. Erik Olsvik Dengerud2:04:51144+32:186:35:01124+19
5. Harald Kalager39:16127+8:067:14:17118-6
6. Kristoffer Nesland41:59131+9:547:56:16113-5
7. Jacob Berg Lofthus37:0379+7:388:33:19107-6
8. Brynjar Larssen Bakken1:46:43203+35:3410:20:02118+11
9. Jakob Kalvig Skogan1:07:33163+23:5411:27:35122+4
10. Lars Henrik Verde Thon2:09:51149+44:1113:37:26125+3
131NTNUI 3Damkavlen5:03:18
1. Solveig Blandkjenn55:20155+9:0155:20155
2. Jorunn Kvakland1:04:34198+17:431:59:54176+21
3. Ingvild Bjørhei1:06:20114+15:383:06:14150-26
4. Silje Arntzen37:32147+9:253:43:46149-1
5. Ingunn Egeberg Vári1:19:32122+22:365:03:18131-18
190NTNUI 5Damkavlen5:30:25
1. Kajsa Stina Sandstad1:02:17234+15:581:02:17234
2. Ingrid Okkenhaug1:02:22166+15:312:04:39200-34
3. Trine Disch Kihle1:18:06225+27:243:22:45210+10
4. Maja Fjellstad Knutsen39:26175+11:194:02:11199-11
5. Camilla Öhman1:28:14192+31:185:30:25190-9
208NTNUI 8Damkavlen5:43:47
1. Helene Omdal57:51183+11:3257:51183
2. Ingvild Brekke1:10:15238+23:242:08:06213+30
3. Kristin Antonsen1:18:11226+27:293:26:17222+9
4. Kristine Ausen42:52217+14:454:09:09212-10
5. Vår Hammer1:34:38219+37:425:43:47208-4
225NTNUI 610MILA-kavlen16:13:07
1. Truls Hestengen1:45:16266+29:451:45:16266
2. Sebastian Torgersen1:36:58134+22:003:22:14187-79
3. Gudmund Toverud Høglund2:07:27299+1:01:555:29:41234+47
4. Jonas Riseth2:07:51170+35:187:37:32217-17
5. Sven-Erik Markhus Kaiser1:21:51333+50:418:59:23253+36
6. Kristin Antonsen50:52248+18:479:50:15249-4
7. Bernhard Haver Vagle45:48214+16:2310:36:03244-5
8. Markus Rognstad Glad2:06:24287+55:1512:42:27250+6
9. Gjermund Eggen1:22:29240+38:5014:04:56252+2
10. Oddvar Brå2:08:1122416:13:07225-27
227NTNUI 710MILA-kavlen16:18:34
1. Jørgen Madslien1:28:13142+12:421:28:13142
2. Magnus Kyrkjebø2:19:41304+1:04:433:47:54259+117
3. Gjermund Olsen1:46:17231+40:455:34:11246-13
4. Eirik Aal2:16:44238+44:117:50:55238-8
5. Kajsa Stina Sandstad48:08266+16:588:39:03237-1
6. Maja Fjellstad Knutsen48:30224+16:259:27:33228-9
7. Helene Omdal47:11228+17:4610:14:44223-5
8. Ingrid Okkenhaug2:11:08296+59:5912:25:52236+13
9. Magnus Nygaard1:18:59228+35:2013:44:51232-4
10. Martin Ystenes2:33:4328616:18:34227-5
231NTNUI 6Damkavlen6:02:21
1. Johanne Rakner1:02:37247+16:181:02:37247
2. Ingvild Torgersen1:06:53216+20:022:09:30229-18
3. Karoline Dahl Fosby1:18:28228+27:463:27:582290
4. Elise Elvehøy42:39215+14:324:10:37214-15
5. Synne Fossøy1:51:44247+54:486:02:21231+17
NTNUI 7Damkavlenej godkänd
1. Solveig Blindheim1:02:53250+16:341:02:53250
2. Eirin Mari Fossøy1:42:52313+56:012:45:45303+53
3. Maria Dahl Fosbyej godkändej godkänd
4. Karine Hagesæther Fossej startej godkänd
5. Carla Armfeldtej startej godkänd
NTNUI 410MILA-kavlenej godkänd
1. Ola Singsdal2:09:23324+53:522:09:23324
2. Pierre Husebø Chambenoit2:36:43322+1:21:454:46:06323-1
3. Robert Fredriksen2:18:06316+1:12:347:04:12318-5
4. Sondre Kongsgård2:27:30284+54:579:31:42308-10
5. Henrik Upsal52:34299+21:2410:24:16307-1
6. Espen Stornes48:01218+15:5611:12:17298-9
7. Anders Emilsson47:54236+18:2912:00:11295-3
8. Bjørn Johannessen Fieldej startej start
9. Carl Gustaf Armfeldtej startej start
10. Fredrik Steinsvikej startej godkänd
NTNUI 510MILA-kavlenej godkänd
1. Per Øyvind Valen1:27:14137+11:431:27:14137
2. Gry Granstedt2:26:01311+1:11:033:53:15268+131
3. Ingunn Egeberg Vári2:25:21323+1:19:496:18:36299+31
4. Sindre Grøstad2:30:19291+57:468:48:55288-11
5. Magnus Bro Kolstø54:05311+22:559:43:00292+4
6. Halvor Snersrud Gustad1:36:08329+1:04:0311:19:08301+9
7. Karine Hagesæther Foss1:00:09305+30:4412:19:173010
8. Scott Macody Lund2:04:33284+53:2414:23:50297-4
9. Anders Christiansen Sørby1:18:0130315:41:51281-16
10. Paul Thraneej godkändej godkänd

vacant

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
125NTNUI 4Damkavlen5:01:32
1. Kristine Fjeldbo51:2669+5:0751:2669
2. Aurora Fossøy1:02:42169+15:511:54:08138+69
3. Ingvild Maalen-Johansen1:12:48185+22:063:06:56154+16
4. Marianne Opsahl Bredesen32:5159+4:443:39:47131-23
5. Gunhild Rogne Halland1:21:45149+24:495:01:32125-6
131NTNUI 3Damkavlen5:03:18
1. Solveig Blandkjenn55:20155+9:0155:20155
2. Jorunn Kvakland1:04:34198+17:431:59:54176+21
3. Ingvild Bjørhei1:06:20114+15:383:06:14150-26
4. Silje Arntzen37:32147+9:253:43:46149-1
5. Ingunn Egeberg Vári1:19:32122+22:365:03:18131-18

vacant

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
125NTNUI 4Damkavlen5:01:32
1. Kristine Fjeldbo51:2669+5:0751:2669
2. Aurora Fossøy1:02:42169+15:511:54:08138+69
3. Ingvild Maalen-Johansen1:12:48185+22:063:06:56154+16
4. Marianne Opsahl Bredesen32:5159+4:443:39:47131-23
5. Gunhild Rogne Halland1:21:45149+24:495:01:32125-6
131NTNUI 3Damkavlen5:03:18
1. Solveig Blandkjenn55:20155+9:0155:20155
2. Jorunn Kvakland1:04:34198+17:431:59:54176+21
3. Ingvild Bjørhei1:06:20114+15:383:06:14150-26
4. Silje Arntzen37:32147+9:253:43:46149-1
5. Ingunn Egeberg Vári1:19:32122+22:365:03:18131-18

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser