Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Norrbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Norrbotten
Arrangörsorganisation: Älvsby IF OK
Datum: söndag 16 augusti 2015

D 10-12

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Älvsby IF OK 142:11
1. Edit Karlsson16:29116:291
2. Lisa Larsson25:422+0:0342:1110
2OK Renen 147:58
1. Ella Turesson22:192+5:5022:192
2. Tova Lindbäck25:39147:5820
3OK Renen 21:28:33
1. Klara Kivijärvi42:343+26:0542:343
2. Emma Hasselström45:593+20:201:28:3330

H 10-12

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Vittjärvs IK 138:35
1. Aron Blomqvist21:17121:171
2. Victor Berglund17:18138:3510
2OK Renen 148:01
1. Oskar Ingvarsson30:045+8:4730:045
2. Simon Markström17:572+0:3948:012-3
3OK Renen 250:43
1. Albin Wollbrand28:193+7:0228:193
2. Linus Nordin22:243+5:0650:4330
4OK Renen 350:55
1. Tim Lundberg28:214+7:0428:214
2. Arvid Ingvarsson22:344+5:1650:5540
5OK Renen 41:14:30
1. Eric Hasselström25:322+4:1525:322
2. Minna Turesson48:586+31:401:14:305+3
6Vittjärvs IK 22:19:38
1. Moa Lundgren1:45:456+1:24:281:45:456
2. Mattias Killmey33:535+16:352:19:3860

D 13-16

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Renen 11:55:03
1. Elvira Forslund51:402+7:1651:402
2. Elsa Christoffersson33:2911:25:091-1
3. Hanna Lundberg29:5411:55:0310
2Bergnäsets AIK / Gammelstads IF 12:56:45
1. Else Holmgren52:423+8:1852:423
2. Anna Viklund58:333+25:041:51:1530
3. Tina Ylipää1:05:302+35:362:56:452-1
3Älvsby IF OK 13:29:27
1. Agnes Karlsson44:24144:241
2. Frida Johansson49:382+16:091:34:022+1
3. Emma Johansson1:55:253+1:25:313:29:273+1

H 13-16

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Vittjärvs IK 11:36:38
1. Rebecca Fahlgren38:063+2:2038:063
2. Sofia Westin28:432+0:261:06:492-1
3. Oskar Lundgren29:492+1:471:36:381-1
2OK Renen 11:51:15
1. Kalle Tuuri37:392+1:5337:392
2. Jakob Fredby45:343+17:171:23:133+1
3. Tobias Snell28:0211:51:152-1
3Bergnäsets AIK / Gammelstads IF 12:17:02
1. Harald Larsson35:46135:461
2. Gabriel Larsson28:1711:04:0310
3. Theo Ylipää1:12:593+44:572:17:023+2

D 21

2 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Vittjärvs IK 11:56:34
1. Andrea Wickbom42:08142:081
2. Elin Lundgren39:1011:21:1810
3. Amanda Holmgren35:1611:56:3410
OK Renen 1ej godkänd
1. Linnea Sundströmej godkändej godkänd
2. Sigrid Holmgren39:222+0:12ej godkänd
3. Karin Wollbrand37:282+2:12ej godkänd
OK Renen 2ej start
1. Karin Wollbrandej startej start
2. Catrin Ingvarssonej startej start
3. Agnes Rosendahlej startej start

H 21

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Renen 11:50:40
1. Thomas Johansson40:362+4:0940:362
2. Anders Lidman37:042+4:301:17:4020
3. Claes Turesson33:0011:50:401-1
2Vittjärvs IK / Gävle OK 11:53:44
1. Rasmus Wickbom36:27136:271
2. Sven Lundbäck38:193+5:451:14:4610
3. Peter Westin38:582+5:581:53:442+1
3Bergnäsets AIK 22:05:27
1. Albert Askengren43:353+7:0843:353
2. Oskar Öqvist41:224+8:481:24:5730
3. Nils Henriksson40:303+7:302:05:2730
Bergnäsets AIK 1ej godkänd
1. Gunnar Holmgrenej godkändej godkänd
2. Joar Svartholm32:341ej godkänd
3. Robin Salén40:514+7:51ej godkänd

D 110

1 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
OK Renen 1ej godkänd
1. Catrin Ingvarssonej godkändej godkänd
2. Agneta Lindbäck1:30:061ej godkänd
3. Anna Tibbelin1:12:531ej godkänd

H 110

1 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
OK Renen 1ej godkänd
1. Anders Nordin47:54147:541
2. Peter Lundberg1:17:2512:05:1910
3. Tommy Edeskärej startej godkänd

D 140

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Piteå IF 12:38:51
1. Susanne Andersson37:23137:231
2. Irene Danielsson1:01:272+9:151:38:502+1
3. Ann Persson1:00:012+16:362:38:511-1
2Bergnäsets AIK 13:00:39
1. Maria Svanberg1:00:433+23:201:00:433
2. Gry Hafskjold1:16:313+24:192:17:1430
3. Agneta Holmgren43:2513:00:392-1
3Vittjärvs IK 13:30:02
1. Anette Lundström40:172+2:5440:172
2. Anneli Wickbom52:1211:32:291-1
3. Annika Berglund1:57:333+1:14:083:30:023+2

H 140

8 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1I 19 IF 11:55:47
1. Tomas Öberg36:46136:461
2. Frans Wickbom40:202+4:111:17:0610
3. Magnus Lundgren38:4111:55:4710
2Bergnäsets AIK 12:24:09
1. Martin Holmberg57:494+21:0357:494
2. Per Ögren36:0911:33:582-2
3. Richard Holmgren50:113+11:302:24:0920
3OK Renen 12:25:33
1. Jörgen Ingvarsson39:313+2:4539:313
2. Sven Örnerling55:405+19:311:35:1130
3. Inge Söderqvist50:224+11:412:25:3330
4Vittjärvs IK 32:53:02
1. Björn Lundsten1:08:176+31:311:08:176
2. Krister Berglund47:353+11:261:55:524-2
3. Mattias Lundgren57:106+18:292:53:0240
5Vittjärvs IK 22:56:57
1. Urban Engström1:16:078+39:211:16:078
2. Magnus Berglund48:434+12:342:04:505-3
3. Kent Tuoremaa52:075+13:262:56:5750
6Vittjärvs IK 13:18:35
1. Anders Killmey1:15:207+38:341:15:207
2. Mats Drugge55:476+19:382:11:076-1
3. Ted Strömbäck1:07:287+28:473:18:3560
7Seskarö IF 23:45:45
1. Tore Svedlund58:475+22:0158:475
2. Kjell Henriksson1:27:257+51:162:26:127+2
3. Esbjörn Nyström1:19:338+40:523:45:4570
Seskarö IF 1ej godkänd
1. Lars Lundkvist37:422+0:5637:422
2. Jan Lindelöfej godkändej godkänd
3. Rolf Söderholm42:252+3:44ej godkänd

H 170

2 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Övertorneå IF 12:44:28
1. Ahti Aasa59:09159:091
2. Henry Barsk45:5011:44:5910
3. Olle Dalhägg59:292+4:272:44:2810
2Bodens BK Lag 13:36:24
1. Clas-Göran Lund1:25:032+25:541:25:032
2. Kjell Mörtberg1:16:192+30:292:41:2220
3. Kjell Sandström55:0213:36:2420

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser