Swedish Orienteering Federation

Official results for Dala Veteran-OL

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Dala Veteran-OL
Organiser: Avesta OK
Date: Tuesday 8 October 2013

Herrar 1

4 690 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mats JönssonKorsnäs IF OK36:137:43
2Bengt StenerhagVästerbergslagens OL36:37+0:247:48
3Jan LindbergKorsnäs IF OK38:13+2:008:08
4Anders JohanssonIFK Moras OK39:43+3:308:28
5Karl JohanssonIFK Hedemora OK41:48+5:358:54
6Gunnar LöfkvistBjursås OK44:44+8:319:32
7Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK44:57+8:449:35
8Gunnar EricssonGävle OK45:27+9:149:41
9Håkan RystedtStora Tuna IK SK45:41+9:289:44
10Leif ErikssonHeby AIF46:07+9:549:49
11Roland BergSäterbygdens OK46:36+10:239:56
12Jan JohanssonIFK Hedemora OK47:05+10:5210:02
13Anders ClaessonIFK Moras OK47:29+11:1610:07
14Olle JohanssonIFK Hedemora OK47:51+11:3810:12
15Tryggve OttossonKorsnäs IF OK54:45+18:3211:40
16Lars-B LarssonOK Tyr56:33+20:2012:03
17Esko MalmbergStora Tuna OK1:11:26+35:1315:13

Herrar 2

3 940 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Per ElfströmÅrsunda IF35:319:00
2Sven-Olof AspLeksands OK38:22+2:519:44
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen38:40+3:099:48
4Jan Olof DahlströmBjursås OK40:06+4:3510:10
5Svante NyströmVästerbergslagens OL40:24+4:5310:15
6Hans GruddStora Tuna OK40:32+5:0110:17
7Jörgen BergströmNorbergs OK40:36+5:0510:18
8Mats MårtenssonStora Tuna OK41:16+5:4510:28
9Sören JohanssonOK Norden41:21+5:5010:29
10Bertil HolmgrenGävle OK42:20+6:4910:44
11Sven-Erik KempeOslättforspojkarnas IK42:30+6:5910:47
12Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK43:12+7:4110:57
13Rolf BjärudVästerbergslagens OL43:35+8:0411:03
14Hans KruskopfKorsnäs IF OK44:01+8:3011:10
15Bo Artur DahlströmSmedjebackens OK46:26+10:5511:47
16Stig NordqvistVästerbergslagens OL47:04+11:3311:56
17Hans NybergGävle OK47:07+11:3611:57
18Mats ThomsonOK Kåre47:16+11:4511:59
19Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFF48:16+12:4512:15
20Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK48:31+13:0012:18
21Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL48:39+13:0812:20
22Per SundbergGävle OK48:43+13:1212:21
23Per WestmanAvesta OK49:14+13:4312:29
24Rolf GabrielssonIFK Moras OK49:38+14:0712:35
25Torbjörn JohanssonOK Norden49:55+14:2412:40
26Göran NilssonValbo AIF50:25+14:5412:47
27Nils-Erik HjelmerVandrarringen53:52+18:2113:40
28Örjan PerssonBjursås OK54:05+18:3413:43
29Hans AnderssonStora Skedvi IK SOFF54:09+18:3813:44
30Håkan HallbergIFK Moras OK56:14+20:4314:16
31Sören GustafssonSäterbygdens OK57:49+22:1814:40
32Elof BackFagersta OK1:07:44+32:1317:11
Folke LindblomOK Enenmispunched
Hans L AnderssonVästerbergslagens OLmispunched

Herrar 3

2 870 m, 51 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bernt LöfkvistBjursås OK32:4411:24
2Lars-Olof JohanssonLeksands OK32:51+0:0711:26
3Inge SwartlingLeksands OK33:08+0:2411:32
4Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo33:24+0:4011:38
5Lennart TägtströmDomnarvets GOIF33:53+1:0911:48
6Tord HalvarsonOK Kåre34:17+1:3311:56
7Erik LindbergKarlsbyhedens IK34:30+1:4612:01
8Rolf WestbergSK Trim/Virsbo34:42+1:5812:05
9Karl-Axel StjernströmOK Hedströmmen34:48+2:0412:07
10Folke WestbergSäterbygdens OK34:50+2:0612:08
11Leif BjörkmanDalaportens OL34:56+2:1212:10
12Lars-Arne ForsbergLeksands OK35:13+2:2912:16
13Jan ÅhsNorbergs OK35:36+2:5212:24
14Karl Gunnar BacklundOckelbo OK36:40+3:5612:46
15Vilho RokkaLångshyttans AIK OK36:59+4:1512:53
16Bengt LockBjursås OK37:08+4:2412:56
17Sten BlomkvistVästerbergslagens OL37:31+4:4713:04
18Hans BergströmNorbergs OK37:36+4:5213:06
19Arne GustavssonSäterbygdens OK38:02+5:1813:15
20Bengt HolmIFK Moras OK38:09+5:2513:17
21Sven-Erik WidinDomnarvets GOIF38:10+5:2613:17
22Alvar JönssonHofors OK38:11+5:2713:18
23Bertil NormanIFK Hedemora OK38:21+5:3713:21
24Lars-Åke BlomqvistRembo IK38:56+6:1213:33
25Kenneth AnderssonValbo AIF39:01+6:1713:35
26Eddy LundqvistHeby AIF39:03+6:1913:36
27Jan Olof HedbergGagnefs OK39:24+6:4013:43
28Johan ErikssonGrangärde OK39:58+7:1413:55
29Stig BleckurKorsnäs IF OK40:24+7:4014:04
30Åke SundbergFagersta OK40:31+7:4714:07
31Hans Eric RobertssonOK Kåre41:45+9:0114:32
32Stig JanssonDomnarvets GOIF41:55+9:1114:36
33Tore SöderstenIFK Moras OK42:00+9:1614:38
34Ronnie GustavssonRembo IK42:08+9:2414:40
35Henning WaltgårdDomnarvets GOIF42:52+10:0814:56
36Arne PetterssonIFK Moras OK43:19+10:3515:05
37Bore NybergSäterbygdens OK43:28+10:4415:08
38Bo DanmoDomnarvets GOIF43:42+10:5815:13
39Rolf JohanssonSäterbygdens OK44:20+11:3615:26
40Stig KarlssonKorsnäs IF OK45:22+12:3815:48
41Bert WikströmIK Jarl Rättvik46:03+13:1916:02
42Sten BergmanKorsnäs IF OK48:14+15:3016:48
43Egon LundquistNorbergs OK48:16+15:3216:49
44Adil CarlssonValbo AIF50:28+17:4417:35
45Björn HelgessonIK Jarl Rättvik50:46+18:0217:41
46Per ErikssonLeksands OK51:20+18:3617:53
47Svante Gunnar OlssonOK Kåre51:23+18:3917:54
48Ragnar SundbergSäterbygdens OK53:28+20:4418:37
49Leif SundNorbergs OK1:02:01+29:1721:36
50Per NilssonFagersta OK1:09:37+36:5324:15
Bo SkoogValbo AIFmispunched

Herrar 4

1 970 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stig HeinemanLeksands OK29:5515:11
2Bengt SwensonSäterbygdens OK32:17+2:2216:23
3Bo AnderssonValbo AIF33:24+3:2916:57
4Roland  BjörklundKvarnsvedens GOIF OK35:26+5:3117:59
5Gunnar ÅbergValbo AIF37:20+7:2518:57
6Rolf GrällsOK Kåre37:45+7:5019:09
7Bernt LiljegrenOK Kåre40:47+10:5220:42
8Arne GustafssonIFK Moras OK41:02+11:0720:49
9Rune BerglindOK Malmia44:55+15:0022:48
10Sigge GustafssonDalaportens OL46:47+16:5223:44
Olle AnderssonOK Nordenmispunched

Herrar 5

1 720 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ulf MagnussonNorbergs OK35:2620:36

Damer 2

3 720 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gunilla RylanderStora Tuna OK40:4810:58
2Eva HalvarsonOK Kåre45:40+4:5212:16
3Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL49:58+9:1013:25
4Ing Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK50:48+10:0013:39
5Siv StamSäterbygdens OK54:18+13:3014:35
6Inger LundOK Norden55:49+15:0115:00
7Gunborg WestinLeksands OK58:47+17:5915:48
8Eva GrenmyrOK Nipan1:28:30+47:4223:47

Damer 3

2 560 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingela HurtigKvarnsvedens GOIF OK31:1712:13
2Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo34:45+3:2813:34
3Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF35:06+3:4913:42
4Gurli BackFagersta OK35:57+4:4014:02
5Gunvor NyströmStora Tuna OK36:59+5:4214:26
6Lillemor RystedtStora Tuna OK38:28+7:1115:01
7Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo40:03+8:4615:38
8Anna LiljegrenOK Kåre40:04+8:4715:39
9Irma BjärudVästerbergslagens OL43:38+12:2117:02
10Agneta ÖsterbergHofors OK52:39+21:2220:33
11Viveka JohanssonSäterbygdens OK53:30+22:1320:53
12Catrine LundquistNorbergs OK1:17:53+46:3630:25

Damer 4

1 970 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Laila NygrenSäterbygdens OK45:0522:53
2Birgitta GustafssonDalaportens OL45:47+0:4223:14

Damer 5

1 720 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Inga-Lisa ErikssonHofors OK41:1523:58

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements