Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Norrbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Norrbotten
Arrangörsorganisation: OK Renen
Datum: lördag 29 augusti 2015

D21

4 590 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Evelina WickbomVittjärvs IK28:466:16
2Amanda HolmgrenVittjärvs IK31:57+3:116:57
3Sigrid HolmgrenOK Renen32:38+3:527:06
4Isabelle RingPiteå IF34:05+5:197:25
5Agnes RosendahlOK Renen39:03+10:178:30
6Katharina NovakHSV Grossmittel39:24+10:388:35
7Anna TibbelinOK Renen52:42+23:5611:28
Johanna ClarinIF Rigorej start

H21

5 220 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim SvenskStora Tuna OK29:235:37
2Gunnar HolmgrenBergnäsets AIK30:14+0:515:47
3Jonathan SvenssonVäxjö OK31:41+2:186:04
4Mattias JohanssonIFK Moras OK33:22+3:596:23
5Tobias KarlssonPiteå IF36:30+7:076:59
6Erik OskarssonI 19 IF43:29+14:068:19
7Anton DanielsAttunda OK56:07+26:4410:45
Mikael LindmarkIFK Kirunaej start

D18

3 990 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin LundgrenVittjärvs IK28:517:13
2Signe RosendahlOK Renen31:45+2:547:57
3Josefine AnderssonOK Renen41:31+12:4010:24
4Johanna LundkvistOK Vargen43:40+14:4910:56

H18

4 590 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus WickbomVittjärvs IK23:465:10
2Oskar ÖqvistBergnäsets AIK25:16+1:305:30
3Alexander HörnquistÖrnsköldsviks OK25:49+2:035:37
4Robin SalénBergnäsets AIK26:37+2:515:47
5Nils HenrikssonBergnäsets AIK29:39+5:536:27
6Oscar SundbaumVittjärvs IK30:16+6:306:35
7Truls LindholmSundsvalls OK30:54+7:086:43
8Marcus KarlssonPiteå IF31:51+8:056:56
9Jonas TofteredIF Rigor33:03+9:177:12
10Erik TuuriBergnäsets AIK33:14+9:287:14

D16

3 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia WestinVittjärvs IK20:485:56
2Elsa ChristofferssonOK Renen28:16+7:288:04
3Elvira ForslundOK Renen33:43+12:559:38
4Anna ViklundGammelstads IF33:47+12:599:39
5Kristina TholerudÖvertorneå IF42:07+21:1912:02
6Else HolmgrenBergnäsets AIK50:07+29:1914:19

H16

3 990 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas KarlssonPiteå IF23:586:00
2Gabriel LarssonGammelstads IF27:24+3:266:52
3Albin NorénPiteå IF27:25+3:276:52
4Harald LarssonBergnäsets AIK30:11+6:137:33
5Gustav ManligVittjärvs IK44:12+20:1411:04

D14

3 340 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna LundbergOK Renen24:317:20
2Sara BrännströmOK Renen26:45+2:148:00
3Agnes KarlssonÄlvsby IF OK29:25+4:548:48
4Hanna SvanbergBergnäsets AIK31:34+7:039:27
5Sofia LundkvistOK Vargen33:13+8:429:56
6Emma JohanssonÄlvsby IF OK34:26+9:5510:18
7Tina YlipääBergnäsets AIK37:15+12:4411:09
8Ellen KillmeyVittjärvs IK38:06+13:3511:24

H14

3 340 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar LundgrenVittjärvs IK23:086:55
2Jens ErikssonPiteå IF23:22+0:146:59
3Kalle TuuriOK Renen27:37+4:298:16
4Tobias SnellOK Renen28:07+4:598:25

D12

2 670 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella TuressonOK Renen21:348:04
Frida JohanssonÄlvsby IF OKej start
Klara KivijärviOK Renenej start
Lisa LarssonÄlvsby IF OKej start
Edit KarlssonÄlvsby IF OKej start

H12

2 670 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon MarkströmOK Renen19:447:23
2Albin LundbergArvidsjaurs OK19:53+0:097:26
3Theo YlipääBergnäsets AIK20:50+1:067:48
4Victor BerglundVittjärvs IK21:47+2:038:09
5Aron BlomqvistVittjärvs IK24:23+4:399:07
6Oskar ErikssonOK Renen27:16+7:3210:12
7Emil GabrielssonVittjärvs IK56:18+36:3421:05

D10

1 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma HasselströmOK Renen15:047:38
2Minna TuressonOK Renen20:27+5:2310:22
3Tova LindbäckOK Renen30:10+15:0615:18
4Astrid LundOK Renen35:04+20:0017:48
Sofia MarkströmOK Renenej start

H10

1 970 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim LundbergOK Renen12:406:25
2Albin WollbrandOK Renen17:15+4:358:45
3Mattias KillmeyVittjärvs IK17:47+5:079:01
4Eric HasselströmOK Renen17:53+5:139:04
5Linus NordinOK Renen17:57+5:179:06
6Melker WollbrandOK Renen26:14+13:3413:18
Edvin LundOK Renenej start

D40

3 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna- Karin EdelsvärdI 19 IF24:497:05
2Eva CederlundBodens BK34:04+9:159:44
3Karin KarlssonÄlvsby IF OK47:04+22:1513:26

H40

4 590 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn YlipääBergnäsets AIK36:437:59
2Mattias LundgrenVittjärvs IK38:53+2:108:28
3Magnus BerglundVittjärvs IK38:56+2:138:28
4Ted StrömbäckVittjärvs IK44:34+7:519:42
Stefan JunttiHaparanda OKej start

D45

3 010 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne AnderssonPiteå IF23:547:56
2Anette LundströmVittjärvs IK28:19+4:259:24
3Maria SvanbergBergnäsets AIK30:20+6:2610:04
4Anneli WickbomVittjärvs IK31:11+7:1710:21
5Agneta LindbäckOK Renen38:19+14:2512:43
6Agneta BergelinBergnäsets AIK39:11+15:1713:01
7Maria KarlssonPiteå IF57:31+33:3719:06

H45

4 590 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan LundbergArvidsjaurs OK26:455:49
2Magnus LundgrenI 19 IF26:59+0:145:52
3Niklas PermanVittjärvs IK28:43+1:586:15
4Roger JohanssonOK Vargen31:59+5:146:58
5Peter RosénOK Renen39:39+12:548:38
6Göran KarlssonPiteå IF53:29+26:4411:39

H50

3 990 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inge SöderqvistOK Renen23:015:46
2Lars LundkvistSeskarö IF23:15+0:145:49
3Peter WestinVittjärvs IK23:42+0:415:56
4Ingvar IsakssonSeskarö IF24:08+1:076:02
5Björn LundstenVittjärvs IK31:59+8:588:00
6Tuomas KauppilaOYUS33:21+10:208:21
7Mats LundinÄlvsby IF OK36:48+13:479:13
8Kjell HenrikssonSeskarö IF43:59+20:5811:01
Frans WickbomI 19 IFej start

H55

3 990 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sture NorénÄlvsby IF OK25:176:20
2Richard HolmgrenBergnäsets AIK27:06+1:496:47
3Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK27:37+2:206:55
4Svante LarssonOK Vargen28:51+3:347:13
5Henry BarskÖvertorneå IF29:17+4:007:20
6Anders AbrahamssonGammelstads IF31:46+6:297:57
7Mats JohanssonVittjärvs IK35:25+10:088:52
8Carl-Johan WestborgVittjärvs IK50:17+25:0012:36

D60

2 720 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Berit ÖströmPajala IF26:579:54
2Ann JanssonÄlvsby IF OK38:22+11:2514:06
3Angela NilssonPiteå IF54:45+27:4820:07

H60

3 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LindelöfSeskarö IF26:197:31
2Roland JanssonÄlvsby IF OK26:35+0:167:35
3Hans WickbomVittjärvs IK29:51+3:328:31
4Åke GustafssonBergnäsets AIK31:29+5:108:59

H65

3 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell SandströmBodens BK30:468:47
2Hans YlipääSeskarö IF34:00+3:149:42
3Matts EngvallBodens BK35:10+4:2410:02
4Clas-Göran LundBodens BK35:35+4:4910:10
5Eje AnderssonBodens BK37:03+6:1710:35
Robert SvartholmGammelstads IFej godkänd
Bo JohanssonIK Örnenej start

H70

2 720 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Conny LagerskogArvidsjaurs OK24:309:00
2Kjell MörtbergBodens BK25:59+1:299:33
3Ove JohanssonIK Örnen26:25+1:559:42

D75

2 290 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid WickbomVittjärvs IK40:4617:48
Ann PerssonPiteå IFej godkänd

H75

2 720 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Runar MarktinVidsels IK31:4511:40
2Stig LindskogVisborgs OK33:27+1:4212:17
3Birger LundbergArvidsjaurs OK36:13+4:2813:18
4Henken ErikssonI 19 IF37:53+6:0813:55
5Per-Anders BrännströmArvidsjaurs OK38:15+6:3014:03
6Folke ErikssonI 19 IF39:42+7:5714:35
7Nore WestinI 19 IF42:06+10:2115:28
8Karl Erik NyströmSeskarö IF43:53+12:0816:08

Inskolning

1 960 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Oscar BarkOK Renenfullföljt
Thea BerglundVittjärvs IKfullföljt
Knut HolmbergBergnäsets AIKfullföljt
Artur KarlssonOK Renenfullföljt
Ludvig KarlssonOK Renenfullföljt
Ville SundqvistOK Renenfullföljt

U1

1 960 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ture WallströmBergnäsets AIK26:0813:20

U2

1 970 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia WickbomVittjärvs IK20:0410:11
2Mirjam EdinOK Renen23:04+3:0011:42
3Hedda EdinOK Renen24:58+4:5412:40
4Ove RenbergBergnäsets AIK25:11+5:0712:47
5Anton Lu HanssonBergnäsets AIK31:29+11:2515:58
6Tova HolmbergBergnäsets AIK31:37+11:3316:02
Martin LarssonÄlvsby IF OKej start

Öppen motion 1

1 970 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Jonna VikströmOK Renenej godkänd

Öppen motion 3

2 670 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin LundströmVittjärvs IK20:097:32
2Helena LindströmVittjärvs IK28:25+8:1610:38
3Jenny BerglundVittjärvs IK29:45+9:3611:08
4Estella LuBergnäsets AIK32:47+12:3812:16
5Barbro LundqvistLångvikens OK35:13+15:0413:11
6Roger NilssonVittjärvs IK50:09+30:0018:46
7Maria ÖqvistBergnäsets AIK1:02:04+41:5523:14

Öppen motion 5

3 340 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas JohanssonOK Renen21:566:34
2Klas EdinOK Renen30:43+8:479:11
3Joel SundqvistOK Renen31:48+9:529:31
4Albin EmlenVittjärvs IK33:49+11:5310:07
5Cecilia CollinBergnäsets AIK34:01+12:0510:11
6Roland LundqvistLångvikens OK34:22+12:2610:17
7Kati RemesOK Renen35:15+13:1910:33
8Lena BergmanÄlvsby IF OK35:25+13:2910:36
9Lena YlipääBergnäsets AIK36:37+14:4110:57
10Mona JohanssonBergnäsets AIK36:53+14:5711:02
11Niklas EdelsvärdI 19 IF37:19+15:2311:10
12Lena LundstenVittjärvs IK38:31+16:3511:31
13Linda LundbergOK Renen40:27+18:3112:06
14William AlmOK Renen48:23+26:2714:29
15Magdalena LindvallOK Renen48:24+26:2814:29

Öppen motion 8

4 590 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikko KarppinenSK Pohjantähti28:276:11
2Oskar WestinVittjärvs IK29:52+1:256:30
3Seppo KonttajärviEsko Uranus36:27+8:007:56
4Carin BergenstenVittjärvs IK36:55+8:288:02
5Therese SundqvistOK Renen43:44+15:179:31
6Anna AnderssonPiteå IF45:09+16:429:50
7Lena TuuriÄlvsby IF OK53:24+24:5711:38
8Gry HafskjoldBergnäsets AIK58:50+30:2312:49

Öppen motion 7

2 720 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Keijo RuotsalainenOYUS27:049:57
2Anna LundqvistLångvikens OK31:13+4:0911:28
3Christin JonassonBergnäsets AIK31:34+4:3011:36
4Stefan MårtenssonBergnäsets AIK31:49+4:4511:41
Britta EliassonVittjärvs IKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser