Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Kvikkjokks Fjäll-O + Norrbottens Öppna Ultralång-DM

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Kvikkjokks Fjäll-O + Norrbottens Öppna Ultralång-DM
Arrangörsorganisationer: IFK Kiruna / Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Datum: torsdag 31 juli 2014

D21

10 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hilda ForsgrenOK Linné1:58:3110:49
2Signe Leffler-RosendahlOK Renen2:51:04+52:3315:37
Olga PasichnaStora Tuna OKej godkänd

H21

14 175 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton SundgrenLånghundra IF1:39:517:02
2Jerker LysellRehns BK1:42:04+2:137:12
3Jacob LindstamOK Ravinen1:42:51+3:007:15
4Mattias MårtsStora Tuna OK1:48:24+8:337:38
5Amund BeitnesOK771:49:50+9:597:44
6Mats LuspaIFK Kiruna2:00:59+21:088:32
7Håkan KarlssonÄlvsby IF OK2:16:25+36:349:37
8Erik ÖgrenBergnäsets AIK2:53:43+1:13:5212:15

D16

4 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rebecca FahlgrenVittjärvs IK1:12:4817:58

D14

3 725 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes KarlssonÄlvsby IF OK47:3112:45
2Emma JohanssonÄlvsby IF OK1:17:44+30:1320:52

D12

2 850 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edit KarlssonÄlvsby IF OK29:2210:18
2Frida JohanssonÄlvsby IF OK36:34+7:1212:49

H35

10 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arto Puro-AhoYlistaron Kilpa-Veljet2:22:5313:02

D40

6 350 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin KarlssonÄlvsby IF OK1:26:4313:39
2Veera Puro-AhoYlistaron Kilpa-Veljet1:29:56+3:1314:09

D45

6 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva-Lotta LöfgrenStora Tuna OK1:20:0912:37

H45

9 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inge SöderkvistOK Renen1:18:508:39
2Per ÖgrenBergnäsets AIK1:38:58+20:0810:52
3Mats LundinÄlvsby IF OK1:47:33+28:4311:49
4Alf BergmanOK Renen1:48:19+29:2911:54
5Mats DruggeVittjärvs IK1:55:23+36:3312:40
6Krister RosendahlOK Renen2:10:53+52:0314:22

D50

5 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katarina BengtssonLånghundra IF1:05:2111:40
2Eva LefflerOK Renen1:21:03+15:4214:28

D55

5 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kii KorhonenOunasvaaran Hiihtoseura1:27:1615:35

H55

7 375 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svante LarssonOK Vargen1:21:4511:05
2Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK1:26:15+4:3011:41
3Sven-Erik LevinTierps SOK1:42:30+20:4513:53
4Ove EricssonNyköpings OK1:45:57+24:1214:21

H60

7 375 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LindelöfSeskarö IF1:23:0711:16
2Lennart KarlssonUmeå OK1:27:33+4:2611:52
3Roland JanssonÄlvsby IF OK1:33:30+10:2312:40

D65

4 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Tuuli KastemaaHirvensalon Heittoej godkänd

H65

5 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Seppo KorhonenOunasvaaran Hiihtoseura1:08:4712:16

H75

4 050 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Runar MarktinArvidsjaurs OK1:25:5121:11
2Lars-Erik LindellVäsby OK1:33:24+7:3323:03
test testTestej godkänd

Öppen motion 5

3 725 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia LindgrenÖstersunds OK44:3111:57
2Christine Doboyd LarssonOK Vargen1:16:19+31:4820:29

Öppen motion 7

3 725 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim StenvallÖstersunds OK48:0812:55
2Åsa PetterssonSäterbygdens OK1:02:48+14:4016:51
3Bengt HanssonSäterbygdens OK1:02:50+14:4216:52

Öppen motion 8

4 050 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel JohanssonÄlvsby IF OK1:01:0815:05
2Lotta EkJokkmokks SK1:07:39+6:3116:42
Ingela AlnessLånghundra IFej godkänd

Öppen motion 9

7 375 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars GrenJokkmokks SK1:27:0711:48
2Elis Sjögren-LevinTierps SOK1:28:36+1:2912:00

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser