Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Advent Orient - Etapp 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Advent Orient - Etapp 3
Arrangörsorganisation: OK Silva
Datum: söndag 8 december 2013

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D13 | D16 | D40 | D55 | H13 | H16 | H40 | H55 | H70 | ÖMK | ÖMM | ÖML | D70

D21

6 250 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emelie EklöfLunds OK43:286:57
2Anja MinörLunds OK47:27+3:597:35
3Marie BorggrenKlubblös49:26+5:587:54
4Christina OlssonSkåneslättens OL49:51+6:237:58
5Lisa Jonsson NordinSkåneslättens OL50:55+7:278:08
6Marina StoltzMalmö OK56:34+13:069:03
7Birgitta WingqvistRingsjö OK57:03+13:359:07
8Pia-Maria BondessonFrosta OK58:40+15:129:23
9Tova HermodssonLunds OK1:02:05+18:379:56
10Wiviann OttossonMalmö OK1:02:14+18:469:57
11Amanda NilssonFrosta OK1:04:56+21:2810:23
12Lucie KomarkovaMalmö OK1:06:52+23:2410:41
13Anna IsgrenMalmö OK1:08:07+24:3910:53
14Siri KlausenBallerup OK1:09:51+26:2311:10
Ann-Kristin SjöströmLunds OKej start

H21

8 050 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran SundblomLunds OK46:075:43
2Jonathan GunnarssonMalmö OK47:25+1:185:53
3Martin WendtLunds OK49:25+3:186:08 Ladda ner rutt i gpx-format
4Gustaf WennerbergOK Pan-Kristianstad51:21+5:146:22
5Robin WestessonOK Kontinent54:38+8:316:47
6Christian GlantzAndrarums IF55:48+9:416:55
7Carl RämmalLunds OK56:01+9:546:57
8Marcus HenningssonTetra Pak IF56:07+10:006:58
9Linus MalmstenMalmö OK56:30+10:237:01
10Johan LindgrenKlubblös57:43+11:367:10
11Sofie PeterssonSkåneslättens OL1:00:04+13:577:27
12Per WarfvingeLunds OK1:00:12+14:057:28
13Fredrik StoltzMalmö OK1:00:43+14:367:32
14Peter BengtslinLunds OK1:04:05+17:587:57
15Erik SchultzOK Löftan1:04:08+18:017:58
16Andreas NilssonTetra Pak IF1:08:06+21:598:27
17Henrik EklundLunds OK1:08:27+22:208:30
18André BjärbyFrosta OK1:08:48+22:418:32
19Anders HeydenLunds OK1:10:08+24:018:42
20Bo-Arne OlssonEslövs FK1:12:21+26:148:59
21Hans PerssonAndrarums IF1:12:45+26:389:02
22Emanuel StridOK Torfinn1:17:05+30:589:34
23Ulf MinörLunds OK1:19:27+33:209:52
Fredrik HjortHelsingborgs SOKej godkänd
Willie OhlssonRävetofta OKej godkänd
Daniel ÅhmanLunds OKej godkänd

D13

3 030 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tina LjungqvistLunds OK31:2510:22
2Sofi WallanderSkåneslättens OL1:01:41+30:1620:21
3Elsa EricssonLunds OK1:11:43+40:1823:40

D16

4 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba JensenSkåneslättens OL41:199:13
Wilma MarkholmSkåneslättens OLej godkänd

D40

4 480 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LjungqvistLunds OK34:277:41
2Marika HusbySkåneslättens OL36:23+1:568:07
3Åsa EricssonLunds OK38:50+4:238:40
4Kati NémethStigmännen Karlshamns OK39:02+4:358:42
5Malin MalmbergTetra Pak IF39:55+5:288:54
6Christina SegerslättSkåneslättens OL40:22+5:559:00
7Lena OlssonSkåneslättens OL42:12+7:459:25
8Eva RämmalLunds OK47:21+12:5410:34
9Johanne LindBallerup OK54:40+20:1312:12
10Susanne GöranssonFrosta OK1:05:04+30:3714:31
Kerstin JensenSkåneslättens OLej start

D55

3 540 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK34:029:36
2Eva WildmarkAndrarums IF41:25+7:2311:41
3Helen AndertoftMarkaryds FK44:45+10:4312:38
4Inger GlansOK Torfinn46:34+12:3213:09
5Britt Forsell PirozziLunds OK47:35+13:3313:26
6Margareta SjöbergLunds OK51:06+17:0414:26
7Ingrid SalomonssonOK Silva51:47+17:4514:37
8Elsie BengtssonRävetofta OK56:33+22:3115:58
9Torill SvendsenLunds OK57:35+23:3316:15
10Maj-Britt ByströmRävetofta OK59:36+25:3416:50
10Margareta KristenssonMalmö OK59:36+25:3416:50
12Karin BengtssonOK Kompassen1:00:20+26:1817:02
13Karin MalmgrenHjärnarps GH OL1:15:40+41:3821:22
14Kristina LandgrenMalmö OK1:27:42+53:4024:46
Astrid JohannessonHelsingborgs SOKej start
Kerstin NilssonMalmö OKej start

H13

3 030 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Allan HedbergLunds OK26:148:39
2Oscar JensenSkåneslättens OL30:38+4:2410:06
3Alfred AhltinMalmö OK37:08+10:5412:15
4Johan WinbladhLunds OK38:18+12:0412:38
5Klas LjungqvistLunds OK51:04+24:5016:51
6Pontus ThuressonSkåneslättens OL54:38+28:2418:01
7Adrian EngströmOK Silva55:52+29:3818:26
8Edvin SanderOK Silva1:06:51+40:3722:03
9Valter SanderOK Silva1:07:04+40:5022:08

H16

5 390 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik WinbladhLunds OK49:159:08
2Noa LindvallSkåneslättens OL52:28+3:139:44
3Erik JönssonLunds OK1:00:33+11:1811:14

H40

6 250 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fabian LjungquistLunds OK40:586:33
2Per-Erik BengtssonLunds OK42:03+1:056:43
3Jonas LindkvistLunds OK43:02+2:046:53
4Tomas VensrydEslövs FK44:22+3:247:05
5Magnus ThuressonSkåneslättens OL44:31+3:337:07
6Ulf LinderfalkSkåneslättens OL44:47+3:497:09
7Anders EricssonLunds OK44:52+3:547:10
8Ola AndertoftMarkaryds FK46:25+5:277:25
9Johan JensenSkåneslättens OL46:57+5:597:30
10Lars Hanghöj PetersenBallerup OK47:15+6:177:33
11Fredrik NystedtSkåneslättens OL47:32+6:347:36
12Jørgen SkaarupBallerup OK47:37+6:397:37
13Peter HedbergLunds OK47:48+6:507:38
14Edo DrenthHelsingborgs SOK49:50+8:527:58
15Magnus JonassonMalmö OK50:53+9:558:08
16Jalle JosefssonLunds OK52:57+11:598:28
17Ola MarkholmSkåneslättens OL54:39+13:418:44
18Anders JohanssonLunds OK57:02+16:049:07
19Mats RosbergTetra Pak IF58:01+17:039:16
20Anders NilssonMalmö OK1:00:43+19:459:42

H55

5 390 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf WestessonOK Kontinent46:188:35
2Lennart ErforsOK Torfinn46:34+0:168:38
3Kent SundgrenOK Silva47:54+1:368:53
4Leif SandgrenFrosta OK49:21+3:039:09
5Sven-Eric EricsonHelsingborgs SOK49:36+3:189:12
6Jan PerssonYstads OK51:46+5:289:36
7Gert OlssonSkåneslättens OL52:59+6:419:49
8Rolf NilssonFrosta OK53:44+7:269:58
9Tommy PetersonHelsingborgs SOK55:19+9:0110:15
10Bert-Uno NilssonTetra Pak IF56:18+10:0010:26
11Claes-Göran GreenLunds OK56:34+10:1610:29
12Kaare HanssonMalmö OK57:31+11:1310:40
13Christer EngmanLunds OK57:59+11:4110:45
14Stefan NilssonOK Kontinent59:41+13:2311:04
15Bengt HanssonAndrarums IF1:00:02+13:4411:08
16Leif KarlssonFrosta OK1:01:00+14:4211:19
17Macke SelanderHelsingborgs SOK1:02:13+15:5511:32
18Håkan NilssonMalmö OK1:03:58+17:4011:52
19Gösta SvenssonMalmö OK1:03:59+17:4111:52
20Nils-Erik BondessonFrosta OK1:06:14+19:5612:17
21Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:06:19+20:0112:18
22Sven-Erik PerssonFrosta OK1:06:23+20:0512:18
23Karl-Bertil KjellssonOK Silva1:06:41+20:2312:22
24Lars-Göran NilssonMalmö OK1:09:31+23:1312:53
25Bengt SalomonssonOK Silva1:09:49+23:3112:57
26Rolf NilssonAndrarums IF1:13:39+27:2113:39
Agne BengtssonOK Kompassenej start

H70

3 540 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge PerssonFK Boken34:279:43
2Rune BergLunds OK42:58+8:3112:08
3Ingemar SvenssonLunds OK44:12+9:4512:29
4Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK45:07+10:4012:44
5Bertil OlofssonAndrarums IF45:10+10:4312:45
6Håkan BrostMalmö OK52:38+18:1114:52
7Göran SegerFK Boken53:06+18:3915:00
8Klas TykessonRävetofta OK53:37+19:1015:08
9Johnny MalmgrenHjärnarps GH OL53:39+19:1215:09
10Sven-Erik ForsellLunds OK55:16+20:4915:36
11Folke SjöbergLunds OK1:08:22+33:5519:18
Nils JohannessonHelsingborgs SOKej start
Bertil KollenTetra Pak IFej start

ÖM Kort

3 030 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida HusbyOK Silva20:276:44
2Åsa EnerothAlvesta SOK34:32+14:0511:23
3Bengt PerssonEslövs FK36:53+16:2612:10
4Anneli  PerssonKlubblös36:55+16:2812:11
5Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK38:09+17:4212:35
6Annie LennartssonSkåneslättens OL41:51+21:2413:48
7Karolina HellfalkKlubblös47:22+26:5515:37
8Hannah PetersonOK Torfinn48:10+27:4315:53
9Hannah LarsenMalmö OK49:04+28:3716:11
10Marie LarsenMalmö OK49:12+28:4516:14
11Jack SalomonssonOK Silva51:22+30:5516:57
12Kerstin GlantzAndrarums IF55:10+34:4318:12
13Lena JönssonLunds OK56:49+36:2218:45
14Erik WicktorEslövs FK57:42+37:1519:02
15Ebba LeoKlubblös1:12:02+51:3523:46
Hanna Jonsson NordinSkåneslättens OLej godkänd
Viktor AhltinMalmö OKej godkänd
Alva NystedtSkåneslättens OLej start
Anders NilssonLödde Kanotklubbej start
Gustav NilssonLödde Kanotklubbej start

ÖM Medel

4 480 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan L NilssonFrosta OK34:307:42
2Anders LarssonKlubblös35:25+0:557:54
3Olle WindeliusFrosta OK36:34+2:048:09
4Jonas KullendorfLunds OK36:57+2:278:14
5Lennart JohnsonKlubblös37:52+3:228:27
6Göran MattssonSkåneslättens OL38:12+3:428:31
7René OlssonRävetofta OK39:50+5:208:53
8Ulrika NilssonKlubblös40:17+5:478:59
9Emelie MalmbergMalmö OK42:45+8:159:32
10Tina OlssonHelsingborgs SOK43:41+9:119:45
10Lennart CarlsenHelsingborgs SOK43:41+9:119:45
12Torbjörn JohanssonOK Silva45:03+10:3310:03
13Martin LarssonFrosta OK45:55+11:2510:14
14Ulf MalmbergMalmö OK47:01+12:3110:29
15Lotten Jönsson-JohanssonOK Silva48:55+14:2510:55
16Lennart Bengtsson02-Depån AB50:59+16:2911:22
17Ebbe MalmMarkaryds FK51:30+17:0011:29
18Mikael NilssonFrosta OK54:24+19:5412:08
19Bo GlantzAndrarums IF56:49+22:1912:40
20Sten-Åke KvistIS Kullen59:41+25:1113:19
21Thomas WinbladhLunds OK1:00:14+25:4413:26
22Gustaf SchejaFrosta OK1:05:00+30:3014:30
Nils WicktorEslövs FKej godkänd
Henrik JohnsonKlubblösej godkänd
Therese HavängMalmö OKej start

ÖM Lång

5 390 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael HantorpKlubblös37:597:02
2Fredrik OlssonEslövs FK39:46+1:477:22
3Daniel NilssonSkåneslättens OL42:07+4:087:48
4Fajer WennerbergOK Klyftamo42:59+5:007:58
5Fredrik NygrenKlubblös50:27+12:289:21
6Jon WalterssonKlubblös51:07+13:089:29
7Annika NilssonLödde Kanotklubb52:19+14:209:42
7Jacob NilssonLödde Kanotklubb52:19+14:209:42
9Joel KilbertLödde Kanotklubb52:23+14:249:43
9Gustav PålssonLödde Kanotklubb52:23+14:249:43
11Åsa JentschKlubblös52:35+14:369:45
12Emil PetterssonKlubblös1:04:22+26:2311:56
Jonas LarssonKlubblösej godkänd
Jacob NilssonLödde Kanotklubbej start

D70

3 540 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro HugossonLunds OK56:0715:51

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser