Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Idre 3-dagars, etapp 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Idre 3-dagars
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: tisdag 24 juni 2014 - torsdag 26 juni 2014

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)

D21

7 750 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrika VångellLinköpings OK1:00:307:48
2Frida SandbergSäterbygdens OK1:00:35+0:057:49
3Anette CarlssonKFUM Örebro OK1:07:45+7:158:44
4Åsa OtterbjörkUmeå OK1:09:31+9:018:58
5Lina PerssonOK Skogsfalken1:13:26+12:569:28
6Sofia HolmgårdKils OK1:15:16+14:469:42
7Linda LindkvistLeksands OK1:15:54+15:249:47
8Ida LindkvistLeksands OK1:16:12+15:429:49
9Lisa AnderssonÄrla IF1:18:14+17:4410:05
10Frida NeroGöteborg-Majorna OK1:19:07+18:3710:12
11Marie-Louise AxenborgGöteborg-Majorna OK1:22:51+22:2110:41
12Anna-Karin MattssonSkattkärrs IF1:25:18+24:4811:00
13Emma AnderssonÄrla IF1:26:32+26:0211:09
14Maria Von SchmalenséeAttunda OK1:28:45+28:1511:27
15Maria HellströmVäsby OK1:30:04+29:3411:37
16Ida HyvönenOK Tyr1:30:49+30:1911:43
17Elin LindTierps SOK1:31:50+31:2011:50
18Charlotte LindkvistLeksands OK1:33:21+32:5112:02
19Lisa PalmSävedalens AIK1:50:16+49:4614:13
Jenny ErikssonOK Kåreej godkänd
Susanne ErikssonKFUM Örebro OKej godkänd
Lina NilssonUlricehamns OKej godkänd
Malin ErikssonIFK Moras OKej godkänd
Sara JonssonLinköpings OKej start
Sofie LandqvistKöping-Kolsva OKej start
Andrea SvenssonOK Tisarenej start
Amelie EkströmOK Kåreej start

H21

10 080 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robbin KantarpÄrla IF1:03:596:20
2Filip JacobssonDegerfors OK1:05:00+1:016:26
3Daniel AttåsOK Tisaren1:05:16+1:176:28
4Per CarlborgLinköpings OK1:05:40+1:416:30
5Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK1:06:00+2:016:32
6Måns SandgrenOK Orion1:06:14+2:156:34
7Mattias KarlssonMalungs OK Skogsmårdarna1:06:25+2:266:35
8Andreas PetersonHagaby GOIF1:06:52+2:536:38
9Martin LarssonHestra IF1:10:13+6:146:57
10Pontus PeterssonOK Orion1:11:11+7:127:03
11Anders AxenborgGöteborg-Majorna OK1:11:20+7:217:04
12Per EklöfKFUM Örebro OK1:11:28+7:297:05
13Nils SpetzUlricehamns OK1:12:17+8:187:10
14Erik MartinssonLinköpings OK1:14:37+10:387:24
15Olof SandgrenOK Orion1:14:40+10:417:24
16Jesper SjögrenOK Kullingshof1:15:57+11:587:32
17Peter ErikssonLinköpings OK1:20:58+16:598:01
18Daniel MillbournOK Skogsfalken1:25:38+21:398:29
19Jonas LundgrenLinköpings OK1:28:38+24:398:47
20Joakim AxelssonTrollhättans SOK1:43:20+39:2110:15
21Sebastian AgerhällOK Tisaren1:44:31+40:3210:22
Isak BergmanOK Skogsfalkenej godkänd
Jonatan AronssonOK Tisarenej godkänd
Magne JutulstadNTNUIej godkänd
Jens NordahlOK Skogsfalkenej godkänd
Joel FrancenLinköpings OKej start
Jens RönnolsTäby OKej start
Jonatan FrancénLinköpings OKej start
Johan AllardTjällmo-Godegårds OKej start
Jakob AttåsOK Tisarenej start
Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Niklas GustafssonOK Tisarenej start
Fredrik NormanLeksands OKej start
Ola NybergOK Kåreej start
Marcus BerggrenNyköpings OKej start
Anton HallorOK Tisarenej start

D21 Kort

5 010 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matilda JonssonLinköpings OK1:16:4215:18
2Josefin BergagårdTolered-Utby Ol-klubb1:17:12+0:3015:24
3Linda SjögrenIK Hakarpspojkarna1:32:29+15:4718:27
Josefine SöderlundLeksands OKej godkänd

H21 Kort

6 620 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias EliassonSundsvalls OK50:077:34
2Sven LarssonLeksands OK58:18+8:118:48
3Olof BergvallFK Åsen1:10:08+20:0110:35
4Erik BengtssonFK Åsen1:10:43+20:3610:40
5Marcus KempeSävedalens AIK1:27:38+37:3113:14
Sebastian TorgersenBækkelagets SKej godkänd
Lars Harald AasheimBækkelagets SKej godkänd
Klas BringertKatrineholms OKej godkänd
Jens ÖströmOK Tyrej start

D20

5 010 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida LövgrenIFK Moras OK59:1511:49
2Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK1:01:26+2:1112:15
3Sofia SjögrenOK Kullingshof1:29:49+30:3417:55
Sara NilssonOK Trananej godkänd

H20

7 750 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victor FlingmarkUddevalla OK58:287:32
2Rasmus LarssonOK Alehof1:01:17+2:497:54
3Albin DetterfeltLinköpings OK1:09:23+10:558:57
4Erik BengtssonOK Skogsfalken1:18:50+20:2210:10
Johan SöderlundLeksands OKej godkänd
Robin LarssonFK Göingarnaej godkänd
David StigsmarkStora Tuna OKej godkänd
Erik BjörklundBjursås OKej start

D18

5 010 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa GustafssonUddevalla OK51:5210:21
2Louise LundgrenVäxjö OK53:40+1:4810:42
3Anna BjörklundBjursås OK1:14:24+22:3214:51
4Linnea GustafssonOK Gynge1:18:26+26:3415:39

H18

6 620 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim AndénSödertälje-Nykvarn OF43:306:34
2Jonas GustafssonOK Kåre45:52+2:226:55
3Markus LarssonHestra IF46:03+2:336:57
4Edvin SmedbergOK Skogsfalken46:36+3:067:02
5Oskar SandbergSäterbygdens OK47:30+4:007:10
6Fredrik PerssonDomnarvets GOIF52:54+9:247:59
7Emil ÅbergKorsnäs IF OK53:18+9:488:03
8Knut AasheimOppsal Orientering1:01:43+18:139:19
9Daniel DuhlboIFK Moras OK1:05:47+22:179:56
10Jacob ErikssonKFUM Örebro OK1:19:58+36:2812:04
11Martin NorrbomSala OK1:20:13+36:4312:07
12Emil ErikssonTierps SOK1:31:12+47:4213:46
Linus LandergrenHestra IFej godkänd
Jonathan PerssonKarlsbyhedens IKej start
Erik BerglundOK Kåreej start

D16

4 530 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sarah PerssonOK Denseln43:179:33
2Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan47:43+4:2610:32
3Mirjam DalénSala OK54:40+11:2312:04
4Frida FredrikssonKorsnäs IF OK55:11+11:5412:10
5Amanda HalvarsonLeksands OK1:28:29+45:1219:31
Linn LauridsenKatrineholms OKej start

H16

5 420 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isac von KrusenstiernaOK Kåre37:016:49
2Lukas LundgrenVäxjö OK44:40+7:398:14
3Albin ClaessonSävedalens AIK59:47+22:4611:01
4Anders HaugskottOL Trollelg1:21:34+44:3315:02
5Jonathan BjörkLeksands OK2:12:39+1:35:3824:28
6Wilmer BrodénLeksands OK2:19:41+1:42:4025:46
Henrik HamreforsVästerås SOKej godkänd
Oskar PerssonOK Österåkerej godkänd
Hugo DalhammerOK Roxenej godkänd
Johan LammFrölunda OLej godkänd
Marcus OldinKFUM Örebro OKej godkänd
Albin AlsiöFalköpings AIK OKej start

H16 Kort

3 930 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil DahlströmFK Herkules56:1914:19

D14

3 930 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Adelina FunkeLeksands OK45:1211:30
2Lisa HallménOK Tisaren45:58+0:4611:41
3Katrin SjödénÄlvdalens IF OK46:52+1:4011:55
4Maja ÅkessonIK Hakarpspojkarna50:38+5:2612:53
5Alicia LundgrenVäxjö OK53:02+7:5013:29
6Cecilia LindgrenOK Kåre1:08:53+23:4117:31
7Elin EricsonTjällmo-Godegårds OK1:09:27+24:1517:40
8Ingrid StakeVästvärmlands OK1:41:36+56:2425:51
Elin BlomkvistOK Tyrej start
Moa AlsiöFalköpings AIK OKej start
Iris van LoenhoutOK Hedströmmenej start

H14

4 160 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Zeb PalmHJS-Vansbro OK46:3411:11
2Viktor BergLeksands OK49:20+2:4611:51
3Martin LammFrölunda OL52:33+5:5912:37
4Erik PerssonOK Österåker53:41+7:0712:54
5Hugo SetthagenOK Tranan57:41+11:0713:51
Jakob MoOL Toten-Trollej godkänd
Filip BrodénLeksands OKej godkänd
Ola SkoglundLeksands OKej start

D14 Kort

3 040 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna ErikssonNorbergs OK56:5218:42
Emma DahlströmFK Herkulesej godkänd

H14 Kort

3 040 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jacob EkstrandVästerbergslagens OL32:2310:39
2MATTIAS JONASSONÄlvdalens IF OK41:29+9:0613:38
3William SeguraKFUM Örebro OK51:02+18:3916:47

D12

3 040 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa ÅkessonMarkbygdens OK28:189:18
2Erika ÅkessonMarkbygdens OK31:32+3:1410:22
3Emma EricsonTjällmo-Godegårds OK33:04+4:4610:52
4Nora HolmgårdKils OK33:35+5:1711:02
5Frida HaugskottOL Trollelg34:24+6:0611:18
6Therese NilssonOK Österåker34:26+6:0811:19
7Julia FunkeLeksands OK38:09+9:5112:32
8Tilda BergLeksands OK46:02+17:4415:08
9Lilian PalmHJS-Vansbro OK47:19+19:0115:33
10Elsa GörasLeksands OK49:10+20:5216:10
11Märtha StakeVästvärmlands OK53:28+25:1017:35
12Maja SandvikAttunda OK1:16:50+48:3225:16
Emilia BrangefältVästerås SOKej start

H12

3 040 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus TäckOK Hammaren25:408:26
2Karl LundinKatrineholms OK27:10+1:308:56
3Christoffer LindgrenOK Kåre28:50+3:109:29
4Johan MårtenssonOK Skogsstjärnan29:03+3:239:33
5Melker LundinKatrineholms OK30:15+4:359:57
6Eric HallnerOckelbo OK32:18+6:3810:37
7Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna35:13+9:3311:35
8Linus BacklundTrollhättans SOK38:30+12:5012:39
9Filip PerssonOckelbo OK39:34+13:5413:00
10Vilmer GöthlinKFUM Örebro OK40:20+14:4013:16
11Max PerssonOK Skogsfalken43:18+17:3814:14
12albert gustafssonKFUM Örebro OK55:29+29:4918:15
Einar LundkvistLänna IFej godkänd

D12 Kort

2 160 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa ThunellIFK Lidingö SOK20:459:36
2Andrea JäderbergLeksands OK36:06+15:2116:42

H12 Kort

2 160 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pontus GustafssonOK Linné14:526:52
2Oskar DalinLeksands OK17:13+2:217:58
3Ludvig AttåsOK Tisaren17:41+2:498:11
4Elias LundbergOckelbo OK19:13+4:218:53
5Gustaf JäderbergLeksands OK20:20+5:289:24

D10

2 160 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice EricsonTjällmo-Godegårds OK16:567:50
2Lisa SwartzOK Orion19:11+2:158:52
3Ellen FunkeLeksands OK20:59+4:039:42
4Märta SandvikAttunda OK22:57+6:0110:37
5Elin JonhedKFUM Örebro OK23:42+6:4610:58
6Miia RollerJärfälla OK25:55+8:5911:59
7Alva EliassonSundsvalls OK26:06+9:1012:04
8Hedvig LundkvistLänna IF32:06+15:1014:51
Hanna AlsiöFalköpings AIK OKej start

H10

2 160 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo PerssonOK Denseln16:357:40
2Gustav AttåsOK Tisaren16:58+0:237:51
3Isak DalinLeksands OK19:09+2:348:51
4Linus NilssonOK Österåker19:30+2:559:01
5Marcus LammFrölunda OL21:27+4:529:55
6Linus SjödénÄlvdalens IF OK22:01+5:2610:11
7Arvid ErikssonNorbergs OK23:28+6:5310:51
8Viktor JonhedKFUM Örebro OK24:25+7:5011:18
9Nils SwartzOK Orion26:26+9:5112:14
10Albert BrohedeOK Älgen26:37+10:0212:19
11Isak HolmgårdKils OK28:33+11:5813:13
Adam BrangefältVästerås SOKej start
Ludvig KärrebyVästerås SOKej start

D35

6 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LöwegrenKatrineholms OK1:05:1410:41
2Marie GrönlundLunds OK1:09:36+4:2211:24
3Lina RööhsSkattkärrs IF1:10:47+5:3311:36
4Ann HyvönenSkattkärrs IF1:17:41+12:2712:44
5Lina JonhedKFUM Örebro OK1:33:52+28:3815:23
Sofia SwartzOK Orionej godkänd

H35

7 900 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders OksvoldOK Kåre1:02:357:55
2Andreas ErikssonLunds OK1:02:45+0:107:56
3Martin SöderbergOK Skogsfalken1:04:57+2:228:13
4Pontus FunkeLeksands OK1:06:22+3:478:24
5Rasmus GrönlundLunds OK1:06:59+4:248:28
6Lars JonhedKFUM Örebro OK1:07:03+4:288:29
7Ulrik MagnussonHalmstad OK1:19:27+16:5210:03
8Ove OksvoldCentrum OK1:24:09+21:3410:39
9Daniel GustafssonKFUM Örebro OK1:25:48+23:1310:51
10Per HolmIFK Moras OK1:27:31+24:5611:04
11Micael StammOK Klemmingen1:33:21+30:4611:48
12Per OksvoldIF Thor1:35:20+32:4512:04
Erik GöthlinKFUM Örebro OKej godkänd
Henrik GustafssonKFUM Örebro OKej godkänd
Anders DalinLeksands OKej start

D40

5 460 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena StrömTjällmo-Godegårds OK57:3910:33
2Annika LundströmSundbybergs IK1:06:31+8:5212:10
3Åsa LarssonOK Klemmingen1:13:30+15:5113:27
4Ann RollerJärfälla OK1:13:45+16:0613:30
5Helena WidegrenIF Thor1:14:10+16:3113:35
6Ylva LorentzonOK Kåre1:20:44+23:0514:47
7Marie-Louise PerssonFK Herkules1:21:09+23:3014:51
8Pernilla StakeVästvärmlands OK1:23:57+26:1815:22
Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalkenej godkänd
Malin PerssonOK Denselnej godkänd
Louise GöthforsGöteborg-Majorna OKej godkänd

H40

7 590 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola JodalGöteborg-Majorna OK1:03:408:23
2Magnus GörasLeksands OK1:05:02+1:228:34
3Daniel BrohedeOK Älgen1:07:39+3:598:54
4Jimmy PetterssonGöteborg-Majorna OK1:08:22+4:429:00
5Stefan SchwarzenbergerLG Stettlen1:10:20+6:409:15
6Jonas BergenfurSkattkärrs IF1:15:14+11:349:54
7Claes SetthagenOK Tranan1:17:46+14:0610:14
8Erik BacklundTrollhättans SOK1:37:58+34:1812:54
9Mikael SvenssonFK Herkules1:40:42+37:0213:16
Rolf Pettersen MoOL Toten-Trollej godkänd
Johan SwartzOK Orionej godkänd
Martin AnderssonOK Skogsfalkenej godkänd
Björn JanssonVäsby OKej godkänd

D45

5 460 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katarina LövgrenIFK Moras OK55:5610:14
2Hana TichovskaSK Praga57:03+1:0710:26
3Anna Von KrusenstiernaOK Kåre1:02:08+6:1211:22
4Teija LeppinenIFK Lidingö SOK1:09:57+14:0112:48
5Silvia Schneider-SchiessLG Stettlen1:10:32+14:3612:55
6Anna NorrbomSala OK1:34:37+38:4117:19
7Berit GummusIFK Moras OK1:39:28+43:3218:13
8Elisabet ElmertoftNorbergs OK1:43:53+47:5719:01
9Elisabet HultAttunda OK1:47:52+51:5619:45
Carina GustafssonOK Gyngeej godkänd
Åsa DetterfeltLinköpings OKej godkänd
Helena GunnarssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Malin LammFrölunda OLej start
Ann-Kristin SpetzUlricehamns OKej start
Åsa AlsiöFalköpings AIK OKej start

H45

6 620 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars Håkan SandvikAttunda OK53:168:02
2Björn MårtenssonOK Skogsstjärnan53:32+0:168:05
3Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarna53:34+0:188:05
4Eric RollerJärfälla OK58:14+4:588:47
5Thomas PerssonOK Denseln59:09+5:538:56
6Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK1:01:04+7:489:13
7Frode HaugskottOL Trollelg1:03:05+9:499:31
8Sven LundgrenVäxjö OK1:08:42+15:2610:22
9Anders LammFrölunda OL1:13:30+20:1411:06
10Johan OhlströmIF Thor1:14:28+21:1211:14
11Håkan BlomkvistSkattkärrs IF1:15:23+22:0711:23
12Stefan SpetzUlricehamns OK1:16:03+22:4711:29
13Peter ErikssonKFUM Örebro OK1:29:37+36:2113:32
14Peter StrömdahlOK Skogsvargarna1:40:42+47:2615:12
15Jörgen DalénSala OK1:41:20+48:0415:18
16Niclas NilssonOK Österåker1:43:36+50:2015:38
17Erik ÅbergKorsnäs IF OK1:50:46+57:3016:43
Nicklas NilssonStockholmspolisens IF OFej godkänd
Mikael GustafssonOK Gyngeej start
Magnus ElwinIFK Enskedeej start
Peter ThörnTenhults SOKej start
Rickard EkmanOK Roslagenej start

D50

4 120 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SandbergSäterbygdens OK53:3212:59
2Lena Sandgren SwartzOK Orion55:23+1:5113:26
3Mia GustafssonOK Kåre57:07+3:3513:51
4Britt-Marie BengtssonFK Åsen1:00:29+6:5714:40
5Elisabeth StrandhagenGöteborg-Majorna OK1:01:39+8:0714:57
6Pia VångellLinköpings OK1:02:51+9:1915:15
7Ingrid KensbyOK Tyr1:02:54+9:2215:16
8Åsa RydellLeksands OK1:06:14+12:4216:04
9Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK1:14:58+21:2618:11
10Agneta FriesUmeå OK1:17:30+23:5818:48
Lisbeth BergagårdTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Ann-Marie AnderssonTenhults SOKej start

H50

6 270 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil ÅkessonMarkbygdens OK52:318:22
2Anders LundhJärfälla OK57:59+5:289:14
3Per SandbergSäterbygdens OK59:09+6:389:26
4Martin TichovskySK Praga59:40+7:099:30
5Marcel SchiessOK Bern by Night1:03:43+11:1210:09
6Pär ClaessonSävedalens AIK1:06:29+13:5810:36
7Anders SjögrenOK Kullingshof1:07:17+14:4610:43
8Anders DalhammerOK Roxen1:08:03+15:3210:51
9Roy JohanssonOK Skogsvargarna1:08:28+15:5710:55
10Stefan HornebrantTrollhättans SOK1:10:01+17:3011:10
11Per-Eric KarlssonOK Alferna1:11:54+19:2311:28
12Johnny NimvikLunds OK1:12:36+20:0511:34
13Lars PerssonOK Skogsfalken1:14:02+21:3111:48
14Ulf HamreforsVästerås SOK1:17:23+24:5212:20
15Mats KensbyOK Tyr1:23:51+31:2013:22
16Magnus AxelssonSträngnäs-Malmby OL1:31:48+39:1714:38
Lars SpånbergGävle OKej start
Mikael IngelssonOckelbo OKej start

D55

4 120 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ylva Grape AnderssonDalaportens OL50:0312:08
2Elisabeth ÖströmOK Tyr55:19+5:1613:25
3Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK55:32+5:2913:28
4Mirja MikkolainenValkeakosken Haka1:00:10+10:0714:36
5Jannike WåhlbergOK Kåre1:22:30+32:2720:01
6Britt BjörklundBjursås OK1:26:24+36:2120:58
7Liv Inger PrangerødTistedalen Friluftslag1:27:17+37:1421:11

H55

5 680 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan-Olof BjörklundBjursås OK56:069:52
2Håkan ForsmanRonneby OK58:44+2:3810:20
3Roland NorellSöders-Tyresö1:02:50+6:4411:03
4Christer BergagårdTolered-Utby Ol-klubb1:03:14+7:0811:07
5Mats StrandhagenGöteborg-Majorna OK1:03:37+7:3111:12
6Anders AxelssonTrollhättans SOK1:04:41+8:3511:23
7Kenneth NordstrandJärfälla OK1:05:20+9:1411:30
8Ola HedinOK Hammaren1:10:40+14:3412:26
9Sven-Erik LevinTierps SOK1:17:17+21:1113:36
Tjelvar OtterbjörkUmeå OKej godkänd
Arne ErikssonTierps SOKej start

D60

3 660 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt-Marie AldénOK Kolmården49:1113:26
2Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL55:48+6:3715:14
3Monica SvärdOK Klemmingen56:36+7:2515:27
4Catherine DawsonGafanhori1:07:03+17:5218:19
5Margareta WuopioHJS-Vansbro OK1:07:51+18:4018:32
6Kerstin SvenssonTrollhättans SOK1:23:21+34:1022:46
Mona PetersenOK Motalaej start

H60

5 260 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olov ÖströmOK Tyr1:03:4012:06
2Jan ÅsbergHäverödals SK1:05:22+1:4212:25
3Harald AasheimOppsal Orientering1:05:57+2:1712:32
4Mats AnderssonSelånger SOK1:07:17+3:3712:47
5Göran LarssonSala OK1:08:43+5:0313:03
6Per-Erik FogelOK Kåre1:09:18+5:3813:10
7Inge HultmanKovlands IF1:10:35+6:5513:25
8Kenneth WålbergOK Kåre1:12:47+9:0713:50
9Ulf WuopioHJS-Vansbro OK1:13:30+9:5013:58
10Mati MikkolainenValkeakosken Haka1:17:14+13:3414:40
11Sven LarssonSärna SK1:18:45+15:0514:58
12Helmut HärteltPlaneta Radebeul1:22:27+18:4715:40
13Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:25:35+21:5516:16
14Gunnar MunkteliusSurahammars SOK1:27:26+23:4616:37
15Inge SwartlingLeksands OK1:28:41+25:0116:51
16Christer NordströmOK Älvsjö-Örby1:30:16+26:3617:09
17Håkan ErikssonUmeå OK1:59:56+56:1622:48
Per ErikssonLinköpings OKej start

D65

3 660 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica LarssonOK Tranan50:1413:43
2Britt Linnéa ErikssonSala OK50:26+0:1213:46
3Maria EhnTullinge SK58:21+8:0715:56
4Margareta LarssonOK Njudung59:26+9:1216:14
5Eva HalvarsonOK Kåre59:29+9:1516:15
6Ewa NordlundLänna IF1:00:05+9:5116:24
7Lena HedmanHallstahammars OK1:03:06+12:5217:14
8Inga-Lill PetterssonLinköpings OK1:04:02+13:4817:29
9Gun-Inger SahlbergLånghundra IF1:15:17+25:0320:34
Jenny CollyerEssex Stragglers OSej godkänd
Anna PerssonTullinge SKej godkänd
Eva Marie GranOK Østej godkänd
Vivianne HolgerssonOK Måsenej start

H65

4 450 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer SandhOK Roxen49:3811:09
2Carl-Henry AnderssonOK Orinto53:45+4:0712:04
3Nils-Erik ErikssonSala OK56:12+6:3412:37
4Christer JohanssonOK Motala56:30+6:5212:41
5Bo-Göran GunnarssonRydboholms SK56:46+7:0812:45
6Johan KällmanNorbergs OK59:57+10:1913:28
7Ove ÅbergStorviks IF1:00:18+10:4013:33
8Ove VesterbergLycksele IF1:01:25+11:4713:48
9Per-Olof FernbergIS Skanne1:03:15+13:3714:12
10Jørgen Münster-SwendsenSøllerød OK1:03:52+14:1414:21
11Ulf KjellinOK Hedströmmen1:05:34+15:5614:44
12Weine FredrikssonKFUM Örebro OK1:06:18+16:4014:53
13Inge PerssonOckelbo OK1:09:14+19:3615:33
14Leif NordlundLänna IF1:11:54+22:1616:09
15Claus PetersenOK Motala1:12:15+22:3716:14
16Runar AldénOK Kolmården1:13:57+24:1916:37
17Stefan G LarssonOK Njudung1:13:58+24:2016:37
18Gunnar HedbergÖstersunds OK1:14:43+25:0516:47
19Roy DawsonGafanhori1:17:15+27:3717:21
20Jan-Olov RaskOK Enen1:18:32+28:5417:38
21Göran SvärdOK Klemmingen1:18:50+29:1217:42
22Gunnar EhnTullinge SK1:19:02+29:2417:45
23Ingemar WidénKFUM Örebro OK1:19:08+29:3017:46
24Lennart HermanssonStångenäs AIS1:19:13+29:3517:48
25Roland NilssonSOK Viljan1:22:39+33:0118:34
26Bertil HermanssonStenungsunds OK1:23:33+33:5518:46
27Ronald McGrailHjärnarps GH OL1:24:36+34:5819:00
28John CollyerEssex Stragglers OS1:34:09+44:3121:09
29Yngve PerssonTierps SOK1:38:31+48:5322:08
30Håkan NilssonMalmö OK1:50:02+1:00:2424:43
31Lars PerssonOK Kompassen1:55:27+1:05:4925:56
Jörg SchifferleOLV ZUGej godkänd
Øistein HagenOK Østej godkänd
Per-Erik WåhlbergOK Linnéej godkänd
Anders BjörnbergFrölunda OLej start
Hans HolgerssonOK Måsenej start

D70

3 380 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta JohanssonKristinehamns OK41:5512:24
2Kerstin JohanssonMarkbygdens OK52:54+10:5915:39
3Britt-Marie EklöfOK Milan54:57+13:0216:15
4Birgitta ArleboKFUM Örebro OK55:40+13:4516:28
5Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK59:53+17:5817:43
6Margareta TidmanOK Kolmården1:01:17+19:2218:07
7Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK1:02:51+20:5618:35
8Kerstin GunnarssonNässjö OK1:04:20+22:2519:02
9Gunborg WestinLeksands OK1:07:05+25:1019:50
10Evy NordSödertälje IF1:13:18+31:2321:41
11Ulla NilssonSOK Viljan2:01:26+1:19:3135:55

H70

4 120 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran BengtssonTockarps IK52:3612:46
2Lars TuvessonUlricehamns OK54:32+1:5613:14
3Runo JohanssonKristinehamns OK56:17+3:4113:39
4Christer LundinOK Renen57:16+4:4013:53
5Stig IsraelssonOK Tylöskog57:46+5:1014:01
6Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:05:04+12:2815:47
7Tassilo SchmalfeldtPlaneta Radebeul1:05:40+13:0415:56
8Lars-Åke LarssonOK Tranan1:07:18+14:4216:20
9Sven LeanderssonÄlvdalens IF OK1:07:49+15:1316:27
10Amund HerrebrødenOK Øst1:08:49+16:1316:42
11Kurt SandströmSkutskärs OK1:09:11+16:3516:47
12Hans L AnderssonVästerbergslagens OL1:10:29+17:5317:06
13Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK1:14:27+21:5118:04
14Rune GunnarssonNässjö OK1:14:56+22:2018:11
15Gunnar BengtssonSundsvalls OK1:18:19+25:4319:00
16Lars NordSödertälje IF1:18:25+25:4919:01
17Sven Gustav DahlbergStorviks IF1:18:54+26:1819:09
18Hans SahlbergLånghundra IF1:23:10+30:3420:11
19Lars-Erik RaskVästerås SOK1:36:37+44:0123:27
20Ronny HedlundOK Södertörn1:53:57+1:01:2127:39
Lars-Erik KarlssonRasbo IKej godkänd
Björn PerssonTullinge SKej godkänd
Sverre JonssonOK Ravinenej godkänd
Johnny BrandtHällefors OKej start
Thomas KleistBoxholm-Mjölby OLej start

D75

2 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt EricsonHammarby IF OF55:2419:55
2Solveig DillmanHammarby IF OF56:10+0:4620:12
3Marita KarlssonOK Alferna1:08:28+13:0424:37
4Edda NilssonStockholmspolisens IF OF1:10:15+14:5125:16

H75

3 380 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell MjöbergHallstahammars OK47:2614:02
2Janne MånssonLeksands OK50:04+2:3814:48
3Harald WibyeOK Moss52:05+4:3915:24
4Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK52:36+5:1015:33
5Torbjörn EricssonHagaby GOIF55:16+7:5016:21
6Stig Arild HaugskottOL Trollelg56:03+8:3716:34
7Sture NilssonStockholmspolisens IF OF57:11+9:4516:55
8Holger PerssonOK Eken1:00:51+13:2518:00
Bo LöwegrenVästerås SOKej godkänd

H80

2 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby1:07:0624:08
Nils JanssonSkattkärrs IFej godkänd

U1

2 160 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1IRMA JONHEDKFUM Örebro OK22:1010:15
2Paulina SvekanskiOK Hammaren22:21+0:1110:20
3Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK25:28+3:1811:47
4William OksvoldOK Kåre25:32+3:2211:49
5Olle HaglundKFUM Örebro OK25:34+3:2411:50
6Max GustafssonKFUM Örebro OK27:03+4:5312:31
7Albin SvenssonFK Herkules28:22+6:1213:07
8Melker CarlssonKFUM Örebro OK28:57+6:4713:24
9Amelia HagbergSäterbygdens OK29:55+7:4513:51
10Alvin LundgrenVäxjö OK30:35+8:2514:09
11David JonhedKFUM Örebro OK31:47+9:3714:42
12Simon JonhedKFUM Örebro OK32:51+10:4115:12
13Emma HagbergSäterbygdens OK33:14+11:0415:23
14Tindra YngströmOK Tisaren33:18+11:0815:25
15Vidar BrodénLeksands OK33:26+11:1615:28
16Neo YngströmOK Tisaren33:29+11:1915:30
17Johannes KarlssonOK Alferna33:52+11:4215:40
18Olivia SvenssonFK Åsen34:53+12:4316:08
19Linnea JäderbergLeksands OK35:37+13:2716:29
20Lovisa EverbladSala OK36:37+14:2716:57
21Alma ErikssonSala OK36:41+14:3116:58
22Felicia RööhsSkattkärrs IF37:11+15:0117:12
23Emil HagbergSäterbygdens OK38:15+16:0517:42
24Elias KällmanNorbergs OK42:29+20:1919:40
25Emmy PerssonOckelbo OK42:41+20:3119:45
26Alma CarlssonOK Tisaren44:38+22:2820:39
27Lovisa PihlOK Tisaren44:40+22:3020:40
28Estrid SjögrenIK Hakarpspojkarna45:03+22:5320:51
29David JonforsenHallstahammars OK47:00+24:5021:45
30Joel HolmgårdKils OK49:22+27:1222:51
31Viggo LindgrenOK Kåre49:56+27:4623:07
32Greta SandvikAttunda OK50:29+28:1923:22
33Alice FunkeLeksands OK54:26+32:1625:12
34Walter OksvoldOK Kåre1:21:49+59:3937:52
Wilmer KärrebyVästerås SOKej start

U2

2 190 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agust ErikssonSala OK21:449:55
2William EwerbladSala OK21:46+0:029:56
3Irmelie SjögrenIK Hakarpspojkarna24:28+2:4411:10
4Tintin YngströmOK Tisaren24:30+2:4611:11
5Kajsa LjungbergTumba-Mälarhöjden OK25:24+3:4011:35
6August GörasLeksands OK26:03+4:1911:53
7Svante SandvikAttunda OK27:56+6:1212:45
8Arvid JonforsenHallstahammars OK30:28+8:4413:54
9Elvira GöthlinKFUM Örebro OK46:50+25:0621:23

Öppen motion 1

2 160 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel PerssonOckelbo OK22:2910:24
2Peter ÅbergKorsnäs IF OK31:19+8:5014:29
3Maja HultAttunda OK34:01+11:3215:44
4Siv HultRotebro IS OK35:25+12:5616:23
5Marita JohanssonMarkbygdens OK35:47+13:1816:33
6Bror Halvarsson-42:29+20:0019:40
7Anne-Irene HagenOK Öst1:01:44+39:1528:34
8Britt HedbergÖstersunds OK1:09:04+46:3531:58

Öppen motion 3

3 040 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny DruggeKorsnäs IF OK33:4211:05
2Iggy Dahl-33:45+0:0311:06
3Samuel JonassonÄlvdalens IF OK38:08+4:2612:32
4Katarina PerssonOK Österåker38:45+5:0312:44
5Lennart ErikssonNorbergs OK42:02+8:2013:49
6Anette OldinKFUM Örebro OK42:37+8:5514:01
7Lisa JonassonÄlvdalens IF OK43:31+9:4914:18
8Elisabeth ErikssonKFUM Örebro OK44:46+11:0414:43
9Martina GabrielssonTrollhättans SOK45:42+12:0015:01
10Marie JönssonFK Åsen48:24+14:4215:55
11Bengt WidegrenÖstersunds OK50:40+16:5816:40
12Karin MårtenssonOK Skogsstjärnan50:54+17:1216:44
13Helena  LindbergIFK Göteborg51:50+18:0817:03
14Christine Boyd-LarssonOK Vargen51:52+18:1017:03
15Frida JonforsenHallstahammars OK54:25+20:4317:54
16Elena KurashovaFK Åsen57:55+24:1319:03
17Anna PerssonOckelbo OK58:00+24:1819:04
18Tor SimonsenOK Öst1:00:35+26:5319:55
19Eva NordströmOK Älvsjö-Örby1:00:54+27:1220:01
20Liv SimonsenOK Öst1:02:36+28:5420:35
21Edla FornanderVästerbergslagens OL1:02:51+29:0920:40
22Unni HerrebrödenOK Öst1:08:35+34:5322:33
Margareta SedvallKlubblösej godkänd
Ann-Charlotte PeterssonOK Trananej godkänd
Lena NilssonOK Österåkerej godkänd
Linda KärrebyVästerås SOKej start

Öppen motion 4

5 420 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan HaglundKFUM Örebro OK43:077:57
2Stellan TäckOK Hammaren59:43+16:3611:01
3Daniel DruggeKorsnäs IF OK1:01:18+18:1111:18
4Ylva FornanderVästerbergslagens OL1:42:41+59:3418:56
5Niklas DahlströmFK Herkules1:58:46+1:15:3921:54
Guro MoOL Toten-Trollej godkänd

Öppen motion 7

3 660 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amelie WallenhammarHagaby GOIF32:518:58
2Fredrik PetersonLinköpings OK35:46+2:559:46
3Svante LarssonOK Vargen36:29+3:389:58
4Olle WindeliusFrosta OK42:28+9:3711:36
5Jonas DetterfeltLinköping OK43:14+10:2311:48
6Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK49:09+16:1813:25
7David BengtssonFK Åsen50:41+17:5013:50
8Josefin NorellSöder-Tyresö52:39+19:4814:23
9Anna-Karin BondessonFrosta OK54:53+22:0214:59
10Ove PetterssonÄlvdalens IF OK55:42+22:5115:13
11Hans JonhedKFUM Örebro OK1:03:29+30:3817:20
12Carl LundkvistLänna IF1:03:35+30:4417:22
13Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:03:44+30:5317:24
14Ulla JonhedKFUM Örebro OK1:04:13+31:2217:32
15Tobias LiljegrenOK Kåre1:07:17+34:2618:23
16Byron PalmHJS-Vansbro OK1:10:22+37:3119:13
17Jens Henrik SimonssenOK Øst1:15:24+42:3320:36
18Øivind EriksenOK Øst1:16:36+43:4520:55
19Lars ArleboKFUM Örebro OK1:20:47+47:5622:04
20Elin LundkvistLänna IF1:23:43+50:5222:52
Sofie KarlssonKFUM Örebro OKej godkänd
Anne ErikssonKFUM Örebro OKej godkänd
Ellika NordströmUmeå OKej godkänd
Hillevi EkstrandVästerbergslagens OLej godkänd
Jessika HagbergKFUM Örebro OKej godkänd
Ingalill GrundHerrestads AIFej start

Öppen motion 9

7 830 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas LöwegrenStora Tuna OK1:05:018:18
2Rikard EricsonTjällmo-Godegårds OK1:16:00+10:599:42
3Samuel AnderssonIFK Umeå1:32:08+27:0711:46
4Jonas BrånaltFrölunda OL1:40:11+35:1012:47
5Marie Teg--2:21:36+1:16:3518:05
Rickard JonforsenHallstahammars OKej godkänd
John PerssonOK Österåkerej godkänd
Mats Sjöberg-ej start

Challenge10

9 510 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin JohanssonSv Skidförbundet1:00:306:21
2Simon LagessonSv Skidförbundet1:23:00+22:308:43
3Tobias LångbergSv Skidförbundet1:26:59+26:299:08
4Tomas KobayashiSurahammars SOK1:32:29+31:599:43
5Marita SundinSv Skidförbundet1:38:31+38:0110:21
6Magnus BrodénLeksands OK2:13:04+1:12:3413:59
7Dan ArvidssonNorbergs OK2:14:13+1:13:4314:06
8Malin BjörkqvistNorbergs OK2:14:22+1:13:5214:07
Hanna FalkSv Skidförbundetej godkänd
Åsa ThelausSv Skidförbundetej godkänd
Julia SvanSv Skidförbundetej godkänd
Magdalena PajalaSv Skidförbundetej godkänd
Marcus RuusSv Skidförbundetej godkänd
Martin BergströmSv Skidförbundetej start
Lotta BrangefältVästerås SOKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser