*** Instance-specific ***

Officiell resultatlista för OK Älmes vårtävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OK Älmes vårtävling
Arrangörsorganisation: OK Älme
Datum: lördag 2 maj 2015

D21

4 030 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktoria ErnstssonGöteborg-Majorna OK30:077:28
2Lina LångStora Tuna OK31:50+1:437:53
3Anna Maria RoubertVäxjö OK32:57+2:508:10
4Josephine RegnellVäxjö OK34:09+4:028:28
5Maria JohanssonTorsås OK34:19+4:128:30
6Frida HedinHjärnarps GH OL35:35+5:288:49
7Helena LindénVäxjö OK39:09+9:029:42
8Lieke van OpstalKOVZ39:40+9:339:50
9Katarina LenanderVäxjö OK43:41+13:3410:50
10Christina OlssonSkåneslättens OL45:24+15:1711:15
11Matilda NilssonFK Göingarna48:50+18:4312:07
12Marie KarlssonVäxjö OK1:18:08+48:0119:23
Lindha HellnerFK Göingarnaej godkänd
Elin LundqvistNybro OKej start

H21

5 570 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel MillbournOK Skogsfalken32:325:50
2Mattias KarlssonVäxjö OK34:33+2:016:12
3Johan WennermarkOK Skogsfalken34:46+2:146:14
4Per LenanderVäxjö OK35:13+2:416:19
5Robert WetterlöfOK Pan-Kristianstad35:24+2:526:21
6Håkan AnderssonHalmstad OK35:32+3:006:22
7Thomas JohannessonRonneby OK35:33+3:016:22
8Nils TärkHalmstad OK35:57+3:256:27
9Ulrik OlssonBrattås CK35:58+3:266:27
10Björn KarlssonHalmstad OK36:57+4:256:38
11Niklas KarlssonVäxjö OK37:55+5:236:48
12Niklas ThörnOK Vilse 8737:58+5:266:48
13Håkan GunnarssonFK Göingarna38:43+6:116:57
14Jesper HåkanssonFK Göingarna39:25+6:537:04
15Ingemar ErikssonRonneby OK40:01+7:297:11
16Daniel EvaldssonVäxjö OK40:28+7:567:15
17Olof NilssonVäxjö OK40:45+8:137:18
18Jon EngqvistRonneby OK40:49+8:177:19
19Tim OlssonBrattås CK40:59+8:277:21
20Karl BengtssonUmeå OK44:03+11:317:54
21Jens NordalOK Skogsfalken44:30+11:587:59
22Anders PerssonVäxjö OK53:46+21:149:39
23Robin LarssonFK Göingarna53:54+21:229:40
24Olaf WoertelKOVZ1:12:29+39:5713:00
Daniel JohanssonBredaryds SOKej godkänd
Guy SaboOK Orionej start
Oskar LundqvistOK Orionej start

H18

3 710 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hampus LarssonFK Göingarna25:386:54
2Fritiof AxelssonFK Göingarna25:59+0:217:00
3Simon RuneforsVäxjö OK26:09+0:317:02
4Alexander GraadRonneby OK27:52+2:147:30
5Rasmus Møller JessCopenhagenO28:57+3:197:48
6Rasmus SvenssonVärend GN OL39:20+13:4210:36
7Oscar FilipssonMarkaryds FK47:43+22:0512:51
Eric LöfqvistOK Njudungej start

D16

3 490 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen AnderssonStigmännen Karlshamns OK31:148:56
2Lovisa RingHalmstad OK34:35+3:219:54
3Vilma SvantessonHjärnarps GH OL34:39+3:259:55
4Emmy HelmerssonHässleholms OK35:33+4:1910:11
5Lotten KindlundhFK Finn39:08+7:5411:12
6Sofia DahlHärlövs IF39:34+8:2011:20
7Johanna WilhelmssonOK Dacke1:02:52+31:3818:00

H16

3 490 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav RuneforsVäxjö OK21:486:14
2Emil AuseliusBredaryds SOK22:22+0:346:24
3Emil PetterssonOK Dacke25:08+3:207:12
4Algot NajvikOK Pan-Kristianstad25:21+3:337:15
5Jacob EnbergHalmstad OK30:37+8:498:46
6David JohanssonBredaryds SOK33:01+11:139:27
7Oscar NilssonAlvesta SOK41:17+19:2911:49

D14

3 030 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hilda AxelssonFK Göingarna21:567:14
2Maja PorleVäxjö OK23:48+1:527:51
3Hanna JohannessonRonneby OK24:03+2:077:56
4Clara DahlHärlövs IF24:59+3:038:14
5Lovisa LagerHalmstad OK25:07+3:118:17
6Emma NilssonAlvesta SOK25:12+3:168:19
7Linn KarlssonOK Vilse 8728:09+6:139:17
8Hanna RingRonneby OK29:26+7:309:42
9Elin EmilssonOK Skogsfalken29:53+7:579:51
10Hanna OlssonBrattås CK37:18+15:2212:18
11Kajsa EkdahlEmmaboda Verda OK41:27+19:3113:40
Maja TenghagenHärlövs IFej start

H14

3 030 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper JohanssonOK Löftan20:376:48
2Aron ThorénRonneby OK23:11+2:347:39
3Theis MunktvedAllerød OK23:21+2:447:42
4Gustav ÅmanOK Vilse 8724:36+3:598:07
5Brian AhlmAndrarums IF26:25+5:488:43
6Albin LiljaRonneby OK26:55+6:188:53
7Samuel LåstbomHärlövs IF28:38+8:019:26
8Leo EnerothLunds OK29:31+8:549:44
9Jakob WilhelmssonOK Dacke33:52+13:1511:10
10Arvid LundqvistFalkenbergs OK34:40+14:0311:26
11Jacob MobergHelsingborgs SOK35:35+14:5811:44
Albin KronkvistÖrkelljunga FKej godkänd

D14 Kort

2 990 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Natalie WestlundTorsås OK46:2215:30

D12

2 960 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilmalee SuwanOK Vilse 8723:327:57
2Ina ÅmanOK Vilse 8724:19+0:478:12
3Emma EmilssonOK Skogsfalken25:11+1:398:30
4Amanda SvenssonOK Orion25:17+1:458:32
5Alice OlvegårdFK Göingarna26:18+2:468:53
6Naomi Van OpstalKOVZ28:10+4:389:30
7Fredrika KindlundhFK Finn31:41+8:0910:42
8Maja LindénVäxjö OK33:45+10:1311:24
9Frida JönssonOK Vilse 8737:21+13:4912:37
10Julia HultFK Finn49:37+26:0516:45
Nicolina SöderbergAlvesta SOKej godkänd

H12

2 960 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noel BraunVäxjö OK17:105:47
2Linus VernströmRonneby OK19:24+2:146:33
3Ivar HelmerssonHässleholms OK21:48+4:387:21
4Klas LjungqvistLunds OK22:48+5:387:42
5Emil JägstedtHalmstad OK22:56+5:467:44
6Oskar ErikssonRonneby OK24:11+7:018:10
7Edvin SelinFK Göingarna28:01+10:519:27
8Jakob IngelströmOK Gynge28:11+11:019:31
9Hugo AuseliusBredaryds SOK29:20+12:109:54
10Filip HåkanssonOK Orion31:05+13:5510:30
11Liam KarlssonAlvesta SOK33:19+16:0911:15
12Malte KristianssonHalmstad OK33:24+16:1411:17
13Damien HammarströmOK Dacke33:25+16:1511:17
14Philip MartinssonFK Finn37:12+20:0212:34
Axel TenghagenHärlövs IFej start
Agust KronkvistÖrkelljunga FKej start
Tobias JohanssonOK Löftanej start
Viktor LundqvistNybro OKej start

D12 Kort

1 970 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Meja HanssonEmmaboda Verda OK25:3312:58
2Alice PerssonOK Tyringe25:41+0:0813:02

H12 Kort

1 970 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Theo SunessonFK Göingarna25:3512:59
2Albin JägstedtHalmstad OK27:40+2:0514:02

D10

1 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tuva SelinFK Göingarna15:317:52
2Alice ÅmanOK Vilse 8718:43+3:129:30
3Filippa BraunVäxjö OK19:27+3:569:52
4Angelina LydinRonneby OK31:53+16:2216:11

H10

1 970 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilmer SelinFK Göingarna11:475:58
2Svante SelinFK Göingarna13:18+1:316:45
3Hjalmar AxelssonFK Göingarna13:53+2:067:02
4Ture LiljaRonneby OK14:06+2:197:09
5Oliver HåkanssonOK Orion14:59+3:127:36
6Hugo MartinssonFK Finn20:55+9:0810:37
7Wille VernströmRonneby OK21:26+9:3910:52
8Villyam JohanssonOK Tyringe21:59+10:1211:09
9Jon WikströmHästveda OK22:31+10:4411:25
10Anton KarlssonFK Finn22:46+10:5911:33
11Gustav LundqvistFalkenbergs OK27:08+15:2113:46
12Tobias Van OpstalKOVZ29:59+18:1215:13
13Viggo AhlmAndrarums IF1:29:06+1:17:1945:13

D35

3 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria MickelåkerAndrarums IF32:349:15
2Karin LindqvistRonneby OK38:17+5:4310:52
3Camilla SelinFK Göingarna38:25+5:5110:54

H35

4 420 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Casper LindemannOK Roskilde44:5010:08
2Peter HanssonEmmaboda Verda OK46:41+1:5110:33
Robin KarlssonAlvesta SOKej start

D40

3 480 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria BraunVäxjö OK30:458:50
2Louise AxelssonFK Göingarna30:59+0:148:54
3Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken34:23+3:389:52
4Anna HultFK Finn44:39+13:5412:49
5Malin ÅmanOK Vilse 8747:46+17:0113:43
6Maria AuseliusBredaryds SOK54:15+23:3015:35

H40

4 150 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Heide PerssonAndrarums IF25:246:07
2Erik BengtssonFK Åsen25:52+0:286:13
3Anders HåkanssonOK Orion26:15+0:516:19
4Patrik SjökvistOK Orion26:41+1:176:25
5Ulrik KarlssonMotala AIF OL30:10+4:467:16
6Mattias JägstedtHalmstad OK33:00+7:367:57
7Roland van LoonKOVZ34:53+9:298:24

D45

3 060 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena RegnellVäxjö OK24:147:55
2Marie OlssonÖrkelljunga FK25:14+1:008:14
3Eva PetterssonOK Dacke25:47+1:338:25
4Anneli KarlssonFK Finn29:45+5:319:43
5Åsa HedinHjärnarps GH OL34:37+10:2311:18
6Jeanette LarssonFK Friskus-Varberg35:59+11:4511:45
7Dorthe MunktvedAllerød OK41:38+17:2413:36
8Masja van de VenKOVZ46:13+21:5915:06
9Linda ThorénRonneby OK46:32+22:1815:12
10Katarina RingHalmstad OK48:40+24:2615:54
Caroline LiljebjörnNybro OKej godkänd
Ulrica OlovssonLaholms IF OKej start

H45

3 860 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan LagerHalmstad OK23:126:00
2Magnus JohanssonOK Löftan24:04+0:526:14
3Patrik RosénVäxjö OK24:25+1:136:19
4Anders SelinFK Göingarna25:14+2:026:32
5Magnus LarssonFK Göingarna25:41+2:296:39
6Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad25:51+2:396:41
7Håkan AxelssonFK Göingarna26:48+3:366:56
8Niklas EdvardssonHästveda OK27:19+4:077:04
9Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad27:55+4:437:13
10Fabian LjungqvistLunds OK28:18+5:067:19
11Magnus LarsenFK Boken28:45+5:337:26
12Peter BraunVäxjö OK28:49+5:377:27
13Anders BlomkvistOK Skogsfalken29:35+6:237:39
14Johan AnderssonOK Skogsfalken30:31+7:197:54
15Thomas LåstbomHärlövs IF33:49+10:378:45
16Lars DahlHärlövs IF34:09+10:578:50
17Ola JönssonOK Vilse 8736:54+13:429:33
18Håkan FranssonRonneby OK37:10+13:589:37
19Lars MunktvedAllerød OK37:17+14:059:39
20Tomas KarlssonKexholms SK37:27+14:159:42
21Lars ThorénRonneby OK44:03+20:5111:24
22Håkan AuseliusBredaryds SOK48:09+24:5712:28
23Magnus NilssonLunds OK48:36+25:2412:35
24Ulf ÅmanOK Vilse 8750:25+27:1313:03
25Jonas PerssonTorsås OK54:49+31:3714:12
26Björn KarlssonKexholms SK54:59+31:4714:14
27Anders ErikssonKexholms SK1:01:03+37:5115:48
Magnus TenghagenHärlövs IFej start

D50

2 960 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie BengtssonFK Åsen26:539:04
2Anne MaarupFIF Hillerød26:59+0:069:06
3Ann NilssonMarkaryds FK27:04+0:119:08
4Maria Douglas StillingFIF Hillerød27:11+0:189:11
5Annika JosefssonOK Dacke28:29+1:369:37
6Christina SternerOK Njudung28:37+1:449:40
7Ingrid JohanssonLaholms IF OK28:55+2:029:46
8Marita FilipssonMarkaryds FK29:13+2:209:52
9Mariann JohanssonKexholms SK29:50+2:5710:04
10Annette Falck LarssonVänersborgs SK30:26+3:3310:16
11Birgitte Birck FrederiksenAllerød OK31:20+4:2710:35
12Kati NémethStigmännen Karlshamns OK34:50+7:5711:46
13Mona OlssonBrattås CK35:21+8:2811:56
14Wiveka ErnstssonFK Göingarna36:34+9:4112:21
15Eva TollsternVäxjö AIS44:32+17:3915:02
16Eva KarlssonOK Gynge48:13+21:2016:17
17Hanne Möller JensenOK Roskilde1:01:00+34:0720:36

H50

3 760 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan GranstedtHalden SK24:416:33
2Elis BengtssonOK Norrvirdarna24:46+0:056:35
3Peter EkdahlEmmaboda Verda OK26:18+1:376:59
4Glen HåkanssonVäxjö OK27:07+2:267:12
5Lars SäfströmOK Pan-Kristianstad28:19+3:387:31
6Anders PetterssonOK Dacke28:33+3:527:35
7Bengt OlssonEslövs FK28:43+4:027:38
8John E ErikssonVäxjö OK28:55+4:147:41
9Magnus PorleVäxjö OK29:01+4:207:43
10Johnny NimvikLunds OK30:23+5:428:04
11Peter WilhelmssonOK Dacke31:12+6:318:17
12Steven JochemsKOVZ37:07+12:269:52
13Lars SvantessonHjärnarps GH OL37:54+13:1310:04
14Michael Leth JessOK Roskilde44:14+19:3311:45
15Christer SvenssonRonneby OK56:33+31:5215:02

D55

2 960 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina SegerslättSkåneslättens OL31:2810:37
2Mona PalmLessebo OK31:33+0:0510:39
3Britt ThörnOK Vilse 8732:06+0:3810:50
4Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb35:30+4:0211:59
5Berit RuneforsVäxjö OK39:55+8:2713:29
6Bente KällVäxjö OK46:47+15:1915:48
7Jette KreibergOK Roskilde52:16+20:4817:39

H55

3 480 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats BrorssonTockarps IK23:506:50
2Lars ForsstedtSöders-Tyresö26:30+2:407:36
3Per-Arne HögOK Vilse 8726:43+2:537:40
4Inge GötessonOK Dacke28:54+5:048:18
5Thommy BergmanStigmännen Karlshamns OK29:48+5:588:33
6Adrie Van OpstalKOVZ30:49+6:598:51
7Ingmar OlssonOK Vilse 8732:16+8:269:16
8Sten SegerslättSkåneslättens OL32:42+8:529:23
9Jan KarlssonVäxjö OK33:22+9:329:35
10Nils-Olof LarssonVänersborgs SK33:23+9:339:35
11Lars EklundVäxjö OK34:15+10:259:50
12Sverker ErikssonOK Gynge34:44+10:549:58

D60

2 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena SöderbergOK Skogsfalken30:0411:08
2Eva PetterssonVäxjö OK30:09+0:0511:10
3Eva Konring OlesenFIF Hillerød32:09+2:0511:54
4Siv LarssonVäxjö AIS39:10+9:0614:30
5Åsgerd BergmanOK Tranan51:58+21:5419:14
Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstadej start

H60

3 300 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roger ThörnOK Vilse 8725:567:51
2Sven-Inge SvenssonHässleholms OK26:31+0:358:02
3Yngve ErnstssonFK Göingarna28:42+2:468:41
4Björn PalmLessebo OK29:03+3:078:48
5Stellan MartinssonOK Tyringe29:41+3:458:59
6Åke KarlssonAlvesta SOK30:12+4:169:09
6Lennart ErforsOK Torfinn30:12+4:169:09
8Carl-Johan RoubertFK Finn30:44+4:489:18
9Stefan NilssonYstads OK33:01+7:0510:00
10Lennart SmedenmarkRonneby OK34:18+8:2210:23
11Per SvenssonRonneby OK36:29+10:3311:03
12Anders PerssonOK Vilse 8736:42+10:4611:07
13Roger BergvikVäxjö OK37:10+11:1411:15
14Leif JohanssonKexholms SK37:46+11:5011:26
15Torgny OttossonOK Torfinn43:52+17:5613:17
16Anders WallnerOK Pan-Kristianstad51:54+25:5815:43

D65

2 590 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa KumlinVäxjö OK29:1511:17
2Ulla HåkanssonOK Gynge31:51+2:3612:17
3Åsa StåhlHjärnarps GH OL33:06+3:5112:46
4Lisbeth DamsgaardHjärnarps GH OL34:36+5:2113:21
5Ann-Mari PerssonVäxjö OK40:48+11:3315:45
6Barbro MartinssonOK Tyringe42:22+13:0716:21
7Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad42:33+13:1816:25
8Britt-Marie PerssonFK Finn53:51+24:3620:47
9Margareta HeldFK Åsen1:00:00+30:4523:09
10Sinikka KukkohoviAnderstorps OK1:02:48+33:3324:14
11Siw BlomqvistOK Vilse 871:04:03+34:4824:43

H65

3 230 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan WinnbergIK Trenne Ullared24:477:40
2Janne BrunstedtOK Roskilde27:38+2:518:33
3Ingvar BergmanOK Tranan27:45+2:588:35
4Göran JohnssonSkåneslättens OL28:09+3:228:42
5Stig JohanssonBredaryds SOK28:44+3:578:53
6Olle AdolfssonLerums SOK28:59+4:128:58
7Krister NilssonVäxjö OK29:32+4:459:08
8Kenth SundgrenSkåneslättens OL29:39+4:529:10
9Åke PerssonHjärnarps GH OL30:11+5:249:20
10Emil OlesenFIF Hillerød30:14+5:279:21
11Hans SjögrenAlvesta SOK31:21+6:349:42
12Håkan NilssonMalmö OK32:26+7:3910:02
13Lars SvenssonOK Vilse 8732:47+8:0010:08
14Lennart AnderssonOK Orion33:25+8:3810:20
15Bengt ElmerssonOK Norrvirdarna33:57+9:1010:30
16Connie RoslundHässleholms OK34:04+9:1710:32
17Stig JohanssonHelsingborgs SOK34:38+9:5110:43
18Lennart MartinssonOK Tyringe35:19+10:3210:56
19Per EngqvistRonneby OK35:59+11:1211:08
20Sven-Olof LarssonVäxjö AIS36:44+11:5711:22
21Karl-Evert AnnegårdSOK Viljan37:38+12:5111:39
22Lars PerssonOK Kompassen37:44+12:5711:40
23Leif MalmMarkaryds FK38:10+13:2311:48
24Bo JohanssonOK Vilse 8738:50+14:0312:01
25Ingvar JohnssonVärend GN OL41:26+16:3912:49
26Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK43:16+18:2913:23
27Bengt StåhlHjärnarps GH OL45:07+20:2013:58
28Ebbe MalmMarkaryds FK46:10+21:2314:17
29Sven Olle SöderbergOK Skogsfalken46:23+21:3614:21
30Gert OlssonSkåneslättens OL50:59+26:1215:47
31Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK53:34+28:4716:35
32Nils-Erik BondessonFrosta OK59:22+34:3518:22
Tommy HeldFK Åsenej godkänd
Lennart BohmanFK Vittusej godkänd
Leif AlfredssonVäxjö AISej godkänd

D70

2 410 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge JørgensenOK Roskilde24:5110:18
2Helen AndertoftMarkaryds FK26:04+1:1310:48
3Gull SvenssonTockarps IK29:26+4:3512:12
4Ann-Charlotte JensenHässleholms OK30:52+6:0112:48
5Elsa SvenssonOK Vilse 8731:30+6:3913:04
6Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK31:46+6:5513:10
7Torill SvendsenLunds OK32:56+8:0513:39
8Berit ByströmOK Virdarna35:13+10:2214:36
9Barbro NilssonAlvesta SOK36:55+12:0415:19
10Brita DahlbergHässleholms OK39:25+14:3416:21
11Harriet KarlssonTorsås OK46:53+22:0219:27
12Kerstin NilssonTormestorps IF51:38+26:4721:25
13Ulla BergqvistStigmännen Karlshamns OK51:46+26:5521:28
Solbritt GustafssonOK Virdarnaej start

H70

3 190 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Olof FernbergIS Skanne29:099:08
2Nils KarlssonVäxjö AIS29:34+0:259:16
3Bo OlofssonHästveda OK30:46+1:379:38
4Benkt AnderssonLunds OK31:22+2:139:49
5Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK33:35+4:2610:31
6Arne GrøndahlSøllerød OK33:50+4:4110:36
7Göran RundgrenLessebo OK34:02+4:5310:40
8Roland OffrellFrosta OK35:01+5:5210:58
9Waste ByströmOK Virdarna35:48+6:3911:13
10Erling SamuelssonOK Vilse 8736:12+7:0311:20
11Jan HanssonLunds OK36:30+7:2111:26
12Stig KarlssonLessebo OK37:25+8:1611:43
13Bengt NilssonAlvesta SOK37:56+8:4711:53
14Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad37:59+8:5011:54
15Kent EkdahlEmmaboda Verda OK40:13+11:0412:36
16Bengt BergqvistStigmännen Karlshamns OK40:33+11:2412:42
17Ingemar AnderssonOK Orion41:19+12:1012:57
18Ole  SvendsenOK Roskilde42:55+13:4613:27
19Gerth SällströmLessebo OK43:14+14:0513:33
20Karl Erik NilssonTormestorps IF43:47+14:3813:43
21Göran SvenssonFK Finn44:10+15:0113:50
22Göran PerssonFK Finn44:12+15:0313:51
23Göran KarlssonLessebo OK45:47+16:3814:21
24Christer LjungqvistLunds OK1:00:19+31:1018:54
Ingvar PerssonFK Åsenej godkänd
Torgny JonssonVäxjö AISej start

D75

2 410 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin HenmyrOK Vilse 8742:4817:45
2Barbro HugossonLunds OK49:09+6:2120:23
3Karin LexellOK Torfinn54:34+11:4622:38

H75

2 960 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt BergstrandLessebo OK31:4310:42
2Stig KarlssonTorsås OK39:00+7:1713:10
3Börje NilssonHässleholms OK42:03+10:2014:12
4Hubert HugossonOK Gynge42:26+10:4314:20
5Kenneth LindborgOK Pan-Kristianstad43:14+11:3114:36
6Roland AkselssonLunds OK44:20+12:3714:58
7Göran FolkessonRonneby OK44:54+13:1115:10
8Rolf AnderssonLaholms IF OK45:10+13:2715:15
9Torbjörn WingqvistSkåneslättens OL49:39+17:5616:46
10Nils-Åke NilssonFK Göingarna50:25+18:4217:01
11Lennart ÖstergrenVäxjö OK1:01:04+29:2120:37
Bo SvenssonTockarps IKej godkänd
Allan SunnergrenHjärnarps GH OLej start

H80

2 590 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad28:4111:04
2Allan HåkanssonSOK Viljan30:55+2:1411:56
3Werner TörnblomVäxjö OK33:31+4:5012:56
4Jan-Eric NelkingFK Åsen36:04+7:2313:55
5Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF36:42+8:0114:10
6Gillis AlmVäxjö OK39:55+11:1415:24
7Owe ÅkessonHärlövs IF40:07+11:2615:29
8Bo BengtssonHässleholms OK42:10+13:2916:16
9Torsten HannrupOK Kompassen44:31+15:5017:11
10Bengt EdvardssonOK Torfinn47:54+19:1318:29
11Inge ÅkessonStigmännen Karlshamns OK50:07+21:2619:21
12Leo ÅkessonHärlövs IF1:00:59+32:1823:32
Klas TykessonSkåneslättens OLej start

Inskolning

1 530 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Filip AxelssonOK Vilse 87fullföljt
Malte AxelssonOK Vilse 87fullföljt
Ellen  CarlssonFK Finnfullföljt
Alma HultFK Finnfullföljt
Carl JohanssonOK Tyringefullföljt
Hjalmar LindgårdFK Göingarnafullföljt
Lucas MogensenOK Tyringefullföljt
Emil  PerssonVäxjö OKfullföljt
Linus PerssonVäxjö OKfullföljt

U1

1 790 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus LindenVäxjö OK15:518:51
2Linnéa SandströmOK Älme16:24+0:339:09
3Ludwig WallinFalkenbergs OK17:13+1:229:37
4Oliver WallinFalkenbergs OK17:18+1:279:39
5Carl OmbergOK Gynge17:35+1:449:49
6Ebba OmbergOK Gynge17:43+1:529:53
7Bea MagnstedtOK Vilse 8717:50+1:599:57
8Elisa BergkvistOK Älme18:15+2:2410:11
9Gustav NilssonAlvesta SOK19:03+3:1210:38
9Smilla ThomassonFK Göingarna19:03+3:1210:38
11Rasmus Ericsonklubblös19:58+4:0711:09
12Emma AnderssonOK Virdarna20:25+4:3411:24
13Vilma RingHalmstad OK20:35+4:4411:29
14Arvid ErikssonRonneby OK21:36+5:4512:04
15Love KarlssonAlvesta SOK22:00+6:0912:17
16Ebba NilssonOK Gynge23:30+7:3913:07
17Melvin HanssonEmmaboda Verda OK25:10+9:1914:03
18Ida PerssonAlvesta SOK26:08+10:1714:35
19Isak SvenssonFalkenbergs OK26:14+10:2314:39
20Johan GusedFalkenbergs OK29:08+13:1716:16
21Filippa AnderssonFrosta OK30:12+14:2116:52
22Linnéa BjärbyFrosta OK30:13+14:2216:52
Julia AnderssonRonneby OKej start

U2

2 360 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eddie KarlssonOK Vilse 8715:036:22
2Ludvig HedströmFalkenbergs OK15:45+0:426:40
3Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna20:50+5:478:49
4Albin GranqvistFK Göingarna21:21+6:189:02
5Felix ThomassonFK Göingarna22:44+7:419:37
6Gustav GranqvistFK Göingarna22:48+7:459:39
7Nils MarionOK Älme23:15+8:129:51
8Maja FranssonRonneby OK24:05+9:0210:12
9Emma WikströmHästveda OK25:57+10:5410:59
9TEO MarionOK Älme25:57+10:5410:59
11Amalia AnderssonFrosta OK27:08+12:0511:29
12Erik WihlborgOK Gynge28:01+12:5811:52
13Hilda LindénVäxjö OK28:29+13:2612:04
14William SteffertOK Tyringe30:59+15:5613:07
15Gustaf GusedFalkenbergs OK31:59+16:5613:33
16Emil AnderssonOK Virdarna32:30+17:2713:46
17Isabell RosenbergOK Vilse 8733:53+18:5014:21
18Tove RosbergVäxjö OK35:11+20:0814:54
19Nils PerssonOK Tyringe35:20+20:1714:58
20Max LarssonLönsboda37:32+22:2915:54
21Ellinora RosenbergOK Vilse 8738:24+23:2116:16
22Love  EnerothLunds OK38:29+23:2616:18
23Embla ThorénRonneby OK53:38+38:3522:43
Gabriel SteffertOK Tyringeej godkänd

Öppen motion 1

1 970 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik JohanssonLaholms IF OK15:307:52
2Lena EricssonOK Gynge24:20+8:5012:21
3Edvin OpperudFK Göingarna27:17+11:4713:50
4Ellna OpperudFK Göingarna27:32+12:0213:58
5Marie KempffHässleholms OK28:19+12:4914:22
6Siv ÖstergrenAlvesta SOK29:11+13:4114:48
7Margareta KillanderHästveda OK35:09+19:3917:50
8aNDERS Perssonklubblös43:37+28:0722:08
Erik GynterFalkenbergs OKej godkänd

Öppen motion 3

2 940 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik EnbergHalmstad OK23:448:04
2Mikael ThomassonFK Göingarna25:04+1:208:31
3Oskar SigesgårdFK Göingarna28:54+5:109:49
4Anneli WihlborgOK Gynge29:14+5:309:56
5Roland RosenbergOK Vilse 8730:57+7:1310:31
6Claes OlvegårdFK Göingarna32:18+8:3410:59
7Marina ProninaFK Åsen33:48+10:0411:29
8Kerstin OlvegårdFK Göingarna35:48+12:0412:10
9Arne PerssonOK Gynge35:54+12:1012:12
10Jessica  ÅmanOK Vilse 8735:57+12:1312:13
11Kerstin DahlHärlövs IF36:09+12:2512:17
12Niklas BergkvistOK Älme39:00+15:1613:15
13Annelie ThomassonFK Göingarna39:50+16:0613:32
14Ingrid NilssonVäxjö OK43:57+20:1314:56
15Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK49:36+25:5216:52
16Veronica DahlbomHelsingborgs SOK50:22+26:3817:07
17Kerstin JönssonVäxjö AIS51:40+27:5617:34
18Ramona SöderbergAlvesta SOK52:00+28:1617:41
19Jessica MagnstedtOK Vilse 8754:09+30:2518:25
20Marko Torkkeliklubblös54:37+30:5318:34
21Jan DahlbergHässleholms OK1:06:39+42:5522:40
22Eva LydinRonneby OK1:08:38+44:5423:20
Rebecca SvenssonVärend GN OLej godkänd

Öppen motion 5

3 010 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus PerssonBottnaryds IF19:456:33
2Peter JohanssonVäxjö OK27:46+8:019:13
3Per EnerothLunds OK30:22+10:3710:05
4David StormOK Älme31:15+11:3010:22
5Liselotte JohanssonOK Löftan31:43+11:5810:32
6Maria GusedFalkenbergs OK31:55+12:1010:36
7Göran LundahlAlvesta SOK33:51+14:0611:14
8Esben MogensenOK Tyringe36:06+16:2111:59
9Marie FranssonRonneby OK37:24+17:3912:25
10Lena DanielssonHärlövs IF38:02+18:1712:38
11Therese GustafssonOK Virdarna38:35+18:5012:49
12Christina EvertssonLessebo OK39:36+19:5113:09
13Stefan CaleklintFK Vittus39:56+20:1113:16
14Marie NilssonOK Virdarna40:21+20:3613:24
15Simon LydinOK Kontinent41:03+21:1813:38
16Cornelia LydinOK Kontinent41:05+21:2013:38
17Linda NilssonAlvesta SOK42:14+22:2914:01
18Johanna LindénVäxjö OK43:42+23:5714:31
19Eva LundahlAlvesta SOK44:56+25:1114:55
20Caroline  PerssonFK Finn45:42+25:5715:10
21Siw BerggrenVäxjö AIS46:19+26:3415:23
22Jennie RosénHästveda OK47:45+28:0015:51
23Per-Inge ErikssonStigmännen Karlshamns OK48:57+29:1216:15
24Lise LarsenFIF Hillerød50:05+30:2016:38
25Beatrize PetdriniVäxjö OK50:31+30:4616:46
26Johanna HallstedtOK Älme51:11+31:2617:00
27Christoffer MagnstedtOK Vilse 8752:01+32:1617:16
Eva BlomkvistOK Skogsfalkenej godkänd
Morgan LandeliusLessebo OKej godkänd
Gert BerggrenVäxjö AISej godkänd

Öppen motion 7

3 190 m, 61 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martina KarlssonOK Vilse 8728:398:58
2Martin  RosénOK Stigen28:49+0:109:02
3Dennis PerssonVäxjö OK30:11+1:329:27
4Torgny PetterssonMarkbygdens OK30:15+1:369:28
5Pär SvenssonVärend GN OL30:30+1:519:33
6Helena HagströmFalkenbergs OK31:03+2:249:44
7Göran JohanssonOK Tyringe32:21+3:4210:08
8Johan LindgårdFK Göingarna33:48+5:0910:35
9Peter SunnegårdhRonneby OK33:54+5:1510:37
10Maria PetterssonHalmstad OK34:20+5:4110:45
11Martin JohanssonHalmstad OK34:23+5:4410:46
12Caroline LindgårdFK Göingarna35:26+6:4711:06
13Alma EvertssonLessebo OK36:05+7:2611:18
14Agneta EmilssonOK Skogsfalken36:16+7:3711:22
15Håkan KarlssonOK Gynge37:01+8:2211:36
16Daniel KempffHässleholms OK37:56+9:1711:53
17Anders NilssonHässleholms OK38:24+9:4512:02 Ladda ner rutt i gpx-format
18Maria HåkanssonVäxjö OK38:29+9:5012:03
19Anton HagströmFalkenbergs OK39:06+10:2712:15
20Eva GustavssonAlvesta SOK39:11+10:3212:16
21Susanna CaleklintFK Vittus39:53+11:1412:30
22Erik LiljebjörnNybro OK39:55+11:1612:30
23Bengt HenrikssonVäxjö AIS41:04+12:2512:52
24Agne KarlssonSimlångsdalens IF41:09+12:3012:53
25Stina WallinFalkenbergs OK41:36+12:5713:02
26Conny BerggrenVäxjö AIS42:21+13:4213:16
27Sara JägstedtHalmstad OK42:24+13:4513:17
28Roland GustavssonAlvesta SOK42:46+14:0713:24
28Lars Göran KillanderHästveda OK42:46+14:0713:24
30Britt-Mari KarlssonVäxjö OK42:50+14:1113:25
31Anna Karin PetersonVäxjö OK43:16+14:3713:33
32Robin LundbergOK Gynge43:30+14:5113:38
33Lisa KorallMotala AIF OL43:49+15:1013:44
33Klara IngelströmOK Gynge43:49+15:1013:44
35Hans Åke DjurbäckKinnaströms SK44:12+15:3313:51
36Nils MårtenssonAndrarums IF44:25+15:4613:55
37Olle RingRonneby OK45:46+17:0714:20
38Nina RingRonneby OK45:52+17:1314:22
39Bengt-Åke NilssonOK Torfinn46:00+17:2114:25
40Maria KärrströmTullinge SK46:16+17:3714:30
41Marie SvenssonFK Åsen46:41+18:0214:38
42Torgny ÅstedtHärlövs IF46:47+18:0814:39
43Mona RosbergVäxjö OK46:49+18:1014:40
44Lena JönssonLaholms IF OK47:46+19:0714:58
45Jörgen NybergOK Vilse 8748:14+19:3515:07
46Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK48:42+20:0315:15
47Kjell LinghedeStigmännen Karlshamns OK49:29+20:5015:30
48Åsa EnerothLunds OK50:42+22:0315:53
49Kenneth LindblomVäxjö OK50:56+22:1715:57
50Eva EklundVäxjö OK51:49+23:1016:14
51Roland EdvinssonFK Göingarna52:50+24:1116:33
52Tommy BengtssonHässleholms OK54:06+25:2716:57
53Lena NybergKinnaströms SK55:27+26:4817:22
54Ingegärd LundHästveda OK56:10+27:3117:36
55Kenneth WerlinSimlångsdalens IF56:24+27:4517:40
56Lillemor BlomqvistOK Vilse 8759:33+30:5418:40
57Clarie EkOK Pan-Kristianstad1:04:51+36:1220:19
58Mats RosénHästveda OK1:07:36+38:5721:11
59Sedney HugossonLunds OK1:17:07+48:2824:10
60Kristina LandgrenMalmö OK1:20:02+51:2325:05
61Kjell NybergIS Kullen2:01:16+1:32:3738:00

Öppen motion 8

4 420 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus GranqvistFK Göingarna34:147:44
2Niklas KronkvistÖrkelljunga FK35:59+1:458:08
3Raul HindovLunds OK36:01+1:478:08 Ladda ner rutt i gpx-format
4Mattias KillanderHästveda OK36:20+2:068:13
5Patrik IngelströmOK Gynge37:19+3:058:26
6Stefan RosénHästveda OK37:36+3:228:30
7Torbjörn JohanssonBredaryds SOK38:15+4:018:39
8Andreas GranfloKexholms SK39:27+5:138:55
9Jenny HåkanssonOK Orion39:33+5:198:56
10Martin JönssonSkåneslättens OL39:57+5:439:02
11Henrik JohanssonOK Pan-Kristianstad40:10+5:569:05
12Håkan ErikssonHästveda OK40:20+6:069:07
13Martin KribladHjärnarps GH OL40:33+6:199:10
14Per HolmbergRonneby OK41:05+6:519:17
15Per KristianssonOK Kontinent41:50+7:369:27
16Bengt KärrströmTullinge SK42:16+8:029:33
17Linnea GustafssonOK Gynge42:31+8:179:37
18Tobias GranfloKexholms SK42:35+8:219:38
19Peter BadenfeltFalkenbergs OK42:46+8:329:40
20Johan MickelåkerAndrarums IF43:17+9:039:47
21André BjärbyFrosta OK43:45+9:319:53
22Allexander LivfKexholms SK44:31+10:1710:04
23Roger NilssonLaholms IF OK45:08+10:5410:12
24Carina GustafssonOK Gynge45:18+11:0410:14
25Per WikströmHästveda OK45:49+11:3510:21
26Göran SvenssonFalkenbergs OK46:42+12:2810:33
27Therese LiljaRonneby OK47:25+13:1110:43
28Gert OlssonTockarps IK48:04+13:5010:52
29Fredrik EvertssonLessebo OK48:28+14:1410:57
30Johan LiljebjörnNybro OK48:52+14:3811:03
31Sven Erik JönssonOK Tyringe50:26+16:1211:24
32Anna WikströmHästveda OK50:45+16:3111:28
33Jan Olof FermFK Göingarna51:53+17:3911:44
34Simon SvenssonLaholms IF OK52:20+18:0611:50
35Rickard MattissonFK Göingarna53:23+19:0912:04
36Johan BondessonFrosta OK54:21+20:0712:17
37Max PragFredensborg OK54:43+20:2912:22
38Lucie KomarkovaHjärnarps GH OL56:01+21:4712:40
39Mattis ErnstssonFK Göingarna1:03:13+28:5914:18
40OLIVIA ErnstssonFK Göingarna1:03:22+29:0814:20
41Axel ErnstssonFK Göingarna1:03:25+29:1114:20
42Karin JohanssonFK Göingarna1:05:13+30:5914:45
43Anna BjärbyFrosta OK1:05:26+31:1214:48
44Monika LydinOK Kontinent1:12:16+38:0216:20
Sven TörnkvistTormestorps IFej godkänd

Öppen 11 Trail kvinnor

9 000 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny BackHalmstad OK40:024:26
2Isabel KarlssonHalmstad OK42:58+2:564:46
3Kim Gustafsonklubblös44:34+4:324:57
4Nina HanssonOK Älme45:03+5:015:00
5Pia KarlssonMarkaryds FK46:28+6:265:09
6Sara RoosElmhults SC46:50+6:485:12
7Elin HolmstrandNässjö OK49:24+9:225:29
8Karin GynterFalkenbergs OK51:35+11:335:43
9Jessica KarlssonOK Torfinn52:31+12:295:50
10Annette SjölanderElmhult SC52:58+12:565:53
11Elizete ErikssonVäxjö OK55:38+15:366:10
12Ellen  MarklundGöteborg56:24+16:226:16
13Ida JohanssonGöteborg57:49+17:476:25
14Helene SkoogÄlmhult1:05:50+25:487:18
Nathalie RuterÄlmhultej godkänd

Öppen 12 Trail Män

9 000 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik BlombergFK Studenterna36:214:02
2Peter NilssonElmhults SC38:02+1:414:13
3Linus WalldenNässjö OK38:08+1:474:14
4Johan EklundVäxjö OK38:36+2:154:17
5Isaac AmsiniElmhult SC42:55+6:344:46
6Fredrik NIlssonEmlmhult SC43:12+6:514:48
7Anders ElvlandHalmstad OK43:19+6:584:48
8Henrik  TillemarkElmhult Sportclub44:16+7:554:55
9Håkan NilssonSK Graal45:00+8:395:00
10Johan SchmitzMSE Engineering AB47:25+11:045:16
11Magnus Reimerryssbergets49:04+12:435:27
12Christian AnderssonGöteborg50:04+13:435:33
13Thomas SchmitzÄlmhlult50:31+14:105:36
14Anders JanssonKilleberg1:03:17+26:567:01

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser