Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, lång, Blekinge

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Blekinge
Arrangörsorganisation: OK Skogsfalken
Datum: söndag 30 augusti 2015

Emmaboda Verda OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Lovisa TorstenssonD18 (4)45:38+2:529:06

FK Vittus

11 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Sven SvenssonH80 (2)50:3916:39
1Elias KronmarU1 (5)14:088:40
1Maxim OmelchenkoH14 (9)33:238:00
2Lova KronmarD10 (4)25:55+8:5010:58
2Arvid KronmarH14 (9)33:53+0:308:07
3Anton TörnqvistH12 (8)25:19+4:579:12
4Thomas AlmqvistH60 (7)53:29+7:4510:40
7Stepan KhakimovH12 (8)38:08+17:4613:52
7Lennart BohmanH65 (12)58:06+16:5512:42
8Max BlomkvistH12 (8)40:37+20:1514:46
Ville MalmqvistInskolning (8)fullföljt

Gotlands Bro OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
5Anja LindU2 (5)38:14+20:5716:12
7Mikael LindÖppen motion 3 (13)46:17+12:5016:49
13Eva-Lotta JohanssonÖppen motion 5 (16)1:04:03+30:0019:24

Kalmar OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Ove LernåH55 (11)38:487:07
4Nils GripH18 (7)49:04+7:107:40
4Kristina JohanssonD55 (5)54:26+16:0313:18

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Emmy AnderssonInskolning (8)fullföljt

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Mira KronströmInskolning (8)fullföljt

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Elin AnderssonInskolning (8)fullföljt

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
7Helge Lang  PedersenÖppen motion 8 (14)48:27+14:2110:36

Motala AIF OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
10Anders MalmqvistH45 (11)1:32:56+48:0514:31

Nybro OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Elin LundqvistD18 (4)47:26+4:409:28
8David RunemalmH21 (8)1:34:06+26:259:11

OK Dacke

31 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Emma ZettervallD10 (4)17:057:14
1Eva PetterssonD45 (1)46:2210:08
1Kristin JohanssonD60 (1)54:5815:16
1Oscar JohanssonH16 (7)32:086:05
1Tommy OlssonH65 (12)41:119:00
2Hugo LarssonH12 (8)24:05+3:438:45
2Annika JosefssonD50 (7)44:14+2:0310:48
2Andreas JonssonH16 (7)34:15+2:076:29
2Gunilla AnderssonD65 (3)43:46+5:0412:09
2Emma LarssonU2 (5)24:50+7:3310:31
3Moa PetterssonD20 (4)46:01+2:318:26
3Emil PetterssonH16 (7)45:10+13:028:33
3Lovisa JohanssonD14 (8)38:53+2:309:19
3Anne JohanssonÖppen motion 5 (16)37:24+3:2111:20
3Linda LarssonD40 (5)46:11+4:009:13
4Johanna WilhelmssonD16 (4)1:00:27+18:4613:24Ladda ner rutt i gpx-format
4Amanda JohanssonD20 (4)1:08:48+25:1812:37
4Peter WilhelmssonÖppen motion 8 (14)43:23+9:179:29
4Magnus LarssonH40 (5)57:26+8:077:32
4Göran MånssonH50 (5)1:09:59+29:1111:18
4Helena GummessonD40 (5)48:57+6:469:46
5Maja PetterssonD21 (6)1:05:49+9:259:11
6Björn AnderssonH21 (8)1:27:31+19:508:32
6Gunnel HenryssonÖppen motion 3 (13)40:54+7:2714:52
7Albin HenryssonH18 (7)58:37+16:439:09
7Jakob WilhelmssonH14 (9)43:28+10:0510:25Ladda ner rutt i gpx-format
9Aymonn AnderssonH65 (12)1:01:09+19:5813:22
Leo LarssonInskolning (8)fullföljt
Disa LundbergInskolning (8)fullföljt
Björn ZettervallH45 (11)ej godkänd
Jörgen LarssonÖppen motion 5 (16)ej godkänd

OK Orion

48 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Cecilia BrattD21 (6)56:247:52
1Erik AnderssonH20 (4)47:246:13
1Kajsa AnderssonD16 (4)41:419:14
1Leif SjögrenH75 (3)50:1613:57
1Tilda JohanssonD20 (4)43:307:58
1Lena SwartzD50 (7)42:1110:18
1Pontus PeterssonH21 (8)1:07:416:36
1Pontus JonssonH50 (5)40:486:35
1Björn LinnersjöH70 (7)42:4810:27
1Yuri OmelchenkoH40 (5)49:196:28
1Axel BrattH10 (8)15:106:25
1Ulrika HermanssonD40 (5)42:118:25
1Niklas BrattH45 (11)44:517:00
1Myrra CarlssonD18 (4)42:468:32
2Philip PerssonH20 (4)52:02+4:386:50
2Måns SandgrenH21 (8)1:07:48+0:076:37
2Anders HåkanssonH45 (11)47:17+2:267:23
2Lars CarlssonH50 (5)47:54+7:067:44
2Mattias EngströmH35 (2)1:18:59+16:409:52
2Anna-Karin JonssonD40 (5)42:52+0:418:33
2Ella BrattD12 (9)25:07+1:289:08
3Peter AnderssonH50 (5)52:29+11:418:28
3Nils SwartzH10 (8)18:41+3:317:55
3Olof SandgrenH21 (8)1:10:10+2:296:51
3Kent OlssonH55 (11)45:48+7:008:24
4Gunilla GustafssonD50 (7)53:09+10:5812:59
4Erik SundelinU2 (5)37:59+20:4216:05
4Oliver HåkanssonH10 (8)22:57+7:479:43
5Lennart SohlinH60 (7)57:14+11:3011:25
5Klara AnderssonD14 (8)46:56+10:3311:15
5Johan SwartzH40 (5)1:23:10+33:5110:55
5Filip HåkanssonH12 (8)32:07+11:4511:40
5Anders NilssonH45 (11)1:04:23+19:3210:03
5Lisa SwartzD12 (9)30:07+6:2810:57
6Nellie NilssonD14 (8)50:54+14:3112:12
6Sara JonssonD21 (6)1:18:45+22:2110:59
6Love CarlssonH16 (7)1:00:42+28:3411:29
6Lennart AnderssonH65 (12)53:17+12:0611:39
6Amanda SvenssonD12 (9)31:29+7:5011:26
7Katarina SundelinD50 (7)1:33:37+51:2622:53
7Ingela AnderssonÖppen motion 5 (16)46:12+12:0914:00
7Stefan MalmströmH55 (11)51:52+13:049:31
7Vilma EngströmD12 (9)42:51+19:1215:34
9Anders SundelinH45 (11)1:20:44+35:5312:36
11Frida EngströmÖppen motion 5 (16)55:06+21:0316:41
11Per-Ivan EngströmH55 (11)58:53+20:0510:48
Ingemar AnderssonH70 (7)ej godkänd
Martina SundelinD14 (8)ej godkänd
Aleksander BernaciakH21 (8)ej start
Nanna SundelinD10 (4)ej start
Linnea DagsbergD16 (4)ej start
Karl-Axel EngströmH60 (7)ej start

OK Skogsfalken

25 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Pim HedbergD20 (4)44:19+0:498:07
2Elin EmilssonD14 (8)37:09+0:468:54
2Birgitta OlssonD55 (5)45:24+7:0111:06
3Johan WennermarkH18 (7)46:18+4:247:14
3Edvin SmedbergH20 (4)55:02+7:387:13
3Anna ViktorssonD10 (4)30:01+12:5612:43
3Emma EmilssonD12 (9)27:15+3:369:54
4Jolanta KolosinskaD21 (6)1:02:15+5:518:41
4Max PerssonH12 (8)32:02+11:4011:38
4David JohanssonU1 (5)20:26+6:1812:32
4Ella SöderbergD12 (9)28:12+4:3310:15
4Johan AnderssonH45 (11)58:42+13:519:10
4Vilma PerssonD18 (4)50:46+8:0010:07
6Jonas HammarskiöldH18 (7)50:20+8:267:51
6Emil ViktorssonH12 (8)35:59+15:3713:05
7Jonathan LjungbergH16 (7)1:58:31+1:26:2322:26
7Vilmer LindströmH10 (8)28:06+12:5611:54
8Max JohanssonH10 (8)31:48+16:3813:28
8Elvira LjungbergD12 (9)50:11+26:3218:14
9Petra OlejnikÖppen motion 8 (14)49:38+15:3210:51
9Julia KarlssonD12 (9)55:42+32:0320:15
10Eva BlomqvistÖppen motion 3 (13)1:06:46+33:1924:16
11Pierre DanielssonÖppen motion 8 (14)57:39+23:3312:36
Emilia SöderbergInskolning (8)fullföljt
Sten JohanssonÖppen motion 5 (16)ej godkänd
Lina SvenssonD21 (6)ej start

OK Vilse 87

28 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Eddie KarlssonU2 (5)17:177:19
1Margareta SvenssonD65 (3)38:4210:45
1Roland RosenbergÖppen motion 3 (13)33:2712:09
1Vilmalee SuwanD12 (9)23:398:36
2Ellinor TjernlundD21 (6)57:22+0:588:00
2Elsa SvenssonD70 (2)48:36+15:1415:59
2Mats IngvarssonH60 (7)50:17+4:3310:02
2Håkan LindbergH55 (11)44:31+5:438:10
2Alexander OlssonU1 (5)15:12+1:049:19
3Josefin TjernlundD21 (6)57:33+1:098:02
3Katarina HenmyrD50 (7)51:32+9:2112:35
3Kerstin TjernlundD55 (5)45:52+7:2911:12
4Lars SvenssonH65 (12)48:50+7:3910:41
4Erling SamuelssonH70 (7)51:53+9:0512:41
4Linn KarlssonD14 (8)41:01+4:389:50
5Per-Arne HögH55 (11)50:02+11:149:10
5Niclas TjernlundH21 (8)1:18:51+11:107:42
5Malin ÅmanD40 (5)1:03:20+21:0912:38
6Bengt Erik IngemanssonH70 (7)1:07:43+24:5516:33
6Anders PerssonH60 (7)58:04+12:2011:35
6Gustav ÅmanH14 (9)39:07+5:449:22
7Ulf ÅmanH45 (11)1:10:32+25:4111:01
8Arja IngvarssonÖppen motion 5 (16)47:36+13:3314:25
8Ola JönssonH45 (11)1:19:51+35:0012:28
8Thomas HenmyrH55 (11)52:44+13:569:40
10Ingmar OlssonH55 (11)57:54+19:0610:37
11Bo JohanssonH65 (12)1:03:37+22:2613:55
Anders JanzonH75 (3)utgått
Siw BlomqvistD65 (3)ej start
Ina ÅmanD12 (9)ej start

OSK Sakas

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Ignas GabšysH20 (4)1:09:29+22:059:07

Ronneby OK

54 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Henrik JohannessonH18 (7)41:546:32
1Hanna JohannessonD14 (8)36:238:43
1Fredrik HåkanssonÖppen motion 5 (16)34:0310:19
1Linus VernströmH12 (8)20:227:24
1Birgitta OlssonD70 (2)33:2210:58
1Tianxia YanÖppen motion 1 (1)44:2618:49
1Jon EngkvistH35 (2)1:02:197:47
1Ann-Christin Nero ForsmanD55 (5)38:239:23
2Kjell MånssonH70 (7)42:57+0:0910:30
2Göran FolkessonH75 (3)59:35+9:1916:33
2Louise LagerqvistD16 (4)54:18+12:3712:02
2Christian HåkanssonH40 (5)51:59+2:406:49
2Håkan LindströmÖppen motion 8 (14)34:51+0:457:37
2Ture LiljaH10 (8)17:03+1:537:13
2Emil Sunnegårdh RingÖppen motion 3 (13)35:42+2:1512:58
2Susanne JohannessonÖppen motion 5 (16)37:22+3:1911:19
3Christer SvenssonÖppen motion 3 (13)39:01+5:3414:11
3Ragnar OlssonH75 (3)1:03:21+13:0517:35
3Olle SaleskogU1 (5)16:44+2:3610:15
3Elin SaleskogU2 (5)27:50+10:3311:47
3Ingemar ErikssonH40 (5)55:18+5:597:16
3Jörgen NilssonH65 (12)46:34+5:2310:11
3Arvid BlomsterH14 (9)35:20+1:578:28
4Maria VernströmÖppen motion 3 (13)39:12+5:4514:15
4Anton GlivesonH16 (7)45:19+13:118:34
4Torgny LindströmH21 (8)1:12:02+4:217:02
4Simon GiselssonH14 (9)35:30+2:078:30
4Sara ElfvingÖppen motion 5 (16)39:23+5:2011:56
5Jan VernströmÖppen motion 3 (13)39:15+5:4814:16
5Jörgen SvenssonH50 (5)1:31:43+50:5514:49
5Alexander GraadH18 (7)50:05+8:117:49
5Mathias BlomsterH16 (7)45:25+13:178:36
5Evert OskarssonH70 (7)53:56+11:0813:11
5Wille VernströmH10 (8)23:06+7:569:47
5Aron ThorénH14 (9)38:58+5:359:20
5Per HolmbergÖppen motion 8 (14)44:06+10:009:38
6Ingemar MånssonH55 (11)51:18+12:309:24
6Sarah LindströmÖppen motion 8 (14)44:07+10:019:39
6Arvid ErikssonH10 (8)25:00+9:5010:35
6Lars ThorénH45 (11)1:08:42+23:5110:44
7Lennart SmedenmarkH60 (7)1:00:23+14:3912:03
7Hanna RingD14 (8)51:09+14:4612:15
8Karin LindqvistÖppen motion 8 (14)48:48+14:4210:40
8Albin LiljaH14 (9)45:22+11:5910:52
9Håkan ForsmanH55 (11)56:51+18:0310:25
9MariAnne MånssonÖppen motion 3 (13)1:04:28+31:0123:26
9Gabriel HåkanssonH14 (9)1:11:25+38:0217:07
10Sven GiselssonÖppen motion 8 (14)54:05+19:5911:50
10Nina RingÖppen motion 5 (16)54:31+20:2816:31
11Yuwei LinÖppen motion 3 (13)1:09:31+36:0425:16
12Anna EricssonÖppen motion 8 (14)1:05:52+31:4614:24
Olle HåkanssonInskolning (8)fullföljt
Oskar ErikssonH12 (8)utgått
Samuel HåkanssonH16 (7)utgått
Simon ElmH14 (9)ej start

Skåneslättens OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Fredrik BerndtssonÖppen motion 8 (14)37:34+3:288:13

Snättringe SK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Jan WahlströmH60 (7)45:449:07

Stigmännen Karlshamns OK

28 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Jakob EmanderÖppen motion 8 (14)34:067:27
2Ola AnderssonH18 (7)43:56+2:026:51
2Owe NilssonH65 (12)44:57+3:469:50
3Per NilssonH60 (7)53:17+7:3310:38
3Ellen AnderssonD16 (4)54:40+12:5912:07
3Göran AnderssonH70 (7)43:26+0:3810:37
3Bigge BengtssonD65 (3)52:37+13:5514:36
3Åke LarssonH45 (11)54:00+9:098:26
4Alexia WaldschmidtD10 (4)43:00+25:5518:13
5Anders WetterlingH65 (12)51:51+10:4011:20
5Kati NémethD50 (7)1:06:13+24:0216:11
5Erik WaldschmidtU1 (5)31:40+17:3219:25
5Ann ÖhlinD55 (5)1:25:09+46:4620:49
5Astrid NormanÖppen motion 5 (16)39:47+5:4412:03
6Mats PeterssonÖppen motion 5 (16)45:57+11:5413:55
6Ingegerd ThorellD50 (7)1:10:29+28:1817:13
7Gabriel BengtssonH21 (8)1:31:26+23:458:55
8Eric TenlandÖppen motion 3 (13)59:32+26:0521:38
8Nils-Arne HåkanssonH65 (12)59:47+18:3613:04
9Per-Ola MelanderÖppen motion 5 (16)53:59+19:5616:21
10Lars-Gunnar BengtssonH65 (12)1:01:13+20:0213:23
12Bengt-Göran FrantzÖppen motion 5 (16)1:03:41+29:3819:17
12Eivor NydahlÖppen motion 3 (13)1:42:58+1:09:3137:26
12Thomas JohanssonH65 (12)1:22:16+41:0518:00
13Annika FrantzÖppen motion 8 (14)1:06:27+32:2114:32
14Valdemar NormanÖppen motion 5 (16)1:04:53+30:5019:39
Inge ÅkessonH80 (2)diskvalificerad
Stig NydahlÖppen motion 3 (13)ej godkänd
Inga-Lill WikingssonD70 (2)ej start

Söders-Tyresö

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Lars ForsstedtH55 (11)48:58+10:108:59

Värend GN OL

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Göran ThourH75 (3)ej start

Väsby OK

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Lars PerssonH80 (2)ej start

Växjö OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
14Elin WallquistÖppen motion 8 (14)1:08:45+34:3915:02

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser