Officiell resultatlista för Öjetrampen Five-O 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Öjetrampen Five-O 3
Arrangörsorganisationer: Främmestads IK / OK Kullingshof
Datum: lördag 4 april 2015

D21 Elit

9 900 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tove Alexandersson Stora Tuna OK 1:02:20 6:17
2 Sara Hagström Falköpings AIK OK 1:05:56 +3:36 6:39
3 Elsa Jansson Järla Orientering 1:11:44 +9:24 7:14
4 Linda Take OK Tyr 1:14:19 +11:59 7:30
5 Ulrika Uotila Koovee 1:14:51 +12:31 7:33
6 Linn Grälls OK Kåre 1:15:07 +12:47 7:35
7 Frida Bakkman IFK Lidingö SOK 1:15:24 +13:04 7:36
8 Jenny Johansson IFK Göteborg 1:15:47 +13:27 7:39
9 Lovisa Hansson Hestra IF 1:16:11 +13:51 7:41
10 Sofia Salomonsson Linköpings OK 1:17:02 +14:42 7:46
11 Eva Öhlund IK Hakarpspojkarna 1:18:06 +15:46 7:53
12 Hanne Nøvik Nydalens SK 1:19:23 +17:03 8:01
13 Linda Hallberg Bredareds IF 1:20:06 +17:46 8:05
14 Anna Hellner Lunds OK 1:20:43 +18:23 8:09
15 Fredrika Vångell Linköpings OK 1:20:45 +18:25 8:09
16 Julia Olsson Uddevalla OK 1:21:48 +19:28 8:15
17 Emma Andersson Sävedalens AIK 1:24:26 +22:06 8:31
18 Moa Gustafsson Uddevalla OK 1:27:09 +24:49 8:48
19 Emelie Holmström Järla Orientering 1:28:41 +26:21 8:57
20 Marte Fallbakken Berge NTNUI 1:40:43 +38:23 10:10
21 Janeta Turka TOK Taka 2:03:04 +1:00:44 12:25
Thalia Bertschinger Nydalens SK ej godkänd
Louise Oram Nydalens SK ej godkänd
Frida Brogren Kungälvs OK ej godkänd
Stina Jansson Järla Orientering ej start
Anne M Hausken Nordberg Nydalens SK ej start

H21 Elit

13 720 m, 37 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fredrik Johansson IFK Lidingö SOK 1:13:41 5:22
2 Johan Högstrand IFK Göteborg 1:15:44 +2:03 5:31
3 Erik Klasson OK Orinto 1:19:46 +6:05 5:48
4 Rickard Börjesson Vänersborgs SK 1:20:28 +6:47 5:51
5 Vetle Ruud Bråten IFK Göteborg 1:23:20 +9:39 6:04
6 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 1:23:49 +10:08 6:06
7 Martin Ahlberger Hestra IF 1:24:26 +10:45 6:09
8 Fredrik Mattsson OK Kåre 1:24:51 +11:10 6:11
9 Martin Larsson Hestra IF 1:26:07 +12:26 6:16
10 Patrik Martner IFK Göteborg 1:27:05 +13:24 6:20
11 Martin Ivarsson OK Skogshjortarna 1:28:05 +14:24 6:25
12 Fabian Wennerberg Varegg Fleridrett 1:28:27 +14:46 6:26
13 Andreas Holmqvist Hestra IF 1:28:39 +14:58 6:27
14 Conny Rantzow Hestra IF 1:29:02 +15:21 6:29
15 Daniel Wernersson Göteborg-Majorna OK 1:29:04 +15:23 6:29
16 Thomas Nipen Nydalens SK 1:29:43 +16:02 6:32
17 Benjamin Edlund Hestra IF 1:30:02 +16:21 6:33
18 Anders Axenborg Göteborg-Majorna OK 1:30:45 +17:04 6:36
19 Daniel Netz IFK Göteborg 1:31:22 +17:41 6:39
20 Rikard Pentonen IFK Göteborg 1:34:08 +20:27 6:51
21 Simen Nielsen NTNUI 1:34:51 +21:10 6:54
22 Samuel Plumppu Hestra IF 1:34:57 +21:16 6:55
23 Isak Prellner Skåneslättens OL 1:35:15 +21:34 6:56
24 Henrik Laas IFK Göteborg 1:37:56 +24:15 7:08
25 Victor Flingmark OK Kåre 1:38:00 +24:19 7:08
26 Carl-Johan Fredman Hestra IF 1:39:13 +25:32 7:13
27 Jørgen Frøyd Larvik OK 1:43:22 +29:41 7:32
28 Joakim Axelsson Trollhättans SOK 1:44:17 +30:36 7:36
29 Dag Aalvik Nydalens SK 1:44:50 +31:09 7:38 Ladda ner rutt i gpx-format
30 Lars Jakobsson Centrum OK 1:44:53 +31:12 7:38
31 John Persson IFK Göteborg 1:47:35 +33:54 7:50
32 Tobias Johansson OK Skogshjortarna 1:49:13 +35:32 7:57
33 Petter Haraldsson Järla Orientering 1:52:17 +38:36 8:11
34 Dag Stridh Umeå OK 1:55:12 +41:31 8:23
35 Marcus Hansson Södertälje-Nykvarn OF 1:55:55 +42:14 8:26
Mikael Nilsson Snättringe SK ej godkänd
Niclas Jonasson IFK Göteborg ej godkänd
Anders Vister Nydalens SK ej start

D20 Elit

7 260 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johanna Öberg Ryda SK 56:03 7:43
2 Josefine Kristiansson Trollhättans SOK 58:29 +2:26 8:03
3 Aina Edgren Trollhättans SOK 58:50 +2:47 8:06
4 Filippa Johansson Jönköpings OK 1:01:31 +5:28 8:28
5 Erica Pettersson IFK Göteborg 1:03:23 +7:20 8:43
6 Felicia Stuhlhofer OK Landehof 1:04:21 +8:18 8:51
7 Lovisa Leman Göteborgs SK 1:05:15 +9:12 8:59
8 Klara Pålsson Sävedalens AIK 1:08:35 +12:32 9:26
9 Malin Widén Uddevalla OK 1:09:08 +13:05 9:31
10 Ida Kallur OK Ravinen 1:09:44 +13:41 9:36
11 Tonje Vassend Porsgrunn OL 1:27:22 +31:19 12:02
Karen Bjergaard Nydalens SK ej godkänd
Ingeborg Ellegaard Melby Nydalens SK ej start

H20 Elit

10 260 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jonas Madslien Bakken NTNUI 1:02:09 6:03
1 Filip Wadsten OK Landehof 1:02:09 6:03
3 Håkon Raadal Bjørlo Halden SK 1:03:19 +1:10 6:10
4 Filip Grahn Hestra IF 1:04:11 +2:02 6:15
5 Gustaf Sparrevik IK Hakarpspojkarna 1:04:26 +2:17 6:16
6 Sigur Heggedal Kongsberg OL 1:04:43 +2:34 6:18
7 Linus Landergren Hestra IF 1:05:08 +2:59 6:20
8 Oskar Lindqvist Sävedalens AIK 1:06:09 +4:00 6:26
9 Martin Djerf IK Hakarpspojkarna 1:06:11 +4:02 6:27
10 Heino Ollin Sävedalens AIK 1:07:09 +5:00 6:32
11 Filip Ossiansson IK Hakarpspojkarna 1:09:49 +7:40 6:48
12 Eivind Høydal Nydalens SK 1:11:32 +9:23 6:58
13 Anton Nilsson OK Tranan 1:11:36 +9:27 6:58
14 Vetle Christiansen Raumar Orientering 1:13:41 +11:32 7:10
15 Olai Stensland Lillevold Fossum IF 1:14:57 +12:48 7:18
16 Albin Axelsson IK Hakarpspojkarna 1:21:05 +18:56 7:54
17 Håvard Myhre Kongsberg OL 1:26:49 +24:40 8:27
18 Johan Larsson OK Skogshjortarna 1:26:52 +24:43 8:27
19 Tobias Pentonen Hestra IF 1:37:18 +35:09 9:29
20 Erik Fors Hestra IF 1:49:33 +47:24 10:40
Oscar Renberg Sävedalens AIK ej godkänd
Markus Larsson Hestra IF ej start

D18 Elit

6 210 m, 26 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Line Cederberg Vänersborgs SK 47:43 7:41
2 Elvira Björklund Trollhättans SOK 48:31 +0:48 7:48
3 Vilma Blennow Falköpings AIK OK 49:15 +1:32 7:55
4 Johanna Hagström Falköpings AIK OK 52:03 +4:20 8:22
5 Sara Kindlund OK Tranan 52:38 +4:55 8:28
6 Emma Nilsson OK Tranan 54:44 +7:01 8:48
7 Klara Djerf Lerums SOK 55:02 +7:19 8:51
8 Anne W. Eiken Kongsberg OL 56:07 +8:24 9:02
9 Kajsa Jungbjer Göteborg-Majorna OK 57:57 +10:14 9:19
10 Siri Moholth Kongsberg OL 58:26 +10:43 9:24
11 Kajsa Mattsson OK Kåre 59:30 +11:47 9:34
12 Elvira Sellgren Göteborg-Majorna OK 59:46 +12:03 9:37
13 Alice Axelsson IK Hakarpspojkarna 1:00:25 +12:42 9:43
14 Emma Djerf Lerums SOK 1:01:50 +14:07 9:57
15 Agnes Spånér Göteborg-Majorna OK 1:02:01 +14:18 9:59
16 Lisa Johansson OK Tranan 1:03:10 +15:27 10:10
17 Elvira Larsson Ryda SK 1:04:25 +16:42 10:22
18 Kajsa Johansson Jönköpings OK 1:04:32 +16:49 10:23
19 Tiril Ruud Bråten Raumar Orientering 1:05:28 +17:45 10:32
20 Maria Eriksson Eds SK 1:05:47 +18:04 10:35
21 Lina Pålsson Kungälvs OK 1:06:09 +18:26 10:39
22 Emma Kindbom IF Hagen 1:07:18 +19:35 10:50
23 Filippa Andersson Lidköpings VSK 1:08:13 +20:30 10:59
24 Klara Wassenius Uddevalla OK 1:18:11 +30:28 12:35
25 Synne Eide Rapp Raumar Orientering 1:19:40 +31:57 12:49
Lina Landergren Hestra IF ej godkänd
Amanda Rangert IK Hakarpspojkarna ej start
Sara Hägnander Lidköpings VSK ej start
Hanna Lindström OK Tranan ej start

H18 Elit

7 730 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Otto Stuhlhofer OK Landehof 49:12 6:21
2 Johan Olson IK Uven 52:27 +3:15 6:47
3 Viktor Wassén Vänersborgs SK 52:47 +3:35 6:49
4 Mattis Hallberg IK Uven 53:00 +3:48 6:51
5 Elias Ekvall Trollhättans SOK 53:01 +3:49 6:51
6 Gjermund Tørnqvist Halden Nydalens SK 56:15 +7:03 7:16
7 Arvid Claesson Jönköpings OK 56:58 +7:46 7:22
8 Jesper Lindström IF Hagen 57:04 +7:52 7:22
9 Olle Josarp FK Friskus-Varberg 58:50 +9:38 7:36
10 Hallvard Arntzen Foss Sandefjord OK 1:00:30 +11:18 7:49
11 Åsmund Aamodt Resell Nydalens SK 1:00:39 +11:27 7:50
12 Filip Karlsson IF Hagen 1:02:27 +13:15 8:04
13 Martin Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 1:04:47 +15:35 8:22
14 Anton Berneving OK Gipen 1:05:12 +16:00 8:26
15 Trygve Heggedal Kongsberg OL 1:08:25 +19:13 8:51
16 Douglas Fransson Lee OK Alehof 1:09:46 +20:34 9:01
17 Albin Pålsson Kungälvs OK 1:16:34 +27:22 9:54
Nils Alexandersson Stora Tuna OK ej godkänd
Ole Hennseler Jönköpings OK ej start
Adam Johansson Trollhättans SOK ej start
Tim Olsson Brattås CK ej start

D21

7 260 m, 23 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elin Hamrefors Sävedalens AIK 1:04:21 8:51
2 Lovisa Nilsson Sävedalens AIK 1:06:22 +2:01 9:08
3 Kristin Skaar Ryda SK 1:07:36 +3:15 9:18
4 Malin Hultqvist IK Ymer 1:09:38 +5:17 9:35
5 Erika Lindqvist Sävedalens AIK 1:10:25 +6:04 9:41
6 Ida Willén Östersunds OK 1:12:15 +7:54 9:57
7 Emilia Henrysson Tibro OK 1:14:17 +9:56 10:13
8 Sara Karlsson OK Skogsstjärnan 1:16:04 +11:43 10:28
9 Sofia Johansson Trollhättans SOK 1:16:38 +12:17 10:33
10 Linnea Gustafsson Uddevalla OK 1:16:43 +12:22 10:34
11 Petra Halvarsson Göteborg-Majorna OK 1:20:07 +15:46 11:02
12 Elin Blick OK Alehof 1:20:19 +15:58 11:03
13 Evelina Ericsson Söders-Tyresö 1:23:24 +19:03 11:29
14 Maria Klamfelt Sävedalens AIK 1:27:51 +23:30 12:06
15 Therese Alfredsson Sävedalens AIK 1:27:55 +23:34 12:06
16 Amanda Hallén Trollhättans SOK 1:33:04 +28:43 12:49
17 Ulrika Fredriksson Gudhems IF 1:33:18 +28:57 12:51
18 Ellen Larsson IF Hagen 1:35:10 +30:49 13:06
19 Anna Olsson Tibro OK 1:35:21 +31:00 13:08
20 Lisa Näsholm Nydalens SK 1:36:01 +31:40 13:13
Ylva Sunesson OK Alehof ej godkänd
Karin Holm Falköpings AIK OK ej godkänd
Lisa Gabrielsson Falköpings AIK OK ej godkänd
Ida-Maria Svensson Sävedalens AIK ej start

H21

10 010 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Martin Larbo IFK Lidingö SOK 1:05:02 6:29
2 Magnus Carlstedt Sävedalens AIK 1:06:11 +1:09 6:36
3 Andreas Axelsson Linköpings OK 1:07:06 +2:04 6:42
4 Tobias Lindell Vänersborgs SK 1:11:27 +6:25 7:08
5 Victor Axbom OK Landehof 1:14:02 +9:00 7:23
6 Simon Larsson Sävedalens AIK 1:14:20 +9:18 7:25
7 Rasmus Larsson OK Alehof 1:16:36 +11:34 7:39
8 Daniel Larsson Vänersborgs SK 1:17:39 +12:37 7:45
9 Oskar Cervin Helsingborgs SOK 1:18:53 +13:51 7:52
10 Hampus Olesund OK Landehof 1:19:04 +14:02 7:53
11 Tobias Mattsson Trollhättans SOK 1:22:06 +17:04 8:12
12 Johan Blick OK Alehof 1:23:07 +18:05 8:18
13 Mattias Karlsson OK Alehof 1:23:15 +18:13 8:19
14 Mattias Nilsson Vänersborgs SK 1:23:53 +18:51 8:22
15 Max Karle OK Skogshjortarna 1:24:57 +19:55 8:29
16 Tor Andreas Andersen Halden SK 1:27:52 +22:50 8:46
17 Geir Nilsen Viul OK 1:28:37 +23:35 8:51
18 Jonas Lindell Stigsökarna 1:30:11 +25:09 9:00
19 Johan Sandström Trollhättans SOK 1:30:16 +25:14 9:01
20 Jesper Liderud Lidköpings VSK 1:39:30 +34:28 9:56
21 Marcus Ullman OK Alehof 1:41:37 +36:35 10:09
22 Erik Skärberg Vänersborgs SK 1:55:05 +50:03 11:29
23 Martin Ankel OK Alehof 2:02:06 +57:04 12:11
Magnus Bertilsson OK Skogshjortarna ej godkänd
Gustav Boquist IK Uven ej start
Rickard Holmqvist Hestra IF ej start
Eric Tilly Kungälvs OK ej start

D21 Kort

4 980 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lina Larsson Vänersborgs SK 52:42 10:34
2 Hanna Johansson OK Skogshjortarna 53:05 +0:23 10:39
3 Linda Eriksson OK Skärmen 56:02 +3:20 11:15
4 Katarina Enbom Vänersborgs SK 57:59 +5:17 11:38
5 Sofie Pettersson Ulricehamns OK 1:03:09 +10:27 12:40
5 Julia Birath Stenungsunds OK 1:03:09 +10:27 12:40
7 Janni Axelson Sävedalens AIK 1:04:38 +11:56 12:58
8 Anne Johanne Lind Nydalens SK 1:05:50 +13:08 13:13
9 Hanna Karlsson Stenungsunds OK 1:08:00 +15:18 13:39
10 Jenny Ekström Stenungsunds OK 1:45:58 +53:16 21:16

H21 Kort

7 810 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sondre Ruud Bråten Nydalens SK 57:37 7:22
2 Ragnar Tonjer Nydalens SK 58:47 +1:10 7:31
3 Erik Hansson Bredareds IF 1:01:51 +4:14 7:55
4 Sebastian Kvithammer Wing OK 1:03:17 +5:40 8:06
5 Oscar Svalin OK Alehof 1:03:21 +5:44 8:06
6 Johan Uneman OK Alehof 1:05:27 +7:50 8:22
7 Andreas Branell Ryda SK 1:05:54 +8:17 8:26
8 Torbjörn Almegius Stenungsunds OK 1:08:02 +10:25 8:42
9 Erik Andersson IK Gandvik 1:09:05 +11:28 8:50
10 Brage Jahren Raumar Orientering 1:11:06 +13:29 9:06
11 Martin Fredriksson OK Skogshjortarna 1:12:06 +14:29 9:13
12 Jonas Ekström Göteborg-Majorna OK 1:16:48 +19:11 9:50
13 Simon Börjeson Ryda SK 1:17:04 +19:27 9:52
14 Joel Andersson IK Gandvik 1:20:29 +22:52 10:18
15 Lars Strömqvist OK Skogshjortarna 1:28:29 +30:52 11:19
16 Henrik Karlsson Uddevalla OK 1:59:11 +1:01:34 15:15
17 Karl-Mikael Svensson Lidköpings VSK 2:06:47 +1:09:10 16:14
Andreas Ivarsson OK Skogshjortarna ej godkänd
Pontus Karlsson Trollhättans SOK ej start
Christoffer Andersen IK Gandvik ej start

D20

5 990 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Linn Eriksson Ryda SK 1:03:21 10:34
2 Emelie Andersson Vänersborgs SK 1:09:26 +6:05 11:35
3 Clara Berlin Trollhättans SOK 1:17:02 +13:41 12:51
4 Johanna Andersson Lidköpings VSK 1:30:55 +27:34 15:10
5 Jenny Edgren Trollhättans SOK 1:33:38 +30:17 15:37
Elsa Vilhelmsson Falköpings AIK OK ej godkänd

H20

7 470 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Erik Ekvall Trollhättans SOK 1:05:17 8:44
2 Christoffer Johansson Trollhättans SOK 1:08:59 +3:42 9:14
3 Jakob Laurell OK Flundrehof 1:14:21 +9:04 9:57
4 Erik Holmberg Jönköpings OK 1:17:41 +12:24 10:23
5 Jesper Jansson Kungälvs OK 1:27:12 +21:55 11:40

D18

4 980 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Signe Steindahl Stenungsunds OK 56:19 11:18
2 Wilma Jansson Vänersborgs SK 1:07:16 +10:57 13:30
Fanny Andersson Göteborg-Majorna OK ej start

H18

6 780 m, 0 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
Arvid Jernstig Vänersborgs SK ej start

D17-20 Kort

4 970 m, 0 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
Isis Jernstig Vänersborgs SK ej start

H17-20 Kort

4 970 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Aron Hugoson Kvillebyns SK 51:49 10:25
2 Andreas Sedin Raumar Orientering 55:52 +4:03 11:14
3 Erik Blick OK Alehof 1:12:32 +20:43 14:35
4 Oskar Eriksson OK Älgen 1:12:44 +20:55 14:38

D16

5 010 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alva Sellgren Göteborg-Majorna OK 38:04 7:35
2 Johanna Källvik Leufvén Åmåls OK 39:08 +1:04 7:48
3 Erika Källvik Leufvén Åmåls OK 40:50 +2:46 8:09
4 Hedda Raadal Bjørlo Halden SK 44:34 +6:30 8:53
5 Elsa Lindeblom Hestra IF 44:52 +6:48 8:57
6 Frida Johansson OK Djerf 45:10 +7:06 9:00
7 Sofia Johansson OK Skärmen 47:38 +9:34 9:30
8 Emelie Lorén OK Landehof 50:20 +12:16 10:02
9 Kajsa Rask Kungälvs OK 50:49 +12:45 10:08
10 Tuva Wallum Sävedalens AIK 51:06 +13:02 10:11
11 Ellen Kallerbäck Emmaboda Verda OK 52:34 +14:30 10:29
12 Klara Axelsson Markbygdens OK 52:53 +14:49 10:33
13 Emma Nordberg OK Tranan 57:39 +19:35 11:30
14 Ebba Hjertberg Hestra IF 58:37 +20:33 11:41
15 Anni Berger Göteborg-Majorna OK 1:00:02 +21:58 11:58
16 Ragne Wiklund Nydalens SK 1:00:34 +22:30 12:05
17 Frida Andersson Göteborg-Majorna OK 1:01:18 +23:14 12:14
18 Tilda Gunnarsson Emmaboda Verda OK 1:08:55 +30:51 13:45
19 Maja Kindlund OK Tranan 1:09:59 +31:55 13:58
20 Maja Gunnarsson Lerums SOK 1:11:07 +33:03 14:11
21 Jorid Nandrup Nielsen Indre Østfold OK 1:15:06 +37:02 14:59
22 Maja Andersson Trollhättans SOK 1:17:02 +38:58 15:22
23 Clara Jakobsson Tidaholm SOK Sisu 1:22:13 +44:09 16:24
24 Hanna Boquist IK Uven 1:25:02 +46:58 16:58
25 Tove Johansson OK Alehof 1:46:25 +1:08:21 21:14
Alma Liderud Lidköpings VSK ej godkänd
Mathilde Sønsterudbråten Raumar Orientering ej godkänd
Natalie Larsson Ryda SK ej start
Frida Bakken Ulseth Nydalens SK ej start
Emma Karlsson OK Landehof ej start
Johanna Nilsson Kungälvs OK ej start

H16

5 560 m, 32 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elias Jonsson Nydalens SK 34:22 6:10
2 Felix Axelsson Markbygdens OK 36:18 +1:56 6:31
3 Filip Rosjö Jönköpings OK 36:57 +2:35 6:38
4 Hampus Nyström IF Hagen 39:10 +4:48 7:02
5 Olle Sörqvist Markbygdens OK 39:59 +5:37 7:11
6 Anders Björklund Trollhättans SOK 41:12 +6:50 7:24
7 Albin Alsiö Falköpings AIK OK 42:13 +7:51 7:35
8 Eskil Tryggö Trollhättans SOK 42:14 +7:52 7:35
9 Axel Olsson OK Skogsstjärnan 43:02 +8:40 7:44
10 Jørgen Wulfsberg Nydalens SK 43:03 +8:41 7:44
11 Marcus Carlsson IF Hagen 43:24 +9:02 7:48
12 Daniel Bogren IF Hagen 44:30 +10:08 8:00
13 Oscar Stomberg IF Hagen 45:00 +10:38 8:05
14 August Asheim  Birkeland Halden SK 45:08 +10:46 8:07
15 Aleksander Skoglund Molde og omegn IF 46:24 +12:02 8:20
16 Leif Blake Yukon OA 51:24 +17:02 9:14
17 Eric Berlin Trollhättans SOK 52:39 +18:17 9:28
18 Simon Wiklund Falköpings AIK OK 52:43 +18:21 9:28
19 Jørgen Baklid Konnerud IL 53:07 +18:45 9:33
20 Olle Hedman IF Hagen 53:15 +18:53 9:34
21 Carl Holmberg IF Hagen 55:55 +21:33 10:03
22 Eric Nystrand OK Klyftamo 55:59 +21:37 10:04
23 Viktor Ossiansson IK Hakarpspojkarna 56:43 +22:21 10:12
24 Axel Halvarsson OK Kroppefjäll 1:01:40 +27:18 11:05
25 Oscar Karlsson Trollhättans SOK 1:02:12 +27:50 11:11
26 Anton Wöhrer Stigsökarna 1:06:52 +32:30 12:01
27 Erik Eriksson OK Älgen 1:11:35 +37:13 12:52
28 Gabriel Blad OK Kullingshof 1:12:04 +37:42 12:57
29 Petter Astrup Arnesen Heming Orientering 1:12:06 +37:44 12:58
Isak Källsmyr OK Kullingshof ej godkänd
Filip Johansson Trollhättans SOK ej godkänd
Victor Hansson Jönköpings OK ej godkänd
Hugo Lom Markbygdens OK ej start
Teodor Danielsson Istrums SK ej start
Gabriel Sturesson Lerums SOK ej start
Emil Karlsson Hestra IF ej start

D16 Kort

4 320 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alma Johansson OK Skogshjortarna 1:23:05 19:13

H16 Kort

4 320 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Linus Jonasson Vänersborgs SK 46:09 10:40
2 Klas Johansson OK Tranan 48:33 +2:24 11:14
3 Felix Sandberg OK Skogsvargarna 1:04:18 +18:09 14:53

D14

4 330 m, 28 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alva Sonesson Falköpings AIK OK 35:15 8:08
2 Jenny Baklid Konnerud IL 35:25 +0:10 8:10
3 Ellen Blennow Falköpings AIK OK 38:15 +3:00 8:50
4 Alma Johansson IK Hakarpspojkarna 39:48 +4:33 9:11
5 Julia Rangert IK Hakarpspojkarna 41:31 +6:16 9:35
6 Emma Ling Jönköpings OK 42:34 +7:19 9:49
7 Alma Vilhelmsson Falköpings AIK OK 43:31 +8:16 10:03
8 Alma Hjertberg Hestra IF 44:42 +9:27 10:19
9 Elsa Aderstedt Althoff Kungälvs OK 44:54 +9:39 10:22
10 Hanne Eide Rapp Raumar Orientering 45:48 +10:33 10:34
11 Moa Alsiö Falköpings AIK OK 47:21 +12:06 10:56
12 Marte Madslien Bakken Nydalens SK 48:50 +13:35 11:16
13 Kristine Eide Rapp Raumar Orientering 52:20 +17:05 12:05
14 Clara Johansson OK Skärmen 52:51 +17:36 12:12
15 Karoline Bjørnerød OK Moss 53:14 +17:59 12:17
16 Erica Bogren IF Hagen 53:39 +18:24 12:23
17 Felicia Lorén OK Landehof 56:50 +21:35 13:07
18 Nora Aroneng Hestra IF 57:57 +22:42 13:23
19 Tove Eriksson Ryda SK 59:19 +24:04 13:41
20 Matilda Renlund Stigsökarna 59:51 +24:36 13:49
21 Ylva Johansson OK Djerf 1:01:36 +26:21 14:13
22 Lovisa Hambäck Långhundra IF 1:03:51 +28:36 14:44
23 Elsa Kamfors OK Kullingshof 1:07:22 +32:07 15:33
24 Ida Ström OK Skogsvargarna 1:11:46 +36:31 16:34
25 Pernille Sønsterudbråten Raumar Orientering 1:13:37 +38:22 17:00
26 Ebba Klein Björkfors GOIF 1:28:46 +53:31 20:30
Ida Helgesson Hestra IF ej godkänd
Emma Ivarsson OK Kullingshof ej godkänd

H14

4 420 m, 33 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Halvor Tørnqvist Halden Nydalens SK 34:21 7:46
2 Lars Young Vik Nydalens SK 38:14 +3:53 8:39
3 Eirik Blågestad Indre Østfold OK 39:36 +5:15 8:57
4 Hugo Ström Ulricehamns OK 40:19 +5:58 9:07
5 Karl Petersén OK Njudung 40:39 +6:18 9:11
6 Marcus Hermansson IF Hagen 40:59 +6:38 9:16
7 Samuel Eriksson Eds SK 43:09 +8:48 9:45
8 Alfred Pettersson Falköpings AIK OK 43:47 +9:26 9:54
9 Arvid Aronsson OK Kroppefjäll 44:10 +9:49 9:59
10 Erik Ingemarsson Hestra IF 44:18 +9:57 10:01
11 Isak Jonsson Nydalens SK 46:40 +12:19 10:33
12 Simon Nordberg Göteborg-Majorna OK 47:15 +12:54 10:41
13 Lukas Gustafsson IK Ymer 48:49 +14:28 11:02
14 Richard Take OK Tyr 48:52 +14:31 11:03
15 Joar Tryggö Trollhättans SOK 49:12 +14:51 11:07
16 Hugo Setthagen OK Tranan 49:54 +15:33 11:17
17 Alfred Ander Istrums SK 52:32 +18:11 11:53
18 Johan Holmberg IF Hagen 53:07 +18:46 12:01
19 Tobias Erixon OK Kullingshof 53:13 +18:52 12:02
20 Isak Olsson Stigsökarna 54:12 +19:51 12:15
21 Viktor Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 56:45 +22:24 12:50
22 Edvin Nilsson Kungälvs OK 56:50 +22:29 12:51
23 Hampus Andersson Lidköpings VSK 1:00:36 +26:15 13:42
24 Per Hedman IF Hagen 1:01:23 +27:02 13:53
25 Erik Johansson OK Alehof 1:03:44 +29:23 14:25
26 Olle Elfström OK Orinto 1:04:48 +30:27 14:39
27 Gabriel Öhgren Sävedalens AIK 1:05:13 +30:52 14:45
28 Markus Delin Ryda SK 1:12:20 +37:59 16:21
29 Nils Rundström IFK Enskede 1:48:56 +1:14:35 24:38
Gustav Björklund OK Ravinen ej godkänd
Emil Öhlund IK Hakarpspojkarna ej godkänd
Simon Gårdsby Tolered-Utby Ol-klubb ej godkänd
Wilmer Holmqvist Sjövalla FK ej godkänd
Linus Boström OK Alehof ej start
Hugo Mandinger Trollhättans SOK ej start
Erik Hogedal Göteborg-Majorna OK ej start
Jakob Gunnarsson Lerums SOK ej start
William Wassenius Uddevalla OK ej start

D14 Kort

2 980 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Amanda Wieland Sigtuna OK 52:55 17:45
2 Ida Kristine  Nordvik Asker SK 56:29 +3:34 18:57
3 Vera Wallin Falköpings AIK OK 1:03:53 +10:58 21:26
4 Linnéa Björsson OK Kullingshof 1:21:27 +28:32 27:19
Alice Svalin Vänersborgs SK ej start

H14 Kort

3 230 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Gustav Harrysson OK Skogshjortarna 47:04 14:34
2 Johannes Jakobsson Tidaholm SOK Sisu 51:51 +4:47 16:03
3 Peter Berger OK Gittis Klosterneuburg 54:57 +7:53 17:00
4 Lukas Magnerfelt Falköpings AIK OK 1:09:10 +22:06 21:24

D12

2 980 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elsa Karlsson OK Landehof 25:48 8:39
2 Ida Eskilsson IK Hakarpspojkarna 25:51 +0:03 8:40
3 Ida Bengtsson OK Alehof 27:34 +1:46 9:15
4 Elsa Sonesson Falköpings AIK OK 27:42 +1:54 9:17
5 Moa Skoog IF Hagen 29:33 +3:45 9:54
6 Pia Young Vik Nydalens SK 31:06 +5:18 10:26
7 Malin Kindbom IF Hagen 31:24 +5:36 10:32
8 Frida Johansson OK Skärmen 32:59 +7:11 11:04
9 Elina Reinholdsson OK Alehof 33:30 +7:42 11:14
10 Hanna Alsiö Falköpings AIK OK 33:52 +8:04 11:21
11 Rebecca Take OK Tyr 34:14 +8:26 11:29
12 Sofia Rask Kungälvs OK 38:17 +12:29 12:50
13 Ida Johansson Främmestads IK 42:27 +16:39 14:14
14 Rebecka Rundblad Främmestads IK 44:41 +18:53 14:59
15 Matilda Wöhrer Stigsökarna 44:45 +18:57 15:01
16 Tova Jansson Vänersborgs SK 45:36 +19:48 15:18
17 Moa Steneborg OK Orinto 50:48 +25:00 17:02
18 Wilma Pettersson OK Kullingshof 52:00 +26:12 17:26
19 Disa Rangert Kungälvs OK 52:23 +26:35 17:34
20 Agnes Kamfors OK Kullingshof 54:09 +28:21 18:10
21 Vera Elfström OK Orinto 55:38 +29:50 18:40
22 Evelina Gårdsby Tolered-Utby Ol-klubb 1:01:30 +35:42 20:38
23 Isabella Niklasson Falköpings AIK OK 1:03:14 +37:26 21:13
24 Emilia Sandin OK Skärmen 1:21:40 +55:52 27:24
25 Elin Danielsson Istrums SK 1:24:04 +58:16 28:12
Elin Axelsson Mullsjö SOK ej godkänd
Alma Birklin OK Kåre ej godkänd
Julia Wallberg OK Alehof ej godkänd
Stella Rangert IK Hakarpspojkarna ej godkänd
Vera Pettersson Falköpings AIK OK ej start

H12

3 230 m, 31 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lukas Larsson OK Skogshjortarna 25:26 7:52
2 Erik Ling Jönköpings OK 26:43 +1:17 8:16
3 Olle Kallerbäck Emmaboda Verda OK 28:05 +2:39 8:41
4 Anton Carlsson IF Hagen 28:51 +3:25 8:55
5 Oscar Aneland OK Ravinen 29:43 +4:17 9:12
6 Alfred Bjørnerød OK Moss 31:28 +6:02 9:44
7 Mattias Öhlund IK Hakarpspojkarna 31:30 +6:04 9:45
8 William Sturesson Lerums SOK 31:39 +6:13 9:47
9 Lucas Ljungdahl OK Skogshjortarna 31:54 +6:28 9:52
10 Olle Kallur OK Ravinen 32:10 +6:44 9:57
11 Oskar Dahlin IK Gandvik 32:38 +7:12 10:06
12 Edvin Henrysson Tibro OK 33:13 +7:47 10:17
13 Elis Rundström IFK Enskede 34:18 +8:52 10:37
14 Viktor Jemth IF Thor 34:42 +9:16 10:44
15 Elias Westerbergh Rasbo IK 34:44 +9:18 10:45
16 David Almén Vänersborgs SK 38:31 +13:05 11:55
17 Erik Delin Ryda SK 39:10 +13:44 12:07
18 Ebbe Holmqvist Sjövalla FK 40:00 +14:34 12:23
19 Axel Brönnestam OK Gipen 42:22 +16:56 13:06
20 Felix Holmsten Främmestads IK 42:33 +17:07 13:10
21 Lucas Boström OK Alehof 45:13 +19:47 13:59
22 Oscar Olin IK Hakarpspojkarna 45:40 +20:14 14:08
23 Simon Veltman OK Skogshjortarna 50:45 +25:19 15:42
24 Gustav Lidman Tibro OK 56:34 +31:08 17:30
25 Philip Viberg Ryda SK 1:03:32 +38:06 19:40
26 Anton Lund OK Skogshjortarna 1:05:18 +39:52 20:13
27 Samuel Klein Björkfors GOIF 1:06:00 +40:34 20:26
28 Johan Hedman IF Hagen 1:21:36 +56:10 25:15
Arvid Ekström Stenungsunds OK ej godkänd
Elias Nordberg Göteborg-Majorna OK ej godkänd
Ludvig Karlsson Trollhättans SOK ej godkänd
Albin Nyqvist OK Landehof ej start

D12 Kort

2 520 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sara Saetre OK Landehof 35:20 14:01
Isabel Björkman Kungälvs OK ej start

H12 Kort

2 530 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alvin Ollander OK Landehof 31:25 12:25
2 Oskar Björsson OK Kullingshof 32:09 +0:44 12:42

D10

2 520 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Emma Olin IK Hakarpspojkarna 22:38 8:58
2 Elsa Hedin OK Linné 24:32 +1:54 9:44
3 Emma Karlsson OK Landehof 25:50 +3:12 10:15
4 Sandra Ling Jönköpings OK 28:55 +6:17 11:28
5 Lisa Eriksson OK Landehof 29:13 +6:35 11:35
6 Stina Thern OK Skogshjortarna 32:25 +9:47 12:51
7 Felicia Sandin OK Skärmen 36:55 +14:17 14:38
8 Hannah Landergren Hestra IF 38:46 +16:08 15:23
9 Elsa Södervall IK Gandvik 39:42 +17:04 15:45
10 Agnes Ivarsson OK Skogshjortarna 40:03 +17:25 15:53
11 Alma Ander Istrums SK 44:01 +21:23 17:28
12 Savannah Nilsson OK Skogsmunken 51:56 +29:18 20:36
13 Kajsa Elfström OK Orinto 53:42 +31:04 21:18
14 Tindra Molin Falköpings AIK OK 55:49 +33:11 22:08

H10

2 530 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Isak Eskilsson IK Hakarpspojkarna 19:15 7:36
2 Dante Rangert Kungälvs OK 27:16 +8:01 10:46
3 Elias Nyqvist OK Landehof 30:39 +11:24 12:06
4 Liam Hogedal Vänersborgs SK 31:22 +12:07 12:23
5 Olle Petersén OK Njudung 32:25 +13:10 12:48
6 Kalle Öhlund IK Hakarpspojkarna 35:40 +16:25 14:05
7 Johan Eriksson OK Skogsvargarna 35:47 +16:32 14:08
8 Axel Viberg Ryda SK 48:18 +29:03 19:05
9 Noel Bengtsson OK Skogshjortarna 51:07 +31:52 20:12
10 Oscar Nystrand OK Klyftamo 1:02:34 +43:19 24:43
Albin Boell IFK Göteborg ej godkänd
Tim Hevelius OK Skogsvargarna ej godkänd
Edvin Ockborn Trollhättans SOK ej start
Hugo Engblad Främmestads IK ej start
Jakob Baier Tolered-Utby Ol-klubb ej start
Lukas Hambäck Långhundra IF ej start

D35

6 520 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Karin Thern OK Skogshjortarna 52:02 7:58
2 Emelie Svalin Vänersborgs SK 53:57 +1:55 8:16
3 Jenny Westerbergh Rasbo IK 57:14 +5:12 8:46
4 Maria Sahlén IF Hagen 1:01:54 +9:52 9:29
5 Kristina Häggblom OK Klyftamo 1:02:24 +10:22 9:34
6 Martina Lindberg IK Ymer 1:04:02 +12:00 9:49
7 Johanna Karlsson OK Pan-Kristianstad 1:05:19 +13:17 10:01
8 Malin Sörstrand Istrums SK 1:07:25 +15:23 10:20
9 Åsa Juvén OK Tranan 1:07:30 +15:28 10:21
Therése Ivarsson OK Skogshjortarna ej start

H35

7 910 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Klas Dalberg Göteborg-Majorna OK 51:14 6:28
2 Anders Påhlman Istrums SK 56:50 +5:36 7:11
3 Thomas Gustavsson Gudhems IF 1:04:07 +12:53 8:06
4 Peter Waldenström Jönköpings OK 1:20:06 +28:52 10:07
5 Henrik Arrhenius IF Hagen 1:56:45 +1:05:31 14:45

D40

5 440 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ulrika Kindlund OK Tranan 44:16 8:08
2 Pia Johansson OK Landehof 45:14 +0:58 8:18
3 Lotta Saetre OK Landehof 45:59 +1:43 8:27
4 Åsa Ollander OK Landehof 47:21 +3:05 8:42
5 Berit Sofie Wiklund Nydalens SK 47:28 +3:12 8:43
6 Maria Holmqvist Sjövalla FK 47:48 +3:32 8:47
7 Annika Johansson OK Tranan 48:12 +3:56 8:51
8 Hanna Rangert Kungälvs OK 50:47 +6:31 9:20
9 Anna Lövgärd OK Alehof 52:36 +8:20 9:40
10 Malin Holmqvist IK Hakarpspojkarna 54:04 +9:48 9:56
11 Jenny Johansson IK Ymer 56:53 +12:37 10:27
12 Åsa Nordberg Göteborg-Majorna OK 58:17 +14:01 10:42
13 Linda Gunnarsson Lerums SOK 1:03:58 +19:42 11:45
14 Anna-Carin Steindahl Stenungsunds OK 1:08:59 +24:43 12:40
15 Sofia Gustafsson Vänersborgs SK 1:10:21 +26:05 12:55
16 Katarina Wallberg OK Alehof 1:10:44 +26:28 13:00
Pernilla Karlsson OK Landehof ej godkänd
Maria Ingemarsson Hestra IF ej start

H40

7 470 m, 33 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fredrik Sturesson OK Alehof 49:07 6:34
2 Tommy Andersson Vänersborgs SK 49:41 +0:34 6:39
3 Jonas Gustafsson Vänersborgs SK 51:53 +2:46 6:56 Ladda ner rutt i gpx-format
4 Mats Kindlund OK Tranan 52:07 +3:00 6:58
5 Daniel Olsson Dalsjöfors GoIF 54:48 +5:41 7:20
6 Mathias Häggblom OK Klyftamo 55:23 +6:16 7:24
7 Martin Hjertberg Hestra IF 58:29 +9:22 7:49
8 Anders Lövgärd OK Alehof 1:01:26 +12:19 8:13
9 Anders Thulin Kungälvs OK 1:02:32 +13:25 8:22
10 Erik Aderstedt Kungälvs OK 1:02:46 +13:39 8:24
11 Jörgen Åhl Åmåls OK 1:03:18 +14:11 8:28
12 Anders Ryvallius IK Hakarpspojkarna 1:04:04 +14:57 8:34
13 Rune Blågestad Indre Østfold OK 1:07:13 +18:06 8:59
14 Sven Arne Karlsson Trollhättans SOK 1:09:07 +20:00 9:15
15 Martin Johansson OK Orinto 1:09:14 +20:07 9:16
16 Odd Wallander Brattås CK 1:09:34 +20:27 9:18
17 Stefan Tisell IK Stern 1:09:44 +20:37 9:20
18 Richard Karlsson Ryda SK 1:10:39 +21:32 9:27
19 Johan Lindeblom IK Omega 1:12:25 +23:18 9:41
20 David Olsson OK Skogsstjärnan 1:13:09 +24:02 9:47
21 Jimmy Pettersson Göteborg-Majorna OK 1:15:03 +25:56 10:02
22 Håkan Lindén Uddevalla OK 1:16:13 +27:06 10:12
23 Martin Karlsson Kungälvs OK 1:16:46 +27:39 10:16
24 Stefan Andersson Istrums SK 1:17:41 +28:34 10:23
25 Magnus Dahlin IK Gandvik 1:22:12 +33:05 11:00
26 Gary Larsson OK Skogshjortarna 1:22:48 +33:41 11:05
27 Palle Zetterstrand Göteborg-Majorna OK 1:23:47 +34:40 11:12
28 Håkan Sonesson Falköpings AIK OK 1:26:31 +37:24 11:34
29 Patrik Svalin Vänersborgs SK 1:28:46 +39:39 11:52
30 Simon Harston TGM Budenheim 1:30:20 +41:13 12:05
31 Bo Kron OK Flundrehof 1:34:47 +45:40 12:41
32 Jörgen Håkansson Ryda SK 1:45:44 +56:37 14:09
33 Daniel Niklasson Falköpings AIK OK 1:53:16 +1:04:09 15:09
Thomas Westerlund Herrljunga SK Skid o OL ej start
Pär Svensson I 15 IF ej start

D45

5 070 m, 36 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Camilla Öhgren Sävedalens AIK 43:54 8:39
2 Anna Eriksson OK Landehof 45:01 +1:07 8:52
3 Ingrid Alexandersson Stora Tuna OK 45:21 +1:27 8:56
4 Hanne Lerche Raadal Halden SK 47:19 +3:25 9:19
5 Maria Ossiansson IK Hakarpspojkarna 48:15 +4:21 9:31
6 Maria Bogren IF Hagen 49:39 +5:45 9:47
7 Kirsti Kringhaug Ringerike OL 50:38 +6:44 9:59
8 Monica Tørnqvist Halden Nydalens SK 51:27 +7:33 10:08
9 Helena Eriksson Eds SK 53:02 +9:08 10:27
10 Ingrid Eide Rapp Raumar Orientering 54:21 +10:27 10:43
11 Suzy Larsson OK Skogshjortarna 54:45 +10:51 10:47
12 Kristina Nilsson OK Tranan 55:02 +11:08 10:51
12 Isa Anette Baklid Heggedal Konnerud IL 55:02 +11:08 10:51
14 Caroline Hagström Falköpings AIK OK 55:08 +11:14 10:52
15 Agneta Berlin Trollhättans SOK 55:39 +11:45 10:58
16 Hedi Berger OK Gittis Klosterneuburg 56:48 +12:54 11:12
17 Anna Stomberg IF Hagen 57:22 +13:28 11:18
18 Astrid Bjørnerød OK Moss 57:59 +14:05 11:26
19 Karin Torstensson Falköpings AIK OK 58:11 +14:17 11:28
20 Karin Andersson IF Hagen 58:52 +14:58 11:36
21 Maria Holmberg Jönköpings OK 59:41 +15:47 11:46
22 Pia Gustås OK Linné 1:01:20 +17:26 12:05
23 Sofia Karlsson OK Landehof 1:02:00 +18:06 12:13
24 Izabell Birklin OK Kåre 1:02:05 +18:11 12:14
25 Kari Madslien Nydalens SK 1:02:14 +18:20 12:16
26 Sara Lorén OK Landehof 1:02:58 +19:04 12:25
27 Anna Sofie Bark Linköpings OK 1:03:00 +19:06 12:25
28 Trine Ruud Bråten Raumar Orientering 1:03:08 +19:14 12:27
29 Anki Blennow Falköpings AIK OK 1:05:18 +21:24 12:52
30 Christina Pettersson Stigsökarna 1:05:19 +21:25 12:52
31 Kristina Patriksson OK Klyftamo 1:06:31 +22:37 13:07
32 Stine Arntzen Sandefjord OK 1:11:07 +27:13 14:01
33 Agneta Hansson Jönköpings OK 1:18:24 +34:30 15:27
34 Ewa Holmberg IF Hagen 1:22:26 +38:32 16:15
35 Marit-Elin Iden OK Moss 1:29:43 +45:49 17:41
Marie Olsson Tibro OK ej godkänd
Marina Axelsson Markbygdens OK ej start
Sara Åberg Hestra IF ej start

H45

6 780 m, 54 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fridolf Eskilsson IK Hakarpspojkarna 44:29 6:33
2 Hans Lundgren IK Hakarpspojkarna 45:58 +1:29 6:46
3 Andreas Rangert IK Hakarpspojkarna 46:09 +1:40 6:48
4 Jimmy Birklin Malungs OK Skogsmårdarna 46:42 +2:13 6:53
5 Kjetil  Bjørlo Halden SK 47:07 +2:38 6:56
6 Marcus Phersson OK Linné 50:35 +6:06 7:27
7 Bjarne Bäcklund IFK Göteborg 50:36 +6:07 7:27
8 Ståle Sønsterudbråten Raumar Orientering 50:39 +6:10 7:28
9 Jesper Stenström Vänersborgs SK 50:48 +6:19 7:29
10 Kenneth Johansson OK Tranan 50:52 +6:23 7:30
11 Björn Andersson Bredaryds SOK 50:53 +6:24 7:30
12 Mats Hedman IF Hagen 50:54 +6:25 7:30
13 Patrik Svantesson Trollhättans SOK 50:56 +6:27 7:30
14 Anders Hellgren Frölunda OL 51:16 +6:47 7:33
15 Pelle Forsberg IFK Enskede 51:52 +7:23 7:38
16 Anders Yngström Göteborg-Majorna OK 51:57 +7:28 7:39
17 Anders Wadsten OK Landehof 52:13 +7:44 7:42
18 Lars Björking OK Skogshjortarna 52:44 +8:15 7:46
19 Anders Carlsson Vänersborgs SK 52:57 +8:28 7:48
20 Peter Grahn Hestra IF 53:02 +8:33 7:49
21 Bengt Öhlund IK Hakarpspojkarna 53:21 +8:52 7:52
22 Bo Hallberg Falköpings AIK OK 54:10 +9:41 7:59
23 Jon Iver Bakken Nydalens SK 54:44 +10:15 8:04
24 Anders Ling Jönköpings OK 54:46 +10:17 8:04
25 Kjetil Karlsen OK Moss 55:05 +10:36 8:07
26 Johan Hansson Jönköpings OK 55:34 +11:05 8:11
27 Gunnar Elveljung IFK Göteborg 56:01 +11:32 8:15
28 Anders Kindbom IF Hagen 56:42 +12:13 8:21
29 Thomas Josarp FK Friskus-Varberg 56:50 +12:21 8:22
30 Jonas Niklasson Falköpings AIK OK 56:51 +12:22 8:23
31 Øystein Rapp Raumar Orientering 59:02 +14:33 8:42
32 Vegard Halden Nydalens SK 59:37 +15:08 8:47
33 Anders Larsson Vänersborgs SK 1:00:14 +15:45 8:53
34 Mattias Ossiansson IK Hakarpspojkarna 1:00:31 +16:02 8:55
35 Henrik Pettersson Falköpings AIK OK 1:01:01 +16:32 8:59
36 Nils Gustavsson Lidköpings VSK 1:01:29 +17:00 9:04
37 Patrik Svedjenäs OK Skogshjortarna 1:02:46 +18:17 9:15
38 Åke Wijkmark IF Hagen 1:03:16 +18:47 9:19
39 Klas Friborg Jönköpings OK 1:03:18 +18:49 9:20
40 Per-Anders Axelsson Markbygdens OK 1:05:06 +20:37 9:36
41 Jonas Prellner Skåneslättens OL 1:05:36 +21:07 9:40
42 Stefan Eriksson OK Älgen 1:05:54 +21:25 9:43
43 Mats Lilja OK Älgen 1:06:25 +21:56 9:47
44 Terje Lund Västerås SOK 1:06:28 +21:59 9:48
45 Gunnar Engen Vik Nydalens SK 1:09:04 +24:35 10:11
46 Mats Karlsson IF Hagen 1:12:02 +27:33 10:37
47 Pär-Magnus Bjurek Tibro OK 1:17:16 +32:47 11:23
48 Jan-Otto Andersson Lidköpings VSK 1:20:11 +35:42 11:49
49 Janingvar Johansson Lidköpings VSK 1:20:57 +36:28 11:56
50 Thomas Steindahl Stenungsunds OK 1:21:19 +36:50 11:59
51 Thomas Wieland Sigtuna OK 1:24:01 +39:32 12:23
52 Thomas Ljungqvist Tibro OK 1:25:53 +41:24 12:40
Kristian Lund Lidköpings VSK ej godkänd
Thomas Bergstrand Brattås CK ej godkänd
Sören Sturesson Lerums SOK ej start
Bo Svensson Istrums SK ej start
Mats Hallsten OK Skärmen ej start

D50

4 480 m, 37 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Malin Årebäck Göteborg-Majorna OK 40:05 8:56
2 Britta Sahlin Vänersborgs SK 41:28 +1:23 9:15
3 Alix Young Vik Nydalens SK 42:17 +2:12 9:26
4 Helena Sellgren Göteborg-Majorna OK 42:28 +2:23 9:28
5 Christina Halvarsson OK Kroppefjäll 42:45 +2:40 9:32
6 Lena Karlsson Sävedalens AIK 43:39 +3:34 9:44
7 Maria Skogsberg Mariestads FK 45:33 +5:28 10:10
8 Eva Hägnander Lidköpings VSK 45:37 +5:32 10:10
9 Hilde Storløkken Kongsberg OL 46:40 +6:35 10:24
10 Åsa Nyberg Göteborg-Majorna OK 47:30 +7:25 10:36
11 Pia Vångell Linköpings OK 47:32 +7:27 10:36
12 Anette Bernhed Sävedalens AIK 47:34 +7:29 10:37
13 Unn Hilde Heggedal Kongsberg OL 48:16 +8:11 10:46
14 Agneta Eriksson Uddevalla OK 48:48 +8:43 10:53
15 Annika Aasa IK Uven 50:10 +10:05 11:11
16 Lotta Lidman Almqvist Västerviks OK 50:25 +10:20 11:15
17 Annette Falck Larsson Vänersborgs SK 51:21 +11:16 11:27
18 Marianne Hansson Bredareds IF 51:29 +11:24 11:29
19 Mona Olsson Brattås CK 52:43 +12:38 11:46
20 Marita Karlsson OK Skogsstjärnan 53:45 +13:40 11:59
21 Helene Johnsson OK Skogshjortarna 54:09 +14:04 12:05
22 Kristin Frisk Vänersborgs SK 54:36 +14:31 12:11
23 Tone Hollowell OK Tyr 55:08 +15:03 12:18
24 Nina Bejbom Uddevalla OK 56:37 +16:32 12:38
25 Karin Laurell OK Flundrehof 58:28 +18:23 13:03
26 Annika Hogedal Göteborg-Majorna OK 58:34 +18:29 13:04
27 Lena Petersson OK Alehof 59:49 +19:44 13:21
28 Mari Hernandez OL Toten-Troll 1:03:08 +23:03 14:05
29 Eva Pedersen OK Skogshjortarna 1:03:42 +23:37 14:13
30 Marit Nandrup Pettersen Indre Østfold OK 1:06:47 +26:42 14:54
31 Ann-Charlotte Bäcklund IFK Göteborg 1:07:23 +27:18 15:02
32 Margareta Mandinger Trollhättans SOK 1:08:19 +28:14 15:14
33 Anne Catherine Ekroll Raumar Orientering 1:08:56 +28:51 15:23
34 Ingalill Grund Herrestads AIF 1:12:00 +31:55 16:04
35 Anna Johansson Jönköpings OK 1:15:11 +35:06 16:46
36 Ann-Brith Strömberg OK Skogshjortarna 1:17:56 +37:51 17:23
37 Sabine Schweiger Yukon OA 1:30:35 +50:30 20:13
Gunnel Svensson OK Tranan ej start

H50

6 520 m, 61 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ulrik Olsson Brattås CK 43:36 6:41
2 Björn Öberg Ryda SK 44:40 +1:04 6:51
3 Tore Bjørnerød OK Moss 45:49 +2:13 7:01
4 Lars Holmberg IF Hagen 47:22 +3:46 7:15
5 Bengt Norrman Trollhättans SOK 49:16 +5:40 7:33
6 Tom Hollowell OK Tyr 49:27 +5:51 7:35
7 Fredrik Barrulf OK Tyr 49:51 +6:15 7:38
8 Svein-Erik Søgård Kongsberg OL 50:09 +6:33 7:41
9 Janne Mattsson Trollhättans SOK 50:35 +6:59 7:45
10 Magnus Karlsson OK Landehof 51:44 +8:08 7:56
11 Jonas Hagström Falköpings AIK OK 52:05 +8:29 7:59
12 Per Källvik Åmåls OK 52:17 +8:41 8:01
13 Stefan Aroneng Hestra IF 52:30 +8:54 8:03
14 Jörgen Hallén Trollhättans SOK 52:46 +9:10 8:05
15 Lars Helgesson Hestra IF 54:08 +10:32 8:18
16 Ulf Nyström Trollhättans SOK 54:17 +10:41 8:19
17 Jan Hindér Tolered-Utby Ol-klubb 54:18 +10:42 8:19
18 Ole Kjell Langmyren Lillomarka OL 54:22 +10:46 8:20
19 Mats Kristiansson Trollhättans SOK 55:54 +12:18 8:34
20 Magnus Joelsson SOK 68 56:56 +13:20 8:43
21 Andres Laas OK Skogshjortarna 57:18 +13:42 8:47
22 Magnus Blennow Falköpings AIK OK 57:26 +13:50 8:48
23 Lasse Karlsson-Lod Istrums SK 57:53 +14:17 8:52
24 Peter Hambäck Långhundra IF 57:56 +14:20 8:53
25 Martin Mandinger Trollhättans SOK 58:01 +14:25 8:53
26 Richard Blom Frölunda OL 58:21 +14:45 8:56
27 Kjell Einarsson OK Skogshjortarna 59:03 +15:27 9:03
28 Tony Gustavsen Istrums SK 59:15 +15:39 9:05
29 Christer Borg Göteborg-Majorna OK 1:00:05 +16:29 9:12
30 Peter Strömdahl OK Skogsvargarna 1:01:09 +17:33 9:22
31 Peter Brämerson Tibro OK 1:01:15 +17:39 9:23
32 Dag Tryggö Trollhättans SOK 1:01:40 +18:04 9:27
33 Anders Björklund OK Ravinen 1:02:05 +18:29 9:31
34 Mikael Jungbjer Göteborgs SK 1:02:27 +18:51 9:34
35 Göran Stuhlhofer OK Landehof 1:03:15 +19:39 9:42
36 Kent Skärberg Vänersborgs SK 1:04:32 +20:56 9:53
37 Claes Ekberg Lidköpings VSK 1:05:56 +22:20 10:06
38 Rune Siewartz Nielsen Indre Østfold OK 1:07:32 +23:56 10:21
39 Karl Eriksson Uddevalla OK 1:07:49 +24:13 10:24
40 Terje Bråten Raumar Orientering 1:08:06 +24:30 10:26
41 Björn Svensson OK Djerf 1:08:36 +25:00 10:31
42 Klaes Axelsson Mullsjö SOK 1:09:20 +25:44 10:38
43 Harald Berge Løten o-lag 1:10:01 +26:25 10:44
44 Sören Andersson Lidköpings VSK 1:10:22 +26:46 10:47
45 Hans-Olof Persson OK Alehof 1:11:52 +28:16 11:01
46 Torbjörn Salomonson Vänersborgs SK 1:14:00 +30:24 11:20
47 Patrick Djerf Lerums SOK 1:15:57 +32:21 11:38
48 Stefan Hornebrant Trollhättans SOK 1:18:37 +35:01 12:03
49 Mats Lindström OK Skärmen 1:20:33 +36:57 12:21
50 Fritiof Andersson Gudhems IF 1:22:55 +39:19 12:43
51 Bengt Zetterberg OK Skärmen 1:23:01 +39:25 12:43
52 Bo Westerberg Trollhättans SOK 1:26:56 +43:20 13:20
53 Jo Wiklund Nydalens SK 1:31:29 +47:53 14:01
54 Sören Vilhelmsson Falköpings AIK OK 1:31:56 +48:20 14:06
55 Stig Gustafsson IK Ymer 1:32:23 +48:47 14:10
56 Mikael Johansson OK Skärmen 1:32:48 +49:12 14:13
57 Thomas Almgren Borås GIF 1:43:34 +59:58 15:53
58 Börje Persson OK Alehof 1:44:27 +1:00:51 16:01
59 Erik Blake Yukon OA 1:46:09 +1:02:33 16:16
60 Phil Mullins Sjövalla FK 2:11:51 +1:28:15 20:13
Henrik Karlsson OK Skogsstjärnan ej godkänd
Robert Hallberg IK Uven ej start

D55

4 480 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kerstin Andersson Ryda SK 43:33 9:43
2 Jane Johansson Istrums SK 44:29 +0:56 9:55
3 Grete Borge Hovi Skien OK 46:16 +2:43 10:19
4 Berit Danielsen IL Tyrving 50:07 +6:34 11:11
5 Gunilla Larsson Bredareds IF 50:39 +7:06 11:18
6 Kerstin Burman Kvillebyns SK 51:26 +7:53 11:28
7 Christina Birath Stenungsunds OK 53:55 +10:22 12:02
8 Kerstin Ohlsson Haninge SOK 54:53 +11:20 12:15
9 Monica Knutsson Sävedalens AIK 55:14 +11:41 12:19
10 Ann Warma Laas OK Skogshjortarna 56:37 +13:04 12:38
11 Helena Larsson Hestra IF 57:24 +13:51 12:48
12 Lisbeth Bergagård Tolered-Utby Ol-klubb 58:19 +14:46 13:01
13 Maria Eriksson Åmåls OK 59:00 +15:27 13:10
14 Monika Larsson Skarpnäcks OL 59:53 +16:20 13:22
15 Birgit Hansson Herrestads AIF 1:00:02 +16:29 13:24
16 Gunilla Axelsson Sävedalens AIK 1:02:29 +18:56 13:56
17 Anneli Brander Nilsson Stenungsunds OK 1:07:42 +24:09 15:06
18 Monika Nilsson OK Alehof 1:09:13 +25:40 15:27
19 Catharina Karlsson Trollhättans SOK 1:09:55 +26:22 15:36
20 Eva Karlsson Uddevalla OK 1:10:59 +27:26 15:50
21 Margareta Netz Trollhättans SOK 1:26:08 +42:35 19:13
22 Mona-Lisa Jansson Kungälvs OK 1:29:32 +45:59 19:59
23 Gunilla Holmberg Herrestads AIF 1:42:41 +59:08 22:55
24 Annette Olofsson OK Skogshjortarna 1:50:05 +1:06:32 24:34
25 Anna-Lena Svensson Lidköpings VSK 2:01:44 +1:18:11 27:10
Katarina Östling OK Skogshjortarna ej godkänd
Elisabeth Fredriksson Gudhems IF ej godkänd
Susanne Olsson Gudhems IF ej start
Gunilla Gedin Göteborg-Majorna OK ej start

H55

5 990 m, 45 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Axel Wassenius Uddevalla OK 44:58 7:30
2 Sören Jonsson Nydalens SK 47:51 +2:53 7:59
3 Lennart Josefsson Rydboholms SK 48:38 +3:40 8:07
4 Per Kristian Ekeberg IL Tyrving 49:39 +4:41 8:17
5 Harald Hovi Skien OK 50:05 +5:07 8:21
6 Jerker Netz Trollhättans SOK 52:44 +7:46 8:48
7 Lennart Ekvall Trollhättans SOK 53:14 +8:16 8:53
8 Tomas Karlsson OK Skogshjortarna 54:19 +9:21 9:04
9 Thomas Hjert Falköpings AIK OK 54:23 +9:25 9:04
10 Jan Hansson Stenungsunds OK 54:24 +9:26 9:04
11 Jörgen Batz Skarpnäcks OL 56:12 +11:14 9:22
12 Anders Kjellberg OK Flundrehof 56:52 +11:54 9:29
13 Øivind Myhre Kongsberg OL 57:26 +12:28 9:35
14 Erik Hellsvik IK Gandvik 58:22 +13:24 9:44
15 Anders Axelsson Trollhättans SOK 58:24 +13:26 9:44
16 Hans Garmer Göteborg-Majorna OK 59:48 +14:50 9:58
17 Jonas Lundgren Tibro OK 1:00:11 +15:13 10:02
18 Asle Jahren Raumar Orientering 1:00:39 +15:41 10:07
19 Thomas Lundgren Trollhättans SOK 1:01:36 +16:38 10:17
20 Ulf Björkdahl Herrestads AIF 1:01:58 +17:00 10:20
21 Anders Spånér Göteborg-Majorna OK 1:02:31 +17:33 10:26
22 Christer Eriksson Åmåls OK 1:03:15 +18:17 10:33
23 Anders Wassblad Vänersborgs SK 1:04:55 +19:57 10:50
24 Harald Østbye Elverum OK 1:06:16 +21:18 11:03
25 Leif Sandahl OK Tyr 1:06:28 +21:30 11:05
26 Christer Bergagård Tolered-Utby Ol-klubb 1:09:04 +24:06 11:31
27 Anders Johansson Trollhättans SOK 1:09:09 +24:11 11:32
28 Håkan Larsson Ljungskile FK 1:09:26 +24:28 11:35
29 Nils-Olof Larsson Vänersborgs SK 1:13:10 +28:12 12:12
30 Mats Hugoson Kvillebyns SK 1:13:27 +28:29 12:15
31 Tommy Roos Falköpings AIK OK 1:15:05 +30:07 12:32
32 Göran Olesund OK Landehof 1:15:44 +30:46 12:38
33 Gunnar Jonsson Hallstahammars OK 1:17:48 +32:50 12:59
34 Tomas Vångell Linköpings OK 1:19:09 +34:11 13:12
35 Thord Stefan Ekström Trollhättans SOK 1:35:39 +50:41 15:58
36 Pelle Olofsson OK Skogshjortarna 1:43:11 +58:13 17:13
37 Sven-Olof Pålsson Kungälvs OK 1:53:37 +1:08:39 18:58
38 Christer Brander Nilsson Stenungsunds OK 1:54:14 +1:09:16 19:04
39 Jens Danielsson Istrums SK 1:54:45 +1:09:47 19:09
Stefan Sjöblom Frölunda OL ej godkänd
Lars Mattsson OK Kåre ej godkänd
Stefan Stomberg IF Hagen ej godkänd
Mats Lindqvist Sävedalens AIK ej godkänd
Arne Sääf Gudhems IF ej godkänd
Stefan Johansson Trollhättans SOK ej godkänd
Per Andersson OK Orinto ej start
Thomas Sellgren Göteborg-Majorna OK ej start
Lasse Johansson Eds SK ej start
Sven Börjeson Göteborg-Majorna OK ej start
Ulf Wallin Göteborg-Majorna OK ej start

D60

3 440 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ing-Marie Brander Strand Göteborg-Majorna OK 36:46 10:41
2 Unni Strand Karlsen Fredrikstad SK 37:27 +0:41 10:53
3 Inger Westerberg IF Hagen 39:54 +3:08 11:35
4 Monica Abrahamsson Gudhems IF 40:14 +3:28 11:41
5 Monica Martinsson OK Tranan 43:16 +6:30 12:34
6 Ing-Marie Hjert Falköpings AIK OK 44:11 +7:25 12:50
7 Inger Johansson OK Klyftamo 44:27 +7:41 12:55
8 Pia Svensson Falköpings AIK OK 44:30 +7:44 12:56
9 Kristina Larsson OK Klyftamo 44:39 +7:53 12:58
10 Elise Johansson Falköpings AIK OK 45:37 +8:51 13:15
11 Monica Lööf Mariestads FK 47:00 +10:14 13:39
12 Gunilla Hogedal Vänersborgs SK 47:50 +11:04 13:54
13 Britt Gunnarsson Kristinehamns OK 48:10 +11:24 14:00
14 Monica Ivarsson OK Skogshjortarna 48:33 +11:47 14:06
15 Kristina Roos Larsson OK Skogshjortarna 51:02 +14:16 14:50
16 Berit Klamfelt Tibro OK 52:12 +15:26 15:10
17 Britt-Marie Andersson OK Amne 57:51 +21:05 16:49
18 Kerstin Svensson Trollhättans SOK 58:00 +21:14 16:51
19 Anna-Carin Molin Falköpings AIK OK 59:51 +23:05 17:23
20 Britt Karlsson Stenungsunds OK 1:15:15 +38:29 21:52

H60

5 440 m, 46 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hans Huseby Sarpsborg OL 46:44 8:35
2 Urban Larsson OK Gipen 47:29 +0:45 8:43
3 Svein S Jacobsen IL Tyrving 48:22 +1:38 8:53
4 Roland Svensson OK Skogsstjärnan 48:31 +1:47 8:55
5 Anders Gunnar Dahlgren Hagaby GOIF 49:22 +2:38 9:04
6 Bror Widén Uddevalla OK 50:16 +3:32 9:14
6 Per-Olof Larsson Hestra IF 50:16 +3:32 9:14
8 Mikael Bodén Markbygdens OK 50:38 +3:54 9:18
9 Tom A. Karlsen Fredrikstad SK 51:26 +4:42 9:27
10 Kent Eriksson Lerums SOK 51:46 +5:02 9:30
11 Tor Ragnar Andersen Halden SK 54:20 +7:36 9:59
12 Bengt Jonsson Hestra IF 54:53 +8:09 10:05
13 Lars Grehn Mullsjö SOK 55:15 +8:31 10:09
14 Lars Landström Långhundra IF 55:42 +8:58 10:14
15 Tommy Westerberg IF Hagen 56:59 +10:15 10:28
16 Kjell Kaminsky IF Hagen 57:34 +10:50 10:34
17 Dan Widercrantz OK Skärmen 57:46 +11:02 10:37
18 Stefan Gunnarsson Kristinehamns OK 1:00:07 +13:23 11:03
19 Lars Ekberg Trollhättans SOK 1:01:59 +15:15 11:23
20 Clyde Persson Ljungskile FK 1:02:17 +15:33 11:26
21 Gunnar Bejbom Uddevalla OK 1:02:42 +15:58 11:31
22 Bengt Lingegård OK Gipen 1:03:18 +16:34 11:38
23 Björn Pettersson Ulricehamns OK 1:04:04 +17:20 11:46
24 Ingvar Andersson OK Amne 1:04:15 +17:31 11:48
25 Stefan Janslätt Tolered-Utby Ol-klubb 1:05:47 +19:03 12:05
26 Roalh Kleveland Kvillebyns SK 1:05:58 +19:14 12:07
27 Thore Jansson Kungälvs OK 1:06:15 +19:31 12:10
28 Torbjörn Olsson Göteborg-Majorna OK 1:07:05 +20:21 12:19
29 Sören Karlsson Mullsjö SOK 1:07:10 +20:26 12:20
30 Alf Siewertz Gudhems IF 1:07:17 +20:33 12:22
31 Benny Hoffman Gudhems IF 1:08:02 +21:18 12:30
32 Dieter Weise Lerums SOK 1:08:23 +21:39 12:34
33 Hans  Andersson Strinning Attunda OK 1:08:48 +22:04 12:38
34 Börje Gustavsson Trollhättans SOK 1:08:56 +22:12 12:40
35 Conny Sahlin Vänersborgs SK 1:09:00 +22:16 12:41
36 Hans-Åke Sjunnesson Eds SK 1:10:16 +23:32 12:54
37 Lennart Jakobsson Tibro OK 1:10:39 +23:55 12:59
38 Per Wennerberg OK Klyftamo 1:11:40 +24:56 13:10 Ladda ner rutt i gpx-format
39 Odd Olsson Uddevalla OK 1:12:22 +25:38 13:18
40 Arvid Galborgen Eds SK 1:13:32 +26:48 13:31
41 Sten Blomström IK Stern 1:15:54 +29:10 13:57
42 Peter Larsson Trollhättans SOK 1:21:38 +34:54 15:00
43 Håkan Lööf Mariestads FK 1:25:35 +38:51 15:43
44 Arne Alfredsson Uddevalla OK 1:28:26 +41:42 16:15
45 Bernhard Grenabo Hjobygdens OK 1:37:33 +50:49 17:55
Johan Karlsson Trollhättans SOK ej godkänd
Bo Andersson Falköpings AIK OK ej start
Lennart Hålsjö OK Skogshjortarna ej start
Bengt Johansson OK Skogshjortarna ej start

D65

3 440 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Inger Holmstrand Herrljunga SK Skid o OL 39:13 11:24
2 Britt-Marie Grönroos OK Alehof 49:19 +10:06 14:20
3 Kajsa Toftén Hjobygdens OK 52:35 +13:22 15:17
4 Ann-Marie Holmström Lidköpings VSK 52:51 +13:38 15:21
5 Anne-Marie Tiveljung IK Gandvik 54:14 +15:01 15:45
6 Britt-Marie Larsson SOK 68 54:41 +15:28 15:53
7 Marion Hallsten Uddevalla OK 54:54 +15:41 15:57
8 Birgitta Karlson Ryda SK 55:25 +16:12 16:06
9 Lisa Kumlin Växjö OK 55:38 +16:25 16:10
10 Enid Ingemarsson Hestra IF 56:06 +16:53 16:18
11 Elisabeth Rosén Göteborg-Majorna OK 57:26 +18:13 16:41
12 Ulla-Britt Ordasi Kungälvs OK 58:09 +18:56 16:54
13 Marianne Rosén IK Ymer 1:00:23 +21:10 17:33
14 Ingrid Tengeland IK Gandvik 1:06:03 +26:50 19:12
15 Eva Blomström IK Stern 1:07:26 +28:13 19:36
16 Barbro Börjesson OK Skogshjortarna 1:07:51 +28:38 19:43
17 Ingegerd Olsson OK Alehof 1:12:01 +32:48 20:56
18 Ingrid Carlstedt Sävedalens AIK 1:36:36 +57:23 28:04
19 Inger Alice Eismark OK Orinto 2:06:46 +1:27:33 36:51
20 Linnéa Karlsson OK Skogsstjärnan 2:10:56 +1:31:43 38:03
Birgit Tisell IK Stern ej godkänd
Barbro Andersson OK Skogshjortarna ej godkänd
Görel Nordin Vänersborgs SK ej start

H65

5 070 m, 38 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Per Ivarsson Trollhättans SOK 44:58 8:52
2 Carl-Henry Andersson OK Orinto 46:08 +1:10 9:05
3 Arne Johansson OK Ravinen 46:14 +1:16 9:07
4 Lars Hogedal Vänersborgs SK 48:00 +3:02 9:28
5 Olle Adolfsson Lerums SOK 48:35 +3:37 9:34
6 Willy Grønstad Gimle IF 49:06 +4:08 9:41
7 Per-Arne Källén Uddevalla OK 49:33 +4:35 9:46
8 Lennart Hermansson Stångenäs AIS 50:20 +5:22 9:55
9 Olof Karlsson Uddevalla OK 50:36 +5:38 9:58
10 Kjell Martinsson OK Tranan 52:32 +7:34 10:21
11 Håkan Olsson Hjobygdens OK 52:51 +7:53 10:25
12 Ingemar Johansson Växjö OK 54:01 +9:03 10:39
13 Bertil Karlsson Hjobygdens OK 54:24 +9:26 10:43
14 Leif Magne Eggestad Bodø & Omegn IF Orientering 55:46 +10:48 10:59
15 Helge Revhaug Ringerike OL 57:26 +12:28 11:19
16 Torbjörn Wikström OK Orinto 57:43 +12:45 11:23
17 Lennart Andersson Göteborgs SK 58:52 +13:54 11:36
18 Christer Ottosson OK P4 59:21 +14:23 11:42
19 Jack Grönroos OK Alehof 1:00:50 +15:52 11:59
20 Juergen Ziesche LOK Berlin 1:00:54 +15:56 12:00
21 Ludwig Genderjahn LOK Berlin 1:01:38 +16:40 12:09
22 Karl Evert Svensson IF Hagen 1:02:06 +17:08 12:14
23 Kenth Sundgren Skåneslättens OL 1:02:40 +17:42 12:21
24 Mats Karlsson Stenungsunds OK 1:02:53 +17:55 12:24
25 Johnny Gustafsson Gamleby OK 1:03:17 +18:19 12:28
26 Lars-Eric Andersson Falköpings AIK OK 1:05:21 +20:23 12:53
27 Lars-Göran Axmalm Sävedalens AIK 1:05:45 +20:47 12:58
28 Johnny Karlsson Uddevalla OK 1:06:07 +21:09 13:02
29 Stellan Holmstrand Herrljunga SK Skid o OL 1:06:27 +21:29 13:06
30 Hans Carlstedt Sävedalens AIK 1:07:17 +22:19 13:16
31 Ingmar Olsson Herrljunga SK Skid o OL 1:10:46 +25:48 13:57
32 Christer Gillenäs Kristinehamns OK 1:14:06 +29:08 14:36
33 Ted Liivrand OK Skogshjortarna 1:15:32 +30:34 14:53
34 Bertil Johansson OK Skogshjortarna 1:23:46 +38:48 16:31
35 Anders Kumlin IK Ymer 1:33:59 +49:01 18:32
Sten Olsson OK Alehof ej godkänd
Claes-Göran Strand Göteborg-Majorna OK ej godkänd
Bo Klamfelt Tibro OK ej godkänd
Lennart Jansson OK Alehof ej start
Lars-Erik Norsten Herrljunga SK Skid o OL ej start
Stig Johansson Falköpings AIK OK ej start

D70

3 010 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Mariann Kjellberg Bredareds IF 40:58 13:36
2 Kerstin Ernvid Ulricehamns OK 41:09 +0:11 13:40
3 Ingrid Hermansson IK Ymer 41:12 +0:14 13:41
4 Birgitta Karlsson OK Orinto 41:40 +0:42 13:50
5 Britt Rangert IK Ymer 41:50 +0:52 13:53
6 Birgitta Stenström Vänersborgs SK 42:24 +1:26 14:05
7 Britta Larsson OK Frisene 43:39 +2:41 14:30
8 Kaarina Voudinmäki Mullsjö SOK 46:50 +5:52 15:33
9 Kerstin Wallenius OK Skogsstjärnan 46:57 +5:59 15:35
10 Ulla Ling Jönköpings OK 47:38 +6:40 15:49
11 Lillemor Lorén OK Frisene 48:11 +7:13 16:00
12 Margareta Larsson OK Njudung 48:44 +7:46 16:11
13 Lena Waern Trollhättans SOK 50:06 +9:08 16:38
14 Ann-Britt Björkman Kungälvs OK 51:28 +10:30 17:05
15 Gunnel Palgrim Vänersborgs SK 52:41 +11:43 17:30
16 Margareta Johansson Trollhättans SOK 53:16 +12:18 17:41
17 Kristina Andersson OK Skogshjortarna 56:57 +15:59 18:55
18 Lilian Samuelsson Kungälvs OK 58:02 +17:04 19:16
19 Hjørdis Øvreås Botne Skiklubb Orientering 1:12:53 +31:55 24:12
20 Britt-Marie Johansson Vänersborgs SK 1:16:12 +35:14 25:18
21 Elvy Börjesson OK Alehof 1:18:20 +37:22 26:01
Birgit Karlsson Mariestads FK ej start

H70

4 480 m, 39 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Stefan G Larsson OK Njudung 40:59 9:08
2 Rune Sandberg Uddevalla OK 42:16 +1:17 9:26
3 Dag Lorén OK Frisene 43:14 +2:15 9:39
4 Kalle Johansson OK Skogshjortarna 43:56 +2:57 9:48
5 Lars Johansson OK Skogshjortarna 44:26 +3:27 9:55
6 Göran Bengtsson Tockarps IK 46:43 +5:44 10:25
7 Lars-Olof Lannfelt OK Skogshjortarna 46:53 +5:54 10:27
8 Morgan Ljung Vaggeryds SOK 48:03 +7:04 10:43
9 Hans Persson OK Älgen 48:21 +7:22 10:47
10 Lars Ljungberg Trollhättans SOK 50:46 +9:47 11:19
11 Anders Axelsson Sävedalens AIK 51:14 +10:15 11:26
12 Ingemar Lindblom OK Orinto 51:43 +10:44 11:32
13 Lars Finbom OK Landehof 51:57 +10:58 11:35
14 Sven Erik Sjöholm Mullsjö SOK 52:55 +11:56 11:48
15 Kenneth Rosén Göteborg-Majorna OK 54:18 +13:19 12:07
16 Ronny Andersson OK Skogshjortarna 54:44 +13:45 12:13
17 Leif Olofsson OK Flundrehof 55:22 +14:23 12:21
18 Acke Wåhlander Göteborg-Majorna OK 55:30 +14:31 12:23
19 Bror Palgrim Vänersborgs SK 56:06 +15:07 12:31
20 Lars-Olof Gustafsson OK Klyftamo 56:21 +15:22 12:34
21 Lars Tuvesson Ulricehamns OK 57:00 +16:01 12:43
22 Jan Johansson Vänersborgs SK 57:34 +16:35 12:50
23 Lars Wahlström Istrums SK 58:53 +17:54 13:08
24 Lars-Erik Larsson OK Amne 58:57 +17:58 13:09
25 Anders Berglund OK Skogshjortarna 59:00 +18:01 13:10
26 Rolf Gabrielsson Falköpings AIK OK 59:10 +18:11 13:12
27 Hans Karlsson OK Orinto 1:00:05 +19:06 13:24
28 Bertil Ingemarsson Hestra IF 1:00:39 +19:40 13:32
29 Toivo Voudinmäki Mullsjö SOK 1:02:27 +21:28 13:56
30 Svein Bakken Stigsökarna 1:10:07 +29:08 15:39
31 Styrbjörn Jansson IF Hagen 1:16:09 +35:10 16:59
32 Magnar Øvreås Botne Skiklubb Orientering 1:17:29 +36:30 17:17
33 Göran Leffler Lerums SOK 1:18:23 +37:24 17:29
34 Åke Nordberg OK Klyftamo 1:20:08 +39:09 17:53
35 Roland Nilsson Falköpings AIK OK 1:20:26 +39:27 17:57
36 Regor Niklasson IK Albion 1:20:40 +39:41 18:00
37 Jan Elfsberg Falköpings AIK OK 1:26:09 +45:10 19:13
38 Hans Olof Andersson OK Skogshjortarna 1:46:58 +1:05:59 23:52
Per-Olof Johansson OK Klyftamo ej godkänd
Bengt-Olof Johansson Stångenäs AIS ej start

D75

3 010 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eivor Steen-Olsson Kungälvs OK 40:21 13:24
2 Brita Särdquist IK Ymer 51:18 +10:57 17:02
3 Lisbeth Johansson OK Skogshjortarna 57:53 +17:32 19:13
4 Margareta Holmberg IF Hagen 1:09:23 +29:02 23:03
5 Lillemor Hallin OK Landehof 1:19:37 +39:16 26:27

H75

3 440 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Åke Gatelid OK Skogshjortarna 37:03 10:46
2 Ivan Ernvid Ulricehamns OK 40:16 +3:13 11:42
3 Roland Brandshage Sävedalens AIK 40:58 +3:55 11:54
4 Hans Östlund OK Kroppefjäll 43:03 +6:00 12:30
5 Ingemar Holmberg IF Hagen 43:21 +6:18 12:36
6 Kent Fredriksson OK Skogsvargarna 43:30 +6:27 12:38
7 Erland Ling Jönköpings OK 43:41 +6:38 12:41
8 Gunnar Persson Svanesunds GIF 45:11 +8:08 13:08
9 Sören Jansson Sundsvalls OK 45:41 +8:38 13:16
10 Leif Johansson Trollhättans SOK 49:22 +12:19 14:21
11 Kjell Andersson Skattkärrs SOK 50:14 +13:11 14:36
12 Folke Dahlén Lidköpings VSK 51:33 +14:30 14:59
13 Harry Sundberg OK Klyftamo 52:19 +15:16 15:12
14 Sven-Olof Sandstedt Falköpings AIK OK 55:49 +18:46 16:13
15 Gunnar Waern Trollhättans SOK 59:11 +22:08 17:12
16 Per-Hugo Lundgren Lerums SOK 1:00:52 +23:49 17:41
17 Jan Kjellström Svanesunds GIF 1:01:59 +24:56 18:01
18 Lars Lång OK Klyftamo 1:04:47 +27:44 18:49
19 Kurt Rydin OK Tranan 1:10:16 +33:13 20:25
20 Arne Wallberg OK Eken 1:16:02 +38:59 22:06
Karl-Inge Karlsson Istrums SK ej start
Åke Lindberg Herrljunga SK Skid o OL ej start

H80

3 010 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Mats Johansson Lidköpings VSK 45:50 15:13
2 Kjell Persson Mariestads FK 46:28 +0:38 15:26
3 Anders Nilsson Ryda SK 49:38 +3:48 16:29
4 Erland Olsson Dalsjöfors GoIF 50:21 +4:31 16:43
5 Arvo Hyvönen Skattkärrs SOK 1:00:40 +14:50 20:09
6 Alban Karlbom Lerums SOK 1:12:30 +26:40 24:05

H85

2 230 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Bo Elvingson Herrljunga SK Skid o OL 43:19 19:25
Karleric Fransson Trollhättans SOK ej start

Inskolning

2 420 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
Johannes Andersson Vänersborgs SK fullföljt
Oskar Andersson Falköpings AIK OK fullföljt
Greta Delin Ryda SK fullföljt
Lukas Englund Trollhättans SOK fullföljt
Elsa Fallgren Gudhems IF fullföljt
Klara Gustafsson Främmestads IK fullföljt
Hugo Gustavsson Tibro OK fullföljt
Ivan Hockart Wiklund OK Skogsvargarna fullföljt
Imre Iseborn Främmestads IK fullföljt
Ida Ivarsson OK Skogshjortarna fullföljt
Axel Jansen Främmestads IK fullföljt
Rickard Jemth IF Thor fullföljt
Lisa Johnsson FK Finn fullföljt
Alfred Kallin OK Kullingshof fullföljt
Elin Karlsson OK Landehof fullföljt
Johannes Karlsson Gudhems IF fullföljt
Hilda Lanevik OK Kullingshof fullföljt
Alice Larsson Bredareds IF fullföljt
Ellen Lindberg IK Ymer fullföljt
Alexander Lindell OK Alehof fullföljt
Evelina Lindgren Lidköpings VSK fullföljt
Noah Olsson Stigsökarna fullföljt
Siri Svalin Vänersborgs SK fullföljt
Kerstin Svensson OK Kullingshof fullföljt
Oscar Wärn OK Skogshjortarna fullföljt
Vilgot Åhlund Vänersborgs SK fullföljt
Evelina Björkman Kungälvs OK ej godkänd
Vidar Hildefors Vänersborgs SK ej godkänd
Arvid Knutsson OK Kullingshof ej godkänd

U1

2 380 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Emil Andersson Ryda SK 27:27 11:32
2 Alfons Westerbergh Rasbo IK 30:06 +2:39 12:38
3 Wilma Rosén Göteborg-Majorna OK 31:50 +4:23 13:22
4 Gabriel Hogedal Vänersborgs SK 34:04 +6:37 14:18
5 Ida Andersson Vänersborgs SK 39:04 +11:37 16:24
6 Erik Kindlund OK Tranan 39:38 +12:11 16:39
7 Joar Blomqvist Bredareds IF 39:39 +12:12 16:39
8 Emil Ling Jönköpings OK 39:42 +12:15 16:40
9 Isak Ollander OK Landehof 41:04 +13:37 17:15
10 Wilhelm Olsson Stigsökarna 42:13 +14:46 17:44
11 Hampus Sahlén IF Hagen 42:43 +15:16 17:56
12 Egon Karlson Lidköpings VSK 43:03 +15:36 18:05
13 Mika Kalmo OK Kullingshof 43:44 +16:17 18:22
14 Ella Pettersson OK Kullingshof 44:37 +17:10 18:44
15 Nils Thorsson Ryda SK 45:54 +18:27 19:17
16 Hilma Ekström Stenungsunds OK 48:00 +20:33 20:10
17 Mailis Holmqvist Sjövalla FK 52:03 +24:36 21:52
Ebba Lövgärd OK Alehof ej start

U2

2 530 m, 30 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ludwig Rosén Göteborg-Majorna OK 24:01 9:29
2 Isabella Baier Tolered-Utby Ol-klubb 24:56 +0:55 9:51
3 Ellen Aneland OK Ravinen 25:10 +1:09 9:56
4 Lisa Andersson Ryda SK 26:11 +2:10 10:20
5 Filip Ingemarsson Hestra IF 27:17 +3:16 10:47
6 Emelina Holmqvist Sjövalla FK 27:46 +3:45 10:58
7 Julius Wiklund Falköpings AIK OK 28:28 +4:27 11:15
8 Wilma Saetre OK Landehof 28:44 +4:43 11:21
9 Filip Valentin Göteborg-Majorna OK 29:05 +5:04 11:29
10 Andrea Enbom Vänersborgs SK 29:09 +5:08 11:31
11 Linn Enbom Vänersborgs SK 29:10 +5:09 11:31
12 Tilde Hermansson IF Hagen 32:18 +8:17 12:46
13 Maja Johansson Gudhems IF 35:57 +11:56 14:12
14 Malva Arvidsson Brattås CK 36:00 +11:59 14:13
15 Wilma Reinholdsson OK Alehof 38:07 +14:06 15:03
16 Calle Wärn OK Skogshjortarna 38:20 +14:19 15:09
17 Lova Tidquist Falköpings AIK OK 39:19 +15:18 15:32
18 Lisa Jessen Främmestads IK 39:28 +15:27 15:35
19 Clara Lövgärd OK Alehof 42:20 +18:19 16:43
20 Sara Bengtsson OK Alehof 42:28 +18:27 16:47
21 Tilda Thulin Kungälvs OK 43:06 +19:05 17:02
21 Agnes Thulin Kungälvs OK 43:06 +19:05 17:02
23 Oskar Hjertberg Hestra IF 43:36 +19:35 17:13
24 Nellie Erlandsson Stigsökarna 43:41 +19:40 17:15
25 Nora Klein Björkfors GOIF 44:33 +20:32 17:36
26 Ella Arrhenius IF Hagen 45:13 +21:12 17:52
27 Lisa Gunnarsson Lerums SOK 1:00:17 +36:16 23:49
Tova Jessen Främmestads IK ej godkänd
Albin Jemth IF Thor ej godkänd
Rasmus Larsson Bredareds IF ej godkänd
Simon Magnerfelt Falköpings AIK OK ej start

Öppen motion 1

2 520 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elias Brattberg OK Landehof 28:40 11:22
2 Emelie Brattberg OK Landehof 33:24 +4:44 13:15
3 Mona Karlsson OK Skogshjortarna 39:23 +10:43 15:37
4 Ann-Christin Larsson OK Frisene 41:47 +13:07 16:34
5 Jennifer Stigsson Trollhättans SOK 44:30 +15:50 17:39
6 Frida Stigsson Trollhättans SOK 44:31 +15:51 17:39
7 Lina Olsson Herrljunga SK Skid o OL 44:33 +15:53 17:40
8 Gun Thorsson Ryda SK 46:46 +18:06 18:33
9 Christina Vernersson OK Orinto 47:13 +18:33 18:44
10 Lena Bodén Markbygdens OK 52:11 +23:31 20:42
Ina Kristin Blågestad Indre Østfold OK ej godkänd
Åke Lindberg Herrljunga SK Skid o OL ej godkänd

Öppen motion 2

3 950 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Clara Svahn Främmestads IK 39:23 9:58
2 Tomas Petersén OK Njudung 45:09 +5:46 11:25
3 Thomas Hellner Istrums SK 52:55 +13:32 13:23
4 Paulina Anjert Främmestads IK 54:45 +15:22 13:51
5 Karl Lind Tibro OK 55:18 +15:55 14:00
6 Per-Olof Lind Tibro OK 55:20 +15:57 14:00
7 Lovisa Hägermalm Klubblös 1:00:25 +21:02 15:17
8 Camilla Orjuela Klubblös 1:01:11 +21:48 15:29
9 Frida Bengtsdotter Klubblös 1:11:04 +31:41 17:59
10 William Karlsson Kungälvs OK 1:17:55 +38:32 19:43
11 Jan-Erik Nystrand OK Klyftamo 1:20:13 +40:50 20:18
12 Lil Alfredsson Uddevalla OK 1:20:29 +41:06 20:22
Magnus Örberg Trollhättans SOK ej godkänd
Magnus Hederström OK Skogshjortarna ej godkänd
Birgitta Wiklund OK Skogsvargarna ej godkänd
Ann Larsson Sundsvalls OK ej godkänd
Ylva Jansson IF Hagen ej godkänd

Öppen motion 3

3 150 m, 60 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tobias Holmqvist Sjövalla FK 25:02 7:56
2 Malin Nilsson OK Tranan 31:08 +6:06 9:53
3 Peter Nilsson OK Tranan 31:14 +6:12 9:54
4 Sofi Ström OK Skogsvargarna 34:54 +9:52 11:04
5 Anne Nilsen Ås-NMBU Orientering 37:16 +12:14 11:49
6 Ola Steneborg OK Orinto 39:08 +14:06 12:25
7 Lena Fredén Falköpings AIK OK 39:26 +14:24 12:31
8 Susanne Olsson Herrljunga SK Skid o OL 40:13 +15:11 12:46
9 Cecilia Junfors OK Skogshjortarna 40:18 +15:16 12:47
10 Fanny Lilljeqvist Stigsökarna 43:58 +18:56 13:57
11 Olle Andersson Tidaholm SOK Sisu 44:23 +19:21 14:05
12 Inger Ström OK Skogsvargarna 46:24 +21:22 14:43
13 Maare Ollin Sävedalens AIK 46:35 +21:33 14:47
14 Thomas Nilsson Kungälvs OK 47:28 +22:26 15:04
15 Lotta Petersén OK Njudung 48:01 +22:59 15:14
16 Gunnar Christiansson Trollhättans SK 48:22 +23:20 15:21
17 Annika Gustafsson OK Gipen 49:11 +24:09 15:36
18 Anna Karin Skärberg Vänersborgs SK 49:16 +24:14 15:38
19 Toivo Pentonen Hestra IF 51:19 +26:17 16:17
20 Magnus Patriksson OK Klyftamo 51:22 +26:20 16:18
21 Ayan Ling Jönköpings OK 51:59 +26:57 16:30
22 Håkan Fredman Hestra IF 53:25 +28:23 16:57
23 Gunilla Berneving OK Gipen 54:06 +29:04 17:10
24 Monika Niklasson IK Albion 55:12 +30:10 17:31
25 Gunvor Jonsson Vänersborgs SK 55:40 +30:38 17:40
26 Monica Brönnestam OK Gipen 55:48 +30:46 17:42
27 Elisabeth Jonasson OK Orinto 55:54 +30:52 17:44
28 Natalie Larsson Ryda SK 56:35 +31:33 17:57
29 Nayief Salameh Vänersborgs SK 56:47 +31:45 18:01
30 Adnan Ahmad Vänersborgs SK 56:50 +31:48 18:02
31 Evert Jenhall OK Skogsvargarna 56:53 +31:51 18:03
32 Ann-Sofie Torbjörn Gudhems IF 57:27 +32:25 18:14
33 Klas Skog OK Gipen 57:33 +32:31 18:16
34 Simon Hermansson Gudhems IF 58:04 +33:02 18:26
35 Eive Jerkstrand Tolered-Utby Ol-klubb 58:28 +33:26 18:33
36 Mary Larner Göteborg-Majorna OK 59:27 +34:25 18:52
37 Carola Veltman OK Skogshjortarna 59:34 +34:32 18:54
38 Rikard Andersson Falköpings AIK OK 59:55 +34:53 19:01
39 Emil Andersson Falköpings AIK OK 59:58 +34:56 19:02
40 Gunnel Gillenäs Kristinehamns OK 1:00:14 +35:12 19:07
41 Malin Ander Istrums SK 1:00:38 +35:36 19:14
42 Emma Dahlsson Ankarsrums OK 1:01:41 +36:39 19:34
43 Bengt Hogedal OK Gipen 1:03:51 +38:49 20:16
44 Suzanne Werner Trollhättans SK 1:05:09 +40:07 20:40
45 Annika Hallén Trollhättans SOK 1:05:10 +40:08 20:41
46 Maria Hermansson IK Ymer 1:11:19 +46:17 22:38
47 Melissa Trouth Nydalens SK 1:11:32 +46:30 22:42
48 Maria Wallin Johansson OK Skogshjortarna 1:11:52 +46:50 22:48
49 Lillemor Gunnarsson OK Gipen 1:12:40 +47:38 23:04
50 Magnus Ström Ulricehamns OK 1:13:04 +48:02 23:11
51 Liv Edle Grønstad Gimle IF 1:20:47 +55:45 25:38
52 Nike Rosvall OK Klyftamo 1:22:30 +57:28 26:11
53 Harriet Andersson OK Skogshjortarna 1:33:23 +1:08:21 29:38
54 Britt-Marie Löfström OK Amne 1:35:28 +1:10:26 30:18
55 Lennart Fors Hestra IF 1:40:13 +1:15:11 31:48
Arne Berlin Trollhättans SOK ej godkänd
Ann-Britt Larsson Falköpings AIK OK ej godkänd
Kent-Erik Rosengren Trollhättans SK ej godkänd
Helene Carlbom IFK Göteborg ej godkänd
Olof Knutsson OK Kullingshof ej godkänd

Öppen motion 5

3 820 m, 77 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Andersson Ryda SK 28:22 7:25
2 Tobias Olsson Herrljunga SK Skid o OL 34:13 +5:51 8:57
3 Marcus Branell Ryda SK 34:56 +6:34 9:08
4 Staffan Olsson Stigsökarna 36:17 +7:55 9:29
5 Lars Johansson Klubblös 37:08 +8:46 9:43
6 Anna Larsson Falköpings AIK OK 38:17 +9:55 10:01
7 Bjorn Nordvik Kolbotn & Skimt OL 41:17 +12:55 10:48
8 Marianne Granum Helsvig Nydalens SK 41:28 +13:06 10:51
9 Clara Cox Lerums SOK 42:01 +13:39 10:59
10 Tomas Andersson Vänersborgs SK 42:08 +13:46 11:01
11 Robert Skoog IF Hagen 42:52 +14:30 11:13
12 Börje Öberg OK Skogshjortarna 43:30 +15:08 11:23
13 Tobias Eriksson OK Skärmen 43:43 +15:21 11:26
14 Torbjörn Vikstrand OK Klyftamo 44:06 +15:44 11:32
15 Oskar Karlson Lidköpings VSK 44:14 +15:52 11:34
16 Liselotte Larsson Ljungskile FK 45:16 +16:54 11:50
17 Anna-Karin Mattsson Trollhättans SOK 45:36 +17:14 11:56
18 Daniel Torstensson Göteborgs SK 45:46 +17:24 11:58
19 Martin Magnerfelt Falköpings AIK OK 45:50 +17:28 11:59
20 Maria Tryggö Trollhättans SOK 46:58 +18:36 12:17
21 Maria Johannesson Sjövalla FK 47:28 +19:06 12:25
22 Gunilla Fredman OK Skogshjortarna 47:29 +19:07 12:25
23 Daniel Johansson Ryda SK 47:32 +19:10 12:26
24 Maria Skoog IF Hagen 48:22 +20:00 12:39
25 Åsa Carlström IK Hakarpspojkarna 48:50 +20:28 12:47
26 Mattias Holmberg Herrestads AIF 49:55 +21:33 13:04
27 Lars Larsson OK Frisene 50:00 +21:38 13:05
28 Ann-Sofie Karlsson OK Skogsmunken 50:02 +21:40 13:05
29 Christine Lund OK Skogshjortarna 50:24 +22:02 13:11
30 Göran Johansson IK Gandvik 50:37 +22:15 13:15
31 Anders Holmedahl Trollhättans SOK 51:08 +22:46 13:23
32 Fredrik Appell Istrums SK 51:24 +23:02 13:27
33 Thomas Henrysson Tibro OK 51:53 +23:31 13:34
34 Eva Bäcklund Trollhättans SOK 51:56 +23:34 13:35
35 Monica Johansson IK Gandvik 53:02 +24:40 13:52
36 Lars Torstensson Göteborgs SK 53:36 +25:14 14:01
37 Lennart Svensson OK Kullingshof 53:50 +25:28 14:05
38 Birgitta Larsson Ryda SK 53:59 +25:37 14:07
39 Emma Arkåsen Västerviks OK 54:45 +26:23 14:19
40 Henrik Arkåsen Västerviks OK 54:46 +26:24 14:20
41 Jan Rosén IK Ymer 54:53 +26:31 14:22
42 Annelie Hallqvist IF Hagen 54:57 +26:35 14:23
43 ÅKE ERIKSSON Göteborg-Majorna OK 55:48 +27:26 14:36
44 Alexandra Eklund IK Gandvik 55:55 +27:33 14:38
45 Sara Lindgren Lidköpings VSK 56:28 +28:06 14:46
46 Elin Johansson Gudhems IF 57:35 +29:13 15:04
47 Stefan Svensson Klubblös 58:39 +30:17 15:21
48 Kjell Fransson OK Alehof 59:24 +31:02 15:32
49 Göran Larsson OK Kroppefjäll 1:00:02 +31:40 15:42
50 Anders Bäckman Tolered-Utby Ol-klubb 1:00:34 +32:12 15:51
51 Thomas Krafft Hestra IF 1:01:37 +33:15 16:07
52 Anette Nordberg OK Tranan 1:02:08 +33:46 16:15
53 Ove Branell Ryda SK 1:02:32 +34:10 16:22
54 Christina Pettersson Sjövalla FK 1:02:45 +34:23 16:25
55 Helena Lindberg IFK Göteborg 1:03:21 +34:59 16:35
56 Stina Andersson Lidköpings VSK 1:04:33 +36:11 16:53
57 Thomas Asplund OK Skogsvargarna 1:05:09 +36:47 17:03
57 Ann-Sofie Jemth IF Thor 1:05:09 +36:47 17:03
59 Sofia Delin Ryda SK 1:06:58 +38:36 17:31
60 Stig Wallerman Borås GIF 1:08:01 +39:39 17:48
61 Monika Jakobsson Tidaholm SOK Sisu 1:09:46 +41:24 18:15
62 Kjell Andersson OK Skogshjortarna 1:11:02 +42:40 18:35
63 Lennart Johnsson OK Skogshjortarna 1:11:49 +43:27 18:48
64 Lars Wassén Vänersborgs SK 1:17:10 +48:48 20:12
65 Fredrik Heder IK Gandvik 1:18:35 +50:13 20:34
66 Margunn Ashem Birkeland Halden SK 1:18:56 +50:34 20:39
67 Eva Wöhrer Stigsökarna 1:22:28 +54:06 21:35
68 Fredrik Rapp Lidköpings VSK 1:22:49 +54:27 21:40
69 Rosanna Andersson Lidköpings VSK 1:22:58 +54:36 21:43
70 Erwin Wöhrer Stigsökarna 1:27:55 +59:33 23:00
71 Lena Larsson Hestra IF 1:32:20 +1:03:58 24:10
72 Ove Nilsson  Uddevalla SK 1:36:41 +1:08:19 25:18
Lisa Sandahl Klubblös ej godkänd
Sondre Østbye Elverum OK ej godkänd
Madeleine Johansson OK Skogshjortarna ej godkänd
Ida Eriksson OK Landehof ej godkänd
Håkan Johansson Gudhems IF ej godkänd

Öppen motion 6

5 760 m, 26 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Knut Bjørkelo Kolbotn & Skimt OL 48:56 8:29
2 Sven Undeland Södertälje-Nykvarn OF 49:22 +0:26 8:34
3 Anton Karlsson OK Kullingshof 51:02 +2:06 8:51
4 Svante Andrén Tibro OK 53:03 +4:07 9:12
5 Patrik Hansson Herrestads AIF 53:14 +4:18 9:14
6 Albin Svahn Främmestads IK 54:13 +5:17 9:24
7 Mikael Take OK Tyr 1:00:40 +11:44 10:31
8 Lars Elfving OK Gipen 1:02:40 +13:44 10:52
9 Carl Johan Högstrand Markbygdens OK 1:02:53 +13:57 10:55
10 Patrik Nilsson Vänersborgs SK 1:03:54 +14:58 11:05
11 Emilie Winesh Uddevalla OK 1:03:59 +15:03 11:06
12 Per Jemth IF Thor 1:06:07 +17:11 11:28
13 Svante Lundgren Klubblös 1:06:21 +17:25 11:31
14 Sina Seipel Elfsborg SOK 1:09:53 +20:57 12:07
15 Peter Järkeborn Skattkärrs SOK 1:11:34 +22:38 12:25
16 Jimmie Ansio Klubblös 1:12:33 +23:37 12:35
17 Tommy Stenkvist Ryda SK 1:15:25 +26:29 13:05
18 Tomas Kristoffersson Istrums SK 1:16:12 +27:16 13:13
19 Janne Eriksson Eds SK 1:17:57 +29:01 13:31
20 Linus Olsson OK Gipen 1:23:59 +35:03 14:34
21 Ebba Andrén Tibro OK 1:30:35 +41:39 15:43
22 Erik Hagström Klubblös 1:33:15 +44:19 16:11
23 Markus Klein Björkfors GOIF 1:33:56 +45:00 16:18
24 Josefin Olsson OK Alehof 1:53:16 +1:04:20 19:39
25 Ture Eriksson Eds SK 2:23:29 +1:34:33 24:54
Peter Andersson OK Klyftamo ej godkänd

Öppen motion 7

3 410 m, 102 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elias Wiklund Nydalens SK 24:33 7:11
2 Niclas Arkåsen OK Kåre 28:28 +3:55 8:20
3 Torbjörn Löfving Falköpings AIK OK 30:34 +6:01 8:57
4 Anne Kamstrup Hovind Raumar Orientering 30:58 +6:25 9:04
5 Bengt Larsson Bredareds IF 31:08 +6:35 9:07
5 Ove Boström Klubblös 31:08 +6:35 9:07
7 Malin Fallgren Gudhems IF 31:27 +6:54 9:13
8 Robin Larsson Raumar Orientering 31:51 +7:18 9:20
9 Åsa Hedin OK Linné 32:33 +8:00 9:32
10 Lina Karlsson Uddevalla OK 32:38 +8:05 9:34
11 Ulf Andersson Göteborg-Majorna OK 32:48 +8:15 9:37
12 Ida Larsson OK Klyftamo 33:50 +9:17 9:55
13 Robert Jakobsson Tidaholm SOK Sisu 34:10 +9:37 10:01
14 Annika Bengtsson OK Alehof 35:13 +10:40 10:19
15 Kristina Aneland OK Ravinen 35:42 +11:09 10:28
16 Per Gustafsson Ryda SK 35:52 +11:19 10:31
17 Hans Svensson OK Kullingshof 36:15 +11:42 10:37
18 Annika Leufvén Åmåls OK 36:26 +11:53 10:41
19 Urban Sörqvist Markbygdens OK 36:52 +12:19 10:48
20 Lotta Rosén Göteborg-Majorna OK 37:10 +12:37 10:53
21 Bertil Thomas Lerums SOK 37:14 +12:41 10:55
22 Lisa Wassén Vänersborgs SK 37:31 +12:58 11:00
23 Per Fredriksson OK Skogshjortarna 38:26 +13:53 11:16
24 Anders Mökander OK Skogshjortarna 38:29 +13:56 11:17
25 Rolf Eckermark Göteborg-Majorna OK 38:36 +14:03 11:19
26 Lotta Nyberg OK Alehof 38:37 +14:04 11:19
27 Sven Eriksson OK Landehof 38:39 +14:06 11:20
28 Linnea Bergstrand Kungälvs OK 39:02 +14:29 11:26
29 Nicklas Kallerbäck Emmaboda Verda OK 39:22 +14:49 11:32
30 Sten Karlsson Uddevalla OK 39:25 +14:52 11:33
31 Marie-Louise Axenborg Göteborg-Majorna OK 39:29 +14:56 11:34
32 Marita Haglund Bredareds IF 39:32 +14:59 11:35
33 Elin Törnroth Hjobygdens OK 40:30 +15:57 11:52
34 Anita Bodin Gällstadbygdens SOK 40:34 +16:01 11:53
35 Marie Högstrand Markbygdens OK 40:38 +16:05 11:54
36 Lars-Erik Fredriksson OK Skogshjortarna 40:53 +16:20 11:59
37 Bjørn Baklid Konnerud IL 40:54 +16:21 11:59
38 Annelie Johansson OK Skärmen 41:54 +17:21 12:17
39 Margareta Hultman IFK Göteborg 41:59 +17:26 12:18
40 Hans Lindgren OK Skogshjortarna 42:13 +17:40 12:22
41 Jan-Åke Emilsson Gudhems IF 42:18 +17:45 12:24
42 Annica Tholén OK Skogshjortarna 42:26 +17:53 12:26
43 Niklas Sahlén IF Hagen 42:51 +18:18 12:33
44 Calle Fogelstrand Ryda SK 43:17 +18:44 12:41
45 Gunilla Edgren Trollhättans SOK 43:43 +19:10 12:49
46 Christer Nordberg Göteborg-Majorna OK 43:45 +19:12 12:49
47 Göran Blad OK Kullingshof 43:46 +19:13 12:50
48 Gert Ivarsson OK Skogshjortarna 44:29 +19:56 13:02
49 Eva Larsson Hjobygdens OK 44:46 +20:13 13:07
50 Thomas Almqvist Västerviks OK 44:51 +20:18 13:09
51 Charlotte Österman Vänersborgs SK 44:54 +20:21 13:10
52 Anders Sörqvist Bredareds IF 44:58 +20:25 13:11
53 Kurt Bodin Gällstadbygdens SOK 45:00 +20:27 13:11
54 Per-Anders Furusköld IK Gandvik 45:26 +20:53 13:19
55 Malin Larsson Hjobygdens OK 45:31 +20:58 13:20
56 Lars Börjesson Istrums SK 46:55 +22:22 13:45
57 Amanda Blennow Falköpings AIK OK 48:22 +23:49 14:11
58 Susanne Cox Lerums SOK 48:46 +24:13 14:18
59 Nils-Erik Gunnarsson OK Gipen 49:23 +24:50 14:28
60 Jan Unosson Bredareds IF 50:26 +25:53 14:47
61 Fredrika Eriksson Ryda SK 50:29 +25:56 14:48
62 Ulf Rask Kungälvs OK 50:37 +26:04 14:50
63 Anders Svedin Lidköpings VSK 52:01 +27:28 15:15
64 Lena Bergstrand Kungälvs OK 52:04 +27:31 15:16
65 Jenny Adolfsson Klubblös 52:32 +27:59 15:24
66 Bengt Klasson OK Orinto 52:34 +28:01 15:24
67 Karin Carlsson Uddevalla OK 53:16 +28:43 15:37
68 Bo Bengtsson OK Alehof 53:59 +29:26 15:49
69 Aina Svensson Tibro OK 54:01 +29:28 15:50
70 Karin Dahlgren Hagaby GOIF 54:13 +29:40 15:53
71 Conny Vernersson OK Orinto 55:02 +30:29 16:08
72 Ingrid Krafft Hestra IF 55:09 +30:36 16:10
73 Maria Krafft Helgesson Hestra IF 55:11 +30:38 16:10
74 Anders Lund OK Skogshjortarna 56:12 +31:39 16:28
75 Tommy Karlsson Gudhems IF 56:20 +31:47 16:31
76 Bert Thorsson Ryda SK 56:28 +31:55 16:33
77 Ola Niklasson Frölunda OL 56:46 +32:13 16:38
78 Helena Hjertberg IK Ymer 56:50 +32:17 16:40
79 Anna Larsson OK Gipen 57:35 +33:02 16:53
80 Kevin Larsson Klubblös 58:15 +33:42 17:04
81 Julia Mattsson Trollhättans SOK 58:17 +33:44 17:05
82 Håkan Junfors OK Skogshjortarna 58:56 +34:23 17:16
83 Britt Andersson Ryda SK 59:19 +34:46 17:23
84 Hanna Larsson Hjobygdens OK 59:30 +34:57 17:26
85 Börje Sundberg IK Albion 1:00:09 +35:36 17:38
86 Anna Kristoffersson Istrums SK 1:00:38 +36:05 17:46
87 Annelie Hedegård Falköpings AIK OK 1:01:00 +36:27 17:53
88 Hans Andersson IK Gandvik 1:01:40 +37:07 18:05
89 Anna Eriksson OK Älgen 1:02:01 +37:28 18:11
90 Berit Ivarsson OK Skogshjortarna 1:04:48 +40:15 19:00
91 Christer Svensson Tibro OK 1:06:00 +41:27 19:21
92 Lars Renberg AstraZeneca IF Mölndal 1:06:54 +42:21 19:37
93 Jenni Byvall Klubblös 1:12:59 +48:26 21:24
94 Inger Unosson Bredareds IF 1:15:06 +50:33 22:01
95 Annika Johansson OK Alehof 1:15:21 +50:48 22:05
96 Ingemar Öberg OK Kullingshof 1:15:22 +50:49 22:06
97 Sune Hagström Istrums SK 1:18:01 +53:28 22:52
98 Christina Hogedal Kungälvs OK 1:20:40 +56:07 23:39
99 Johanna Kjellberg OK Flundrehof 1:24:33 +1:00:00 24:47
100 Elin Gustafsson Klubblös 1:24:45 +1:00:12 24:51
101 Charlotte Wikström Sävedalens AIK 1:34:16 +1:09:43 27:38
Anna-Karin Christiansson Trollhättans SK ej godkänd

Öppen motion 8

4 960 m, 49 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jenny Arvidsson Brattås CK 37:37 7:35
2 Thomas Karlsson OK Landehof 37:50 +0:13 7:37
3 Victor Helgesson Hestra IF 39:42 +2:05 8:00
4 Arvid Våg IFK Göteborg 39:55 +2:18 8:02
5 Magnus Södervall IK Gandvik 40:39 +3:02 8:11
6 Johan Åhlund Vänersborgs SK 40:42 +3:05 8:12
7 Karl Modig OK Alehof 40:45 +3:08 8:12
8 Marcus Olin IK Hakarpspojkarna 41:16 +3:39 8:19
9 Johan Höög OK Kullingshof 41:39 +4:02 8:23
10 Magnus Arvidsson Brattås CK 43:19 +5:42 8:43
11 Hans Hultman Klubblös 43:20 +5:43 8:44
12 Fredrik Lilljeqvist Stigsökarna 45:26 +7:49 9:09
13 Per Junfors OK Skogshjortarna 45:49 +8:12 9:14
14 Ulf Danielsson Åmåls OK 46:20 +8:43 9:20
15 Jonas Nyberg OK Alehof 46:29 +8:52 9:22
16 Claes-Håkan Svensson OK Klyftamo 47:11 +9:34 9:30
17 Anders Frick Trollhättans SK 48:18 +10:41 9:44
18 Per Johansson Klubblös 48:35 +10:58 9:47
19 Katarina Rundström IFK Enskede 48:48 +11:11 9:50
20 Tobias Karmstig Ankarsrums OK 50:16 +12:39 10:08
21 Sara Nilsson OK Tranan 50:33 +12:56 10:11
22 Tomas Karlsson OK Skogsmunken 52:02 +14:25 10:29
23 Daniel Axelsson Vänersborgs SK 55:11 +17:34 11:07
24 Ing-Marie Aroneng Bredareds IF 56:28 +18:51 11:23
25 Josefine Hederström Klubblös 56:33 +18:56 11:24
26 Håkan Jansson Vänersborgs SK 56:49 +19:12 11:27
27 Johan Adolfsson IFK Lidingö SOK 57:18 +19:41 11:33
28 Lars-Johan Våg Lerums SOK 57:48 +20:11 11:39
29 Patrik Karlsson OK Skogsmunken 58:37 +21:00 11:49
30 Åsa Josarp FK Friskus-Varberg 1:00:19 +22:42 12:09
31 Emelie Karlsson OK Landehof 1:02:02 +24:25 12:30
32 Niklas Lorén OK Landehof 1:03:10 +25:33 12:44
33 Anders Olsson Uddevalla OK 1:03:21 +25:44 12:46
34 Martin Andersson Klubblös 1:05:29 +27:52 13:12
35 Jenny Carlsson Klubblös 1:06:06 +28:29 13:19
36 Trond Foss Sandefjord OK 1:06:32 +28:55 13:24
37 Harri Viinamäki IF Hagen 1:06:40 +29:03 13:26
38 Olav Kristian Birkeland Halden SK 1:09:09 +31:32 13:56
39 Åsa Alsiö Falköpings AIK OK 1:10:38 +33:01 14:14
40 Maria Jonsson Nydalens SK 1:14:24 +36:47 15:00
41 Krister Alfredsson OK Orinto 1:15:04 +37:27 15:08
42 Annika Frantz Stigmännen Karlshamns OK 1:20:01 +42:24 16:07
43 Nina Djerf Lerums SOK 1:23:41 +46:04 16:52
44 Harald Wibye OK Moss 1:33:14 +55:37 18:47
45 Tommy Pedersen Klubblös 1:34:35 +56:58 19:04
46 Magnus Pedersen OK Skogshjortarna 1:40:21 +1:02:44 20:13
Bengt-Göran Frantz Stigmännen Karlshamns OK ej godkänd
Erik Sparrevik Lerums SOK ej godkänd
Mathias Wärn OK Skogshjortarna ej godkänd

Öppen motion 9

7 860 m, 23 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Rickard Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 49:27 6:17
2 Anders Nordberg Nydalens SK 52:06 +2:39 6:37
3 Andréas Thern OK Skogshjortarna 56:25 +6:58 7:10
4 Calle Stenberg OK Skogshjortarna 57:50 +8:23 7:21
5 Emil Tengvall Göteborgs SK 1:00:48 +11:21 7:44
6 Herman Rosén Göteborg-Majorna OK 1:01:08 +11:41 7:46
7 Mikael Nord IK Ymer 1:04:49 +15:22 8:14
8 Jonas Bornum OK Skogshjortarna 1:07:26 +17:59 8:34
9 Fredrik Berg  IF Rigor 1:07:27 +18:00 8:34
10 Olof Björkman Kungälvs OK 1:11:43 +22:16 9:07
11 Mikael Palgrim Vänersborgs SK 1:12:44 +23:17 9:15
12 Yngvar Christiansen Baekkelagets Sportklub 1:13:21 +23:54 9:19
13 Mathilda Skaare IL Bul Tromsö 1:14:13 +24:46 9:26
14 Halvar Nordbröden IL Bul Tromsö 1:14:38 +25:11 9:29
15 Gustav Groth KFUM Örebro OK 1:17:23 +27:56 9:50
16 Daniel Valentin Göteborg-Majorna OK 1:26:27 +37:00 10:59
17 Cristina Luis Nydalens SK 1:28:55 +39:28 11:18
18 Rikard Gustavsson Gudhems IF 1:31:49 +42:22 11:40
19 Claes Setthagen OK Tranan 1:33:40 +44:13 11:55
20 Mats Sjöberg Klubblös 1:55:43 +1:06:16 14:43
21 Mari Teg Klubblös 1:55:58 +1:06:31 14:45
22 Lennart Viderström IK Ymer 2:21:44 +1:32:17 18:01
Lars Karlsson OK Skogsstjärnan ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Huvudsponsor

Team Sportia

Annonser

Tävlingsprogram 2017 - läs som e-tidning

Nyfiken på vilka tävlingar som arrangeras under 2017? Läs Skogssports bilaga Tävlingsprogram 2017 som e-tidning här!

Wipptal
Fin5

Ny pannlampa för orientering? Klicka här

Vi har LEDX, Lumonite, Petzl, Mila och M Tiger Sports värstinglampor för orientering i lager. Snabb leverans och fri frakt! Handla tryggt och säkert din nya lampa hos oss på lampspecialisten.se