Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Gränsfejden

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Gränsfejden
Arrangörsorganisation: Markaryds FK
Datum: fredag 1 maj 2015

D21

3 680 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erika LindqvistSävedalens AIK36:4810:00
2Marie EngOK Pan-Kristianstad38:29+1:4110:27
3Katarina LenanderVäxjö OK38:54+2:0610:34
4Lina LångStora Tuna OK39:47+2:5910:48
5Ingela AlvmyrenHalmstad OK40:17+3:2910:56
6Lindha HellnerFK Göingarna40:39+3:5111:02
7Louise AxelssonFK Göingarna42:30+5:4211:32
8Hilda AxelssonFK Göingarna43:05+6:1711:42
9Stina PerssonEmmaboda Verda OK44:26+7:3812:04
10Pia OlssonOK Pan-Kristianstad51:49+15:0114:04
11Carin StenbergHelsingborgs SOK52:07+15:1914:09
12Karin LindqvistRonneby OK52:26+15:3814:14
13Evelina FolkessonOK Torfinn53:49+17:0114:37
14Linnea ÖstergrenVäxjö OK54:25+17:3714:47
15Elinor LindelöwHärlövs IF1:00:02+23:1416:18
16Hannah PetersonOK Torfinn1:17:59+41:1121:11
Ylva SunessonOK Alehofej godkänd
Matilda JonssonLinköpings OKej godkänd
Annika BjörkOK Linnéej start

H21

4 490 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn KarlssonHalmstad OK34:527:45
2Simon WikströmOK Pan-Kristianstad35:08+0:167:49
3Erik LiljequistSödertälje-Nykvarn OF35:20+0:287:52
4Ulrik OlssonBrattås CK36:14+1:228:04
5Kalle JohanssonHalmstad OK36:41+1:498:10
6Nils TärkHalmstad OK38:14+3:228:30
7Lucian SemeniucFK Finn39:59+5:078:54
8Robert WetterlöfOK Pan-Kristianstad40:22+5:308:59
9Viktor StenssonGöteborg-Majorna OK40:24+5:328:59
10Per LenanderVäxjö OK40:28+5:369:00
11Erik BengtssonFK Åsen40:35+5:439:02
12Håkan GunnarssonFK Göingarna40:38+5:469:02
13Stefan PålssonSkåneslättens OL41:54+7:029:19
14Loke AgmarkenHalmstad OK42:11+7:199:23
15Michael LönnHjärnarps GH OL42:20+7:289:25
16Patrik JohanssonHelsingborgs SOK42:27+7:359:27
17Joakim GustafssonHalmstad OK43:00+8:089:34
18Jesper HåkanssonFK Göingarna43:30+8:389:41
19Jan-Olof SvenssonHalmstad OK43:46+8:549:44
20Fritiof AxelssonFK Göingarna44:13+9:219:50
21Mattias KarlssonOK Alehof44:17+9:259:51
22Håkan AxelssonFK Göingarna44:56+10:0410:00
23Fredrik PerssonHalmstad OK46:56+12:0410:27
24Måns FaxénVäxjö OK48:03+13:1110:42
25Per-Olof AnderssonOK Tyringe48:28+13:3610:47
26Fredrik StåhlHjärnarps GH OL49:32+14:4011:01
27Emil BergerHalmstad OK51:49+16:5711:32
28Håkan AnderssonHalmstad OK52:30+17:3811:41
29Magnus LarsenFK Boken52:38+17:4611:43
30Stefan NilssonLunds OK53:56+19:0412:00
31Jonas FagerholmSöderhamns OK54:19+19:2712:05
32Karl BengtssonUmeå OK54:36+19:4412:09
33Fredrik HjortHelsingborgs SOK55:52+21:0012:26
34Rasmus Møller JessCopenhagenO55:59+21:0712:28
35Alan SemeniucFK Finn57:00+22:0812:41
36Mattias JägstedtHalmstad OK57:49+22:5712:52
37Emanuel StridOK Torfinn59:30+24:3813:15
38Henrik AnderssonHässleholms OK1:00:56+26:0413:34
39Johan LorentzonEmmaboda Verda OK1:08:36+33:4415:16
Conny RaskHjärnarps GH OLej godkänd
Tim OlssonBrattås CKej godkänd
Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstadej start

D18

3 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Madelene AxelssonHärlövs IF53:2515:10

D16

3 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilma SvantessonHjärnarps GH OL37:2411:20
2Emmy HelmerssonHässleholms OK39:33+2:0911:59
3Paulina JägstedtHalmstad OK50:45+13:2115:22
Moa AbrahamssonHalmstad OKej godkänd

H16

3 300 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin KronkvistÖrkelljunga FK30:349:15
2Algot NajvikOK Pan-Kristianstad30:49+0:159:20
3Jacob EnbergHalmstad OK43:12+12:3813:05

D14

2 770 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa LagerHalmstad OK31:4611:28
2Linn KarlssonOK Vilse 8735:48+4:0212:55
3Tina LjungqvistLunds OK40:22+8:3614:34
4Hanna OlssonBrattås CK58:50+27:0421:14

H14

2 770 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper JohanssonOK Löftan26:079:25
2Albin PerssonHalmstad OK30:05+3:5810:51
3Aron ThorénRonneby OK30:18+4:1110:56
4Theis MunktvedAllerød OK31:41+5:3411:26
5Felix AbrahamssonHalmstad OK35:04+8:5712:39
6Måns PerssonAndrarums IF35:48+9:4112:55
7Albin LiljaRonneby OK39:18+13:1114:11
8Samuel LåstbomHärlövs IF40:29+14:2214:36
9Simon OlssonHjärnarps GH OL44:13+18:0615:57
10Arvid LundqvistFalkenbergs OK1:07:54+41:4724:30

D12

2 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilmalee SuwanOK Vilse 8723:289:23
2Klara PerssonHalmstad OK30:06+6:3812:02
3Ellen JohanssonBurseryds IF31:53+8:2512:45

H12

2 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus VernströmRonneby OK18:367:26
2Ivar HelmerssonHässleholms OK20:39+2:038:15
3Emil JägstedtHalmstad OK24:50+6:149:56
4Tobias JohanssonOK Löftan24:59+6:239:59
5Klas LjungqvistLunds OK26:14+7:3810:29
6Hugo CedervallÖrkelljunga FK26:38+8:0210:39
7David MorénHjärnarps GH OL26:43+8:0710:41
8Hjalmar AxelssonFK Göingarna28:37+10:0111:26
9Philip MartinssonFK Finn40:21+21:4516:08
Liam KarlssonAlvesta SOKej godkänd

D10

2 030 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara LjungqvistLunds OK22:3011:05
2Linnéa SäfströmHästveda OK27:55+5:2513:45
3Lilly JohnssonOK Gynge32:55+10:2516:12
4Elin JohanssonBurseryds IF49:39+27:0924:27
5Embla ThorénRonneby OK1:21:53+59:2340:20
Hanna MorénHjärnarps GH OLej start

H10

2 030 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton KarlssonFK Finn23:4511:41
2Albin TagessonFK Finn24:53+1:0812:15
3Jon WikströmHästveda OK33:48+10:0316:39
4Gustav LundqvistFalkenbergs OK40:48+17:0320:05
5Wille VernströmRonneby OK42:25+18:4020:53
Hugo MartinssonFK Finnej godkänd

H35

4 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jon EngqvistRonneby OK44:469:56
2Anders KnudsenHerlufsholm OK1:05:36+20:5014:34
Robin KarlssonAlvesta SOKej godkänd

D40

3 190 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LjungqvistLunds OK39:1612:18
2Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken42:56+3:4013:27
3Karolina ErikersSkåneslättens OL44:28+5:1213:56
4Linda HammarquistStigmännen Karlshamns OK54:53+15:3717:12

H40

4 070 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils HelmerssonHässleholms OK47:1311:36
2Johan AxelssonOK Älme48:58+1:4512:01
3Carl SvenssonFK Finn53:20+6:0713:06
4Martin GummessonFK Finn53:31+6:1813:08
5Fredrik OlinderssonOK Löftan56:43+9:3013:56
6Roland NatanaelssonSkåneslättens OL59:23+12:1014:35

D45

3 080 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie OlssonÖrkelljunga FK33:0810:45
2Carina Thynell LindelöwHärlövs IF42:08+9:0013:40
3Jeanette LarssonFK Friskus-Varberg43:13+10:0514:01
4Karin KarlssonHalmstad OK45:24+12:1614:44
5Dorthe MunktvedAllerød OK45:34+12:2614:47
6Helena ÅhlinHelsingborgs SOK49:23+16:1516:02
7Christina JohnssonOK Gynge1:02:29+29:2120:17
8Linda ThorénRonneby OK1:13:17+40:0923:47
Ulrica OlovssonLaholms IF OKej start

H45

3 680 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus JohanssonOK Löftan27:557:35
2Jan LagerHalmstad OK28:58+1:037:52
3Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad30:04+2:098:10
4Niklas NilssonHärlövs IF31:41+3:468:36
5Magnus LarssonFK Göingarna31:48+3:538:38
6Fabian LjungqvistLunds OK32:55+5:008:56
7Niklas EdvardssonHästveda OK33:29+5:349:05
8Mårten WikströmHalmstad OK33:48+5:539:11
9Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad34:09+6:149:16
10Lars MunktvedAllerød OK37:19+9:2410:08
10Thomas LåstbomHärlövs IF37:19+9:2410:08
12Mårten LindbergMalmö OK37:30+9:3510:11
13Håkan KarlssonFK Finn38:43+10:4810:31
14Niklas WelanderÖrkelljunga FK42:02+14:0711:25
15Harald PerssonAndrarums IF42:44+14:4911:36
16Magnus NilssonOK Älme45:05+17:1012:15
17Lars ThorénRonneby OK45:54+17:5912:28
18Ola JönssonOK Vilse 8746:06+18:1112:31
19Torbjörn OttossonÖrkelljunga FK48:44+20:4913:14

D50

2 850 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maritha HenrikssonJönköpings OK33:1511:40
2Ingrid JohanssonLaholms IF OK36:25+3:1012:46
3Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK37:34+4:1913:10
4Christina SternerOK Njudung38:16+5:0113:25
5Ann-Kristin SjöströmLunds OK43:02+9:4715:05
6Lotta BerntssonSkåneslättens OL43:45+10:3015:21
7Anne SvantessonHjärnarps GH OL46:05+12:5016:10
8Tine Meyhoff PetersenHerlufsholm OK48:11+14:5616:54
9Kati NémethStigmännen Karlshamns OK50:18+17:0317:38
10Mona OlssonBrattås CK53:13+19:5818:40
11Eva TollsternVäxjö AIS59:09+25:5420:45
12Hanne Möller JensenOK Roskilde1:48:03+1:14:4837:54

H50

3 480 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elis BengtssonOK Norrvirdarna29:368:30
2Magnus AbrahamssonHalmstad OK33:09+3:339:31
3Glen HåkanssonVäxjö OK34:11+4:359:49
4Kennet HorvathHalmstad OK34:21+4:459:52
5Joel RydströmFK Finn34:58+5:2210:02
6Bengt OlssonEslövs FK37:07+7:3110:39
7Lars SvantessonHjärnarps GH OL40:26+10:5011:37
7Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL40:26+10:5011:37
9Per GerdleHalmstad OK42:00+12:2412:04
10Magnus OlssonHjärnarps GH OL42:48+13:1212:17
11Thomas JohanssonÖrkelljunga FK43:59+14:2312:38
12Håkan ÖstergrenVäxjö OK48:08+18:3213:49
13Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK49:03+19:2714:05
14Christer SvenssonRonneby OK1:11:09+41:3320:26
Michael Leth JessOK Roskildeej start

D55

2 620 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agneta ErforsOK Torfinn32:5512:33
2Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK38:28+5:3314:40
3Ingrid LarssonFK Göingarna39:56+7:0115:14
4Karin AnderssonSkåneslättens OL40:03+7:0815:17
5Marianne SjölanderOK Gynge1:49:16+1:16:2141:42

H55

3 320 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats BrorssonTockarps IK32:459:51
2Lars MagnussonOK Älme38:06+5:2111:28
3Ingmar EkelövSkåneslättens OL39:35+6:5011:55
4Hans-Erik KarlssonOK Torfinn47:59+15:1414:27
Bengt LarssonFK Göingarnaej godkänd
Lennart StenssonHelsingborgs SOKej godkänd
Leif LindauOK Torfinnej start

D60

2 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ina LindebergSkåneslättens OL30:2312:06
2Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK42:03+11:4016:45
3Åsgerd BergmanOK Tranan1:07:04+36:4126:43
4Siv LarssonVäxjö AIS1:09:56+39:3327:51
Eva TykessonRävetofta OKej start
Eva Konring OlesenFIF Hillerødej start
Lena SöderbergOK Skogsfalkenej start

H60

3 190 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Inge SvenssonHässleholms OK33:0710:22
2Stellan MartinssonOK Tyringe36:30+3:2311:26
3Jan WahlströmSnättringe SK36:31+3:2411:26
4Arne AnderssonOK Torfinn38:34+5:2712:05
5Torgny OttossonOK Torfinn38:59+5:5212:13
6Åke KarlssonAlvesta SOK42:03+8:5613:10
7Olle EnforsTockarps IK42:56+9:4913:27
8Lars StrandSkåneslättens OL44:41+11:3414:00
9Roger BergvikVäxjö OK45:27+12:2014:14
10Bengt AspvallRonneby OK45:54+12:4714:23
11Lennart SmedenmarkRonneby OK48:08+15:0115:05
12Anders WallnerOK Pan-Kristianstad49:02+15:5515:22
13Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad49:40+16:3315:34
14Lars ErikssonKalmar OK49:53+16:4615:38

D65

2 490 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisbeth DamsgaardHjärnarps GH OL42:0116:52
2Ulla HåkanssonOK Gynge44:52+2:5118:01
3Åsa StåhlHjärnarps GH OL46:05+4:0418:30
4Karin PerssonOK Tyringe48:27+6:2619:27
5Eva ArvidssonAlvesta SOK50:48+8:4720:24
6Bodil RuterOK Älme52:50+10:4921:13
7Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad57:58+15:5723:16
8Ulla-Britt KarlssonVäxjö OK1:01:37+19:3624:44
Margareta HeldFK Åsenej godkänd
Hjördis ErlandssonOK Lindénaej godkänd

H65

3 080 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK32:5110:39
2Ingvar BergmanOK Tranan34:00+1:0911:02
3Håkan WinnbergIK Trenne Ullared34:11+1:2011:05
4Stig JohanssonBredaryds SOK34:51+2:0011:18
5Ingemar JohanssonVäxjö OK35:03+2:1211:22
6Torgny PetterssonMarkbygdens OK35:30+2:3911:31
7Göran JohnssonSkåneslättens OL37:49+4:5812:16
8Bengt EkHalmstad OK41:26+8:3513:27
9Sven-Eric ErikssonHelsingborgs SOK41:29+8:3813:28
10Kenth SundgrenSkåneslättens OL42:09+9:1813:41
11Bengt StåhlHjärnarps GH OL42:28+9:3713:47
12Lennart MartinssonOK Tyringe44:19+11:2814:23
13Per EngqvistRonneby OK45:21+12:3014:43
14Sven Erik JönssonOK Tyringe45:22+12:3114:43
15Stig JohanssonHelsingborgs SOK46:03+13:1214:57
16Åke PerssonHjärnarps GH OL46:10+13:1914:59
17Tommy PeterssonHelsingborgs SOK47:40+14:4915:28
18Håkan NilssonMalmö OK48:12+15:2115:38
19Lars PerssonOK Kompassen48:20+15:2915:41
20Sven-Olof LarssonVäxjö AIS49:58+17:0716:13
21Sune AnderssonHalmstad OK50:32+17:4116:24
22Lennart NylanderOK Lindéna51:59+19:0816:52
23Roland NilssonOK Kompassen57:41+24:5018:43
24Nils-Erik BondessonFrosta OK1:04:38+31:4720:59
25Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:06:36+33:4521:37
26Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK1:21:28+48:3726:27
Tommy HeldFK Åsenej godkänd
Kent KardellLjungskile FKej godkänd
Sven Olle SöderbergOK Skogsfalkenej start
Leif SandgrenFrosta OKej start
Emil OlesenFIF Hillerødej start

D70

2 490 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inge JørgensenOK Roskilde35:0514:05
2Ann-Charlotte JensenHässleholms OK43:32+8:2717:28
3Gun LarssonOK Lindéna43:46+8:4117:34
4Torill SvendsenLunds OK45:18+10:1318:11
5Gull SvenssonTockarps IK49:49+14:4420:00
6Britt Forsell PirozziLunds OK51:13+16:0820:34
7Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK52:09+17:0420:56
8Kerstin NilssonOK Gynge55:57+20:5222:28
9Birgit PalmFK Boken57:55+22:5023:15
10Brita DahlbergHässleholms OK58:14+23:0923:23
11Astrid JohannessonHelsingborgs SOK58:34+23:2923:31
12Marianne CarlssonSkåneslättens OL58:58+23:5323:40
13Karin LexellOK Torfinn1:01:43+26:3824:47
14Barbro NilssonAlvesta SOK1:03:36+28:3125:32
15Berit NilssonOK Älme1:04:05+29:0025:44
16Gunbritt FalkmanÖrkelljunga FK1:10:32+35:2728:19
17Marita PusaFK Boken1:54:38+1:19:3346:02
Berit ByströmOK Virdarnaej godkänd
Solbritt GustafssonOK Virdarnaej godkänd

H70

2 850 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell ErlandssonOK Lindéna32:0011:13
2Per-Olof FernbergIS Skanne32:02+0:0211:14
3Göran SvenssonFK Finn34:16+2:1612:01
4Tommy PerssonVäxjö OK34:38+2:3812:09
5Ingvar PerssonFK Åsen35:10+3:1012:20
6Nils KarlssonVäxjö AIS35:53+3:5312:35
7Erling SamuelssonOK Vilse 8736:08+4:0812:40
8Arne GrøndahlSøllerød OK36:35+4:3512:50
9Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK37:34+5:3413:10
10Kent EkdahlEmmaboda Verda OK38:17+6:1713:25
11Bengt NilssonAlvesta SOK40:02+8:0214:02
12Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad41:20+9:2014:30
13Benkt AnderssonLunds OK41:29+9:2914:33
14Lars HenrikssonOK Älme44:22+12:2215:34
15Ole SvendsenOK Roskilde44:23+12:2315:34
16Kjell LindauOK Kompassen44:28+12:2815:36
17Bertil OlofssonAndrarums IF45:56+13:5616:07
18Jan HanssonLunds OK46:55+14:5516:27
19Waste ByströmOK Virdarna47:08+15:0816:32
20Sven RuterOK Älme47:36+15:3616:42
21Tom LindbergLunds OK48:34+16:3417:02
22Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL50:46+18:4617:48
23Sven ThelanderssonLunds OK54:51+22:5119:14
24Kenneth ArvidssonAlvesta SOK55:23+23:2319:25
25Johnny MalmgrenHjärnarps GH OL56:32+24:3219:50
26Sven FalkmanÖrkelljunga FK58:15+26:1520:26
27Christer LjungqvistLunds OK1:09:25+37:2524:21
28Christer SjöforsOK Älme1:15:56+43:5626:38
Torgny JonssonVäxjö AISej start

H75

2 620 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders CarlssonSkåneslättens OL39:4415:09
2Ernie BroströmHalmstad OK40:10+0:2615:19
3Bengt I NilssonFrosta OK42:14+2:3016:07
4Bo WadensjöFK Finn42:45+3:0116:19
5Allan SunnergrenHjärnarps GH OL45:08+5:2417:13
6Rolf AnderssonLaholms IF OK49:29+9:4518:53
7Kenneth LindborgOK Pan-Kristianstad50:37+10:5319:19
8Hubert HugossonOK Gynge52:23+12:3919:59
9Lennart ÖstergrenVäxjö OK56:31+16:4721:34
10Bo SvenssonTockarps IK1:01:30+21:4623:28
11Gunnar FribergOK Kompassen1:05:15+25:3124:54
12Allan HammarOK Kompassen1:09:47+30:0326:38
13Einar SjöströmRävetofta OK1:17:54+38:1029:43
14Bengt OlofssonHjärnarps GH OL1:27:08+47:2433:15

D80

2 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laila MalmqvistVäxjö OK1:04:2630:40

H80

2 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad27:5013:15
2Sven-Erik LundAnderstorps OK31:21+3:3114:55
3Klas TykessonSkåneslättens OL32:26+4:3615:26
4Stig JohanssonHalmstad OK36:40+8:5017:27
5Jan-Eric NelkingFK Åsen37:47+9:5717:59
6Lars-Erik MalmqvistVäxjö OK44:53+17:0321:22
7Ingvar PeterssonHässleholms OK50:23+22:3323:59
7Bengt EdvardssonOK Torfinn50:23+22:3323:59
9Gunnar BladhOK Älme2:16:56+1:49:061:05:12
Bo BengtssonHässleholms OKej godkänd

H85

2 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils RågstedtIS Kullen53:3525:30
Curth SvenssonSkåneslättens OLej godkänd

Inskolning

1 450 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Emma AnderssonOK Virdarnafullföljt
Anton FaxénVäxjö OKfullföljt
Stina GyllströmMarkaryds FKfullföljt
Carl JohanssonOK Tyringefullföljt
Love KarlssonAlvesta SOKfullföljt
Sonia KurashovaFK Åsenfullföljt
August MagnussonLaholms IF OKfullföljt
Linnéa MattssonOK Tyringefullföljt
Lucas MogensenOK Tyringefullföljt
Axel PerssonGöteborg-Majorna OKfullföljt
Miriam GerbethMarkaryds FKej godkänd

U1

2 230 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil AnderssonOK Virdarna19:158:37
2Oskar HolmgrenMarkaryds FK21:40+2:259:42
3Arvid AlbinssonHjärnarps GH OL21:45+2:309:45
4Villyam JohanssonOK Tyringe23:17+4:0210:26
5Isak EngOK Pan-Kristianstad23:39+4:2410:36
6Emma PerssonHalmstad OK23:56+4:4110:43
7Milton VejklintLaholms IF OK24:33+5:1811:00
8Emma WikströmHästveda OK27:59+8:4412:32
9Josefina AndraeOK Vilse 8729:09+9:5413:04
10Wiktor RisbergKlubblös29:14+9:5913:06
11Yanik GerbethMarkaryds FK29:49+10:3413:22
12Emilia MattsonOK Tyringe32:11+12:5614:25
13Erik GuntherFalkenbergs OK35:53+16:3816:05
14Isak SvenssonFalkenbergs OK41:02+21:4718:24
15Jennifer PersoonMarkaryds FK43:11+23:5619:21
16Linn AnderssonMarkaryds FK43:14+23:5919:23
17Alice KristenssonMarkaryds FK43:29+24:1419:29
18Johan GusedFalkenbergs OK43:34+24:1919:32

U2

2 030 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eddie KarlssonOK Vilse 8716:508:17
2Ludvig HedströmFalkenbergs OK22:29+5:3911:04
3Wilde HedinIS Skanne22:45+5:5511:12
4Felicia PerssonHelsingborgs SOK23:31+6:4111:35
5Noah EnbergHalmstad OK24:17+7:2711:57
6Torun HedinIS Skanne24:18+7:2811:58
7Katja HedinIS Skanne28:24+11:3413:59
8Albin JägstedtHalmstad OK29:35+12:4514:34
9Elliot JägstedtHalmstad OK30:57+14:0715:14
10Tove RosbergVäxjö OK44:01+27:1121:40
11Jonatan JohanssonLaholms IF OK51:08+34:1825:11
12Gustaf GusedFalkenbergs OK1:05:13+48:2332:07
Hanna Jonsson NordinSkåneslättens OLej godkänd

Öppen motion 1

2 030 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Arne MattssonOK Tyringe24:0411:51
2Elna OpperudFK Göingarna37:33+13:2918:29
3Edvin OpperudFK Göingarna39:29+15:2519:26
4Siv ÖstergrenAlvesta SOK40:47+16:4320:05
Felicia AxelssonHärlövs IFej start

Öppen motion 3

2 500 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eskil EllmanHässleholms OK24:249:45
2Fredrik EnbergHalmstad OK27:07+2:4310:50
3Leif AxelssonSK Graal28:50+4:2611:32
4Kennet AxelssonHärlövs IF29:54+5:3011:57
5Lotta EnbergHalmstad OK30:15+5:5112:06
6Jan VernströmRonneby OK33:22+8:5813:20
7Maria VernströmRonneby OK33:36+9:1213:26
8Mikael JohanssonHalmstad Garnisons IF33:44+9:2013:29
9Karl AndraeOK Vilse 8735:54+11:3014:21
10Filip EllmanHässleholms OK37:02+12:3814:48
11Peter JohanssonBurseryds IF41:14+16:5016:29
12Elin WulffOK Kompassen43:07+18:4317:14
13Lena Weiming NybergKinnaströms SK45:51+21:2718:20
14Erik JohanssonLaholms IF OK46:24+22:0018:33
15Sofia AbrahamssonHalmstad OK47:46+23:2219:06
16Kristina PerssonHalmstad OK47:53+23:2919:09
17Helge HelmerssonLunds OK51:15+26:5120:30
18Veronica DahlbomHelsingborgs SOK51:59+27:3520:47
19Inga LjungquistLunds OK53:21+28:5721:20
20Jan DahlbergHässleholms OK56:55+32:3122:46
21Camilla JohanssonLaholms IF OK57:15+32:5122:54
22Karin HelmerssonLunds OK58:06+33:4223:14
23Margareta JohanssonLaholms IF OK1:01:08+36:4424:27
24Gudrun OlofssonHjärnarps GH OL1:07:00+42:3626:48

Öppen motion 5

3 300 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martina KarlssonOK Vilse 8741:0212:26
2Liselotte JohanssonOK Löftan44:38+3:3613:31
3Alex LönnHjärnarps GH OL48:29+7:2714:41
4Kjell LönnHjärnarps GH OL48:36+7:3414:43
5Jesper RundbäckVaggeryds SOK53:37+12:3516:14
6Per Inge ErikssonStigmännen Karlshamns OK54:22+13:2016:28
7Barbro LiljequistOK Älme55:46+14:4416:53
8Therese GustafssonOK Virdarna59:04+18:0217:53
9Martin AnderssonOK Skogsfalken59:40+18:3818:04
10Anders ElvlandHalmstad OK1:00:13+19:1118:14
11Lena DanielssonHärlövs IF1:03:23+22:2119:12
12Elena KurashovaFK Åsen1:05:03+24:0119:42
13Sune JohanssonLaholms IF OK1:09:31+28:2921:03
14Göran FastOK Pan-Kristianstad1:11:33+30:3121:40
15Lena NielsenHelsingborgs SOK1:13:29+32:2722:16
16Kerstin AnderssonFK Boken1:16:16+35:1423:06
17Gunilla JohanssonVäxjö OK1:16:19+35:1723:07
18Maria E-NygrenFK Boken1:22:43+41:4125:03
19Lotta MorénHjärnarps GH OL1:26:56+45:5426:20
20Caroline StåhlHjärnarps GH OL1:33:09+52:0728:13
21Camilla SvenssonBurseryds IF1:40:23+59:2130:25
22Paula AndraeOK Vilse 871:45:32+1:04:3031:58
Anders GasedFalkenbergs OKej godkänd
Esben MogensenOK Tyringeej godkänd
Marina ProninaFK Åsenutgått
Elin WelanderÖrkelljunga FKej start

Öppen motion 7

3 080 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Janne BrunstedtOK Roskilde35:3611:33
2Erland MartinssonOK Tyringe39:03+3:2712:40
3Göran JohanssonOK Tyringe41:08+5:3213:21
4Per-Inge JohanssonKlubblös41:24+5:4813:26
5Agne KarlssonSimlångsdalens IF42:54+7:1813:55
6Enar MagnussonIS Skanne44:35+8:5914:28
7Emma FaxénVäxjö OK45:52+10:1614:53
8Anna WikströmHästveda OK48:37+13:0115:47
9Kerstin SegerLaholms IF OK49:26+13:5016:02
10Maria PetterssonHalmstad OK49:52+14:1616:11
11Martin JohanssonHalmstad OK49:55+14:1916:12
12Björn NordströmHässleholms OK50:33+14:5716:24
13Maria HåkanssonVäxjö OK50:57+15:2116:32
14Hans Åke DjurbäckKinnaströms SK53:06+17:3017:14
15Anders HenrikssonIS Skanne54:00+18:2417:31
16Sara JägstedtHalmstad OK54:29+18:5317:41
17Marie SvenssonFK Åsen57:02+21:2618:31
18Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb57:32+21:5618:40
19Lars MobergOK Lindéna58:08+22:3218:52
20Anna BjärbyFrosta OK1:00:02+24:2619:29
21Mona RosbergVäxjö OK1:00:35+24:5919:40
22Nils PerssonIS Skanne1:00:49+25:1319:44
23John OlanderssonÖrkelljunga FK1:00:51+25:1519:45
24Ulf KristenssonHalmstad OK1:00:56+25:2019:47
25Kerstin OlssonEslövs FK1:02:16+26:4020:12
26Kim PetterssonHästveda OK1:04:39+29:0320:59
27Barbro MartinssonOK Tyringe1:04:47+29:1121:02
28Jette Dina KrebergOK Roskilde1:05:55+30:1921:24
29Katarina FastOK Pan-Kristianstad1:07:01+31:2521:45
30Leif MagnussonOK Torfinn1:07:12+31:3621:49
31Tommy BengtssonHässleholms OK1:12:06+36:3023:24
32Bernt LarssonOK Lindéna1:12:44+37:0823:36
33Laila PerssonIS Skanne1:14:26+38:5024:10
34Christian ErfurthOK Pan-Kristianstad1:14:31+38:5524:11
35Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK1:14:42+39:0624:15
36Sten-Åke KvistIS Kullen1:15:05+39:2924:22
37Anita KarlssonOskarströms OK1:18:36+43:0025:31
38Kenneth WerlinSimlångsdalens IF1:21:40+46:0426:30
39Mogens KöhlerBallerup1:25:54+50:1827:53
40Olle RingRonneby OK1:32:25+56:4930:00
41Karin MalmgrenHjärnarps GH OL1:34:27+58:5130:39
Burne NilssonOK Torfinnej godkänd
Mats RosénHästveda OKej godkänd
Bertil AhlbergOK Gyngeutgått

Öppen motion 8

4 500 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn JohanssonBredaryds SOK51:3111:26
2Bruno StubPI-Köbenhavn52:50+1:1911:44
3Tobias PerssonOK Kompassen53:13+1:4211:49
4Richard EngOK Pan-Kristianstad53:31+2:0011:53
5Mette StubPI-Köbenhavn54:58+3:2712:12
6Martin RosénOK Stigen55:10+3:3912:15
7Håkan ErikssonHästveda OK58:05+6:3412:54
8Ingela EkelövSkåneslättens OL59:25+7:5413:12
9Tobias NilssonOK Kompassen59:39+8:0813:15
10Raul HindovLunds OK59:40+8:0913:15
11Willie OhlssonRävetofta OK1:01:45+10:1413:43
12Anders StåhlHjärnarps GH OL1:02:05+10:3413:47
13David BengtssonFK Åsen1:02:08+10:3713:48
14Marie SäfströmHästveda OK1:02:40+11:0913:55
15Max PrangFredenborg OK1:02:42+11:1113:56
16Fredrik JönssonHalmstad OK1:03:19+11:4814:04
17Jonas BrånaltFrölunda OL1:04:03+12:3214:14
18Roger NilssonLaholms IF OK1:05:16+13:4514:30
19Göran SvenssonFalkenbergs OK1:05:20+13:4914:31
20Mats JonssonSkåneslättens OL1:07:21+15:5014:58
21Martin LarssonOK Gynge1:07:46+16:1515:03
22Peter BadenfeltFalkenbergs OK1:08:09+16:3815:08
23Magnus JohanssonFörsvarsmakten1:09:20+17:4915:24
24Gert OlssonTockarps IK1:12:41+21:1016:09
25Niklas KronkvistÖrkelljunga FK1:14:21+22:5016:31
26Agust KronkvistÖrkelljunga FK1:14:40+23:0916:35
27Arne RantzowLunds OK1:14:44+23:1316:36
28Leif KarlssonFrosta OK1:15:08+23:3716:41
29Göran LassingFrosta OK1:15:50+24:1916:51
30Leif-Åke AnderssonFK Boken1:20:07+28:3617:48
31Helena HagströmFalkenbergs OK1:22:03+30:3218:14
32Lennart MorénHjärnarps GH OL1:27:35+36:0419:27
33Lucie KomarkovaHjärnarps GH OL1:36:23+44:5221:25
34Bengt Åke NilssonOK Torfinn1:37:21+45:5021:38
35Sven ThörnqvistTormestorps IF1:52:08+1:00:3724:55
36Erik AlbinssonHjärnarps GH OL1:54:41+1:03:1025:29
37Marie AlbinssonHjärnarps GH OL1:54:43+1:03:1225:29
Stefan RosénHästveda OKej godkänd
Jan NygrenFK Bokenej godkänd
Per WikströmHästveda OKej godkänd
Fredrik NilssonTockarps IKutgått
Lisa Jonsson NordinSkåneslättens OLutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser