Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM MTBO Medeldistans

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM MTBO Medeldistans
Arrangörsorganisation: Eksjö SOK
Datum: söndag 10 augusti 2014

D21-SM

9 750 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia ThomassonFältjägarnas IF47:514:54
2Sara PrinceMölndal Outdoor IF56:30+8:395:47
3Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna58:26+10:355:59
4Agnes ElfvingIFK Moras OK59:26+11:356:05
5Karin E GustafssonGarphyttans IF1:00:33+12:426:12
6Annika WigrenLunds OK1:02:19+14:286:23
7Susanne WallenborgIF Thor1:08:00+20:096:58
8Frida PerssonIFK Moras OK1:10:57+23:067:16
9Josefin WångdahlIFK Lidingö SOK1:32:05+44:149:26
10Karolina WildheimMölndal Outdoor IF1:42:59+55:0810:33
Maria FriskAttunda OKej godkänd
Ingela AlvmyrenHalmstad OKej start
Johanna JonssonIK Hakarpspojkarnaej start

H21-SM

11 230 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus HylénOK Kåre48:394:19
2Linus MoodOK Roslagen48:40+0:014:20
3Rickard OhlssonSödertälje-Nykvarn OF49:45+1:064:25
4Johan AlfredssonAlmby IK50:29+1:504:29
5Oskar LundIF Hallby SOK50:38+1:594:30
6Peter AlvarssonMålilla OK50:39+2:004:30
7Björn VölckerSundbybergs IK51:55+3:164:37
8Aaron PrinceMölndal Outdoor IF51:59+3:204:37
9Marcus JanssonGarphyttans IF52:37+3:584:41
10Thomas JanssonGarphyttans IF52:50+4:114:42
11Erik FrostIFK Moras OK54:12+5:334:49
12Patrik SvedbergGävle OK54:18+5:394:50
13Ola JäderbergLeksands OK54:32+5:534:51
14Daniel JohanssonNässjö OK55:00+6:214:53
15Daniel OlssonUddevalla OK57:14+8:355:05
16Martin BergströmKvarnsvedens GOIF OK58:35+9:565:13
17Nils MalmIFK Lidingö SOK59:07+10:285:15
18Andreas MathisenVästerås SOK59:30+10:515:17
19Fredrik JohanssonBredaryds SOK1:01:46+13:075:30
20Magnus WärnsvedOK Njudung1:01:51+13:125:30
21Fredrik ArbinAnnebergs GIF1:03:18+14:395:38
22Henrik HammasAttunda OK1:06:24+17:455:54
23Torbjörn JanssonGarphyttans IF1:06:43+18:045:56
24Per FrostIFK Moras OK1:06:47+18:085:56
25Tord HultbergSOK Viljan1:09:40+21:016:12
26Albin SigbyIK Vista1:17:56+29:176:56
27Dennis NyqvistOK Gipen1:30:00+41:218:00
Peter ThelinBredaryds SOKej godkänd
Anders FriskAttunda OKej godkänd

D17-20-SM

6 960 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa EngströmOK Kåre31:544:35
2Jennifer AnderssonHaninge SOK39:50+7:565:43
3Erica EdmanKorsnäs IF OK40:31+8:375:49
4Katarina HammasVäsby OK42:32+10:386:06
5Rebecka HylanderNyköpings OK42:40+10:466:07
6Gabriella GustafssonIK Vista48:20+16:266:56
7Kim JosephsonOK Landehof1:06:14+34:209:30

H17-20-SM

9 750 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar SandbergSäterbygdens OK42:364:22
2Pontus Kullin AlfredssonOK Tyr47:01+4:254:49
3Sebastian SvärdHaninge SOK49:54+7:185:07
4Hampus LarssonFK Göingarna55:13+12:375:39
5Henrik KarlevallHaninge SOK55:38+13:025:42
6Joakim SkärlénHaninge SOK1:00:29+17:536:12
7Robin LarssonFK Göingarna1:00:53+18:176:14
8Oscar WibergJärla Orientering1:06:51+24:156:51
9Felix Tiderman-BjörkblomSöders-Tyresö1:10:04+27:287:11
10Alexander WiklundFinspångs SOK1:10:31+27:557:13
11Filip OlssonVäsby OK1:22:19+39:438:26
12Nicklas DeWittLänna IF1:26:14+43:388:50
Simon KappelGotlands Bro OKej godkänd
Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OKej godkänd

D16-USM

5 310 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emmy AlbinssonJärfälla OK25:434:50
2Emma JohnssonOK Tor27:50+2:075:14
3Tilde BacklundOK Södertörn28:54+3:115:26
4Erica OlssonOK Djerf29:46+4:035:36

H16-USM

6 960 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil AnderssonHaninge SOK39:015:36
2Gustav JohnssonOK Tor40:13+1:125:46
3Waldemar AnderssonOK Roslagen42:14+3:136:04
4Douglas Fransson LeeOK Alehof48:52+9:517:01
5Adrian LundbergIK Vikings OK49:06+10:057:03
Simon LundbergIK Vikings OKej godkänd
Fredrik NorlinIFK Moras OKej start

D14

5 160 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin NorlinIFK Moras OK38:367:28

H14

5 160 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel ErnstssonFinspångs SOK20:444:01
2Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK22:48+2:044:25
3Linus AlbinssonJärfälla OK23:38+2:544:34
4Hugo JacobssonEksjö SOK29:41+8:575:45

H12

3 740 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil GranathIF Hallby SOK34:569:20

D40-RM

6 960 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa BergforsSOK Viljan45:506:35
2Maria RindstigSOK Viljan46:13+0:236:38
3Anna BacklundOK Södertörn48:55+3:057:01
4Helene RipaHaninge SOK51:20+5:307:22
5Ulrika GustafssonIK Vista57:09+11:198:12
6Johanna AlmlundHaninge SOK58:33+12:438:24
Annika OlssonOK Djerfej godkänd

H40-RM

9 840 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders AhlVärend GN OL44:144:29
2Jesper SvedbergIFK Lidingö SOK45:24+1:104:36
3Magnus BlåuddOK Rodhen45:25+1:114:36
4Nils GustavssonLidköpings VSK45:28+1:144:37
5Mikael JohanssonVärend GN OL46:26+2:124:43
6Tony LarssonOK Skogsfalken47:39+3:254:50
7Magnus GrahnSödertälje-Nykvarn OF47:40+3:264:50
8Thomas BråhnJönköpings OK48:23+4:094:55 Ladda ner rutt i gpx-format
9Mikael GustafssonIK Vista48:30+4:164:55
10Jens AnderssonOK Roslagen48:54+4:404:58
11Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna49:32+5:185:02
12Peter AnderssonSöders-Tyresö49:48+5:345:03
13Nils PistoraLunds OK49:54+5:405:04
14Ola SvärdHaninge SOK51:04+6:505:11
15Jan-Ove WikingAndrarums IF51:25+7:115:13
16Geir Inge FolkestadAnderstorps OK51:32+7:185:14
17Ronnie PetterssonHaninge SOK52:11+7:575:18
18Hans PerssonOK Kolmården53:41+9:275:27
19Stefan WennbergSkattkärrs IF54:03+9:495:29
19Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OK54:03+9:495:29
21Erik ErnstssonFinspångs SOK54:34+10:205:32
22Patrik TidermanSöders-Tyresö56:16+12:025:43
23Martin WildheimMölndal Outdoor IF56:54+12:405:46
24Andreas BerggrenVäxjö AIS1:02:33+18:196:21
25Benny WiklundFinspångs SOK1:04:45+20:316:34
26Peter OlssonOK Djerf1:08:59+24:457:00
27Patrik PerssonIFK Moras OK1:11:01+26:477:13
28Anders NorlinIFK Moras OK1:24:11+39:578:33
Fredrik LiljenvallTolereds Allmänna IKej godkänd
Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Peter AlbinssonJärfälla OKej start

D50-RM

6 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika EngströmOK Kåre35:105:24
2Maud AnglebrantIFK Moras OK42:44+7:346:34
3Lotta Lidman AlmqvistVästerviks OK43:59+8:496:46
4Pia FrostIFK Moras OK44:03+8:536:46
5Katarina Westin-KarlssonBredaryds SOK50:27+15:177:45
6Lena JanssonGarphyttans IF51:47+16:377:58
7Birgitta JanssonGarphyttans IF51:52+16:427:58
8Margareta MeitonIFK Lidingö SOK1:01:02+25:529:23

H50-RM

8 550 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF38:504:32
2Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK40:16+1:264:42
3Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK41:14+2:244:49
4Peter RosénAlfta-Ösa OK41:24+2:344:50
5Per BacklundOK Södertörn42:04+3:144:55
6Per LeidevallDomnarvets GOIF43:19+4:295:03
7Håkan SvenssonIK Vista43:37+4:475:06
8John E ErikssonVäxjö OK47:38+8:485:34
9Kjell KlaarSäterbygdens OK50:29+11:395:54
10Magnus NilssonKFUM Örebro OK51:17+12:275:59
11Thor-Björn LundIK Vista52:44+13:546:10
12Leif CelanderKristinehamns OK52:51+14:016:10
13Håkan ÖstergrenVäxjö OK52:58+14:086:11
14Anders PalmqvistOK Tylöskog53:17+14:276:13
15Åke KappelGotlands Bro OK1:02:08+23:187:16
16Maffe FrostIFK Moras OK1:12:53+34:038:31
Anders LilienbergOK Orionej godkänd
Mikael KullinOK Tyrej godkänd
Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Frank SteinerJärfälla OKej godkänd
Håkan LångLänna IFej godkänd
Ulf RindstigÅlems OKej godkänd
Göran PerssonVärend GN OLej godkänd
Per GustavssonGöteborg-Majorna OKej godkänd
Mats JohanssonIFK Moras OKej start

D60-RM

5 310 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Karin Argus-JohanssonSol Tranås39:237:25
2Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK51:08+11:459:37

H60-RM

7 270 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK34:474:47
2Anders ThomassonUlricehamns OK36:45+1:585:03
3Håkan ÅbergTjällmo-Godegårds OK41:53+7:065:45
4Gunnar MunkteliusSurahammars SOK42:35+7:485:51
5Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK43:22+8:355:57
6Björn JohanssonFalkenbergs OK43:57+9:106:02
7Sonny MyrefeltKalmar OK45:37+10:506:16
8Håkan LindbergVäsby OK45:53+11:066:18
9Ronny HedlundOK Södertörn49:20+14:336:47
10Sten GranathTjällmo-Godegårds OK50:09+15:226:53
11Jan-Erik WibergJärla Orientering52:13+17:267:10
12Göran SvenssonSkillingaryds FK52:22+17:357:12
13Claes-Göran LundbergUlricehamns OK54:35+19:487:30
14Lars-Åke SjökvistVärend GN OL54:51+20:047:32
15Nils-Birger JohanssonSol Tranås1:00:22+25:358:18
16Bengt AnderssonSöders-Tyresö1:00:24+25:378:18
Lars SahlbergLeksands OKej godkänd
Pelle SkullmanLinköpings OKej godkänd

D21-Övriga

9 750 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marquita GeldermanNorth West Orienteering Club50:385:11

H21-Övriga

11 230 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alberto BethazIKP Prato - Alta Badia Orienteering1:18:266:59

H50-Övriga

8 550 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Rob GardenNorth West Orienteering Clubej godkänd

Öppen motion 1

3 740 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus GrahnSödertälje-Nykvarn OF15:464:12
2Albin LiljenvallTolered-Utby Ol-klubb19:42+3:565:16
3Isak BogmarkEksjö SOK25:24+9:386:47
4Tuva LundinHalmstad OK46:46+31:0012:30
5Helena KreutnerSOK Viljan57:04+41:1815:15
6Emil KreutnerSOK Viljan57:07+41:2115:16

Öppen motion 5

6 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lasse JanssonEksjö SOK31:404:52
2Karin AlmgrenSöders-Tyresö41:53+10:136:26
3Johan GranathIF Hallby SOK42:37+10:576:33
4Karin JäderbergLeksands OK45:47+14:077:02
5Ing-Britt SwedenborgLunds OK51:19+19:397:53
6Eric BerlinTrollhättans SOK54:24+22:448:22
7Anita KlaarSäterbygdens OK1:01:15+29:359:25
8Anne TuressonBredaryds SOK1:01:29+29:499:27
9Birgit HenrikssonEksjö SOK1:06:20+34:4010:12
10Michaela DekkerHalmstad OK1:10:05+38:2510:46
11Staffan DittmerIK Hakarpspojkarna1:16:29+44:4911:46
12Arne BerlinTrollhättans SOK1:18:17+46:3712:02
Liselotte JanssonEksjö SOKej godkänd
Thomas AlmqvistVästerviks OKej godkänd

Öppen motion 9

8 540 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik JanssonGarphyttans IF39:114:35
2Martin SchagerlindTrollhättans SOK39:56+0:454:40
3Johan SchagerlindOK Bävern40:49+1:384:46
4Robin BogmarkEksjö SOK41:33+2:224:51
5Anders PetterssonOK Njudung45:41+6:305:20
6Mattias LundinHalmstad OK46:14+7:035:24
7Oskar PetterssonOK Njudung48:47+9:365:42
8Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK52:31+13:206:08
9Henrik PetterssonVästerviks OK1:00:54+21:437:07
10Leif HallingforsKlubblös1:06:17+27:067:45
11Martin WigrenLunds OK1:09:08+29:578:05
12Stefan SvenssonBredaryds SOK1:11:05+31:548:19
13Lars KreutnerSOK Viljan1:15:24+36:138:49
14Mikael HallOK Bävern1:53:18+1:14:0713:16
Andreas LundbomRydsnäs IFej godkänd
Fredrik SkillermarkOK 64 Torpaej godkänd
Stefan ArbinAnnebergs GIFej godkänd
Per SigvardsonBredaryds SOKej godkänd
Andréa ThomassonBorås CAej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser