Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vårspringet, dag 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vårspringet, dag 1, medel
Arrangörsorganisation: Linköpings OK
Datum: lördag 2 maj 2015

D21 Elit

4 560 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andrea SvenssonOK Tisaren37:018:07
2Ekaterina NikitinaLinköpings OK37:08+0:078:08
3Lovisa AdolfssonOK Denseln37:45+0:448:16
4Christine KirchlechnerOK Kolmården38:27+1:268:25
5Veronica LundOK Kolmården39:12+2:118:35
6Eva GöhlFinspångs SOK39:34+2:338:40
7Amélie WallenhammarHagaby GOIF40:20+3:198:50
8Nina AhlanderOK Denseln40:55+3:548:58
9Therese KlintbergEksjö SOK40:57+3:568:58
10Julia DavidssonOK Klemmingen41:36+4:359:07
11Sara HelanderDomnarvets GOIF45:25+8:249:57
12Fanny AsketunOK Roxen46:07+9:0610:06
13Anette CarlssonKFUM Örebro OK46:30+9:2910:11
14Frida AnderssonOK Orion49:19+12:1810:48

H21 Elit

5 130 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mathias HallménOK Denseln30:235:55
2Ivan NikitinLinköpings OK31:09+0:466:04
3Oskar DanielsAttunda OK31:19+0:566:06
4Emil KaleredOK Denseln32:23+2:006:18
5Daniel NilssonNyköpings OK32:26+2:036:19
6Harri KarlssonOK Denseln32:31+2:086:20
7Oskar SvenssonFinspångs SOK32:41+2:186:22
8Edvin KarlssonOK Denseln32:56+2:336:25
9Olivier Blanc-TranchantOK Denseln33:32+3:096:32
10Erik BomanGävle OK33:56+3:336:36
11Martin JanssonOK Rodhen34:31+4:086:43
12Albin SjöhedGävle OK34:40+4:176:45
13Kristian AlgersSkogspojkarnas OK34:41+4:186:45
14Mattias ErikssonOK Denseln35:14+4:516:52
14Niklas OlssonSkåneslättens OL35:14+4:516:52
16Björn KarlssonOK Denseln36:23+6:007:05
17Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF36:45+6:227:09
18Hans BrolundOK Denseln36:49+6:267:10
19Oskar HöglundMotala AIF OL36:59+6:367:12
20Adrien DelenneLinköpings OK41:45+11:228:08
21Anton FilipssonOK Skogsfalken45:42+15:198:54
Mats RöjgårdOK Kolmårdenej godkänd
Samuel KellerNyköpings OKej godkänd

D20 Elit

4 060 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa MalmströmGOIF Tjalve36:459:03
2Ida KallurOK Ravinen40:02+3:179:51
3Märta BerggrenOK Kolmården43:00+6:1510:35
4Johanna LindgrenIF Hallby SOK51:22+14:3712:39

H20 Elit

4 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar LeinonenOK Kolmården29:446:31
2Emil TellsénOK Roxen31:59+2:157:00
3Elias RankkaOK Roxen35:13+5:297:43
4Andreas ZeijlonOK Hällen36:46+7:028:03
Per LindmanFinspångs SOKej start

D18 Elit

3 590 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma PetterssonOK Roxen30:308:29
2Julia ErikssonOK Kolmården33:34+3:049:21
3Elin JohanssonFinspångs SOK34:11+3:419:31
4Lova EvebornOK Roxen34:45+4:159:40
5Sarah PerssonOK Denseln37:10+6:4010:21
6Emilia ÖstlundOK Kolmården38:11+7:4110:38
7Lovisa TorstenssonEmmaboda Verda OK39:58+9:2811:07
8Tora WesterbergOK Kolmården40:23+9:5311:14
9Mai Ly SorriGOIF Tjalve45:32+15:0212:41
Ingvild KongslienSkogspojkarnas OKej godkänd
Moa HedegårdOK Kolmårdenej start

H18 Elit

4 060 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil LjungemyrOK Kolmården27:486:50
2Ville JohanssonOK Kolmården28:43+0:557:04
3Johan WehlinSkogspojkarnas OK31:15+3:277:41
4Olle HanssonOK Roxen31:55+4:077:51
5Tom CampbellLustens OK33:27+5:398:14
6Adam TellsénOK Roxen33:41+5:538:17
7Alexander WiklundFinspångs SOK33:58+6:108:21
8Joar LönngrenBoxholm-Mjölby OL34:02+6:148:22
9Lukas EvebornOK Roxen37:17+9:299:10
10Eric JehrlanderGOIF Tjalve37:54+10:069:20
11Oscar MolinBoxholm-Mjölby OL50:10+22:2212:21
Leo RystamOK Roxenej start

D21

4 060 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna WehlinSkogspojkarnas OK35:508:49
2Jenny BjörkOK Denseln36:21+0:318:57
3Lisa SamorTjällmo-Godegårds OK38:33+2:439:29
4Hanna ErikssonOK Denseln38:38+2:489:30
5Jill JohanssonSundsvalls OK39:36+3:469:45
6Louise KarlssonBoxholm-Mjölby OL42:48+6:5810:32
7Sara ForsbergOK Kolmården45:17+9:2711:09
8Charlotte ÖstlundOK Roxen46:13+10:2311:23
9Maja AnderssonOK Orion50:04+14:1412:19
10Jenny SandhOK Roxen50:53+15:0312:31
11Martina PeterssonBurseryds IF52:42+16:5212:58
12Julia NilssonGOIF Tjalve1:03:09+27:1915:33
13Sara DahlbergGOIF Tjalve1:06:15+30:2516:19
14Pernilla PeterssonBurseryds IF1:11:16+35:2617:33
Karolina FalkOK Roxenej start

H21

4 520 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik SandhOK Roxen32:467:14
2Nils NedforsOK Dacke34:45+1:597:41
3Johan PerssonHagaby GOIF35:24+2:387:49
4Emil RankkaOK Roxen37:11+4:258:13
5Henrik TengvallBoxholm-Mjölby OL37:49+5:038:21
5Mattias ZachrissonOK Roxen37:49+5:038:21
7Erik MelénMotala AIF OL38:25+5:398:29
8Thomas PerssonOK Denseln40:29+7:438:57
9Erik AnderssonIK Gandvik43:31+10:459:37
10David ModigOK Denseln44:21+11:359:48
11Marcus TimgrenGotlands Bro OK46:34+13:4810:18
12Philip SorriGOIF Tjalve52:13+19:2711:33
13Carl TorstenssonEmmaboda Verda OK54:56+22:1012:09
14Martin NorrmanKjula IF1:09:55+37:0915:28

D16

3 220 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa AnderssonOK Orion28:078:43
2Malin KärrströmOK Roxen31:22+3:159:44
3Linnea HanssonOK Roxen32:30+4:2310:05
4Sarah MagnussonLinköpings OK34:11+6:0410:36
5Emma S JohanssonLinköpings OK35:05+6:5810:53
6Frida SahlmanLinköpings OK35:43+7:3611:05
7Malva EvebornOK Roxen37:44+9:3711:43
8Sofia BorgLinköpings OK38:51+10:4412:03
9Johanna GuståsLinköpings OK39:28+11:2112:15
10Julia KnutssonBoxholm-Mjölby OL40:22+12:1512:32
11Madeleine KongslienSkogspojkarnas OK42:17+14:1013:07
12Vilma KarlssonOK Denseln43:04+14:5713:22
13Tove EkströmLinköpings OK43:27+15:2013:29
14Emma ErikssonOK Kolmården45:02+16:5513:59
15Olivia FröbergOK Roxen48:43+20:3615:07
16Lina KromnérSkogspojkarnas OK50:32+22:2515:41
17Hannele MöllerLinköpings OK52:53+24:4616:25
Lisa BerggrenOK Kolmårdenej start

H16

3 420 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1August MollénOK Denseln24:087:03
2Jonathan JylltorpLinköpings OK26:58+2:507:53
3Isac EricssonVäxjö OK27:25+3:178:00
4Thorsten SvenssonFinspångs SOK29:44+5:368:41
4Oscar PrytzGOIF Tjalve29:44+5:368:41
6Sixten ElehedLinköpings OK32:04+7:569:22
7Jakob TomassonLinköpings OK33:44+9:369:51
8Hugo DalhammerOK Roxen34:39+10:3110:07
9Gustaf HedegårdOK Kolmården35:15+11:0710:18
10Joel KarnehedOK Roxen35:52+11:4410:29
11Elias AxelssonFinspångs SOK36:47+12:3910:45
12Joel SjödinOK Kolmården39:47+15:3911:37
Axel KullbergLinköpings OKej godkänd
Johan LindmanFinspångs SOKej godkänd

D16 Kort

3 380 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LindholmTjällmo-Godegårds OK1:00:3917:56

H16 Kort

3 380 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1William NordströmOK Roxen42:1812:30

D14

3 380 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove PetterssonOK Roxen27:298:07
2Olivia AsketunOK Roxen35:31+8:0210:30
3Klara AnderssonOK Orion37:03+9:3410:57
4Emma ErikssonTjällmo-Godegårds OK39:34+12:0511:42
5Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK41:04+13:3512:08
6Moa HjortOK Roxen43:01+15:3212:43
7Anna JohnssonSkogspojkarnas OK43:07+15:3812:45
8Serina SalovaaraOK Roxen45:42+18:1313:31
9Ebba KleinBjörkfors GOIF47:44+20:1514:07
10Filippa BjörkhammerBjörkfors GOIF1:00:18+32:4917:50
11Jonna AlfredssonOK Roxen1:17:18+49:4922:52
12Sara LindholmTjällmo-Godegårds OK1:17:47+50:1823:00
13Sigrid FröbergOK Roxen1:19:18+51:4923:27
14Hanna LundgrenLinköpings OK1:25:06+57:3725:10
Elvira KarnehedOK Roxenej godkänd
Elin NetzOK Kolmårdenej godkänd

H14

3 380 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid WesterbergOK Kolmården24:507:20
2Emanuel HerberthsonLinköpings OK24:58+0:087:23
3Leo JohanssonOK Kolmården25:56+1:067:40
4Jakob TellsénOK Roxen26:56+2:067:58
5Olof LjunggrenLinköpings OK27:36+2:468:09
6Josef HelanderOK Roxen32:58+8:089:45
7Malte EvebornOK Roxen35:59+11:0910:38
8Hampus FyhrSOK Aneby40:14+15:2411:54
9Albin EronnLinköpings OK44:30+19:4013:09
10Erik JohnssonOK Kolmården45:58+21:0813:35
11Albin AlfredssonOK Roxen46:03+21:1313:37
12Hugo DahlénOK Njudung48:17+23:2714:17
13Eskil RabeliusLinköpings OK58:56+34:0617:26
14Svante EklöfMatteus SI1:06:04+41:1419:32
Elias TorstenssonEmmaboda Verda OKej start

H14 Kort

2 530 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robin FredsbergOK Roxen43:5617:21
Martin KvillengFinspångs SOKej godkänd
Edvin WaldfeltFinspångs SOKej start

D12

2 530 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin LjungemyrOK Kolmården17:346:56
2Sara WänströmFinspångs SOK21:07+3:338:20
3Alice JohanssonFinspångs SOK22:04+4:308:43
4Linnea LundOK Kolmården23:33+5:599:18
5Elin KjellmanLinköpings OK23:44+6:109:22
6Lisa SwartzOK Orion24:08+6:349:32
7Alice ErikssonTjällmo-Godegårds OK24:44+7:109:46
8Linn AldénOK Roxen26:09+8:3510:20
9Ida HjortOK Roxen27:22+9:4810:49
10Sofie VindFinspångs SOK30:36+13:0212:05
11Jensine SvenssonFinspångs SOK33:14+15:4013:08
12Kristin HerberthsonLinköpings OK33:54+16:2013:23
13Katja GustafssonTrosabygdens OK36:31+18:5714:26
14Lova ElnegårdLinköpings OK37:31+19:5714:49
15Fanny ÖstlundOK Kolmården39:37+22:0315:39
16Felicia FyhrSOK Aneby41:12+23:3816:17
17Linn JohnssonMatteus SI47:30+29:5618:46
Malin BorgLinköpings OKej start

H12

2 530 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo EricssonVäxjö OK16:416:35
2Alfons PetersonOK Denseln20:02+3:217:55
3Sverre RöjgårdOK Kolmården21:46+5:058:36
4Hugo PerssonOK Denseln23:32+6:519:18
5Valter FredrikssonGOIF Tjalve25:02+8:219:53
6Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK26:38+9:5710:31
7Samuel KleinBjörkfors GOIF27:15+10:3410:46
8Vilgot KämpeOK Denseln27:28+10:4710:51
9Rasmus PåledalOK Roxen30:11+13:3011:55
10Wille LarssonLinköpings OK30:32+13:5112:04
11Elmer WaldfeltFinspångs SOK31:31+14:5012:27
12Linus FridlundLinköpings OK40:17+23:3615:55
13Albin KjellbergBjörkfors GOIF40:47+24:0616:07
14Alexander LindströmLinköpings OK42:12+25:3116:40
15Gustaf NordströmOK Roxen48:10+31:2919:02
16Axel GjessingLinköpings OK1:07:29+50:4826:40
Rasmus KarlssonOK Denselnej start
Johan ÅrbrinkLinköpings OKej start

D12 Kort

2 370 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa OmholtSkogspojkarnas OK23:259:52
2Veronika KvillengFinspångs SOK27:47+4:2211:43

H12 Kort

2 370 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar AxelssonLinköpings OK28:1111:53
2Edvin WalterssonOK Roxen29:06+0:5512:16

D10

2 370 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annie LundOK Kolmården17:597:35
2Yrsa RöjgårdOK Kolmården19:14+1:158:06
3Sofia TunessonSkogspojkarnas OK22:08+4:099:20
4Sigrid LjunggrenLinköpings OK24:03+6:0410:08
5Moa GöhlFinspångs SOK29:08+11:0912:17
6Tyra LindellOK Roxen36:27+18:2815:22
7Fanny WalterssonOK Roxen46:26+28:2719:35
8Mindra LangerOK Roxen49:44+31:4520:59
Julia ÅttingLinköpings OKej start
Sofie HelanderOK Roxenej start
Sofie EttlingSkogspojkarnas OKej start

H10

2 370 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elis PetersonOK Denseln17:417:27
2Ludvig EronnLinköpings OK19:15+1:348:07
3Vilgot ElnegårdLinköpings OK19:55+2:148:24
4Anton JohanssonSOK Aneby20:04+2:238:28
5Elias TellsénOK Roxen20:06+2:258:28
6Hugo BjörkhammerBjörkfors GOIF20:38+2:578:42
7Jacob PåledalOK Roxen21:44+4:039:10
8Hugo BraamOK Denseln22:08+4:279:20
9Rikard HellgrenFinspångs SOK22:51+5:109:38
10Gustav HellgrenSkogspojkarnas OK23:14+5:339:48
11Albin SvenssonFK Herkules25:39+7:5810:49
12Theodor ThomassenLinköpings OK25:56+8:1510:56
13Melker WaldfeltFinspångs SOK28:03+10:2211:50
14Edvin AhlFinspångs SOK30:13+12:3212:44
15Arvid OmholtSkogspojkarnas OK30:34+12:5312:53
16Max DoverforsTjällmo-Godegårds OK30:50+13:0913:00
17Oscar KjellmanLinköpings OK31:38+13:5713:20
17Adrian SandellOK Roxen31:38+13:5713:20
19Nils SwartzOK Orion31:50+14:0913:25
Jesper SchoutenOK Roxenej godkänd
Adam PlawskiOK Roxenej start
Johan AnderssonLinköpings OKej start

D35

3 870 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Stina PåledalOK Roxen34:408:57
2Linda NyströmOK Roxen48:36+13:5612:33
3Marie WalterssonOK Roxen1:27:36+52:5622:38
Anna KämpeOK Denselnej start

H35

4 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan SamorTjällmo-Godegårds OK38:218:29
2Marcus AnderssonMatteus SI39:31+1:108:44
3Erik ÖsterbergOK Eken45:08+6:479:59
4Magnus FranssonSOK Aneby51:24+13:0311:22

D40

3 590 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne AldénOK Roxen33:069:13
2Marie SvenskTjällmo-Godegårds OK33:37+0:319:21
3Annica CrispinOK Denseln37:49+4:4310:32
4Lena StrömTjällmo-Godegårds OK40:00+6:5411:08
5Jenny ÖstlundOK Kolmården42:16+9:1011:46
6Marie-Louise PerssonFK Herkules46:26+13:2012:56
7Ingela AnderssonOK Orion1:02:19+29:1317:21
8Charlotta PersOK Kolmården1:14:42+41:3620:48
9Maria BroströmOK Denseln1:15:09+42:0320:55

H40

4 060 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik GöhlFinspångs SOK29:317:16
2Anders DahlénOK Njudung29:39+0:087:18
3Per KämpeOK Denseln32:15+2:447:56
4Henrik PetersonOK Denseln32:34+3:038:01
5Stefan NyströmOK Roxen33:07+3:368:09
6Peter EttlingSkogspojkarnas OK34:17+4:468:26
7Jonas JohnssonOK Kolmården36:31+7:008:59
8Andreas KarlqvistTjällmo-Godegårds OK36:36+7:059:00
9Magnus ForsbergOK Motala37:16+7:459:10
10Mattias NilssonBjörkfors GOIF38:37+9:069:30
11Örjan SandellOK Roxen38:47+9:169:33
12Kjell SvenssonStjärnorps SK39:32+10:019:44
13Torbjörn AlmgrenOK Kolmården43:00+13:2910:35
14Pontus JohnssonMatteus SI44:05+14:3410:51
15James MelanderTjällmo-Godegårds OK48:23+18:5211:55
16Anders JohanssonFinspångs SOK51:28+21:5712:40
17Andreas CarlssonOK Kolmården1:11:34+42:0317:37
Mats FröbergOK Linnéej start
Johan SwartzOK Orionej start

D45

3 420 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria PetterssonBoxholm-Mjölby OL30:238:53
2Annika AsketunOK Roxen31:33+1:109:13
3Susanne PetterssonOK Roxen33:17+2:549:43
4Lena MolinBoxholm-Mjölby OL35:36+5:1310:24
5Lena MalmströmGOIF Tjalve36:08+5:4510:33
6Sofia WesterbergOK Kolmården36:57+6:3410:48
7Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL37:48+7:2511:03
8Annika EricssonVäxjö OK38:04+7:4111:07
9Maria LillieströmOK Roxen49:23+19:0014:26
10Anna RönnbäckOK Eken49:49+19:2614:33
11Gith TellsénOK Roxen50:32+20:0914:46
Pernilla HörwingOK Roxenej godkänd
Annica BerggrenOK Kolmårdenej godkänd
Eva EngmanOK Denselnej start
Jenny RöjgårdOK Kolmårdenej start

H45

4 060 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan PetterssonOK Motala27:226:44
2Anders SvenskTjällmo-Godegårds OK29:45+2:237:19
3Fredrik EngmanOK Denseln31:18+3:567:42
4Anders LillieströmOK Roxen31:25+4:037:44
5Mikael WesterbergOK Kolmården32:10+4:487:55
6Erik HelanderOK Roxen33:01+5:398:07
7Markku SorriGOIF Tjalve33:24+6:028:13
8Jonas OlssonOK Roxen33:31+6:098:15
9Peter LundOK Kolmården33:34+6:128:16
10Olle LindmanFinspångs SOK33:38+6:168:17
11Henrik PetterssonOK Roxen35:41+8:198:47
12Henrik LjungemyrOK Kolmården35:42+8:208:47
13Fredrik JönssonMotala AIF OL37:36+10:149:15
14Anders DoverforsTjällmo-Godegårds OK38:04+10:429:22
15Johan MalmOK Kolmården39:01+11:399:36
16Christer ErikssonOK Kolmården39:52+12:309:49
17Johan KnutssonBoxholm-Mjölby OL40:58+13:3610:05
18Håkan AnderssonOK Dacke41:20+13:5810:10
19Sven-Johan PrytzGOIF Tjalve41:52+14:3010:18
20Torbjörn AnderssonOK Motala43:37+16:1510:44
21Johan EklöwOK Motala47:36+20:1411:43
22Johan WänströmFinspångs SOK48:47+21:2512:00
23Kennet LindqvistOK Kolmården52:33+25:1112:56
24Ulf IsakssonHässleby SOK1:14:39+47:1718:23
25Anders EnströmOK Eken1:15:24+48:0218:34
Magnus EricssonVäxjö OKej godkänd
Robert HjelmVimmerby OKej godkänd
Joakim FornanderOK Roxenej start

D50

3 420 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anita WehlinSkogspojkarnas OK32:089:23
2Mia LindbergBoxholm-Mjölby OL37:40+5:3211:00
3Tone HollowellOK Tyr40:13+8:0511:45
4Lena SwartzOK Orion40:46+8:3811:55
5Carina KaleredOK Denseln42:43+10:3512:29
6Kerstin JagestenOK Kolmården51:59+19:5115:11
7Ebba HedegårdOK Kolmården55:17+23:0916:09
8Pirkko HammarströmOK Måsen57:26+25:1816:47
Ann-Sofie FalkVimmerby OKej start

H50

3 870 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan TellsénOK Roxen28:017:14
2Niklas RönnbäckOK Eken28:37+0:367:23
3Johan RisbergTormestorps IF32:05+4:048:17
4Mats AnderssonOK Orion33:56+5:558:46
5Thomas HollowellOK Tyr34:27+6:268:54
6Christer KarlssonBoxholm-Mjölby OL37:18+9:179:38
7Johan HammarströmOK Måsen39:54+11:5310:18
8Peter BerggrenOK Kolmården41:28+13:2710:42
9Sören BremerBoxholm-Mjölby OL44:09+16:0811:24
10Christer BroströmOK Denseln47:23+19:2212:14
11Anders PetterssonVästerviks OK48:52+20:5112:37
12Roger KarlssonBoxholm-Mjölby OL50:53+22:5213:08
13Patric MolinBoxholm-Mjölby OL51:06+23:0513:12
14Peter LaudonBoxholm-Mjölby OL51:58+23:5713:25
Anders DalhammerOK Roxenej start

D55

3 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena RosanderFinspångs SOK38:4212:01
2Eva LindsténStjärnorps SK39:55+1:1312:23
3Lena FröbergGOIF Tjalve40:46+2:0412:39
4Eva-Karin JönssonOK Kolmården44:00+5:1813:39
5Pia StålhandskeBjörkfors GOIF57:04+18:2217:43
6Catharina ForsénOK Denseln1:03:38+24:5619:45
Gunilla SandströmAlmby IKej start
Agneta OlivestamVimmerby OKej start
Anneli BerggrenOK Denselnej start

H55

3 590 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran ValfridssonBoxholm-Mjölby OL32:199:00
2Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OK37:32+5:1310:27
3Bo NorrmanKjula IF40:17+7:5811:13
4Mats RosanderFinspångs SOK44:01+11:4212:15
5Mats LönngrenBoxholm-Mjölby OL46:11+13:5212:51
6Jan-Erik KarlssonBoxholm-Mjölby OL48:53+16:3413:36
7Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OL49:38+17:1913:49
8Robert HåkanssonOK Kolmården53:37+21:1814:56
Tommy ErikssonGOIF Tjalveej godkänd
Tommy TörndahlMatteus SIej start
Torbjörn FalkVimmerby OKej start

D60

3 220 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria NordvallOK Kolmården44:1813:45
2Gerd HagströmGOIF Tjalve51:47+7:2916:04
3Lena PerssonGamleby OK52:25+8:0716:16
4Carin AnderssonOK Denseln57:13+12:5517:46
5Lena JohanssonSkogspojkarnas OK1:12:11+27:5322:25
6Ingrid NorénBoxholm-Mjölby OL1:28:16+43:5827:24
7Ulla-Karin JohanssonAnkarsrums OK2:01:37+1:17:1937:46
Birgitta PåledalSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Mona PetersenOK Motalaej start

H60

3 420 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kent GranqvistVästerviks OK32:009:21
2Per-Åke TengvallBoxholm-Mjölby OL33:04+1:049:40
3Karl MollénOK Denseln36:54+4:5410:47
4Björn TholénStjärnorps SK38:18+6:1811:11
5Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF39:00+7:0011:24
6Torgny JohanssonBjörkfors GOIF41:23+9:2312:06
7Ingemar PerssonGamleby OK48:55+16:5514:18
8Hans OlstrandStjärnorps SK59:23+27:2317:21
Magnus WrethmanOK Roxenej godkänd
Lars SegerqvistSkarpnäcks OLej start
Lars ÖstlinBjörkfors GOIFej start

D65

2 840 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annie GunnarstorpOK Motala44:0115:29
2Kerstin ErikssonBjörkfors GOIF44:44+0:4315:45
3Maja-Stina GustavssonOK Roxen45:13+1:1215:55
4Kerstin BlomOK Kolmården59:26+15:2520:55
5Inger PetterssonBjörkfors GOIF1:04:15+20:1422:37
Lena SandahlGamleby OKej start

H65

3 420 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer SandhOK Roxen30:158:50
2Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK36:43+6:2810:44
3Anders MonteliusBoxholm-Mjölby OL38:59+8:4411:23
4Christer JohanssonOK Motala40:49+10:3411:56
5Kjell JohanssonAnkarsrums OK43:13+12:5812:38
6Gunnar EnbergMålilla OK43:25+13:1012:41
7Per WirénOK Kolmården44:00+13:4512:51
8Jan LindgrenBoxholm-Mjölby OL44:20+14:0512:57
9Rune RingsgårdOK Roxen44:39+14:2413:03
10Peter HagströmGOIF Tjalve45:26+15:1113:17
11Per Gunnar GustavssonOK Roxen46:15+16:0013:31
12Ove JohanssonOK Kolmården46:21+16:0613:33
13Lars AnderssonOK Roxen46:53+16:3813:42
14Håkan TengvallBoxholm-Mjölby OL51:01+20:4614:55
15Anders HedinMotala AIF OL54:18+24:0315:52
16Johnny GustafssonGamleby OK54:30+24:1515:56
Bo JernbergOK Roxenej start
Claus PetersenOK Motalaej start

D70

2 840 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margareta LarssonOK Njudung37:4313:16
2Eva KjellmanVandrarringen38:14+0:3113:27
3Carina LindmanFinspångs SOK41:32+3:4914:37
4Sonja HanssonGOIF Tjalve46:45+9:0216:27
5Kerstin BengtssonMotala AIF OL49:40+11:5717:29
6Britt PetterssonOK Roxen50:51+13:0817:54
7Chatarina AnderssonOK Motala52:48+15:0518:35
8Karin RenbergOK Kolmården57:56+20:1320:23
9Eivor PetterssonGamleby OK1:04:20+26:3722:39

H70

3 220 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland AlsénOK Roxen35:0310:53
2Jerry MartinssonOK Motala38:12+3:0911:51
3Lennart PetterssonBjörkfors GOIF40:27+5:2412:33
4Kjell HolmströmBjörkfors GOIF41:56+6:5313:01
5Thomas KleistBoxholm-Mjölby OL42:19+7:1613:08
6Nils SjödinGOIF Tjalve46:04+11:0114:18
7Leif SamorTjällmo-Godegårds OK46:47+11:4414:31
8Håkan KarlssonOK Motala46:48+11:4514:32
9Bertil WahlqvistIFK Norrköpings OK46:56+11:5314:34
10Lars HammarströmOK Kolmården50:30+15:2715:40
11Stig JonssonBjörkfors GOIF52:03+17:0016:09
12Kenneth RulanderBjörkfors GOIF55:52+20:4917:20
13Arne AnderssonOK Motala57:52+22:4917:58
14Uno BergOK Motala59:58+24:5518:37
15Anders SternöOK Roxen1:04:45+29:4220:06
Stefan G LarssonOK Njudungej godkänd
Rolf-Inge KarlssonBoxholm-Mjölby OLej start
Bengt KarlssonBoxholm-Mjölby OLej start

D75

2 070 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gudrun TigerLinköpings AIK48:1023:16

H75

3 220 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gösta LindmanFinspångs SOK48:1314:58
2Bertil ArdellOK Roxen51:41+3:2816:03
3Roland SkyttBjörkfors GOIF52:26+4:1316:17
4Lars KjellmanVandrarringen54:32+6:1916:56
5Bengt KarlssonLinköpings AIK54:57+6:4417:03
6Ellert ThunholmOK Roxen55:53+7:4017:21
7Per-Inge SvenssonOK Eken57:35+9:2217:52
8Anders CarlssonSkåneslättens OL58:56+10:4318:18
9Arne WallbergOK Eken1:05:00+16:4720:11
10Sven JonssonOK Roxen1:08:26+20:1321:15
11Bengt KleistBoxholm-Mjölby OL1:20:47+32:3425:05
12Stig BengtssonMotala AIF OL1:24:55+36:4226:22
Leif AnderssonOK Motalaej godkänd
Ola NordströmOK Roxenej start

D80

2 070 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonna EngblomLinköpings AIK59:4028:49

H80

2 840 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Holger PerssonOK Eken46:5616:31
2Nils-Erik ÅbergTjällmo-Godegårds OK47:53+0:5716:51
3Carleric TigerLinköpings AIK53:07+6:1118:42
4Rubert EngblomLinköpings AIK57:07+10:1120:06
5Anders AdlerLinköpings AIK59:45+12:4921:02

H85

2 070 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Ole TveteLinköpings AIKej start

Inskolning

1 770 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Ebbe ArlidStjärnorps SKfullföljt
Lova BraamOK Denselnfullföljt
Emmy DalhammerStjärnorps SKfullföljt
Linus FredsbergOK Roxenfullföljt
Sanna JosefssonOK Kolmårdenfullföljt
Hannes PetersonOK Denselnfullföljt
Fredrik SelldinStjärnorps SKfullföljt
Oskar SelldinStjärnorps SKfullföljt
Axel AnderssonLinköpings OKej start
Siri DalhammerStjärnorps SKej start

U1

1 770 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar SvenskTjällmo-Godegårds OK14:278:09
2Mille LangerOK Roxen15:32+1:058:46
3Vincent DahmGOIF Tjalve15:51+1:248:57
4Tilda MalmströmGOIF Tjalve16:07+1:409:06
5Livia StrömStjärnorps SK17:07+2:409:40
6Tilde EvebornOK Roxen17:18+2:519:46
7Melker CarlssonKFUM Örebro OK17:52+3:2510:05
8Nora KleinBjörkfors GOIF17:55+3:2810:07
9Amilia StrömStjärnorps SK19:20+4:5310:55
10Edvin DahlénOK Njudung23:43+9:1613:23
11Harald CarlssonKFUM Örebro OK24:55+10:2814:04
12Vilhelm ThomassenLinköpings OK31:02+16:3517:31
13Albin HanssonIK Uven31:09+16:4217:35
14Hilda BrantvallOK Denseln42:47+28:2024:10
Alice EttlingSkogspojkarnas OKej godkänd
Theo DoverforsTjällmo-Godegårds OKej start
Miriam GustafssonTrosabygdens OKej start

U2

2 370 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wilmer KämpeOK Denseln23:149:48
2Oskar KarlqvistTjällmo-Godegårds OK38:06+14:5216:04
3Johanna CronaOK Södertörn44:16+21:0218:40
4Malva ÖsterbergOK Eken51:12+27:5821:36
5Jalmar OtterströmLinköpings OK53:42+30:2822:39
6Love OtterströmLinköpings OK53:45+30:3122:40
Edvin ÅttingLinköpings OKej godkänd
Lisa AnderssonSkogspojkarnas OKej start
Moa PihlströmOK Roxenej start
Theo ÅrbrinkLinköpings OKej start

Öppen motion 1

2 370 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liselott AnderssonKlubblös36:4715:31

Öppen motion 3

2 540 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten LindholmTjällmo-Godegårds OK34:4313:40
2Jonas HanssonIK Uven37:31+2:4814:46
3Maria DahlénLinköpings OK38:02+3:1914:58
4Marie CronaOK Södertörn39:23+4:4015:30
5Ulf SvenssonNAIS Orienteringsklubb51:47+17:0420:23
6Carina LindholmTjällmo-Godegårds OK53:15+18:3220:57
7Anna WirénLinköpings Skidklubb56:41+21:5822:18
8Klara DahlénOK Njudung1:00:45+26:0223:55
9Frida DahlénLinköpings OK1:00:50+26:0723:57
10Ann-Sofi KromnérSkogspojkarnas OK1:07:35+32:5226:36
Isak DahlénLinköpings OKej godkänd
Centh PåledalSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Lisa NilssonKlubblösej godkänd

Öppen motion 5

3 500 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna PetersonOK Denseln37:3510:44
2Kjell JosefssonOK Kolmården41:15+3:4011:47
3Axel JohanssonFinspångs SOK42:51+5:1612:14
4Henrik JohanssonSOK Aneby43:40+6:0512:28
5Erik HanssonOK Roxen45:10+7:3512:54
6Maria EngqvistHammarkinds OK45:23+7:4812:58
7Sofia KleinBjörkfors GOIF46:05+8:3013:10
8Daniel ÖstlundOK Kolmården47:30+9:5513:34
9Cecilia BjörkhammerBjörkfors GOIF47:38+10:0313:36
10Anna-Karin SalovaaraOK Roxen50:48+13:1314:30
11Laila NorrmanKjula IF51:07+13:3214:36
12Linda AlmgrenOK Kolmården51:39+14:0414:45
13Anna KarlqvistTjällmo-Godegårds OK54:15+16:4015:30
14Mikael FyhrSOK Aneby54:52+17:1715:40
15Karin HemmingsVimmerby OK59:09+21:3416:54
16Joakim WalterssonOK Roxen59:26+21:5116:58
17Johan DahmGOIF Tjalve1:00:09+22:3417:11
18Esko LeinonenOK Kolmården1:01:25+23:5017:32
19Patrik JutterströmBoxholm-Mjölby OL1:04:01+26:2618:17
20Erik CarlssonKlubblös1:04:36+27:0118:27
21Susanne MagnussonNAIS Orienteringsklubb1:05:57+28:2218:50
22Hanna KromnérSkogspojkarnas OK1:06:35+29:0019:01
23Gert KromnérSkogspojkarnas OK1:06:50+29:1519:05
24Pernilla TunessonSkogspojkarnas OK1:11:21+33:4620:23
25Jeanette AnderssonOK Dacke1:11:55+34:2020:32
26Sara ElehedLinköpings OK1:14:50+37:1521:22
Patrik MalmströmGOIF Tjalveej godkänd
Henrik ElnegårdLinköpings OKej start

Öppen motion 7

3 280 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas TillmarOK Eken33:0810:06
2Martin AllardKlubblös37:17+4:0911:22
3Magnus AllardTjällmo-Godegårds OK38:35+5:2711:45
4Gunnel SundbergFinspångs SOK38:37+5:2911:46
5Bo PetterssonÖstgöta Helikopter SK & IF41:17+8:0912:35
6Åsa BraamOK Denseln44:28+11:2013:33
7Anna KullbergBjörkfors GOIF44:35+11:2713:35
8Nils-Göran KämpeOK Denseln49:35+16:2715:07
9Hans-Åke ChristianssonGamleby OK51:25+18:1715:40
10Linus EricsonSödertälje-Nykvarn OF52:36+19:2816:02
10Joakim KjellbergBjörkfors GOIF52:36+19:2816:02
12Anneli WiklundFinspångs SOK53:35+20:2716:20
13Per FröbergGOIF Tjalve54:11+21:0316:31
14Hans KleistOK Roxen54:23+21:1516:34
15Maria LangerOK Roxen56:20+23:1217:10
16Marie HåkanssonOK Kolmården58:19+25:1117:46
17Lena LindmanFinspångs SOK58:29+25:2117:49
18Sofia CronaOK Södertörn58:39+25:3117:52
19Jan-Åke AnderssonOK Denseln1:03:01+29:5319:12
20Anna FröbergOK Roxen1:03:19+30:1119:18
21Claes CronaOK Södertörn1:12:54+39:4622:13
Mattias FredsbergOK Roxenej godkänd
Kristine HjortOK Roxenej start

Öppen motion 8

4 220 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik JanssonKFUM Örebro OK28:316:45
2Stefan KarlssonOK Denseln28:43+0:126:48
3Sören PåledalOK Roxen32:30+3:597:42
4Anton SundgrenLånghundra IF33:25+4:547:55
5Jonas BraamOK Denseln33:53+5:228:01
6Robert PetterssonIF Thor36:47+8:168:42
7Rikard ErikssonTjällmo-Godegårds OK37:01+8:308:46
8Jonny KarlssonOK Denseln38:33+10:029:08
9Magnus EekOK Eken41:06+12:359:44
10Ulf JohnssonSkogspojkarnas OK41:09+12:389:45
11Anders PrästingsDomnarvets GOIF42:10+13:399:59
12Erik KjellgrenHammarkinds OK43:28+14:5710:18
13Julia TjärnströmLinköpings OK44:32+16:0110:33
14Vesa JussilaNAIS Orienteringsklubb44:55+16:2410:38
15Erik StridÖsterfärnebo IF45:21+16:5010:44
16Daniel AxelssonMålilla OK45:22+16:5110:45
17Göran BlombergGOIF Tjalve45:53+17:2210:52
18Karin SvenssonFinspångs SOK46:04+17:3310:54
19Fredrik KämpeOK Denseln46:29+17:5811:00
20Karolina HellgrenKlubblös46:45+18:1411:04
20Jesper WaldfeltFinspångs SOK46:45+18:1411:04
22Mikael LangerOK Roxen47:46+19:1511:19
23Hans PetterssonLinköpingsSkidklubb50:39+22:0812:00
24Hannes TomassonLinköpings OK51:06+22:3512:06
25Ralf LindgrenNAIS Orienteringsklubb51:25+22:5412:11
26David RosénKlubblös51:58+23:2712:18
27Johan FridströmFinspångs SOK53:30+24:5912:40
28Jan KaleredOK Denseln55:02+26:3113:02
29Ove SvenssonKlubblös55:16+26:4513:05
30Linda EdströmSundsvalls OK57:30+28:5913:37
31Peter StenbäckNAIS Orienteringsklubb58:52+30:2113:56
32Markus KleinBjörkfors GOIF1:00:37+32:0614:21
33Jörgen HjortOK Roxen1:01:36+33:0514:35
34Kristian NilssonÖstgöta Helikopter SK & IF1:02:10+33:3914:43
35Frida PrästingsDomnarvets GOIF1:03:06+34:3514:57
36William HollowellOK Tyr1:09:25+40:5416:26
37Peter DahlénLinköpings OK1:11:14+42:4316:52
38Anders AxelssonFinspångs SOK1:11:58+43:2717:03

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser