Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Oktoberracet

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Oktoberracet
Arrangörsorganisation: OK Enen
Datum: söndag 25 oktober 2015

D21

4 420 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK24:485:36
2Johanna EngströmOK Hällen27:20+2:326:11
3Annika BillstamOK Linné28:45+3:576:30
4Johanna ÖbergRyda SK29:58+5:106:46
5Rebecka OlssonOK Linné30:46+5:586:57
6Maria SjölanderOK Rodhen32:41+7:537:23
7Jenny WesterberghRasbo IK32:45+7:577:24
8Katrina BerganderOK Linné33:37+8:497:36
9Anna ZetterbergVästerås SOK34:17+9:297:45
10Emma HagrotTäby OK34:26+9:387:47
11Johanna LarssonKöping-Kolsva OK34:39+9:517:50
12Jessica SöllvanderOK Rodhen34:42+9:547:51
13Moa KjellstrandCentrum OK34:44+9:567:51
14Åsa Zetterberg-ErikssonOK Djerf35:39+10:518:03
15Elin SundqvistTullinge SK36:34+11:468:16
16Karna ThorssonOK Linné38:09+13:218:37
17Gunilla SvärdIF Thor38:59+14:118:49
18Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK39:05+14:178:50
19Marie SpångmyrLeksands OK40:11+15:239:05
20Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF40:29+15:419:09
21Linda RinaldoOK Tor40:50+16:029:14
22Ronja HillTumba-Mälarhöjden OK41:55+17:079:29
23Katarina GalleJärfälla OK43:29+18:419:50
24Anna BirkestålKöping-Kolsva OK45:34+20:4610:18
25Aino LeijonAvesta OK54:31+29:4312:20
26Hanna KlarSäterbygdens OK57:52+33:0413:05
27Sophia GalleJärfälla OK57:54+33:0613:05
Sandra BurénKöping-Kolsva OKej start
Mirjam DalénSala OKej start
Tove BrattgårdIFK Lidingö SOKej start
Emma Pihl SkoogOK Linnéej start
Rebecka HoppeIF Thorej start

H21

5 570 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thierry GueorgiouKalevan Rasti27:134:53
2Albin RidefeltOK Linné28:18+1:055:04
3Jon AnderssonIFK Umeå31:27+4:145:38
4Christoffer SchönningJärfälla OK31:31+4:185:39
5Oskar SandbergSäterbygdens OK32:04+4:515:45
6Martin JanssonOK Rodhen32:30+5:175:50
7Johan AhlströmVästerås SOK32:40+5:275:51
8Johan HameliusOK Linné33:42+6:296:03
9Anders HåkanssonOK Linné34:00+6:476:06
10Niklas LöwegrenStora Tuna OK34:06+6:536:07
11Nils OlssonOK Linné34:11+6:586:08
12Jonas EklundOK Rodhen34:13+7:006:08
13Anders ÖsterlundVästerås SOK34:31+7:186:11
14Anders BoströmOK Linné35:14+8:016:19
15Magnus BjörkOK Rodhen35:35+8:226:23
16Marcus EkKöping-Kolsva OK35:53+8:406:26
17Conny ForsbergLånghundra IF36:02+8:496:28
18Henrik RoosOK Linné36:30+9:176:33
19Ulrik ImbergOK Linné36:42+9:296:35
20Johan LindqvistTäby OK36:56+9:436:37
21Pontus JohanssonOK Linné37:05+9:526:39
22Henrik WickströmArboga OK37:48+10:356:47
23Erik FernlundSäterbygdens OK38:22+11:096:53
24Jonas VikströmKöping-Kolsva OK38:35+11:226:55
25Ove OksvoldCentrum OK39:41+12:287:07
26Daniel OlsenSödertälje-Nykvarn OF40:09+12:567:12
27Cristian LarssonKöping-Kolsva OK40:39+13:267:17
28Johan CelanderKöping-Kolsva OK41:16+14:037:24
29Ulf BergströmOK Rodhen42:07+14:547:33
30Håkan AnderssonVästerås SOK42:08+14:557:33
31Simon EklövOK Linné42:53+15:407:41
32Filip IvermarkVästerås SOK43:00+15:477:43
33Thomas EkKöping-Kolsva OK44:37+17:248:00
34Anton ThorstenssonIK Hakarpspojkarna44:45+17:328:02
35Niklas ReinholdssonIF Thor45:23+18:108:08
36Johan ForsstedtSöders-Tyresö45:37+18:248:11
37Christoffer AndersenIK Gandvik47:43+20:308:34
38Aleksandr ManoilovJärfälla OK53:10+25:579:32
39Arvid RinaldoOK Tor53:46+26:339:39
40Anders LindgrenLånghundra IF58:11+30:5810:26
41Emil JanssonOK Rodhen59:23+32:1010:39
Martin NorrbomSala OKdiskvalificerad
Michael WickströmArboga OKdiskvalificerad
Joakim AlmtorpLånghundra IFej start
David PetterssonOK Ravinenej start
Johan SundénVästerås SOKej start

D20

3 890 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa JohanssonOK Rodhen35:369:09
2Sara HamreforsVästerås SOK43:06+7:3011:04

H18

4 320 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Waldemar AnderssonOK Roslagen25:545:59
2Johannes RidefeltOK Linné26:15+0:216:04
3Simon SchusterVallentuna-Össeby OL26:27+0:336:07
4Daniel Carlson BjernaldOK Linné27:12+1:186:17
5Jason BransomeOK Ravinen27:46+1:526:25
6Tuve MöllerOK Linné28:29+2:356:35
7Rasmus MöllerArboga OK28:47+2:536:39
8Alfred LönnVästerås SOK30:09+4:156:58
9Anton KällströmSala OK30:21+4:277:01
10Bobby BrahmLånghundra IF30:37+4:437:05
11Ludwig BergfalkJärfälla OK30:47+4:537:07
12Simon ÖsterlundVästerås SOK32:33+6:397:32
13Johan EdenhamnLänna IF33:45+7:517:48
14Nils AlexanderssonStora Tuna OK36:00+10:068:20
15Henrik HamreforsVästerås SOK36:23+10:298:25
16Nicklas DeWittLänna IF37:07+11:138:35
17Isak WadmanVästerås SOK39:14+13:209:04
18Erik CallebergSnättringe SK39:42+13:489:11
19Alexander AlnessLånghundra IF40:17+14:239:19
20Dan ÖsterlundVästerås SOK40:46+14:529:26
21Erik NielsenOK Linné51:47+25:5311:59
22Daniel CarlgrenSala OK57:47+31:5313:22

D16

4 060 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra BoströmOK Linné29:157:12
2Malva SteenOK Enen33:24+4:098:13
3Lina SvärdIF Thor33:41+4:268:17
4Ellen FrostOK Roslagen34:11+4:568:25
5Maria JanssonOK Linné35:53+6:388:50
6Wilma GilleOK Roslagen37:35+8:209:15
7Tindra JernströmAvesta OK37:43+8:289:17
8Alva RyttherVästerbergslagens OL38:02+8:479:22
9Alva LindellIF Thor46:20+17:0511:24
10Sofia BerglundSigtuna OK54:26+25:1113:24
11Emma BernerssonOK Enen54:45+25:3013:29
12Elin BlomkvistOK Tyr54:50+25:3513:30
13Hanna SundströmVästerås SOK1:00:24+31:0914:52
14Tua WigforssArboga OK1:30:14+1:00:5922:13

H16

4 110 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John LarssonRånäs OK24:345:58
2Simon FriskGustavsbergs OK25:19+0:456:09
3Emil GrehnOK Rodhen26:30+1:566:26
4Erik HannrupIF Thor28:06+3:326:50
5Fredrik HamreforsVästerås SOK29:16+4:427:07
6Johan CallebergSnättringe SK29:56+5:227:16
7Emil JonsellIF Thor30:46+6:127:29
7Pontus BierfeldtÄrla IF30:46+6:127:29
9Emil ArvidssonSäterbygdens OK31:58+7:247:46
10William ErnlundOK Linné32:45+8:117:58
11Axel BergströmOK Rodhen34:07+9:338:18
12Filip ElihnOK Linné36:29+11:558:52
13Andreas JohnsonSigtuna OK40:23+15:499:49
14Jesper NyströmIF Thor52:05+27:3112:40
Samuel NorénOK Enendiskvalificerad
Jakob VestmanOK Österåkerej start
Elias TidevallSkogsluffarnas OKej start
Nils OttossonGävle OKej start
Fredrik GlänneforsSöders-Tyresöej start
Karl BrahmLånghundra IFej start

D14

3 110 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes BromanOK Roslagen23:147:28
2Ebba LindellIF Thor25:19+2:058:08
3Lovisa WigertzLånghundra IF25:55+2:418:20
4Malin BierfeldtÄrla IF29:46+6:329:34
5Anna LithellOK Linné31:35+8:2110:09
6Therese NilssonOK Österåker31:56+8:4210:16
7Emilia BergströmOK Rodhen32:06+8:5210:19
8Lovisa HambäckLånghundra IF33:33+10:1910:47
9Maja HolmgrenVästerås SOK34:32+11:1811:06
10Alva JonssonLånghundra IF37:38+14:2412:06
11Jennifer SvenssonKorsnäs IF OK37:54+14:4012:11
12Kristina LindgrenVästerås SOK38:26+15:1212:21
Elsa KarlssonIF Thorej start

H14

3 110 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid RoosOK Linné21:196:51
2Philip ForngrenVallentuna-Össeby OL22:49+1:307:20
3Andreas NäslundVästerås SOK22:57+1:387:22
4Axel Leijon ThorellLånghundra IF23:21+2:027:30
5Emil BoströmOK Linné24:47+3:287:58
6Casper HedarOK Tor25:40+4:218:15
7Oskar SundblomRånäs OK27:21+6:028:47
8Kevin SjölanderOK Rodhen28:02+6:439:00
9David ErikssonArboga OK28:26+7:079:08
10Casper VånsjöArboga OK29:19+8:009:25
11Ville FontellOK Enen29:21+8:029:26
12Alvin CraigOK Ravinen29:41+8:229:32
13Oskar StenviOK Linné29:53+8:349:36
14Gustav GöranssonArboga OK30:27+9:089:47
15Markus ÖsterlundVästerås SOK30:48+9:299:54
16Pontus LindgrenVästerås SOK33:08+11:4910:39
17Arvid BylundIF Thor36:03+14:4411:35
18Otto BalckVallentuna-Össeby OL36:35+15:1611:45
19John McLellandOK Rodhen39:12+17:5312:36
20Hampus GörlOK Enen51:21+30:0216:30
21Elias LarssonOK Enen1:09:01+47:4222:11
22Daniel JensenArboga OK1:16:54+55:3524:43
Emil AhlströmVästerås SOKdiskvalificerad
Martin SandqvistVästerås SOKdiskvalificerad
Nikolaj WikelingArboga OKej start
Filip BäckArboga OKej start
Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOKej start
Albin ForsbergLånghundra IFej start

D14 Kort

2 120 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda WigforssArboga OK20:199:35

D12

2 120 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna RoosOK Linné16:157:39
2Cornelia KrafftLänna IF17:15+1:008:08
3Ida ÖsterbergGustavsbergs OK17:59+1:448:28
4Fannie SjölanderOK Rodhen18:21+2:068:39
5Disa SvenssonKorsnäs IF OK19:19+3:049:06
6Amanda HallVästerås SOK19:30+3:159:11
7Moa LundinOK Linné19:38+3:239:15
8Maja AhlströmVästerås SOK20:14+3:599:32
9Ellen HannrupIF Thor20:34+4:199:42
10Agnes WallinKorsnäs IF OK21:08+4:539:58
11Nora HändigOK Hedströmmen21:59+5:4410:22
12Sofie ThornellVästerås SOK22:44+6:2910:43
13Lisa NilssonOK Linné23:19+7:0410:59
14Agnes Söllvander-EklundOK Rodhen24:37+8:2211:36
15Lovis HellstenNyköpings OK25:16+9:0111:55
16Ella WilhelmssonOK Hedströmmen25:21+9:0611:57
17Cajsa VånsjöArboga OK25:33+9:1812:03
18Enni LundbergOK Kåre25:45+9:3012:08
19Linn RistoOK Linné26:23+10:0812:26
20Fanny AnderssonVästerås SOK27:08+10:5312:47
21Klara SöderlundAvesta OK33:27+17:1215:46
22Emelie EngvallSala OK40:00+23:4518:52
Klara SjöströmVästerås SOKdiskvalificerad
Ida WilhelmssonOK Hedströmmendiskvalificerad
Ebba OttossonGävle OKej start

H12

2 120 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik BovalliusJärfälla OK13:386:25
2Edvin HellstenNyköpings OK14:15+0:376:43
3Aron HellgrenIF Thor14:26+0:486:48
4Hjalmar SandbergOK Älvsjö-Örby16:07+2:297:36
5Elias WesterberghRasbo IK16:08+2:307:36
6Lucas AhlströmVästerås SOK16:49+3:117:55
7Viktor BoströmOK Linné18:13+4:358:35
8Hampus PerssonOK Enen21:21+7:4310:04
9Eric BäckArboga OK23:33+9:5511:06
10Simon SvenssonKorsnäs IF OK23:53+10:1511:15
11Erik BernerssonOK Enen33:07+19:2915:37
Noah AndertoftVästerås SOKej start
Pelle NilssonOK Linnéej start

D12 Kort

1 970 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara WallinKorsnäs IF OK31:2815:58

D10

1 970 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa HallVästerås SOK18:439:30
2Felicia KrafftLänna IF21:23+2:4010:51
3Alva WickströmArboga OK21:46+3:0311:02
4Smilla AndertoftVästerås SOK23:40+4:5712:00
5Amanda BäckArboga OK24:18+5:3512:20
6Amanda RådströmOK Enen26:24+7:4113:24
7Nova SahlénVästerås SOK34:29+15:4617:30
Elsa EklundOK Rodhendiskvalificerad
Matilda PerssonOK Enendiskvalificerad
Hillevi LarssonOK Enenej start

H10

1 970 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Max ÖsterbergGustavsbergs OK12:546:32
2Olle SandbergOK Älvsjö-Örby14:28+1:347:20
3Svante SandvikAttunda OK15:15+2:217:44
4Malte HellgrenIF Thor15:41+2:477:57
5Erik PalmVästerås SOK15:55+3:018:04
6Hugo JaremalmVallentuna-Össeby OL16:08+3:148:11
7Emil ÅbergOK Linné16:42+3:488:28
8Dennis BjurstedtSurahammars SOK16:45+3:518:30
9Rasmus ExellLänna IF18:11+5:179:13
10Viggo IngwersenOK Enen19:07+6:139:42
11Alfons WesterberghRasbo IK24:19+11:2512:20
12Filip BorellOK Linné24:28+11:3412:25
13Rasmus HedarOK Tor25:37+12:4313:00
14Jonatan VånsjöArboga OK26:24+13:3013:24
15Harald OlssonOK Linné28:26+15:3214:25
16Lucas BorellOK Linné33:05+20:1116:47
Simon LundellOK Österåkerej start
Love BylundIF Thorej start
Carl SandqvistVästerås SOKej start

D35

4 010 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna JanssonRånäs OK44:4311:09
2Stina ÅbergOK Linné49:08+4:2512:15

H35

4 860 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas ErikssonLänna IF33:196:51
2Jonas KarlssonOK Tylöskog38:51+5:327:59
3Jonas SellingLänna IF40:01+6:428:14
4Mathias TärnlundOK Linné42:37+9:188:46
5Andreas KrafftLänna IF42:53+9:348:49
6Johan SandbergAttunda OK52:38+19:1910:49
Erik HellstenNyköpings OKdiskvalificerad

D40

3 890 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria Von SchmalenséeAttunda OK28:597:27
2Anna LindgrenVästerås SOK31:14+2:158:01
3Helene NilssonOK Linné31:33+2:348:06
4Annika LundströmSundbybergs IK32:07+3:088:15
5Yvonne GrehnOK Rodhen33:22+4:238:34
6Sofie BergendahlIF Thor33:28+4:298:36
7Anna NygårdVästerås SOK35:13+6:149:03
8Karin LindellIF Thor37:48+8:499:43
9Malena AhlströmVästerås SOK37:52+8:539:44
10Ulrika RåbergOK Tyr38:15+9:169:49
11Eva PalmVästerås SOK38:43+9:449:57
12Anna HallVästerås SOK46:06+17:0711:51
13Karolina AnderssonLänna IF46:38+17:3911:59
14Michaela LundellOK Österåker47:19+18:2012:09
15Sofia KrafftLänna IF50:49+21:5013:03
16Stina BorängSnättringe SK54:52+25:5314:06
Anna Karin OlmIF Thorej start
Annette RoosOK Linnéej start
Marie BerggrenFagersta OKej start
Pernilla SvedinLånghundra IFej start

H40

4 820 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen HellgrenIF Thor30:486:23
2Olof BorellOK Linné32:28+1:406:44
3Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK32:49+2:016:48
4Mats ÅbergOK Linné33:05+2:176:51
5Fredrik N. JanssonVästerbergslagens OL35:14+4:267:18
6Eric JaremalmVallentuna-Össeby OL37:20+6:327:44
7Marcus JohnssonAvesta OK41:28+10:408:36
8Anders SahlénVästerås SOK41:45+10:578:39
9Johan LundbergOK Kåre42:57+12:098:54
10Fredrik LindellIF Thor45:49+15:019:30
11Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK47:18+16:309:48
12Niklas SöderlundAvesta OK47:51+17:039:55
13Andreas EhnIF Thor50:17+19:2910:25
Johan BlomsterIF Thordiskvalificerad
Robert CederholmLänna IFdiskvalificerad

D45

3 800 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine NordströmOK Triangeln28:367:31
2Annika SundströmVästerås SOK32:42+4:068:36
3Marie HedarOK Tor34:50+6:149:10
4Madeleine LimparAttunda OK36:16+7:409:32
5Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK37:03+8:279:45
6Ann RollerJärfälla OK37:17+8:419:48
7Lena GrandinOK Linné38:00+9:2410:00
8Maria OlssonHJS-Vansbro OK39:13+10:3710:19
9Pia GuståsOK Linné45:11+16:3511:53
10Charlotta WallinKorsnäs IF OK45:31+16:5511:58
11Susanne BovalliusJärfälla OK47:25+18:4912:28
12Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK48:37+20:0112:47
13Ann-Sofie EdenhamnLänna IF50:15+21:3913:13
14Lena BrobergSnättringe SK54:00+25:2414:12

H45

4 650 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna25:275:28
2Robert PalmVästerås SOK27:02+1:355:48
3Rickard EkmanOK Roslagen28:04+2:376:02
4Ola HultinOK Roslagen28:15+2:486:04
5Ola JernströmAvesta OK28:31+3:046:07
6Mats JonsellIF Thor28:35+3:086:08
7Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK31:17+5:506:43
8Ola BovalliusJärfälla OK31:26+5:596:45
9Daniel OlmIF Thor31:35+6:086:47
10Ulf JanssonOK Triangeln32:19+6:526:56
11Joakim SkantzeSundbybergs IK32:39+7:127:01
12Joakim AhlströmVästerås SOK32:43+7:167:02
13Håkan BlomkvistSkattkärrs SOK32:45+7:187:02
14Mats GunnemyrSöders-Tyresö33:45+8:187:15
15Tomas JonssonVandrarringen33:51+8:247:16
16Håkan OlofssonÄrla IF34:24+8:577:23
17Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK34:34+9:077:26
18Olle SjöforsOK Älme34:38+9:117:26
19Fredrik SandbergOK Älvsjö-Örby35:31+10:047:38
20Jens AndertoftVästerås SOK37:57+12:308:09
21Magnus GrafströmCentrum OK40:23+14:568:41
22Staffan BromanOK Roslagen41:34+16:078:56
23Jens AnderssonOK Roslagen42:29+17:029:08
24Anders BerkelundVäsby OK43:30+18:039:21
25Peter NyströmIF Thor44:29+19:029:33
26Johan EngvallSala OK49:25+23:5810:37
27Johan KarlssonIF Thor53:55+28:2811:35
28David LindgrenVästerås SOK55:30+30:0311:56
29Lars HallVästerås SOK58:14+32:4712:31
Stephen CraigOK Ravinendiskvalificerad
Johan JakobssonLånghundra IFej start
Tomas GlanshedHaninge SOKej start
Lars SegermanSkarpnäcks OLej start
Patrik OttossonGävle OKej start
John SolbreckLånghundra IFej start

D50

3 570 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mia BierfeldtÄrla IF27:417:45
2Dorothe SpillmannIF Thor31:31+3:508:49
3Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL32:24+4:439:04
4Eva WadmanVästerås SOK33:05+5:249:16
5Maria HartOK Linné33:06+5:259:16
6Helena HolmbergKöping-Kolsva OK33:38+5:579:25
7Carina SandbergSäterbygdens OK34:27+6:469:38
8Mona BierfeldtÄrla IF34:32+6:519:40
9Anna-Karin SundqvistTullinge SK35:17+7:369:52
10Eva SvanbergJärfälla OK36:25+8:4410:12
11Cathrine JohanssonTierps SOK37:28+9:4710:29
12Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL38:03+10:2210:39
13Anki GustafssonSäterbygdens OK38:13+10:3210:42
14Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK38:39+10:5810:49
15Mia GustafssonOK Kåre40:20+12:3911:17
16Anna Lindskoog PetterssonAttunda OK41:13+13:3211:32
17Elisabet ElmertoftNorbergs OK42:13+14:3211:49
18Pia ThunmanOK Linné42:38+14:5711:56
19Marie LarssonKöping-Kolsva OK43:17+15:3612:07
20Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK46:49+19:0813:06
21Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL49:35+21:5413:53
22Annette WigertzLånghundra IF52:35+24:5414:43
23Elsa BrahmLånghundra IF1:00:27+32:4616:55
Ingrid AlexanderssonStora Tuna OKdiskvalificerad
Lena NilssonOK Linnéutgått
Madelene BjernulfSundbybergs IKej start
Kristina BergstrandSöders-Tyresöej start
Kristina KlangHaninge SOKej start

H50

4 320 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan BjurstedtSurahammars SOK27:226:20
2Mats SundbüeSträngnäs-Malmby OL29:06+1:446:44
3Peter NordströmTäby OK30:07+2:456:58
4Per GrywenzOK Linné30:28+3:067:03
5Carl BymanVästerås SOK30:34+3:127:04 Ladda ner rutt i gpx-format
6Mårten KällströmSala OK31:17+3:557:14
7Per WintherVästerbergslagens OL31:27+4:057:16
8Peter HambäckLånghundra IF32:07+4:457:26
9Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF32:20+4:587:29
10Per SundströmVästerås SOK32:51+5:297:36
11Sven WigertzLånghundra IF34:01+6:397:52
12Jan NylundMariestads FK34:18+6:567:56
13Per SandbergSäterbygdens OK34:41+7:198:01
14Håkan PantzarKjula IF34:55+7:338:04
15Thomas CallebergSnättringe SK35:13+7:518:09
16Bo NorrmanKjula IF35:19+7:578:10
17Robert ÖstlundSäterbygdens OK37:46+10:248:44
18Karl-Erik EngblomValbo AIF38:19+10:578:52
19Anders S NybergSäterbygdens OK39:03+11:419:02
20Hans OlsénSundbybergs IK39:20+11:589:06
21Roger TinglöfVäsby OK39:53+12:319:13
22Peter YlsöbäckKjula IF40:04+12:429:16
23Ulf HamreforsVästerås SOK40:36+13:149:23
24Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK41:21+13:599:34
25Kjell RistoOK Linné41:46+14:249:40
26Anders BrinkmanVandrarringen41:55+14:339:42
27Per WadmanVästerås SOK41:57+14:359:42
28Ulf NilssonJärfälla OK41:58+14:369:42
29Håkan AlmqvistOK Djerf42:35+15:139:51
30Ulf KarlssonÄrla IF43:12+15:5010:00
31Klas LindgrenVästerås SOK43:20+15:5810:01
32Thomas ArvidssonSäterbygdens OK45:10+17:4810:27
33Mikael EgnebladKjula IF45:13+17:5110:28
34Jörgen DalénSala OK45:36+18:1410:33
35Lars SkymbergKFUM Örebro OK46:33+19:1110:46
36Stefan NilssonOK Linné49:21+21:5911:25
37Thomas JanssonLänna IF51:45+24:2311:58
38Johan KarlssonNorbergs OK56:31+29:0913:04
39Peter HändigOK Hedströmmen1:03:14+35:5214:38
40Bo WallinKorsnäs IF OK1:18:34+51:1218:11
Christer JohanssonOK Ravinendiskvalificerad
Mats JönssonKorsnäs IF OKdiskvalificerad
Per EdenhamnLänna IFej start
Ola TorstenssonVästerås SOKej start
Michael HolmgrenIF Thorej start
Magnus ThorOK Bävernej start

D55

3 570 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK32:329:06
2Susanne PerssonÄrla IF33:16+0:449:19
3Marie MalmborgSöders-Tyresö35:33+3:019:57
4Karin JanssonOK Rodhen36:02+3:3010:05
5Anna-Sofie LundmanOK Roslagen36:23+3:5110:11
6Carina DoyleSundbybergs IK38:56+6:2410:54
7Laila SpångmyrIK Jarl Rättvik39:33+7:0111:04
8Malin BromanLänna IF41:50+9:1811:43
9Brita NilssonOK Linné43:55+11:2312:18
10Monica OhlinRånäs OK47:16+14:4413:14
11Christina OhlinRånäs OK48:30+15:5813:35
12Eva WareniusAvesta OK51:32+19:0014:26
Carina JohanssonOK Borgenej start

H55

4 010 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy HolmérVäsby OK26:396:38
2Roland NotstamArboga OK28:52+2:137:11
3Lars-Olof JanssonOK Linné28:56+2:177:12
4Hans TarandiIFK Lidingö SOK29:54+3:157:27
5Gunnar LangsSkarpnäcks OL30:07+3:287:30
6Jan-Olov BergmanVästerås SOK30:42+4:037:39
7Lars OhlinRånäs OK30:55+4:167:42
8Ulf BurmanGustavsbergs OK32:25+5:468:05
9Kjell KlarSäterbygdens OK32:28+5:498:05
10Leif GustafssonSäterbygdens OK33:02+6:238:14
11Lars ForsstedtSöders-Tyresö33:12+6:338:16
12Anders LöfgrenJärfälla OK33:31+6:528:21
13Mikael SundqvistTullinge SK34:36+7:578:37
14Björn SöderbäckOK Linné34:44+8:058:39
15Kjell BomanSöderhamns OK35:06+8:278:45
16Tapani MattusIFK Lidingö SOK35:17+8:388:47
17Björn RosendahlÄrla IF35:21+8:428:48
18Mats LundmanOK Roslagen36:05+9:268:59
19Per-Olof OlofssonSigtuna OK37:14+10:359:17
20Mats LandquistKöping-Kolsva OK37:18+10:399:18
21Gunnar SvanbergJärfälla OK37:43+11:049:24
22Gunnar JonssonHallstahammars OK37:56+11:179:27
23Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby37:57+11:189:27
24Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK39:24+12:459:49
25Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF39:39+13:009:53
26Lars HagrotTäby OK40:34+13:5510:06
27Eddie BjärrenholtRånäs OK40:38+13:5910:07
28Svante LindgrenKorsnäs IF OK41:46+15:0710:24
29Peter EklövOK Linné43:48+17:0910:55
30Sven-Anders OlssonAttunda OK44:07+17:2811:00
31Lars RönnolsTäby OK44:58+18:1911:12
32Leif VadmanKöping-Kolsva OK45:07+18:2811:15
33Göran HedmanValbo AIF45:15+18:3611:17
34Stefan SundeliusJärfälla OK46:29+19:5011:35
35Sten-Olof MatssonLeksands OK48:49+22:1012:10
36Pelle HöökKöping-Kolsva OK49:49+23:1012:25
37Kenneth PetterssonJärfälla OK54:43+28:0413:38
Björn-Ove PetterssonAttunda OKdiskvalificerad
Per-Olov SjöströmVästerås SOKdiskvalificerad
Mats BirkestålKöping-Kolsva OKej start

D60

2 580 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL23:519:14
2Lena JanssonArboga OK24:40+0:499:33
3Anne-Chr SchunnessonAttunda OK26:17+2:2610:11
4My RönnolsTäby OK27:09+3:1810:31
5Anna-Karin JohanssonVandrarringen29:21+5:3011:22
6Marita BergSigtuna OK29:37+5:4611:28
7Titti BergendahlOK Måsen29:56+6:0511:36
8Anneli LindqvistGustavsbergs OK31:48+7:5712:19
9Gudrun PerssonHallstahammars OK33:10+9:1912:51
10Catharina EkmanVästerås SOK33:58+10:0713:09
11Annika NorströmHallstahammars OK35:14+11:2313:39
12Kerstin SundbergOK Kåre53:22+29:3120:41
13Margareta HallménAttunda OK56:40+32:4921:57
Helena HemströmGävle OKej start

H60

3 800 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF27:567:21
2Lars JakobssonVästerås SOK28:46+0:507:34
3Thom SandvikAvesta OK29:34+1:387:46
4Roland WareniusAvesta OK29:46+1:507:50
5Peter RasmussenNyköpings OK30:02+2:067:54
6Stig AnderssonOK Linné30:49+2:538:06
7Mikael TarandiIFK Lidingö SOK30:50+2:548:06
8Weine WolterÅkers IF30:56+3:008:08
9Svend Erik MathiassenOK Linné31:07+3:118:11
10Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL31:11+3:158:12
11Hans OhlinRånäs OK31:33+3:378:18
12Ivar NäsholmÄrla IF31:41+3:458:20
13Ulf RadlerJärfälla OK31:44+3:488:21
14Göran HanssonTäby OK32:15+4:198:29
15Mats HemströmGävle OK32:28+4:328:32
16Leo JohanssonVandrarringen32:49+4:538:38
17Hans-Erik SkalbergVästerås SOK33:22+5:268:46
18Dan KlangHaninge SOK33:31+5:358:49
19Per Erik FogelOK Kåre33:58+6:028:56
20Rolf KullaValbo AIF34:09+6:138:59
21Jan JohanssonIF Thor34:13+6:179:00
22Lars BoudrieVäsby OK34:32+6:369:05
23Anders HallménAttunda OK34:36+6:409:06
24Sven HedmanAttunda OK35:13+7:179:16
25Kjell JanssonLånghundra IF35:46+7:509:24
26Conny NilssonNyköpings OK37:41+9:459:55
27Gunnar MunkteliusSurahammars SOK37:44+9:489:55
28Anders KarlssonOK Linné39:12+11:1610:18
29Anders ErikssonVallentuna-Össeby OL39:25+11:2910:22
30Yngve KrantzOK Rodhen39:52+11:5610:29
31Lennart LundquistOK Nalle40:38+12:4210:41 Ladda ner rutt i gpx-format
32Peder WickströmArboga OK42:58+15:0211:18
33Curt ReinholdssonIF Thor44:01+16:0511:35
34Ove ErikssonNyköpings OK44:27+16:3111:41
35Sven-Erik LevinTierps SOK44:45+16:4911:46
36Reinhold LenneboIF Thor44:46+16:5011:46
37Hans Andersson StrinningAttunda OK48:14+20:1812:41
38Kurt MaxéSundbybergs IK52:52+24:5613:54
Peter SundgrenVallentuna-Össeby OLej start
Hans Göran PetterssonKFUM Örebro OKej start

D65

2 580 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Linnéa ErikssonSala OK26:4410:21
2Kerstin RosengrenAttunda OK26:57+0:1310:26
3Ingrid SjölanderOK Rodhen30:15+3:3111:43
4Anne LundmarkJärfälla OK30:51+4:0711:57
5Margareta HagstedtVäsby OK31:52+5:0812:21
6Margareta LöfqvistVästerås SOK32:51+6:0712:43
7Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF33:00+6:1612:47
8Gun-Inger SahlbergLånghundra IF33:34+6:5013:00
9Barbro EdströmKovlands IF34:27+7:4313:21
10Kristina ErikssonLänna IF38:21+11:3714:51
11Kerstin PalmKjula IF39:01+12:1715:07
12Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL39:50+13:0615:26
13Siv FrodinKöping-Kolsva OK40:33+13:4915:43
14Lena HedmanHallstahammars OK41:09+14:2515:56
15Marianne SellgrenSigtuna OK42:21+15:3716:24
16Elke WilkeTierps SOK48:31+21:4718:48
17Lena JohnssonRånäs OK49:20+22:3619:07
18Ewa NordlundLänna IF51:53+25:0920:06
19Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL53:31+26:4720:44
Kerstin LissEskilstuna OLdiskvalificerad
Birgitta NorlinRimbo SOKej start

H65

3 570 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL25:557:15
2Kenneth JohanssonEskilstuna OL26:14+0:197:20
3Bo SundqvistOckelbo OK26:38+0:437:27
4Hasse ÅbergValbo AIF27:11+1:167:36
5Ingemar GardSöders-Tyresö29:18+3:238:12
6Rolf MathisenEskilstuna OL30:20+4:258:29
7Sven-Olov WiklundArboga OK30:26+4:318:31
8Göran LarssonSala OK30:28+4:338:32
9Bjarne BlomsterIF Åland31:13+5:188:44
10Christer SandhOK Roxen31:24+5:298:47
11Kurt Håkan AnderssonOK Tor32:36+6:419:07
12Per-Erik CarleniusKatrineholms OK33:10+7:159:17
13Ebbe AdolfssonSundbybergs IK33:15+7:209:18
14Leif WallenbroVäsby OK33:36+7:419:24
15Rune RingsgårdOK Roxen34:25+8:309:38
16Olle GranathSurahammars SOK34:26+8:319:38
17Hans GreijerVästerås SOK34:40+8:459:42
18Olle ArmanNyköpings OK36:01+10:0610:05
19Jonny GustavssonGamleby OK36:30+10:3510:13
20Stig LandstorpOK Tor36:57+11:0210:21
20Sven-Inge NylundJärfälla OK36:57+11:0210:21
22Ove ÅbergStorviks IF37:52+11:5710:36
23Roland BergSäterbygdens OK38:03+12:0810:39
24Per-Åke CarlenstamVäsby OK38:17+12:2210:43
25Torsten PetterssonLånghundra IF38:19+12:2410:43
26Tommy HöglundLånghundra IF40:25+14:3011:19
27Owe EkKöping-Kolsva OK41:30+15:3511:37
28Esbjörn SwahnIF Thor41:57+16:0211:45
29Ulric CarlssonIFK Lidingö SOK42:18+16:2311:50
30Tommy SjölanderOK Rodhen42:26+16:3111:53
31Östen ErikssonAvesta OK42:54+16:5912:01
32Kjell FrodinKöping-Kolsva OK43:55+18:0012:18
33Christer GalleBromma-Vällingby SOK43:57+18:0212:18
34Östen BomanSöderhamns OK44:00+18:0512:19
35Bo WinanderJärfälla OK44:42+18:4712:31
36Ingemar LindqvistSnättringe SK44:53+18:5812:34
37Måns GustavssonNyköpings OK45:37+19:4212:46
38Leif NordinAttunda OK46:01+20:0612:53
39Folke BoströmOK Linné46:18+20:2312:58
40Ulf SkogtjärnOK Linné46:19+20:2412:58
41Anders EdlingOK Linné47:15+21:2013:14
42Rune VikmanVästerås SOK48:55+23:0013:42
43Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF51:14+25:1914:21
Ulf KjellinOK Hedströmmendiskvalificerad
Henry WestmanSala OKutgått
Per-Erik WåhlbergOK Linnéej start
Hans-Ove ErikssonNyköpings OKej start
Lars Erik OrvendalHeby AIFej start
Leif MathisenEskilstuna OLej start
Rolf HjortRånäs OKej start

D70

2 320 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helen AndertoftMarkaryds FK26:1911:20
2Eva KjellmanVandrarringen27:57+1:3812:02
3Dagny GustavssonSigtuna OK29:05+2:4612:32
4Inger LundSala OK30:43+4:2413:14
5Anita JohanssonOK Tor32:07+5:4813:50
6Laila NäslundSelånger SOK32:37+6:1814:03
7Caje JacobssonIF Thor32:56+6:3714:11
8Britt-Marie SjöbergOK Tor36:51+10:3215:53
9Barbro CedérusSnättringe SK39:44+13:2517:07
10Mariann KjellbergBredareds IF39:59+13:4017:14
11Lena TimnerUmeå OK45:55+19:3619:47
12Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK47:08+20:4920:18
13Liz PorteousVästerås SOK54:16+27:5723:23
14Edla FornanderVästerbergslagens OL56:03+29:4424:09
15Birgitta NylundJärfälla OK1:02:53+36:3427:06
U C ErikssonVäsby OKdiskvalificerad
Margareta HaraldssonSigtuna OKej start

H70

2 770 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK23:368:31
2Bengt ErikssonVäsby OK24:18+0:428:46
3Leif NordlundLänna IF24:41+1:058:54
4Jan JohanssonIFK Hedemora OK25:11+1:359:05
5Anders SellgrenSigtuna OK25:12+1:369:05
6Jörgen BergströmÄrla IF26:35+2:599:35
7Olle JohanssonIFK Hedemora OK26:51+3:159:41
8Leif ErikssonHeby AIF26:56+3:209:43
9Börje RåbergOK Tyr27:11+3:359:48
10Owe EdströmKovlands IF27:13+3:379:49
11Elis ÅbergStorviks IF27:19+3:439:51
12Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK27:40+4:049:59
13Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben28:16+4:4010:12
14Krister KarlssonIK Standard28:40+5:0410:20
15Kjell BlombergIK Standard28:46+5:1010:23
16Torbjörn TirénHellas Orientering29:06+5:3010:30
17Sören JohanssonSala OK29:09+5:3310:31
18Bertil HolmgrenGävle OK29:18+5:4210:34
19Sören WingeUpsala IF29:35+5:5910:40
20Lars-Erik KarlssonRasbo IK29:54+6:1810:47
21Jan Olov JonssonTierps SOK29:55+6:1910:48
22P-G JanssonSäterbygdens OK30:03+6:2710:50
23Lennart OlssonIK Standard30:29+6:5311:00
24Torsten LundVästerås SOK31:29+7:5311:21
25Göran LarboAttunda OK31:30+7:5411:22
26Leif ThorssonOK Grip32:05+8:2911:34
27Ingemar GustafssonOK Tjärnen32:37+9:0111:46
28Christer SolbreckLånghundra IF32:39+9:0311:47
29Sören ErikssonLänna IF33:24+9:4812:03
30Göran AnderssonVästerås SOK33:28+9:5212:04
31Mats TörngrenOK Linné33:57+10:2112:15
32Conny HusénOK Roslagen34:08+10:3212:19
33Karl-Robert MoqvistOK Tor34:37+11:0112:29
34Jouko O PajulampiOK Tjärnen34:38+11:0212:30
35Henrik BergmanOK Linné34:41+11:0512:31
36Hans L AnderssonVästerbergslagens OL34:45+11:0912:32
37Hans NybergGävle OK34:49+11:1312:34
38Sven-Olov NorlinRimbo SOK35:15+11:3912:43
39Kurt BoströmOK Linné35:57+12:2112:58
40Sven-Erik SjöbergOK Tor38:11+14:3513:47
41Thord RådbergOK Roslagen38:52+15:1614:01
42Hans SahlbergLånghundra IF39:10+15:3414:08
43Lars-Erik RaskVästerås SOK39:17+15:4114:10
44Leif BergSigtuna OK39:54+16:1814:24
45Tore KangasVästerås SOK40:08+16:3214:29
46Sten JohanssonOK Borgen40:25+16:4914:35
47Kjell TancredIBM-Klubben40:53+17:1714:45
48Jan-Erik LarssonUpsala IF42:45+19:0915:25
49Bo SundénKarlsbyhedens IK43:31+19:5515:42
50Göran JanssonOK Triangeln1:01:22+37:4622:09
Roland KusgårdSödertälje-Nykvarn OFdiskvalificerad
Sverre JonssonOK Ravinendiskvalificerad
Bengt JönssonÅkers IFdiskvalificerad
Kennet LöfqvistVästerås SOKej start
Erik RundströmOK Tjärnenej start
Bengt-Olov TörnqvistSigtuna OKej start

D75

2 320 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Asta SjöbergLindebygdens OK28:1212:09
2Eva von HeijneSigtuna OK30:28+2:1613:07
3Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby31:04+2:5213:23
4Britt ErikssonHammarby IF OF52:12+24:0022:30
5Yvonne RoosAttunda OK53:10+24:5822:55
6Harriet KarlssonOK Grip1:00:57+32:4526:16

H75

2 510 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK20:298:09
2Karl JohanssonIFK Hedemora OK21:46+1:178:40
3Jerry HolmEskilstuna OL23:33+3:049:22
4Rune CarlssonSundbybergs IK23:55+3:269:31
5Ragnar ErikssonOK Hedströmmen28:02+7:3311:10
6Folke LindblomHeby AIF28:07+7:3811:12
7Martin EngqvistUpsala IF28:16+7:4711:15
8Lars JohanssonOK Tor28:32+8:0311:22
9Lars CedérusSnättringe SK29:01+8:3211:33
10Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL30:25+9:5612:07
11Bjarne ErlandssonHammarby IF OF30:54+10:2512:18
12Lennart KarlssonOK Grip32:05+11:3612:46
13Jan-Olof MalmSigtuna OK32:31+12:0212:57
14Lars KjellmanVandrarringen32:49+12:2013:04
15Kurt ZanderVästerås SOK34:36+14:0713:47
16Sven JacobssonIF Thor34:45+14:1613:50
17Bertil KarlssonOK Linné34:57+14:2813:55
18Bo LöwegrenVästerås SOK36:14+15:4514:26
19Stig JaremalmVallentuna-Össeby OL36:19+15:5014:28
20Sune AhlinKöping-Kolsva OK37:19+16:5014:52
21Bo NorenvikOK Tor39:05+18:3615:34
22Lars RoosAttunda OK39:38+19:0915:47
23Lars AhlströmVästerås SOK43:20+22:5117:15
24Anders AhlqvistIBM-Klubben45:09+24:4017:59
25Carl LangOK Österåker1:04:45+44:1625:47
Kjell MjöbergHallstahammars OKej start
Rune ThurénVallentuna-Össeby OLej start

D80

2 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dagny AnderssonOK Tjärnen49:5424:20

H80

2 320 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf AnderssonRimbo SOK26:1911:20
2Olof RudinTumba-Mälarhöjden OK28:50+2:3112:25
3Arne ÅhmanTumba-Mälarhöjden OK28:59+2:4012:29
4Alf LundkvistOK Tor30:37+4:1813:11
5Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby37:24+11:0516:07
6Lars LöthmanJärfälla OK42:02+15:4318:07
7Altti JärvinenVästerås SOK42:37+16:1818:22
8Bo KarlssonKöping-Kolsva OK43:23+17:0418:41
9Joachim TiefenseeSigtuna OK44:09+17:5019:01
10Sven ErikssonOK Roslagen45:10+18:5119:28
11Lars-Erik LindellVäsby OK46:34+20:1520:04
12Bo ElmgrenSundbybergs IK51:15+24:5622:05
13Gunnar TimnerUmeå OK53:00+26:4122:50
14Signar PalmHallstahammars OK53:27+27:0823:02
Sten BergstrandSkogsluffarnas OKdiskvalificerad
Tord LindValbo AIFdiskvalificerad
Nils JanssonSkattkärrs SOKej start
Nils JohanssonOK Tjärnenej start
Claes SjöbergLindebygdens OKej start

H85

2 320 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart ÖbergVästerås SOK36:4315:49
2Inge HåkanssonOK Linné37:34+0:5116:11
3Tage AbrahamssonRånäs OK42:54+6:1118:29
4Nils-Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OK44:11+7:2819:02
5Jörgen AxelssonIF Thor48:34+11:5120:56

Inskolning

1 970 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Vincent AlmgrenOK Dackefullföljt
Tindra BlomkvistSkattkärrs SOKfullföljt
Arvid ErikssonVästerås SOKfullföljt
Freja IvermarkVästerås SOKfullföljt
Lovisa NorbergRånäs OKfullföljt
Alvin SandbergAttunda OKfullföljt
Joel SvenssonKorsnäs IF OKfullföljt
Selma WickströmArboga OKfullföljt

U1

1 970 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo PellanderSnättringe SK19:229:49
2Elin PalmVästerås SOK19:35+0:139:56
3David ThapperVästerås SOK20:45+1:2310:31
4Jonatan PerssonOK Enen23:24+4:0211:52
5Rasmus VånsjöArboga OK23:32+4:1011:56
6Sara RoosOK Linné23:36+4:1411:58
7Anton ÅbergOK Linné23:49+4:2712:05
8Vilgot HellstenNyköpings OK25:06+5:4412:44
9Noah JaremalmVallentuna-Össeby OL28:09+8:4714:17
10Tilde IngwersenOK Enen28:35+9:1314:30
11Heimer Wendt JunkkaSundbybergs IK29:56+10:3415:11
12Ellinor KruysIF Thor32:17+12:5516:23
13Sigrid GillmanvikstrandOK Linné34:07+14:4517:19
14Märta GillmanvikstrandOK Linné34:22+15:0017:26
15Vidar LarssonIF Thor38:45+19:2319:40
Albin WesterbergOK Enenej start

U2

2 120 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emily KruysIF Thor27:1412:50
2Moa WilhelmssonOK Hedströmmen32:36+5:2215:22
3Sixten SlagbrandVästerås SOK39:34+12:2018:39
4Felix SlagbrandKlubblös44:37+17:2321:02
5Nike RinaldoOK Tor45:02+17:4821:14
6Sigge RinaldoOK Tor45:31+18:1721:28
7Hugo ZetterbergVästerås SOK50:37+23:2323:52
8Tora JonsellIF Thor59:39+32:2528:08
9Hanna OlmIF Thor59:43+32:2928:10
Nora Svedin JakobssonLånghundra IFej start
Erik WesterbergOK Enenej start

Öppen motion 1

1 970 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Joel HändigOK Hedströmmendiskvalificerad
Börje NilssonJärfälla OKdiskvalificerad

Öppen motion 3

2 120 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HellmanSisu Forshaga SK17:318:15
2Hanna WigforssArboga OK23:01+5:3010:51
3Valle LarssonIF Thor23:13+5:4210:57
4Ida PellanderSnättringe SK26:38+9:0712:33
5Pia BylundIF Thor27:57+10:2613:11
6Anna-Karin VånsjöArboga OK30:34+13:0314:25
7Emma OlofssonVästerås SOK31:38+14:0714:55
8Jon JohnsonKlubblös34:01+16:3016:02
9Gunilla MårtenssonGävle OK34:57+17:2616:29
10Kristina BäckArboga OK35:50+18:1916:54
11Veronica ÖsterbergGustavsbergs OK36:00+18:2916:58
12Eva HagrotTäby OK39:24+21:5318:35
13Olle NäslundSelånger SOK46:19+28:4821:50
14Inger GunnarssonVästerås SOK46:37+29:0621:59
Göran R WallénIFK Lidingö SOKdiskvalificerad
Miki JaremalmVallentuna-Össeby OLdiskvalificerad
Richard RådströmOK Enenej start

Öppen motion 5

3 110 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frank PellanderSnättringe SK32:1210:21
2Henrik ÖsterbergGustavsbergs OK33:54+1:4210:54
3Staffan JakobssonOK Kroppefjäll35:30+3:1811:24
4Ingemar JonssonHallstahammars OK35:41+3:2911:28
5Lennart TägtströmDomnarvets GOIF35:46+3:3411:30
6Klaus Tröster-CederthKöping-Kolsva OK35:50+3:3811:31
7Karin LundinOK Linné36:27+4:1511:43
8Kristina HolmgrenVästerås SOK38:32+6:2012:23
9Olivia PalleOK Linné39:29+7:1712:41
10Anna NorrbomSala OK42:42+10:3013:43
11Ia GranathSurahammars SOK43:17+11:0513:55
11Helga LarssonOK Hedströmmen43:17+11:0513:55
13Sofia PerssonDomnarvets GOIF44:40+12:2814:21
14Ann-sofie SandvikAvesta OK45:42+13:3014:41
15Eva LöfgrenJärfälla OK46:04+13:5214:48
16Catrine StoltOK Milan47:20+15:0815:13
17Annika ZetterqvistSigtuna OK47:49+15:3715:22
18Mathias JonssonUpsala IF48:43+16:3115:39
19Toni AnderssonVästerås SOK50:37+18:2516:16
20Ebba LindqvistOK Djerf53:16+21:0417:07
21Lena NilssonOK Österåker54:18+22:0617:27
22Erik JonssonLånghundra IF55:54+23:4217:58
23Carl MohlinOK Linné56:20+24:0818:06
24Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK56:25+24:1318:08
25Daniel WilhelmssonOK Hedströmmen56:49+24:3718:16
26Leif Göran HagstedtVäsby OK56:58+24:4618:19
27Gustav BromanVästerås SOK57:59+25:4718:38
28Karin LundVandrarringen1:04:54+32:4220:52
28Birigt LundVandrarringen1:04:54+32:4220:52
30Fabienne GaugazKlubblös1:09:15+37:0322:16
31Emma StrenmanKlubblös1:10:52+38:4022:47
32Gölin VikstrandOK Linné1:12:14+40:0223:13
33Heidi BjerkhaugOK Ravinen1:13:50+41:3823:44
34Alf KjellbergBredareds IF1:15:49+43:3724:22
35Jan-Erik KraftHallstahammars OK1:19:45+47:3325:38
36Sidonie WintherVästerbergslagens OL1:31:44+59:3229:29
37Carola CederthKöping-Kolsva OK1:34:44+1:02:3230:27
38Malin EkmanSala OK1:36:38+1:04:2631:04
38Rasmus EnglundSala OK1:36:38+1:04:2631:04
Bo HedmanHallstahammars OKdiskvalificerad
Åsa HallanderKlubblösdiskvalificerad

Öppen motion 7

3 570 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik WåhlströmOK Linné28:408:01
2Per LjungStockholms OK29:20+0:408:12
3Tommy StenviOK Linné32:12+3:329:01
4Per BrahmLånghundra IF33:32+4:529:23
5Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik33:55+5:159:30
6Per NorrbomSala OK34:57+6:179:47
7Jan LavenGustavsbergs OK35:21+6:419:54
8Johan HerbstVästerås SOK35:53+7:1310:03
9Emelie AgnedalOK Linné37:13+8:3310:25
10Niklas AlströmVästerås SOK37:59+9:1910:38
11Lennart MyrehedVandrarringen38:19+9:3910:43
12Rolf EkmanSala OK39:16+10:3610:59
13Jarl Erik PalmKjula IF40:42+12:0211:24
14Ilse DubbelboerOK Linné41:14+12:3411:32
15Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK42:14+13:3411:49
16Peter BäckArboga OK42:17+13:3711:50
17Martin JohanssonGöteborg-Majorna OK42:23+13:4311:52
18Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF43:02+14:2212:03
19Ulf IsakssonOK Linné43:34+14:5412:12
20Åsa KruysIF Thor44:00+15:2012:19
21Tolvi Karlsson RuneringKlubblös44:30+15:5012:27
22Mats KåbergKöping-Kolsva OK44:42+16:0212:31
23Hanna MyrehedVandrarringen45:07+16:2712:38
24Anna StaafUpsala IF45:33+16:5312:45
25Rickard PerssonVästerås SOK45:44+17:0412:48
26Nils-Erik HjelmerVandrarringen46:29+17:4913:01
27Malin JanssonRånäs OK47:49+19:0913:23
28Kjell LinghedeStigmännen Karlshamns OK51:44+23:0414:29
29Kristina TinglöfDegerfors OK51:59+23:1914:33
30Stig-Göran MårtenssonGävle OK52:18+23:3814:38
31Anna-Karin LövgrenAvesta OK52:41+24:0114:45
32Hanna GustafssonOK Kåre52:58+24:1814:50
33Mats FrostOK Roslagen53:08+24:2814:52
34Elisabeth StödemanSurahammars SOK53:37+24:5715:01
35Jan-Olov EvertssonJärfälla OK59:39+30:5916:42
36Karin HannrupIF Thor1:00:01+31:2116:48
37Eva EnströmOK Linné1:00:03+31:2316:49
38Tobias AnderssonOK Österåker1:01:22+32:4217:11
39Hillevi PalmqvistLänna IF1:01:48+33:0817:18
40Karin WiddasKlubblös1:17:41+49:0121:45
41Anne österdalKlubblös1:17:47+49:0721:47
Magnus BergströmRånäs OKdiskvalificerad
Lars-Peter KullinKlubblösdiskvalificerad
Linda WåhlströmOK Linnéej start

Öppen motion 8

4 820 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas ErikssonVästerås SOK30:556:24
2Lukas OlssonVäsby OK34:43+3:487:12
3Janne SelkäläKöping-Kolsva OK36:09+5:147:30
4Emil AlexanderssonStora Tuna OK36:35+5:407:35
5Tomas JonssonJärfälla OK36:39+5:447:36
6Björn HannrupIF Thor37:18+6:237:44
7Niklas JohanssonVästerås SOK37:31+6:367:47
8Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan39:31+8:368:11
9Johan WesterberghRasbo IK40:03+9:088:18
10Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL40:17+9:228:21
11Olov GohdeDalaportens OL40:45+9:508:27
12Niklas WansölinOK Ravinen41:18+10:238:34
13Jonas Jensen-TornehedVästerås SOK42:10+11:158:44
14Björn JohanssonOK Borgen42:50+11:558:53
15Joacim DahlbergAlmby IK43:07+12:128:56
16Thomas AnderssonVästerås SOK44:04+13:099:08
17Joakim OlssonVäsby OK45:30+14:359:26
18Andreas PerssonRasbo IK48:02+17:079:57
19Anna GillmanOK Linné49:42+18:4710:18
20Leon HanssonKalmar OK50:15+19:2010:25
21Nic KruysIF Thor51:07+20:1210:36
22Lars KarlssonAlmby IK51:32+20:3710:41
23Robin OffermoValbo AIF53:05+22:1011:00
24Emma KlemetsKöping-Kolsva OK55:33+24:3811:31
25Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL1:01:32+30:3712:45
26Peter KräftSala OK1:01:41+30:4612:47
27Annika DavidssonVästerås SOK1:02:19+31:2412:55
28Ingela AlnessLånghundra IF1:02:55+32:0013:03
29Finn IngwersenHorsens OK1:03:12+32:1713:06
30Ulrika JohanssonKöping-Kolsva OK1:04:17+33:2213:20
31Kurt ErikssonVandrarringen1:04:50+33:5513:27
32Åke LarssonOK Hedströmmen1:06:54+35:5913:52
33Ulf GrandinOK Linné1:07:13+36:1813:56
34Tobias ValentinGöteborg-Majorna OK1:10:05+39:1014:32
35Sara HellstenNyköpings OK1:12:26+41:3115:01
36Laila NorrmanKjula IF1:27:36+56:4118:10
Ylva FornanderLudvika OKdiskvalificerad
Jutta JussilaKlubblösdiskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser