Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Östergötland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Östergötland
Arrangörsorganisation: OK Denseln
Datum: lördag 29 augusti 2015

D21

4 430 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva OlssonLinköpings OK41:059:16
2Anna WehlinSkogspojkarnas OK43:25+2:209:48
3Kajsa HammarströmLinköpings OK43:45+2:409:52
4Amy RankkaLinköpings OK44:25+3:2010:01
5Sofia SalomonssonLinköpings OK44:30+3:2510:02
6Fredrika VångellLinköpings OK45:12+4:0710:12
7Sanna ErikssonLinköpings OK45:32+4:2710:16
8Elin SvenssonIK Hakarpspojkarna47:37+6:3210:44
9Ida DalhammerOK Roxen48:28+7:2310:56
10Amanda TellsénOK Roxen50:33+9:2811:24
11Lisa SamorTjällmo-Godegårds OK51:40+10:3511:39
12Nicole ScaletLinköpings OK51:55+10:5011:43
13Anna HåkanssonLinköpings OK53:28+12:2312:04
14Louise KarlssonBoxholm-Mjölby OL58:50+17:4513:16
15Hanna Modig TjärnströmLinköpings OK1:01:33+20:2813:53
16Julia Modig TjärnströmLinköpings OK1:02:39+21:3414:08
17Anna AlgotssonOK Rodhen1:05:32+24:2714:47
18Karolina FalkOK Roxen1:05:39+24:3414:49
19Sara ForsbergOK Kolmården1:11:11+30:0616:04
20Lovisa LjungOK Njudung1:13:26+32:2116:34
21Jenny SandhOK Roxen1:16:53+35:4817:21
22Karin MidestadLinköpings OK1:38:46+57:4122:17
Terese OhlssonMotala AIF OLej godkänd
Britta NorénBoxholm-Mjölby OLej godkänd

H21

5 500 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF36:536:42
2Erik LiljequistSödertälje-Nykvarn OF38:14+1:216:57
3Mats RöjgårdOK Kolmården38:37+1:447:01
4Kristian AlgersSkogspojkarnas OK39:17+2:247:08
5Oskar LjungqvistIK Hakarpspojkarna39:47+2:547:14
6Oskar SvenssonFinspångs SOK40:08+3:157:17
7Erik MartinssonLinköpings OK41:12+4:197:29
8Peter ErikssonLinköpings OK41:19+4:267:30
9Simon LundinFinspångs SOK41:25+4:327:31
10Mikael AnderssonLinköpings OK42:02+5:097:38
11Jonas LundgrenLinköpings OK42:45+5:527:46
12Per CarlborgLinköpings OK43:18+6:257:52
13Rasmus ElmelidLinköpings OK43:57+7:047:59
14Jakob ForsseliusLinköpings OK46:06+9:138:22
15Victor BergstrandMotala AIF OL46:11+9:188:23
16Albin OlaussonOK Rodhen49:21+12:288:58
17Andreas AxelssonLinköpings OK49:46+12:539:02
18Lukas GustavssonLinköpings OK50:21+13:289:09
19Robert PetterssonIF Thor52:14+15:219:29
20Klas JohanssonOK Kolmården53:44+16:519:46
21Joel Käll KarlssonLinköpings OK53:57+17:049:48
22Björn CarlsonOK Roxen54:41+17:489:56
23Johan ErikssonLinköpings OK55:36+18:4310:06
24Henrik TengvallBoxholm-Mjölby OL57:31+20:3810:27
25Erik BacktemanLinköpings OK1:00:47+23:5411:03
26Jonas RingsgårdOK Roxen1:06:08+29:1512:01
27Emil BruhnBoxholm-Mjölby OL2:20:54+1:44:0125:37
Martin HammarlundMotala AIF OLej godkänd
Henrik TostebergLinköpings OKej godkänd
Erik SköldLinköpings OKej start
Oskar HöglundMotala AIF OLej start

D20

4 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fanny AsketunOK Roxen41:3410:23
2Lisa MalmströmGOIF Tjalve42:56+1:2210:44
3Märta BerggrenOK Kolmården1:08:32+26:5817:08

H20

4 490 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil TellsénOK Roxen34:527:45
2Per LindmanFinspångs SOK36:31+1:398:07
3Sven EngströmLinköpings OK38:40+3:488:36
4Noak SanderbergFinspångs SOK40:50+5:589:05

D18

4 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma PetterssonOK Roxen44:1511:03
2Sarah PerssonOK Denseln45:37+1:2211:24
3Elin JohanssonFinspångs SOK45:39+1:2411:24
4Klara LjunggrenLinköpings OK47:19+3:0411:49
5Julia ErikssonOK Kolmården53:12+8:5713:18
6Emilia ÖstlundOK Kolmården53:29+9:1413:22
7Stina GuståsLinköpings OK57:37+13:2214:24
8Ingvild KongslienSkogspojkarnas OK1:00:50+16:3515:12
9Linnea BorgLinköpings OK1:05:01+20:4616:15
10Frida JohanssonLinköpings OK1:10:47+26:3217:41
Tora WesterbergOK Kolmårdenej godkänd
Emma LindellLinköpings OKej start

H18

4 160 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ville JohanssonOK Kolmården29:387:07
2Albin LillieströmOK Roxen29:43+0:057:08
3Johan WehlinSkogspojkarnas OK33:28+3:508:02
4Lukas EvebornOK Roxen34:56+5:188:23
5Alexander WiklundFinspångs SOK36:12+6:348:42
6Pontus LindblomOK Roxen39:12+9:349:25
7Olle HanssonOK Roxen41:16+11:389:55
8Adam TellsénOK Roxen43:17+13:3910:24
9Eric JehrlanderGOIF Tjalve46:07+16:2911:05
10Martin HägglundLinköpings OK1:00:57+31:1914:39
Johan StenströmLinköpings OKej godkänd
Oscar MolinBoxholm-Mjölby OLej start

D17-20 Kort

3 410 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrietta MöllerLinköpings OK1:03:1818:33

D16

3 270 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa BerggrenOK Kolmården32:079:49
2Tove EkströmLinköpings OK32:22+0:159:53
3Victoria AsketunOK Roxen35:39+3:3210:54
4Frida SahlmanLinköpings OK36:43+4:3611:13
5Sarah MagnussonLinköpings OK37:07+5:0011:21
6Malin KärrströmOK Roxen38:23+6:1611:44
7Johanna GuståsLinköpings OK38:58+6:5111:54
8Madeleine KongslienSkogspojkarnas OK39:08+7:0111:58
9Linnea HanssonOK Roxen39:41+7:3412:08
10Josefin BovellanNAIS Orienteringsklubb40:02+7:5512:14
11Emma S JohanssonLinköpings OK40:45+8:3812:27
12Malva EvebornOK Roxen42:30+10:2312:59
13Tilda MarmelidOK Roxen44:49+12:4213:42
14Olivia FröbergOK Roxen46:46+14:3914:18
15Lina KromnérSkogspojkarnas OK47:31+15:2414:31
16Sofia BorgLinköpings OK49:10+17:0315:02
17Hannele MöllerLinköpings OK51:43+19:3615:48
18Emma ErikssonOK Kolmården54:28+22:2116:39
Tove PihlströmOK Roxenej start
Moa KjellbergBjörkfors GOIFej start
Emilia SamuelssonNAIS Orienteringsklubbej start

H16

3 410 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo LillieströmOK Roxen25:107:22
2Jonas AnderssonOK Roxen28:49+3:398:27
3Oscar PrytzGOIF Tjalve29:43+4:338:42
4Jesper KarlssonGOIF Tjalve29:57+4:478:46
5Hugo EkingeOK Motala32:04+6:549:24
6Gustaf HedegårdOK Kolmården32:33+7:239:32
7Johan LindmanFinspångs SOK32:48+7:389:37
8Thorsten SvenssonFinspångs SOK33:41+8:319:52
9Joel KarnehedOK Roxen34:06+8:5610:00
10Hugo DalhammerOK Roxen36:12+11:0210:36
11Rasmus JonssonTjällmo-Godegårds OK36:59+11:4910:50
12Jakob TomassonLinköpings OK37:53+12:4311:06
13Sixten ElehedLinköpings OK43:38+18:2812:47
14Joel SjödinOK Kolmården49:55+24:4514:38
15Axel KullbergLinköpings OK1:27:00+1:01:5025:30
Jonathan JylltorpLinköpings OKej start

D14

2 910 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna JohnssonSkogspojkarnas OK34:3411:52
2Tove PetterssonOK Roxen34:40+0:0611:54
3Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK36:34+2:0012:33
4Olivia AsketunOK Roxen37:00+2:2612:42
5Alice MarmelidOK Roxen40:22+5:4813:52
6Linnea SamuelssonNAIS Orienteringsklubb40:43+6:0913:59
7Elin NetzOK Kolmården42:58+8:2414:45
8Ebba KleinBjörkfors GOIF45:39+11:0515:41
9Hanna KromnérSkogspojkarnas OK46:26+11:5215:57
10Moa HjortOK Roxen46:54+12:2016:07
11Emma ErikssonTjällmo-Godegårds OK46:58+12:2416:08
12Wilma TudénBoxholm-Mjölby OL48:29+13:5516:39
13Serina SalovaaraOK Roxen48:39+14:0516:43
14Filippa BjörkhammerBjörkfors GOIF49:18+14:4416:56
15Ellen EkingeOK Motala1:18:07+43:3326:50
16Hanna LundgrenLinköpings OK1:18:40+44:0627:01
17Jonna AlfredssonOK Roxen1:20:11+45:3727:33
18Emmy LindgrenLinköpings OK1:22:38+48:0428:23
19Karolina RönnbäckOK Eken1:33:23+58:4932:05
20Sigrid FröbergOK Roxen1:36:16+1:01:4233:04
Erica MolinBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Elvira KarnehedOK Roxenej godkänd
Linnea JonssonTjällmo-Godegårds OKej start

H14

2 740 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emanuel HerberthsonLinköpings OK22:128:06
2Leo JohanssonOK Kolmården25:47+3:359:24
3Viktor WaernqvistNAIS Orienteringsklubb26:09+3:579:32
4Simon JohanssonOK Kolmården27:39+5:2710:05
5Assar JohanssonGOIF Tjalve30:16+8:0411:02
6Malte EvebornOK Roxen36:15+14:0313:13
7Jakob TellsénOK Roxen41:25+19:1315:06
8Erik JohnssonOK Kolmården45:39+23:2716:39
9Albin EronnLinköpings OK46:20+24:0816:54
10Samuel MalmforsSkogspojkarnas OK48:28+26:1617:41
11Albin AlfredssonOK Roxen1:08:18+46:0624:55
Arvid WesterbergOK Kolmårdenej start

H14 Kort

1 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl MoverareLinköpings OK35:2018:35

D12

1 900 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva SvenskTjällmo-Godegårds OK16:468:49
2Linnea LundOK Kolmården20:43+3:5710:54
3Elin KjellmanLinköpings OK22:47+6:0111:59
4Alice ErikssonTjällmo-Godegårds OK24:15+7:2912:45
5Sara WänströmFinspångs SOK24:23+7:3712:50
6Alice JohanssonFinspångs SOK28:14+11:2814:51
7Miranda AnderssonGOIF Tjalve31:36+14:5016:37
8Ida HjortOK Roxen31:41+14:5516:40
9Kerstin LjungemyrOK Kolmården31:47+15:0116:43
10Tilda TudénBoxholm-Mjölby OL32:58+16:1217:21
11Linn AldénOK Roxen37:02+20:1619:29
12Kristin HerberthsonLinköpings OK43:17+26:3122:46
Jensine SvenssonFinspångs SOKej start
Fanny ÖstlundOK Kolmårdenej start
Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubbej start

H12

1 900 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sverre RöjgårdOK Kolmården15:498:19
2Alfons PetersonOK Denseln17:12+1:239:03
3Måns BjörnskiöldOK Roxen19:55+4:0610:28
4Carl HedegårdOK Kolmården23:16+7:2712:14
5Hugo PerssonOK Denseln24:49+9:0013:03
6Daniel JonssonTjällmo-Godegårds OK25:28+9:3913:24
7Simon KarlssonOK Motala25:35+9:4613:27
8Rasmus KarlssonOK Denseln27:34+11:4514:30
9Valter FredrikssonGOIF Tjalve28:10+12:2114:49
10Vilgot KämpeOK Denseln29:12+13:2315:22
11Albin KjellbergBjörkfors GOIF30:28+14:3916:02
12David StrömbäckOK Denseln36:33+20:4419:14
13Wille LarssonLinköpings OK36:45+20:5619:20
14Samuel KleinBjörkfors GOIF43:10+27:2122:43
Emil SöderbergTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Rasmus PåledalOK Roxenej godkänd
Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OKej start
William NetzOK Torej start
Elmer WaldfeltFinspångs SOKej start

D12 Kort

1 590 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda SvenssonFinspångs SOK26:5716:56

D10

1 590 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yrsa RöjgårdOK Kolmården16:1510:13
2Sigrid LjunggrenLinköpings OK16:43+0:2810:30
3Sofia TunessonSkogspojkarnas OK16:46+0:3110:32
4Annie LundOK Kolmården19:51+3:3612:29
5Sofie EttlingSkogspojkarnas OK23:05+6:5014:31
6Tilde EvebornOK Roxen24:47+8:3215:35
7Ida ErnstssonFinspångs SOK26:08+9:5316:26
8Sofie HelanderOK Roxen32:02+15:4720:08
9Moa PihlströmOK Roxen34:44+18:2921:50
10Tyra LindellOK Roxen37:40+21:2523:41
11Mindra LangerOK Roxen37:59+21:4423:53
Ebba SkullmanLinköpings OKej godkänd
Julia ÅttingLinköpings OKej start
Lovisa JonssonTjällmo-Godegårds OKej start
Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OKej start

H10

1 590 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elis PetersonOK Denseln15:039:27
2Hugo BraamOK Denseln15:28+0:259:43
3Jacob PåledalOK Roxen15:59+0:5610:03
4Adam PlawskiOK Roxen16:11+1:0810:10
5Ludvig EronnLinköpings OK17:12+2:0910:49
6August EkingeOK Motala17:41+2:3811:07
7Hugo BjörkhammerBjörkfors GOIF21:57+6:5413:48
8Rasmus VibergOK Roxen22:11+7:0813:57
9Arvid Algers OmholtSkogspojkarnas OK22:37+7:3414:13
10Gustav HellgrenSkogspojkarnas OK24:57+9:5415:41
11Lucas BerggrenLinköpings OK26:52+11:4916:53
12Theodor ThomassenLinköpings OK28:09+13:0617:42
13Elias TellsénOK Roxen28:34+13:3117:57
14Rikard HellgrenFinspångs SOK28:52+13:4918:09
15Mattias SamuelssonNAIS Orienteringsklubb30:57+15:5419:27
16Mille LangerOK Roxen34:50+19:4721:54
17Oskar KarlqvistTjällmo-Godegårds OK36:07+21:0422:42
18Emil LagnetegBoxholm-Mjölby OL51:47+36:4432:34
19Jalmar OtterströmLinköpings OK1:07:30+52:2742:27
Edvin ÅttingLinköpings OKej start
Adrian SandellOK Roxenej start

D35

3 850 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Stina PåledalOK Roxen42:4911:07
2Veronica LundOK Kolmården50:57+8:0813:14
3Sofie StrömbergMatteus SI56:47+13:5814:44
4Linda NyströmOK Roxen59:35+16:4615:28
Sofia NydahlOK Motalaej godkänd

H35

4 490 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias TrofastTjällmo-Godegårds OK36:448:10
2Erik SandhOK Roxen38:44+2:008:37
3Håkan SamorTjällmo-Godegårds OK42:05+5:219:22
4Erik KjellgrenHammarkinds OK43:48+7:049:45
5Daniel HasselströmMotala AIF OL44:53+8:099:59
6Marcus AnderssonMatteus SI45:10+8:2610:03
7Markus HenrikssonLinköpings OK57:28+20:4412:47
8Andreas BirathBoxholm-Mjölby OL1:01:35+24:5113:42
9Markus JohanssonLinköpings OK1:07:36+30:5215:03
10Tobias JanssonHammarkinds OK2:24:59+1:48:1532:17
11Joakim KjellbergBjörkfors GOIF2:36:26+1:59:4234:50

D40

3 620 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena StrömTjällmo-Godegårds OK36:4310:08
2Mia EronnLinköpings OK39:31+2:4810:54
3Marie SvenskTjällmo-Godegårds OK45:43+9:0012:37
4Susanne AldénOK Roxen47:00+10:1712:59
5Anna KullbergBjörkfors GOIF54:08+17:2514:57
6Jenny ÖstlundOK Kolmården58:26+21:4316:08
7Cecilia BjörkhammerBjörkfors GOIF1:15:02+38:1920:43
8Charlotta PersOK Kolmården1:28:29+51:4624:26
Madeleine ÖlfvingssonLinköpings OKej start

H40

4 320 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bertil EronnLinköpings OK35:108:08
2Sören PåledalOK Roxen36:42+1:328:29
3Christian EnbergLinköpings OK40:24+5:149:21
4Stefan NyströmOK Roxen40:50+5:409:27
5Erik KarlssonTjällmo-Godegårds OK43:33+8:2310:04
6Christian ErikssonLinköpings OK43:56+8:4610:10
7Per MagnussonLinköpings OK45:07+9:5710:26
8James MelanderTjällmo-Godegårds OK47:17+12:0710:56
9Tomas BomanLinköpings OK48:12+13:0211:09
10Mattias NilssonBjörkfors GOIF49:04+13:5411:21
11Peter EttlingSkogspojkarnas OK49:12+14:0211:23
12Fredrik KorallMotala AIF OL50:08+14:5811:36
13Christer CasselsjöOK Kolmården50:16+15:0611:38
14Jonas JohnssonOK Kolmården51:31+16:2111:55
15Andreas KarlqvistTjällmo-Godegårds OK54:03+18:5312:30
16Magnus ForsbergOK Motala55:20+20:1012:48
17Anders JohanssonFinspångs SOK56:53+21:4313:10
18Thorbjörn GustafssonTjällmo-Godegårds OK59:30+24:2013:46
19Örjan SandellOK Roxen1:08:17+33:0715:48
Andreas CarlssonOK Kolmårdenej godkänd

D45

3 220 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny RöjgårdOK Kolmården32:5810:14
2Annika IvarssonLinköpings OK33:27+0:2910:23
3Kristina LjunggrenLinköpings OK34:59+2:0110:51
4Annika AsketunOK Roxen36:39+3:4111:22
5Agneta ErikssonOK Kolmården38:01+5:0311:48
6Maria PetterssonBoxholm-Mjölby OL40:14+7:1612:29
7Maria OlofssonLinköpings OK40:30+7:3212:34
8Lena MolinBoxholm-Mjölby OL41:34+8:3612:54
9Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL43:55+10:5713:38
10Lena LindmanFinspångs SOK45:15+12:1714:03
11Pernilla HörwingOK Roxen46:41+13:4314:29
12Bodil MolinBoxholm-Mjölby OL47:27+14:2914:44
13Sofia WesterbergOK Kolmården48:21+15:2315:00
14Annica BerggrenOK Kolmården49:52+16:5415:29
15Anna RönnbäckOK Eken50:46+17:4815:45
16Gith TellsénOK Roxen51:49+18:5116:05
17Susanne PetterssonOK Roxen51:58+19:0016:08
18Inger GuståsLinköpings OK52:44+19:4616:22
19Åsa HägglundLinköpings OK55:23+22:2517:11
20Malin RydellBoxholm-Mjölby OL1:01:01+28:0318:56
21Lotta BorgLinköpings OK1:12:07+39:0922:23
22Åsa DetterfeltLinköpings OK1:12:53+39:5522:38
23Petra KorallMotala AIF OL1:14:49+41:5123:14
24Lena StrömbäckLinköpings OK1:17:50+44:5224:10
25Maria LillieströmOK Roxen1:22:34+49:3625:38
26Karin OlofssonLinköpings OK1:23:11+50:1325:50
Helena HolmOK Roxenej godkänd
Sofia GustafssonOK Roxenej start
Lena MalmströmGOIF Tjalveej start

H45

4 190 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SvenskTjällmo-Godegårds OK33:067:53
2Johan OtterströmLinköpings OK34:44+1:388:17
3Mikael WesterbergOK Kolmården37:04+3:588:50
4Peter LundOK Kolmården37:20+4:148:54
5Henrik MarmelidOK Roxen37:31+4:258:57
6Johan PetterssonOK Motala37:58+4:529:03
7Anders LillieströmOK Roxen38:40+5:349:13
8Erik HelanderOK Roxen39:06+6:009:19
9Olle LindmanFinspångs SOK40:19+7:139:37
10Fredrik JönssonMotala AIF OL41:15+8:099:50
11Per JohanssonMotala AIF OL41:45+8:399:57
12Jonas OlssonOK Roxen41:50+8:449:59
13Åke LjunggrenLinköpings OK41:56+8:5010:00
14Per GuståsLinköpings OK43:03+9:5710:16
15Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb45:19+12:1310:48
16Henrik PetterssonOK Roxen48:04+14:5811:28
17Johan MalmOK Kolmården49:23+16:1711:47
18Mikael LangerOK Roxen49:58+16:5211:55
19Sven-Johan PrytzGOIF Tjalve51:06+18:0012:11
20Henrik LjungemyrOK Kolmården51:14+18:0812:13
21Magnus SahlmanLinköpings OK52:24+19:1812:30
22Johan WänströmFinspångs SOK53:15+20:0912:42
23Dag JehrlanderGOIF Tjalve53:51+20:4512:51
24Anders EkingeOK Motala54:13+21:0712:56
25Torbjörn AnderssonOK Motala54:28+21:2212:59
26Jonas DetterfeltLinköpings OK1:02:14+29:0814:51
27Patrik KorallMotala AIF OL1:06:10+33:0415:47
28Lars-Åke KullbergBjörkfors GOIF1:22:11+49:0519:36
Christer LindellLinköpings OKej start

D50

2 940 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita WehlinSkogspojkarnas OK31:3110:43
2Mia LindbergBoxholm-Mjölby OL35:13+3:4211:58
3Gitte EngströmLinköpings OK39:10+7:3913:19
4Pia VångellLinköpings OK45:06+13:3515:20
5Karin SkullmanLinköpings OK46:37+15:0615:51
6Kerstin SegerssonOK 64 Torpa46:41+15:1015:52
7Margareta RuntegenBoxholm-Mjölby OL49:09+17:3816:43
8Karin LundströmStjärnorps SK49:25+17:5416:48
9Ebba HedegårdOK Kolmården50:37+19:0617:12
10Anna KullbergLinköpings OK1:06:03+34:3222:27

H50

3 830 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas RönnbäckOK Eken30:287:57
2Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF33:30+3:028:44
3Stefan TellsénOK Roxen35:11+4:439:11
4Kenneth SvenssonFinspångs SOK35:15+4:479:12
5Magnus HerberthsonLinköpings OK35:20+4:529:13
6Anders MolinBoxholm-Mjölby OL35:35+5:079:17
7Anders DalhammerOK Roxen38:25+7:5710:01
8Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb38:41+8:1310:06
9Pedro LundqvistLinköpings OK39:00+8:3210:10
10Stefan EngströmLinköpings OK41:41+11:1310:53
11Jan AsketunOK Roxen42:53+12:2511:11
12Lennart GustafssonBoxholm-Mjölby OL47:56+17:2812:30
13Jörgen SköldLinköpings OK48:22+17:5412:37
14Johan LilliecreutzOK Roxen48:40+18:1212:42
15Rikard BorgLinköpings OK49:08+18:4012:49
16Conny BruhnBoxholm-Mjölby OL49:58+19:3013:02
17Ulf JohnssonSkogspojkarnas OK50:27+19:5913:10
18Sören BremerBoxholm-Mjölby OL55:45+25:1714:33
19Torbjörn WrighedMotala AIF OL1:00:50+30:2215:53
Roger KarlssonBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Patric MolinBoxholm-Mjölby OLej godkänd

D55

2 940 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne NymanTjällmo-Godegårds OK40:5413:54
2Lena FröbergGOIF Tjalve43:49+2:5514:54
3Lena RosanderFinspångs SOK44:39+3:4515:11
4Carina FaxénLinköpings OK47:21+6:2716:06
5Carina SvenssonMotala AIF OL48:07+7:1316:21
6Eva LindsténStjärnorps SK49:39+8:4516:53
7Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb55:32+14:3818:53
8Karin ErnfridssonOK 64 Torpa1:00:00+19:0620:24
9Pia StålhandskeBjörkfors GOIF1:00:19+19:2520:30
Marianne AxelssonTjällmo-Godegårds OKej godkänd

H55

3 580 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt SchwartzOK Kolmården38:0810:39
2Thomas StenströmLinköpings OK38:49+0:4110:50
3Börje AnderssonLinköpings OK39:17+1:0910:58 Ladda ner rutt i gpx-format
4Tommy ErikssonGOIF Tjalve40:52+2:4411:24
5Göran ValfridssonBoxholm-Mjölby OL40:57+2:4911:26
6Ulf LindbergBoxholm-Mjölby OL44:03+5:5512:18
7Mats AnderssonFinspångs SOK48:31+10:2313:33
8Tommy TörndahlMatteus SI48:57+10:4913:40
9Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OK49:59+11:5113:57
10Jan LundgrenLinköpings OK54:30+16:2215:13
11Jan-Erik KarlssonBoxholm-Mjölby OL55:50+17:4215:35
12Roger KarlssonOK Kolmården1:01:07+22:5917:04
13Carl-Gustav NöjdNAIS Orienteringsklubb1:02:28+24:2017:26
14Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OL1:10:29+32:2119:41
15Per-Ove EkmanOK Roxen1:19:49+41:4122:17

D60

2 760 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria NordvallOK Kolmården38:5914:07
2Ingrid Mårtensson OK Kolmården50:56+11:5718:27
3Gerd HagströmGOIF Tjalve1:02:49+23:5022:45
4Eva-Britt HultquistFinspångs SOK1:03:24+24:2522:58
5Mona PetersenOK Motala1:03:55+24:5623:09
6Marie SvernestamLinköpings OK1:05:59+27:0023:54
7Ulla KjellLinköpings OK1:35:26+56:2734:34
8Barbro FrelinOK Roxen1:47:25+1:08:2638:55
Inger EkmanOK Roxenej godkänd
Maud LundgrenLinköpings OKej start

H60

3 480 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders ÅbergTjällmo-Godegårds OK39:2011:18
2Björn TholénStjärnorps SK42:03+2:4312:05
3Pär ForsströmStjärnorps SK42:29+3:0912:12
4Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OK44:04+4:4412:39
5Pelle SkullmanLinköpings OK45:11+5:5112:59
6Per ErikssonLinköpings OK45:50+6:3013:10
7Torsten BråmåOK Roxen47:20+8:0013:36
8Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF48:14+8:5413:51
9Björn OhlssonFinspångs SOK49:16+9:5614:09
10Ralf LindgrenNAIS Orienteringsklubb49:29+10:0914:13
11Kjell ErikssonStjärnorps SK54:38+15:1815:41
12Torgny JohanssonBjörkfors GOIF54:44+15:2415:43
13Lennart SvernestamLinköpings OK56:05+16:4516:06
14Hans EkGOIF Tjalve1:00:35+21:1517:24
15Lennart KjellgrenHammarkinds OK1:06:57+27:3719:14
16Sune KarlssonOK Motala1:37:22+58:0227:58
Lenn AronssonLinköpings OKej godkänd
Sten GranathTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Stephan SvenssonLinköpings OKej start

D65

2 760 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie AldénOK Kolmården1:01:3222:17
2Maja-Stina GustavssonOK Roxen1:08:01+6:2924:38
3Inger PetterssonBjörkfors GOIF1:15:48+14:1627:27
4Catharina JohanssonOK Kolmården1:27:12+25:4031:35
5Kerstin BlomOK Kolmården1:31:30+29:5833:09
Kerstin ErikssonBjörkfors GOIFej start
Stina KorallMotala AIF OLej start

H65

3 190 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SandhOK Roxen39:0912:16
2Håkan GustafssonBoxholm-Mjölby OL41:52+2:4313:07
3Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK44:16+5:0713:52
4Rune RingsgårdOK Roxen44:57+5:4814:05
5Tord FranssonMotala AIF OL45:46+6:3714:20
6Runar AldénOK Kolmården46:38+7:2914:37
7Peter JakobssonLinköpings OK47:09+8:0014:46
8Hans PerssonMatteus SI47:26+8:1714:52
9Anders MonteliusBoxholm-Mjölby OL47:31+8:2214:53
10Roger DanielssonLinköpings OK47:45+8:3614:58
11Ove JohanssonOK Kolmården51:42+12:3316:12
12Peter HagströmGOIF Tjalve53:14+14:0516:41
13Claus PetersenOK Motala54:28+15:1917:04
14Bertil SenestadFinspångs SOK55:03+15:5417:15
15Anders HedinMotala AIF OL57:19+18:1017:58
16Christer JohanssonOK Motala58:03+18:5418:11
17Lars StrömTjällmo-Godegårds OK1:00:47+21:3819:03
18Per Gunnar GustavssonOK Roxen1:02:57+23:4819:44
19Anders KjellLinköpings OK1:05:05+25:5620:24
20Leif LundbergMotala AIF OL1:06:44+27:3520:55

D70

2 530 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britten PerssonFinspångs SOK55:2521:54
2Sonja HanssonGOIF Tjalve1:04:52+9:2725:38
3Kerstin BengtssonMotala AIF OL1:15:46+20:2129:56
4Chatarina AnderssonOK Motala1:28:14+32:4934:52
Eva LindgrenLinköpings OKej godkänd
Lotta GranholmLinköpings OKej godkänd

H70

2 980 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland AlsénOK Roxen37:3912:38
2Lennart PetterssonBjörkfors GOIF40:47+3:0813:41
3Jerry MartinssonOK Motala41:05+3:2613:47
4Rolf-Inge KarlssonBoxholm-Mjölby OL43:46+6:0714:41
5Ulf WaldenfjordLinköpings OK45:20+7:4115:12
6Hans EnglundOK Kolmården46:48+9:0915:42
7Kjell HolmströmBjörkfors GOIF46:53+9:1415:43
8Gunnar CarlsonOK Roxen47:48+10:0916:02
9Håkan CarlssonOK Motala52:23+14:4417:34
10Leif SamorTjällmo-Godegårds OK54:28+16:4918:16
11Lars PerssonFinspångs SOK54:45+17:0618:22
12Hans KleistOK Roxen55:02+17:2318:28
13Jan PetterssonOK Roxen56:14+18:3518:52
14Stig JonssonBjörkfors GOIF58:25+20:4619:36
15Nils SjödinGOIF Tjalve1:00:23+22:4420:15
16Uno BergOK Motala1:26:49+49:1029:07
Bertil WahlqvistIFK Norrköpings OKej godkänd

D75

1 890 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin RenbergOK Kolmården40:3421:27
2Britt PetterssonOK Roxen41:48+1:1422:06
3Inger GustafssonOK Roxen42:38+2:0422:33
4Monica LindgrenLinköpings OK1:17:11+36:3740:50
Jonna EngblomLinköpings AIKej godkänd
Gudrun ThigerLinköpings AIKej godkänd

H75

2 980 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt KarlssonIFK Norrköpings OK51:0917:09
2Per-Inge SvenssonOK Eken1:02:01+10:5220:48
3Bengt KarlssonLinköpings AIK1:03:22+12:1321:15
4Otto HolmdahlLinköpings OK1:03:48+12:3921:24
5Alf MattssonOK Kolmården1:03:57+12:4821:27
6Johnny WallingeOK Kolmården1:10:07+18:5823:31
7Kjell HagströmLinköpings OK1:11:17+20:0823:55
8Göran HektorLinköpings OK1:11:39+20:3024:02
9Stig BengtssonMotala AIF OL1:14:19+23:1024:56
10Arne WallbergOK Eken1:25:19+34:1028:37
11Ellert ThunholmOK Roxen1:39:21+48:1233:20
Bertil EngmanIFK Norrköpings OKej godkänd
Leif AnderssonOK Motalaej godkänd
Bengt KleistBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Ola KleistBoxholm-Mjölby OLej start

H80

2 530 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders AdlerLinköpings AIK58:2223:04
2Nils-Erik ÅbergTjällmo-Godegårds OK1:06:16+7:5426:11
3Holger PerssonOK Eken1:17:15+18:5330:32
4Carleric ThigerLinköpings AIK1:18:18+19:5630:56
Rubert EngblomLinköpings AIKej godkänd
Rune KarlssonLinköpings OKej godkänd

Inskolning

1 510 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Erik EttlingSkogspojkarnas OKfullföljt
Ella JohanssonFinspångs SOKfullföljt
Sanna JosefssonOK Kolmårdenfullföljt
Stina KleinBjörkfors GOIFfullföljt
Alexander LarssonFinspångs SOKfullföljt
Julie LindbladLinköpings OKfullföljt
Saga LindellOK Roxenfullföljt
Linnéa PåledalOK Roxenfullföljt
Tilda SundströmGOIF Tjalvefullföljt
Elvira SvenskTjällmo-Godegårds OKfullföljt
Frida SöderqvistLinköpings OKfullföljt
Elias WedinNAIS Orienteringsklubbfullföljt

U1

1 510 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl KullbergBjörkfors GOIF22:5715:11
2Johan HägglundLinköpings OK23:51+0:5415:47
3Julia PlawskiOK Roxen25:08+2:1116:38
4Cornelia LarssonFinspångs SOK25:20+2:2316:46
5Lova BraamOK Denseln25:59+3:0217:12
6Sandrine LindbladLinköpings OK27:49+4:5218:25
7Elsa NyanderOK Roxen27:50+4:5318:25
8Saga SehlerOK Kolmården30:31+7:3420:12
9Edwin WedinNAIS Orienteringsklubb31:35+8:3820:54
10Stina BerggrenLinköpings OK31:51+8:5421:05
11Hannes PetersonOK Denseln32:35+9:3821:34
12Love OtterströmLinköpings OK32:53+9:5621:46
13Stina SöderqvistLinköpings OK35:38+12:4123:35
14Ellen GustafssonOK Denseln41:24+18:2727:25
15Joel GustavssonKlubblös42:54+19:5728:24
16Julie CasselsjöOK Kolmården54:56+31:5936:22
17Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb57:45+34:4838:14
Nora KleinBjörkfors GOIFej start

U2

1 600 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilmer KämpeOK Denseln25:5716:13
2Oscar SvenskTjällmo-Godegårds OK26:59+1:0216:51
3Oscar SöderströmOK Kolmården27:53+1:5617:25
4Tilda MalmströmGOIF Tjalve35:47+9:5022:21
5Emma EngströmFinspångs SOK36:58+11:0123:06
6Vincent DahmGOIF Tjalve38:19+12:2223:56
7Alice EttlingSkogspojkarnas OK43:57+18:0027:28
8Oliver ThoréeLinköpings OK47:42+21:4529:48
Edvin FredrikssonGOIF Tjalveej start
Melker WaldfeltFinspångs SOKej start

Öppen motion 1

1 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga EvarsdotterHekla32:2020:12
2Morgan LagnetegBoxholm-Mjölby OL51:04+18:4431:55
3Brigitte AlsénOK Roxen1:17:08+44:4848:12
4Valle SehlerOK Kolmården1:28:15+55:5555:09

Öppen motion 3

1 950 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias LindbladLinköpings OK25:0212:50
2Malin SehlerOK Kolmården35:47+10:4518:21
3Caroline CasselsjöOK Kolmården36:18+11:1618:36
4Gunilla KarlssonBoxholm-Mjölby OL41:04+16:0221:03
5Malin BorgLinköpings OK45:43+20:4123:26
6Rikard BorgLinköpings OK45:52+20:5023:31
7Heli WibergOK Roxen46:23+21:2123:47
8Maja HarryssonFinspångs SOK56:44+31:4229:05
9Felix GustavssonKlubblös56:55+31:5329:11
10Barbro GustavsonTjällmo-Godegårds OK1:01:42+36:4031:38
11Ann-Sofi KromnérSkogspojkarnas OK1:06:50+41:4834:16

Öppen motion 5

2 650 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas JohanssonOK Kolmården42:2716:01
2Anna-Karin SalovaaraOK Roxen43:27+1:0016:23
3Leif HasselströmMotala AIF OL47:34+5:0717:56
4Kristine HjortOK Skogsströvarna50:16+7:4918:58
5Johan MoverareLinköpings OK53:59+11:3220:22
6Ola NordströmOK Roxen56:13+13:4621:12
7Arne IrevallTjällmo-Godegårds OK57:39+15:1221:45
8Anna-Karin EkmanOK Roxen1:01:21+18:5423:09
9Anna PaulsonLinköpings OK1:19:41+37:1430:04
10Jan NilssonLinköpings OK1:20:19+37:5230:18
11Tor AnderssonNAIS Orienteringsklubb1:21:42+39:1530:49
12Maria KjellmanLinköpings OK1:22:53+40:2631:16
13Ulla-Britt GärdBoxholm-Mjölby OL1:25:24+42:5732:13
13Elisabeth TångringBoxholm-Mjölby OL1:25:24+42:5732:13
15Fredrik BerggrenKlubblös1:28:13+45:4633:17
16Ivan ElehedLinköpings OK1:29:47+47:2033:52
17Urban PeterssonLinköpings OK1:30:07+47:4034:00
18Pernilla TunessonSkogspojkarnas OK1:49:52+1:07:2541:27
19Nancy GranathTjällmo-Godegårds OK2:00:06+1:17:3945:19
Stina AnderjonVäxjö OKej godkänd
Erik NetzOK Torej godkänd
Joel RosdahlKlubblösej godkänd
Sören LindellOK Motalaej godkänd
Sonja SvenssonFinspångs SOKej godkänd
Henrik SöderqvistLinköpings OKej start Ladda ner rutt i gpx-format

Öppen motion 7

3 060 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim FornanderOK Roxen40:3313:15
2Magnus HedegårdOK Kolmården44:52+4:1914:39
3Patrik EvebornOK Roxen45:45+5:1214:57
4Axel JohanssonFinspångs SOK46:34+6:0115:13
5Jan LindgrenBoxholm-Mjölby OL51:07+10:3416:42
6Erik HanssonOK Roxen52:59+12:2617:18
7Carina ForsKlubblös53:10+12:3717:22
8Leif LindgrenLinköpings OK53:23+12:5017:26
9Emma BerggrenTjällmo-Godegårds OK55:45+15:1218:13
10Maria LangerOK Roxen57:34+17:0118:48
11George EkströmLinköpings OK59:23+18:5019:24
12Helena LindgrenNAIS Orienteringsklubb1:00:52+20:1919:53
13Ingrid JohanssonLinköpings OK1:01:26+20:5320:04
14Per MagnussonLinköpings OK1:01:51+21:1820:12
15Andreas MidestadLinköpings OK1:06:37+26:0421:46
16Veronica NuijaGOIF Tjalve1:07:42+27:0922:07
17Stefan SehlerOK Kolmården1:16:14+35:4124:54
18Gustaf OlssonLinköpings OK1:18:28+37:5525:38
19Sofia KleinBjörkfors GOIF1:19:49+39:1626:05
20Stefan JosefssonUddevalla OK1:25:05+44:3227:48
21Roger StigssonLinköpings OK1:30:58+50:2529:43
Anna KarlqvistTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Gaute ThomassenLinköpings OKej godkänd
Ole PedersenLinköpings OKej godkänd
Lina EttlingSkogspojkarnas OKej godkänd
Johan DahmGOIF Tjalveej godkänd

Öppen motion 8

4 460 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF38:188:35
2Karl WalheimÄrla IF40:24+2:069:03
3Johan PerssonHagaby GOIF43:52+5:349:50
4Mattias ZachrissonOK Roxen44:13+5:559:54
5Anton WibergOK Skogsfalken45:32+7:1410:12
6Rikard ErikssonTjällmo-Godegårds OK46:50+8:3210:30
7Clas KärrströmÖstgöta Helikopter SK & IF50:09+11:5111:14
8Thomas GustafssonHällestads OK53:43+15:2512:02
9Sara HelanderDomnarvets GOIF54:17+15:5912:10
10Mårten LindquistBoxholm-Mjölby OL54:21+16:0312:11
11Magnus JohanssonOK Kolmården56:50+18:3212:44
12Lisa FolinoOK Dacke57:14+18:5612:49
13Jesper WaldfeltFinspångs SOK58:49+20:3113:11
14Mattias JosefssonKlubblös58:51+20:3313:11
15Maria ElmelidLinköpings OK59:05+20:4713:14
16Emelie LarssonÄrla IF1:02:39+24:2114:02
17Tomas VångellLinköpings OK1:17:35+39:1717:23
18Fredrik NordstromKlubblös1:31:38+53:2020:32
19Gisli Örn BragasonHekla1:45:30+1:07:1223:39
Christofer SundströmGOIF Tjalveej godkänd
Peter StenbäckNAIS Orienteringsklubbej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser