Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Axevallanatta

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Axevallanatta
Arrangörsorganisation: Istrums SK
Datum: fredag 23 oktober 2015

D21

7 090 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika FredrikssonGudhems IF53:027:28
2Sara JonssonOK Orion55:26+2:247:49
3Elin LundkvistKils OK1:06:47+13:459:25
4Ida EngströmIK Stern1:16:58+23:5610:51

H21

8 080 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ClassonOK Orinto43:355:23
2Martin LarssonHestra IF45:04+1:295:34
3Jesper SjögrenOK Kullingshof45:05+1:305:34
4Filip KarlssonIF Hagen47:28+3:535:52
5Johan TörnrothHjobygdens OK48:07+4:325:57
6Max SuderbysVästerås SOK49:15+5:406:05
7Magnus SödervallIK Gandvik53:18+9:436:35
8Johan LarssonOK Skogshjortarna1:00:28+16:537:29
9Mikael TrofastJönköpings OK1:04:12+20:377:56
10Karl GellermanGöteborgs SK1:08:57+25:228:32
11Andreas LeijgårdGudhems IF1:10:30+26:558:43
Tobias JohanssonOK Skogshjortarnaej start

H18

7 090 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola HoltbringOK Amne1:05:539:17

D16

4 640 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tindra HjortFalköpings AIK OK39:098:26
2Julia MarkendahlOK Klyftamo46:17+7:089:58
3Clara JakobssonTidaholm SOK Sisu52:12+13:0311:15
4Sanna TolonenOK Amne1:11:40+32:3115:26

H16

4 640 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl HolmbergIF Hagen34:047:20
Hampus NyströmIF Hagenej start

D14

3 230 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa SkoogIF Hagen32:059:55
2Irma SvenssonOK Klyftamo34:03+1:5810:32
3Sofia TolonenOK Amne35:32+3:2711:00
4Tove ErikssonRyda SK37:30+5:2511:36

H14

3 230 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HolmbergIF Hagen30:019:17

H12

1 780 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar DahlinIK Gandvik16:529:28

D40

4 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Angelica BrandqvistTibro OK42:249:39
Maria R ThelinJönköpings OKej start

H40

6 620 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus DahlinIK Gandvik46:557:05
2Jan HjortFalköpings AIK OK53:35+6:408:05
3Mika TolonenOK Amne57:19+10:248:39
4Bo KronOK Flundrehof59:16+12:218:57
5Magnus KarlssonRyda SK1:01:47+14:529:19
6Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL1:11:09+24:1410:44

D45

4 390 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therése AnderssonRyda SK35:148:01
2Karin TorstenssonFalköpings AIK OK38:48+3:348:50
3Anna StombergIF Hagen46:30+11:1610:35
4Ewa HolmbergIF Hagen53:05+17:5112:05
5Kristina PatrikssonOK Klyftamo54:14+19:0012:21
6Marie AnebreidTidaholm SOK Sisu1:01:47+26:3314:04

H45

5 870 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo HallbergFalköpings AIK OK41:387:05
2Åke WijkmarkIF Hagen43:41+2:037:26
3Patrik SvantessonTrollhättans SOK43:55+2:177:28
4Johan MarsMarkbygdens OK46:06+4:287:51
5Mats LiljaOK Älgen46:29+4:517:55
6Stefan ErikssonOK Älgen48:19+6:418:13
7Erik LösethFalköpings AIK OK49:44+8:068:28
8Magnus NiklassonFalköpings AIK OK53:42+12:049:08
9Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisu56:21+14:439:35
10Per KlarTidaholm SOK Sisu1:01:03+19:2510:24
11Thomas LjungqvistTibro OK1:01:28+19:5010:28
12Conny GunnarssonOK Älgen1:07:04+25:2611:25
13Mats KarlssonIF Hagen1:12:18+30:4012:19
14Anders HallgrenTibro OK1:24:25+42:4714:22
Pär-Magnus BjurekTibro OKej start

D50

3 510 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sari HåkanssonOK Gränsen38:4511:02
2Lena ArnoldssonTidaholm SOK Sisu40:56+2:1111:39
3Maria SkogsbergMariestads FK52:39+13:5415:00
4Nina BejbomUddevalla OK55:02+16:1715:40
Lena MarkendahlOK Klyftamoej godkänd

H50

5 870 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HolmbergIF Hagen40:086:50
2Johan OskarssonLaxå OK48:23+8:158:14
3Stefan LinderothIF Hagen57:46+17:389:50
4Hans LindgrenOK Skogshjortarna1:01:58+21:5010:33
5Tomas TranbergMarkbygdens OK1:05:11+25:0311:06
6Bernt HenrikssonGudhems IF1:16:27+36:1913:01
Jens LindströmTibro OKej godkänd
Peter BrämersonTibro OKej start

D55

3 510 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva Rabe MagnussonIF Hagen37:2310:39
2Carina Berger-SvenssonMotala AIF OL44:58+7:3512:48
3Anita BodinGällstadbygdens SOK51:01+13:3814:32
4Marite ÅkerströmSOK Träff53:24+16:0115:12
Ingrid SchmiterlöwHjobygdens OKej godkänd

H55

5 050 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Owe TörnrothHjobygdens OK39:157:46
2Leif SandahlOK Tyr41:02+1:478:07
3Thomas SvenssonMotala AIF OL44:18+5:038:46
4Sören LindOK Gipen46:10+6:559:08
5Arne SääfGudhems IF47:37+8:229:25
6Lars HagrotTäby OK47:48+8:339:27
7Tommy RoosFalköpings AIK OK49:31+10:169:48
8Håkan HåkanssonOK Gränsen1:09:16+30:0113:42
Pär LundkvistHagaby GOIFej godkänd
Michael KarlssonOK P4ej godkänd

D60

3 290 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger WesterbergIF Hagen37:3911:26
2Kerstin KarlssonTidaholm SOK Sisu41:52+4:1312:43
Britt-Marie AnderssonOK Amneej godkänd
Monica AbrahamssonGudhems IFej godkänd

H60

4 390 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland SvenssonOK Skogsstjärnan32:137:20
2Jan-Åke EmilssonGudhems IF35:53+3:408:10
3Lennart HålsjöOK Skogshjortarna38:00+5:478:39
4Uno MagnussonIF Hagen38:15+6:028:42
5Björn PetterssonUlricehamns OK38:20+6:078:43
6Urban LarssonOK Gipen39:22+7:098:58
7Tommy WesterbergIF Hagen39:45+7:329:03
8Stefan GunnarssonKristinehamns OK41:14+9:019:23
9Ingvar AnderssonOK Amne42:29+10:169:40
10Benny HoffmanGudhems IF43:22+11:099:52
11Bengt JohanssonOK Skogshjortarna44:54+12:4110:13
12Magnus AnderssonUlricehamns OK47:27+15:1410:48
13Bernhard GrenaboHjobygdens OK49:00+16:4711:09
14Sven-Erik BodinGällstadbygdens SOK51:14+19:0111:40
Tommy HoltbringOK Amneej godkänd
Lennart SibeckFalköpings AIK OKej start
Lennart JakobssonTibro OKej start
Bengt JohanssonOK P4ej start

D65

2 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK44:4718:03
Ingrid TengelandIK Gandvikej godkänd
Birgitta StenströmVänersborgs SKej godkänd

H65

3 510 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Gösta BernhardMariestads FK32:219:12
2Karl Evert SvenssonIF Hagen33:01+0:409:24
3Bertil KarlssonHjobygdens OK33:34+1:139:33
4Christer NälemarkOK Djerf36:21+4:0010:21
5Håkan OlssonHjobygdens OK40:36+8:1511:34
6Christer OttossonOK P441:12+8:5111:44
7Bertil JohanssonOK Skogshjortarna41:57+9:3611:57
8Yngve AlfvénIK Wilske42:51+10:3012:12
9Kjell-Åke NilssonUlricehamns OK50:53+18:3214:29
10Anders PeterssonTibro OK54:53+22:3215:38
11Björn EngströmLerums SOK1:05:24+33:0318:37
Olle AdolfssonLerums SOKej start
Sven-Erik JohanssonOK Skogsstjärnanej start
Bo KlamfeltTibro OKej start

H70

3 290 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JohanssonOK Skogshjortarna33:0110:02
2Per-Arne JohanssonVänersborgs SK43:08+10:0713:06
3Sven Erik SjöholmMullsjö SOK43:32+10:3113:13
3Lars LjungbergTrollhättans SOK43:32+10:3113:13
5Anders BerglundOK Skogshjortarna43:42+10:4113:16
6Lars-Erik LarssonOK Amne43:54+10:5313:20
7Per GranevikJönköpings OK44:13+11:1213:26
8Ronny AnderssonOK Skogshjortarna45:08+12:0713:43
9Roland NilssonFalköpings AIK OK45:40+12:3913:52
10Carl-Otto WijkmarkIF Hagen46:55+13:5414:15
11Åke NordbergOK Klyftamo50:34+17:3315:22
12Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo50:47+17:4615:26
13Leif OlofssonOK Flundrehof51:38+18:3715:41 Ladda ner rutt i gpx-format
14Lars FranssonBottnaryds IF57:41+24:4017:31
15Kay SvenssonOK P41:00:03+27:0218:15
16Knut HöökOK Klyftamo1:00:08+27:0718:16
17Kurt FredrixonOK Skogshjortarna1:02:47+29:4619:04
18Gunnar BrystHjobygdens OK1:05:56+32:5520:02
19Kenneth MörkIK Wilske1:06:21+33:2020:10

D75

2 480 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Margareta HolmbergIF Hagenej godkänd
Anne-Catrine PerssonMariestads FKej start

H75

2 480 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Folke DahlénLidköpings VSK32:1913:01
2Ingemar HolmbergIF Hagen54:42+22:2322:03
3Harry BrandkvistTidaholm SOK Sisu1:03:25+31:0625:34
4Stig-Olof PetterssonLidköpings VSK1:33:17+1:00:5837:36
Harry SundbergOK Klyftamoej godkänd
Rune AhlanderJönköpings OKej godkänd
Folke HörstrandOK Klyftamoej godkänd

H80

2 480 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torild BornetunSkillingaryds FK42:2617:06
2Kjell PerssonMariestads FK47:47+5:2119:16
3Johan JanssonVäxjö OK49:19+6:5319:53
4Stig SahlIF Hagen1:08:35+26:0927:39
5Nils JanssonSkattkärrs SOK1:10:53+28:2728:34

Öppen motion 2

1 780 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noah FalkanderSOK Träff19:1910:51
2Marcus SöderbomSävdalens AIK19:48+0:2911:07
3Bengt ÖsterblomK3 IF21:19+2:0011:58
4Alva SkoogVästerås SOK21:33+2:1412:06
5Josefine PerssonOK Gränsen22:18+2:5912:31
6Britt GunnarssonKristinehamns OK25:17+5:5814:12
7Hilma TrofastJönköpings OK29:08+9:4916:22
8Anna KjellénJönköpings OK29:09+9:5016:22
9Ella ArrheniusIF Hagen37:45+18:2621:12
10Oscar ArrheniusIF Hagen37:48+18:2921:14
11Lars KarlssonOK Gränsen42:00+22:4123:35
12Ida KarlssonOK Gränsen42:14+22:5523:43
13Andreas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL44:39+25:2025:05
Karin Andersson (Nyström)IF Hagenej start

Öppen motion 4

4 640 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredric PaulssonIstrums SK35:447:42
2Daniel ClaessonIstrums SK57:00+21:1612:17
3Patrik ClaessonIstrums SK58:26+22:4212:35
4Oskar SvantessonOK Klyftamo1:05:32+29:4814:07
5Linda ClaessonIstrums SK1:08:35+32:5114:46
6Maria AhlbergRyda SK1:11:33+35:4915:25
Bosse AnderssonOK Klyftamoej godkänd

Öppen motion 7

3 290 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus SöderbomSävedalens AIK32:5710:00
2Erik Olssonklubblös33:19+0:2210:07
3Pär Johanssonklubblös34:41+1:4410:32
4Bengt KlassonOK Orinto37:00+4:0311:14
5Karin JohanssonLidköpings VSK37:10+4:1311:17
6Sören AnderssonLidköpings VSK37:27+4:3011:22
7Marita LemmingOK Skogsstjärnan38:17+5:2011:38
8Frida KjellmanLidköpings VSK41:33+8:3612:37
9Anders GällerspångLapplandsfjällens Orienteringsklubb44:57+12:0013:39
10Anders SwedinLidköpings VSK47:19+14:2214:22
11Alexander PihlSOK 6848:19+15:2214:41
12Roger PihlSOK 6848:46+15:4914:49
13Sune GustafssonTibro OK48:52+15:5514:51
14Fredrik FalkanderSOK Träff49:34+16:3715:03
15Kent OlaussonOK Orinto51:17+18:2015:35
16Niclas KjellmanLidköpings VSK56:38+23:4117:12
17Gunnel AxelssonOK Skogshjortarna56:57+24:0017:18
18Martin AxelssonOK Skogshjortarna56:59+24:0217:19
19Hans AnderssonIK Gandvik58:14+25:1717:42
20Catarina KarlssonSOK Träff1:04:59+32:0219:45
21Oskar ClaessonIstrums SK1:20:45+47:4824:32
Kurt BodinGällstadbygdens SOKej godkänd
Bertil WiklundIK Wilskeej godkänd

Öppen motion 8

5 050 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OK34:146:46
2Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad38:45+4:317:40
3Karin HåkanssonOK Gränsen41:20+7:068:11
4Daniel PerssonOK Gränsen42:30+8:168:24
5David Rosenklubblös44:44+10:308:51
6Robert JakobssonTidaholm SOK Sisu45:49+11:359:04
7Hans Olof Carlssonklubblös50:56+16:4210:05
8Fredrik ÖdeenFÖRSVARSMAKTEN52:52+18:3810:28
9Martin BrandkvistTidaholm SOK Sisu55:14+21:0010:56
10Hans TuvessonIF Hagen56:08+21:5411:06
11Evelina EricssonSöders-Tyresö56:48+22:3411:14
12Mikael AxelssonOK Skogshjortarna59:39+25:2511:48

Öppen motion 9

8 080 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin LarboIFK Lidingö SOK53:146:35
2Andreas JohanssonOK Kullingshof55:11+1:576:49

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser