Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Dalarna

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Dalarna
Arrangörsorganisation: OK Malmia
Datum: lördag 5 september 2015

D21

4 510 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna Nilsson SimkovicsUlricehamns OK37:368:20
2Frida ErkersLeksands OK38:31+0:558:32
3Linnéa HolmqvistHagaby GOIF39:21+1:458:43
4Lena GillgrenStora Tuna OK40:00+2:248:52
5Annika BjörkOK Linné40:14+2:388:55
6Eva ElfvingDomnarvets GOIF40:37+3:019:00
7Annika ÖstmanDomnarvets GOIF40:52+3:169:03
8Linn GrällsOK Kåre41:03+3:279:06
9Johanna ErlandssonStora Tuna OK41:04+3:289:06
10Linda LindkvistLeksands OK41:12+3:369:08
11Evgeniya RyapolovaIFK Moras OK41:40+4:049:14
12Sara HodlerIFK Moras OK41:44+4:089:15
13Anna MårsellStora Tuna OK42:34+4:589:26
14Britta BacklundStora Tuna OK43:32+5:569:39
15Marie SpångmyrLeksands OK44:11+6:359:47
16Sara JohanssonDomnarvets GOIF44:27+6:519:51
17Lina LångStora Tuna OK44:58+7:229:58
18Helena NorbergStora Tuna OK45:42+8:0610:07
19Lena BirkebaekStora Tuna OK46:16+8:4010:15
20Johanna HolmenHalmstads OK47:07+9:3110:26
21Johanna HallbergUmeå OK48:24+10:4810:43
22Beatrice KöhlerSäterbygdens OK51:27+13:5111:24
23Maria BjörklundLeksands OK55:28+17:5212:17
24Hanne StenbackOK Kåre1:00:14+22:3813:21
25Malin RylanderStora Tuna OK1:05:07+27:3114:26
Hana HancikovaAlfta-Ösa OKej start
Elin Dahlstedt TyskLeksands OKej start
Johanna LindbergDomnarvets GOIFej start
Emma BacklundSäterbygdens OKej start
Matilda AnderssonOK Kåreej start

H21

5 150 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David AnderssonMalungs OK Skogsmårdarna28:405:33
2Anton ÖstlinMalungs OK Skogsmårdarna29:44+1:045:46
3Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna30:32+1:525:55
4Linus RappIFK Moras OK30:45+2:055:58
5Johan LindbergIFK Moras OK31:05+2:256:02
6Jakob LööfMalungs OK Skogsmårdarna31:40+3:006:08
7Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna32:37+3:576:19
8Artem PanchenkoIFK Moras OK32:40+4:006:20
9Simon ForsStora Tuna OK33:55+5:156:35
10Markus LangStora Tuna OK33:57+5:176:35
11Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna34:00+5:206:36
12Linus BohmanHjärnarps GH OL34:01+5:216:36
13Simon HodlerIFK Moras OK34:11+5:316:38
14Kristian DahlströmIFK Moras OK34:25+5:456:40
15Roman RyapolovIFK Moras OK34:32+5:526:42
16U Tomas LöfgrenStora Tuna OK34:50+6:106:45
17Daniel KaipeLeksands OK35:50+7:106:57
18Göran AnlindOK Kåre35:56+7:166:58
19Erik FernlundSäterbygdens OK36:00+7:206:59
20Mattias MårtsStora Tuna OK36:51+8:117:09
21Victor FlingmarkOK Kåre39:58+11:187:45
22Andreas NordforsStora Tuna OK42:34+13:548:15
23Mikael AnderssonStora Tuna OK42:56+14:168:20
24Johan HöökIK Jarl Rättvik43:11+14:318:23
25Mats HörnellDomnarvets GOIF55:39+26:5910:48
26Erik ZanderIFK Moras OK59:26+30:4611:32
27Jan BergmanOK Kåre1:02:01+33:2112:02
Marcus RamströmOK Kåreej start
Kalle DalinLeksands OKej start
Greger TyskLeksands OKej start
Erik BjörklundLeksands OKej start
Johan HallgrenBjursås OKej start
Erik Folkesson BlomIFK Moras OKej start

D20

4 170 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabel SalénIFK Moras OK41:019:50
2Maja EngesLeksands OK43:35+2:3410:27
3Lina FredrikssonKorsnäs IF OK52:41+11:4012:38
4Julia AdolfssonOK Kåre54:49+13:4813:08
Hanna SahlinOK Kåreej start
Stefania CorradiniIFK Moras OKej start

H20

4 510 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobia PezzatiEksjö SOK29:556:38
2Patrick ZbindenLeksands OK30:33+0:386:46
3Johan SöderlundLeksands OK31:31+1:366:59
4Fredrik PerssonDomnarvets GOIF37:09+7:148:14
5Viktor DjerfVästerbergslagens OL41:40+11:459:14
6Albin BergkvistOK Kåre43:16+13:219:35
Emil ÅbergKorsnäs IF OKej start

D18

3 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matilda ErikssonVästerbergslagens OL38:319:52
2Jonna JungåkerKorsnäs IF OK40:21+1:5010:20
3Carolina OlssonÄlvdalens IF OK45:58+7:2711:47
4Amanda DanielsAvesta OK52:06+13:3513:21
5Ronja BjörklundBjursås OK59:20+20:4915:12
6Cecilia DjerfVästerbergslagens OL1:03:45+25:1416:20
Märta Ransjö ZanderOK Tyrej start
Erica EdmanLeksands OKej start

H18

4 170 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas GustafssonOK Kåre26:436:24
2Isac von KrusenstiernaOK Kåre27:12+0:296:31
3Jesper SvenskStora Tuna OK28:08+1:256:44
4Nils AlexanderssonStora Tuna OK31:18+4:357:30
5Lukas DeiningerIFK Moras OK31:39+4:567:35
6Viktor JanrikBromma-Vällingby SOK34:34+7:518:17
7Eric DanielssonOK Kåre36:31+9:488:45
8Henrik SparrIFK Moras OK38:08+11:259:08
9Adrian DahlströmIFK Moras OK40:27+13:449:42
10Erik BerglundOK Kåre48:17+21:3411:34
Gustav ÖgrenKorsnäs IF OKej godkänd

D16

3 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva RingiOK Kåre32:359:18
2Tindra JernströmAvesta OK34:30+1:559:51
3Ronja HuggForsa OK34:33+1:589:52
4Maja MörthLeksands OK35:02+2:2710:00
5Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre35:41+3:0610:11
6Ronja JungåkerKorsnäs IF OK36:03+3:2810:18
7Karolina DjerfVästerbergslagens OL1:08:32+35:5719:34
Astrid NorgrenStora Tuna OKej start
Katrin SjödénÄlvdalens IF OKej start

H16

3 740 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johannes ÖgrenKorsnäs IF OK33:068:51
2Zeb PalmHJS-Vansbro OK35:26+2:209:28
3Gustav StålVästerbergslagens OL42:25+9:1911:20
4Viktor WallinKorsnäs IF OK45:04+11:5812:02
5Martin DanielssonOK Kåre53:21+20:1514:15
John GranathKorsnäs IF OKej godkänd
Viktor BarkegrenStora Tuna OKej start
Viktor BergLeksands OKej start

D14

3 020 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK29:499:52
2Tove RingiOK Kåre31:06+1:1710:17
3Julia WannerAvesta OK31:25+1:3610:24
4Alva RyttherVästerbergslagens OL34:07+4:1811:17
5Lilian PalmHJS-Vansbro OK35:02+5:1311:36
6Moa HjorthDomnarvets GOIF35:22+5:3311:42
7Karolina HolmströmVästerbergslagens OL36:01+6:1211:55
8Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna37:20+7:3112:21
9Karin Ingeborg WedmanVästerbergslagens OL37:50+8:0112:31
10Tilda GolsäterKorsnäs IF OK38:53+9:0412:52
11Elsa NilssonDomnarvets GOIF38:58+9:0912:54
12Jennifer SvenssonKorsnäs IF OK40:09+10:2013:17
13Sofia DjerfVästerbergslagens OL42:48+12:5914:10
14Agnes JonssonDomnarvets GOIF42:51+13:0214:11
15Tyra DernfalkVästerbergslagens OL46:55+17:0615:32
16Malin WilhelmssonKorsnäs IF OK50:05+20:1616:35
17Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL1:04:36+34:4721:23
Clara SpikLeksands OKej start
Isabella JoonsLeksands OKej start
Alma SandVästerbergslagens OLej start
Ida JohnssonOK Kåreej start
Klara AnderssonDomnarvets GOIFej start
Lisa VogtVästerbergslagens OLej start
Lisa HallgrenBjursås OKej start

H14

3 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor SvenskStora Tuna OK19:276:26
2Jonas CarlssonStora Tuna OK28:29+9:029:25
3Henrik PetrisiVästerbergslagens OL29:02+9:359:36
4Erik BrandtDomnarvets GOIF34:57+15:3011:34
5Henry SvensVästerbergslagens OL35:46+16:1911:50
6Karl GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb37:06+17:3912:17
7Adam HahneInsjöns IF OK37:25+17:5812:23
8Sander KrouwelStora Tuna OK1:23:41+1:04:1427:42
Thobias BrodinIFK Moras OKej godkänd
Gustav BjörklundIFK Moras OKej start

D12

2 550 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilda BergLeksands OK21:588:36
2Thea NordinKorsnäs IF OK24:13+2:159:29
2Vendela SöderqvistOK Kåre24:13+2:159:29
4Emma EliassonDomnarvets GOIF24:54+2:569:45
5Emilia johnssonOK Kåre25:48+3:5010:07
6Ellen FunkeLeksands OK26:02+4:0410:12
7Klara ErssonOK Kåre27:55+5:5710:56
8Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF28:10+6:1211:02
9Elsa HermanssonIFK Moras OK28:54+6:5611:20
10Alicia BergkvistVästerbergslagens OL30:44+8:4612:03
11Olga RindeskogVästerbergslagens OL30:45+8:4712:03
12Lovisa MasesStora Tuna OK31:13+9:1512:14
13Emilia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna31:47+9:4912:27
14Linnéa BorggrenDomnarvets GOIF32:02+10:0412:33
15Elin BryggarGrycksbo IF OK33:56+11:5813:18
16Alma WallmanVästerbergslagens OL34:41+12:4313:36
17Tilda BorgströmAvesta OK34:47+12:4913:38
18Kajsa IvarssonVästerbergslagens OL35:07+13:0913:46
19Lina HällstenStora Tuna OK37:12+15:1414:35
20Sandra SköldSäterbygdens OK39:00+17:0215:17
21Ida KlasérKorsnäs IF OK39:28+17:3015:28
Maja BergqvistKorsnäs IF OKej godkänd
Elsa GörasLeksands OKej start
Alma BirklinOK Kåreej start
Agnes WallinKorsnäs IF OKej start
Anja NilssonDomnarvets GOIFej start

H12

2 550 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK14:035:30
2Albin GezeliusIFK Moras OK18:59+4:567:26
3Klockar Eskil NääsLeksands OK20:56+6:538:12
4Lucas WannerAvesta OK22:40+8:378:53
5Markus HalvarssonLeksands OK22:43+8:408:54
6Henrik NorgrenStora Tuna OK23:56+9:539:23
7Simon HolmerIFK Moras OK25:48+11:4510:07
8Elmer ÖgrenKarlsbyhedens IK27:30+13:2710:47
9Frank KrouwelStora Tuna OK27:33+13:3010:48
10Jakob CarlssonStora Tuna OK27:35+13:3210:49
11Isak DalinLeksands OK28:55+14:5211:20
12Jakob WidelundOK Kåre29:14+15:1111:27
13Albin SjöblomOK Kåre29:38+15:3511:37
14Erik FredrikssonStora Tuna OK31:54+17:5112:30
15Linus SjödénÄlvdalens IF OK42:44+28:4116:45
Alex KalinichenkoStora Tuna OKej godkänd
Kalle VogtVästerbergslagens OLej godkänd
Isaak GustafssonVästerbergslagens OLej start

D12 Kort

2 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara WallinKorsnäs IF OK32:1414:00

H12 Kort

2 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor NorbergStora Tuna OK16:097:01
Eric JohanssonOK Kåreej godkänd

D10

2 300 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa BirkebækStora Tuna OK13:085:42
2Moa BergqvistKorsnäs IF OK14:20+1:126:13
3Elsa KaipeOK Kåre15:22+2:146:40
4Alva ErssonIFK Moras OK15:44+2:366:50
5Elsa BrandtDomnarvets GOIF16:20+3:127:06
6Hanna ÖstbergStora Tuna OK17:44+4:367:42
7Julia NordahlOK Kåre18:32+5:248:03
8Nora Cedeberg LöwgrenStora Tuna OK19:04+5:568:17
9Signe ÖgrenKarlsbyhedens IK19:12+6:048:20
10Hedda BorgströmAvesta OK19:48+6:408:36
11Sanna HörnellDomnarvets GOIF19:51+6:438:37
12Maja EliassonDomnarvets GOIF20:15+7:078:48
13Nora NordlundOK Kåre20:26+7:188:53
14Sofia HuggForsa OK20:33+7:258:56
15Ella FridolfssonStora Tuna OK21:54+8:469:31
16Enni LundbergOK Kåre22:05+8:579:36
17Linnea JunevikLeksands OK24:21+11:1310:35
18Lovisa DjerfVästerbergslagens OL25:21+12:1311:01
19Klara BerglundKarlsbyhedens IK25:29+12:2111:04
20Stina DernfalkVästerbergslagens OL25:47+12:3911:12
Linnea HermanssonIFK Moras OKej start
Anna BryggarGrycksbo IF OKej start
Sofie Karlsson HolmerIFK Moras OKej start

H10

2 300 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle RingiOK Kåre12:135:18
2Olle DalinOK Kåre14:30+2:176:18
3Wille SöderqvistOK Kåre14:42+2:296:23
4Olle WallmanVästerbergslagens OL14:44+2:316:24
5Johannes KarlssonVästerbergslagens OL15:21+3:086:40
6Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL16:49+4:367:18
7Karl ForsgrenVästerbergslagens OL17:39+5:267:40
8Sebastian GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna17:40+5:277:40
9Malte SöderlundKarlsbyhedens IK18:02+5:497:50
10Lukas LundkvistHJS-Vansbro OK18:40+6:278:06
11Gabriel JiréniusVästerbergslagens OL18:44+6:318:08
12Axel ErikssonStora Tuna OK19:14+7:018:21
13Hugo AtterbrandOK Kåre20:13+8:008:47
14Elias HällstenStora Tuna OK20:32+8:198:55
15Simon BerglundKarlsbyhedens IK20:48+8:359:02
16Walter SöderqvistOK Kåre20:51+8:389:03
17Petter GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb21:02+8:499:08
18Filip SköldSäterbygdens OK22:39+10:269:50
19Elias HörnellDomnarvets GOIF23:48+11:3510:20
Elias JohanssonHJS-Vansbro OKej godkänd
William OksvoldOK Kåreej godkänd
Casper LonevallStora Tuna OKej start
August GörasLeksands OKej start

D35

3 730 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Therese BergqvistKorsnäs IF OK32:448:46
2Marie-Louise KaipeOK Kåre36:00+3:169:39
3Marika HagelbergOK Kåre38:17+5:3310:15
4Emma ÖstbergStora Tuna OK40:41+7:5710:54
5Anna T PerssonOK Kåre42:58+10:1411:31
6Evelin MagnussonOK Kåre1:00:16+27:3216:09

H35

4 510 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders DalinLeksands OK33:457:29
2Per HolmIFK Moras OK36:10+2:258:01
3Anders NordahlOK Kåre37:07+3:228:13
4Björn WrahmeIFK Moras OK40:05+6:208:53
5Peter ViréhnAvesta OK45:08+11:2310:00
6Hansi KrausAvesta OK59:38+25:5313:13

D40

3 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin EkIFK Moras OK32:118:37
2Lena HolmerIFK Moras OK39:22+7:1110:33
3Jenny ÖgrenKarlsbyhedens IK51:54+19:4313:54
4Annelie HermanssonIFK Moras OK1:03:31+31:2017:01
Karin JohnssonOK Kåreej start

H40

4 170 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter FredrikssonIFK Moras OK30:357:20
2Patrik SöderqvistOK Kåre32:52+2:177:52
3Pär HöökIFK Moras OK33:07+2:327:56
4Anders OksvoldOK Kåre34:46+4:118:20
5Magnus GörasLeksands OK35:47+5:128:34
6Niklas ErikssonVästerbergslagens OL38:09+7:349:08
7Fredrik GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb38:40+8:059:16
8Anders AtterbrandOK Kåre39:36+9:019:29
9Andreas OlssonOK Linné39:51+9:169:33
10Patrik JohnssonOK Kåre40:56+10:219:48
11Jesper NordinKorsnäs IF OK41:40+11:059:59
12Niklas AldinStora Tuna OK43:48+13:1310:30
13Jesper MårtenssonStora Tuna OK47:10+16:3511:18
14Johan LundbergOK Kåre47:43+17:0811:26
15Jakob WedmanVästerbergslagens OL1:05:24+34:4915:41
Marcus JohnssonAvesta OKej start
Martin AnderssonLeksands OKej start
Staffan ErikssonStora Tuna OKej start
Martin MarksteinerWAT.OLej start

D45

3 390 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria JunevikLeksands OK34:2710:09
2Yvonne SjödénÄlvdalens IF OK34:48+0:2110:15
3Karin SvenskStora Tuna OK36:36+2:0910:47
4Lena MasesStora Tuna OK37:54+3:2711:10
5Lena PetrisiVästerbergslagens OL38:46+4:1911:26
6Kersti RingiOK Kåre41:22+6:5512:12
7Eva-Lena HahneInsjöns IF OK42:35+8:0812:33
8Ulrika JanssonOK Kåre46:03+11:3613:35
9Eva-Lotta LöfgrenStora Tuna OK50:55+16:2815:01
10Charlotta WallinKorsnäs IF OK56:58+22:3116:48
Izabell BirklinOK Kåreej godkänd
Lotta StålVästerbergslagens OLej godkänd
Anna DanielssonOK Kåreej start

H45

4 170 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas HøjsgaardDomnarvets GOIF31:437:36
2Johan EngesLeksands OK32:11+0:287:43
3Johan AlfredssonStora Tuna OK33:33+1:508:02
4Ola JernströmAvesta OK33:49+2:068:06
5Peo BergLeksands OK35:01+3:188:23
6Per LovangVästerbergslagens OL36:36+4:538:46
7Magnus HjorthDomnarvets GOIF37:47+6:049:03
8Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK38:54+7:119:19
9Stefan JonssonDomnarvets GOIF40:16+8:339:39
10Anders LöwgrenOK Milan40:40+8:579:45
11Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL45:33+13:5010:55
12Mikael DanielssonOK Kåre48:12+16:2911:33
13Per CarlssonStora Tuna OK48:49+17:0611:42
14Lars HalvarssonLeksands OK59:07+27:2414:10
15Ola AnderssonDomnarvets GOIF1:06:46+35:0316:00
Mikael RingiOK Kåreej godkänd
Erik ÅbergKorsnäs IF OKej start
Anders ÖstbergStora Tuna OKej start

D50

3 390 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria BergfältDomnarvets GOIF29:438:45
2Charlotte LindkvistLeksands OK33:05+3:229:45
3Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK35:34+5:5110:29
4Lotta JungåkerKorsnäs IF OK38:13+8:3011:16
5Ingrid SvenssonStora Tuna OK39:47+10:0411:44
6Lisbet LidmanHJS-Vansbro OK40:23+10:4011:54
7Ulrika BacklundDalaportens OL41:16+11:3312:10
8Ragnhild SvensVästerbergslagens OL41:40+11:5712:17
9Kajsa HolmqvistHagaby GOIF42:22+12:3912:29
10Anki GustafssonSäterbygdens OK42:33+12:5012:33
11Annlouise AlmqvistIFK Moras OK44:02+14:1912:59
12Mia GustafssonOK Kåre44:44+15:0113:11
13Gunilla RylanderStora Tuna OK53:09+23:2615:40
14Anna Von KrusenstiernaOK Kåre55:16+25:3316:18

H50

3 900 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas LöwegrenStora Tuna OK28:327:18
2Ulf MagnussonLeksands OK31:41+3:098:07
3Pär StålVästerbergslagens OL32:19+3:478:17
4Jonas LångStora Tuna OK33:32+5:008:35
5Peo SvenskStora Tuna OK35:26+6:549:05
6Mats JönssonKorsnäs IF OK36:40+8:089:24
7Per ErikssonVästerbergslagens OL38:01+9:299:44
8Magnus BacklundSäterbygdens OK38:27+9:559:51
9Torbjörn SöderlundLeksands OK39:23+10:5110:05
10Robert ÖstlundSäterbygdens OK44:56+16:2411:31
11Anders S NybergSäterbygdens OK46:07+17:3511:49
12Kalle ÖstgrenOK Kåre46:36+18:0411:56
13Björn AlbinssonIFK Moras OK47:43+19:1112:14
14David ShearerVästerbergslagens OL48:00+19:2812:18
15Lars GustafssonOK Kåre52:15+23:4313:23
16Bosse WiggeSäterbygdens OK55:37+27:0514:15
17Thomas MagnussonKvarnsvedens GOIF OK57:45+29:1314:48
18Lars DuvanderKvarnsvedens GOIF OK1:00:15+31:4315:26
Mikael BacklundDalaportens OLej godkänd
Thomas HahneInsjöns IF OKej start

D55

3 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ylva GrapeDalaportens OL34:3011:07
2Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OL35:38+1:0811:29
3Jannike WålbergOK Kåre38:39+4:0912:28
4Marie RappIFK Moras OK38:58+4:2812:34
5Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK40:52+6:2213:10
6Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK41:39+7:0913:26
7Kerstin BlomgrenStora Tuna OK45:19+10:4914:37
8Laila SpångmyrIK Jarl Rättvik46:21+11:5114:57
9Sussie BjörkmanDalaportens OL47:00+12:3015:09
10Rose-Marie HameliusSäterbygdens OK50:08+15:3816:10
11Britt ClaessonIFK Moras OK56:17+21:4718:09

H55

3 730 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars MattssonOK Kåre33:088:52
2Anders HaglundLeksands OK33:27+0:198:58
3Per-Erik BjörklundBjursås OK33:45+0:379:02
4Jan-Olof BjörklundBjursås OK34:36+1:289:16
5Tryggve OttossonVästerbergslagens OL35:27+2:199:30
6Leif GustafssonSäterbygdens OK36:01+2:539:39
7Björn JakobssonTäby OK38:12+5:0410:14
8Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK39:15+6:0710:31
9Sten-Olof MatssonLeksands OK40:27+7:1910:50
10Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik43:29+10:2111:39
11Allan EinarssonMalungs OK Skogsmårdarna47:24+14:1612:42
Nils-Erik BosselÄlvdalens IF OKej start
Svante LindgrenKorsnäs IF OKej start

D60

2 940 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Astrid Kerstin JakobssonVästerbergslagens OL41:0113:57
2Inger MattssonVästerbergslagens OL42:11+1:1014:20
3Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF43:02+2:0114:38
4Elisabeth JonssonMalungs OK Skogsmårdarna48:56+7:5516:38

H60

3 730 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger LindLeksands OK31:288:26
2Hans AnderssonVästerbergslagens OL33:48+2:209:03
3Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna35:27+3:599:30
4Olle RönnolsSäterbygdens OK35:59+4:319:38
5Mats LundbergDalaportens OL36:58+5:309:54
6Torbjörn OttossonStora Tuna OK37:23+5:5510:01
7Anders Stefan VestlundOK Kåre37:42+6:1410:06
8Arne HolmerIFK Moras OK39:36+8:0810:36
9Hans-Erik LangVästerbergslagens OL41:04+9:3611:00
10Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK41:10+9:4211:02
11Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK41:36+10:0811:09
12Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK41:40+10:1211:10
13Örjan SvahnIFK Moras OK41:47+10:1911:12
14Gunde HjalmarssonStora Tuna OK48:08+16:4012:54
15Bo EngborgHällefors OK48:11+16:4312:55
Sven LarssonSärna SKej start
Bengt HanssonSäterbygdens OKej start

D65

2 940 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin FrencknerSödertälje-Nykvarn OF40:3713:48
2Eva HalvarsonOK Kåre42:38+2:0114:30
3Maud NilssonHJS-Vansbro OK49:47+9:1016:55
4Ingeborg TorrisMalungs OK Skogsmårdarna56:00+15:2319:02
5Britt Marie PersIK Jarl Rättvik58:20+17:4319:50
6Kristin PetterssonStora Tuna OK1:00:04+19:2720:25
7Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF1:14:03+33:2625:11

H65

3 390 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Claes NidebornStora Tuna OK35:3710:30
2Anders ClaessonIFK Moras OK35:49+0:1210:33
3Hans KäckDalaportens OL39:20+3:4311:36
4Roland BergSäterbygdens OK39:35+3:5811:40
5Bertil HöökVästerbergslagens OL43:30+7:5312:49
6Mats MårtenssonStora Tuna OK45:52+10:1513:31
7Royne LenngrenIK Jarl Rättvik46:50+11:1313:48
8Christer HellströmStora Tuna OK47:58+12:2114:08
9Stanley HolmerIFK Moras OK51:07+15:3015:04
10Harry EnbergVästerbergslagens OL51:39+16:0215:14
11Östen ErikssonAvesta OK55:07+19:3016:15
Lars MårsellSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Örjan PerssonBjursås OKej godkänd

D70

2 590 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK33:4012:59
2Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OK38:59+5:1915:03
3Siv StamSäterbygdens OK46:13+12:3317:50
4Edla FornanderVästerbergslagens OL46:21+12:4117:53
Ingrid JanssonSäterbygdens OKej godkänd
Gudrun DalströmKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OKej start

H70

3 100 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan RystedtStora Tuna OK31:4810:15
2Sture BjörkOK Kåre34:56+3:0811:16
3Olle JohanssonIFK Hedemora OK36:47+4:5911:51
4Jan Olof DahlströmBjursås OK37:49+6:0112:11
5Hans GruddStora Tuna OK38:05+6:1712:17
6Hans KarlssonBjursås OK39:39+7:5112:47
7Benny RendalenKorsnäs IF OK40:00+8:1212:54
8P-G JanssonSäterbygdens OK41:07+9:1913:15
9Tryggve OttossonKorsnäs IF OK41:18+9:3013:19
10Åke AnderssonVästerbergslagens OL43:01+11:1313:52
11Sven NilssonMalungs OK Skogsmårdarna44:13+12:2514:15
12Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna44:20+12:3214:18
13Jan JohanssonIFK Hedemora OK44:48+13:0014:27
14Östen AnderssonVästerbergslagens OL47:26+15:3815:18
15Rune PerssonMalungs OK Skogsmårdarna48:34+16:4615:40
16Hans L AnderssonVästerbergslagens OL50:24+18:3616:15
17Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFF50:46+18:5816:22
18Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK56:01+24:1318:04
19Jan Olof HedbergGagnefs OK1:02:39+30:5120:12
20Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:07:12+35:2421:40
Sverre JonssonOK Ravinenej godkänd
Bo DanmoDomnarvets GOIFej godkänd
Stig-Olof StålAvesta OKej godkänd

D75

2 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maj Lis KnutssonKvarnsvedens GOIF OK1:11:4431:44
2Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK1:17:37+5:5334:20

H75

3 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK30:519:57
2Stig ÖstKorsnäs IF OK38:53+8:0212:32
3Hjalmar NordquistOK Järnbärarna40:04+9:1312:55
4Folke BjörkmanDalaportens OL41:11+10:2013:17
5John VallinOK Hedströmmen46:49+15:5815:06
6Uno PetterssonLeksands OK54:46+23:5517:40
7Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK57:53+27:0218:40
8Bore NybergSäterbygdens OK1:13:35+42:4423:44
Åke SundbergFagersta OKej godkänd
Karl Henrik LovangVästerbergslagens OLej godkänd

H80

2 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK45:2717:32
2Bo SandbergIK Jarl Rättvik49:59+4:3219:17

H85

2 260 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sture Roland JosefssonOK Kåre47:2821:00
2Hans Eric RobertssonOK Kåre51:35+4:0722:49
3Bertil NormanIFK Hedemora OK57:41+10:1325:31
Åke ErikssonSäterbygdens OKej godkänd

Inskolning

2 110 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Nora AldinStora Tuna OKfullföljt
André BergkvistLudvika OKfullföljt
Kristoffer BorggrenDomnarvets GOIFfullföljt
Nils ForsgrenVästerbergslagens OLfullföljt
Jona JohanssonHJS-Vansbro OKfullföljt
Mika JohanssonHJS-Vansbro OKfullföljt
Ida OlssonOK Linnéfullföljt
Lovisa PerssonDomnarvets GOIFfullföljt
Cornelia LonevallStora Tuna OKej start

U1

2 110 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hilma DalinOK Kåre16:417:54
2Oskar KaipeOK Kåre18:36+1:558:48
3Walter OksvoldOK Kåre19:46+3:059:22
4Vilma NordahlOK Kåre23:40+6:5911:12
5Gustav NorbergStora Tuna OK27:32+10:5113:02
6Hennie LöfgrenStora Tuna OK31:51+15:1015:05
7Svea BorgströmAvesta OK32:51+16:1015:34
Edvin JohanssonOK Kåreej start

U2

2 550 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe Eriksson-BjörlingDomnarvets GOIF29:4711:40
2Agnes NilssonDomnarvets GOIF33:40+3:5313:12
3Ella SandVästerbergslagens OL34:58+5:1113:42
4Amanda BorggrenDomnarvets GOIF42:21+12:3416:36
5Peggy SilverbackeDomnarvets GOIF46:16+16:2918:08
6Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL55:46+25:5921:52
Agnes GustafssonVästerbergslagens OLej start
Viktor ÖstbergStora Tuna OKej start

Öppen motion 1

2 550 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Siv BrodinIFK Moras OK26:5310:32
2Margareta NybeliusKorsnäs IF OK39:34+12:4115:30
Filippa JiréniusVästerbergslagens OLej godkänd

Öppen motion 3

3 160 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Charlotta MellegårdVästerbergslagens OL37:1511:47
2Marie Ericssonklubblös38:23+1:0812:08
3Moa Larssonklubblös41:53+4:3813:15
4Camilla BerglundKarlsbyhedens IK42:07+4:5213:19
5Britt-Marie ReinholdssonJärfälla OK44:49+7:3414:10
6Malin WannerAvesta OK45:10+7:5514:17
7Conny ErikssonIFK Moras OK47:16+10:0114:57
8Anna HernellBäck47:38+10:2315:04
9William Arvidssonklubblös48:34+11:1915:22
10Anders BryggarGrycksbo IF OK50:12+12:5715:53
11Inger LarssonJärfälla OK1:01:30+24:1519:27
12Amanda FridolfssonStora Tuna OK1:04:58+27:4320:33
13Håkan HolmbornVästerbergslagens OL1:05:29+28:1420:43
14Linus JernströmAvesta OK1:10:21+33:0622:15

Öppen motion 5

3 600 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara GörasLeksands OK45:0412:31
2Andreas DernfalkVästerbergslagens OL49:21+4:1713:42
3Rickard Johanssonklubblös52:40+7:3614:37
4Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK1:02:35+17:3117:23
5Niclas SjöblomOK Kåre1:02:47+17:4317:26
6Krister BerglundKarlsbyhedens IK1:05:45+20:4118:15
7Carl-Åke FredrikssonKorsnäs IF OK1:05:58+20:5418:19
8Anna GruvrisIK Jarl Rättvik1:10:12+25:0819:30
9Eva FredrikssonKorsnäs IF OK1:11:54+26:5019:58
10Anna SöderlundKarlsbyhedens IK1:12:49+27:4520:13
11Marianne DahlinDomnarvets GOIF1:13:13+28:0920:20
12Mats AdolfssonOK Kåre1:15:30+30:2620:58
13Sidonie WintherVästerbergslagens OL1:19:36+34:3222:06
14Birgitta BerglundOK Kåre1:20:05+35:0122:14
15Monica WikerLudvika OK1:20:43+35:3922:25
16Gunilla WiggeSäterbygdens OK1:25:01+39:5723:36
17Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL1:26:49+41:4524:06
18Sven Ejvin BrindbergsVästerbergslagens OL1:38:59+53:5527:29
19Lotta LarssonVästerbergslagens OL1:57:36+1:12:3232:40
Jan KognerHJS-Vansbro OKej godkänd
Irma FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Jessica ErikssonDomnarvets GOIFej godkänd

Öppen motion 7

3 100 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik ErssonIFK Moras OK23:267:33
2Pia BirkebækStora Tuna OK32:19+8:5310:25
3Jenny WåhlinDomnarvets GOIF35:07+11:4111:19
4Maria SchmiterlöwHjobygdens OK37:11+13:4511:59
5Lars GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna37:38+14:1212:08
6Göran AnderssonDalaportens OL38:54+15:2812:32
7Thomas KlasérKorsnäs IF OK40:18+16:5213:00
8Göran ReinholdssonJärfälla OK41:11+17:4513:17
9Johanna DalinLeksands OK41:23+17:5713:20
10Ann Louise KlasérKorsnäs IF OK41:38+18:1213:25
11Kjell GustafssonOK Järnbärarna41:39+18:1313:26
12Anette PalmHJS-Vansbro OK44:17+20:5114:17
13Anna LångStora Tuna OK44:25+20:5914:19
14Tord AndersenVästerbergslagens OL47:48+24:2215:25
15Kenneth LarssonJärfälla OK51:37+28:1116:39
16Barbro StigsmarkKvarnsvedens GOIF OK53:02+29:3617:06
17Patrik GustafssonVästerbergslagens OL55:25+31:5917:52
18Anders HolmbergLindebygdens OK55:52+32:2618:01
19Sofia PerssonDomnarvets GOIF57:36+34:1018:34
20Annica Lindell LangVästerbergslagens OL59:39+36:1319:14
21Lars BroströmDegerfors OK1:00:58+37:3219:40
22Ulla-Britt OttossonStora Tuna OK1:01:16+37:5019:45
23Linda WåhlströmOK Linné1:02:44+39:1820:14
24Tomas JiréniusVästerbergslagens OL1:08:03+44:3721:57
25Byron PalmHJS-Vansbro OK1:11:59+48:3323:13
26Sven-Arne FranssonAvesta OK1:15:38+52:1224:23
27Ulrika BorggrenDomnarvets GOIF1:18:55+55:2925:27
28Gun HelmerssonLindebygdens OK1:56:02+1:32:3637:25
Ewa EdmanKorsnäs IF OKej godkänd
Johan ÖstbergStora Tuna OKej godkänd
Ida NiklassonLudvika OKej godkänd

Öppen motion 8

4 630 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per WärnbergKvarnsvedens GOIF OK38:468:22
2Lars MagnussonOK Linné41:12+2:268:53
3Emma JohanssonDomnarvets GOIF42:25+3:399:09
4Fredrik HällstenStora Tuna OK45:55+7:099:55
5Peter JanssonIK Jarl Rättvik47:44+8:5810:18
6Erik StigsmarkKvarnsvedens GOIF OK51:09+12:2311:02
7Lenka KlimplovaOK Kåre51:27+12:4111:06
8Håkan NilssonDomnarvets GOIF52:28+13:4211:19
9Sofia StenbergDomnarvets GOIF54:28+15:4211:45
10Dmitri PotchepkoOK Kåre54:45+15:5911:49
11Andreas PerssonDomnarvets GOIF56:23+17:3712:10
12Henrik WåhlströmOK Linné56:44+17:5812:15
13Bengt HameliusSäterbygdens OK58:46+20:0012:41
14Tomas KarlssonLindebygdens OK1:06:09+27:2314:17
15Morgan WilhelmssonKorsnäs IF OK1:07:46+29:0014:38
16Michael WilhelmssonKorsnäs IF OK1:08:00+29:1414:41
17Michaela HallqvistStora Tuna OK1:08:21+29:3514:45
18Mats BerghIFK Moras OK1:08:56+30:1014:53
19Ida HameliusOK Linné1:21:41+42:5517:38
20Olof OhlssonLunds OK1:27:21+48:3518:51

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser