Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Arosträffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Arosträffen
Arrangörsorganisation: Västerås SOK
Datum: söndag 27 september 2015

D21

4 450 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda RinaldoOK Tor43:059:40
2Inga KazlauskaiteOK Linné43:30+0:259:46
3Malin JacobsonOK Tor43:38+0:339:48
4Nina HallorOK Tisaren43:39+0:349:48
5Lisa WesterbergOK Milan49:33+6:2811:08
6Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF51:35+8:3011:35
7Susanne ErikssonOK Milan54:43+11:3812:17

H21

5 000 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna34:026:48
2Christoffer SchönningJärfälla OK34:34+0:326:54
3Johan AronssonOK Tisaren37:42+3:407:32
4Per EklöfOK Milan38:00+3:587:36
5Tomas HallménOK Tisaren38:35+4:337:43
6Erik FernlundSäterbygdens OK38:41+4:397:44
7Liutauras BileviciusOK Linné39:02+5:007:48
8Niklas LöwegrenStora Tuna OK40:02+6:008:00
9Simon LundinFinspångs SOK41:51+7:498:22
10Thomas EkKöping-Kolsva OK43:41+9:398:44
11Rasmus MöllerArboga OK44:30+10:288:54
12Anton KällströmSala OK45:48+11:469:09
13John GunnarssonSurahammars SOK45:53+11:519:10
14Stefan BjurstedtSurahammars SOK46:10+12:089:14
15Henrik WickströmArboga OK46:49+12:479:21
16Janne SelkäläKöping-Kolsva OK46:53+12:519:22
17Håkan RambergHallstahammars OK47:49+13:479:33
18Oskar KarlssonAvesta OK49:48+15:469:57
19Kristian BirathSurahammars SOK53:51+19:4910:46
Ulrik ImbergOK Linnéej godkänd
Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Peter LarssonCentrum OKej start

D18

3 620 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mirjam DalénSala OK36:3610:06
2Josefin ErlandssonOK Milan41:37+5:0111:29
Jenny LindbergVandrarringenej start

H18

4 710 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christian RedtzerAttunda OK46:019:46
2Gabriel JanssonOK Linné1:21:25+35:2417:17
3Daniel CarlgrenSala OK1:36:31+50:3020:29
Erik CallebergSnättringe SKej godkänd

D16

3 570 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna HallménOK Tisaren32:399:08
2Maja MosslindVandrarringen35:37+2:589:58
3Frida JohanssonOK Djerf35:54+3:1510:03
4Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK37:25+4:4610:28
5Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF38:11+5:3210:41
6Veronica RedtzerAttunda OK43:04+10:2512:03
7Andrea LamprechtKöping-Kolsva OK51:03+18:2414:17
8Heidi ForsOK Grip1:00:52+28:1317:02
9Alva LamprechtKöping-Kolsva OK1:08:58+36:1919:19
Emma JonssonOK Torej godkänd

H16

4 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ivar Lidström LauriSnättringe SK36:438:58
2Johan CallebergSnättringe SK39:23+2:409:37
3Tobias KarlssonSnättringe SK40:58+4:1510:00
4Nils BabtistBromma-Vällingby SOK44:33+7:5010:53
5Pontus BierfeldtÄrla IF45:01+8:1811:00

D14

2 880 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilma LarssonOK Tor27:439:37
2Malin BierfeldtÄrla IF31:51+4:0811:03
3Ingrid OlssonOK Tor33:52+6:0911:45
4Ylva JohanssonOK Djerf36:13+8:3012:34
5Lisa HallménOK Tisaren39:41+11:5813:46
6Ida HallinSurahammars SOK42:02+14:1914:35
7Agnes KällströmSala OK44:39+16:5615:30
8Iris van LoenhoutOK Hedströmmen45:02+17:1915:38
9Agnes OlssonOK Tor47:49+20:0616:36
10Jennifer SvenssonKorsnäs IF OK49:00+21:1717:00

H14

2 880 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig HolmqvistOK Tor21:007:17
2Casper VånsjöArboga OK27:08+6:089:25
3Casper HedarOK Tor28:22+7:229:50
4Johan VestinOK Tor36:24+15:2412:38
5Joel MagnussonOK Tor36:59+15:5912:50
6Erik NilssonDalaportens OL38:27+17:2713:21
7Filip BäckArboga OK41:34+20:3414:25
8Charlie EliassonDalaportens OL47:15+26:1516:24
9Albert RenellOK Tor49:24+28:2417:09
Gustav GöranssonArboga OKej godkänd

D14 Kort

2 550 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Tilda ThulinKungälvs OKej start

D12

2 550 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja AhlströmVästerås SOK22:308:49
2Kristina LindgrenVästerås SOK24:49+2:199:43
3Ellen PelanderOK Djerf25:42+3:1210:04
4Julia BergKFUM Örebro OK26:12+3:4210:16
5Disa SvenssonKorsnäs IF OK26:20+3:5010:19
6Sofie ThornellVästerås SOK27:50+5:2010:54
7Jonna SandbergKöping-Kolsva OK28:48+6:1811:17
8Ellen AnderssonHagaby GOIF29:20+6:5011:30
9Alice HelmerssonVandrarringen31:09+8:3912:12
10Jonna SiljebäckVandrarringen31:28+8:5812:20
11Kornelia RådbergKöping-Kolsva OK35:12+12:4213:48
12Stina NilssonDalaportens OL36:20+13:5014:14
13Isabelle BergmanSala OK37:25+14:5514:40
14Saga MattssonDalaportens OL38:21+15:5115:02
15Cajsa VånsjöArboga OK39:29+16:5915:29
16Fanny AnderssonVästerås SOK42:31+20:0116:40
17Hanna ThulinVästerås SOK54:25+31:5521:20
Nora HändigOK Hedströmmenej start
Elin LindbergVandrarringenej start
Amanda HallVästerås SOKej start

H12

2 550 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lucas AhlströmVästerås SOK26:3510:25
2Elias Jeb BergrothVästerås SOK27:06+0:3110:37
3Simon SvenssonKorsnäs IF OK27:49+1:1410:54
4Albin ÅkerströmVästerås SOK29:32+2:5711:34
5Pablo MagnussonOK Tor31:27+4:5212:20
6Eric BäckArboga OK32:34+5:5912:46
7Tobias DahlmarkVästerås SOK33:38+7:0313:11
8Daniel LindDalaportens OL34:12+7:3713:24
9Anders AnderssonOK Hedströmmen36:31+9:5614:19
10Elliot AhlströmDalaportens OL38:04+11:2914:55
Noah AndertoftVästerås SOKej godkänd
Edvin BerggrenFagersta OKej start

D12 Kort

2 260 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella WilhelmssonOK Hedströmmen28:1012:27
2Lina HolmqvistOK Tor34:03+5:5315:03
3Frida GustavssonStora Sundby GoIF34:44+6:3415:22
4Ida WilhelmssonOK Hedströmmen43:53+15:4319:25
5Emelie EngvallSala OK47:05+18:5520:50
Agnes ThulinKungälvs OKej start
Alma ErikssonSala OKej start

D10

2 260 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elvira BjörnbergVästerås SOK20:479:11
2Johanna BergKFUM Örebro OK23:52+3:0510:33
3Kajsa HallVästerås SOK24:28+3:4110:49
4Emelie ForslundKristinehamns OK26:33+5:4611:44
5Alva WickströmArboga OK28:31+7:4412:37
6Smilla AndertoftVästerås SOK28:39+7:5212:40
7Ingrid EwinsAlmby IK31:07+10:2013:46
8Emilia LindDalaportens OL32:54+12:0714:33
9Amanda BäckArboga OK33:38+12:5114:52
10Vilma ThulinVästerås SOK35:28+14:4115:41
11Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK37:18+16:3116:30
12Felicia EliassonDalaportens OL38:49+18:0217:10
13Lovisa BjörnbergVästerås SOK51:37+30:5022:50
Julia AnderssonEskilstuna OLej start
Elsa NilssonDalaportens OLej start

H10

2 260 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid JohanssonOK Djerf19:428:43
2Josiah BergrothVästerås SOK21:00+1:189:17
3Erik PalmVästerås SOK21:11+1:299:22
4Carl SandqvistVästerås SOK21:42+2:009:36
5Arvid JonforsenHallstahammars OK25:43+6:0111:22
6Dennis BjurstedtSurahammars SOK27:07+7:2511:59
7Peter VestinOK Tor28:46+9:0412:43
8Johannes LundsteinOK Linné29:25+9:4313:00
9Edvard PelanderOK Djerf31:18+11:3613:50
10Samuel LindqvistVästerås SOK31:20+11:3813:51
11Kalle AnderssonOK Hedströmmen31:44+12:0214:02
12Nils SkymbergKFUM Örebro OK35:14+15:3215:35
13Robin BergrothVästerås SOK41:26+21:4418:20
14Jakob SandbergKöping-Kolsva OK53:52+34:1023:50
Rasmus HedarOK Torej godkänd
Edwin AsplundSurahammars SOKej godkänd
Casper KarlssonOK Torej start
Samuel ResmalmEskilstuna OLej start

D35

3 620 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK44:4812:22
2Katarina GalleJärfälla OK45:34+0:4612:35
3Linda StinessenDalaportens OL45:45+0:5712:38

H35

4 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HedmanSöders-Tyresö35:317:58
2Michael ForslundKristinehamns OK1:10:13+34:4215:46
Andreas EhnIF Thorej start

D40

3 620 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena WesterlundOK Djerf40:3911:13
2Therese BjörklundKöping-Kolsva OK47:07+6:2813:00
3Helen MagnussonOK Tor1:00:04+19:2516:35
Charlotte FlansbjerOK Djerfej start
Marie BerggrenFagersta OKej start

H40

4 710 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus ÖhlingOK Tor42:058:56
2Mikael AnderssonHagaby GOIF54:24+12:1911:32
3Jakob BergKFUM Örebro OK56:42+14:3712:02
4Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK57:00+14:5512:06
5Mikael AnderssonEskilstuna OL58:44+16:3912:28
6Henrik HallinSurahammars SOK1:02:06+20:0113:11
7Anders GalinSurahammars SOK1:06:34+24:2914:07
Anders ThulinKungälvs OKej start

D45

3 120 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette LarssonOK Tor31:5310:13
2Marie HedarOK Tor32:24+0:3110:23
3Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK34:25+2:3211:01
4Annika OhlssonÄrla IF38:00+6:0712:10
5Katarina OlssonOK Tor38:30+6:3712:20
6Kristina ForsOK Grip43:52+11:5914:03
7Monika BlombergDalaportens OL50:49+18:5616:17
8Lena LiljeforsAvesta OK1:01:05+29:1219:34
9Lena BrobergSnättringe SK1:01:27+29:3419:41
Eva DjupenströmAvesta OKej godkänd
Carina RegbornHagaby GOIFej start

H45

4 710 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sören LindgrenVandrarringen47:2610:04
2Håkan OlofssonÄrla IF48:57+1:3110:23
3Peter ForsOK Grip52:35+5:0911:09
4Tomas JonssonVandrarringen55:35+8:0911:48
5Anders BerkelundVäsby OK1:00:02+12:3612:44
6Henrik OlssonHallstahammars OK1:01:21+13:5513:01
7Thomas BabtistBromma-Vällingby SOK1:03:29+16:0313:28
Johan EngvallSala OKej godkänd
Olle SjöforsOK Älmeej start
Urban RisbergEskilstuna OLej start

D50

3 570 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mia BierfeldtÄrla IF33:279:22
2Mona BierfeldtÄrla IF37:47+4:2010:35
3Torun PahlmGarphyttans IF39:01+5:3410:55
4Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK39:12+5:4510:58
5Dorothe SpillmannIF Thor39:23+5:5611:01
6Eva LindströmAvesta OK45:31+12:0412:44
7Eva SvanbergJärfälla OK48:21+14:5413:32
8Ulrika BacklundDalaportens OL50:34+17:0714:09
9Marie BjörklundEskilstuna OL53:04+19:3714:51
10Berit WetterArboga OK59:07+25:4016:33
11Ann-Louise HjorthArboga OK1:04:09+30:4217:58
Elisabet ElmertoftNorbergs OKej start

H50

4 090 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars KarlssonValbo AIF33:368:12
2Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF37:48+4:129:14
3Thomas PetterssonSträngnäs-Malmby OL41:17+7:4110:05
4Thomas CallebergSnättringe SK42:30+8:5410:23
5Jonas KarlssonOK Tylöskog42:40+9:0410:25
6Per BjurströmOK Tisaren44:36+11:0010:54
7Johan PalmgrenTäby OK47:30+13:5411:36
8Nils AronssonOK Tisaren48:11+14:3511:46
9Bo LauriSnättringe SK49:03+15:2711:59
10Magnus AxelssonSträngnäs-Malmby OL50:36+17:0012:22
11Kenneth HermanssonSigtuna OK50:38+17:0212:22
12Björn SvenssonOK Djerf51:23+17:4712:33
13Anders S NybergSäterbygdens OK52:03+18:2712:43
14Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK52:37+19:0112:51
15Henrik OlssonOK Tor52:47+19:1112:54
16Lars SkymbergKFUM Örebro OK56:13+22:3713:44
17Jörgen DalénSala OK56:20+22:4413:46
18Thomas NyzellEskilstuna OL1:01:05+27:2914:56
19Peter KraftSala OK1:01:25+27:4915:00
20Mikael BacklundDalaportens OL1:02:57+29:2115:23
21Peter HändigOK Hedströmmen1:08:52+35:1616:50
Ulf KarlssonÄrla IFej godkänd

D55

3 570 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK40:1611:16
2Annika LarssonArboga OK44:43+4:2712:31
3Annika DavidssonOK Klemmingen46:57+6:4113:09
4EvaLena EricsonSödertälje-Nykvarn OF50:35+10:1914:10 Ladda ner rutt i gpx-format
5Eva WareniusAvesta OK1:03:08+22:5217:41
6Marita StadigSK Trim/Virsbo1:32:40+52:2425:57

H55

3 450 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan NybergAvesta OK28:188:12
2Tommy HolmérVäsby OK31:27+3:099:06
3Reinert HallorOK Tisaren33:42+5:249:46
4Roland NotstamArboga OK33:57+5:399:50
5Lennart MalmbergSvaide Roma SOK34:21+6:039:57 Ladda ner rutt i gpx-format
6Gunnar LangsSkarpnäcks OL34:24+6:069:58
7Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan34:55+6:3710:07
8Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF35:25+7:0710:15
9Bo NorrmanKjula IF36:48+8:3010:40
10Jan GrannArboga OK38:37+10:1911:11
11Roland JanssonOK Linné38:41+10:2311:12
12Tomas AnderssonOK Tor39:38+11:2011:29
13Jan-Olof BäckOK Djerf39:56+11:3811:34
14Tommy BergerGävle OK40:37+12:1911:46
15Sten-Olof MatssonLeksands OK41:57+13:3912:09
16Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK42:16+13:5812:15
17Gunnar SvanbergJärfälla OK45:18+17:0013:07
18Peter YlsöbäckKjula IF45:46+17:2813:15
19Gunnar JonssonHallstahammars OK50:54+22:3614:45
20Kenneth PetterssonJärfälla OK58:30+30:1216:57
Esko StadigSK Trim/Virsboej godkänd
Pelle HöökKöping-Kolsva OKej godkänd
Lars HagrotTäby OKej start

D60

2 530 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK30:5512:13
2Agneta NilssonEskilstuna OL34:18+3:2313:33
3Anna-Karin JohanssonVandrarringen36:11+5:1614:18
4Lena JanssonArboga OK37:43+6:4814:54
5Evy JohanssonSala OK47:03+16:0818:35
6Gudrun PerssonHallstahammars OK50:23+19:2819:54
7Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GOIF56:43+25:4822:25
8Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL57:41+26:4622:47
9Annika NorströmHallstahammars OK59:45+28:5023:36
10Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:01:27+30:3224:17
Inger OnsbringEskilstuna OLej godkänd
Monica SvärdOK Klemmingenej start
Elisabeth HedlöfRånäs OKej start
Anne-Chr SchunnessonAttunda OKej start

H60

3 450 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland WareniusAvesta OK32:269:24
2Thom SandvikAvesta OK32:46+0:209:29
3Stig AnderssonOK Linné35:59+3:3310:25
4Mats LandquistKöping-Kolsva OK38:07+5:4111:02
5Örjan SvahnIFK Moras OK38:39+6:1311:12
6Göran HanssonTäby OK39:58+7:3211:35
7Ola LindholmKöping-Kolsva OK41:15+8:4911:57
8Lars Erik HermanssonOK Linné41:38+9:1212:04
9Mats HastadFellingsbro GOIF46:21+13:5513:26
10Peder WickströmArboga OK47:12+14:4613:40
11Lars SilvervretOK Hedströmmen47:13+14:4713:41
12Leo JohanssonVandrarringen48:40+16:1414:06
13Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL50:42+18:1614:41
14Hans-Olof CarlsenHagaby GOIF51:01+18:3514:47 Ladda ner rutt i gpx-format
15Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK54:10+21:4415:42
16Lennart LundquistOK Nalle58:43+26:1717:01
17Reinhold LenneboIF Thor59:39+27:1317:17
18Robert LarssonHagaby GOIF1:00:14+27:4817:27

D65

2 530 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Linnéa ErikssonSala OK31:5612:37
2Anne LundmarkJärfälla OK33:18+1:2213:09
3Solveig SvahnOckelbo OK33:58+2:0213:25
4Barbro MöllbergArboga OK35:36+3:4014:04
5Elisabeth ErikssonKFUM Örebro OK48:39+16:4319:13
6Marianne SellgrenSigtuna OK53:10+21:1421:00
7Irene ÖhlingÄrla IF1:23:23+51:2732:57

H65

3 120 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Olov WiklundArboga OK30:399:49
2Kenneth JohanssonEskilstuna OL31:50+1:1110:12
3Göran LarssonSala OK35:30+4:5111:22
4Olle GranathSurahammars SOK37:02+6:2311:52
5Stig LandstorpOK Tor37:32+6:5312:01
6Göran DavidssonOK Klemmingen37:53+7:1412:08
7Ulf KjellinOK Hedströmmen38:05+7:2612:12
8Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL40:15+9:3612:54
9Hans KäckDalaportens OL40:39+10:0013:01
10Bo SundqvistOckelbo OK41:00+10:2113:08
11Kurt Håkan AnderssonOK Tor41:05+10:2613:10
12Pierre AlménIBM-Klubben44:02+13:2314:06
13Göran SvärdOK Klemmingen44:03+13:2414:07
14Sven-Inge NylundJärfälla OK45:20+14:4114:31
15Dan ThorsellForsa OK47:04+16:2515:05
16Per-Erik WåhlbergOK Linné50:05+19:2616:03
17Henry WestmanSala OK50:55+20:1616:19
18Christer GalleBromma-Vällingby SOK52:06+21:2716:41
19Ulf SkogtjärnOK Linné56:28+25:4918:05
20Bo WinanderJärfälla OK56:38+25:5918:09
21Tommy ÖhlingÄrla IF57:34+26:5518:27
Lars  HedbergIFK Moras OKej start

D70

2 160 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita JohanssonOK Tor36:2716:52
2Eva KjellmanVandrarringen42:21+5:5419:36
3Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK49:25+12:5822:52
4Inger LundSala OK51:41+15:1423:55
5Birgitta NylundJärfälla OK1:00:28+24:0127:59

H70

2 720 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK26:599:55
2Stig IsraelssonOK Tylöskog31:10+4:1111:27
3Anders SellgrenSigtuna OK31:37+4:3811:37
4Tore MartinssonDegerfors OK32:14+5:1511:51
5Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben35:27+8:2813:01
6Håkan SöderkvistArboga OK36:33+9:3413:26
7Erik RundströmOK Tjärnen37:30+10:3113:47
8Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK37:32+10:3313:47
9Bo LindkvistKöping-Kolsva OK38:44+11:4514:14
10Sören WingeUpsala IF38:51+11:5214:16
11Sören JohanssonSala OK39:58+12:5914:41
12Göran LarboAttunda OK41:08+14:0915:07
13Bertil HolmgrenGävle OK42:22+15:2315:34
14Nils MogrenHällefors OK43:04+16:0515:50
15Bengt JönssonÅkers IF43:15+16:1615:54
16Jan JohanssonIFK Hedemora OK43:22+16:2315:56
17Jouko O PajulampiOK Tjärnen43:25+16:2615:57
18Jan-Olov RaskOK Enen43:52+16:5316:07
19Jörgen BergströmÄrla IF44:10+17:1116:14
20Mats TörngrenOK Linné46:06+19:0716:56
21Hans NybergGävle OK50:06+23:0718:25
22Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OF50:18+23:1918:29

D75

2 160 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby35:0616:15
2Britt ErikssonHammarby IF OF37:17+2:1117:15
3Göta KåbergKöping-Kolsva OK56:59+21:5326:22
4Birgit HaglundOK Hedströmmen1:19:19+44:1336:43
Gudrun SmedsSK Trim/Virsboej godkänd
Maud BengtssonSala OKej godkänd

H75

2 720 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK29:0710:42
2Jerry HolmEskilstuna OL31:49+2:4211:41
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen34:11+5:0412:34
4Lars JohanssonOK Tor38:59+9:5214:19
5Kjell MjöbergHallstahammars OK41:12+12:0515:08
6Rune KarlssonSundbybergs IK42:52+13:4515:45
7Lars NordSödertälje IF43:47+14:4016:05
8Ingemar JonssonHallstahammars OK49:23+20:1618:09
9Bertil KarlssonOK Linné52:21+23:1419:14
10Bo NorenvikOK Tor53:14+24:0719:34
11Lennart ErikssonOK Enen56:50+27:4320:53
12Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL58:43+29:3621:35
13Sune AhlinKöping-Kolsva OK1:03:44+34:3723:25
14Lars KjellmanVandrarringen1:10:29+41:2225:54
Bo SingmanOK Enenej godkänd

D80

1 880 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dagny AnderssonOK Tjärnen52:5128:06

H80

1 880 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils JohanssonOK Tjärnen30:3716:17
2Bo KarlssonKöping-Kolsva OK39:05+8:2820:47
3Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby40:49+10:1221:42
4Tord LindValbo AIF49:37+19:0026:23
5Signar PalmHallstahammars OK1:00:32+29:5532:11

H85

1 880 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ragnar HasselquistHallstahammars OK40:1321:23
2Nils-Gunnar  KarlssonKöping-Kolsva OK40:48+0:3521:42

Inskolning

2 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Freja Mogrenklubblösfullföljt
Charles SandborgVästerås SOKfullföljt
Joel SvenssonKorsnäs IF OKfullföljt
Selma WickströmArboga OKfullföljt

U1

2 400 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin PalmVästerås SOK24:3010:12
2Emilia AnderssonEskilstuna OL27:31+3:0111:27
3David JonforsenHallstahammars OK27:57+3:2711:38
4Ludvig JuhlinVästerås SOK28:21+3:5111:48
5Judit WennblomHagaby GOIF29:40+5:1012:21
6Gustav WallinVästerås SOK30:35+6:0512:44
7David ThapperVästerås SOK31:41+7:1113:12
8Amanda LindDalaportens OL31:57+7:2713:18
9Maya LindbergKöping-Kolsva OK32:52+8:2213:41
10Mathilda LindbergKöping-Kolsva OK32:53+8:2313:42
11Isak StinessenDalaportens OL33:51+9:2114:06
12Tova GrönbergArboga OK34:27+9:5714:21
13Castor RådbergKöping-Kolsva OK34:42+10:1214:27
14Frida KerbstVästerås SOK35:35+11:0514:49
15Lin PelanderOK Djerf36:00+11:3015:00
16Kajsa BergrothVästerås SOK39:13+14:4316:20
17Julia BroddVästerås SOK41:09+16:3917:08
18Alexander ThulinVästerås SOK41:48+17:1817:25
19Elly JakobssonVästerås SOK42:31+18:0117:42
20Gustav JuhlinVästerås SOK42:57+18:2717:53
21Anna BroddVästerås SOK43:12+18:4218:00
22Josefin SandbergKöping-Kolsva OK44:11+19:4118:24
23Kajsa RymanFellingsbro GOIF44:41+20:1118:37
24Wilma WikströmFellingsbro GOIF44:42+20:1218:37
25David Åkerströmklubblös45:10+20:4018:49
26Agnes AnderssonVästerås SOK45:38+21:0819:00
27Julian NilssonBromma-Vällingby SOK47:53+23:2319:57

U2

2 260 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten SlagbrandVästerås SOK31:0813:46
2Lina MäkirantaFellingsbro GOIF32:04+0:5614:11
3Felix Slagbrandtklubblös36:08+5:0015:59
4Moa WilhelmssonOK Hedströmmen38:08+7:0016:52
5Nellie EliassonDalaportens OL38:16+7:0816:55
6Rasmus VånsjöArboga OK40:29+9:2117:54
7Albin AhlströmVästerås SOK45:43+14:3520:13

Öppen motion 1

2 260 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia Naumamnklubblös32:4214:28
2William NetzOK Tor34:55+2:1315:26
3Gustav ThenanderSödertälje-Nykvarn OF39:34+6:5217:30
4Malachy BrunkerIK Standard40:49+8:0718:03
5Albin NorrmanIK Standard41:55+9:1318:32
6Klara Svenssonklubblös51:21+18:3922:43
7Ida Rydertklubblös1:01:50+29:0827:21

Öppen motion 3

2 550 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per Erik FogelOK Kåre22:268:47
2Erik NetzOK Tor23:41+1:159:17
3Anders ElofssonIK Standard25:46+3:2010:06
4Helena EkmanStora Sundby GoIF26:54+4:2810:32
5Kerstin SundbergOK Kåre30:20+7:5411:53
6Maria JaxnerOK Hedströmmen34:33+12:0713:32
7Kristina BäckArboga OK35:02+12:3613:44
8Daniel WilhelmssonOK Hedströmmen35:58+13:3214:06
9Per-Olof JohanssonOK Klyftamo37:56+15:3014:52
10Rebecka HaslerSurahammars SOK41:36+19:1016:18
11Birgitt LönnVandrarringen41:49+19:2316:23
12Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo43:50+21:2417:11
13Felix Foborgklubblös45:40+23:1417:54
14Bo RenellOK Tor45:54+23:2818:00
15Eva Ekelbyklubblös46:57+24:3118:24
16Sofia LövABB51:46+29:2020:18
17Carina GrillSala OK53:27+31:0120:57
18Barbro MelvingerOK Enen1:04:30+42:0425:17
19Sharon EvansBay Area Orienteering Club1:06:05+43:3925:54
20Anna-Karin VånsjöArboga OK1:15:05+52:3929:26

Öppen motion 5

2 880 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF32:5211:24
2Niklas NilssonDalaportens OL38:24+5:3213:20
3Ida VikmanOK Milan38:32+5:4013:22
4Kjell HolmDalaportens OL39:51+6:5913:50
5Anna KnappVästerås SOK44:53+12:0115:35
6Per StinessenDalaportens OL47:02+14:1016:19
7Lena Bergmanklubblös47:29+14:3716:29
8Hannes ParlowSala OK47:34+14:4216:30
9Kristian FellVästerås SOK47:44+14:5216:34
10Tomas DehlinOK Tisaren47:56+15:0416:38
11Gabriella WennblomHagaby GOIF51:50+18:5817:59
12Agnes Ekelbyklubblös52:26+19:3418:12
13Emilia DanielssonKöping-Kolsva OK52:53+20:0118:21
14Laila NorrmanKjula IF53:01+20:0918:24
15Axel OlssonHallstahammars OK55:10+22:1819:09
16Anders HolmqvistOK Tor56:12+23:2019:30
17Helena DalénSala OK56:41+23:4919:40
18Vanda KathanskaFagersta FK1:00:24+27:3220:58
19Agneta ThorsellForsa OK1:01:09+28:1721:13
20Anders GöranssonArboga OK1:01:42+28:5021:25
21Catrine StoltOK Milan1:01:55+29:0321:29
22Anders Hanbergklubblös1:05:30+32:3822:44
23Karola CederthKöping-Kolsva OK1:05:57+33:0522:53
24Gitte JutvikTrosabygdens OK1:09:29+36:3724:07
25Maja MäkirantaFellingsbro GOIF1:10:36+37:4424:30
26Linnea RymanFellingsbro GOIF1:15:20+42:2826:09
27Emma Högsbergklubblös1:16:30+43:3826:33
28Ingela BengtssonSala OK1:24:36+51:4429:22
Elisabeth FridRotebro IS OKej godkänd

Öppen motion 7

2 720 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas LiljebrandSK Trim/Virsbo31:3111:35
2Mårten KällströmSala OK33:27+1:5612:17
3Arvid RinaldoOK Tor33:43+2:1212:23
4Anna NorrbomSala OK34:17+2:4612:36
5Emma ÖbergOK Hällen35:02+3:3112:52
6Ulla SvahnIFK Moras OK35:28+3:5713:02
7Mats ErikssonSala OK35:38+4:0713:06
8Tomas DömstedtOK Letstigen36:45+5:1413:30
9Lars-Peter Kuhlinklubblös38:15+6:4414:03
10Hans WesterOK Järnbärarna41:19+9:4815:11
11Owe EkKöping-Kolsva OK41:58+10:2715:25
12Carl AnderssonIF Thor42:12+10:4115:30
13Monica HallorOK Tisaren42:25+10:5415:35
14Hans ÖbergOK Hällen42:28+10:5715:36
15Åsa WikströmFellingsbro GOIF43:29+11:5815:59
16Ia GranatSurahammars SOK43:45+12:1416:05
17Peter NordströmVandrarringen43:47+12:1616:05
18Amanda NordlöfDalaportens OL44:21+12:5016:18
19Ulrika HoflingDalaportens OL44:23+12:5216:19
20Ann-Sofi SandvikAvesta OK44:56+13:2516:31
21Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo45:16+13:4516:38
22Mats KåbergKöping-Kolsva OK46:55+15:2417:14
23Emeli TorssonIF Thor48:12+16:4117:43
24Lisa DahlbäckIF Thor48:28+16:5717:49
25Pär Åkerströmklubblös49:01+17:3018:01
26Petra HelmerssonVandrarringen54:12+22:4119:55
27Ritva KärkkäinenAvesta OK54:27+22:5620:01
28Torbjörn JohanssonSala OK54:42+23:1120:06
29Erik BengtssonSala OK58:53+27:2221:38
30Lars BroströmDegerfors OK59:28+27:5721:51
31Stina GunnarssonHärlövs IF1:00:33+29:0222:15
32Ebba LindqvistOK Djerf1:00:57+29:2622:24
33Tord ÅhlgrenArboga OK1:01:45+30:1422:42
34Boy NymanVandrarringen1:05:18+33:4724:00
35Margareta JönssonÅkers IF1:10:56+39:2526:04
36Peter ÖsterbergSurahammars SOK1:12:04+40:3326:29
37Nils ForsgrenSala OK1:12:43+41:1226:44
38Lisa Eriksson RehnmanVandrarringen1:13:06+41:3526:52
39Inga-Britt MalmGarphyttans IF1:13:34+42:0327:02
40Anna SylvanJärfälla OK1:32:50+1:01:1934:07
41Jennie ÖsterbergSurahammars SOK1:33:23+1:01:5234:19
Cecilia BjurströmOK Tisarenej godkänd

Öppen motion 8

4 450 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Markus EkKöping-Kolsva OK34:327:45
2Mattias AnderssonIK Gandvik41:26+6:549:18
3Roger ÅsbergOK Hedströmmen42:32+8:009:33
4Peter Guterstamklubblös43:13+8:419:42
5Anders PelanderOK Djerf43:27+8:559:45
6Tomas ÖbergOK Hällen43:32+9:009:46
7Filip SöderlundOK Milan49:29+14:5711:07
8Tomas KarlssonLindebygdens OK49:46+15:1411:11
9Erik GohdeDalaportens OL49:48+15:1611:11
10Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL52:08+17:3611:42
11Leif CelanderKristinehamns OK52:11+17:3911:43
12Hans ThorOK Linné52:36+18:0411:49
13Joacim DahlbergAlmby IK53:10+18:3811:56
14Bo JohanssonVästerås SOK53:20+18:4811:59
15Daniel ForsströmKöping-Kolsva OK53:38+19:0612:03
16Sandra BurénKöping-Kolsva OK53:55+19:2312:06
17Robert ForsbergOK Tylöskog54:35+20:0312:15
18Michael WennblomHagaby GOIF56:09+21:3712:37
19Kerstin Rosequistklubblös56:47+22:1512:45
20David StadigSK Trim/Virsbo59:40+25:0813:24
21Per DahlbäckIF Thor59:47+25:1513:26
22Sandra JohanssonVästerås SOK1:00:06+25:3413:30
23Emma KlemetsKöping-Kolsva OK1:02:03+27:3113:56
24Lennart MyrehedVandrarringen1:03:40+29:0814:18
25Ingvar Svenssonklubblös1:05:22+30:5014:41
26Gustav LundSurahammars SOK1:06:08+31:3614:51
27Amanda LundSurahammars SOK1:06:17+31:4514:53
28Ulrika MöllerOK Skogsstjärnan1:06:21+31:4914:54
29Åke LarssonOK Hedströmmen1:11:31+36:5916:04
30Mattias Thorsellklubblös1:12:25+37:5316:16
31Sofia HaslerSurahammars SOK1:13:12+38:4016:26
32Torbjörn BergstrandSurahammars SOK1:14:55+40:2316:50
33Axel SjöbergOK Hammaren1:15:42+41:1017:00
34Ingela AlnessLånghundra IF1:15:56+41:2417:03
35Fredrik NilssonKFUM Örebro OK1:15:58+41:2617:04
36Henrik ErikssonBromma-Vällingby SOK1:22:04+47:3218:26
37Anna-Maria IsraelssonOK Tylöskog1:24:49+50:1719:03
38Eva ElnerudSigtuna OK1:26:00+51:2819:19
39Anna LundSurahammars SOK1:29:08+54:3620:01
40Hans SylvanJärfälla OK1:32:59+58:2720:53
41Anders Johanssonklubblös2:13:34+1:39:0230:00
42Ingvar Oskarssonklubblös2:22:26+1:47:5432:00
Nils-Erik HjelmerVandrarringenej godkänd
Alexander AlnessLånghundra IFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser