Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Ösaträffen, dag 3, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Ösaträffen, dag 3, lång
Arrangörsorganisation: Alfta-Ösa OK
Datum: söndag 7 juni 2015

D21

6 870 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin Hemmyr SkantzeJärla Orientering47:446:56
2Alice HugossonIFK Lidingö SOK51:41+3:577:31
3Rebecka LindbergOK Roslagen52:00+4:167:34
4Gunilla SvärdIF Thor53:24+5:407:46
5Elin EkIFK Mora OK53:53+6:097:50
6Maria SjölanderOK Rodhen54:05+6:217:52
7Elin DahlinDomnarvets GOIF54:41+6:577:57
8Sara JohanssonDomnarvets GOIF57:15+9:318:20
9Moa EnmarkGöteborg-Majorna OK59:42+11:588:41
10Lisa AnderssonÄrla IF59:47+12:038:42
11Dora SzerencsiJärla Orientering1:00:43+12:598:50
12Sara RappIFK Mora OK1:00:49+13:058:51
13Emma BacklundSäterbygdens OK1:04:49+17:059:26
14Johanna HallbergUmeå OK1:05:36+17:529:32
15Michaela HallqvistMalungs OK Skogsmårdarna1:05:44+18:009:34
16Annika RidellIF Thor1:06:00+18:169:36
17Ingela ErikssonGävle OK1:07:23+19:399:48
18Maria BjörklundLeksands OK1:08:27+20:439:57
19Gabriella VadmanKöping-Kolsva OK1:10:13+22:2910:13
20Lovisa FalkHagaby GOIF1:13:57+26:1310:45
21Linda ErikssonGävle OK1:37:28+49:4414:11
22Pernilla ErikssonGävle OK1:44:47+57:0315:15
Marie SpångmyrLeksands OKej godkänd
Rebecka HeinrupTullinge SKej godkänd
Annika ÖstmanDomnarvets GOIFej godkänd
Ida LindkvistNTNUIej godkänd
Linda LindkvistLeksands OKej godkänd
Kristin OlovssonRehns BKej godkänd
Magdalena OlssonIFK Mora OKej start
Stina JanssonJärla Orienteringej start
Maria JonssonSundsvalls OKej start

H21

10 170 m, 58 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna55:545:29
2Jesper LysellRehns BK57:49+1:555:41
3Simon HectorSnättringe SK58:06+2:125:42
4Andreas HolmbergIFK Mora OK59:14+3:205:49
4Fredrik IngelssonRehns BK59:14+3:205:49
6Zsolt LenkeiIFK Mora OK59:29+3:355:50
7Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna59:30+3:365:51
8Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna59:35+3:415:51
9Magnus GlänneforsTullinge SK1:00:17+4:235:55
10Emil AnderssonÄrla IF1:00:22+4:285:56
11Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF1:00:24+4:305:56
12Viktor SilvemarkÄrla IF1:00:33+4:395:57
13Simon HodlerIFK Mora OK1:01:21+5:276:01
14Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna1:02:14+6:206:07
15Simon ForsStora Tuna OK1:02:21+6:276:07
16Rikard ClaessonStora Tuna OK1:02:58+7:046:11
17Petter ErikssonÄrla IF1:03:37+7:436:15
18Markus LangStora Tuna OK1:03:50+7:566:16
19Patrik LindÄrla IF1:04:50+8:566:22
20Robin PousetteLånghundra IF1:05:08+9:146:24
21Oskar EklöfRehns BK1:05:22+9:286:25
22Linus RappIFK Mora OK1:05:50+9:566:28
23Mattias MårtsStora Tuna OK1:06:30+10:366:32
24Joakim IngelssonOK Hammaren1:07:43+11:496:39
25Anders JohanssonRehns BK1:07:51+11:576:40
26Anton SundgrenLånghundra IF1:08:00+12:066:41
27Kevin StåhlOK Hammaren1:08:22+12:286:43
28Henrik TrolinForsa OK1:08:55+13:016:46
29Linus BohmanHjärnarps GH OL1:10:40+14:466:56
30Kristian DahlströmIFK Mora OK1:11:14+15:207:00
31Vladimir TregubovMalungs OK Skogsmårdarna1:11:19+15:257:00
32Magnus BjörkOK Rodhen1:11:46+15:527:03
33Tobias EliassonSundsvalls OK1:12:17+16:237:06
34Erik BomanGävle OK1:12:46+16:527:09
35Torbjörn JakobssonOK Rodhen1:13:26+17:327:13
36Robert JohanssonTäby OK1:13:27+17:337:13
37Anders DalinLeksands OK1:15:08+19:147:23
38Thomas E ErikssonKexholms SK1:15:48+19:547:27
39Charlie StoltRehns BK1:16:18+20:247:30
40Erik LundhRehns BK1:16:43+20:497:32
41Markus GrätschÄrla IF1:17:30+21:367:37
42Peder KockJärla Orientering1:18:13+22:197:41
43Björn LjunggrenOK Hammaren1:18:19+22:257:42
44Johan LindahlTäby OK1:18:27+22:337:42
45Lasse JanssonGävle OK1:18:55+23:017:45
46Jonas ErikssonLänna IF1:19:05+23:117:46
47Erik BjörklundLeksands OK1:19:50+23:567:50
48Jon EklundIK Jarl Rättvik1:20:32+24:387:55
49Olov EricsonRehns BK1:22:05+26:118:04
50Erik HållströmGävle OK1:22:20+26:268:05
51Henrik FröjdRehns BK1:22:49+26:558:08
52Aleksandr ManoilovJärfälla OK1:33:22+37:289:10
53Matthias PoellOLC Wienerwald1:34:20+38:269:16
54Robin OffermoValbo AIF2:02:44+1:06:5012:04
Peter HemmyrJärla Orienteringej godkänd
Oscar VångellÄrla IFej godkänd
Andreas CallebergRehns BKej godkänd
Jonas GustafssonOK Kåreej godkänd
Markus MartinelleSöders-Tyresöej start
Klas AlmstedtForsa OKej start
Tintin KarlbergTullinge SKej start
Johan HöökIK Jarl Rättvikej start
Oskar SandbergSäterbygdens OKej start
Gustav EklöfUlricehamns OKej start

D21 Kort

5 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronja HillTumba-Mälarhöjden OK1:15:4615:09

H21 Kort

6 870 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BrusSävedalens AIK1:05:429:33 Ladda ner rutt i gpx-format
Björn BylundIFK Enskedeej start

D20

5 520 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen ForsgrenForsa OK47:038:31
2Maja EngesLeksands OK49:10+2:078:54
3Hanna BarkegrenStora Tuna OK54:03+7:009:47
4Elin KindlundhAlfta-Ösa OK57:26+10:2310:24
5Linnéa HahneInsjöns IF OK1:05:55+18:5211:56

D18

5 000 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina NordinSundsvalls OK35:537:10
2Jonna JungåkerKorsnäs IF OK38:22+2:297:40
3Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF39:57+4:047:59
4Ekaterina RyazanovaAlfta-Ösa OK40:42+4:498:08
5Ronja BjörklundBjursås OK40:59+5:068:11
6Hanna HänströmTäby OK41:31+5:388:18
7Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF43:17+7:248:39
8Wilma LagerhällRehns BK46:39+10:469:19
9Sandra NäslundVästerås SOK47:31+11:389:30
10Emma BengtssonÅrsunda IF48:48+12:559:45
11Saga SanderOK Milan50:41+14:4810:08
12Johanna HenrikssonÄrla IF55:58+20:0511:11
13Frida JonssonAlfta-Ösa OK56:10+20:1711:14
Hanna HugossonSundsvalls OKej godkänd
Matilda ErikssonVästerbergslagens OLej godkänd
Erica EdmanLeksands OKej godkänd
Anna Dahlgren-RosénJärla Orienteringej godkänd
Carolina OlssonÄlvdalens IF OKej start
Amanda HalvarssonLeksands OKej start
Elin JohanssonForsa OKej start
Elin Ransjö ZanderOK Tyrej start

H18

6 540 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isac von KrusenstiernaOK Kåre36:285:34
2Simon ImarkTullinge SK37:37+1:095:45
3Jesper SvenskStora Tuna OK38:21+1:535:51
4Victor ImarkTullinge SK41:58+5:306:25
5André AnderssonVästerbergslagens OL42:58+6:306:34
6Nils AlexanderssonStora Tuna OK45:24+8:566:56
7Andreas PerssonOK Hammaren46:53+10:257:10
8Lars OlovssonRehns BK52:05+15:377:57
9Mårten OlssonGävle OK52:14+15:467:59
10Erik OlssonGävle OK54:43+18:158:21
11Gustav ÖgrenKorsnäs IF OK56:26+19:588:37
12Amadeus HanssonGotlands Bro OK58:31+22:038:56
13Filip HahneInsjöns IF OK1:08:19+31:5110:26
14Marcus DolkForsa OK1:22:53+46:2512:40
Erik Barr ZeilonSkåneslättens OLej godkänd
Martin MörsellOK Kåreej godkänd
Waldemar AnderssonOK Roslagenej start
Ignacio MuñozOK Hammarenej start
Adrian DahlströmIFK Mora OKej start

D16

4 550 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katrin SjödénÄlvdalens IF OK36:318:01
2Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre37:44+1:138:17
3Lina SvärdIF Thor38:16+1:458:24
4Ronja HuggForsa OK39:45+3:148:44
5Moa WestbladOK Ravinen39:49+3:188:45
6Hanna KjellinForsa OK39:56+3:258:46
7Ronja JungåkerKorsnäs IF OK40:19+3:488:51
8Emma BlixtOK Hammaren41:00+4:299:00
9Emma HållströmGävle OK41:11+4:409:03
10Tindra JernströmAvesta OK42:28+5:579:20
11Jenny WegebroUmeå OK46:35+10:0410:14
12Emelie JonassonForsa OK47:36+11:0510:27
13Frida VikströmSundsvalls OK50:27+13:5611:05
14Emelie BrudinIFK Mora OK52:40+16:0911:34
15Tove FlodmanOK Hammaren52:42+16:1111:34
16Sara NilssonVK Uvarna55:11+18:4012:07
Alva LindellIF Thorej godkänd
Moa AnderssonIFK Mora OKej start
Trine KarlbergTullinge SKej start

H16

5 520 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HerneOK Ravinen33:216:02
2Emil KarlssonHestra IF38:25+5:046:57
3Viktor SvenskStora Tuna OK38:43+5:227:00
4Olle GrywenzOK Linné41:48+8:277:34
5Benjamin LangerakJärfälla OK42:25+9:047:41
6Jason BransomeSkogsluffarnas OK42:27+9:067:41
7Ruben BryngelssonTullinge SK43:23+10:027:51
8Johannes ÖgrenKorsnäs IF OK45:04+11:438:09
9Carl CarlssonNyköpings OK45:47+12:268:17
10Axel BergströmOK Rodhen47:59+14:388:41
11Adomas RepsysAlfta-Ösa OK48:00+14:398:41
12Zeb PalmHJS-Vansbro OK48:09+14:488:43
13Simon DahlbergOK Nolaskogsarna49:05+15:448:53
14Emil GrehnOK Rodhen49:08+15:478:54
15Walter LagerhällRehns BK49:42+16:219:00
16Håkan RambergHallstahammars OK50:07+16:469:04
17Rasmus TäckOK Hammaren50:08+16:479:04
18Mattias KallhaugeSnättringe SK50:57+17:369:13
19Emil JonsellIF Thor52:02+18:419:25
20Oliver AngelsiööOK Linné55:23+22:0210:01
21Albin AnderssonSegersta OK55:27+22:0610:02
22Nils OttossonGävle OK55:33+22:1210:03
23Victor BylundIF Thor58:55+25:3410:40
24Jonathan MagnussonRehns BK1:09:14+35:5312:32
25John GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb1:11:55+38:3413:01
Matviy KhotyaintsevIF Thorej godkänd
Hugo BäsénIF Thorej godkänd
Emil JohanssonSegersta OKej godkänd
John LarssonRånäs OKej start
Erik HannrupIF Thorej start
Viktor BarkegrenStora Tuna OKej start
Edvin NordströmTäby OKej start

D16 Kort

3 210 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecca BrodinIFK Mora OK54:3216:59

D14

3 210 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa NilssonDomnarvets GOIF26:178:11
2Alva RyttherVästerbergslagens OL29:13+2:569:06
3Moa HjorthDomnarvets GOIF31:09+4:529:42
4Emma LiljeGävle OK31:10+4:539:42
5Lilian PalmHJS-Vansbro OK31:20+5:039:45
6Moa KarlssonStorviks IF32:06+5:4910:00
7Thea AnderssonIFK Mora OK32:09+5:5210:00
8Lisa HallgrenBjursås OK32:34+6:1710:08
9Julia WannerAvesta OK34:13+7:5610:39
10Agnes MalmgrenOckelbo OK34:17+8:0010:40
11Emilia BergströmOK Rodhen34:38+8:2110:47
12Alice PalmgrenSundsvalls OK36:22+10:0511:19
13Lotta WeyhenmeyerIF Thor36:53+10:3611:29
14Ida HallinSurahammars SOK37:12+10:5511:35
15Elsa BäsénIF Thor38:23+12:0611:57
16Ebba LindellIF Thor39:17+13:0012:14
17Hanna NilssonVK Uvarna39:50+13:3312:24
18Alva NyströmIF Thor41:29+15:1212:55
19Malvina GirinskyteAlfta-Ösa OK42:05+15:4813:06
20Johanna PetterssonGustavsbergs OK43:02+16:4513:24
21Malin WilhelmssonKorsnäs IF OK43:19+17:0213:29
22Lovisa HambäckLånghundra IF43:43+17:2613:37
23Frida AnderssonSegersta OK44:01+17:4413:42
24Frida ArnessonSkarpnäcks OL45:18+19:0114:06
25Linnea PerssonValbo AIF50:58+24:4115:52
26Johanna LaurinGustavsbergs OK51:21+25:0415:59
Sofie FröjdSundsvalls OKej godkänd
Rita SöderbaumIF Thorej godkänd
Agnes JonssonDomnarvets GOIFej start

H14

3 210 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon FriskGustavsbergs OK20:536:30
2Johan LangerakJärfälla OK22:45+1:527:05
3Arvid RoosOK Linné24:10+3:177:31
4Linus TäckOK Hammaren24:29+3:367:37
5Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö25:20+4:277:53
6Karl GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb25:25+4:327:55
7Jonatan StåhlSundbybergs IK26:32+5:398:15
8Jonas CarlssonStora Tuna OK26:55+6:028:23
9Kevin SjölanderOK Rodhen27:35+6:428:35
10Erik Lidström Lauri Snättringe SK27:46+6:538:39
11Fredrik JunevikLeksands OK28:31+7:388:53
12Gytis DauknysAlfta-Ösa OK30:32+9:399:30
13Alfred LiljeströmGävle OK30:57+10:049:38
14Dovydas SinkeviciusAlfta-Ösa OK32:12+11:1910:01
15Anton SegermanIF Thor32:37+11:4410:09
16Jakob SjöbergGävle OK32:52+11:5910:14
17John McLellandOK Rodhen33:40+12:4710:29
18Adam HahneInsjöns IF OK34:27+13:3410:43
19Erik FlodmanOK Hammaren35:45+14:5211:08
20Elis SandbergAlfta-Ösa OK35:53+15:0011:10
21Arvid BylundIF Thor36:37+15:4411:24
22Oskar MagnussonRehns BK36:51+15:5811:28
23Oskar BütikoferLjusdals OK36:54+16:0111:29
24Isak BerggrenGävle OK39:48+18:5512:23
25Tiger LandénGustavsbergs OK44:00+23:0713:42
26Gustav GraasDomnarvets GOIF46:32+25:3914:29
Joel KihlströmRehns BKej godkänd
Melker NordgrenOK Kåreej start
Gustav BjörklundOK Ravinenej start
Elias TidevallSkogsluffarnas OKej start

D14 Kort

2 380 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Morta Marija MatelytéAlfta-Ösa OK50:0921:04
Sandra MaizvilaitéAlfta-Ösa OKej godkänd

H14 Kort

2 380 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simas MarkeviciusAlfta-Ösa OK27:4811:40
2Thobias BrodinIFK Mora OK57:28+29:4024:08

D12

2 380 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna JonsellIF Thor22:299:26
2Sara ÅbomGävle OK22:40+0:119:31
3Johanna RoosOK Linné24:16+1:4710:11
4Elin LadängesAlfta-Ösa OK24:32+2:0310:18
5Emma EliassonDomnarvets GOIF25:01+2:3210:30
6Thea NordinKorsnäs IF OK26:31+4:0211:08
7Elsa GörasLeksands OK27:12+4:4311:25
8Ebba OttossonGävle OK27:23+4:5411:30
9Joni Müller af UhrOK Linné27:34+5:0511:34
10Fannie SjölanderOK Rodhen28:33+6:0411:59
11Johanna OlssonOckelbo OK28:41+6:1212:03
12Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF30:49+8:2012:56
13Ella SandbergAlfta-Ösa OK32:20+9:5113:35
14Ester BlomsterIF Thor32:39+10:1013:43
15Moa JohanssonVäsby OK33:36+11:0714:07
16Agnes EklundOK Rodhen34:51+12:2214:38
17Elsa HermanssonIFK Mora OK36:49+14:2015:28
18Matilda FriskGustavsbergs OK37:42+15:1315:50
19Rebecka HaslerSurahammars SOK39:50+17:2116:44
Ronja StåhlSundbybergs IKej start

H12

2 380 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric HallnerOckelbo OK17:257:19
2Oskar VikströmSundsvalls OK17:26+0:017:19
3Aron HellgrenIF Thor20:03+2:388:25
4Wille LångbergHudiksvalls OK21:04+3:398:51
5Markus HalvarssonLeksands OK22:19+4:549:22
6Viktor JemthIF Thor22:20+4:559:23
7Tore PalmgrenSundsvalls OK22:24+4:599:24
8Daniel OlarsLeksands OK23:30+6:059:52
9Lucas WannerAvesta OK23:52+6:2710:01
10Jakob CarlssonStora Tuna OK24:37+7:1210:20
11Albin BlombergSegersta OK25:05+7:4010:32
12Sondre EvensenOL Tønsberg og Omegn25:35+8:1010:44
13Linus SjödénÄlvdalens IF OK27:24+9:5911:30
14Isak DalinLeksands OK27:58+10:3311:45
15Filip PerssonOckelbo OK28:53+11:2812:08
16Adrian BångaAlfta-Ösa OK28:55+11:3012:08
17Pijus JaloveckasAlfta-Ösa OK30:31+13:0612:49
18Simon SchmutzLeksands OK33:50+16:2514:12
19Arvid NorbergHudiksvalls OK36:42+19:1715:25
Albin MalmgrenOckelbo OKej start
Christoffer LindgrenOK Kåreej start
Elias LundbergOckelbo OKej start

D12 Kort

1 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leija MagnussonAlfta-Ösa OK34:5517:54
Irma ÖstbergAlfta-Ösa OKej start

H12 Kort

1 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Casper NormanLeksands OK20:0910:20

D10

1 950 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie HolmerIFK Mora OK18:379:32
2Alva ErssonIFK Mora OK19:31+0:5410:00
3Elsa EklundOK Rodhen20:06+1:2910:18
4Linnea JunevikLeksands OK21:24+2:4710:58
5Klara HartOK Linné21:56+3:1911:14
6Maja EliassonDomnarvets GOIF22:28+3:5111:31
7Emelie SvärdIF Thor23:09+4:3211:52
8Elsa KaipeOK Kåre23:26+4:4912:01
9Hanna ÖstbergStora Tuna OK23:34+4:5712:05
10Alva EliassonSundsvalls OK25:50+7:1313:14
11Linnéa WestlinValbo AIF27:04+8:2713:52
12Ebba FlodmanOK Hammaren30:34+11:5715:40
13Ebba SkullmanLinköpings OK32:36+13:5916:43
14Martina SvederDomnarvets GOIF32:49+14:1216:49
15Mikaela SvederDomnarvets GOIF36:21+17:4418:38
16Tora JonsellIF Thor48:06+29:2924:40
Linnea HermanssonIFK Mora OKej start

H10

1 950 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Love BylundIF Thor18:079:17
2Olle LångbergHudiksvalls OK18:09+0:029:18
3Olle HallnerOckelbo OK18:39+0:329:33
4Hampus KarlssonStorviks IF19:34+1:2710:02
5Linus HallinSurahammars SOK19:55+1:4810:12
6Petter GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb20:39+2:3210:35
7Axel HejdenbergGävle OK21:30+3:2311:01
8Viggo BerggrenGävle OK22:14+4:0711:24
9Noa BerglundTäby OK23:10+5:0311:52
10Jacob OlssonOckelbo OK23:24+5:1712:00
11Gustav LjunggrenOK Hammaren23:30+5:2312:03
12August GörasLeksands OK25:36+7:2913:07
13Johan OlarsLeksands OK25:43+7:3613:11
14Malte HellgrenIF Thor30:40+12:3315:43
15Samuel LindborgGrycksbo IF OK30:43+12:3615:45
16Edvin PerssonValbo AIF40:50+22:4320:56
17Albin JemthIF Thor42:32+24:2521:48
18Vilhelm BergqvistGävle OK1:03:39+45:3232:38
Jacob LiljeGävle OKej start
Malte AlbinssonOK Österåkerej start

D35

5 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma ClaessonStora Tuna OK47:018:31
2Jessica SöllvanderOK Rodhen58:58+11:5710:40
3Caroline WestbomOK Österåker1:10:07+23:0612:42
4Lucia TurcanuAttunda OK1:31:36+44:3516:35

D40

5 030 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena HolmerIFK Mora OK42:548:31
2Anna BerggrenGävle OK43:45+0:518:41
3Anna Karin OlmIF Thor45:48+2:549:06
4Yvonne GrehnOK Rodhen46:52+3:589:19
5Åsa ErikssonForsa OK50:10+7:169:58
6Ylva LorentssonOK Kåre53:46+10:5210:41
7Sara TimnerSundsvalls OK55:03+12:0910:56
8Jenny JohanssonValbo AIF56:44+13:5011:16
9Annelie HermanssonIFK Mora OK57:05+14:1111:20
10Annika LundströmSundbybergs IK57:26+14:3211:25
11Kristin RamsellLeksands OK1:00:05+17:1111:56
12Charlotta BergqvistGävle OK1:02:50+19:5612:29
13Karin LindellIF Thor1:03:25+20:3112:36
14Jenny ÖgrenKarlsbyhedens IK1:07:46+24:5213:28
15Kerstin GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb1:09:21+26:2713:47
16Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:13:20+30:2614:34
17Sofia HaslerSurahammars SOK1:21:42+38:4816:14
18Gabriella FriskGustavsbergs OK1:26:39+43:4517:13
Charlotta PalmgrenSundsvalls OKej godkänd
Helena BacklundGävle OKej start
Liselott NordgrenOK Kåreej start

H40

7 250 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kalle DalinLeksands OK44:056:04
2Richard HejdenbergGävle OK48:50+4:456:44
3Pär HöökIFK Mora OK49:56+5:516:53
4Jonas EklundOK Rodhen51:52+7:477:09
5Ulf BergströmOK Rodhen53:00+8:557:18
6Henrik RoosOK Linné53:43+9:387:24
7Tomas AlbinssonOK Österåker54:07+10:027:27
8Lars-Erik HaslerSurahammars SOK54:33+10:287:31
9Janne NäätänenSundsvalls OK55:37+11:327:40
10Tomas HenrikssonAttunda OK56:01+11:567:43
11Roger PalmgrenSundsvalls OK56:10+12:057:44
12Magnus GörasLeksands OK56:27+12:227:47
13Johan BlomsterIF Thor56:40+12:357:48
14Per-Anders OlssonOckelbo OK56:58+12:537:51
15Daniel OlmIF Thor56:59+12:547:51
16Colin Mc IntyreOK Tyr57:11+13:067:53
17Jörgen HellgrenIF Thor57:20+13:157:54
18Niklas HenrikssonAttunda OK57:37+13:327:56
19Jonas OlssonStora Tuna OK59:04+14:598:08
20Per JemthIF Thor59:11+15:068:09
21Mats JonsellIF Thor59:16+15:118:10
22Fredrik LindellIF Thor59:28+15:238:12
23Fredrik GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb59:35+15:308:13
24Tony BjörlingDomnarvets GOIF1:01:02+16:578:25
25Lars HenrikssonSundsvalls OK1:01:27+17:228:28
26Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK1:01:43+17:388:30
27Bo SegermanIF Thor1:03:04+18:598:41
28Jonas LångbergHudiksvalls OK1:04:13+20:088:51
29Patrik FriskGustavsbergs OK1:07:13+23:089:16
30Henrik HallinSurahammars SOK1:07:49+23:449:21
31Trond EvensenOL Tønsberg og Omegn1:24:59+40:5411:43
32Magnus JohanssonLjusdals OK1:53:59+1:09:5415:43
Stellan TäckOK Hammarenej godkänd
Peter ÖstmanVästerbergslagens OLej start
Ingemar StålbergGävle OKej start
Petter RanefallIF Thorej start
Joakim BacklundTäby OKej start
Christian RohnerIF Thorej start

D45

4 740 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charlotta GibergHellas Orientering40:428:35
2Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK41:19+0:378:42
3Tina JunegardTullinge SK42:38+1:568:59
4Yvonne SjödénÄlvdalens IF OK42:54+2:129:03
5Charlotte VikströmSundsvalls OK43:07+2:259:05
6Anna-Karin SchmutzLeksands OK43:27+2:459:10
7Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK46:33+5:519:49
8Annika OttenbäckSegersta OK46:56+6:149:54
9Eva-Lena HahneInsjöns IF OK52:17+11:3511:01
10Siv DalströmKvarnsvedens GOIF OK55:19+14:3711:40
11Christina LiljeGävle OK56:01+15:1911:49
12Maria HållströmGävle OK57:53+17:1112:12
13Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK1:00:04+19:2212:40
14Gunilla KallhaugeSnättringe SK1:04:59+24:1713:42
15Barbro StigsmarkKvarnsvedens GOIF OK1:05:07+24:2513:44
16Kristina NilssonVK Uvarna1:06:43+26:0114:04
17Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:22:37+41:5517:25

H45

6 890 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan EngesLeksands OK48:257:01
2John SolbreckLånghundra IF48:27+0:027:01
3Olov VikströmSundsvalls OK48:50+0:257:05
4Rob HartOK Linné49:08+0:437:07
5Ola JernströmAvesta OK49:44+1:197:13
6Jan MobergGävle OK51:19+2:547:26
7Ulf KarlssonStorviks IF52:54+4:297:40
8Magnus HjorthDomnarvets GOIF53:59+5:347:50
9Peter JunevikLeksands OK55:03+6:387:59
10Martin PerssonOK Kåre55:55+7:308:06
11Torbjörn PetterssonGävle OK56:35+8:108:12
12Lars ÖgrenKarlsbyhedens IK57:07+8:428:17
13Bengt AnderssonIFK Mora OK57:11+8:468:17 Ladda ner rutt i gpx-format
14Patrik OttossonGävle OK57:49+9:248:23
15Anders L OlssonGävle OK58:24+9:598:28
16Magnus FlodmanOK Hammaren1:03:23+14:589:11
17Kenneth SvedlundVallsta SK1:05:31+17:069:30
18Peter LandénGustavsbergs OK1:06:08+17:439:35
19Peter SjödénÄlvdalens IF OK1:08:43+20:189:58
20Jonas WibergVK Uvarna1:18:01+29:3611:19
21Per PerssonGävle OK1:23:41+35:1612:08
22Patrik SteenOK Enen1:26:50+38:2512:36
Tommy FröjdSundsvalls OKej godkänd
Per CarlssonStora Tuna OKej start

D50

4 250 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabet EnmarkGävle OK37:288:48
2Carina SandbergSäterbygdens OK38:58+1:309:10
3Anna Von KrusenstiernaOK Kåre40:50+3:229:36
4Dorothe SpillmannIF Thor42:47+5:1910:04
5Maria HartOK Linné44:21+6:5310:26
6Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL45:27+7:5910:41
7Hillevi ErikssonOK Linné46:20+8:5210:54
8Anki GustafssonSäterbygdens OK49:03+11:3511:32
9Ulrika BacklundDalaportens OL49:33+12:0511:39
10Karin SkullmanLinköpings OK51:44+14:1612:10
11Karina LangerakJärfälla OK52:29+15:0112:20
12Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK55:17+17:4913:00
13Annika SvenssonSolna OK55:21+17:5313:01
14Agneta KarlssonRånäs OK56:09+18:4113:12
15Pernilla HannusVK Uvarna56:47+19:1913:21
16Katarina SundqvistOK Kåre57:42+20:1413:34
17Ann LyrbergValbo AIF58:03+20:3513:39
18Anki PousetteRånäs OK59:30+22:0214:00
19Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL1:12:37+35:0917:05
Marianne CarlbergVallentuna-Össeby OLej godkänd
Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OKej godkänd
Marie FröjdRehns BKej start

H50

6 420 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna42:206:35
2Mats SundbüeSträngnäs-Malmby OL45:21+3:017:03
3Peter NordströmTäby OK46:36+4:167:15
4Johan HallgrenBjursås OK47:57+5:377:28
5Mikael IngelssonOckelbo OK48:25+6:057:32
6Lars KarlssonValbo AIF48:45+6:257:35
7Lars LindgrenOK Ödmården49:37+7:177:43
8Per SandbergSäterbygdens OK50:47+8:277:54
9Thomas JohanssonSundsvalls OK51:10+8:507:58
10Peo SvenskStora Tuna OK52:14+9:548:08
11Per-Erik BjörklundBjursås OK52:24+10:048:09
12Kalle ÖstgrenOK Kåre54:03+11:438:25
13Michael HolmgrenIF Thor55:26+13:068:38
14Hans-Erik JanssonVK Uvarna55:41+13:218:40
15Gunnar ForsgrenForsa OK55:53+13:338:42
16Anders EnmarkGävle OK56:07+13:478:44
17Anders OhlinRånäs OK56:16+13:568:45
18Jan LindbergKorsnäs IF OK56:44+14:248:50
19Peter HambäckLånghundra IF57:03+14:438:53
20Erik StigsmarkKvarnsvedens GOIF OK58:02+15:429:02
21Mikael BacklundDalaportens OL58:14+15:549:04
22Erik AnderssonVallsta SK59:55+17:359:19
23Thomas HahneInsjöns IF OK1:00:02+17:429:21
24Bo LauriSnättringe SK1:01:45+19:259:37
25Per KallhaugeSnättringe SK1:02:09+19:499:40
26Magnus BacklundSäterbygdens OK1:06:27+24:0710:21
27Bosse WiggeSäterbygdens OK1:07:56+25:3610:34
28Lars SpånbergGävle OK1:08:11+25:5110:37
29Christer LagerhällRehns BK1:09:04+26:4410:45
30Göran LarsendahlVästerås SOK1:10:39+28:1911:00
31Ingemar HägglundOK Ödmården1:14:11+31:5111:33
32Tomas SundqvistOK Kåre1:14:52+32:3211:39
33Klas LindgrenVästerås SOK1:18:45+36:2512:15
34Sveke JonssonOK Dellen1:19:29+37:0912:22
35Mats KarlssonOK Ödmården1:21:58+39:3812:46
36Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:22:04+39:4412:46
37Karl-Erik EngblomValbo AIF1:31:46+49:2614:17
Kenneth HermanssonSigtuna OKej godkänd
Stefan LundOK Linnéej start
Anders BjörklundOK Ravinenej start
Magnus BergströmRånäs OKej start
Per CarlbergVallentuna-Össeby OLej start

D55

4 050 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa SundbergOK Södertörn42:4510:33
2Gunilla LärfarsLeksands OK43:02+0:1710:37
3Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK45:34+2:4911:15
4Annika StaafForsa OK45:35+2:5011:15
5Sussie BjörkmanDalaportens OL47:55+5:1011:49
6Lotta Valentin LarssonGustavsbergs OK48:16+5:3111:55
7Birgitta WinbladRehns BK48:43+5:5812:01
8Britt-Marie HellgrenOK Älvsjö-Örby48:46+6:0112:02
9Mona ÅkermanValbo AIF50:07+7:2212:22
10Anne-Marie ErikssonKristinehamns OK51:46+9:0112:46
11Laila SpångmyrIK Jarl Rättvik53:14+10:2913:08
12Anki Teike AnderssonForsa OK53:59+11:1413:19
13Karin ForsgrenForsa OK54:00+11:1513:20
14Monica OhlinRånäs OK56:56+14:1114:03
Anna-Lena TynongGävle OKej godkänd
Ylva GrapeDalaportens OLej start
Ulla SvahnIFK Mora OKej start

H55

5 540 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan NordinSundsvalls OK38:316:57
2Tryggve OttossonVästerbergslagens OL39:25+0:547:06
3Harry HietanenGävle OK39:52+1:217:11
4Johnny JunegardTullinge SK41:14+2:437:26
5Lars MattssonOK Kåre41:15+2:447:26
6Andreas HjertsonOK Linné44:08+5:377:57
7Bo BörjessonStorviks IF44:59+6:288:07
8Ola JohanssonGävle OK45:05+6:348:08
9Lars OlofssonRehns BK45:46+7:158:15
10Hans TarandiIFK Lidingö SOK46:40+8:098:25
11Lars ForsstedtSöders-Tyresö47:48+9:178:37
12Göran EngblomRehns BK49:20+10:498:54
13Kjell BomanSöderhamns OK49:41+11:108:58
14Jan-Olov BergmanVästerås SOK49:52+11:219:00
15Per-Åke StrömbergVallsta SK50:36+12:059:08
16Roine AnderssonRånäs OK51:51+13:209:21
17Erik WadmanIFK Mora OK51:52+13:219:21
18Algirdas SalkauskasAlfta-Ösa OK52:08+13:379:24
19Svante LindgrenKorsnäs IF OK52:38+14:079:30
20Leif SandahlOK Tyr53:01+14:309:34
21Klas ThybeckLindebygdens OK54:02+15:319:45
22Håkan TärnrotHellas Orientering56:51+18:2010:15
23Göran LyrbergValbo AIF57:40+19:0910:24
24Roger EklundIK Jarl Rättvik59:49+21:1810:47
25Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik1:08:14+29:4312:18
26Kenneth PetterssonJärfälla OK1:10:30+31:5912:43
27Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK1:16:40+38:0913:50
28Göran HedmanValbo AIF1:25:40+47:0915:27
29Anders AlamaaIK Vikings OK1:49:24+1:10:5319:44
Leif GustafssonSäterbygdens OKej godkänd
Christer SegerquistGävle OKej godkänd
Sören CallebergSöderhamns OKej godkänd
Anders LöfgrenJärfälla OKej start
Sten Ove NormanViksjöfors OKej start
Björn JakobssonTäby OKej start
Roland JanssonOK Linnéej start

D60

3 550 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina HjertsonOK Linné35:4410:03
2Bibi SilvemarkDalaportens OL40:11+4:2711:19
3Britt GunnarssonKristinehamns OK44:42+8:5812:35
4Anita EklöfIK Ymer44:56+9:1212:39
5Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF47:38+11:5413:25
6Helena HemströmGävle OK48:20+12:3613:36
7Monica HåbergSöderhamns OK48:35+12:5113:41
8Kerstin Alneberg StenssonOckelbo OK50:54+15:1014:20
9Elisabeth BybergerSolna OK52:05+16:2114:40
10Stina GunnarssonHärlövs IF1:06:48+31:0418:49
Kerstin Frisk EngstrandStora Tuna OKej godkänd

H60

5 120 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roger LindLeksands OK39:277:42
2Mats LundbergDalaportens OL40:47+1:207:57
3Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF42:00+2:338:12
4Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna42:32+3:058:18
5Sven Bergström TrolinForsa OK44:50+5:238:45
6Anders SilvemarkDalaportens OL45:05+5:388:48
7Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK47:37+8:109:18
8Anders Stefan VestlundOK Kåre48:14+8:479:25
9Olle RönnolsSäterbygdens OK48:59+9:329:34
10Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL49:09+9:429:35
11Per-Erik FogelOK Kåre50:37+11:109:53
12Hans OhlinRånäs OK50:45+11:189:54
13Thomas WesterGustavsbergs OK51:04+11:379:58
14Örjan StahlGrycksbo IF OK51:27+12:0010:02
15Göran HanssonTäby OK52:17+12:5010:12
16Stefan GunnarssonKristinehamns OK52:33+13:0610:15
17Mats HemströmGävle OK53:48+14:2110:30
18Jan KinstenKvarnsvedens GOIF OK53:54+14:2710:31
19Lennart WinbergHudiksvalls OK55:38+16:1110:51
20Jan LärfarsLeksands OK57:34+18:0711:14
21Sven LarssonSärna SK59:24+19:5711:36
22Dan WesterbergOK Kåre59:46+20:1911:40
23Tommy ÖstLjusdals OK1:00:26+20:5911:48
24Roy FranssonÄrla IF1:00:38+21:1111:50
25Leif VadmanKöping-Kolsva OK1:14:28+35:0114:32
26Sven-Erik LevinTierps SOK1:27:24+47:5717:04
27Göran EklöfIK Ymer1:37:27+58:0019:01
Matz LarssonGustavsbergs OKej godkänd
Rune SundströmSöderhamns OKej godkänd
Bo DavidssonSolna OKej start
Pelle SkullmanLinköpings OKej start

D65

3 550 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta HjelmkvistGustavsbergs OK41:4611:45
2Christina WestmanHudiksvalls OK45:25+3:3912:47
3Gun SvenssonRehns BK48:14+6:2813:35
3Anne LundmarkJärfälla OK48:14+6:2813:35
5Eva HalvarsonOK Kåre49:49+8:0314:01
6Ingela HurtigKvarnsvedens GOIF OK52:36+10:5014:49
7Solveig SvahnOckelbo OK54:52+13:0615:27
8Maud MossbergOK Järnbärarna58:02+16:1616:20
9Kristin PetterssonStora Tuna OK58:09+16:2316:22
Christina FlordalLjusdals OKej start

H65

4 690 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo SundqvistOckelbo OK43:269:15
2Ulf KjellinOK Hedströmmen47:11+3:4510:03
3Bengt A PerssonOckelbo OK47:59+4:3310:13
4Lars-Ivar SvenssonRehns BK48:32+5:0610:20
5Roland BergSäterbygdens OK50:47+7:2110:49
6Claes NidebornStora Tuna OK51:03+7:3710:53
7Ingemar ZiljatOK Djerf51:48+8:2211:02
8Inge PerssonOckelbo OK52:41+9:1511:13
9Olle KlarströmRehns BK52:49+9:2311:15
10Leif NordinAttunda OK53:31+10:0511:24
11Ingvar SvenssonBjursås OK54:00+10:3411:30
12Dick DavidssonViksjöfors OK55:24+11:5811:48
13Ingmar SöderströmSundsvalls OK55:26+12:0011:49 Ladda ner rutt i gpx-format
14Clas-Göran HerrgårdTäby OK55:36+12:1011:51
15Lennart LindgrenOK Järnbärarna55:41+12:1511:52
16Magnus HaraldssonGustavsbergs OK56:30+13:0412:02
17Jon FlordalLjusdals OK58:13+14:4712:24
18Jan ÅsbergHäverödals SK59:08+15:4212:36
19Staffan WestbomOckelbo OK1:00:48+17:2212:57
20Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK1:01:42+18:1613:09
21Yngve PerssonTierps SOK1:08:52+25:2614:41
22Christer GillenäsKristinehamns OK1:15:30+32:0416:05
23Robert PuustaOK Älvsjö-Örby1:27:05+43:3918:34
Urs SchmutzLeksands OKej start
Christer ElfsbergKristinehamns OKej start

D70

2 690 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta JohanssonKristinehamns OK30:3411:21
2Inga JohanssonNyköpings OK32:52+2:1812:13
3Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK33:11+2:3712:20
4Margareta SkoogValbo AIF37:11+6:3713:49
5Gunborg WestinLeksands OK39:22+8:4814:38
6Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK47:18+16:4417:35
7Irma BjärudVästerbergslagens OL52:09+21:3519:23
Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OKej start

H70

4 370 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK40:549:21
2Morgan LjungVaggeryds SOK43:17+2:239:54
3Lars FinbomOK Landehof45:30+4:3610:24
4Leif ErikssonHeby AIF47:10+6:1610:47
5Runo JohanssonKristinehamns OK47:35+6:4110:53
6Göran BengtssonTockarps IK49:27+8:3311:18
7Lars Olov VängborgViksjöfors OK49:52+8:5811:24
8Håkan MossbergOK Järnbärarna51:05+10:1111:41
9Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK51:40+10:4611:49
10Ulf SvedestamEskilstuna OL51:57+11:0311:53
11Jan JohanssonIFK Hedemora OK52:13+11:1911:56
12Tryggve OttossonKorsnäs IF OK52:26+11:3211:59
13Stig OvelandValbo AIF53:03+12:0912:08
14Jan Olof DahlströmBjursås OK53:57+13:0312:20
15Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK53:58+13:0412:20
16Rolf BjärudVästerbergslagens OL57:57+17:0313:15
17Sören ErikssonLänna IF58:33+17:3913:23
18Hans L AnderssonVästerbergslagens OL1:00:03+19:0913:44
19Göran NilssonValbo AIF1:00:50+19:5613:55
20Leif PetterssonOK Ödmården1:01:19+20:2514:01
21Sverre JonssonOK Ravinen1:03:33+22:3914:32
22Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben1:09:14+28:2015:50
23Kurt SandströmSkutskärs OK1:10:21+29:2716:05
24Sture BergströmOK Hammaren1:11:36+30:4216:23
Arne KarlssonOK Torej godkänd
Jan BojlingSolna OKej start
Elis ÅbergStorviks IFej start
Christer SolbreckLånghundra IFej start

D75

2 690 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila MyrlundPiteå IF48:5518:11
2Anita AspOckelbo OK1:02:43+13:4823:18

H75

3 550 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK33:209:23
2Folke BjörkmanDalaportens OL36:16+2:5610:12
3Bjarne ErlandssonHammarby IF OF42:53+9:3312:04
4Folke LindblomHeby AIF44:36+11:1612:33
5Börje VestringGävle OK44:53+11:3312:38
6John VallinOK Hedströmmen45:32+12:1212:49
7Bengt LockBjursås OK47:37+14:1713:24
8Enar PerssonOckelbo OK47:55+14:3513:29
9Rune KarlssonSundbybergs IK48:16+14:5613:35
10Hjalmar NordquistOK Järnbärarna52:16+18:5614:43
11Anders JohanssonNyköpings OK53:11+19:5114:58
12Anders PerssonOK Hammaren54:07+20:4715:14
13Erik LindbergKarlsbyhedens IK54:11+20:5115:15
14Åke PerssonOckelbo OK56:40+23:2015:57
15Kjell WennergrundJärbo OK1:00:14+26:5416:58
16Bror NylundOslättforspojkarnas IK1:11:23+38:0320:06
17Per-Olof ErikssonOK Hammaren1:13:29+40:0920:41
Åke SundbergFagersta OKej godkänd
Sven LeanderssonÄlvdalens IF OKej start
Evert BergströmHudiksvalls OKej start

D80

2 690 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja-Lisa BergströmSelånger SOK46:2117:13
2Inga-Lena BergfältHudiksvalls OK50:01+3:4018:35
3Gun KrohnHudiksvalls OK1:27:11+40:5032:24

H80

2 690 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf AnderssonRimbo SOK33:0712:18
2Rolf KrohnHudiksvalls OK43:58+10:5116:20
3Valter AlamaaIK Vikings OK52:00+18:5319:19
4Olle OlofssonStorviks IF52:27+19:2019:29
Jack Erling BjurkvistSöderhamns OKej start

Inskolning

750 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Alfons AnderssonSöderhamns OKfullföljt
Irma BerglundTäby OKfullföljt
Meja BerglundTäby OKfullföljt
Edvin BergqvistGävle OKfullföljt
Vanna BylundIF Thorfullföljt
Hugo ClaessonStora Tuna OKfullföljt
Joel GrenholmOK Kårefullföljt
Oskar GrenholmOK Kårefullföljt
Vilja HögbergAlfta-Ösa OKfullföljt
Eddy IsakssonSöderhamns OKfullföljt
Kalle JoonsLeksands OKfullföljt
Viggo LindgrenOK Kårefullföljt
Majken LycksellKlubblösfullföljt
Anita Müller ErikssonOK Linnéfullföljt
My OffrellGävle OKfullföljt
Rie OffrellGävle OKfullföljt
Tua OffrellGävle OKfullföljt
Ida OlssonOckelbo OKfullföljt
Emmy PerssonOckelbo OKfullföljt
Hugo RydesäterRehns BKfullföljt
Elsa SidenvallOK Kårefullföljt
Vera SidenvallOK Kårefullföljt
Wilma EvensenOL Tønsberg og Omegnej godkänd

U1

1 840 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon SegermanIF Thor19:2710:34
2Leo MagnussonAlfta-Ösa OK20:37+1:1011:12
3Filip HälldalGävle OK24:34+5:0713:21
4Sara RoosOK Linné25:15+5:4813:43
5Arvid PerssonValbo AIF26:04+6:3714:10
6Axel BütikoferLjusdals OK29:35+10:0816:04
7Herman EliassonSundsvalls OK30:33+11:0616:36
8Hanna RydesäterRehns BK31:12+11:4516:57
9Zara LindborgGrycksbo IF OK34:01+14:3418:29
10Iris WikströmOK Hammaren39:48+20:2121:37
11Simon HälldalGävle OK39:54+20:2721:41
12Kalle GraasDomnarvets GOIF40:03+20:3621:45
13Jessica SvärdIF Thor41:50+22:2322:44
14Alma WestlinValbo AIF42:49+23:2223:16
15Gabriella HaslerSurahammars SOK43:50+24:2323:49
16Jakob BrudinIFK Mora OK50:43+31:1627:33
Hilma DalinOK Kåreej start
Rickard JemthIF Thorej start
Elsa JohanssonSegersta OKej start
Oskar KaipeOK Kåreej start
Hanna OlmIF Thorej start

U2

1 950 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig HaslerSurahammars SOK19:3510:02
2Mira NordinKorsnäs IF OK22:35+3:0011:34
3Alfred Karlberg NilssonStora Tuna OK25:19+5:4412:58
4Elma WikströmOK Hammaren26:46+7:1113:43
5Viktor ÖstbergStora Tuna OK28:15+8:4014:29
6Kajsa LycksellKlubblös28:52+9:1714:48
7Samuel AspforsOK Hammaren31:20+11:4516:04
8Linus ÅbomGävle OK32:43+13:0816:46
9Emma ÅkessonAlfta-Ösa OK33:23+13:4817:07
10Elicia SvedbergRehns BK35:11+15:3618:02
11Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF42:56+23:2122:01
12Malte DavidssonRehns BK1:04:08+44:3332:53

Öppen motion 1

1 950 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie HildingIK Jarl Rättvik24:3112:34
2Jan BojlingSolna OK27:56+3:2514:19
3Annika FlygtRehns BK35:19+10:4818:06
4Siv BrodinIFK Mora OK36:54+12:2318:55
5Pirjo HoskinenTäby OK47:13+22:4224:12
6Jonas DavidssonRehns BK1:04:03+39:3232:50

Öppen motion 3

2 380 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria WikströmOK Hammaren31:3013:14
2Therese GraasDomnarvets GOIF32:14+0:4413:32
3Viktor GraasDomnarvets GOIF32:15+0:4513:33
4Annelie JohanssonOckelbo OK32:18+0:4813:34
5Otto IsakssonSöderhamns OK32:40+1:1013:43
6Johan GraasDomnarvets GOIF35:07+3:3714:45
7Helena LiljeströmGävle OK35:57+4:2715:06
8Jan WinbladRehns BK38:39+7:0916:14
9Linnea EvensenOL Tønsberg og Omegn38:54+7:2416:20
10Helena BybergKvarnsvedens GOIF OK40:08+8:3816:51
11Conny ErikssonIFK Mora OK40:39+9:0917:04
12Olle DalinOK Kåre41:21+9:5117:22
13Oskar DalinLeksands OK41:22+9:5217:22
14Gunilla MårtenssonGävle OK41:43+10:1317:31
15Kerstin BlomRehns BK41:45+10:1517:32
16Elsa BybergKvarnsvedens GOIF OK41:51+10:2117:35
17Malin HjorthDomnarvets GOIF42:09+10:3917:42
18Pia BylundIF Thor44:21+12:5118:38
19Anton HenrikssonSöderhamns OK45:22+13:5219:03
20Ronja JuhlinGagnefs OK46:59+15:2919:44
21Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL47:04+15:3419:46
22Camilla FlodmanOK Hammaren48:13+16:4320:15
23Lisa ErikssonAvesta OK50:22+18:5221:09
24Cecilia JonssonVallsta SK1:08:42+37:1228:51
24Ulrika MagnussonRehns BK1:08:42+37:1228:51

Öppen motion 5

3 210 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton GrenholmOK Kåre32:5410:14
2Emma KlemetsKöping-Kolsva OK34:59+2:0510:53
3Niklas BlixtJärbo OK35:11+2:1710:57
4Petra LorentssonLeksands OK35:55+3:0111:11
5Isabella JoonsLeksands OK36:11+3:1711:16
6Cecilia LindgrenOK Kåre36:12+3:1811:16
7Marita KarlssonStorviks IF36:29+3:3511:21
8Linnea JonssonRehns BK37:13+4:1911:35
9Marcus LindborgGrycksbo IF OK39:00+6:0612:08
10Lars-Erik LiljeströmGävle OK39:27+6:3312:17
11Maria HjorthDomnarvets GOIF39:46+6:5212:23
12Göran JuhlinGagnefs OK39:56+7:0212:26
13Britt-Marie ErikssonOK Rodhen40:22+7:2812:34
14Lena RambergHallstahammars OK40:29+7:3512:36
15Anders OlarsLeksands OK40:47+7:5312:42
16Eva HedbergSegersta OK41:00+8:0612:46
17Elisabeth SkoglundSegersta OK41:04+8:1012:47
18Lars ÅbomGävle OK41:27+8:3312:54
19Sara GörasLeksands OK42:13+9:1913:09
20Lena ÅbomGävle OK42:34+9:4013:15
21Johan WannerAvesta OK42:49+9:5513:20
22Sara KilströmRehns BK44:13+11:1913:46
23Marianne OttossonVästerbergslagens OL44:35+11:4113:53
24Per ArnessonSkarpnäcks OL45:44+12:5014:14
25Maritha OlanderTäby OK45:49+12:5514:16
26Karolina VessbyIF Thor45:59+13:0514:19
27Caroline OttossonGävle OK47:38+14:4414:50
28Catrine JohanssonVäsby OK47:42+14:4814:51
29Mia AnderssonIFK Mora OK48:30+15:3615:06
30Maria WestlinValbo AIF48:50+15:5615:12
31Marianne AlmLeksands OK49:24+16:3015:23
32Sofia PerssonDomnarvets GOIF51:16+18:2215:58
33Gunilla KarlssonSäterbygdens OK51:42+18:4816:06
34Bo SkoogValbo AIF52:15+19:2116:16
34Jessica ErikssonDomnarvets GOIF52:15+19:2116:16
36Christina SvederDomnarvets GOIF56:23+23:2917:33
37Pia NordinKorsnäs IF OK56:46+23:5217:41
38Lena LindgrenOK Järnbärarna58:21+25:2718:10
39Gunnel GillenäsKristinehamns OK1:03:04+30:1019:38
40Anette EngströmValbo AIF1:05:51+32:5720:30
41Eva SkyttnerLjusdals OK1:09:49+36:5521:44
42Key LindellOK Södertörn1:18:28+45:3424:26
43Ann-Cathrin LindellOK Södertörn1:18:59+46:0524:36
Rebecka HolmgrenKlubblösej godkänd
Anna GruvrisIK Jarl Rättvikej godkänd
Annika SolbreckLånghundra IFej godkänd

Öppen motion 7

3 550 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristofer SidenvallIFK Umeå25:357:12
2Stina AndreassonGustavsbergs OK31:33+5:588:53
3Jesper NordinKorsnäs IF OK32:53+7:189:15
4Elenore AndréSvärdsjö SOK35:39+10:0410:02
5Martina KarlssonStora Tuna OK35:47+10:1210:04
6Christer EkskogKvarnsvedens GOIF OK35:48+10:1310:05
7Patrik SvederDomnarvets GOIF36:10+10:3510:11
8Evelina RuthIK Jarl Rättvik36:28+10:5310:16
9Johanna DalinLeksands OK38:00+12:2510:42
10Carin RosénGustavsbergs OK39:14+13:3911:03
11Mikael LiljeGävle OK39:37+14:0211:09
12Anette SjöbergGävle OK39:39+14:0411:10
13Kjell GustafssonOK Järnbärarna40:04+14:2911:17
14Anders AnderssonSegersta OK40:14+14:3911:20
15Åsa BobergSöderhamns OK40:44+15:0911:28
16Jonas BlombergSegersta OK41:26+15:5111:40
17Torsten RambergHallstahammars OK41:32+15:5711:41
18Magnus GunnarssonOckelbo OK41:50+16:1511:47
19Johnny RösthOK Storsjön41:59+16:2411:49
20Elina GustafssonSäterbygdens OK42:47+17:1212:03
21Hans LindeSöderhamns OK42:55+17:2012:05
22Stig-Göran MårtenssonGävle OK43:52+18:1712:21
23Lennart PerssonSöderhamns OK44:38+19:0312:34
24Björn AlmLeksands OK44:51+19:1612:38
25Lars HalvarssonLeksands OK45:16+19:4112:45
26Erika BlixtOK Hammaren45:20+19:4512:46
27Marita OlarsLeksands OK45:35+20:0012:50
28Christer EngstrandStora Tuna OK47:14+21:3913:18
29Elisabeth NormanVK Uvarna49:10+23:3513:50
30Tord HalvarsonOK Kåre49:24+23:4913:54
31Leif Erik KarlssonRånäs OK52:01+26:2614:39
32Helena FlodströmGrycksbo IF OK52:27+26:5214:46
33Lars WestlinValbo AIF53:30+27:5515:04
34Sture JonssonHudiksvalls OK57:02+31:2716:03
35Boel SundbergOK Södertörn1:00:20+34:4516:59
36Joanna MalmkvistSävedalens AIK1:01:48+36:1317:24
37Hans NilssonSöderhamns OK1:03:46+38:1117:57
Emma MartinelleSöders-Tyresöej start
Anders NorbergHudiksvalls OKej start

Öppen motion 8

5 060 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ErssonIFK Mora OK37:267:23
2Göran ForslinRehns BK43:00+5:348:29
3Peter JanssonIK Jarl Rättvik43:06+5:408:31
4Andreas PerssonDomnarvets GOIF43:26+6:008:35
5Pelle EngstrandStora Tuna OK49:36+12:109:48
6Torbjörn JohanssonOK Södertörn49:37+12:119:48
7Michael WilhelmssonKorsnäs IF OK49:52+12:269:51
8Mattias HolmgrenKlubblös52:16+14:5010:19
9Marianne BjörklundBjursås OK52:50+15:2410:26
10Peter ÅkessonAlfta-Ösa OK55:33+18:0710:58
11Ingela RydesäterRehns BK55:55+18:2911:03
12Jens ÅkermanGävle OK55:58+18:3211:03
13Karin SvenskStora Tuna OK59:14+21:4811:42
14Laila IngelssonOK Hammaren1:00:05+22:3911:52
15Charlotte LindkvistIK Jarl Rättvik1:00:10+22:4411:53
16Sofia StenbergDomnarvets GOIF1:05:02+27:3612:51
17Karin ElfvingDomnarvets GOIF1:06:14+28:4813:05
18Bernt-Olof GustafssonTäby OK1:13:20+35:5414:29
19Håkan KinnestrandSkellefteå OK1:14:52+37:2614:47
Jan BergmanOK Kåreej godkänd
Johan ÅkessonAlfta-Ösa OKej godkänd
Louise RohdénSundsvalls OKej start
Urban StåhlSundbybergs IKej start

Öppen motion 9

8 580 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan NilssonDomnarvets GOIF1:13:208:32
2Fredrik PerssonDomnarvets GOIF1:20:45+7:259:24
3Anders KarlssonOK Kåre1:23:24+10:049:43
4Peter RydesäterRehns BK1:24:22+11:029:49
5Urban AndréSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb1:34:12+20:5210:58
Per HållströmGävle OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser