Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Gävleloppet, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Gävleloppet, medel
Arrangörsorganisation: Gävle OK
Datum: lördag 22 augusti 2015

H21 Elit

5 530 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik IngelssonRehns BK32:505:56
2Björn LjunggrenOK Hammaren35:31+2:416:25
3Anders JohanssonRehns BK39:20+6:307:06
4Anders BoströmOK Linné43:16+10:267:49
5Martin JanssonOK Rodhen51:04+18:149:14
6Karl-Erik EngblomValbo AIF1:08:18+35:2812:21
Svante PerssonSöderhamns OKej godkänd
Andreas CallebergRehns BKej godkänd
Joakim IngelssonOK Hammarenej godkänd
Jon EklundIK Jarl Rättvikej start
Lars LindgrenOK Ödmårdenej start

D18 Elit

3 630 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erica EdmanLeksands OK31:498:45
2Märta Ransjö ZanderOK Tyr34:07+2:189:23
3Emma BengtssonÅrsunda IF34:42+2:539:33
4Elin Ransjö ZanderOK Tyr35:20+3:319:44
5Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF36:53+5:0410:09
6Emma BlixtOK Hammaren39:49+8:0010:58
7Carolina OlssonÄlvdalens IF OK41:42+9:5311:29
8Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF49:03+17:1413:30

H18 Elit

4 020 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin PerssonÅrsunda IF36:319:05
2Andreas PerssonOK Hammaren38:38+2:079:36

D21

3 820 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktoria HelmerssonOK Ravinen39:0810:14
2Maja IngelssonOK Hammaren44:53+5:4511:44
3Elin LindTierps SOK50:12+11:0413:08
4Torun SwenningOK Linné53:44+14:3614:03
5Erika BlixtOK Hammaren55:47+16:3914:36

H21

4 820 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas JohnssonSundsvalls OK52:0310:47
2Robin OffermoValbo AIF57:19+5:1611:53
3Viktor DahlqvistStorviks IF1:04:40+12:3713:24
4Martin StrömgrenOK Linné1:10:29+18:2614:37

D18

3 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin ForsbergÅrsunda IF1:03:2819:10

D16

3 120 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira SilverGävle OK37:1611:56
2Tove FlodmanOK Hammaren39:15+1:5912:34
3Agnes ScheiklOK Hammaren1:09:20+32:0422:13
4Ellen WikstenGävle OK1:29:17+52:0128:36

H16

3 280 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar PerssonÅrsunda IF31:209:33
2Rasmus TäckOK Hammaren37:48+6:2811:31
3Måns HolmgrenOK Hammaren38:31+7:1111:44
4Nils OttossonGävle OK40:06+8:4612:13
Ghaith Al-TameemiOckelbo OKej start

D14

2 940 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma LiljeGävle OK34:2811:43
2Cornelia IvarssonOK Hammaren35:04+0:3611:55
3Lovisa HambäckLånghundra IF39:15+4:4713:21
4Linnea PerssonValbo AIF46:05+11:3715:40
5Agnes MalmgrenOckelbo OK50:02+15:3417:01
6Felicia SvedjerotGävle OK1:41:57+1:07:2934:40
Moa KarlssonStorviks IFej godkänd

H14

2 940 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob SjöbergGävle OK21:347:20
2Eric HallnerOckelbo OK23:47+2:138:05
3Felix SilverGävle OK26:15+4:418:55
4Adam HodinÅrsunda IF31:04+9:3010:34
5Emil BoströmOK Linné31:44+10:1010:47
6David BjörkValbo AIF34:49+13:1511:50
7Erik LindgrenGävle OK37:30+15:5612:45
8Alfred LiljeströmGävle OK44:46+23:1215:13
9Noa StenälvValbo AIF52:39+31:0517:54
10Andreas BorängSnättringe SK1:02:29+40:5521:15
Erik FlodmanOK Hammarenej start

H14 Kort

2 440 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias NäslundOK Hammaren26:5911:03

D12

2 440 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia NäslundOK Hammaren22:029:01
2Sara ÅbomGävle OK24:05+2:039:52
3Ebba OttossonGävle OK25:34+3:3210:28
4Mathilda KarlssonValbo AIF29:20+7:1812:01
5Hanna HodinÅrsunda IF30:13+8:1112:23
6Ellinor SvedjerotGävle OK1:11:37+49:3529:21
Frida JonssonValbo AIFej godkänd
Selma IvarssonOK Hammarenej start

H12

2 440 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor BoströmOK Linné24:4210:07
2Albin BjörkOK Hammaren25:35+0:5310:29
3Gustav MöllerbergValbo AIF27:28+2:4611:15
4Joel OwénValbo AIF30:42+6:0012:34
5Jesper LinjerGävle OK33:35+8:5313:45
6Viktor KarlssonStorviks IF34:37+9:5514:11
7Albin MalmgrenOckelbo OK40:35+15:5316:37
8Filip PerssonOckelbo OK41:57+17:1517:11
9Elias LundbergOckelbo OK44:34+19:5218:15
10Loke HolmgrenOK Hammaren45:56+21:1418:49
11Fabian SundOK Hammaren49:55+25:1320:27
Zebastian Jönsson-UlateOK Triangelnej godkänd

D10

2 170 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida KarlssonStorviks IF28:4313:14
2Signe WikstenGävle OK44:52+16:0920:40
3Ebba FlodmanOK Hammaren46:43+18:0021:31
Linnéa WestlinValbo AIFej godkänd

H10

2 170 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton EngstrandStorviks IF18:548:42
2Hampus KarlssonStorviks IF18:56+0:028:43
3Albin MöllerbergValbo AIF19:11+0:178:50
4Axel HejdenbergGävle OK21:05+2:119:42
5Jacob LiljeGävle OK21:12+2:189:46
6Olle HallnerOckelbo OK22:17+3:2310:16
7Axel SöderholmValbo AIF23:17+4:2310:43
8Malte AlbinssonOK Österåker25:10+6:1611:35
9Lucas SöderbergGävle OK26:47+7:5312:20
10Adam EngstrandStorviks IF27:26+8:3212:38
11Ivar StenälvValbo AIF29:55+11:0113:47
12Willgott SvedjerotGävle OK43:03+24:0919:50
13Neo SelbherrValbo AIF44:10+25:1620:21
Melker SundOK Hammarenej start
Isak BjörkOK Hammarenej start

D40

3 470 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena BernhardssonÅrsunda IF39:5711:30
2Jenny JohanssonValbo AIF40:41+0:4411:43
3Ann-Sofie TäckOK Hammaren46:50+6:5313:29
4Karin MöllerbergValbo AIF47:26+7:2913:40
5Stina BorängSnättringe SK1:03:21+23:2418:15
6Maria WestlinValbo AIF1:04:02+24:0518:27

H40

3 820 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik SundinOK Linné30:067:52
2Mattias EklundOckelbo OK35:38+5:329:19
3Henrik BjörkOK Hammaren37:30+7:249:49
4Jonas HolmgrenOK Hammaren41:19+11:1310:48

H45

3 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas IvarssonOK Hammaren35:579:24
Edouard SalathéClub RAID O PARISej godkänd
Sven PerssonÅrsunda IFej start

D50

3 270 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika ArdellOK Rodhen34:5410:40
2Maria HartOK Linné36:50+1:5611:15
3Cathrine JohanssonTierps SOK41:53+6:5912:48
4Anki GustafssonSäterbygdens OK43:25+8:3113:16
5Pia ThunmanOK Linné44:52+9:5813:43
6Karin LindTierps SOK53:17+18:2316:17
7Karin SkoglundOK Linné59:08+24:1418:05

H50

3 630 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders JönssonOK Triangeln31:278:39
2Mikael IngelssonOckelbo OK31:38+0:118:42
3Peter HambäckLånghundra IF34:04+2:379:23
4Leif TynongTullinge SK36:41+5:1410:06
5Kalle ÖstgrenOK Kåre38:08+6:4110:30
6Thomas KarlssonValbo AIF43:17+11:5011:55
7Rikard KarlssonValbo AIF47:14+15:4713:00
8Jonas NäslundOK Hammaren52:53+21:2614:34
9Tomas SundqvistOK Kåre56:12+24:4515:28

D55

3 270 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin JanssonOK Rodhen41:5412:48
2Ingela BengtssonÅrsunda IF43:52+1:5813:24
3Ylva GrapeDalaportens OL46:11+4:1714:07
4Carina HolmbergOK Hammaren1:05:17+23:2319:57

H55

3 490 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten-Olof MatssonLeksands OK37:2910:44
2Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK37:41+0:1210:47
3Leif GustafssonSäterbygdens OK37:52+0:2310:51
4Lars-Ove SkogÖsterfärnebo IF40:00+2:3111:27
5Jan-Erik SkogÖsterfärnebo IF43:39+6:1012:30
6Jörgen HelmerssonOckelbo OK51:00+13:3114:36
7Mats KarlssonOK Ödmården51:10+13:4114:39
8Roger EklundIK Jarl Rättvik53:05+15:3615:12
Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OKej godkänd
Lars BengtssonÅrsunda IFej start
Bo BörjessonStorviks IFej start

D60

3 010 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger AnderssonÅrsunda IF43:2714:26
2Tanja-Birgit SöderströmSala OK56:01+12:3418:36
3Elisabeth JonssonMalungs OK Skogsmårdarna1:02:08+18:4120:38

H60

3 470 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thom SandvikAvesta OK32:349:23
1Mats HedbergÅrsunda IF32:349:23
3Anders Stefan VestlundOK Kåre34:06+1:329:49
4Kjell ViklundHofors OK37:33+4:5910:49
5Dan WesterbergOK Kåre39:08+6:3411:16
6Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL45:55+13:2113:13
7Rolf KullaValbo AIF46:29+13:5513:23
Kenneth PerssonIFK Hedemora OKej godkänd
Magnus LundbergGävle OKej start

D65

2 870 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Solveig SvahnOckelbo OK40:0813:59
2Gun-Inger SahlbergLånghundra IF45:39+5:3115:54
3Elke WilkeTierps SOK1:38:11+58:0334:12
Ingeborg TorrisMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd

H65

3 310 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo SundqvistOckelbo OK33:1310:02
2Bengt A PerssonOckelbo OK33:36+0:2310:09
3Per ElfströmÅrsunda IF33:56+0:4310:15
4Ola KarlssonStorviks IF35:42+2:2910:47
5Hans KäckDalaportens OL36:53+3:4011:08
6Karl-Olof BorgOckelbo OK37:04+3:5111:11
7Hasse ÅbergValbo AIF41:03+7:5012:24
8Lasse HolmStorviks IF43:14+10:0113:03
9Yngve PerssonTierps SOK49:59+16:4615:06
10Ulf SkogtjärnOK Linné1:23:35+50:2225:15

D70

2 870 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt-Marie SjöbergOK Tor58:1920:19
2Inger BorgOckelbo OK1:20:53+22:3428:10

H70

3 270 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK32:009:47
2Elis ÅbergStorviks IF39:51+7:5112:11
3Sören JohanssonSala OK42:18+10:1812:56
4Kurt AnderssonStorviks IF44:32+12:3213:37
5Stig OvelandValbo AIF46:13+14:1314:08
6Jan BojlingSolna OK49:45+17:4515:12
7Jan Olov JonssonTierps SOK49:55+17:5515:15
8Göran NilssonValbo AIF51:32+19:3215:45
9Tor LindströmTumba-Mälarhöjden OK52:02+20:0215:54
10Sven-Erik SjöbergOK Tor52:22+20:2216:00
11Sören AnderssonJärbo OK57:14+25:1417:30
12Hans SahlbergLånghundra IF59:41+27:4118:15
13Kurt SandströmSkutskärs OK1:07:24+35:2420:36
Olle JohanssonIFK Hedemora OKej godkänd
Leif PetterssonOK Ödmårdenej godkänd
Roland ForsblomKungsgårdens SKej start

D75

2 770 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anita AspOckelbo OK1:02:2822:33

H75

3 010 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1John BerglundAlfta-Ösa OK43:1614:22
2Kjell WennergrundJärbo OK44:44+1:2814:51
3Stig BerggrenÅrsunda IF46:05+2:4915:18
4Enar PerssonOckelbo OK48:53+5:3716:14
5Anders PerssonOK Hammaren53:03+9:4717:37
6Per-Olof ErikssonOK Hammaren1:03:37+20:2121:08
7Åke SundbergFagersta OK1:15:01+31:4524:55
Bror NylundOslättforspojkarnas IKej godkänd
Åke PerssonOckelbo OKej godkänd

H80

2 770 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle OlofssonStorviks IF43:0415:32
2Anders AhnlénOK Hammaren43:48+0:4415:48
3Sven ErikssonOK Roslagen1:04:29+21:2523:16
4Göran BloomLjusne-Ala OK1:39:01+55:5735:44

Inskolning

1 670 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Hanna JernbergGävle OKfullföljt
Bergefur LiamTierps SOKfullföljt
Maja OwénValbo AIFfullföljt
Emmy PerssonOckelbo OKfullföljt
Viggo SegerqvistKlubblösfullföljt

U1

1 670 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo ÖbergGävle OK17:1810:21
2Elsa ÖbergGävle OK20:14+2:5612:06
3David JernbergGävle OK24:11+6:5314:28
4Rasmus SöderbergGävle OK26:13+8:5515:41
5Simon HälldalGävle OK27:12+9:5416:17
6Signe AlbinssonOK Österåker28:28+11:1017:02
7Silas SelbherrValbo AIF32:05+14:4719:12
8Frida LinjerGävle OK32:10+14:5219:15
9Alma WeslinValbo AIF46:19+29:0127:44

U2

2 170 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin PerssonValbo AIF21:399:58
2Arvid PerssonValbo AIF29:53+8:1413:46
3Elma WikströmOK Hammaren34:51+13:1216:03
4Iris WikströmOK Hammaren34:53+13:1416:04
5Samuel AspforsOK Hammaren37:50+16:1117:26
6Filip HälldalGävle OK40:43+19:0418:45

Öppen motion 1

1 670 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel PerssonOckelbo OK14:338:42

Öppen motion 3

2 440 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon SjöbergGävle OK17:207:06
2Björn HolmstedtKlubblös23:34+6:149:39
3Sofia HolmstedtKlubblös26:33+9:1310:52
4Arvin LagerOckelbo OK29:23+12:0312:02
5Linda KarlssonKlubblös33:05+15:4513:33
6Karin ÖhlundOckelbo OK36:00+18:4014:45
7Ingela SelbherrValbo AIF44:10+26:5018:06
8Lena WestbomOckelbo OK47:08+29:4819:19
9Annelie JohanssonOckelbo OK47:27+30:0719:26
10Irina NilssonGävle OK59:12+41:5224:15
11Madelaine PetterssonOK Ödmården1:19:52+1:02:3232:43
12Petra JonssonGävle OK1:26:16+1:08:5635:21

Öppen motion 5

3 300 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonatan SöderbergGävle OK37:2711:20
2Johan SöderholmValbo AIF39:09+1:4211:51
3Maria WikströmOK Hammaren39:41+2:1412:01
4Gustav ElfvingIK Jarl Rättvik39:45+2:1812:02
5Camilla NäslundOK Hammaren50:40+13:1315:21
6Johan DahlborgFrösö IF50:49+13:2215:23
7Åsa BlixtJärbo OK53:20+15:5316:09
8Håkan ElfvingIK Jarl Rättvik54:57+17:3016:39
9Sören OlssonOK Ödmården58:14+20:4717:38
10Niklas BlixtJärbo OK58:22+20:5517:41
11Shanti SöderströmSala OK58:33+21:0617:44
12Erik SöderströmSala OK58:34+21:0717:44
13Per WistedtTierps SOK59:43+22:1618:05
14Bo SkoogValbo AIF1:10:05+32:3821:14
15Helena LiljeströmGävle OK1:12:16+34:4921:53
16Lena LiljeforsAvesta OK1:24:34+47:0725:37
17Birgitta ÅkessonOckelbo OK1:27:33+50:0626:31
Marita KarlssonStorviks IFej godkänd
Lars ÅbomGävle OKej godkänd
Marie EliassonGävle OKej godkänd
Åsa StenälvValbo AIFej start

Öppen motion 7

3 270 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas OlssonIFK Moras OK38:4411:50
2Anders WallerOckelbo OK39:00+0:1611:55
3Ulrika SilverGävle OK40:56+2:1212:31
4Tobias StenälvValbo AIF41:42+2:5812:45
5David SöderströmSala OK43:20+4:3613:15
6Hanna JonssonSelånger SOK44:02+5:1813:27
7Ulf ÅbergValbo AIF44:35+5:5113:38
8Josefin EklundIK Jarl Rättvik44:36+5:5213:38
9Jan HultHofors OK46:55+8:1114:20
10Sune ÅkessonOckelbo OK47:19+8:3514:28
11Anders KarlssonÅrsunda IF48:12+9:2814:44
12Karin ElfvingIK Jarl Rättvik53:14+14:3016:16
13Mattias LundgrenIK Jarl Rättvik55:44+17:0017:02
14Josefin SvenssonOK Hammaren57:35+18:5117:36
15Hans NilssonSöderhamns OK58:24+19:4017:51
16Kenneth AnderssonValbo AIF1:00:13+21:2918:24
17Karl-Göran JonssonValbo AIF1:03:39+24:5519:27
18Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK1:04:21+25:3719:40
19Margareta SkoogValbo AIF1:12:36+33:5222:12
Christina LiljeGävle OKej godkänd
Gottfried ScheiklSOCffej godkänd

Öppen motion 8

4 020 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amadeus HanssonGotlands Bro OK34:008:27
2Fredrik WikstenGävle OK41:36+7:3610:20
3Johan BjörkestenKlubblös42:10+8:1010:29
4Ann-Sofi KarlssonUmeå OK43:37+9:3710:50
5Lina LarssonVänersborgs SK45:20+11:2011:16
6Lars DahlqvistStorviks IF54:13+20:1313:29
Maja DahlqvistStorviks IFej godkänd
Anders SjögrenSundsvalls OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser