Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Gävleloppet, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Gävleloppet, lång
Arrangörsorganisation: Gävle OK
Datum: söndag 23 augusti 2015

D21 Elit

8 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena GillgrenStora Tuna OK1:09:488:39
2Lena NordlundDomnarvets GOIF1:11:55+2:078:55
Moa EnmarkGöteborg-Majorna OKej godkänd

H21 Elit

12 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna1:16:276:19
2Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna1:20:08+3:416:37
Amadeus HanssonGotlands Bro OKej godkänd
Fredrik MattssonOK Kåreej godkänd
Fredrik IngelssonRehns BKej start

D18 Elit

6 120 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin Ransjö ZanderOK Tyr51:218:23
2Emma BlixtOK Hammaren1:03:48+12:2710:25
3Kajsa MattssonOK Kåre1:10:41+19:2011:32
Erica EdmanLeksands OKej godkänd
Carolina OlssonÄlvdalens IF OKej godkänd
Märta Ransjö ZanderOK Tyrej godkänd

H18 Elit

7 180 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas PerssonOK Hammaren1:12:0110:01

D21

6 120 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina LarssonVänersborgs SK57:579:28

H21

10 280 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas NorlingOK Ödmården2:09:3412:36

D16

5 040 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre41:508:18
2Emma HållströmGävle OK47:09+5:199:21
3Tove FlodmanOK Hammaren1:06:40+24:5013:13
Elvira SilverGävle OKej godkänd

H16

5 530 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils OttossonGävle OK1:10:5212:48
2Rasmus TäckOK Hammaren1:11:33+0:4112:56

D14

3 930 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma LiljeGävle OK39:3410:04
2Ida JohnssonOK Kåre46:12+6:3811:45
Ellen WikstenGävle OKej godkänd
Cornelia IvarssonOK Hammarenej start

H14

3 930 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob SjöbergGävle OK33:238:29
2Linus TäckOK Hammaren40:20+6:5710:15
3Erik LindgrenGävle OK50:07+16:4412:45
4Isak BerggrenGävle OK1:12:49+39:2618:31
Eric HallnerOckelbo OKej godkänd
Felix SilverGävle OKej godkänd
Anton PerssonOK Hammarenej godkänd
Erik FlodmanOK Hammarenej start

D12

2 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara ÅbomGävle OK21:348:27
2Ebba OttossonGävle OK27:40+6:0610:50
Emilia johnssonOK Kåreej start
Selma IvarssonOK Hammarenej start

H12

2 550 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Viktor KarlssonStorviks IFej start

D10

2 370 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nora NordlundOK Kåre33:3214:08
2Ebba FlodmanOK Hammaren46:10+12:3819:28
Ida KarlssonStorviks IFej start

H10

2 370 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle HallnerOckelbo OK19:378:16
2Lucas SöderbergGävle OK21:16+1:398:58
3Axel HejdenbergGävle OK21:30+1:539:04
4Jacob LiljeGävle OK27:39+8:0211:40
5Viggo BerggrenGävle OK42:40+23:0318:00

D40

5 070 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin JohnssonOK Kåre48:379:35
2Anna Von KrusenstiernaOK Kåre52:04+3:2710:16
3Jenny JohanssonValbo AIF57:08+8:3111:16
4Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:11:52+23:1514:10

H40

7 180 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrik JohnssonOK Kåre59:178:15
2Edouard SalathéClub RAID O PARIS1:18:54+19:3710:59

H50

6 120 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LindbergKorsnäs IF OK56:229:12
Tomas SundqvistOK Kåreej godkänd

H55

5 480 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars MattssonOK Kåre44:118:03
2Lars LindgrenOK Ödmården46:33+2:228:29
3Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK51:48+7:379:27
4Svante LindgrenKorsnäs IF OK54:20+10:099:54
5Nils-Olof LarssonVänersborgs SK1:09:57+25:4612:45
6Mats KarlssonOK Ödmården1:17:53+33:4214:12

D60

3 870 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth JonssonMalungs OK Skogsmårdarna1:02:0716:03

H60

5 070 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dan WesterbergOK Kåre1:02:3912:21
Mats HedbergÅrsunda IFej start

D65

3 390 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingeborg TorrisMalungs OK Skogsmårdarna58:4117:18
2Solveig SvahnOckelbo OK1:02:29+3:4818:25

H65

4 450 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Karl-Olof BorgOckelbo OKej start

D70

3 390 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt-Marie SjöbergOK Tor1:12:0421:15
2Anita AspOckelbo OK1:20:50+8:4623:50

H70

4 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tor LindströmTumba-Mälarhöjden OK1:08:3715:25
2Kurt SandströmSkutskärs OK1:22:55+14:1818:37
3Leif PetterssonOK Ödmården1:35:47+27:1021:31

H75

3 870 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Enar PerssonOckelbo OK56:5114:41
2Erik LindbergKarlsbyhedens IK1:31:03+34:1223:31
Per-Olof ErikssonOK Hammarenej godkänd
Bror NylundOslättforspojkarnas IKej godkänd
Anders PerssonOK Hammarenej godkänd

Inskolning

2 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Emilia LindholmGävle OKfullföljt
My OffrellGävle OKfullföljt
Rie OffrellGävle OKej start

U1

2 480 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus SöderbergGävle OK33:3013:30
2Stina Bredin LindholmOK Hammaren36:10+2:4014:35
3Tua OffrellGävle OK54:54+21:2422:08
4Edvin BergqvistGävle OK54:56+21:2622:09

U2

2 370 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Max AlfredssonGävle OK28:5712:12
2Elma WikströmOK Hammaren29:30+0:3312:26
3Vilhelm BergqvistGävle OK45:18+16:2119:06

Öppen motion 3

2 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia HolmstedtKlubblös23:279:11
2Emma JohnssonCentrum OK48:19+24:5218:56

Öppen motion 5

3 420 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn HolmstedtKlubblös36:3710:42
2Jonatan SöderbergGävle OK40:07+3:3011:43
3Johan DahlborgFrösö IF45:05+8:2813:10
4Lena ÅbomGävle OK51:10+14:3314:57
5Mikael LiljeGävle OK53:27+16:5015:37
6Åsa BlixtJärbo OK58:48+22:1117:11
7Birgitta MattssonOK Kåre1:01:52+25:1518:05
8Maria WikströmOK Hammaren1:03:10+26:3318:28

Öppen motion 7

3 390 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael WilhelmssonSöders-Tyresö29:368:43
2Christine SisellGävle OK38:51+9:1511:27
2Niklas OlssonIFK Moras OK38:51+9:1511:27
4Ulrika SilverGävle OK39:28+9:5211:38
5Erika BlixtOK Hammaren47:06+17:3013:53
6Magnus WilhelmssonForsa OK48:51+19:1514:24
7Bo EkströmDalaportens OL50:11+20:3514:48
8Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK51:10+21:3415:05
9Anna EkströmDalaportens OL51:22+21:4615:09
10Yvonne EkströmDalaportens OL1:02:47+33:1118:31
Tomas FalkSkutskärs OKej godkänd

Öppen motion 8

4 450 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-Erik EngblomValbo AIF46:1210:22
2Björn LasellGävle OK47:29+1:1710:40
3Christer SegerquistGävle OK49:27+3:1511:06
4Anders ThoméeIFK Moras OK1:44:16+58:0423:25
Anders SjögrenSundsvalls OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser