Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SkidO-SM, JSM, USM samt veteran-RM

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO-SM, JSM, USM samt veteran-RM
Arrangörsorganisationer: HJS-Vansbro OK / IK Jarl Rättvik / Jämtland-Härjedalens Orienteringsförbund / Leksands OK / Säterbygdens OK
Datum: söndag 2 februari 2014

D21

17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Tove AlexanderssonAlfta-Ösa OK17:12
2Magdalena OlssonIFK Moras OK17:22+0:10
3Åsa Zetterberg-ErikssonÖSeT SkidO17:32+0:20
4Linda LindkvistIK Jarl Rättvik17:42+0:30
5Bente RostAlfta-Ösa OK18:04+0:52
6Elin VedinSundsvalls OK18:19+1:07
7Andrea WickbomSävast Ski Team IF19:20+2:08
8Cajsa GrapeIFK Moras OK19:50+2:38
9Anna Nilsson-SimkovicsIFK Moras OK20:41+3:29
10Laura Csucs-FenyvesiIFK Moras OK21:00+3:48
11Kristin HylanderNyköpings OK21:01+3:49
12Ida LindkvistIK Jarl Rättvik21:56+4:44
13Anna GunnarsIFK Moras OK23:56+6:44
14Agnes ElfvingIFK Moras OK24:48+7:36
15Martina BochenkováUmeå OK25:57+8:45
16Sarah-Jane GaffneyOK Ravinen40:18+23:06
Jonna PetterssonIFK Moras OKej godkänd
Emma BergströmOK Vargenej start

H21

17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Erik BlomgrenUmeå OK16:18
2Erik RostAlfta-Ösa OK16:22+0:04
3Peter ArnessonIF Hallby SOK16:30+0:12
4Christian SpoerryUmeå OK16:47+0:29
5Andreas HolmbergIFK Moras OK17:01+0:43
6Martin HammarbergSundsvalls OK17:22+1:04
7Ulrik NordbergBergnäsets AIK17:28+1:10
8Joel SjölanderAlfta-Ösa OK18:36+2:18
9Klaus CsucsIFK Moras OK18:51+2:33
10Carl MagnussonIFK Moras OK18:56+2:38
11Markus LundholmOK Renen19:05+2:47
12Niklas HenrikssonGammelstads IF20:11+3:53
13Adam KarlssonGarphyttans IF20:37+4:19
14Kent LundvallTäby OK21:59+5:41
15Martin AhlbergerHestra IF24:45+8:27
16Per FrostIFK Moras OK25:56+9:38
17Nick BarrableOK Ravinen32:58+16:40
Linus RappIFK Moras OKej start
Martin OhlssonOK Storsjönej start

D20

8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Evelina WickbomSävast Ski Team IF15:12
2Hanna ErikssonIFK Moras OK15:24+0:12
3Frida LövgrenIFK Moras OK16:16+1:04
4Frida SandbergSäterbygdens OK16:24+1:12
5Rebecka HylanderNyköpings OK17:52+2:40
6Josefine TuoremaaSävast Ski Team IF18:05+2:53
7Kristin OlovssonSäterbygdens OK18:20+3:08
Helena LundkvistOK Vargenej godkänd

H20

5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Simon ForsKvarnsvedens GOIF OK16:10
2Sixten WalheimRobertsfors IK16:49+0:39
3Anders VedinSundsvalls OK17:33+1:23
4Jonatan HöjlindIFK Moras OK17:41+1:31
5Filip SalénOK Renen18:54+2:44

D18

11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Isabel SalénOK Renen15:08
2Ellen SarenmarkLeksands OK16:11+1:03
3Karin HållHJS-Vansbro OK17:05+1:57
4Klara YngvessonRobertsfors IK17:59+2:51
5Ida NordlundPiteå IF18:16+3:08
6Erica EdmanSäterbygdens OK18:27+3:19
7Elsa AnderssonDomnarvets GOIF18:40+3:32
8Susanne NilssonOK Renen19:55+4:47
9Elin FjellströmIFK Moras OK19:55+4:47
10Stefania CorradiniIFK Moras OK20:36+5:28
11Emma RönnOK Tranan23:21+8:13
Gabriella GustafssonIK Vistaej start

H18

7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Oskar SandbergSäterbygdens OK17:10
2Kalle HenrikssonGammelstads IF17:12+0:02
3Filip GrahnHestra IF17:32+0:22
4Emil ErikssonTierps SOK18:02+0:52
5Alexander HörnquistÖrnsköldsviks OK20:24+3:14
6Adrian DahlströmIFK Moras OK20:26+3:16
7Nils HenrikssonSeskarö IF20:27+3:17
Oskar ÖqvistBergnäsets AIKej start
Henning SjökvistStora Tuna IK SKej start

D15

8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Sofia WestinSävast Ski Team IF16:10
2Hanna E TuoremaaSävast Ski Team IF17:39+1:29
3Jenny WegebroUmeå OK18:07+1:57
4Klara AxelssonMarkbygdens OK18:28+2:18
5Anna HerbertTäby OK18:39+2:29
6Kristina TholerudÖvertorneå IF18:44+2:34
7Elin HållHJS-Vansbro OK21:18+5:08
8Åsa FribergÖstersunds OK26:23+10:13
Rebecca FahlgrenVittjärvs IKej start

D16

6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Elin LundgrenSävast Ski Team IF16:29
2Sarah PerssonÅtvidabergs IF17:19+0:50
3Elin NordlundPiteå IF17:39+1:10
4Hanna HänströmTäby OK19:34+3:05
5Emma HagrotTäby OK22:38+6:09
6Astrid SimonssonSundbybergs IK28:34+12:05

H15

6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Martin GranbergPiteå IF16:43
2Edvin NordströmTäby OK16:57+0:14
3Emil KarlssonHestra IF18:40+1:57
4Andreas GustafssonIK Vista18:56+2:13
5Felix AxelssonMarkbygdens OK19:36+2:53
6Emil ArvidssonSäterbygdens OK22:05+5:22

H16

5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Rasmus WickbomSävast Ski Team IF15:37
2Axel JutterströmIFK Moras OK17:22+1:45
3Fredrik NorlinIFK Moras OK19:04+3:27
4Waldemar AnderssonOK Roslagen19:52+4:15
Erik TuuriÄlvsby IF OKej godkänd

H14

1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Jonatan StåhlSundbybergs IKej godkänd

D10

1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Emilia WickbomSävast Ski Team IF31:29

H10

1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Hugo PerssonÅtvidabergs IF16:41

D40

2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Maria GustafssonIFK Moras OK21:02
2Malin PerssonOK Denseln26:52+5:50

H40

2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Donald McCarthyÄrla IF28:59
2Dick FribergÖstersunds OK45:33+16:34

D45

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Carina SandbergSäterbygdens OK17:25
2Ann EnmanGammelstads IF18:07+0:42
3Erica HållHJS-Vansbro OK24:20+6:55
Ulrika GustafssonIK Vistaej start

H45

6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ulf LindqvistÖstersunds OK15:19
2Thomas PerssonÅtvidabergs IF15:28+0:09
3Peter GrahnHestra IF16:39+1:20
4Magnus LundgrenSävast Ski Team IF17:00+1:41
5Mikael GustafssonIK Vista17:19+2:00
6Jens AnderssonOK Roslagen18:24+3:05

H50

5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Frans WickbomI 19 IF15:29
2Kent TuoremaaSävast Ski Team IF17:17+1:48
3Björn AlbinssonIFK Moras OK17:51+2:22
4Peter NordströmTäby OK18:54+3:25
5Håkan TholerudÖvertorneå IF25:11+9:42
Lars LundkvistSeskarö IFej start

D55

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Elisabeth RostAlfta-Ösa OK21:11
2Eva WalheimRobertsfors IK22:53+1:42
3My RönnolsTäby OK24:44+3:33

H55

5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Sture NorénÄlvsby IF OK15:27
2Ulf HylanderNyköpings OK16:38+1:11
3Mats WalheimRobertsfors IK16:54+1:27
4Tomas AnderssonOK Tor19:12+3:45
5Eero NiemiSkogslöparna23:53+8:26
Lars SjökvistStora Tuna IK SKej start

H60

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lars SjölanderOK Nipan17:34
2Ulf CarnbyTäby OK21:16+3:42
3Kjell SandströmBodens BK23:40+6:06

H65

6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Bo JohanssonIK Örnen19:36
2Conny LagerskogArvidsjaurs OK20:20+0:44
3Matts EngvallBodens BK20:26+0:50
4Kjell ErikssonÖSeT SkidO20:41+1:05
5Kjell MörtbergBodens BK22:32+2:56
6Sven RingvallÖstersunds OK38:10+18:34

H75

2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Sten ErikssonOK Branten25:45
2Gösta NilssonÖstersunds OK1:17:19+51:34

Öppen motion 5

6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Erik WillénÖstersunds OK33:24
2Tom BrantheimÖstersunds OK40:16+6:52
3Ulrika WillénÖstersunds OK46:30+13:06
4Lara MalloyWellington NZ49:07+15:43
5Ylva NilssonOK Renen51:34+18:10
Karin WalltinÖstersunds OKej godkänd

Öppen motion 9

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Mikael YngvessonRobertsfors IK30:29
2Ida WillénÖstersunds OK38:07+7:38
3Urban StåhlSundbybergs IK38:36+8:07

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser