Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OL-rounden, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OL-rounden, medel
Arrangörsorganisation: OK Hedströmmen
Datum: söndag 16 augusti 2015

D21

3 820 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnéa HolmqvistHagaby GOIF27:407:14
2Emma KantarpÄrla IF30:22+2:427:56
3Johanna OlssonTäby OK31:21+3:418:12
4Johanna ÖbergOK Hällen31:47+4:078:19
5Cecilia EinarssonVästerås SOK33:20+5:408:43
6Johanna LarssonKöping-Kolsva OK34:16+6:368:58
7Elin EkIFK Moras OK34:44+7:049:05
8Hanna BarkegrenStora Tuna OK35:03+7:239:10
9Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK35:15+7:359:13
10Lisa WesterbergOK Milan35:45+8:059:21
11Therese KorkeakoskiOK Milan35:51+8:119:23
12Karna ThorssonOK Linné38:28+10:4810:04
13Susanne ErikssonOK Milan39:03+11:2310:13
14Sofi ThorsellVästerås SOK39:37+11:5710:22
15Lina FredrikssonKorsnäs IF OK40:29+12:4910:35
16Karin ValdemarssonKöping-Kolsva OK42:50+15:1011:12
17Johanna RagvaldOK Linné45:18+17:3811:51
Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IFej godkänd
Rebecka HoppeIF Thorej start

H21

5 310 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin RegbornHagaby GOIF28:245:20
2Peter ÖbergOK Hällen29:25+1:015:32
3Robbin KantarpÄrla IF30:03+1:395:39
4Oscar VångellÄrla IF31:30+3:065:55
5Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna32:34+4:106:07
6Anders ÖsterlundVästerås SOK32:57+4:336:12
7Love SintringHagaby GOIF34:30+6:066:29
8Tomas HallménOK Tisaren34:43+6:196:32
9Jonathan RosendahlÄrla IF35:16+6:526:38
10Erik MelénMotala AIF OL39:06+10:427:21
11Janne SelkäläKöping-Kolsva OK40:21+11:577:35
12Johan AhlströmVästerås SOK40:40+12:167:39
13Fredrik RegbornHagaby GOIF40:42+12:187:39
14Markus HolmVästerbergslagens OL42:11+13:477:56
15Oskar JacobsonOK Milan44:29+16:058:22
16Klas BringertKatrineholms OK44:49+16:258:26
17Johan CelanderKöping-Kolsva OK47:03+18:398:51
18Filip SöderlundOK Milan54:32+26:0810:16
Kalle LarssonÄrla IFej start
Per EklöfOK Milanej start
Fredrik Zetterberg ErikssonOK Djerfej start
Martin NorrbomSala OKej start

D18

3 730 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefin ErlandssonOK Milan32:518:48
2Sandra NäslundVästerås SOK35:19+2:289:28
3Anna KarlströmOK Linné37:50+4:5910:08
4Jenny LindbergVandrarringen41:57+9:0611:14
Mirjam DalénSala OKej godkänd

H18

4 250 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle NilssonOK Linné28:236:40
2Simon SchusterVallentuna-Össeby OL30:12+1:497:06
3John GunnarssonSurahammars SOK30:23+2:007:08
4Nils AlexanderssonStora Tuna OK30:33+2:107:11
5Tuve MöllerOK Linné31:24+3:017:23
6Gustav ÖgrenKorsnäs IF OK32:02+3:397:32
7Rasmus MöllerArboga OK32:14+3:517:35
8Johan EdenhamnLänna IF32:59+4:367:45
9Anton KällströmSala OK33:11+4:487:48
10Waldemar AnderssonOK Roslagen33:32+5:097:53
11Henrik HamreforsVästerås SOK36:26+8:038:34
12Simon ÖsterlundVästerås SOK50:24+22:0111:51
13Dan ÖsterlundVästerås SOK1:00:03+31:4014:07
Isak WadmanVästerås SOKej godkänd
Martin SärnbrinkOK Tisarenej start
Alfred LönnVästerås SOKej start

D16

3 560 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronja JungåkerKorsnäs IF OK29:198:14
2Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK29:35+0:168:18
3Maja MosslindVandrarringen31:32+2:138:51
4Elin SchagerströmGarphyttans IF32:28+3:099:07
5Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF32:41+3:229:10
6Johanna SärnbrinkOK Tisaren34:55+5:369:48
7Olivia FröbergOK Roxen36:53+7:3410:21
8Anna HallménOK Tisaren37:34+8:1510:33
9Elsa LimbäckVästerås SOK47:46+18:2713:25
10Hanna SundströmVästerås SOK49:08+19:4913:48
11Alva LamprechtKöping-Kolsva OK50:02+20:4314:03
12Alva LimbäckVästerås SOK52:26+23:0714:43
Tindra JernströmAvesta OKej start

H16

3 710 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik HamreforsVästerås SOK24:366:37
2Håkan RambergHallstahammars OK26:07+1:317:02
3Johannes ÖgrenKorsnäs IF OK28:31+3:557:41
4Simon BjörklundLindebygdens OK34:49+10:139:23
5Sixten TörnqvistVästerås SOK37:00+12:249:58
6Pontus LindgrenVästerås SOK41:46+17:1011:15
7Filip ÖrnKFUM Örebro OK45:20+20:4412:13
Pontus BierfeldtÄrla IFej start

D14

3 190 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva RyttherVästerbergslagens OL25:518:06
2Malin BierfeldtÄrla IF26:11+0:208:12
3Karin Ingeborg WedmanVästerbergslagens OL27:04+1:138:29
4Moa KarlssonStorviks IF27:23+1:328:35
5Cornelia IvarssonOK Hammaren27:55+2:048:45
6Kajsa Carlsson WallumSävedalens AIK28:11+2:208:50
7Ida HallinSurahammars SOK28:41+2:508:59
8Agnes KällströmSala OK29:40+3:499:17
9Ida LarssonVästerås SOK30:58+5:079:42
10Julia WannerAvesta OK31:44+5:539:56
11Iris van LoenhoutOK Hedströmmen31:45+5:549:57
12Maja HolmgrenVästerås SOK33:58+8:0710:38
13Lisa HallménOK Tisaren33:59+8:0810:39
14Andrea LamprechtKöping-Kolsva OK35:02+9:1110:58
15Ingrid OlssonOK Tor36:46+10:5511:31
16Jennifer SvenssonKorsnäs IF OK37:54+12:0311:52
17Hanna ErikssonNorbergs OK38:14+12:2311:59
18Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL43:11+17:2013:32
19Agnes OlssonOK Tor43:27+17:3613:37
20Alma SandVästerbergslagens OL45:16+19:2514:11
21Sigrid FröbergOK Roxen46:15+20:2414:29
Sara MouazzenVästerås SOKej start

H14

3 260 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valter PetterssonOK Tisaren22:406:57
2Andreas NäslundVästerås SOK22:53+0:137:01
3Henrik PetrisiVästerbergslagens OL24:10+1:307:24
4Kalle SjöströmVästerås SOK25:00+2:207:40
5Nils SchagerströmGarphyttans IF29:28+6:489:02
6Casper VånsjöArboga OK31:23+8:439:37
7Oscar ThornellSurahammars SOK34:37+11:5710:37
8Teodor ÄlvegranVästerås SOK38:23+15:4311:46
9Emil AhlströmVästerås SOK47:18+24:3814:30
10David MårtenssonGarphyttans IF51:21+28:4115:45
Markus ÖsterlundVästerås SOKej start

D14 Kort

2 420 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida PetterssonSurahammars SOK26:4211:01
2Paula BlockhammarOK Hedströmmen27:18+0:3611:16

H14 Kort

2 420 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel JensenArboga OK32:2113:22
2Alexander SevonSurahammars SOK35:02+2:4114:28

D12

2 420 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara SjöströmVästerås SOK18:517:47
2Maja AhlströmVästerås SOK21:02+2:118:41
3Ellen PelanderOK Djerf21:52+3:019:02
4Wilma ThornellSurahammars SOK22:16+3:259:12
5Disa SvenssonKorsnäs IF OK23:05+4:149:32
6Sanna SanderOK Milan24:32+5:4110:08
7Sofie ThornellVästerås SOK24:41+5:5010:11
8Signe SchagerströmGarphyttans IF25:46+6:5510:38
9Jonna SandbergKöping-Kolsva OK25:57+7:0610:43
10Kristina LindgrenVästerås SOK26:14+7:2310:50
11Cajsa VånsjöArboga OK26:48+7:5711:04
12Elin LindbergVandrarringen28:28+9:3711:45
13Rebecka HaslerSurahammars SOK29:12+10:2112:03
14Angelina ÄlvegranVästerås SOK29:23+10:3212:08
15Isabelle BergmanSala OK35:55+17:0414:50
16Nora HändigOK Hedströmmen35:58+17:0714:51
17Selma IvarssonOK Hammaren43:19+24:2817:53
Hanna ThulinVästerås SOKej start
Kornelia RådbergKöping-Kolsva OKej start

H12

2 420 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lucas WannerAvesta OK19:478:10
2Hugo ÖrnKFUM Örebro OK22:36+2:499:20
3Edvin ÖströmSurahammars SOK24:05+4:189:57
4Ludvig BylundFagersta OK24:55+5:0810:17
5Edvin BerggrenFagersta OK32:58+13:1113:37
6Anders AnderssonOK Hedströmmen43:54+24:0718:08
Lucas AhlströmVästerås SOKej start

D12 Kort

2 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida GunérusSurahammars SOK32:4314:52

H12 Kort

2 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melvin FredrikssonKorsnäs IF OK24:1611:01

D10

2 200 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe ÖgrenKarlsbyhedens IK16:187:24
2Elvira BjörnbergVästerås SOK16:33+0:157:31
3Linnea JunevikLeksands OK18:50+2:328:33
4Nelly MårtenssonGarphyttans IF19:50+3:329:00
5Lovisa BylundFagersta OK20:59+4:419:32
6Vilma ThulinVästerås SOK23:07+6:4910:30
7Lovisa BjörnbergVästerås SOK35:35+19:1716:10
Stella ÄlvegranVästerås SOKej godkänd
Matilda ÖströmSurahammars SOKej start
Ingrid EwinsAlmby IKej start

H10

2 200 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus HallinSurahammars SOK15:066:51
2Axel ThybeckLindebygdens OK15:14+0:086:55
3Vidar NettelmarkSurahammars SOK17:27+2:217:55
4Edvard PelanderOK Djerf17:34+2:287:59
5Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL19:01+3:558:38
6Jakob SandbergKöping-Kolsva OK20:03+4:579:06
7Dennis BjurstedtSurahammars SOK20:35+5:299:21
8Karl ForsgrenVästerbergslagens OL21:14+6:089:39
9Kalle AnderssonOK Hedströmmen21:32+6:269:47
10Melker ThornellSurahammars SOK22:42+7:3610:19
11Arvid GunérusSurahammars SOK30:33+15:2713:53
12Jonatan VånsjöArboga OK35:21+20:1516:04
Hampus KarlssonStorviks IFej start

D35

3 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia CarlssonLindebygdens OK40:2310:41
2Anna LöwegrenKatrineholms OK41:40+1:1711:01

H35

4 810 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristian BirathSurahammars SOK43:199:00
2Henrik HellgrenNorbergs OK54:04+10:4511:14
3Marcus IsraelssonOK Milan55:24+12:0511:31
Henrik NettelmarkSurahammars SOKej godkänd

D40

3 730 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva OdeVästerås SOK38:4810:24
2Malena AhlströmVästerås SOK40:36+1:4810:53
3Anna NygårdVästerås SOK41:16+2:2811:03
4Anna LindgrenVästerås SOK43:10+4:2211:34
5Lena WesterlundOK Djerf46:10+7:2212:22
6Marie BerggrenFagersta OK46:38+7:5012:30
7Maria BylundFagersta OK48:00+9:1212:52
8Jenny ÖgrenKarlsbyhedens IK49:06+10:1813:09
9Therese BjörklundKöping-Kolsva OK50:52+12:0413:38
10Sofia HaslerSurahammars SOK53:27+14:3914:19
11Ulrika SanderOK Milan57:22+18:3415:22

H40

4 470 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär HöökIFK Moras OK31:317:03
2Magnus ÖhlingOK Tor31:57+0:267:08
3Magnus ThornellSurahammars SOK32:40+1:097:18
4Lars-Erik HaslerSurahammars SOK33:45+2:147:33
5Jonas TornehedVästerås SOK41:00+9:299:10
6Jakob WedmanVästerbergslagens OL42:53+11:229:35
7Daniel BjörnbergVästerås SOK43:10+11:399:39
8Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK45:03+13:3210:04
9Henrik HallinSurahammars SOK45:06+13:3510:05
10Marcus JohnssonAvesta OK47:00+15:2910:30
11Anders GalinSurahammars SOK47:39+16:0810:39
12Urban SärnbrinkOK Tisaren53:04+21:3311:52
13Robert ForsbergOK Tylöskog58:04+26:3312:59

D45

3 600 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria JunevikLeksands OK34:259:33
2Annika SundströmVästerås SOK36:04+1:3910:01
3Katarina OlssonOK Tor40:00+5:3511:06
4Anna NorrbomSala OK44:48+10:2312:26
5Annika OhlssonÄrla IF47:37+13:1213:13
6Helena BengtssonSävedalens AIK50:24+15:5914:00
7Karin ÅkermanVästerås SOK50:28+16:0314:01
8Camilla ÄlvegranVästerås SOK54:10+19:4515:02
9Carina RegbornHagaby GOIF59:29+25:0416:31
10Elisabeth StödemanSurahammars SOK1:41:19+1:06:5428:08
Anna LundSurahammars SOKej godkänd

H45

4 250 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas OlssonOK Roxen32:277:38
2Anders ÄlvegranVästerås SOK34:32+2:058:07
3Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK34:48+2:218:11
4Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK35:20+2:538:18
5Thomas IvarssonOK Hammaren35:24+2:578:19
6Ola JernströmAvesta OK36:07+3:408:29
7Håkan OlofssonÄrla IF37:10+4:438:44
8Jonas PetterssonOK Tisaren37:49+5:228:53
9Joakim AhlströmVästerås SOK39:18+6:519:14
10Christer LinderborgKöping-Kolsva OK41:23+8:569:44
11Joacim DahlbergAlmby IK43:50+11:2310:18
12Tomas JonssonVandrarringen44:56+12:2910:34
13Olle SjöforsOK Älme46:16+13:4910:53
14Per WesterlundSkogsluffarnas OK58:14+25:4713:42
15David LindgrenVästerås SOK1:02:12+29:4514:38
Gustaf SameliusVisborgs OKej start

D50

3 380 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK31:139:14
2Torun PahlmGarphyttans IF35:41+4:2810:33
3Birgitta OlssonTäby OK36:32+5:1910:48
4Eva WadmanVästerås SOK37:02+5:4910:57
5Dorothe SpillmannIF Thor38:35+7:2211:24
6Karin Swärd LindbergVandrarringen39:41+8:2811:44
7Mona BierfeldtÄrla IF40:08+8:5511:52
8Lotta JungåkerKorsnäs IF OK43:21+12:0812:49
9Marie LarssonKöping-Kolsva OK44:07+12:5413:03
10Mia GustafssonOK Kåre44:57+13:4413:17
11Lena CarlssonSävedalens AIK45:00+13:4713:18
12Mia BierfeldtÄrla IF45:21+14:0813:25
13Helena HolmbergKöping-Kolsva OK53:03+21:5015:41
14Elisabet ElmertoftNorbergs OK53:30+22:1715:49
15Ann-Louise HjorthArboga OK1:00:24+29:1117:52
16Berit WetterArboga OK1:02:36+31:2318:31
17Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL1:04:29+33:1619:04
18Eva KorkeakoskiOK Milan1:32:50+1:01:3727:27
Anna Weckner WestlundOK Tyrej start
Helena PepaHagaby GOIFej start

H50

3 820 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars SchagerströmGarphyttans IF27:057:05
2Sten LeanderssonOK Tyr27:15+0:107:08
3Stefan BjurstedtSurahammars SOK29:19+2:147:40
4Per BjurströmOK Tisaren29:59+2:547:50
5Mats JönssonKorsnäs IF OK30:31+3:267:59
6Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb31:21+4:168:12
7Ola TorstenssonVästerås SOK31:31+4:268:15
8Magnus LimbäckVästerås SOK32:58+5:538:37
9Per SundströmVästerås SOK34:00+6:558:54
10Ulf HamreforsVästerås SOK35:50+8:459:22
11Mikael DavidssonVästerås SOK36:05+9:009:26
12Lars GustafssonOK Kåre37:05+10:009:42
13Mårten KällströmSala OK38:01+10:569:57
14Gunnar SpelkvistHällefors OK39:32+12:2710:20
15Jörgen DalénSala OK39:45+12:4010:24
16Niklas SanderOK Milan40:25+13:2010:34
17Per WadmanVästerås SOK41:35+14:3010:53
Lennart MyrehedVandrarringenej start
Fredrik NilssonKFUM Örebro OKej start
Per WintherVästerbergslagens OLej start

D55

3 280 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BrodinLindebygdens OK32:299:54
2Lena LarssonSala OK33:53+1:2410:19
3Elisabeth ÖströmOK Tyr35:45+3:1610:53
4Susanne PerssonÄrla IF36:05+3:3611:00
5Annika LeanderssonOK Tyr40:23+7:5412:18
6Annika LarssonArboga OK42:06+9:3712:50
7Annika DavidssonVästerås SOK44:59+12:3013:42
8Ingrid KensbyOK Tyr45:01+12:3213:43

H55

3 780 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär LundkvistHagaby GOIF28:537:38
2Björn RosendahlÄrla IF29:26+0:337:47
3Per-Olov SjöströmVästerås SOK31:39+2:468:22
4Anders HaglundLeksands OK32:05+3:128:29
5Roland NotstamArboga OK33:34+4:418:52
6Klas ThybeckLindebygdens OK36:37+7:449:41
7Mats BirkestålKöping-Kolsva OK37:45+8:529:59
8Jan-Åke IsraelssonOK Milan38:05+9:1210:04
9Lars-Åke AnderssonArboga OK38:09+9:1610:05
10Jan-Olov BergmanVästerås SOK39:40+10:4710:29
11Leif SandahlOK Tyr41:24+12:3110:57
12Mats KensbyOK Tyr42:29+13:3611:14
13Håkan GustafsonEskilstuna OL45:26+16:3312:01
14Gunnar JonssonHallstahammars OK47:01+18:0812:26
15Håkan SvenssonAlmby IK50:22+21:2913:19
16Kjell GustafssonOK Järnbärarna58:00+29:0715:20
Sixten WestlundOK Tyrej start

D60

2 720 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL27:3610:08
2Ann-Britt GöranssonAlmby IK29:09+1:3310:43
3Britt GunnarssonKristinehamns OK33:40+6:0412:22
4Marianne EinarssonFagersta OK39:02+11:2614:21
5Annika NorströmHallstahammars OK40:00+12:2414:42
5Gudrun PerssonHallstahammars OK40:00+12:2414:42
7Lena JakobssonVästerås SOK41:26+13:5015:13
8Görel SvedestamEskilstuna OL54:41+27:0520:06
9Mona HullAlmby IK55:41+28:0520:28
Lena JanssonArboga OKej godkänd
Bibi SilvemarkDalaportens OLej start
Anna-Karin JohanssonVandrarringenej start

H60

3 730 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JakobssonVästerås SOK30:108:05
2Olov ÖströmOK Tyr31:11+1:018:21
3Hans-Erik LangVästerbergslagens OL33:40+3:309:01
4Ola LindholmKöping-Kolsva OK34:12+4:029:10
5Mats LandquistKöping-Kolsva OK36:56+6:469:54
6Mats HastadFellingsbro GOIF37:38+7:2810:05
7Stefan GunnarssonKristinehamns OK39:03+8:5310:28
8Leo JohanssonVandrarringen39:37+9:2710:37
9Kenneth GustavssonLaxå OK42:54+12:4411:30
10Leif VadmanKöping-Kolsva OK42:55+12:4511:30
11Jan-Eric HellgrenNorbergs OK49:06+18:5613:09
12Hans-Erik SkalbergVästerås SOK49:47+19:3713:20
13Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK53:35+23:2514:21
14Anders HolmbergLindebygdens OK55:03+24:5314:45
Hans Göran PetterssonKFUM Örebro OKej godkänd
Johan ErikssonGrangärde OKej start
Anders SilvemarkDalaportens OLej start

D65

2 650 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maud MossbergOK Järnbärarna36:4313:51
2Lena HedmanHallstahammars OK37:42+0:5914:13
3Margareta LöfqvistVästerås SOK41:49+5:0615:46
4Gun JanssonSala OK43:49+7:0616:32
5Catharina JohanssonOK Kolmården1:10:15+33:3226:30

H65

3 600 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Olov WiklundArboga OK33:539:24
2Lars-Åke WallOK Tisaren34:17+0:249:31 Ladda ner rutt i gpx-format
3Johan KällmanNorbergs OK38:32+4:3910:42
4Olle GranathSurahammars SOK38:39+4:4610:44
5Göran LarssonSala OK39:05+5:1210:51
6Hans KäckDalaportens OL39:19+5:2610:55
7Per-Åke HullAlmby IK41:16+7:2311:27
8Inge LöwegrenKatrineholms OK41:51+7:5811:37
9Ingemar ZiljatOK Djerf42:49+8:5611:53
10Karl-Göran WahlströmAlmby IK44:56+11:0312:28
11Christer NälemarkOK Djerf46:38+12:4512:57
12Lars DahlströmVästerbergslagens OL50:04+16:1113:54
13Harry EnbergVästerbergslagens OL53:11+19:1814:46
14Ove JohanssonOK Kolmården58:03+24:1016:07
Kenneth JanssonSala OKej godkänd
Ulf BackVandrarringenej godkänd
Bernt ÅströmVästerås SOKej godkänd
Östen ErikssonAvesta OKej godkänd
Kjell ErikssonOK Djerfej godkänd
Christer SandhOK Roxenej start

D70

2 650 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva KjellmanVandrarringen32:2212:12
2Britt-Marie EklöfOK Milan40:34+8:1215:18
3Asta SjöbergLindebygdens OK43:10+10:4816:17
4Ethel NordLindebygdens OK45:18+12:5617:05
5Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo46:51+14:2917:40
Inga Lisa NordqvistVästerbergslagens OLej godkänd
Irma BjärudVästerbergslagens OLej godkänd
Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Edla FornanderVästerbergslagens OLej start

H70

3 380 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan JohanssonIFK Hedemora OK36:3610:49
2Stig IsraelssonOK Tylöskog38:47+2:1111:28
3Per HaepplingVästerås SOK39:47+3:1111:46
4Jörgen BergströmÄrla IF39:54+3:1811:48
5Alf LindbergKöping-Kolsva OK40:22+3:4611:56
6Börje RåbergOK Tyr40:32+3:5611:59
7Håkan MossbergOK Järnbärarna42:55+6:1912:41
8Hans AnderssonVästerås SOK43:48+7:1212:57
9Rolf BjärudVästerbergslagens OL45:08+8:3213:21
10Ulf SvedestamEskilstuna OL49:22+12:4614:36
11Stig NordqvistVästerbergslagens OL49:23+12:4714:36
12Östen EklöfOK Milan51:42+15:0615:17
13Nils MogrenHällefors OK54:31+17:5516:07
14Tommy HallménVingåkers OK54:36+18:0016:09
15Lars-Erik RaskVästerås SOK58:18+21:4217:14
16Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:19:38+43:0223:33
Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OKej godkänd
Hans L AnderssonVästerbergslagens OLej start
Johnny BrandtHällefors OKej start

D75

1 930 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo59:2230:45
2Harriet KarlssonOK Grip1:06:38+7:1634:31

H75

3 280 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK32:4810:00
2Kuno ÖsterlundVästerås SOK34:45+1:5710:35
2Folke BjörkmanDalaportens OL34:45+1:5710:35
4Folke NyströmVästerbergslagens OL40:22+7:3412:18
5Ove JohanssonOK Järnbärarna41:00+8:1212:30
6Kjell MjöbergHallstahammars OK43:57+11:0913:23
7Svante NyströmVästerbergslagens OL45:18+12:3013:48
8Lennart KarlssonOK Grip49:07+16:1914:58
9Bo KällströmOK Milan50:59+18:1115:32
10Lars KjellmanVandrarringen51:56+19:0815:50
11Bo KarlssonKöping-Kolsva OK52:01+19:1315:51
12Kurt ZanderVästerås SOK1:04:29+31:4119:39
13Rolf WestbergSK Trim/Virsbo1:20:52+48:0424:39
Hjalmar NordquistOK Järnbärarnaej godkänd
Magnus MejyrGävle OKej godkänd

H85

1 930 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sture Roland JosefssonOK Kåre45:5923:49
2Nils-Gunnar  KarlssonKöping-Kolsva OK49:48+3:4925:48

Inskolning

2 120 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Måns DahlbergAlmby IKfullföljt
Nils ForsgrenVästerbergslagens OLfullföljt
Noel GalinSurahammars SOKfullföljt
Isak NellbergSurahammars SOKfullföljt
Ella SimsSala OKfullföljt
Emma SollengrenSurahammars SOKfullföljt
Joel SvenssonKorsnäs IF OKfullföljt
André ÖhlingOK Torfullföljt
Sonja EwinsAlmby IKej start

U1

2 120 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus VånsjöArboga OK19:299:11
2Frida AnderssonKöping-Kolsva OK24:18+4:4911:27
3Fredrik EricsonFagersta OK24:37+5:0811:36
4Lovisa ThybeckLindebygdens OK28:03+8:3413:13
5Frida HerbstVästerås SOK28:25+8:5613:24
6Elsa NettelmarkSurahammars SOK28:59+9:3013:40
7Gabriella HaslerSurahammars SOK30:17+10:4814:17
8Julia BroddVästerås SOK34:42+15:1316:22
9Anna BroddVästerås SOK34:44+15:1516:23
10Ella SandVästerbergslagens OL35:26+15:5716:42
11Lin PelanderOK Djerf42:38+23:0920:06
12Freja KjellinOK Hedströmmen48:45+29:1622:59
Castor RådbergKöping-Kolsva OKej start
Linnea KarlssonSurahammars SOKej start

U2

2 200 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig HaslerSurahammars SOK18:028:11
2Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL24:49+6:4711:16
3Max NellbergSurahammars SOK26:49+8:4712:11
4Albin AhlströmVästerås SOK28:14+10:1212:49
5Ida WilhelmssonOK Hedströmmen28:27+10:2512:55
6Filip GalinSurahammars SOK33:11+15:0915:05
7Ella WilhelmssonOK Hedströmmen33:45+15:4315:20
8Hilda SandVästerbergslagens OL33:57+15:5515:25
9Moa WilhelmssonOK Hedströmmen35:48+17:4616:16
10Joel HändigOK Hedströmmen45:15+27:1320:34

Öppen motion 1

2 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid ErikssonNorbergs OK20:349:20
2Frida AnderssonNorbergs OK23:14+2:4010:33
3Tilde Fondeliusklubblös25:44+5:1011:41

Öppen motion 3

3 260 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter AnderssonFagersta OK45:4914:03
2Dennis LindrothOK Hedströmmen50:50+5:0115:35
3Malin WannerAvesta OK51:16+5:2715:43
4Jonas HolmgrenFullerö Gk53:12+7:2316:19
5Emma OlofssonVästerås SOK53:52+8:0316:31
6Marie AnderssonNorbergs OK55:06+9:1716:54
7Axel AnderssonNorbergs OK55:09+9:2016:55
8Eva SchagerströmGarphyttans IF57:29+11:4017:37
9Emilia Utterklubblös57:33+11:4417:39
10Hanna Blombergklubblös57:35+11:4617:39
11Gustav BrolinOK Linné59:05+13:1618:07
12Annica AhlgrenTäby OK1:01:30+15:4118:51
13Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL1:04:13+18:2419:41
14Cecilia ErikssonNorbergs OK1:06:59+21:1020:32
15Maria JensenArboga OK1:10:46+24:5721:42
16Leif JensenArboga OK1:10:55+25:0621:45
17Lars-Åke BylundFagersta OK1:24:43+38:5425:59
18Johan VånsjöArboga OK1:29:52+44:0327:33
19Lilian KällströmSala OK1:42:09+56:2031:20
20Martina KihlbergSurahammars SOK2:01:46+1:15:5737:21
Anna FromKorsnäs IF OKej godkänd
Carina GunérusSurahammars SOKej godkänd
Annika Nilssonklubblösej godkänd

Öppen motion 5

3 560 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy ÖströmSurahammars SOK44:5012:35
2Robert HagströmEskilstuna OL48:34+3:4413:38
3Mats HållénSK Trim/Virsbo49:21+4:3113:51
4Kristina HolmgrenVästerås SOK50:53+6:0314:17
5Per AnderssonNorbergs OK52:24+7:3414:43
6Helena DalénSala OK57:13+12:2316:04
7Lena LiljeforsAvesta OK59:27+14:3716:41
8Johan WannerAvesta OK1:00:32+15:4217:00
9Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL1:01:28+16:3817:15
10Christina IvarssonOK Hammaren1:25:37+40:4724:02
11Lotta LarssonSmedjebackens OK1:38:39+53:4927:42
12Anna-Karin NordenstenSurahammars SOK1:42:17+57:2728:43
13Irma FredrikssonKorsnäs IF OK1:44:42+59:5229:24
Eva FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Marita KarlssonStorviks IFej start
Kaisa MårtenssonGarphyttans IFej start

Öppen motion 7

3 280 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HerbstVästerås SOK31:059:28
2Håkan LibergOK Milan34:07+3:0210:24
3Ida GreijerVästerås SOK34:09+3:0410:24
4Niclas LarssonKöping-Kolsva OK34:36+3:3110:32
5Maria SahlinArboga OK38:28+7:2311:43
6Kajsa HolmqvistHagaby GOIF38:38+7:3311:46
7Joakim SandbergKöping-Kolsva OK40:32+9:2712:21
8Rickard PerssonVästerås SOK41:09+10:0412:32
9Magdalena MosslindVandrarringen41:53+10:4812:46
10Zuzana MacúchováDomnarvets GOIF42:42+11:3713:01
11Jiri ProchazkaDomnarvets GOIF42:56+11:5113:05
12Lars MosslindVandrarringen43:27+12:2213:14
13Tord ÅhlgrenArboga OK49:28+18:2315:04
14Mats KåbergKöping-Kolsva OK49:36+18:3115:07
15Gunilla BlomqvistRembo IK50:25+19:2015:22
16Anna-Maria IsraelssonOK Tylöskog53:30+22:2516:18
17Anette ForssGarphyttans IF53:48+22:4316:24
18Per-Olof EinarssonFagersta OK56:05+25:0017:05
19Stina BjörnbergVästerås SOK58:17+27:1217:46
20Karin SärnbrinkOK Tisaren1:02:44+31:3919:07
21Toni AnderssonVästerås SOK1:14:50+43:4522:48
22Ingvar Oskarssonklubblös2:03:52+1:32:4737:45
Axel StridKFUM Örebro OKej godkänd
Adam HaglundLeksands OKej godkänd

Öppen motion 17

3 280 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas NilssonStora Tuna OK35:1810:45
2Lars-Olof LundströmVästerås SOK36:52+1:3411:14
3Bo LindkvistKöping-Kolsva OK46:07+10:4914:03
4Hans GreijerVästerås SOK49:33+14:1515:06
5Hans WesterOK Järnbärarna50:19+15:0115:20
6Anna-Karin LövgrenAvesta OK55:00+19:4216:46
7Anna FröbergOK Roxen56:04+20:4617:05
8Bengt VisénLindebygdens OK56:59+21:4117:22
9Kjell FrodinKöping-Kolsva OK57:20+22:0217:28
10Ingrid LundströmVästerås SOK59:21+24:0318:05
11Ia GranatSurahammars SOK1:04:59+29:4119:48
12Gunilla SandströmAlmby IK1:05:04+29:4619:50
13Björn EkholmVästerås SOK1:12:38+37:2022:08
14Juhani Lehtolaklubblös1:14:56+39:3822:50

Öppen motion 8

4 810 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip IvermarkVästerås SOK37:277:47
2Rickard SvenssonVästerås SOK38:11+0:447:56
3Andreas PerssonDomnarvets GOIF42:22+4:558:48
4Hans EgefalkHagaby GOIF42:25+4:588:49
5Anders PelanderOK Djerf44:40+7:139:17
6Hampus WestmanVästerås SOK44:57+7:309:20
7Hans LibergOK Milan45:20+7:539:25
8Nicklas JohanssonVästerås SOK46:45+9:189:43
9Thomas AnderssonVästerås SOK47:09+9:429:48
10Patrik AhlgrenTäby OK47:44+10:179:55
11Anders LarssonVänersborgs SK50:23+12:5610:28
12Christer BlomqvistRembo IK54:41+17:1411:22
13Hiromi KobayashiSurahammars SOK1:00:41+23:1412:36
14Henrik OlssonHallstahammars OK1:01:14+23:4712:43
15Hans WestmanVästerås SOK1:01:31+24:0412:47
16Åke StridAlmby IK1:04:04+26:3713:19
17Sofia StenbergDomnarvets GOIF1:04:21+26:5413:22
18Carl Adelmarklubblös1:07:16+29:4913:59
19Mikael UtterSurahammars SOK1:07:20+29:5313:59
20Patrik GustafssonSmedjebackens OK1:10:09+32:4214:35
21Marit ÄngHagaby GOIF1:13:59+36:3215:22
Elisabeth WestmanVästerås SOKej godkänd

OL-runners D

6 910 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda ÖhlingOK Tor1:17:3311:13

OL-runners H

6 910 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas KobayashiSurahammars SOK40:145:49
2Jonas ÖrnKFUM Örebro OK47:20+7:066:50
3Gustav BromanVästerås SOK48:54+8:407:04
4Lage JonssonLindebygdens OK52:37+12:237:36

Jubileumsklass 10

1 010 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon SchusterVallentuna-Össeby OL7:487:43
2Ola JernströmAvesta OK10:16+2:2810:09
3Per SundströmVästerås SOK12:58+5:1012:50
4Fredrik HamreforsVästerås SOK14:54+7:0614:45
5Annika DavidssonVästerås SOK15:25+7:3715:15
6Marie BerggrenFagersta OK16:18+8:3016:08
7Göran LarssonSala OK16:36+8:4816:26
8Mikael DavidssonVästerås SOK17:16+9:2817:05
9Anna LindgrenVästerås SOK19:30+11:4219:18
10Pontus LindgrenVästerås SOK19:56+12:0819:44
11Jenny LindbergVandrarringen21:00+13:1220:47
12Johanna SärnbrinkOK Tisaren23:22+15:3423:08
13Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF23:48+16:0023:33
14Annika OhlssonÄrla IF24:00+16:1223:45
15Urban SärnbrinkOK Tisaren24:56+17:0824:41
16Hanna SundströmVästerås SOK25:16+17:2825:00
17Maria JunevikLeksands OK30:30+22:4230:11
18Per WesterlundSkogsluffarnas OK31:37+23:4931:18
Kristina LindgrenVästerås SOKej godkänd
Stefan BjurstedtSurahammars SOKej godkänd
Elisabet ElmertoftNorbergs OKej godkänd
Klas BringertKatrineholms OKej godkänd
Thomas DanielssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Hampus WestmanVästerås SOKej godkänd
Linnea JunevikLeksands OKej godkänd
Henrik PetrisiVästerbergslagens OLej godkänd
Annika SundströmVästerås SOKej godkänd
Anton KällströmSala OKej godkänd
Henrik HamreforsVästerås SOKej godkänd
Helene NilssonIF Startej godkänd
Filip ÖrnKFUM Örebro OKej godkänd
Jonas ÖrnKFUM Örebro OKej godkänd
Anna LöwegrenKatrineholms OKej godkänd
Ulf HamreforsVästerås SOKej godkänd
Per WadmanVästerås SOKej godkänd
Eva WadmanVästerås SOKej godkänd
Lars MosslindVandrarringenej godkänd
Magdalena MosslindVandrarringenej godkänd
Gunilla SandströmAlmby IKej godkänd
Kalle AnderssonOK Hedströmmenej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser