Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SkidO Juniorcup + Norrlandsmästerskap, sprintdistans + USM H15

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO Juniorcup + Norrlandsmästerskap, sprintdistans + USM H15
Arrangörsorganisationer: Robertsfors IK / Umeå OK / Vännäs OK
Datum: lördag 22 mars 2014

D21

2 820 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin VedinSundsvalls OK16:105:43
2Andrea WickbomSävast Ski Team IF18:51+2:416:41
3Eliane BrändleUmeå OK21:00+4:507:26
4Elisabeth FriesUmeå OK22:44+6:348:03
Kajsa DahlbergIFK Kirunadiskvalificerad

H21

3 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin HammarbergSundsvalls OK14:204:15
2Markus LundholmOK Renen15:26+1:064:34
3Erik BlomgrenUmeå OK16:24+2:044:51
4Christian SpoerryUmeå OK20:21+6:016:02
Joel SjölanderAlfta-Ösa OKej start

D20

2 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Evelina WickbomSävast Ski Team IF15:335:30
2Frida SandbergSäterbygdens OK16:12+0:395:44
3Kristin OlovssonSäterbygdens OK19:15+3:426:49
Sonja PalmHJS-Vansbro OKej start

H20

3 370 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon ForsKvarnsvedens GOIF OK17:115:05
2Jonatan HöjlindIFK Moras OK17:38+0:275:13
3Filip SalénOK Renen21:22+4:116:20

D18

2 530 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabel SalénOK Renen14:485:50
2Stefania CorradiniIFK Moras OK16:53+2:056:40
3Karin HållHJS-Vansbro OK17:16+2:286:49
4Freja VredinIFK Umeå18:56+4:087:29
Erica EdmanSäterbygdens OKej start
Klara YngvessonRobertsfors IKej start

H18

2 820 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle HenrikssonGammelstads IF14:295:08
2Oskar SandbergSäterbygdens OK14:51+0:225:15
3Rasmus WickbomSävast Ski Team IF15:16+0:475:24
4Nils HenrikssonSeskarö IF15:21+0:525:26
5Alexander HörnquistÖrnsköldsviks OK18:26+3:576:32
6Oskar ÖqvistBergnäsets AIK19:16+4:476:49

D16

1 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny WegebroUmeå OK13:246:52
2Beatrice SöderlindÖrnsköldsviks OK19:42+6:1810:06
3Lara MolloyUmeå OK26:53+13:2913:47

H16

2 530 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon ErikssonUmeå OK14:185:39
2Robin SalénOK Renen16:35+2:176:33
3Olof LundgrenUmeå OK17:10+2:526:47
4Emanuel NäslundSkogslöparna18:53+4:357:27

H14

1 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Benjamin NäslundSkogslöparna15:277:55
2Erik KärrlanderUmedalens IF18:00+2:339:13
3Rasmus ErikssonUmeå OK40:02+24:3520:31

D40

2 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann EnmanGammelstads IF16:526:40
2Erica HållHJS-Vansbro OK19:02+2:107:31
3Anneli WickbomSävast Ski Team IF21:42+4:508:34

H40

2 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan KärrlanderUmedalens IF18:146:27
2Torgny NäslundSkogslöparna21:31+3:177:37

D50

1 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SandbergSäterbygdens OK12:456:32
2Kristina PetersonIFK Umeå17:30+4:458:58
3Agneta HolmgrenBergnäsets AIK18:13+5:289:20

H50

2 530 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frans WickbomI 19 IF14:125:36
2Björn AlbinssonIFK Moras OK14:41+0:295:48
3Hans-Erik CarlborgIFK Umeå16:37+2:256:34
4Per SandbergSäterbygdens OK16:41+2:296:35
5Clas FriesUmeå OK16:57+2:456:41
6Sture NorénÄlvsby IF OK17:40+3:286:58
7Jonas PetersonIFK Umeå18:28+4:167:17
8Eero NiemiSkogslöparna19:56+5:447:52

D60

1 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK21:0910:50
2Lena StenbergIFK Umeå25:00+3:5112:49

H60

1 950 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn YttergrenTegs SK12:266:22
2Kjell SandströmBodens BK13:39+1:137:00
3Berndt StenbergIFK Umeå13:57+1:317:09
4Lars-Åke SjökvistVärend GN OL15:45+3:198:04
5Kjell MörtbergBodens BK16:59+4:338:42

H70

1 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten ErikssonOK Branten18:109:18

Öppen motion 1

1 530 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK29:5319:31

Öppen motion 4

2 530 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan HållHJS-Vansbro OK19:467:48
2Simon NordlundJokkmokks SK19:49+0:037:49

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser