Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SkidO Juniorcup, masstart + Norrlandsmästerskap, medeldistans

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO Juniorcup, masstart + Norrlandsmästerskap, medeldistans
Arrangörsorganisationer: Robertsfors IK / Umeå OK / Vännäs OK
Datum: söndag 23 mars 2014

D21

7 000 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magdalena OlssonIFK Moras OK31:124:27
2Elin VedinSundsvalls OK31:22+0:104:28
3Gabriele KeinaiteAlfta-Ösa OK31:31+0:194:30
4Bente RostAlfta-Ösa OK34:25+3:134:55
5Andrea WickbomSävast Ski Team IF35:23+4:115:03
6Christina Løvald HellbergUmeå OK35:47+4:355:06
7Linnea SundströmOK Renen36:23+5:115:11
8Anna HolmgrenIFK Umeå41:37+10:255:56
9Kajsa DahlbergIFK Kiruna42:58+11:466:08
10Eliane BrändleUmeå OK47:22+16:106:46
11Elisabeth FriesUmeå OK48:55+17:436:59
12Laura Csucs-FenyvesiIFK Moras OK50:42+19:307:14
Susanne RutqvistIFK Umeådiskvalificerad
Hana HancikovaAlfta-Ösa OKej start
Anna Nilsson-SimkovicsIFK Moras OKej start

H21

8 800 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik RostAlfta-Ösa OK31:473:36
2Christian SpoerryUmeå OK31:52+0:053:37
3Martin HammarbergSundsvalls OK31:56+0:093:37
4Erik BlomgrenUmeå OK32:17+0:303:40
5Claes TuressonOK Renen32:21+0:343:40
6Carl MagnussonIFK Moras OK34:24+2:373:54
7Joel SjölanderAlfta-Ösa OK34:44+2:573:56
8Johan GranathIF Hallby SOK35:07+3:203:59
9Peter ArnessonIF Hallby SOK35:12+3:254:00
10Markus LundholmOK Renen35:24+3:374:01
11Mattias NyströmUmeå OK35:31+3:444:02
12Linus RappIFK Moras OK36:36+4:494:09
13Henrik PerssonUmeå OK49:55+18:085:40
14Henrik FröjdRehns BK49:57+18:105:40
15Erik JohanssonOK Tranan51:23+19:365:50
16Björn KarlssonRehns BK1:19:19+47:329:00
Lars NilssonUmedalens IFutgått

D20

6 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Evelina WickbomSävast Ski Team IF51:598:39
2Frida SandbergSäterbygdens OK52:43+0:448:47
3Kristin OlovssonSäterbygdens OK1:03:36+11:3710:36
Sonja PalmHJS-Vansbro OKej start

H20

8 800 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonatan HöjlindIFK Moras OK37:184:14
2Simon ForsKvarnsvedens GOIF OK44:35+7:175:03
3Filip SalénOK Renen44:42+7:245:04

D18

6 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabel SalénOK Renen32:015:20
2Karin HållHJS-Vansbro OK34:58+2:575:49
3Stefania CorradiniIFK Moras OK41:02+9:016:50
4Susanne NilssonOK Renen45:09+13:087:31
5Freja VredinIFK Umeå51:22+19:218:33
Erica EdmanSäterbygdens OKej start
Klara YngvessonRobertsfors IKej start

H18

6 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle HenrikssonGammelstads IF31:095:11
2Rasmus WickbomSävast Ski Team IF32:01+0:525:20
3Nils HenrikssonSeskarö IF34:30+3:215:45
4Alexander HörnquistÖrnsköldsviks OK42:29+11:207:04
5Oskar ÖqvistBergnäsets AIK46:39+15:307:46
Oskar SandbergSäterbygdens OKej start

D16

4 580 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny WegebroUmeå OK36:367:59
2Lara MolloyUmeå OK40:27+3:518:49
3Beatrice SöderlindÖrnsköldsviks OK57:47+21:1112:36

H16

5 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon ErikssonUmeå OK29:115:18
2Robin SalénOK Renen34:08+4:576:12
3Olof LundgrenUmeå OK37:50+8:396:52
4Emanuel NäslundSkogslöparna45:55+16:448:20

H14

3 590 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1GUSTAV KVARNBRINKUmedalens IF22:506:21
2Benjamin NäslundSkogslöparna24:17+1:276:45
3Erik KärrlanderUmedalens IF27:16+4:267:35
4Rasmus ErikssonUmeå OK36:31+13:4110:10

D40

4 580 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann EnmanGammelstads IF28:536:18
2Erica HållHJS-Vansbro OK35:42+6:497:47

H40

5 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan KärrlanderUmedalens IF31:585:48
2Torgny NäslundSkogslöparna34:31+2:336:16

D50

4 580 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SandbergSäterbygdens OK30:546:44
2Elisabeth RostAlfta-Ösa OK38:34+7:408:25
3Agneta HolmgrenBergnäsets AIK39:01+8:078:31
4Kristina PetersonIFK Umeå50:59+20:0511:07

H50

5 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frans WickbomI 19 IF26:544:53
2Sture NorénÄlvsby IF OK28:46+1:525:13
3Björn AlbinssonIFK Moras OK31:00+4:065:38
4Hans-Erik CarlborgIFK Umeå31:38+4:445:45
5Clas FriesUmeå OK32:48+5:545:57
6Per SandbergSäterbygdens OK37:15+10:216:46
7Jonas PetersonIFK Umeå39:14+12:207:08
8Eero NiemiSkogslöparna40:37+13:437:23
Anders FriesUmeå OKdiskvalificerad

D60

3 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena StenbergIFK Umeå32:058:56
2Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK46:57+14:5213:04

H60

4 580 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn YttergrenTegs SK31:256:51
2Berndt StenbergIFK Umeå32:09+0:447:01
3Kjell SandströmBodens BK32:24+0:597:04
4Kjell MörtbergBodens BK34:13+2:487:28
5Lars-Åke SjökvistVärend GN OL38:07+6:428:19

H70

3 590 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten ErikssonOK Branten32:529:09

Öppen motion 1

2 710 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Minna TuressonOK Renen39:5014:41

Öppen motion 4

3 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon LundbergUmeå OK1:12:1020:06
Johan HållHJS-Vansbro OKutgått

Öppen motion 8

5 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon NordlundJokkmokks SK40:217:20
2Fredrik SamuelssonRöbäcks SK Umeå41:51+1:307:36
3Tomas GustafssonSidensjö IK46:41+6:208:29
4Andreas OskarssonIFK Umeå56:08+15:4710:12
5Henrik LundbergUmeå OK1:33:46+53:2517:02

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser