Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Värmland

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Värmland
Arrangörsorganisation: Lesjöfors SK
Datum: söndag 30 augusti 2015

Andrarums IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Hans PerssonÖppen motion 8 (7)59:04+17:4212:42

Degerfors OK

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Amanda NylenÖppen motion 1 (2)23:5610:03
1Tomas SvennbergÖppen motion 7 (21)34:3611:29
2Rebecka NylenÖppen motion 1 (2)37:37+13:4115:48
3Rolf LarssonH75 (3)41:33+1:3813:48
5Robin SvennbergH18 (8)33:25+8:479:03
7Anna-Lena JacobssonD45 (8)47:12+16:3015:50
8Markus NylenÖppen motion 7 (21)43:19+8:4314:23
9Patrik NylenÖppen motion 7 (21)43:39+9:0314:30
9Arvid JohnsonH21 (14)40:35+10:258:27
12Lars JacobssonH50 (18)42:34+12:2911:28
14Filippa JohnsonÖppen motion 5 (17)1:06:49+36:1319:35
18Lars BroströmÖppen motion 7 (21)1:02:55+28:1920:54
Johan LövgrenH21 (14)ej start

Filipstads OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Hjalmar WilhelmssonU2 (6)21:549:12
Emanuel RööhsInskolning (10)fullföljt
Joel VilhelmssonInskolning (10)fullföljt

Frösö IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Anders ErikssonÖppen motion 8 (7)50:49+9:2710:55

Gagnefs OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Anna-Lena StenquistD50 (10)44:42+11:2515:00

IFK Brattfors

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Alva SaikoffInskolning (10)fullföljt

IFK Brattfors

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Robin DahlInskolning (10)fullföljt

IFK Brattfors

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Arne SpetsÖppen motion 3 (10)diskvalificerad

IFK Brattfors

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Leif KarlssonÖppen motion 5 (17)57:28+26:5216:51

IFK Brattfors

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Sören SvenssonÖppen motion 7 (21)42:54+8:1814:15

IK Vikings OK

20 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Elias BergenfurH14 (5)29:059:26
2Ewa LundbergD50 (10)34:20+1:0311:31
3Tim DalheimerH14 (5)32:28+3:2310:32
4Eva-Lill BergenfurD40 (7)50:59+9:5813:44
5Jörgen AurénH40 (9)41:45+8:3410:08
6Anders JonssonH50 (18)36:19+6:149:47
7Hannes BergenfurH16 (9)36:49+10:3810:32
8Hugo BergenfurH10 (13)26:56+9:4413:00
8Julia AnderssonD14 (8)1:05:47+37:5621:21
9Adrian LundbergH16 (9)42:38+16:2712:12
9Dan KarlssonH50 (18)38:15+8:1010:18
9Leif LindhH70 (11)49:08+21:5116:19
10Anders LundbergH45 (12)47:33+15:4111:32
11Matthias Kalle DalheimerH45 (12)1:08:59+37:0716:44
13Stefan SöderströmH21 (14)58:35+28:2512:12
15Per-Martin SvärdÖppen motion 7 (21)57:53+23:1719:13
16Jonna KarlssonÖppen motion 7 (21)57:55+23:1919:14
18Lars-Gunnar JanssonH50 (18)58:54+28:4915:52
Alexander SäkerH12 (7)diskvalificerad
Karl-Erik PerssonH70 (11)diskvalificerad
Anders AlamaaH55 (6)ej start
Valter AlamaaH80 (5)ej start

Kils OK

35 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Lina UllerU1 (12)17:178:43
1Fredrik WestlundH10 (13)17:128:18
1Anton UllerH12 (7)16:386:39
1Lukas OlmH16 (9)26:117:30
1Sofia HolmgårdD45 (8)30:4210:18
1Elsa HolmgårdD16 (5)30:278:43
1Lova PermanD12 (9)20:208:08
1Christer SkoogH55 (6)27:457:28
1Magnus NordströmH45 (12)31:527:44
2Anna NordströmD40 (7)47:19+6:1812:45
2Helen SkoogD45 (8)32:27+1:4510:53
2Olof SkoglundH16 (9)27:46+1:357:57
2Andreas UllerH18 (8)24:59+0:216:46
3Anna UllerD40 (7)48:55+7:5413:11
3Ola PermanÖppen motion 5 (17)40:24+9:4811:50
3Lars HolmgårdH50 (18)32:02+1:578:38
4William RebaneH12 (7)24:06+7:289:38
4Linn LugneÖppen motion 7 (21)41:05+6:2913:38
4Jörgen GranefeltH21 (14)34:59+4:497:17
4Nora HolmgårdD14 (8)37:33+9:4212:11
4Lars NordströmH55 (6)33:16+5:318:58
5Joel HolmgårdU1 (12)21:45+4:2810:59
5Jonathan UllerH16 (9)33:07+6:569:29
5Lars-Olof LugneÖppen motion 7 (21)41:15+6:3913:42
5Isak HolmgårdH10 (13)22:53+5:4111:03
5Ella NordströmD16 (5)55:05+24:3815:46
5Jan OlmH21 (14)35:40+5:307:25
6Ylva OlmD45 (8)39:02+8:2013:05
6Emma LugneÖppen motion 3 (10)53:14+19:1816:57
7Rebecka WestlundD12 (9)29:59+9:3911:59
9Kerstin LugneÖppen motion 3 (10)1:26:19+52:2327:29
11Tord NordinÖppen motion 5 (17)1:00:02+29:2617:36
14Maria NordströmÖppen motion 7 (21)56:45+22:0918:51
Henry NordströmInskolning (10)fullföljt
Jonas UllerH40 (9)diskvalificerad
Klara NordströmD12 (9)ej start

klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Elisabeth SavefjordÖppen motion 3 (10)43:49+9:5313:57

Kristinehamns OK

20 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Emelie ForslundD10 (2)21:0710:12
2Viveca JernstedtD70 (2)1:07:04+20:1125:24
3Rebecka SalenbäckD18 (3)58:30+20:2615:51
4Lars MagnussonH80 (5)1:18:51+36:3029:52
4Britt GunnarssonD60 (5)40:02+10:4915:16
5Elsa HagströmÖppen motion 3 (10)47:16+13:2015:03
5Stefan GunnarssonH60 (7)38:20+7:3010:19
5Gunnel GillenäsD60 (5)54:46+25:3320:54
5Elisabet FalemoD55 (7)53:46+25:4818:02
6Sven-Erik BrodinH55 (6)46:56+19:1112:39
6Christer GillenäsH65 (7)46:35+18:3415:37
7Jonas LarssonH40 (9)48:26+15:1511:45
7Thord SalenbäckH45 (12)39:33+7:419:35
8Magdalena SalenbäckD12 (9)31:23+11:0312:33
10Emma JohanssonÖppen motion 7 (21)47:31+12:5515:47
10Stig VahlbergH70 (11)58:54+31:3719:34
12Cecilia HagströmÖppen motion 7 (21)50:19+15:4316:42
14Bertil JohanssonH50 (18)45:38+15:3312:18
14Michael ForslundH21 (14)1:14:45+44:3515:34
Anne-Marie ErikssonÖppen motion 7 (21)diskvalificerad

Kroppa IF

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Margareta SarfveD75 (2)1:06:5629:06
2Britt FredrikssonD60 (5)32:07+2:5412:15
4Patrik HedbergH40 (9)41:00+7:499:57
6Andreas KruseÖppen motion 7 (21)42:29+7:5314:06
8Kjell-Åke RyenH70 (11)47:50+20:3315:53
9Anna-Lena SarfveD50 (10)47:59+14:4216:06
Britta HedbergD75 (2)diskvalificerad

Lillomarka OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Svein NygårdH21 (14)43:35+13:259:04

Linköpings OK

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Tobias BeckiusH21 (14)ej start

Lustens OK

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Tom CampbellH18 (8)24:386:40
1Mariann NilssonD70 (2)46:5317:45
2Malte LandforsU2 (6)25:37+3:4310:45
3Pelle LandforsÖppen motion 8 (7)50:33+9:1110:52
4Thea BadD16 (5)53:57+23:3015:27
5Lennart MattssonH70 (11)42:49+15:3214:13
7Göran ErikssonH60 (7)44:00+13:1011:51
8Lars-Ola WesterlundH40 (9)52:37+19:2612:46
8Åsa SörlinD50 (10)46:59+13:4215:45
13Kristina LandforsÖppen motion 7 (21)51:37+17:0117:08
15Björn EngströmH50 (18)47:45+17:4012:52
Melvin NilssonH80 (5)diskvalificerad

Malungs OK Skogsmårdarna

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Lars HarkmanH60 (7)30:508:18
6Sven NilssonH70 (11)46:15+18:5815:21
7Janne JanssonH70 (11)47:42+20:2515:50
Håkan ErikssonH21 (14)ej start

Nyköpings OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Jens WängdahlH21 (14)30:106:17

OK Djerf

26 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Elin LindbergÖppen motion 5 (17)30:368:58
1Lena WesterlundD40 (7)41:0111:03
1Åsa Zetterberg ErikssonD21 (16)33:218:37
1Elin LindbladD14 (8)27:519:02
2Stina LindbergÖppen motion 5 (17)38:00+7:2411:08
2Alexander JanssonH12 (7)18:41+2:037:28
2Amanda JanssonD14 (8)32:12+4:2110:27
2Frida JohanssonD16 (5)34:29+4:029:52
2Anders PelanderÖppen motion 8 (7)46:33+5:1110:00
2Kjell ErikssonH65 (7)29:59+1:5810:03
3Linus Bodin-LiliegrenU1 (12)19:06+1:499:38
3Henrik LindbladH45 (12)32:39+0:477:55
4Rasmus PetterssonH14 (5)33:01+3:5610:43
4Ellen PelanderD12 (9)26:54+6:3410:45
4Lars ChristensenH65 (7)37:07+9:0612:27
5Ingemar ZiljatH65 (7)39:46+11:4513:20
6Viktoria LindbergD40 (7)57:03+16:0215:22
6Edvard PelanderH10 (13)24:05+6:5311:38
6Jonna LindbladD12 (9)29:08+8:4811:39
7Per JanssonH21 (14)37:26+7:167:47
7Christer NälemarkH65 (7)47:05+19:0415:47
8Axel LindbladU1 (12)26:18+9:0113:16
8Fredrik Zetterbe ErikssonH21 (14)38:35+8:258:02
10Björn SvenssonH50 (18)39:06+9:0110:32
11Håkan LindbergH50 (18)42:21+12:1611:24
12Lin PelanderU1 (12)41:37+24:2021:01
Anna JanssonD40 (7)ej start
Ylva JohanssonD14 (8)ej start
Emma WahlströmD12 (9)ej start

OK Fryksdalen

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Bo GunnarssonH75 (3)39:5513:15
3Hjalmar BergH12 (7)18:48+2:107:31
3Karin JanssonD60 (5)34:03+4:5012:59
4Paavo YlikiiskiläH60 (7)38:00+7:1010:14
4Julius BergÖppen motion 5 (17)40:37+10:0111:54
5Robert BergH45 (12)34:42+2:508:25
6Elis BergH18 (8)47:08+22:3012:46
Leif SkogsbergH60 (7)ej start

OK Järnbärarna

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Magnus MossbergÖppen motion 8 (7)41:228:53

OK Milan

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Bengt StarkÖppen motion 5 (17)52:24+21:4815:21
16Annette HalvorsenÖppen motion 5 (17)1:17:10+46:3422:37

OK Södertörn

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Agneta LissmatsÖppen motion 3 (10)1:21:53+47:5726:04
17Sven SandinÖppen motion 5 (17)1:24:07+53:3124:40
Olof LissmatsH18 (8)diskvalificerad

OK Tyr

82 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Sten LeanderssonH50 (18)30:058:06
1Malin NymanD18 (3)38:0410:18
1Maria ErikssonÖppen motion 3 (10)33:5610:48
1Lisa AnnersandD60 (5)29:1311:09
1Lotta RåbergD65 (2)31:5012:09
1Ingrid KensbyD55 (7)27:589:23
1Lars GranefeltH65 (7)28:019:24
2Malte GranefeldtU1 (12)17:20+0:038:45
2Richard TakeH14 (5)32:18+3:1310:29
2Arvid ErikssonH10 (13)17:59+0:478:41
2Henric BrohedeH21 (14)33:09+2:596:54
2Linda TakeD21 (16)33:31+0:108:39
2Olov ÖströmH60 (7)32:54+2:048:52
2Cornelia KindlundD12 (9)21:10+0:508:28
2Rolf WikströmH55 (6)30:44+2:598:17
2Börje RåbergH70 (11)32:29+5:1210:47
2Elisabeth ÖströmD55 (7)31:08+3:1010:26
2Eva TrangiusD65 (2)42:42+10:5216:17
2Lars-B LarssonH75 (3)41:17+1:2213:42
3Johan GustafssonH18 (8)30:01+5:238:08
3Karin NymanD45 (8)34:54+4:1211:42
3Oskar NymanH16 (9)27:51+1:407:58
3Sören KindlundH21 (14)33:57+3:477:04
3Linda GustafssonD16 (5)41:49+11:2211:58
3Rebecca TakeD12 (9)24:28+4:089:47
3Stina GranefeltD21 (16)35:07+1:469:04
3Catarina HögkvistD50 (10)35:31+2:1411:55
3Sixten WestlundH55 (6)31:44+3:598:33
3Annika LeanderssonD55 (7)39:08+11:1013:07
3Gustav NilssonU2 (6)29:18+7:2412:18
4Olle GranefeldtU1 (12)20:20+3:0310:16
4Marie AlfredssonD45 (8)36:06+5:2412:06
4Samuel AxelssonH16 (9)32:13+6:029:13
4Danilo MobergH10 (13)20:52+3:4010:04
4Matteo MobergU2 (6)30:49+8:5512:56
4Marcus BeckiusH18 (8)33:13+8:359:00
4Pär NymanH50 (18)32:20+2:158:42
4Tone HollowellD50 (10)38:21+5:0412:52
4Johanna KindlundD21 (16)35:37+2:169:12
4Karin MoodhD55 (7)48:59+21:0116:26
5Niclas MobergÖppen motion 5 (17)48:49+18:1314:18
5Eva MartinssonD45 (8)38:46+8:0413:00
5Gustav PermanH14 (5)35:46+6:4111:36
5Tobias HällmanH12 (7)33:01+16:2313:12
5Lars AnderssonH50 (18)35:49+5:449:39
5Elsa AlbinssonD14 (8)40:44+12:5313:13
5Malin JonssonD21 (16)36:20+2:599:23
5Mats KensbyH55 (6)46:11+18:2612:26
6Simon AlbinssonH12 (7)40:59+24:2116:23
6Mattias PerssonH40 (9)44:14+11:0310:44
6Nicolina MobergD14 (8)41:48+13:5713:34
6Lars-Håkan BengtssonH21 (14)37:21+7:117:46
6Mathias AxelsonH45 (12)36:46+4:548:55
6Anna Weckner WestlundD50 (10)41:10+7:5313:48
7Tilda KinnlundU1 (12)24:08+6:5112:11
7Oscar AnderssonH10 (13)24:48+7:3611:58
7Thomas HollowellH50 (18)36:23+6:189:48
7William HollowellÖppen motion 8 (7)1:12:47+31:2515:39
8Elin Ransjö ZanderD21 (16)40:20+6:5910:25
8Per HögkvistH50 (18)37:55+7:5010:13
9Malin NilssonU1 (12)28:04+10:4714:10
9Linus NilssonH10 (13)27:05+9:5313:05
9Linn AnderssonD12 (9)36:18+15:5814:31
10Wilma JonssonU1 (12)35:39+18:2218:00
10Therese AnderssonÖppen motion 5 (17)57:53+27:1716:58
10Eva AlbinssonD21 (16)41:12+7:5110:38
10Magnus AlbinssonH21 (14)42:39+12:298:53
10Ann-Sofie HultsvedD50 (10)1:01:27+28:1020:37
11Irma ErikssonU1 (12)35:45+18:2818:03
11Ida HyvönenÖppen motion 7 (21)48:41+14:0516:10
12My WestlundD21 (16)42:50+9:2911:04
12Anton JonssonH10 (13)37:00+19:4817:52
12Jens ÖströmH21 (14)48:15+18:0510:03
13Lovisa MartinssonD21 (16)43:47+10:2611:18
13Dan Erik LindénÖppen motion 5 (17)1:06:20+35:4419:27
15Kirsty Mc IntyreÖppen motion 5 (17)1:15:18+44:4222:04
15Lydia MartinssonD21 (16)49:43+16:2212:50
17Bernt NilssonH50 (18)56:30+26:2515:13
17Leif SalinÖppen motion 7 (21)1:01:08+26:3220:18
20Helene HällmanÖppen motion 7 (21)1:12:43+38:0724:09
Örjan BeckiusH45 (12)diskvalificerad
Carola KarlssonD55 (7)diskvalificerad
Anders LindbergH21 (14)ej start
Johanna HoltetD21 (16)ej start
Elin BlomkvistD16 (5)ej start
Lotta RansjöD50 (10)ej start

OK Älgen

18 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Lottis BrohedeÖppen motion 3 (10)37:11+3:1511:50
2Mikael LindÖppen motion 7 (21)35:41+1:0511:51
2Daniel BrohedeH40 (9)33:22+0:118:05
2Mats LiljaH45 (12)32:15+0:237:49
2Rune GårdhH80 (5)48:55+6:3418:31
3Albert BrohedeH10 (13)19:29+2:179:24
3Hans PerssonH70 (11)32:32+5:1510:48
3Åke GustavssonH65 (7)34:59+6:5811:44
4Mona FingalssonÖppen motion 3 (10)46:19+12:2314:45
5Lottie LindD50 (10)39:12+5:5513:09
6Erik ErikssonH16 (9)34:13+8:029:48
7Oskar ErikssonH18 (8)54:47+30:0914:50
8Anna ErikssonD45 (8)54:49+24:0718:23
8Lukas KatvalaH16 (9)42:16+16:0512:06
8Stefan ErikssonH45 (12)39:34+7:429:36
11Felix LindH10 (13)32:02+14:5015:28
13Conny GunnarssonH50 (18)44:24+14:1911:58
Hanna LiljaInskolning (10)fullföljt

Skattkärrs IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Elin JohanssonD18 (3)56:13+18:0915:14
4Per BoströmH45 (12)34:36+2:448:23

Skattkärrs SOK

18 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Jonas BergenfurH40 (9)33:118:03
1Anna GundD50 (10)33:1711:10
1Nils JanssonH80 (5)42:2116:02
3Bengt SvedjebyH60 (7)34:49+3:599:23
3Mikael NybergÖppen motion 7 (21)40:08+5:3213:20
3Arvo HyvönenH80 (5)52:02+9:4119:42
6Felicia RööhsU1 (12)22:36+5:1911:24
6Ella NybergU2 (6)42:05+20:1117:40
6Lina RööhsD21 (16)38:06+4:459:50
9Mikael LarssonH45 (12)42:51+10:5910:24
10Alfred NybergH10 (13)30:01+12:4914:30
12Jenny NybergÖppen motion 5 (17)1:04:09+33:3318:48
14Anna-Karin MattssonD21 (16)47:52+14:3112:22
16Ann HyvönenD21 (16)52:51+19:3013:39
Edith BergenfurInskolning (10)fullföljt
Lilly BergenfurInskolning (10)fullföljt
Tindra BlomkvistInskolning (10)fullföljt
Alva RööhsInskolning (10)fullföljt
Stefan WennbergH45 (12)ej start

Säterbygdens OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4P-G JanssonH70 (11)39:20+12:0313:04
19Ingrid JanssonÖppen motion 7 (21)1:04:11+29:3521:19

Södertälje-Nykvarn OF

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Jonas LeanderssonH21 (14)ej start

Ulriksbergs IK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Lissi VilhelmssonÖppen motion 3 (10)56:20+22:2417:56

Västerbergslagens OL

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Per WintherH50 (18)31:26+1:218:28
8Sidonie WintherÖppen motion 5 (17)57:13+26:3716:46

Västvärmlands OK

16 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Jan FogelbergH70 (11)27:179:03
2Tommy JohanssonH40 (9)33:22+0:118:05
2Lovisa GullqvistD10 (2)28:51+7:4413:56
3Klara JohanssonD14 (8)36:28+8:3711:50
5Maja JosefssonU2 (6)33:17+11:2313:59
5Pernilla StakeD40 (7)51:17+10:1613:49
5Märtha StakeD12 (9)27:58+7:3811:11
6Lars OlssonH60 (7)43:20+12:3011:40
6Mary OlssonD55 (7)1:13:07+45:0924:32
7Anna-Märta JohanssonD40 (7)1:07:15+26:1418:07
7Ingrid StakeD14 (8)43:28+15:3714:06
7Elin ErikssonD21 (16)38:43+5:2210:00
9Jenny GullqvistD21 (16)40:23+7:0210:26
11Maria ErikssonD21 (16)42:34+9:1310:59
13Nils JohanssonH10 (13)38:00+20:4818:21
16Tony GullqvistH50 (18)55:12+25:0714:52
Elias JosefssonU2 (6)ej start
Jonas FogelbergH21 (14)ej start

Åmåls OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Tobias JohanssonÖppen motion 8 (7)56:25+15:0312:07
6Laura JosefssonÖppen motion 5 (17)52:12+21:3615:18

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser