Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Finspångsorienteringen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Finspångsorienteringen
Arrangörsorganisation: Finspångs SOK
Datum: lördag 25 april 2015

D21

8 080 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christine KirchlechnerOK Kolmården1:11:078:48
2Elin SvenssonIK Hakarpspojkarna1:15:25+4:189:20
3Ellinor FranssonJärla Orientering1:15:41+4:349:22
4Ingela AlvmyrenHalmstad OK1:17:32+6:259:35
5Emma KantarpÄrla IF1:21:35+10:2810:05
6Anna WehlinSkogspojkarnas OK1:24:37+13:3010:28
7Frida AnderssonOK Orion1:25:27+14:2010:34
8Lisa SamorTjällmo-Godegårds OK1:26:36+15:2910:43
9Linn BrännebyOK Kolmården1:26:42+15:3510:43
10Terese WängdahlOK Hällen1:33:28+22:2111:34
11Liselott EricsonLinköpings OK1:43:35+32:2812:49
12Emelie LarssonÄrla IF1:52:33+41:2613:55

H21

12 000 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per CarlborgLinköpings OK1:14:076:10
2Kristian AlgersSkogspojkarnas OK1:17:21+3:146:26
3Edvin KarlssonOK Denseln1:18:06+3:596:30
4Olle KärnerHiidenkiertäjät1:18:24+4:176:32
5Erik LiljequistSödertälje-Nykvarn OF1:18:36+4:296:33
6Rasmus ElmelidLinköpings OK1:18:43+4:366:33
7Anton TynongÄrla IF1:19:19+5:126:36
8Oscar VångellÄrla IF1:20:33+6:266:42
9Emil KaleredOK Denseln1:21:40+7:336:48
10Harri KarlssonOK Denseln1:22:15+8:086:51
11Daniel NilssonNyköpings OK1:22:39+8:326:53
12Erik MartinssonLinköpings OK1:22:42+8:356:53
13Mats RöjgårdOK Kolmården1:23:21+9:146:56
14Johan ErikssonLinköpings OK1:24:17+10:107:01
15Victor BergstrandMotala AIF OL1:24:41+10:347:03
16Martin JanssonOK Rodhen1:26:39+12:327:13
17Björn KarlssonOK Denseln1:28:15+14:087:21
18Klas JohanssonOK Kolmården1:30:19+16:127:31
19Niklas OlssonSkåneslättens OL1:30:48+16:417:34
20Johan WehlinSkogspojkarnas OK1:34:04+19:577:50
21Erik JanssonKFUM Örebro OK1:37:04+22:578:05
22Adam GranstedtIK Hakarpspojkarna1:37:13+23:068:06
23Niklas AlvaeusJönköpings OK1:45:58+31:518:49
24Joel Käll KarlssonLinköpings OK1:48:08+34:019:00
25Simon SjöhedGävle OK1:52:08+38:019:20
26Klas BringertKatrineholms OK1:57:11+43:049:45
27Simon NybergNAIS Orienteringsklubb2:08:24+54:1710:42
28Henrik SpångmyrIK Jarl Rättvik2:08:30+54:2310:42
29Per ÖstlundOK Roxen2:13:08+59:0111:05
Samuel AnderssonHagaby GOIFej godkänd
Karl WalheimÄrla IFej godkänd
Mattias ErikssonOK Denselnej start
Jonas LundgrenLinköpings OKej start

D21 Kort

5 230 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amélie WallenhammarHagaby GOIF47:569:09
2Lovisa LjungOK Njudung1:01:28+13:3211:45
Anna AlgotssonOK Rodhenej godkänd

H21 Kort

8 070 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik TengvallBoxholm-Mjölby OL1:10:218:43
2Robert LarssonGamleby OK1:29:05+18:4411:02
Filip JounotGOIF Tjalveej godkänd

D20

6 640 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Märta BerggrenOK Kolmården1:08:2910:18
2Jenny KarlssonGOIF Tjalve1:28:05+19:3613:15

D18

6 240 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara LjunggrenLinköpings OK1:09:2211:06
2Julia ErikssonOK Kolmården1:13:01+3:3911:42
3Emilia ÖstlundOK Kolmården1:15:22+6:0012:04
4Moa HedegårdOK Kolmården1:19:03+9:4112:40
5Tora WesterbergOK Kolmården1:20:12+10:5012:51

H18

7 540 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar MolinBoxholm-Mjölby OL1:16:4210:10
2Eric JehrlanderGOIF Tjalve1:23:16+6:3411:02

D17-20 Kort

4 480 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrietta MöllerLinköpings OK1:40:0422:20

D16

4 710 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove EkströmLinköpings OK42:279:00
2Victoria AsketunOK Roxen45:54+3:279:44
3Linnea HanssonOK Roxen47:28+5:0110:04
4Lisa BerggrenOK Kolmården49:25+6:5810:29
5Malin KärrströmOK Roxen53:35+11:0811:22
6Frida SahlmanLinköpings OK55:49+13:2211:51
7Sarah MagnussonLinköpings OK58:06+15:3912:20
8Malva EvebornOK Roxen58:28+16:0112:24
9Vilma KarlssonOK Denseln1:04:53+22:2613:46
10Hannele MöllerLinköpings OK1:07:36+25:0914:21
11Therese EkmanFinspångs SOK1:09:25+26:5814:44
12Emma S JohanssonLinköpings OK1:09:56+27:2914:50
13Emilia SamuelssonNAIS Orienteringsklubb1:12:57+30:3015:29
14Julia KnutssonBoxholm-Mjölby OL1:14:43+32:1615:51
15Tilda MarmelidOK Roxen1:16:04+33:3716:09
16Lina KromnérSkogspojkarnas OK1:23:57+41:3017:49
17Regina GustavssonOK Tylöskog1:31:33+49:0619:26
Emma ErikssonOK Kolmårdenej godkänd
Olivia FröbergOK Roxenej godkänd
Josefin BovellanNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Anna LindholmTjällmo-Godegårds OKej godkänd

H16

5 590 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo LillieströmOK Roxen43:417:48
2Jonas AnderssonOK Roxen43:59+0:187:52
3Oscar PrytzGOIF Tjalve46:02+2:218:14
4Johan LindmanFinspångs SOK46:46+3:058:21
5Jonathan JylltorpLinköpings OK47:22+3:418:28
6Lukas GranstedtIK Hakarpspojkarna49:32+5:518:51
7Isak HertinVästerviks OK50:14+6:338:59
8Loke ÖstangårdGamleby OK51:57+8:169:17
9Gustaf HedegårdOK Kolmården53:30+9:499:34
10Rasmus JonssonTjällmo-Godegårds OK54:16+10:359:42
11Joel KarnehedOK Roxen55:35+11:549:56
12Gunnar EngströmLinköpings OK56:35+12:5410:07
13Sixten ElehedLinköpings OK56:58+13:1710:11
14Elias AxelssonFinspångs SOK1:04:52+21:1111:36
15Hugo EkingeOK Motala1:04:54+21:1311:36
16Axel LindebergVästerviks OK1:07:36+23:5512:05
17Jakob TomassonLinköpings OK1:08:33+24:5212:15
18Joel SjödinOK Kolmården1:10:41+27:0012:38
19Axel KullbergLinköpings OK1:13:48+30:0713:12
20Linus ClassonNAIS Orienteringsklubb1:37:51+54:1017:30
Oliver ValleriusGamleby OKej godkänd
Josef JohanssonOK Kolmårdenej start
Alexander ZhangLinköpings OKej start

H16 Kort

3 730 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor GranströmVingåkers OK54:0214:29

D14

3 730 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove PetterssonOK Roxen31:188:23
2Olivia AsketunOK Roxen40:57+9:3910:58
3Emma ErikssonTjällmo-Godegårds OK43:52+12:3411:45
3Alice MarmelidOK Roxen43:52+12:3411:45
5Elvira KarnehedOK Roxen47:14+15:5612:39
6Sofia MagnussonLinköpings OK52:46+21:2814:08
7Ebba KleinBjörkfors GOIF56:07+24:4915:02
8Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK58:48+27:3015:45
9Serina SalovaaraOK Roxen59:24+28:0615:55
10Moa HjortOK Roxen1:00:50+29:3216:18
11Linnea SamuelssonNAIS Orienteringsklubb1:01:42+30:2416:32
12Alicia GummessonFinspångs SOK1:04:10+32:5217:12
13Elin NetzOK Kolmården1:04:37+33:1917:19
14Filippa BjörkhammerBjörkfors GOIF1:15:13+43:5520:09
15Sara LindholmTjällmo-Godegårds OK1:27:47+56:2923:32
16Linnea JonssonTjällmo-Godegårds OK1:29:06+57:4823:53
17Siri BerglundLinköpings OK1:30:39+59:2124:18
18Ellen EkingeOK Motala1:35:22+1:04:0425:34
Anna JohnssonSkogspojkarnas OKej godkänd
Sigrid FröbergOK Roxenej godkänd
Jonna AlfredssonOK Roxenej godkänd
Hanna LundgrenLinköpings OKej start

H14

3 740 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid WesterbergOK Kolmården27:247:19
2Emanuel HerberthsonLinköpings OK27:46+0:227:25
2Joar HertinVästerviks OK27:46+0:227:25
4Olof LjunggrenLinköpings OK28:17+0:537:33
5Leo JohanssonOK Kolmården29:16+1:527:49
6Viktor WaernqvistNAIS Orienteringsklubb29:41+2:177:56
7Simon JohanssonOK Kolmården30:45+3:218:13
8Valter PetterssonOK Tisaren30:46+3:228:13
9Samuel MalmforsSkogspojkarnas OK38:02+10:3810:10
10Josef HelanderOK Roxen38:49+11:2510:22
11Aron ÖstangårdGamleby OK39:52+12:2810:39
12Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb42:25+15:0111:20
13Malte EvebornOK Roxen43:05+15:4111:31
14Erik WikströmNAIS Orienteringsklubb46:32+19:0812:26
15Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb50:14+22:5013:25
16Samuel CamardaTjällmo-Godegårds OK52:30+25:0614:02
17Fabian ValleriusGamleby OK55:00+27:3614:42
18Gustav LevanderLinköpings OK1:05:36+38:1217:32
19Alexander LindströmSundbybergs IK1:07:50+40:2618:08
20Axel KindåkerFinspångs SOK1:09:05+41:4118:28
21Albin EronnLinköpings OK1:14:49+47:2520:00
Jakob TellsénOK Roxenej start
Albin AlfredssonOK Roxenej start

D14 Kort

2 580 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda TräffNAIS Orienteringsklubb49:0519:01
Emma AnderssonLinköpings OKej godkänd

H14 Kort

2 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin KvillengFinspångs SOK29:1411:22
2Svante EklöfMatteus SI30:23+1:0911:49
Edvin WaldfeltFinspångs SOKej start

D12

2 570 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin LjungemyrOK Kolmården18:477:18
2Alva SvenskTjällmo-Godegårds OK20:25+1:387:56
3Fanny ÖstlundOK Kolmården21:22+2:358:18
4Linnea LundOK Kolmården21:30+2:438:21
5Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubb21:43+2:568:27
6Alice JohanssonFinspångs SOK22:02+3:158:34
7Eira HertinVästerviks OK22:12+3:258:38
8Alice ErikssonTjällmo-Godegårds OK22:42+3:558:49
9Jensine SvenssonFinspångs SOK22:47+4:008:51
10Linn AldénOK Roxen26:13+7:2610:12
11Hanna ÖbergGamleby OK26:35+7:4810:20
12Sofie VindFinspångs SOK27:27+8:4010:40
13Tove ValleriusGamleby OK27:45+8:5810:47
14Ida HjortOK Roxen30:53+12:0612:01
15Linn JohnssonMatteus SI32:05+13:1812:29
16Greta BerglundLinköpings OK38:17+19:3014:53
17Ellen OlovssonGamleby OK44:23+25:3617:16
Matilda KohtamäkiFinspångs SOKej start
Sara WänströmFinspångs SOKej start

H12

2 580 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl HedegårdOK Kolmården17:046:36
2Alfons PetersonOK Denseln18:23+1:197:07
3Sverre RöjgårdOK Kolmården18:35+1:317:12
4Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK19:12+2:087:26
5Isak LiljeholmGamleby OK19:29+2:257:33
6Måns BjörnskiöldOK Roxen19:36+2:327:35
7Emil LarssonOK Tisaren23:06+6:028:57
8Johan ÅrbrinkLinköpings OK24:35+7:319:31
9Samuel KleinBjörkfors GOIF25:14+8:109:46
10Noel HelmerssonOK Tisaren25:35+8:319:54
11Hugo PerssonOK Denseln26:01+8:5710:05
12Rasmus KarlssonOK Denseln26:04+9:0010:06
13Mattis GranströmNAIS Orienteringsklubb27:01+9:5710:28
14Daniel JonssonTjällmo-Godegårds OK27:37+10:3310:42
15Vilgot KämpeOK Denseln28:44+11:4011:08
16Emil SöderbergTjällmo-Godegårds OK29:34+12:3011:27
17David StrömbäckOK Denseln29:37+12:3311:28
18Alexander LindströmLinköpings OK37:30+20:2614:32
19Aron ReitheLinköpings OK38:45+21:4115:01
20Gustaf KullbergBjörkfors GOIF59:14+42:1022:57

D12 Kort

2 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Evelin GummessonFinspångs SOK17:198:17
2Moa OmholtSkogspojkarnas OK19:46+2:279:27
3Maja HarryssonFinspångs SOK20:39+3:209:52
4Veronika KvillengFinspångs SOK21:30+4:1110:17
5Kajsa TräffNAIS Orienteringsklubb28:55+11:3613:50

H12 Kort

2 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elmer WaldfeltFinspångs SOK17:108:35

D10

2 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yrsa RöjgårdOK Kolmården14:137:06
2Annie LundOK Kolmården16:47+2:348:23
3Sofia TunessonSkogspojkarnas OK18:23+4:109:11
4Sigrid LjunggrenLinköpings OK19:17+5:049:38
5Tuva ÖstangårdGamleby OK19:42+5:299:51
6Ida ErnstssonFinspångs SOK20:00+5:4710:00
7Lovisa JonssonTjällmo-Godegårds OK20:05+5:5210:02
8Elsa GustafssonOK Tylöskog23:38+9:2511:49
9Sofie EttlingSkogspojkarnas OK24:12+9:5912:06
10Moa GöhlFinspångs SOK26:29+12:1613:14
11Mindra LangerOK Roxen33:06+18:5316:33
Sofie HelanderOK Roxenej start

H10

2 090 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig EronnLinköpings OK16:207:48
2Hugo BjörkhammerBjörkfors GOIF17:33+1:138:23
3Hugo BraamOK Denseln18:26+2:068:49
4Elias TellsénOK Roxen18:57+2:379:04
5Edvin AhlFinspångs SOK20:07+3:479:37
6August EkingeOK Motala20:45+4:259:55
7Carl ÖbergGamleby OK21:34+5:1410:19
8Rikard HellgrenFinspångs SOK22:20+6:0010:41
9Oskar NyströmOK Roxen23:43+7:2311:20
10Elis PetersonOK Denseln25:46+9:2612:19
11Johan AnderssonLinköpings OK30:00+13:4014:21
12Arvid OmholtSkogspojkarnas OK30:01+13:4114:21
13Lucas BerggrenLinköpings OK30:41+14:2114:40
14Adrian SandellOK Roxen33:44+17:2416:08
15Rasmus VibergOK Roxen35:12+18:5216:50
Melker WaldfeltFinspångs SOKej start

D35

6 120 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Veronica LundOK Kolmården1:00:379:54
2Anita WehlinSkogspojkarnas OK1:03:28+2:5110:22
3Anna LöwegrenKatrineholms OK1:17:03+16:2612:35
Malin PilvingeOK Kolmårdenej start

H35

8 140 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF58:157:09
2Anders DalinLeksands OK59:30+1:157:18
3Jonas VåtzBoxholm-Mjölby OL1:01:18+3:037:31
4Jonas BraamOK Denseln1:04:11+5:567:53
5Håkan SamorTjällmo-Godegårds OK1:10:13+11:588:37
6Markus HenrikssonLinköpings OK1:41:54+43:3912:31
7Petter ValleriusGamleby OK1:41:58+43:4312:31
Marcus AnderssonMatteus SIej start

D40

5 230 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nina AhlanderOK Denseln46:258:52
2Lena StrömTjällmo-Godegårds OK48:51+2:269:20
3Mia EronnLinköpings OK49:59+3:349:33
4Annika AsketunOK Roxen50:08+3:439:35
5Madeleine ÖlfvingssonLinköpings OK53:18+6:5310:11
6Marie SvenskTjällmo-Godegårds OK56:38+10:1310:49
7Malin WiklundAlmby IK59:30+13:0511:22
8Johanna DalinLeksands OK1:00:40+14:1511:35
9Susanne AldénOK Roxen1:01:27+15:0211:44
10Anna KullbergBjörkfors GOIF1:06:36+20:1112:44
Jenny ÖstlundOK Kolmårdenej godkänd

H40

7 640 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan KarlssonOK Denseln49:436:30
2Magnus PerssonOK Tisaren51:23+1:406:43
3Per MagnussonLinköpings OK52:58+3:156:55
4Bertil EronnLinköpings OK53:56+4:137:03
5Peter TudénIK Hakarpspojkarna56:56+7:137:27
6Per KämpeOK Denseln57:17+7:347:29
7Erik KarlssonTjällmo-Godegårds OK57:50+8:077:34
8Pontus JohnssonMatteus SI1:01:27+11:448:02
9Peter EttlingSkogspojkarnas OK1:02:22+12:398:09
10Christian EnbergLinköpings OK1:02:25+12:428:10
11Jonas JohnssonOK Kolmården1:03:41+13:588:20
12Stefan NyströmOK Roxen1:04:21+14:388:25
13Christian ErikssonLinköpings OK1:04:46+15:038:28
14Henrik PetersonOK Denseln1:10:01+20:189:09
15Andreas KarlqvistTjällmo-Godegårds OK1:10:24+20:419:12
16Örjan SandellOK Roxen1:12:02+22:199:25
17Richard OlovssonGamleby OK1:21:14+31:3110:37
18Thorbjörn GustafssonTjällmo-Godegårds OK1:26:48+37:0511:21
19Christer ÖbergGamleby OK1:31:12+41:2911:56
20Andreas CarlssonOK Kolmården1:39:05+49:2212:58
Magnus NilssonLinköpings OKej start

D45

4 430 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika IvarssonLinköpings OK36:268:13
2Jenny RöjgårdOK Kolmården39:32+3:068:55
3Kristina LjunggrenLinköpings OK40:35+4:099:09
4Maria PetterssonBoxholm-Mjölby OL43:32+7:069:49
5Lena MolinBoxholm-Mjölby OL44:49+8:2310:06
6Agneta ErikssonOK Kolmården50:09+13:4311:19
7Susanne PetterssonOK Roxen51:39+15:1311:39
8Sofia WesterbergOK Kolmården51:48+15:2211:41
9Annica BerggrenOK Kolmården52:36+16:1011:52
10Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL53:47+17:2112:08
11Maria LillieströmOK Roxen1:03:00+26:3414:13
12Pernilla HörwingOK Roxen1:03:28+27:0214:19
13Maria OlofssonLinköpings OK1:07:48+31:2215:18
14Anna RönnbäckOK Eken1:15:47+39:2117:06
15Karin OlofssonLinköpings OK1:26:46+50:2019:35
Susanne GranGamleby OKej start

H45

6 860 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SvenskTjällmo-Godegårds OK52:317:39
2Johan PetterssonOK Motala53:53+1:227:51
3Erik HelanderOK Roxen54:16+1:457:54 Ladda ner rutt i gpx-format
4Åke LjunggrenLinköpings OK55:43+3:128:07
5Henrik MarmelidOK Roxen56:32+4:018:14
6Per EdlundSigtuna OK58:56+6:258:35
7Fredrik EngmanOK Denseln59:24+6:538:39
8Thomas PerssonOK Denseln1:00:00+7:298:44
8Peter LundOK Kolmården1:00:00+7:298:44
10Jonas OlssonOK Roxen1:00:39+8:088:50
11Markku SorriGOIF Tjalve1:02:41+10:109:08
12Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb1:02:58+10:279:10
13Thomas AdolfssonLinköpings OK1:06:01+13:309:37
14Jonas PetterssonOK Tisaren1:07:06+14:359:46
15Anders EdlundGarphyttans IF1:07:14+14:439:48
16Thomas JohanssonGamleby OK1:16:23+23:5211:08
17Johan MalmOK Kolmården1:18:21+25:5011:25
18Anders EkingeOK Motala1:20:08+27:3711:40
19Johan KnutssonBoxholm-Mjölby OL1:20:16+27:4511:42
20Christer ErikssonOK Kolmården1:20:43+28:1211:45
21Lars DanielsonMatteus SI1:21:31+29:0011:52
22Sven-Johan PrytzGOIF Tjalve1:22:22+29:5112:00
23Fredrik ÅslundKatrineholms OK1:27:36+35:0512:46
24Stefan LindströmSundbybergs IK1:36:08+43:3714:00
25Kenneth JönssonTullinge SK1:38:10+45:3914:18
26Patrik EvebornOK Roxen1:44:52+52:2115:17
27Kjell JosefssonOK Kolmården1:56:37+1:04:0616:59
Mikael WesterbergOK Kolmårdenej godkänd

D50

4 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger BergLinköpings OK37:249:07
2Mia LindbergBoxholm-Mjölby OL40:22+2:589:50
3Anne BössfallLinköpings OK54:24+17:0013:16
4Pia VångellLinköpings OK56:00+18:3613:39
5Anna KullbergLinköpings OK1:00:12+22:4814:40
6Kerstin JagestenOK Kolmården1:05:59+28:3516:05
7Ebba HedegårdOK Kolmården1:08:55+31:3116:48
8Ingrid RoosMotala AIF OL1:10:15+32:5117:08
Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskogej godkänd

H50

6 100 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas RönnbäckOK Eken52:298:36
2Michael HertinVästerviks OK54:04+1:358:51
3Anders BruhnMotala AIF OL1:01:58+9:2910:09
4Thomas ErikssonTumba-Mälarhöjden OK1:04:12+11:4310:31
5Christer GustavssonOK Tylöskog1:11:21+18:5211:41
6Jonas KarlssonOK Tylöskog1:11:36+19:0711:44
7Jörgen SköldLinköpings OK1:11:43+19:1411:45
8Pedro LundqvistLinköpings OK1:13:10+20:4111:59
9Conny BruhnBoxholm-Mjölby OL1:16:48+24:1912:35
10Torbjörn WrighedMotala AIF OL1:21:33+29:0413:22
11Sören BremerBoxholm-Mjölby OL1:22:07+29:3813:27
12Lars-Åke ClassonNAIS Orienteringsklubb1:32:32+40:0315:10
13Urban PetterssonLinköpings OK1:46:12+53:4317:24
Fredrik NilssonKFUM Örebro OKej godkänd

D55

4 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne NymanTjällmo-Godegårds OK47:3211:53
2Lena FröbergGOIF Tjalve57:15+9:4314:18
3Eva-Karin JönssonOK Kolmården58:01+10:2914:30
4Monika AlgotssonOK Tylöskog1:48:38+1:01:0627:09
Pia StålhandskeBjörkfors GOIFej start
Yvonne JohanssonGamleby OKej start
Barbro IsakssonOK Tisarenej start

H55

5 690 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo GustafssonOK Tylöskog1:00:0710:33
2P-O DerebrantSOK Aneby1:00:16+0:0910:35
3Börje AnderssonLinköpings OK1:03:44+3:3711:12
4Kenneth HagströmOK Letstigen1:12:02+11:5512:39
5Åke AlgotssonOK Tylöskog1:13:54+13:4712:59
6Wilhelm TernborgNAIS Orienteringsklubb1:20:48+20:4114:12
7Christer FranssonMotala AIF OL1:21:26+21:1914:18
8Tomas VångellLinköpings OK1:24:09+24:0214:47
9Robert HåkanssonOK Kolmården1:28:40+28:3315:34
10Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OL1:31:08+31:0116:00
11Håkan SvenssonAlmby IK1:32:50+32:4316:18
Bengt SchwartzOK Kolmårdenej start

D60

3 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena PerssonGamleby OK50:5013:44
2Gerd HagströmGOIF Tjalve57:39+6:4915:34
3Titti BergendahlOK Måsen1:01:12+10:2216:32
4Gerd LarssonHagaby GOIF1:01:31+10:4116:37
5Carin AnderssonOK Denseln1:02:36+11:4616:55
6Annette RagvaldVingåkers OK1:12:56+22:0619:42
7Barbro ÖstlundOK Roxen1:18:36+27:4621:14
8Lena JohanssonSkogspojkarnas OK1:23:44+32:5422:37
Maud LundgrenLinköpings OKej start

H60

4 900 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per ErikssonLinköpings OK46:079:24
2Anders ÅbergTjällmo-Godegårds OK48:42+2:359:56
3Per-Åke TengvallBoxholm-Mjölby OL48:59+2:529:59
4Ingemar PerssonGamleby OK52:12+6:0510:39
5Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OK54:28+8:2111:06
6Björn TholénStjärnorps SK56:33+10:2611:32
7Ralf LindgrenNAIS Orienteringsklubb1:00:16+14:0912:17
8Robert LarssonHagaby GOIF1:04:26+18:1913:08
9Per VåtzBoxholm-Mjölby OL1:05:20+19:1313:19
10Torgny JohanssonBjörkfors GOIF1:09:39+23:3214:12
11Hans RagvaldVingåkers OK1:12:12+26:0514:44
12Jouni Hansen-HaugAskersunds OK1:12:46+26:3914:51
13Hans EkGOIF Tjalve1:12:55+26:4814:52
14Bengt ÖstlundOK Roxen1:18:41+32:3416:03
15Jens TörnmarckAskersunds OK1:20:35+34:2816:26
16Sven-Olof SvenssonBjörkfors GOIF1:29:59+43:5218:21
Jan JohanssonGamleby OKej start

D65

3 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona ForsbergHagaby GOIF50:2614:24
2Vivianne HolgerssonOK Måsen59:04+8:3816:52
3Kerstin BlomOK Kolmården1:06:07+15:4118:53
4Maja-Stina GustavssonOK Roxen1:08:02+17:3619:26
5Inger PetterssonBjörkfors GOIF1:29:45+39:1925:38
Britt-Marie AldénOK Kolmårdenej godkänd
Ulla LindellOK Hällenej godkänd

H65

4 480 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Åke WallOK Tisaren40:299:02
2Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK44:18+3:499:53
3Christer SandhOK Roxen47:13+6:4410:32
4Tord FranssonMotala AIF OL50:28+9:5911:15
5Karl-Göran WahlströmAlmby IK50:56+10:2711:22
6Håkan GustafssonBoxholm-Mjölby OL51:57+11:2811:35
7Hans HolgerssonOK Måsen53:45+13:1611:59
8Rune RingsgårdOK Roxen54:40+14:1112:12
9Johnny GustafssonGamleby OK55:14+14:4512:19
10Hans PerssonMatteus SI56:25+15:5612:35
11Anders MonteliusBoxholm-Mjölby OL56:27+15:5812:36
12Inge LöwegrenKatrineholms OK57:13+16:4412:46
13Peter HagströmGOIF Tjalve1:03:37+23:0814:12
14Per-Erik CarleniusKatrineholms OK1:04:35+24:0614:24
15Runar AldénOK Kolmården1:05:04+24:3514:31
16Ove JohanssonOK Kolmården1:05:07+24:3814:32
17Per-Åke HullAlmby IK1:07:35+27:0615:05
18Lars StrömTjällmo-Godegårds OK1:09:11+28:4215:26
19Per Gunnar GustavssonOK Roxen1:11:48+31:1916:01
20Anders HedinMotala AIF OL1:18:15+37:4617:27
21Göran ForsbergHagaby GOIF1:23:23+42:5418:36
Roger DanielssonLinköpings OKej godkänd
Bo JernbergOK Roxenej start

D70

2 980 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga JohanssonNyköpings OK52:1417:31
2Margareta TidmanOK Kolmården59:41+7:2720:01
3Lotta GranholmLinköpings OK1:03:22+11:0821:15
4Sonja HanssonGOIF Tjalve1:04:07+11:5321:30
5Ulla LingJönköpings OK1:06:14+14:0022:13
6Eva LindgrenLinköpings OK1:06:59+14:4522:28
7Kerstin BengtssonMotala AIF OL1:19:38+27:2426:43

H70

3 900 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland AlsénOK Roxen45:1811:36
2Lennart PetterssonBjörkfors GOIF49:05+3:4712:35
3Kjell HolmströmBjörkfors GOIF49:12+3:5412:36
4Lars HammarströmOK Kolmården52:46+7:2813:31
5Leif SamorTjällmo-Godegårds OK53:30+8:1213:43
6Sievert GustafssonTjällmo-Godegårds OK54:18+9:0013:55
7Arne JoelssonMatteus SI54:40+9:2214:01
8Thomas KleistBoxholm-Mjölby OL55:26+10:0814:12
9Bertil WahlqvistIFK Norrköpings OK58:23+13:0514:58
10Nils SjödinGOIF Tjalve1:01:30+16:1215:46
11Bengt AlmGOIF Tjalve1:02:00+16:4215:53
12Stig IsraelssonOK Tylöskog1:04:03+18:4516:25
13Arne BergStjärnorps SK1:10:57+25:3918:11
Lennart SturessonLinköpings OKej godkänd
Anders SternöOK Roxenej godkänd
Ulf WaldenfjordLinköpings OKej godkänd
Bo AnderssonMatteus SIej start

D75

2 700 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt PetterssonOK Roxen1:03:5223:39
Monica LindgrenLinköpings OKej godkänd

H75

3 500 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Inge SvenssonOK Eken51:3114:43
2Sune LindellOK Hällen54:03+2:3215:26
3Bengt KarlssonLinköpings AIK54:34+3:0315:35
4Erland LingJönköpings OK55:49+4:1815:56
5Sven JonssonOK Roxen57:38+6:0716:28
6Bernt PetterssonOK Kolmården57:55+6:2416:32
7Kjell HagströmLinköpings OK59:48+8:1717:05
8Ellert ThunholmOK Roxen1:00:42+9:1117:20
9Anders JohanssonNyköpings OK1:01:14+9:4317:29
9Alf MattssonOK Kolmården1:01:14+9:4317:29
11Göran HektorLinköpings OK1:04:06+12:3518:18
12Åke TidmanOK Kolmården1:07:22+15:5119:14
13Stig BengtssonMotala AIF OL1:08:20+16:4919:31
14Otto HolmdahlLinköpings OK1:09:24+17:5319:49
15Bertil ArdellOK Roxen1:11:05+19:3420:18
16Bertil EngmanIFK Norrköpings OK1:17:36+26:0522:10
17Arne WallbergOK Eken1:22:16+30:4523:30
18Evert ElgefjordOK Kolmården1:31:11+39:4026:03
Johnny WallingeOK Kolmårdenej start

H80

2 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Holger PerssonOK Eken50:3718:44
2Bo ElmgrenSundbybergs IK1:23:38+33:0130:58
Nils-Erik ÅbergTjällmo-Godegårds OKej godkänd

Inskolning

2 110 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Lova BraamOK Denselnfullföljt
Anna EnbergLinköpings OKfullföljt
Malin GöhlFinspångs SOKfullföljt
Ella JohanssonFinspångs SOKfullföljt
Kajsa JohanssonFinspångs SOKfullföljt
Sanna JosefssonOK Kolmårdenfullföljt
Alvar KempeOK Denselnfullföljt
Alexander LarssonFinspångs SOKfullföljt
Cornelia LarssonFinspångs SOKfullföljt
Sixten LevinssonOK Kolmårdenfullföljt
Hannes PetersonOK Denselnfullföljt
Alfred PetterssonFinspångs SOKfullföljt
Isak StrömbäckOK Denselnfullföljt
Edwin WedinNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Elias WedinNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Estrid VinterhjärtaFinspångs SOKfullföljt
Molly WalleriusGamleby OKej godkänd
Axel AnderssonLinköpings OKej start

U1

2 110 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mille LangerOK Roxen16:307:49
2Arvid TrofastTjällmo-Godegårds OK16:35+0:057:51
3Edvin HalldinKFUM Örebro OK17:16+0:468:10
4Oscar SvenskTjällmo-Godegårds OK17:18+0:488:11
5Emma EngströmFinspångs SOK19:06+2:369:03
6Vincent DahmGOIF Tjalve19:38+3:089:18
7Nora KleinBjörkfors GOIF20:52+4:229:53
8Sofia MelinOK Kolmården22:30+6:0010:39
9Isak LarssonOK Tisaren22:56+6:2610:52
10Alice LevanderLinköpings OK23:47+7:1711:16
11Alice EttlingSkogspojkarnas OK28:22+11:5213:26
12Jennifer NyströmOK Roxen30:01+13:3114:13
13Max HjorthGOIF Tjalve30:39+14:0914:31
14Olof HertinVästerviks OK31:06+14:3614:44
15Karl KullebergaBjörkfors GOIF31:55+15:2515:07
16Ella LindholmTjällmo-Godegårds OK34:10+17:4016:11
Arvid KarlssonTjällmo-Godegårds OKej start
Amalia ÅkerbladLinköpings OKej start

U2

2 090 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Theo ÅrbrinkLinköpings OK19:019:05
2Wilmer KämpeOK Denseln20:39+1:389:52
3Johanna HalldinKFUM Örebro OK20:50+1:499:58
4Ture BergqvistNAIS Orienteringsklubb21:38+2:3710:21
5Johanna LinellFinspångs SOK21:58+2:5710:30
6Josef MalmforsSkogspojkarnas OK23:37+4:3611:17
7Axel GustafssonOK Tylöskog24:57+5:5611:56
8Alva AnderssonLinköpings OK25:16+6:1512:05
9Jimmy JohnssonKlubblös25:40+6:3912:16
10Julia ÅttingLinköpings OK25:53+6:5212:23
11Edit LarssonFinspångs SOK27:05+8:0412:57
12Agnes CarlssonFinspångs SOK27:07+8:0612:58
13Oliver EiderbäckOK Hällen27:08+8:0712:58
14Josefine NilssonFinspångs SOK28:47+9:4613:46
15Pontus ÖstemarFinspångs SOK30:08+11:0714:25
16Nora PeterssonNAIS Orienteringsklubb30:51+11:5014:45
17Elsa PetterssonFinspångs SOK30:55+11:5414:47
18Gustav GranströmNAIS Orienteringsklubb30:59+11:5814:49
19Mattias SamuelssonNAIS Orienteringsklubb31:30+12:2915:04
20Oskar KarlqvistTjällmo-Godegårds OK32:35+13:3415:35
21Alma VinterhjärtaFinspångs SOK36:44+17:4317:34
22Maja BjörnsonKlubblös36:50+17:4917:37
23Wilma BlomstedtFinspångs SOK37:29+18:2817:56
Jonna LinellFinspångs SOKej godkänd

Öppen motion 1

2 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitte AlsenOK Roxen38:1119:05

Öppen motion 2

3 870 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia IvehammarLinköpings OK37:449:45
2David SvenssonFinspångs SOK58:53+21:0915:12

Öppen motion 3

2 570 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alexander IvehammarLinköpings OK23:599:19
2Martin ZackrissonHammarkinds OK28:28+4:2911:04
3Erik KjellgrenHammarkinds OK28:30+4:3111:05
4Maria EngqvistHammarkinds OK28:36+4:3711:07
5Lars BodinKlubblös32:36+8:3712:41
6Pernilla IvehammarLinköpings OK43:01+19:0216:44
7Liselott Anderssonklubblös46:41+22:4218:09
8Boel JonssonOK Denseln48:14+24:1518:46
9Stefan IvehammarLinköpings OK48:15+24:1618:46
10Linda SvenssonFinspångs SOK48:35+24:3618:54
11Anna WerenLinköpings skidklubb50:46+26:4719:45
12Christina SvenssonBjörkfors GOIF58:36+34:3722:48
Frida DahlénLinköpings OKej godkänd

Öppen motion 4

4 640 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon StenbäckNAIS Orienteringsklubb46:5310:06
2Peter StenbäckNAIS Orienteringsklubb46:58+0:0510:07
3Linda AlmgrenOK Kolmården49:50+2:5710:44
4Albin JagestenOK Kolmården52:58+6:0511:24
5Pernilla TunessonSkogspojkarnas OK56:00+9:0712:04

Öppen motion 5

3 740 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna PetterssonOK Denseln44:3411:54
2Marir ErikssonLinköpings OK48:40+4:0613:00
3Ove MöllerLinköpings OK50:46+6:1213:34
4Mats KarlssonGOIF Tjalve52:08+7:3413:56
5Tony EloffTjällmo-Godegårds OK57:23+12:4915:20
6Johan DahmGOIF Tjalve1:00:23+15:4916:08
7Anna-Karin SalovaaraOK Roxen1:00:35+16:0116:11
8Anna KarlqvistTjällmo-Godegårds OK1:02:58+18:2416:50
9Pia ÖstangårdGamleby OK1:09:04+24:3018:28
10Berit EklöfMatteus SI1:10:58+26:2418:58
11Gert KromnérSkogspojkarnas OK1:11:03+26:2918:59
12Kerstin BobergOK Roxen1:11:10+26:3619:01
13Ulla KjellLinköpings OK1:16:37+32:0320:29
14Ulf JohnssonSkogspojkarnas OK1:30:41+46:0724:14
14Maria  JohnssonSkogspojkarnas OK1:30:41+46:0724:14
16Elin KarlssonGOIF Tjalve1:32:07+47:3324:37
Susanne EkmanOK Kolmårdenej godkänd
Federica De MagistrisOK Kolmårdenej godkänd
Sebastian SvenssonFinspångs SOKej godkänd
Lars TomassonLinköpings OKej godkänd

Öppen motion 6

5 860 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn AlmgrenOK Kolmården55:269:27
2David rosenKlubblös56:36+1:109:39
3Kristian NilssonÖstgöta Helikopter SK & IF1:08:20+12:5411:39
4Ove SvenssonKlubblös1:08:56+13:3011:45
5Erik HanssonOK Roxen1:20:26+25:0013:43

Öppen motion 7

2 980 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus HalldinKFUM Örebro OK24:228:10
2Malin HalldinKFUM Örebro OK35:48+11:2612:00
3Erik MalmforsSkogspojkarnas OK37:21+12:5912:32
4Jacob MalmforsSkogspojkarnas OK38:11+13:4912:48
5Bo PetterssonÖstgöta Helikopter SK & IF38:12+13:5012:49
6Jan LindgrenBoxholm-Mjölby OL40:49+16:2713:41
7George EkströmLinköpings OK43:01+18:3914:26
8Lina EttlingSkogspojkarnas OK44:39+20:1714:58
9Ole PedersenLinköpings OK44:50+20:2815:02
10Åsa DetterfeltLinköpings OK44:56+20:3415:04
11Gitte EngströmLinköpings OK46:20+21:5815:32
12Ingvar HalldinOK Tylöskog49:36+25:1416:38
13Mattias BerglundLinköpings OK49:37+25:1516:38
14Emma BrännebyOK Kolmården50:12+25:5016:50
15Gunnel SundbergFinspångs SOK50:52+26:3017:04
16Kristine HjortOK Roxen50:58+26:3617:06
17Åse BraamOK Denseln52:42+28:2017:41
18Arne AnderssonOK Denseln53:31+29:0917:57
19Lina LiljeholmAnkarsrums OK53:59+29:3718:06
20Ulf KristenssonHalmstad OK55:01+30:3918:27
21Rolf JungbarkTjällmo-Godegårds OK57:30+33:0819:17
22Marie HåkanssonOK Kolmården57:34+33:1219:19
23Kurt AnderssonOK Denseln1:00:06+35:4420:10
24Catharina ForsénOK Denseln1:00:10+35:4820:11
25Lars-Åke KullbergBjörkfors GOIF1:01:51+37:2920:45
26Maria LangerOK Roxen1:04:51+40:2921:45
27Monika LundqvistSkogspojkarnas OK1:05:55+41:3322:07
28Jan-Åke AnderssonOK Denseln1:06:58+42:3622:28
29Jeanette BoströmOK Tylöskog1:07:24+43:0222:37
30Per FröbergGOIF Tjalve1:13:50+49:2824:46
31Anna HertinVästerviks OK1:13:51+49:2924:46
32Anna FröbergOK Roxen1:16:47+52:2525:45
Fredrik MalmforsSkogspojkarnas OKej godkänd
Nils-Göran KämpeOK Denselnej godkänd

Öppen motion 8

4 430 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David ModigOK Denseln36:178:11
2Rikard ErikssonTjällmo-Godegårds OK38:08+1:518:36
3Jonas ÅkerdahlSundsvalls OK42:03+5:469:29
4Clas KärrströmÖstgöta Helikopter SK & IF42:56+6:399:41
5Roger JohanssonOK Vargen49:48+13:3111:14
6Peter DahlénLinköpings OK51:09+14:5211:32
7Mattias NilssonBjörkfors GOIF52:18+16:0111:48
8Bo MagnussonKFUM Örebro OK53:54+17:3712:10
9Agneta GrönlundKatrineholms OK55:13+18:5612:27
10Stephan SvenssonLinköpings OK55:49+19:3212:35
11Mikael LangerOK Roxen56:57+20:4012:51
12Jan KaleredOK Denseln57:25+21:0812:57
13Maria RostLinköpings OK58:38+22:2113:14
14Moa GranstedtIK Hakarpspojkarna58:52+22:3513:17
15Mats GranstedtIK Hakarpspojkarna58:55+22:3813:17
16Magnus JohanssonOK Kolmården59:17+23:0013:22
17Hans PetterssonLinköpings SK1:00:53+24:3613:44
18Anders KjellLinköpings OK1:01:29+25:1213:52
19Olle AnderssonOK Kolmården1:02:44+26:2714:09
20Jan-Anders GredeskogTjällmo-Godegårds OK1:04:20+28:0314:31
21Annica MagnussonKFUM Örebro OK1:08:24+32:0715:26
22Conny NordvaldHällestads OK1:08:53+32:3615:32
23Eva EngmanOK Denseln1:10:00+33:4315:48
24Per O MagnussonLinköpings OK1:10:25+34:0815:53
25Emil BruhnBoxholm-Mjölby OL1:13:27+37:1016:34
26Bo FrisbergOK Roxen1:13:34+37:1716:36
27Johan JylltorpLinköpings OK1:14:21+38:0416:46
28Martin HochwallnerLinköpings OK1:18:23+42:0617:41
29Jörgen HjortOK Roxen1:30:53+54:3620:30
30Lars SonnertKlubblös1:35:50+59:3321:37
Kennet LindqvistOK Kolmårdenej godkänd

Öppen motion 9

7 540 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik SköldLinköpings OK53:527:08
2Mattias ZachrissonOK Roxen59:02+5:107:49
3Johan PerssonHagaby GOIF1:00:28+6:368:01
4Stefan WittmanKlubblös1:03:23+9:318:24
5Gunnar MelinOK Kolmården1:06:05+12:138:45
6Stefan EngströmLinköpings OK1:09:11+15:199:10
7Per HåstlundAlmby IK1:09:56+16:049:16
8Claes AnderssonKlubblös1:12:32+18:409:37
9Jonny KarlssonOK Denseln1:13:15+19:239:42
10Hans EgefalkHagaby GOIF1:13:58+20:069:48
11Jan JohanssonBjörkfors GOIF1:15:25+21:3310:00
12Arne NilssonNyköpings OK1:15:29+21:3710:00
13Erik BacktemanLinköpings OK1:21:15+27:2310:46
14Tommy ErikssonGOIF Tjalve1:21:41+27:4910:50
15Carl GranströmNAIS Orienteringsklubb1:25:19+31:2711:18
16Åsa GranströmNAIS Orienteringsklubb1:43:16+49:2413:41
17Niklas EnlundGamleby OK1:49:34+55:4214:31
18Sami NerbergKlubblös2:06:20+1:12:2816:45

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser