Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Bohuslän-Dal

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Bohuslän-Dal
Arrangörsorganisation: Ljungskile FK
Datum: söndag 30 augusti 2015

D21

3 560 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida BakkmanIFK Lidingö SOK28:588:08
2Malin SandUddevalla OK29:02+0:048:09
3Moa GustafssonUddevalla OK30:51+1:538:39
4Linnea GustafssonUddevalla OK34:03+5:059:33
5Malin WidénUddevalla OK35:24+6:269:56
6Linda ErikssonOK Skärmen37:48+8:5010:37
7Siri HansenUddevalla OK40:13+11:1511:17
8Tsz Ying YuMetropolitan Orienteering Club42:04+13:0611:48
9Maria ErikssonEds SK42:07+13:0911:49
10Hanna KarlssonStenungsunds OK42:44+13:4612:00
11Alicia FribergIstrums SK44:18+15:2012:26
12Frida StrömgårdUddevalla OK45:05+16:0712:39
13Klara WasseniusUddevalla OK56:15+27:1715:48
Tone WigemyrNorgeej start
Johanna ErikssonÅmåls OKej start
Elise EgsethNorgeej start
Kamilla OlaussenNorgeej start
Ida Marie Naess BjörgulNorgeej start
Mari FastingNorgeej start
Heidi BagstevoldNorgeej start

H21

4 110 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olav LundanesNorge23:025:36
2Magne DaehliNorge24:49+1:476:02
3Björn EkebergNorge24:54+1:526:03
4Hans Gunnar OmdalNorge26:36+3:346:28
5Fredrik BakkmanIFK Lidingö SOK28:19+5:176:53
6Torbjörn AlmegiusStenungsunds OK31:10+8:087:34
7Axel WasseniusUddevalla OK32:40+9:387:56
8Magnus ArvidssonBrattås CK32:58+9:568:01
9Mattias JohanssonStångenäs AIS33:10+10:088:04
10Jonas SandUddevalla OK33:11+10:098:04
11Jonatan LarssonUddevalla OK34:48+11:468:28
12KyongSa RiNydalens SK39:17+16:159:33
13Per KällvikÅmåls OK40:21+17:199:49
14Jonas EkströmGöteborg-Majorna OK40:26+17:249:50
15Christoffer OlssonUddevalla OK42:22+19:2010:18
16Kin Wai LeeOK Södertörn43:43+20:4110:38
17Yau Chung, Ivan ChiuHKOXCC44:12+21:1010:45
18Harald HenrikssonJärla Orientering46:13+23:1111:14
19Yeung Kwok KeungHKOXCC49:20+26:1812:00
20Olof CarlsonTolered-Utby Ol-klubb1:00:15+37:1314:39
Ulrik OlssonBrattås CKej godkänd
Oscar GustafssonIdefjordens SKej start
Martin VisterNorgeej start
Albin LilljeqvistStigsökarnaej start
Torgeir NörbechNorgeej start
Gaute Hallan SteiwerNorgeej start
Öystein Kvaal ÖsterböNorgeej start
Björn SchilobolskiÅmåls OKej start
Håkon Jarvis WestergårdNorgeej start
Carl Godager KaasNorgeej start

D20

3 060 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria LundStenungsunds OK52:5517:17

D18

3 060 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe SteindahlStenungsunds OK41:2913:33

H18

3 520 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim OlssonBrattås CK27:037:41
2Anton BernevingOK Gipen27:54+0:517:55
3Axel HalvarssonOK Kroppefjäll28:20+1:178:02
4Emil KarlssonKvillebyns SK31:39+4:368:59
5Aron HugosonKvillebyns SK32:01+4:589:05
6Martin LundStenungsunds OK34:45+7:429:52
7Joel KarlssonKvillebyns SK36:22+9:1910:19
8Linus OlssonOK Gipen37:24+10:2110:37
9Eric CarlssonKvillebyns SK45:05+18:0212:48

D16

2 810 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erika Källvik LeufvénÅmåls OK21:187:34
2Johanna Källvik LeufvénÅmåls OK22:38+1:208:03
3Sofia JohanssonOK Skärmen24:07+2:498:34

H16

2 850 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik LundStenungsunds OK27:439:43
2Oskar CarlssonKvillebyns SK31:01+3:1810:52
Anton WöhrerStigsökarnaej start

D14

2 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba LindOK Skärmen20:189:31
2Clara JohanssonOK Skärmen20:19+0:019:32
3Hanna OlssonBrattås CK23:29+3:1111:01
4Matilda RenlundStigsökarna26:14+5:5612:18

H14

2 230 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak OlssonStigsökarna16:477:31
2Arvid AronssonOK Kroppefjäll17:45+0:587:57
3Samuel ErikssonEds SK19:04+2:178:33
4William WasseniusUddevalla OK19:37+2:508:47

D12

1 460 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida JohanssonOK Skärmen17:4912:12
2Emilia SandinOK Skärmen29:05+11:1619:55
Matilda WöhrerStigsökarnaej start

H12

1 860 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Willy FjällborgStenungsunds OK14:137:38
2Arvid EkströmStenungsunds OK14:53+0:408:00
3Axel BrönnestamOK Gipen19:39+5:2610:33
4Johan LundStenungsunds OK21:03+6:5011:19
5David HermanssonÅmåls OK23:23+9:1012:34
6Philip LarssonEds SK29:11+14:5815:41
7Isak AhlbomOK Skärmen34:07+19:5418:20

D10

1 740 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felicia SandinOK Skärmen16:469:38
2Malva ArvidssonBrattås CK18:30+1:4410:37
3Elsa DrottzOK Skärmen21:58+5:1212:37
4Filippa GlueOK Skärmen24:57+8:1114:20

H10

1 810 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfred DrottzOK Skärmen20:3311:21
2Eric KarlssonStigsökarna37:27+16:5420:41
Anton ArvidssonBrattås CKej start

D35

3 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa EngelkeOK Gipen37:5612:23
2Anna LarssonOK Gipen50:21+12:2516:27
3Inger-Lise EriksenEds SK53:50+15:5417:35

D40

3 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Carin SteindahlStenungsunds OK58:0016:28

H40

3 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan LindénUddevalla OK35:149:48
2Fredrik LilljeqvistStigsökarna38:35+3:2110:44

D45

3 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena ErikssonEds SK37:2510:37
2Christina PetterssonStigsökarna47:04+9:3913:22
3Annelie JohanssonOK Skärmen48:12+10:4713:41
4Kristina LindOK Skärmen1:22:58+45:3323:34

H45

3 560 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy JohanssonStångenäs AIS30:598:42
2Tomas HermanssonÅmåls OK31:52+0:538:57
3Anders PetterssonStigsökarna33:53+2:549:31
4Robert WieslanderOK Skärmen39:37+8:3811:07
5Thomas BergstrandBrattås CK44:43+13:4412:33
Johan LilljeqvistStigsökarnaej start
Henrik JonssonStenungsunds OKej start

D50

2 650 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Heli MarjomaaStigsökarna25:269:35
2Anita DavalliusUddevalla IS25:58+0:329:47
2Agneta ErikssonUddevalla OK25:58+0:329:47
4Christina HalvarssonOK Kroppefjäll27:27+2:0110:21
5Nina BejbomUddevalla OK30:36+5:1011:32
6Mona OlssonBrattås CK34:37+9:1113:03
Christina LiljeqvistStenungsunds OKej start

H50

3 560 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joachim FribergIstrums SK31:168:46
2Mats HallstenOK Skärmen33:15+1:599:20
3Karl ErikssonUddevalla OK39:57+8:4111:13
4Mats LindströmOK Skärmen41:58+10:4211:47
5Bengt ZetterbergOK Skärmen44:19+13:0312:26
6Hans LindgrenOK Skogshjortarna46:58+15:4213:11
7Graham KempGöteborg-Majorna OK55:37+24:2115:37
Mikael JohanssonOK Skärmenej godkänd

D55

2 650 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina BirathStenungsunds OK27:0110:11
2Kerstin BurmanKvillebyns SK32:13+5:1212:09
3Eva KarlssonUddevalla OK33:10+6:0912:30
4Maria ErikssonÅmåls OK34:40+7:3913:04
5Birgit HanssonHerrestads AIF36:21+9:2013:43
6Märit GustafssonEds SK37:29+10:2814:08
7Kerstin Haugen LundStenungsunds OK45:04+18:0317:00

H55

3 520 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten GustafssonEds SK27:327:49
2Örjan WängdahlOK Gipen32:01+4:299:05
3Jan HanssonStenungsunds OK33:41+6:099:34
4Carl-Göran StrutsEds SK34:05+6:339:40
5Christer ErikssonÅmåls OK36:39+9:0710:24
6Göran AndreassonOK Kroppefjäll37:13+9:4110:34
7Tomas NilssonOK Gipen39:58+12:2611:21
8Arne LundStenungsunds OK41:20+13:4811:44
9Börje PålssonUddevalla IS45:46+18:1413:00
10Mats HugosonKvillebyns SK45:58+18:2613:03
11Leung Lam FreddyAkin1:00:38+33:0617:13
12Martin CarlsonTolered-Utby Ol-klubb1:05:19+37:4718:33
Lasse JohanssonEds SKej godkänd
Lars ElfvingOK Gipenej start

D60

2 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monika MathiassonOK Skogsmunken23:259:55
2Britt KarlssonStenungsunds OK39:46+16:2116:51
3Catherine DawsonGafanhori43:51+20:2618:34
4Yvonne GalborgenEds SK47:55+24:3020:18

H60

3 300 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Urban LarssonOK Gipen31:029:24
2Arvid GalborgenEds SK33:55+2:5310:16
3Yngve NilssonOK Gipen34:58+3:5610:35
4Dan WidercrantzOK Skärmen36:18+5:1611:00
5Janne ErikssonEds SK36:43+5:4111:07
6Reine SpetzStenungsunds OK37:48+6:4611:27
7Börje SundbergOK Gipen38:11+7:0911:34
8Odd OlssonUddevalla OK41:00+9:5812:25
9Roalh KlevelandKvillebyns SK41:03+10:0112:26
10Roland MattssonOK Skärmen42:06+11:0412:45
11Hans-Erik RingströmHåby IF42:44+11:4212:56
Gunnar BejbomUddevalla OKutgått
Anders ErikssonOK Gipenej start

D65

2 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnel TurpeinenKvillebyns SK26:0111:01
2Marion HallstenUddevalla OK32:27+6:2613:45
3Lillemor GunnarssonOK Gipen42:49+16:4818:08
4Kristina NilssonOK Skärmen48:05+22:0420:22

H65

3 300 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats KarlssonStenungsunds OK32:149:46
2Per-Arne KällénUddevalla OK33:08+0:5410:02
3Lennart HermanssonStångenäs AIS37:49+5:3511:27
4Olof KarlssonUddevalla OK40:12+7:5812:10
5Roy DawsonGafanhori40:37+8:2312:18
6Conny JidetoftStångenäs AIS41:23+9:0912:32
7Jan-Erik PålssonUddevalla IS42:00+9:4612:43
8Allan WikströmStångenäs AIS48:20+16:0614:38
9Knut NilssonOK Skärmen48:45+16:3114:46
10Johnny KarlssonUddevalla OK52:00+19:4615:45
11Erland SvenssonKvillebyns SK1:05:55+33:4119:58

H70

2 980 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune SandbergUddevalla OK30:0210:04
2Oskar JohanssonStångenäs AIS31:13+1:1110:28
3Lars LjungbergTrollhättans SOK32:14+2:1210:48
4Mårten SvenssonOK Gipen33:29+3:2711:14
5Bengt-Olof JohanssonStångenäs AIS33:54+3:5211:22
6Nils-Erik GunnarssonOK Gipen43:36+13:3414:37
7Jan HellstrandÅmåls OK49:30+19:2816:36
Svein BakkenStigsökarnautgått

D75

2 080 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe NymanUddevalla IS40:0519:16
2Gro BakkenStigsökarna43:27+3:2220:53

H75

2 980 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matts MattssonOK Gipen41:3713:57
2Gunnar PerssonSvanesunds GIF49:27+7:5016:35
3Atte HeikkiläOK Gipen57:15+15:3819:12
4Gunnar LarssonUddevalla IS58:51+17:1419:44
Harry AnderssonOK Kullingshofej start

Inskolning

1 350 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Selma EngelkeIFK Göteborgfullföljt
Tage EngelkeOK Gipenfullföljt
Ebba ForsengLjungskile FKfullföljt
Elsa ForsengLjungskile FKfullföljt

U1

1 610 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar KarlssonStigsökarna20:1912:37
2Rebecka ErikssonOK Skärmen20:48+0:2912:55
3Hilma EkströmStenungsunds OK22:37+2:1814:02
4My Oliva SjunnessonKungälvs OK22:55+2:3614:14
5Noah OlssonStigsökarna23:27+3:0814:33
6Jessica ErikssonOK Skärmen41:55+21:3626:02
7Patricia ErikssonOK Skärmen42:01+21:4226:05
Alicia PetterssonStigsökarnaej start

U2

1 740 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar OlssonUddevalla OK17:2510:00
2Wilhelm OlssonStigsökarna20:29+3:0411:46
3Alva ZakariassonUddevalla OK21:34+4:0912:23
4Hugo ZakariassonUddevalla OK21:40+4:1512:27
5 Melker;Sjunnesson;Kungälvs OK22:12+4:4712:45
6Samuel LundbergLjungskile FK27:39+10:1415:53
7Lukas PetterssonStigsökarna33:51+16:2619:27
8Tor LindenUddevalla OK38:52+21:2722:20
9Rasmus LindenUddevalla OK40:16+22:5123:08
10Måns LindenUddevalla OK40:20+22:5523:10

Öppen motion 4

1 460 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland OlofssonStigsökarna22:2015:17
2Gunilla BernevingOK Gipen22:48+0:2815:36
3Birgit LjungOK Gipen23:06+0:4615:49
4Maria AnderssonKvillebyns SK24:05+1:4516:29
5Gustav CarlssonKvillebyns SK24:17+1:5716:37
6Inger LindKvillebyns SK25:04+2:4417:10
7Bibbi GustavssonOK Gipen26:33+4:1318:11
8Hillevi LindKvillebyns SK33:11+10:5122:43
9Marie Louise RenlundStigsökarna42:37+20:1729:11

Öppen motion 5

2 850 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Sofie KarlssonOK Skogsmunken35:3812:30
2Fanny LilljeqvistStigsökarna49:07+13:2917:14
3Åsa WängdahlOK Gipen49:21+13:4317:18
4Klas SkogOK Gipen54:11+18:3319:00
5Monika DrottzOK Skärmen55:29+19:5119:28
6Markus JanssonÅmåls OK56:20+20:4219:45
7Liv LindOK Skärmen1:24:38+49:0029:41
Erwin WöhrerStigsökarnaej start
Eva WöhrerStigsökarnaej start

Öppen motion 8

3 590 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas ZakariassonUddevalla OK29:558:20
2Daniel OlssonUddevalla OK32:28+2:339:02
3Torbjörn AronssonGöteborg-Majorna OK36:13+6:1810:05
4Håkan FlingmarkUddevalla OK37:58+8:0310:34
5Per BladLjungskile FK42:40+12:4511:53
6Staffan OlssonStigsökarna43:22+13:2712:04
7Jan UhrbergBrattås CK50:35+20:4014:05
8Anneli GordonStigsökarna55:46+25:5115:32

Öppen motion 1

1 810 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katarina UhrbergBrattås CK25:0913:53

Öppen motion 7

2 980 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika LeufvénÅmåls OK34:4011:37
2Åsa Jarhag HåkanssonUddevalla OK36:55+2:1512:23
3Jenny EkströmStenungsunds OK38:43+4:0312:59
4Peter LarssonTrollhättans SOK45:46+11:0615:21
5Ture ErikssonEds SK48:29+13:4916:16
6Per ZakariassonUddevalla OK48:58+14:1816:25
7Jenny OlssonStigsökarna51:11+16:3117:10
8Rune PetterssonFrämmestads IK52:38+17:5817:39
9Reine KarlssonUddevalla IS53:41+19:0118:00
10Lennart FagerlundUddevalla OK58:54+24:1419:45
11Anna-Karin ChristianssonTrollhättans SK1:03:43+29:0321:22

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser