Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Ångermanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Ångermanland
Arrangörsorganisation: Örnsköldsviks OK
Datum: söndag 16 augusti 2015

D21

4 230 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristin HylanderNyköpings OK40:239:32
2Helena ForsbergSkogslöparna42:40+2:1710:05
3Malin AnderssonOK Nolaskogsarna44:37+4:1410:32
4Karin ArvidssonSkogslöparna49:59+9:3611:48
5Elina MikaelssonOK Nolaskogsarna52:43+12:2012:27
6Åsa OtterbjörkUmeå OK52:55+12:3212:30
7Kristin AnderOK Landehof1:01:10+20:4714:27

H21

4 740 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludvig ÅhlundOK Nolaskogsarna31:546:43
2Börje PaulerSkogslöparna33:21+1:277:02
3Stefan SjölundSkogslöparna35:47+3:537:32
4Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna37:28+5:347:54
5Torbjörn EngbergHärnösands OK39:32+7:388:20
6Jonas ByströmSkogslöparna39:42+7:488:22
7Jon AnderssonIFK Umeå41:36+9:428:46
8Erik MagnussonOK Nolaskogsarna43:37+11:439:12
9Oskar ForsbergSkogslöparna43:57+12:039:16
10Jan JohanssonIFK Umeå47:06+15:129:56
11Arvid StrandbergSkogslöparna1:13:38+41:4415:32

H18

3 760 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik HanssonHärnösands OK41:4511:06
2Emanuel NäslundSkogslöparna43:24+1:3911:32
3Jesper VikmanOK Nolaskogsarna43:40+1:5511:36
4Joel SjödinOK Nipan1:37:14+55:2925:51

D16

3 420 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja PeterssonOK Nolaskogsarna42:5012:31
2Emma VibergSkogslöparna58:38+15:4817:08
3Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna1:04:30+21:4018:51
4Evelina SöderlundSkogslöparna1:05:46+22:5619:13
Beatrice SöderlindÖrnsköldsviks OKej godkänd

H16

3 420 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Benjamin NäslundSkogslöparna33:109:41
2Hugo ErikssonHusums IF OK38:11+5:0111:09
3Isac ErikssonOK Nolaskogsarna42:30+9:2012:25
4Erik KärrlanderUmedalens IF1:09:28+36:1820:18

D14

2 950 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin EdströmHärnösands OK34:4911:48
2Smilla SandströmHärnösands OK34:57+0:0811:50
3Tilde EngbergHärnösands OK35:48+0:5912:08
4Emelie VibergSkogslöparna43:03+8:1414:35
5Vega KjellssonSidensjö IK44:19+9:3015:01
6Adelina SöderlindSidensjö IK44:22+9:3315:02
7Amelie JosefssonSkogslöparna48:11+13:2216:20
8Ida WickbergOK Nolaskogsarna54:10+19:2118:21
9Hanna Edlund JönssonSkogslöparna1:05:14+30:2522:06

H14

2 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin HägglundOK Nolaskogsarna34:4511:46
2Seth BorglundHärnösands OK37:32+2:4712:43
3Laban NordinOK Nolaskogsarna38:11+3:2612:56
4Gustaf HägglundOK Nolaskogsarna41:04+6:1913:55
5William StrandlundOK Nipan42:11+7:2614:17
6Anton BrännströmÖrnsköldsviks OK43:36+8:5114:46
7Sixten NorbergÖrnsköldsviks OK53:36+18:5118:10
8Elis SjödinOK Nipan56:40+21:5519:12

D12

2 220 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nora WesterlundOK Nolaskogsarna24:2811:01
2Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna30:30+6:0213:44
3Nora EngströmOK Nolaskogsarna30:55+6:2713:55
4Nova AnundborgSidensjö IK31:55+7:2714:22
5Sarah BorglundHärnösands OK39:09+14:4117:38
6Elin NäslundOK Nolaskogsarna40:47+16:1918:22
7Isabelle HellgrenÖrnsköldsviks OK43:52+19:2419:45
8Daga KjellssonSidensjö IK45:09+20:4120:20
9Ylva ThorénÖrnsköldsviks OK59:50+35:2226:57
Hanny EdströmHärnösands OKej start

H12

2 220 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus DahlbergOK Nolaskogsarna29:5313:27
2Marcus NilssonSkogslöparna33:54+4:0115:16
3Erik ByströmOK Nolaskogsarna34:34+4:4115:34
4Jonatan HälldalSkogslöparna34:53+5:0015:42
5Elias SöderlundSkogslöparna42:05+12:1218:57
6Filip NordströmSkogslöparna42:43+12:5019:14
7Isak AbrahamssonSkogslöparna46:20+16:2720:52

D10

1 920 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna29:2015:16
2Liv PaulerSkogslöparna30:31+1:1115:53
3Alice RytterstedtSkogslöparna33:30+4:1017:26
4Frida HägglundOK Nolaskogsarna35:29+6:0918:28
5Signe ForsbergSkogslöparna36:31+7:1119:01
6Theia AnundborgSidensjö IK37:07+7:4719:19
7Clara NordströmSkogslöparna43:08+13:4822:27
8Emma ForsgrenOK Nolaskogsarna47:00+17:4024:28
9Vilja NorbergÖrnsköldsviks OK48:46+19:2625:23
10Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK1:17:11+47:5140:11
11Nikki AhlqvistÖrnsköldsviks OK1:21:17+51:5742:20

H10

1 920 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liam HälldalSkogslöparna21:1411:03
2Nils EngbergHärnösands OK22:55+1:4111:56
3Sixten PerssonSkogslöparna25:20+4:0613:11
4Titan AnundborgSidensjö IK29:59+8:4515:36
5Martin NilssonSkogslöparna33:26+12:1217:24
6Victor VikmanOK Nolaskogsarna54:15+33:0128:15
7Albert StrandlundOK Nipan1:03:01+41:4732:49
Viktor ÖhmanSkogslöparnaej godkänd

D35

3 280 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin PerssonSkogslöparna40:3812:23
2Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna45:25+4:4713:50
3Monika WesterlundOK Nolaskogsarna46:58+6:2014:19
4Marina LåglandSkogslöparna54:16+13:3816:32
5Louise WoxlinSkogslöparna57:52+17:1417:38
6Christina JosefssonSkogslöparna1:10:56+30:1821:37
Susanna EdströmHärnösands OKej start

H35

4 230 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristofer WesterSkogslöparna40:009:27
2Jens WestinSkogslöparna43:48+3:4810:21
3Daniel KnutssonSkogslöparna46:53+6:5311:05
4Janis BrokersUmeå OK51:24+11:2412:09
5Mattias PerssonSkogslöparna53:11+13:1112:34
6Jonas HälldalSkogslöparna56:01+16:0113:14
7Björn ByströmOK Nolaskogsarna58:00+18:0013:42

D45

2 930 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne RantakokkoOK Nipan58:5520:06
Anette AnderssonOK Nolaskogsarnaej godkänd
Victoria KarlssonSkogslöparnaej start

H45

3 760 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan NäslundOK Nolaskogsarna31:298:22
2Clas EngströmOK Nolaskogsarna39:35+8:0610:31
3Anders MannelqvistOK Nolaskogsarna39:36+8:0710:31
4Anders FriesUmeå OK40:54+9:2510:52
5Erik BorglundHärnösands OK42:11+10:4211:13
6Per Inge SundellOK Branten46:00+14:3112:14
7Johan WiknerHögåkers OK46:30+15:0112:22
8Per-Johan JosefssonSkogslöparna48:20+16:5112:51
9Per EdströmHärnösands OK49:29+18:0013:09
10Per HanssonHärnösands OK52:57+21:2814:04
Sören PeterssonOK Nolaskogsarnaej godkänd
Christer MikaelssonHusums IF OKej godkänd
Jan ÅhlundOK Nolaskogsarnaej godkänd
Stefan KärrlanderUmedalens IFej start

D55

2 930 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agneta LindbergSkogslöparna42:3914:33
2Inger EdinSidensjö IK44:38+1:5915:13
3Birgitta StrandbergSkogslöparna47:12+4:3316:06
4Anna NieminenOK Nipan52:23+9:4417:52
5Marita WiknerHögåkers OK53:58+11:1918:25
6Ulla Britt SundinSkogslöparna1:00:15+17:3620:33
Agnetha FredrikssonKramfors-Alliansenej godkänd

H55

3 280 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna31:189:32
2Leif StrandbergSkogslöparna41:55+10:3712:46
3Jörgen EdinSidensjö IK42:50+11:3213:03
4Mats SandewallUmeå OK44:07+12:4913:27
5Lennart StrandbergSkogslöparna46:21+15:0314:07
6Tjelvar OtterbjörkUmeå OK48:26+17:0814:45
7Leif SellingHärnösands OK1:01:30+30:1218:45
8Mats LarssonSkogslöparna1:01:43+30:2518:48
9Ingmar AnderssonOK Nolaskogsarna1:05:20+34:0219:55

D65

2 270 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carin NordinSkogslöparna48:4821:29
2Anne-Marie ByströmSidensjö IK1:05:28+16:4028:50

H65

2 930 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran HällströmOK Nipan36:4212:31
2Lennart VedinOK Branten47:41+10:5916:16
3Per SundinSkogslöparna47:55+11:1316:21
4Bertil NordinSkogslöparna57:45+21:0319:42

H70

2 930 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åke BöleniusOK Branten49:1016:46
2Sören PetterssonOK Nipan51:23+2:1317:32
3Kalle JonssonOK Nolaskogsarna55:34+6:2418:57
4Christer SilfvernagelHärnösands OK58:24+9:1419:55
Torsten VestmanOK Nolaskogsarnaej godkänd

H75

2 930 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten ErikssonOK Branten55:5319:04
2Lars LindKramfors-Alliansen1:09:48+13:5523:49
Birger ByströmSidensjö IKej godkänd

Inskolning

1 620 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Isabell AhlqvistÖrnsköldsviks OKfullföljt
Isaac AllbergHärnösands OKfullföljt
Emma, ByströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Felicia FärmSidensjö IKfullföljt
Sixten KjellqvistSidensjö IKfullföljt
Märta MannelqvistOK Nolaskogsarnafullföljt
Ture MannelqvistOK Nolaskogsarnafullföljt
Elof NorbergÖrnsköldsviks OKfullföljt
Delisia NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Julina NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Milea NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Stina PerssonSkogslöparnafullföljt
Björn StrandlundOK Nipanfullföljt
Elsa WoxlinSkogslöparnafullföljt
Alfons BrännströmÖrnsköldsviks OKej godkänd

U1

1 620 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida PaulerSkogslöparna27:4517:07
2Tindra RytterstedtSkogslöparna32:59+5:1420:21
3Hanna WoxlinSkogslöparna36:42+8:5722:39
4Ella NordströmSkogslöparna37:23+9:3823:04
5Edvin WesterSkogslöparna39:47+12:0224:33
6Ture ForsbergSkogslöparna41:26+13:4125:34

U2

1 920 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel ByströmOK Nolaskogsarna30:2215:48
2Eskil EngbergHärnösands OK30:40+0:1815:58

Öppen motion 3

2 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders NäslundOK Nolaskogsarna43:0919:26
2Michael AnundborgSidensjö IK44:30+1:2120:02
3Iza AnundborgSidensjö IK44:45+1:3620:09
4Inger BruneSkogslöparna1:10:27+27:1831:44
5Camilla AnderssonOK Nolaskogsarna1:22:24+39:1537:07
Irene VestmanOK Nolaskogsarnaej godkänd

Öppen motion 5

2 950 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger GrönlundOK Nolaskogsarna36:2212:19
2Nina NilssonSkogslöparna37:01+0:3912:32
3Lucas StrandlundOK Nipan40:10+3:4813:36
4Johanna StrandlundOK Nipan42:55+6:3314:32
5Sara ErikssonHusums IF OK43:25+7:0314:43
6Sven Eric JunebergKubbe-Norrflärke IF56:03+19:4119:00
7Marie BorglundHärnösands OK57:02+20:4019:20
8Adelina AllbergHärnösands OK57:07+20:4519:21
9Mona BlombergSkogslöparna1:09:57+33:3523:42
10Lina KjellqvistSidensjö IK1:23:53+47:3128:26
Gerd BerglundHögåkers OKej godkänd

Öppen motion 7

2 930 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna33:4011:29
2Annika GrönlundOK Nolaskogsarna45:04+11:2415:22
3Eilert EdinSidensjö IK46:35+12:5515:53
4Linus LindbergSkogslöparna46:58+13:1816:01
5Per BengtssonSidensjö IK47:04+13:2416:03
6Åsa HägglundOK Nolaskogsarna56:03+22:2319:07
7Mikael NilssonSkogslöparna59:11+25:3120:11
8Kurt AnderssonEnebybergs IF1:00:14+26:3420:33
9Hans NordströmSkogslöparna1:04:54+31:1422:09
Åke BerglundHögåkers OKej godkänd

Öppen motion 8

4 230 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias AllbergHärnösands OK42:3410:03
2Karin BoströmJärfälla OK46:51+4:1711:04
3Hans-Erik CarlborgIFK Umeå50:51+8:1712:01
4Gudrun WegelandOK Nolaskogsarna1:05:19+22:4515:26
Susanne KallianySu Schöckl OLej godkänd
Rainer KallianySu Schöckl OLej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser