Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Morokulien 2-dagars, etapp 2, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Morokulien 2-dagars
Arrangörsorganisationer: OK Hierne / Åmotfors OK
Datum: lördag 4 juli 2015 - söndag 5 juli 2015

Etapp 1, medelEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)

D21

7 030 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Therese HaareKonnerud IL1:02:238:52
2Ingvild SkjærstadLøten o-lag1:10:19+7:5610:00
3Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK1:10:25+8:0210:00
4Maria ErikssonVästvärmlands OK1:10:26+8:0310:01
5Johanna KindlundOK Tyr1:13:28+11:0510:27
6Marie PetterssonOK Djerf1:15:19+12:5610:42
7Maria BrodinFossum IF1:21:49+19:2611:38
8Elin ErikssonVästvärmlands OK1:26:32+24:0912:18
Susanne ErikssonOK Milanej godkänd
Stina GranefeltOK Tyrej start

H21

9 060 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per EklöfOK Milan1:08:497:35
2Trond KortnerØstmarka OK1:09:48+0:597:42
3Jim Øystein NybråtenIL Tyrving1:10:20+1:317:45
4Fredrik NormanLeksands OK1:11:50+3:017:55
5Nils EdvardssonJärfälla OK1:12:04+3:157:57
6Erik HaareKonnerud IL1:12:50+4:018:02
7Andreas UllerKils OK1:13:20+4:318:05
8Erik SundbergStora Tuna OK1:20:02+11:138:50
9Sören KindlundOK Tyr1:21:56+13:079:02
10Erik FernlundSäterbygdens OK1:24:31+15:429:19
11Magnus NordströmKils OK1:26:45+17:569:34
12Fredrik SteneboAttunda OK1:39:49+31:0011:01
13Erik RåbergOK Tyr1:42:21+33:3211:17
14Erik JakobsenOK Moss1:50:11+41:2212:09
Matthew SpeakeLillomarka OLej start
Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Lars ÅkermanMalungs OK Skogsmårdarnaej start

D21 Kort

3 930 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma TarandiIFK Lidingö SOK40:2010:15
2Karin FedjeFrölunda OL41:04+0:4410:26
3Kristin JanssonVästvärmlands OK43:50+3:3011:09
4Heidi VogtØstmarka OK57:39+17:1914:40
Johanna ErikssonÅmåls OKej start
Cassie TrewinIL Tyrvingej start

H21 Kort

6 430 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans Olof AmblieIFK Lidingö SOK50:307:51
2Magnus JonssonVästvärmlands OK1:08:11+17:4110:36
3Tobias BeckiusLinköpings OK1:28:30+38:0013:45
4Fredrik WassermeyerSkarpnäcks OL1:32:23+41:5314:22

D17-20

4 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fanny AsketunOK Roxen46:449:32
2Elin Ransjö ZanderOK Tyr47:35+0:519:42
3Märta Ransjö ZanderOK Tyr49:15+2:3110:03
4Sofia JohanssonOK Alehof1:03:03+16:1912:52

H17-20

7 030 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tom CampbellLustens OK54:507:47
2Jesper AlfredssonOK Tyr59:23+4:338:26
3Oskar JohanssonVästvärmlands OK1:07:37+12:479:37
4Marcus BeckiusOK Tyr1:14:21+19:3110:34
5Tor-Arve Bjørnstad StrandRaumar Orientering1:26:34+31:4412:18
Aron Laurell HåkanssonKungälvs OKej start

D16

3 960 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda GustafssonOK Tyr41:0110:21
2Tove JohanssonOK Alehof1:03:16+22:1515:58
3Selma KristiansenOK Moss1:05:17+24:1616:29
4Charlotte EideGjø-Vard OL1:12:24+31:2318:16
Elin BlomkvistOK Tyrej start

H16

5 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar EdvardssonJärfälla OK42:277:51
2Lukas OlmKils OK43:54+1:278:07
3Jonathan UllerKils OK59:50+17:2311:04

D14

3 730 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karoline BjørnerødOK Moss43:5411:46
2Hanna KolbergVästvärmlands OK46:42+2:4812:31
3Ingrid StakeVästvärmlands OK53:06+9:1214:14
4Matilda RenlundStigsökarna1:03:17+19:2316:57
5Elise StørenBø OL1:03:39+19:4517:03
6Sofia EdvardssonJärfälla OK1:16:38+32:4420:32

H14

3 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik JohanssonOK Alehof52:5914:12
2Henrik Åserud SørensenOdal OL55:03+2:0414:45
Grunde IsaksætreGrue ILej start

D12

2 670 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cornelia KindlundOK Tyr30:2711:24
2Rebecka WestlundKils OK33:35+3:0812:34
3Frida Hovgaard EisvangOK Moss43:28+13:0116:16
4Märtha StakeVästvärmlands OK51:45+21:1819:22

H12

2 670 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus SteneboAttunda OK22:268:24
2Alfred BjørnerødOK Moss26:29+4:039:55
3Adam ThybergVästvärmlands OK41:55+19:2915:41
4Gustaf ThybergVästvärmlands OK1:01:59+39:3323:12
Anton UllerKils OKej godkänd

D10

1 760 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara PetterssonÅmåls OK26:0214:47

H10

1 760 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob BaierTolered-Utby Ol-klubb17:359:59
2Ragnar LandeEidskog OL19:04+1:2910:50
3Fredrik WestlundKils OK29:34+11:5916:47

D40

4 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristin JohanssonVästvärmlands OK47:469:44
2Maria EdvardssonJärfälla OK1:13:28+25:4214:59
Madeleine LundkvistFalköpings AIK OKej start

H40

7 030 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn BeckiusVästerås SOK1:02:228:52
2Mats KarlfeldtSävedalens AIK1:10:45+8:2310:03
3Henning Bratland CarlsenOK Moss1:13:17+10:5510:25
4Jonas UllerKils OK1:18:48+16:2611:12
5Vegar KristiansenOK Moss2:10:43+1:08:2118:35
Jörgen AurénIK Vikings OKej godkänd

D40 Kort

3 040 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marina ThybergVästvärmlands OK41:1313:33
2Annika JohanssonOK Alehof1:11:05+29:5223:22

H40 Kort

3 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter PetterssonÅmåls OK39:0111:43
2Martin SkytterenGrue IL42:47+3:4612:50
3Per-Martin SvärdIK Vikings OK1:04:00+24:5919:13
Trond FrøvollOdal OLej start
Fredrik LilljeqvistStigsökarnaej start

D45

3 960 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie AlfredssonOK Tyr40:5210:19
2Lena GrandinOK Linné43:46+2:5411:03
3Ylva OlmKils OK44:35+3:4311:15
4Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL47:44+6:5212:03
5Karin SteneboAttunda OK48:19+7:2712:12
6Hanne NarvestadHalden SK48:31+7:3912:15
7Suzy LarssonOK Skogshjortarna51:32+10:4013:00
8Laila  HerlyngGrue IL53:56+13:0413:37
9Christina LånghKFUM Örebro OK1:15:18+34:2619:00

H45

6 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roar HaugHadeland OL56:438:50
2Arnt Oluf EideGjø-Vard OL1:02:30+5:479:45
3Örjan BeckiusOK Tyr1:06:28+9:4510:22
4Bjørn Gaute HerlyngGrue IL1:08:42+11:5910:43
5Øyvind StørenBø OL1:10:59+14:1611:04
6Anders WestlundKils OK1:19:57+23:1412:28
Anders PetterssonStigsökarnaej godkänd
Niklas EngvallVästvärmlands OKej start

D50

3 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mari HernandezOL Toten-Troll30:179:10
2Lotta RansjöOK Tyr33:31+3:1410:09
3Vanja StaffOL Toten-Troll36:28+6:1111:03
4Ida EngenRaumar Orientering38:57+8:4011:48
5Ann-Sofie HultsvedOK Tyr56:12+25:5517:01
6Annika HallénTrollhättans SOK57:09+26:5217:19
Radka KühnelTrollhättans SOKej godkänd

H50

5 740 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tore BjørnerødOK Moss45:057:51
2Anders JonssonIK Vikings OK53:38+8:339:20
3Jörgen HallénTrollhättans SOK55:32+10:279:40
4Kjell EinarssonOK Skogshjortarna59:50+14:4510:25
5Thomas ÖstlundVästvärmlands OK1:01:41+16:3610:44
6Nils Harald StaffOL Toten-Troll1:03:30+18:2511:03
7Frode ØdegårdstuenSnertingdal IF Orientering1:05:32+20:2711:25
8Magnus WideFrölunda OL1:06:20+21:1511:33
9Lars AnderssonOK Tyr1:10:21+25:1612:15
10Hans KööhlerTrollhättans SOK1:12:07+27:0212:33
11Hans-Olof PerssonOK Alehof1:28:23+43:1815:23
12Björn EngströmLustens OK1:30:02+44:5715:41
13Börje PerssonOK Alehof1:50:13+1:05:0819:12
Ulf NyströmTrollhättans SOKej godkänd
Lars JohanssonKarlsbyhedens IKej start
Dan KarlssonIK Vikings OKej start

D55

3 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marianne Rud SkjærstadLøten o-lag35:1910:42
2Anne SørumRingsaker OK39:29+4:1011:57
3Wenche BjørnstadRingsaker OK39:51+4:3212:04
4Maria ErikssonÅmåls OK39:55+4:3612:05
5Marit AxelssonVästvärmlands OK45:25+10:0613:45
6Barbro Falck-YtterGjø-Vard OL50:04+14:4515:10

H55

5 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bjørn SolbergseterAustmarka IL48:098:55
2Tord JanssonVästvärmlands OK52:13+4:049:40
3Karl Aasmund ErøyOK Moss55:06+6:5710:12
4Tor StrandRaumar Orientering59:20+11:1110:59
5Kay Håvard NyhusBrandval/Kongsvinger OK1:01:36+13:2711:24
6Christer ErikssonÅmåls OK1:07:25+19:1612:29
7Bjarte LindstadOL Toten-Troll1:10:01+21:5212:57
8Anders AlamaaIK Vikings OK1:21:31+33:2215:05
Kjell Magne NordviGrue ILej start

D60

2 970 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK31:5710:45
2Emma Grete HaareKonnerud IL33:37+1:4011:19
3Gunilla BrinkmanOK Älgen43:35+11:3814:40
4Eva HöijeOK Ravinen48:45+16:4816:24
5Yvonne GalborgenEds SK53:58+22:0118:10
6Bente Tangen WikstrømRingsaker OK1:11:41+39:4424:08

H60

4 900 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt SvedjebySkattkärrs SOK45:059:12
2Terje WikstrømRingsaker OK45:56+0:519:22
3Arnfinn PedersenGjø-Vard OL46:13+1:089:25
4Roar LøvtjernetBrandval/Kongsvinger OK46:48+1:439:33
5Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna46:52+1:479:33
6Rolf ErikssonVästvärmlands OK51:28+6:2310:30
7Per OsenVestre Akers Skiklub52:06+7:0110:37
8Rolf AnderssonVästvärmlands OK57:24+12:1911:42
9Mats HastadFellingsbro GOIF58:15+13:1011:53
10Arvid GalborgenEds SK1:00:03+14:5812:15
11Jan SveenRaumar Orientering1:16:22+31:1715:35
12Roar SætabergetLunderseter IL1:29:33+44:2818:16
Bjørn SteinbekkenOdal OLej start
Trond SyversenOK Østej start
Ronnie ErikssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Stein MyhreNydalens SKej start

H65

3 960 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Børre BørresenBrandval/Kongsvinger OK39:239:56
2Stein NordviElverum OK43:16+3:5310:55
3Åke GustavssonOK Älgen43:34+4:1111:00
4Jørgen Münster-SwendsenSøllerød OK44:49+5:2611:19
5Per FredrikssonOK Skogshjortarna46:47+7:2411:48
6Thorbjörn NilssonVästvärmlands OK51:21+11:5812:58
7Hans Lyder HaareKonnerud IL53:48+14:2513:35
Hans A. TingvoldRaufoss I.L. Orienteringej start

D70

2 180 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mariann NilssonLustens OK38:3817:43
2Barbro VallinKungälvs OK42:29+3:5119:29
3Torunn FrøvollIF Sturla1:01:09+22:3128:03
Elise JevanordRingsaker OKej start

H70

3 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans PerssonOK Älgen36:2811:03
2Jan FogelbergVästvärmlands OK36:32+0:0411:04
3Lennart HöijeOK Ravinen39:39+3:1112:00
4Sven-Arne NilssonVästvärmlands OK40:52+4:2412:23
5Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad43:48+7:2013:16
6Lennart MattssonLustens OK44:09+7:4113:22
7Reidar BjørnstadGrue IL46:23+9:5514:03
8Hans StordalOL Tønsberg og Omegn51:24+14:5615:34
9Johnny EriksenGrue IL55:29+19:0116:48
10Kjell BrinkmanOK Älgen57:02+20:3417:16
11Thorolf TrolsrudBotne Skiklubb Orientering1:11:27+34:5921:39
12Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad1:13:50+37:2222:22
Tormod SætherØstmarka OKej godkänd
Hans Petter JevanordRingsaker OKej start
Terje ThrondsenNittedal OLej start

H75

2 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Willy JohansenRingsaker OK39:3813:20
2Kåre ØstgårdOL Vallset/Stange41:17+1:3913:54
3Bjørn  GunnerødAsker SK48:22+8:4416:17
Elling FrøvollIF Sturlaej godkänd

H80

2 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils JanssonSkattkärrs SOK33:4713:30
2Melvin NilssonLustens OK37:09+3:2214:51
3John LarssonVästvärmlands OK1:10:13+36:2628:05
4Göran BarremyrOK Fryksdalen1:19:18+45:3131:43
Valter AlamaaIK Vikings OKej godkänd

D17C

3 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona Elisabeth ØstvangØstmarka OK44:4812:59
Else Bogstad StordalOL Tønsberg og Omegnej godkänd

H17C

3 450 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjetil JacobsenHamar OK38:2111:06
2John TangenHamar OK41:14+2:5311:57
3Lars Danielsen HolenMarkane O-lag57:09+18:4816:33
4Bjorn NordvikKolbotn & Skimt OL57:28+19:0716:39
5Dan-Olof JohanssonOK Alehof1:18:49+40:2822:50
Svein Tore G. NarvestadHalden SKej godkänd
Martin Hovgaard EisvangOK Mossej godkänd

Inskolning

1 380 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Alexander GullbrandsenEidskog OLfullföljt
Emil JohanssonVästvärmlands OKfullföljt
Amund Kortner VogtØstmarka OKfullföljt
Brage KristiansenOK Mossfullföljt
Asbjørn LandeEidskog OLfullföljt
Sara-Sofie Larsen SimonsenOK Öslfullföljt
Amalie ØstvangØstmarka OKfullföljt
Nora ØstvangØstmarka OKfullföljt
Liv Renate SävikKlubblösej start
Lukas TarandiIFK Lidingö SOKej start

U1

1 380 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina UllerKils OK14:2710:28
2Lydia StakeVästvärmlands OK17:14+2:4712:29
3Emil SkytterenGrue IL21:55+7:2815:52
4Elias JosefssonVästvärmlands OK22:22+7:5516:12
5Tilda KindlundOK Tyr24:39+10:1217:51
6Knut Egil Sjønneng SjøenOdal OL26:42+12:1519:20
7Tiril Amalie SundeKlubblös30:10+15:4321:51
Petter Kristoffer HusåsOdal OLej start

U2

1 760 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabella BaierTolered-Utby Ol-klubb19:4711:14
2Elis LundkvistFalköpings AIK OK20:49+1:0211:49
3Albin LundkvistFalköpings AIK OK23:59+4:1213:37
4Anders Hovgaard EisvangOK Moss24:08+4:2113:42
5Maja JosefssonVästvärmlands OK28:30+8:4316:11
6Jørgen Brenna LoennechenBrandval/Kongsvinger OK32:11+12:2418:17
7Emma Aune JakobsenOK Moss32:18+12:3118:21
8Alexander FedjeFrölunda OL32:30+12:4318:27
9Silje G. NarvestadHalden SK37:06+17:1921:04
10Lukas PetterssonStigsökarna45:18+25:3125:44
11Alicia PetterssonStigsökarna47:34+27:4727:01

D13-16C

2 690 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid Bratland TjernshaugenOK Moss39:4514:46
2Emilie StørenBø OL49:55+10:1018:33
Caroline EideGjø-Vard OLej godkänd

H13-16C

2 690 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars G. NarvestadHalden SK35:2013:08
2Adam KristiansenOK Moss37:17+1:5713:51
3Emil Bjørnstad StrandRaumar Orientering38:58+3:3814:29

Öppen motion 1

1 730 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eirik Skytteren-FurubergGrue IL17:169:58
2Vilde Skytteren-FurubergGrue IL30:59+13:4317:54
3Daniel EngenRaumar Ol31:37+14:2118:16
4Sigrun SkytterenGrue IL33:41+16:2519:28
Tina BjørnstadRaumar Orienteringej godkänd
Petter HusåsOdal OLej godkänd

Öppen motion 3

2 370 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Markus JanssonÅmåls OK25:3110:45
2Janne ErikssonEds SK27:28+1:5711:35
3Nina MagnussonÅmåls OK31:01+5:3013:05
4Hans-Magnus GalborgenEds SK32:48+7:1713:50
5Lars ThybergVästvärmlands OK39:28+13:5716:39
6Lene BlienLunderseter IL44:07+18:3618:36
7Jenny GalborgenEds SK46:01+20:3019:24
8Merethe OlsenKlubblös50:00+24:2921:05
9Karin Wallén BeckiusVästerås SOK50:28+24:5721:17
10Kristina NyströmTrollhättans SOK50:42+25:1121:23
11Tor SimonsenOK Øst57:33+32:0224:16
12Berit DalheimLunderseter IL1:19:13+53:4233:25
Pia RagnmarkOK Skogshjortarnaej godkänd
Eva K JohanssonKungälvs OKej godkänd
Marianne Granum HelsvigKonnerud ILej start

Öppen motion 5

3 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sondre SkytterenGrue IL51:1814:07
2Egil Solberseteraustmarka57:45+6:2715:54
3Tina WestlundKils OK59:07+7:4916:17
4Håkan HåkanssonKungälvs OK1:09:12+17:5419:03
Peter SjögrenIK Vikings OKej start

Öppen motion 7

2 880 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eirik HaugenRingsaker OK31:3210:56
2Jens-Henrik SimonsenOK Øst36:22+4:5012:37
3Jan GustafssonOK Tyr36:40+5:0812:43
4Greg CampbellLustens OK36:48+5:1612:46
5Astrid BjørnerødOK Moss37:34+6:0213:02
6Anna UllerKils OK38:25+6:5313:20
7Björn NilssonOK Fryksdalen1:06:14+34:4222:59
8Lars BroströmDegerfors OK1:09:25+37:5324:06
9Ane Eline HerlyngGrue IL1:30:25+58:5331:23
David KindlundOK Tyrej godkänd
Odd Egil FrognerOL Tønsberg og Omegnej godkänd
Julie LandeEidskog OLej start

Öppen motion 8

4 170 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Knut EngenRaumar Orientering44:2310:38
2Bjørn Olav BergsløkkenGrue IL53:06+8:4312:44
3Frank SandbergKlubblös1:04:39+20:1615:30
4Per PettersonOK Djerf1:10:11+25:4816:49
5Linda EngenRaumar Orientering1:13:18+28:5517:34
6Johan GustafssonOK Tyr1:18:25+34:0218:48
7Tommy SkårbØRaumar Orientering1:27:25+43:0220:57
Ulf GrandinOK Linnéej godkänd
Anders JohanssonVästvärmlands OKej godkänd
Grethe BergersenEidskog OLej start

Öppen motion 9

7 010 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bjørn SævikKlubblös1:27:4912:31
2Håkan AhlquistOK Tyr1:36:29+8:4013:45

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser