Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för NOKs nationella

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: NOKs nationella
Arrangörsorganisation: Norbergs OK
Datum: lördag 12 september 2015

D21

4 070 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karolina HøjsgaardDomnarvets GOIF27:556:51
2Emma JohanssonDomnarvets GOIF32:44+4:498:02
3Anna ZetterbergVästerås SOK32:46+4:518:03
4Sara JohanssonDomnarvets GOIF33:08+5:138:08
5Elin EkIFK Moras OK33:11+5:168:09
6Cecilia EinarssonVästerås SOK34:30+6:358:28
7Annika ÖstmanDomnarvets GOIF34:40+6:458:31
8Annika IvarssonLinköpings OK34:56+7:018:34
8Hanna BrusSnättringe SK34:56+7:018:34
10Lena BirkebaekStora Tuna OK35:26+7:318:42
11Emma Pihl SkoogOK Linné35:31+7:368:43
12Malin WelénKöping-Kolsva OK35:42+7:478:46
13Elin DahlinDomnarvets GOIF35:51+7:568:48
14Marie-Louise KaipeOK Kåre36:12+8:178:53
15Johanna LarssonKöping-Kolsva OK36:27+8:328:57
16Anna HaglundLeksands OK36:37+8:428:59
17Annika RidellIF Thor40:50+12:5510:01
18Beatrice KöhlerSäterbygdens OK44:13+16:1810:51
19Marika HagelbergOK Kåre45:17+17:2211:07
20Anna BirkestålKöping-Kolsva OK46:24+18:2911:24
21Aino LeijonAvesta OK49:06+21:1112:03
22Lenka KlimplovaOK Kåre49:55+22:0012:15
23Linnea BorgLinköpings OK55:00+27:0513:30
24Erica HellgrenOK Älvsjö-Örby58:00+30:0514:15
Hanna KlarSäterbygdens OKej godkänd
Hanna BarkegrenStora Tuna OKej start

H21

4 650 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats TroengOK Linné26:575:47
2Simon HedlundÄrla IF28:08+1:116:03
3Erik FernlundSäterbygdens OK28:11+1:146:03
4Greger TyskLeksands OK29:12+2:156:16
5Johan SundénVästerås SOK29:45+2:486:23
6Johan AhlströmVästerås SOK31:13+4:166:42
7Isak JakobssonOK Kåre33:01+6:047:06
8Thomas HøjsgaardDomnarvets GOIF33:12+6:157:08
8Johan PerssonHagaby GOIF33:12+6:157:08
10Anders NordahlOK Kåre33:14+6:177:08
11Stefan BjurstedtSurahammars SOK33:21+6:247:10
12Oskar KarlssonAvesta OK34:22+7:257:23
13Göran AnlindOK Kåre35:18+8:217:35
14Viktor LundénAvesta OK35:42+8:457:40
15U Tomas LöfgrenStora Tuna OK36:04+9:077:45
16Oskar JacobsonOK Milan36:07+9:107:46
17Johan CelanderKöping-Kolsva OK36:25+9:287:49
18Kristian BirathSurahammars SOK39:45+12:488:32
19Dmitri PotchepkoOK Kåre41:42+14:458:58
20Emil ThalinForsa OK42:44+15:479:11
21Erik GohdeDalaportens OL44:22+17:259:32
22Henrik BrusSävedalens AIK57:59+31:0212:28
23Johan BlixtAvesta OK1:00:52+33:5513:05

H18

4 070 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon ÖsterlundVästerås SOK39:079:36
2Dan ÖsterlundVästerås SOK58:12+19:0514:17
3Daniel CarlgrenSala OK1:30:25+51:1822:12
Alexander AlnessLånghundra IFej start

D16

2 970 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olivia FröbergOK Roxen33:0111:07
2Hanna SundströmVästerås SOK39:52+6:5113:25
Cornelia LundénAvesta OKej start

H16

3 560 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel AnderssonNorbergs OK1:03:2617:49

D14

2 580 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara SjöströmVästerås SOK19:157:27
2Tilda ÖstbergStora Tuna OK22:00+2:458:31
3Malin BierfeldtÄrla IF24:21+5:069:26
4Lovisa WigertzLånghundra IF25:37+6:229:55
5Ebba LindellIF Thor27:11+7:5610:32
6Iris van LoenhoutOK Hedströmmen27:25+8:1010:37
7Alva RyttherVästerbergslagens OL27:34+8:1910:41
8Ida LarssonVästerås SOK30:10+10:5511:41
9Amanda HallVästerås SOK30:51+11:3611:57
10Klara JohanssonVästvärmlands OK33:43+14:2813:04
11Sigrid FröbergOK Roxen40:09+20:5415:33
12Hanna ErikssonNorbergs OK41:21+22:0616:01
13Alma SandVästerbergslagens OL44:31+25:1617:15
14My BlixtAvesta OK57:44+38:2922:22
15Jasmine TindervikSurahammars SOK1:19:13+59:5830:42
Emma EliassonDomnarvets GOIFej start
Emilia BrangefältVästerås SOKej start
Lisa VogtVästerbergslagens OLej start

H14

2 580 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas NäslundVästerås SOK18:367:12
2Edvin WiklundOK Enen20:05+1:297:47
3Henrik PetrisiVästerbergslagens OL20:08+1:327:48
4Jonas CarlssonStora Tuna OK20:17+1:417:51
5Kalle SjöströmVästerås SOK21:00+2:248:08
6Markus ÖsterlundVästerås SOK22:35+3:598:45
7Samuel StålnäbbKvarnsvedens GOIF OK25:06+6:309:43
8Gustav GöranssonArboga OK26:30+7:5410:16
9Henry SvensVästerbergslagens OL26:37+8:0110:18
10Emil AhlströmVästerås SOK26:47+8:1110:22
11Casper VånsjöArboga OK28:53+10:1711:11
12Oscar ThornellSurahammars SOK30:47+12:1111:55
13Filip BäckArboga OK30:50+12:1411:57
14Erik NilssonDalaportens OL58:44+40:0822:45

D12

2 500 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa BirkebækStora Tuna OK19:237:45
2Kristin HerberthsonLinköpings OK21:30+2:078:36
3Maja AhlströmVästerås SOK24:18+4:559:43
4Karolina AnderssonDalaportens OL26:03+6:4010:25
5Alma WallmanVästerbergslagens OL27:42+8:1911:04
6Lina HällstenStora Tuna OK28:19+8:5611:19
7Saga MattssonDalaportens OL29:37+10:1411:50
8Frida AnderssonNorbergs OK31:17+11:5412:30
9Kajsa HallVästerås SOK31:35+12:1212:38
10Linnea FridolfssonStora Tuna OK31:43+12:2012:41
11Cajsa VånsjöArboga OK33:12+13:4913:16
12Nora HändigOK Hedströmmen33:19+13:5613:19
13Tilde BlixtAvesta OK39:48+20:2515:55
14Klara SöderlundAvesta OK55:01+35:3822:00
Stina NilssonDalaportens OLej godkänd
Lovisa MasesStora Tuna OKej start
Jonna LindbladOK Djerfej start
Malin BorgLinköpings OKej start

H12

2 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lucas AhlströmVästerås SOK21:288:35
2Elias Jeb BergrothVästerås SOK24:19+2:519:43
3Elmer ÖgrenKarlsbyhedens IK24:39+3:119:51
4Jakob CarlssonStora Tuna OK24:40+3:129:52
5Ludvig BylundFagersta OK25:51+4:2310:20
6Eric BäckArboga OK31:28+10:0012:35
7Elliot AhlströmDalaportens OL33:24+11:5613:21
8Anders AnderssonOK Hedströmmen44:40+23:1217:52
9Malte EnbomOK Hedströmmen1:29:11+1:07:4335:40
Rasmus LindbergAvesta OKej godkänd
Kalle VogtVästerbergslagens OLej start
William VuorinenEskilstuna OLej start
Marcus NordvallDomnarvets GOIFej start
Edvin BerggrenFagersta OKej start
Albin ÅkerströmVästerås SOKej start

D12 Kort

2 310 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida WilhelmssonOK Hedströmmen30:0012:59
2Emelie EngvallSala OK30:50+0:5013:20
3Ella WilhelmssonOK Hedströmmen32:56+2:5614:15
4Frida GunérusSurahammars SOK40:51+10:5117:41

D10

2 310 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa KaipeOK Kåre15:106:33
2Signe ÖgrenKarlsbyhedens IK18:03+2:537:48
3Maja EliassonDomnarvets GOIF18:33+3:238:01
4Julia AnderssonEskilstuna OL18:54+3:448:10
5Hanna ÖstbergStora Tuna OK20:10+5:008:43
6Elsa GustafssonOK Tylöskog21:14+6:049:11
7Julia Hagelberg NordahlOK Kåre21:16+6:069:12
8Pauline HaglundIFK Hedemora OK21:20+6:109:14
9Ella FridolfssonStora Tuna OK22:20+7:109:40
10Nora Cedeberg LöwgrenStora Tuna OK23:44+8:3410:16
11Amanda BäckArboga OK26:38+11:2811:31
12Elsa NilssonDalaportens OL27:40+12:3011:58
13Lovisa BylundFagersta OK32:13+17:0313:56
Julia NordvallDomnarvets GOIFej start

H10

2 310 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik PalmVästerås SOK17:167:28
2Olle WallmanVästerbergslagens OL17:42+0:267:39
3Elias HällstenStora Tuna OK19:44+2:288:32
4Viggo IngwersenOK Enen22:19+5:039:39
5Arvid JonforsenHallstahammars OK22:32+5:169:45
6Kalle AnderssonOK Hedströmmen25:26+8:1011:00
7Edwin AsplundSurahammars SOK26:37+9:2111:31
8Jonatan VånsjöArboga OK27:30+10:1411:54
9Melker ThornellSurahammars SOK28:23+11:0712:17
10Nils JohanssonVästvärmlands OK29:22+12:0612:42
11Robin BergrothVästerås SOK35:41+18:2515:26
12Nils SkymbergKFUM Örebro OK44:16+27:0019:09

D35

3 490 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma ÖstbergStora Tuna OK31:158:57
2Marie EnbergVästerbergslagens OL1:06:32+35:1719:03

D40

3 260 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna NygårdVästerås SOK31:319:40
2Karin LindellIF Thor33:41+2:1010:19
3Jenny ÖgrenKarlsbyhedens IK33:56+2:2510:24
4Malena AhlströmVästerås SOK36:30+4:5911:11
5Anna HallVästerås SOK36:52+5:2111:18
6Kristin RamsellLeksands OK40:53+9:2212:32
7Sussie BjörklundKvarnsvedens GOIF OK46:24+14:5314:13
Pia BirkebækStora Tuna OKej start

H40

4 350 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pär HöökIFK Moras OK29:426:49
2Jonas OlssonOK Roxen30:56+1:147:06
3Magnus ThornellSurahammars SOK32:11+2:297:23
4Tommy JohanssonVästvärmlands OK33:29+3:477:41
5Fredrik N. JanssonVästerbergslagens OL34:42+5:007:58
6Andreas OlssonOK Linné36:02+6:208:17
7Niklas ErikssonVästerbergslagens OL37:17+7:358:34
8Mikael AnderssonEskilstuna OL40:28+10:469:18
9Marcus JohnssonAvesta OK40:38+10:569:20
Niklas SöderlundAvesta OKej godkänd
Fredrik ÖstbergStora Tuna OKej start
Lars NordvallDomnarvets GOIFej start

D45

3 060 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika SundströmVästerås SOK28:059:10
2Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK30:09+2:049:51
3Therese ForsKvarnsvedens GOIF OK31:11+3:0610:11
4Stina NordahlDomnarvets GOIF31:45+3:4010:22
5Eva-Lotta LöfgrenStora Tuna OK35:28+7:2311:35
6Anna LundSurahammars SOK38:42+10:3712:38
7Anna-Karin LövgrenAvesta OK41:54+13:4913:41
8Maria StrömbergAvesta OK43:41+15:3614:16
9Catarina LarssonVästerås SOK43:53+15:4814:20
10Lotta BorgLinköpings OK51:14+23:0916:44
11Karin ÅkermanVästerås SOK53:52+25:4717:36

H45

4 070 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola JernströmAvesta OK28:096:54
2Robert PalmVästerås SOK28:19+0:106:57
3Lars ÖgrenKarlsbyhedens IK28:30+0:217:00
4Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK28:42+0:337:03
5Per WintherVästerbergslagens OL29:53+1:447:20
6Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK31:17+3:087:41
7Johan JakobssonLånghundra IF31:47+3:387:48
8Håkan OlofssonÄrla IF35:46+7:378:47
9Martin PerssonOK Kåre36:53+8:449:03
10Anders LöwgrenOK Milan40:28+12:199:56
11Joakim AhlströmVästerås SOK44:47+16:3811:00
12Thomas AnderssonDalaportens OL46:00+17:5111:18
Johan EngvallSala OKej godkänd
Anders MasesStora Tuna OKej start
Michael PalmOK Triangelnej start
Magnus LarssonVästerås SOKej start
Petter RanefallIF Thorej start
Per NordahlDomnarvets GOIFej start

D50

2 820 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona BierfeldtÄrla IF25:138:56
2Hillevi ErikssonOK Linné26:18+1:059:19
3Maria BergfältDomnarvets GOIF27:26+2:139:43
4Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog28:11+2:589:59
5Ragnhild SvensVästerbergslagens OL29:34+4:2110:29
6Anki GustafssonSäterbygdens OK29:44+4:3110:32
7Marie LarssonKöping-Kolsva OK32:08+6:5511:23
8Dorothe SpillmannIF Thor33:19+8:0611:48
9Elisabeth WestmanVästerås SOK33:42+8:2911:57
10Helena HolmbergKöping-Kolsva OK36:14+11:0112:50
11Katarina SundqvistOK Kåre37:46+12:3313:23
12Ann-Louise HjorthArboga OK40:45+15:3214:27
13Ingela AlnessLånghundra IF42:41+17:2815:08
14Anita KlarSäterbygdens OK44:02+18:4915:36
15Eva LångStora Tuna OK45:06+19:5315:59
16Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL46:36+21:2316:31
17Annette WigertzLånghundra IF1:04:05+38:5222:43

H50

3 490 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan LundOK Linné24:417:04
2Jonas LångStora Tuna OK27:46+3:057:57
3Kalle ÖstgrenOK Kåre30:00+5:198:35
4Magnus BacklundSäterbygdens OK30:24+5:438:42
5Thomas PetterssonSträngnäs-Malmby OL31:22+6:418:59
6Henrik HallorLindebygdens OK33:28+8:479:35
7Robert ÖstlundSäterbygdens OK33:54+9:139:42
8Anders S NybergSäterbygdens OK35:14+10:3310:05
9Anders RoothVästerås SOK35:23+10:4210:08
10Rikard BorgLinköpings OK36:12+11:3110:22
11Peter KraftSala OK37:40+12:5910:47
12Mats BerghIFK Moras OK37:46+13:0510:49
13Tomas SundqvistOK Kåre37:49+13:0810:50
14Hans WestmanVästerås SOK39:36+14:5511:20
15Sven WigertzLånghundra IF41:08+16:2711:47
16Lars SkymbergKFUM Örebro OK41:45+17:0411:57
17David SöderströmSala OK47:32+22:5113:37
18Erik BengtssonSala OK49:21+24:4014:08
19Peter HändigOK Hedströmmen55:05+30:2415:46
20Lars LundénAvesta OK1:04:20+39:3918:26
Tomas ForsKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Mikael DavidssonVästerås SOKej godkänd
Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Anders JönssonOK Triangelnej start

D55

2 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LarssonSala OK25:118:55
2Annika DavidssonVästerås SOK28:32+3:2110:07
3Sussie BjörkmanDalaportens OL29:57+4:4610:37

H55

3 260 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan NybergAvesta OK21:266:34
2Tommy HolmérVäsby OK23:49+2:237:18
3Tryggve OttossonVästerbergslagens OL24:32+3:067:31
4Kjell KlarSäterbygdens OK26:25+4:598:06
5Jan-Olof BjörklundBjursås OK26:49+5:238:13
6Per-Olov SjöströmVästerås SOK27:03+5:378:17
7Roland NotstamArboga OK27:04+5:388:18
8Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF28:11+6:458:38
9Lars PerssonHagaby GOIF28:16+6:508:40
10Jan-Olov BergmanVästerås SOK28:47+7:218:49
11Mats BirkestålKöping-Kolsva OK29:42+8:169:06
12Håkan TrollvadSurahammars SOK30:33+9:079:22
13Anders HaglundLeksands OK30:42+9:169:25
14Stefan GustafssonOK Hällen32:10+10:449:52
15Björn JakobssonTäby OK32:25+10:599:56
16Gunnar JonssonHallstahammars OK39:17+17:5112:03
17Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK40:28+19:0212:24
18Christer SegerquistGävle OK41:24+19:5812:41
19Leif GustafssonSäterbygdens OK50:55+29:2915:37
Svante LindgrenKorsnäs IF OKej start

D60

2 580 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena JanssonArboga OK28:2811:02
2Anna-Karin JohanssonVandrarringen29:31+1:0311:26
3Bibi SilvemarkDalaportens OL30:39+2:1111:52
4Annika NorströmHallstahammars OK37:15+8:4714:26
5Lena JakobssonVästerås SOK38:41+10:1314:59
6Catharina EkmanVästerås SOK39:02+10:3415:07
7Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF41:06+12:3815:55
8Annica Lindell LangVästerbergslagens OL41:18+12:5016:00
9Tanja-Birgit SöderströmSala OK41:41+13:1316:09
10Solweig PalmAvesta OK42:50+14:2216:36
Yvonne HelanderOrnäs IKej godkänd

H60

3 260 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thom SandvikAvesta OK25:487:54
2Lars JakobssonVästerås SOK27:59+2:118:35
3Sten-Åke HolmbergSala OK28:13+2:258:39
4Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK28:52+3:048:51
5Torbjörn OttossonStora Tuna OK29:04+3:168:54
6Anders SilvemarkDalaportens OL29:23+3:359:00
7Gunnar MunkteliusSurahammars SOK29:46+3:589:07
8Hans-Erik SkalbergVästerås SOK30:47+4:599:26
9Kjell JanssonLånghundra IF31:28+5:409:39
10Lars Erik HermanssonOK Linné32:15+6:279:53
11Rolf KullaValbo AIF32:41+6:5310:01
12Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK33:11+7:2310:10
13Leo JohanssonVandrarringen33:12+7:2410:11
14Mats LiljaOK Enen34:28+8:4010:34
15Hans-Erik LangVästerbergslagens OL35:09+9:2110:46
16Reinhold LenneboIF Thor36:38+10:5011:14
17Kenneth PerssonIFK Hedemora OK36:49+11:0111:17
18Leif VadmanKöping-Kolsva OK37:03+11:1511:21
19Sven-Erik LevinTierps SOK38:40+12:5211:51
20Peder WickströmArboga OK38:56+13:0811:56
21Bengt HanssonSäterbygdens OK46:02+20:1414:07
Pär ForsströmStjärnorps SKej godkänd

D65

1 870 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt Linnéa ErikssonSala OK19:4910:35
2Gun-Inger SahlbergLånghundra IF22:36+2:4712:05
3Agneta Pihl SkoogEnköpings AIF24:28+4:3913:05
4Lena WahssAvesta OK24:53+5:0413:18
5Maud MossbergOK Järnbärarna26:12+6:2314:00
6Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL26:22+6:3314:05
7Margareta LöfqvistVästerås SOK26:24+6:3514:07
8Marianne SellgrenSigtuna OK48:31+28:4225:56
Lena HedmanHallstahammars OKej godkänd
Gun JanssonSala OKej start

H65

3 060 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer SandhOK Roxen24:578:09
2Magnus SäverosNilivaara IS27:11+2:148:53
3Hans AurellGävle OK27:52+2:559:06
4Hasse ÅbergValbo AIF28:30+3:339:18
5Stig LandstorpOK Tor28:43+3:469:23
6Hans KäckDalaportens OL29:11+4:149:32
7Claes NidebornStora Tuna OK29:38+4:419:41
8Tommy LundqvistBjursås OK31:14+6:1710:12
9Kenneth JanssonSala OK31:26+6:2910:16
10Leif MathisenEskilstuna OL31:35+6:3810:19
11Olle GranathSurahammars SOK31:46+6:4910:22
12Per-Erik WåhlbergOK Linné31:57+7:0010:26
13Bernt LöfkvistBjursås OK33:28+8:3110:56
14Henry WestmanSala OK33:46+8:4911:02
15Roland BergSäterbygdens OK33:52+8:5511:04
16Lennart VessbergAvesta OK34:41+9:4411:20
17Lars Erik OrvendalHeby AIF34:44+9:4711:21
18Harry EnbergVästerbergslagens OL35:12+10:1511:30
19Kurt Håkan AnderssonOK Tor35:15+10:1811:31
20Bernt ÅströmVästerås SOK35:56+10:5911:44
21Tommy HöglundLånghundra IF37:01+12:0412:05
22Östen ErikssonAvesta OK37:31+12:3412:15
23Alf HelanderOrnäs IK38:29+13:3212:34
24Christer HellströmStora Tuna OK42:52+17:5514:00
25Ulf SkogtjärnOK Linné43:07+18:1014:05
26Anders EdlingOK Linné46:02+21:0515:02
27Yngve PerssonTierps SOK47:54+22:5715:39
Nils-Erik ErikssonSala OKej start

D70

1 510 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inga JohanssonNyköpings OK16:0810:41
2Britt-Marie SjöbergOK Tor21:12+5:0414:02
3Eva KjellmanVandrarringen23:01+6:5315:14
4Ethel NordLindebygdens OK25:17+9:0916:44
5Margareta LöfkvistBjursås OK26:31+10:2317:33
6Anita JohanssonOK Tor28:04+11:5618:35
7Irma BjärudVästerbergslagens OL36:37+20:2924:14
8Liz PorteousVästerås SOK54:38+38:3036:10
Siv StamSäterbygdens OKej godkänd
Ing-Marie MozéliusStora Tuna OKej godkänd
Ingrid JanssonSäterbygdens OKej start

H70

2 820 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK25:038:52
2Anders SellgrenSigtuna OK25:49+0:469:09
3Elis ÅbergStorviks IF26:17+1:149:19
4Håkan RystedtStora Tuna OK27:00+1:579:34
5Jan JohanssonIFK Hedemora OK27:21+2:189:41
6Olle JohanssonIFK Hedemora OK27:24+2:219:42
7Hans GruddStora Tuna OK29:02+3:5910:17
8Håkan MossbergOK Järnbärarna29:27+4:2410:26
9Sven PihlEnköpings AIF30:12+5:0910:42
10Leif ErikssonHeby AIF30:29+5:2610:48
11Tryggve OttossonKorsnäs IF OK31:07+6:0411:02
12Torbjörn TirénHellas Orientering31:11+6:0811:03
13Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK32:25+7:2211:29
14P-G JanssonSäterbygdens OK32:35+7:3211:33
15Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben33:11+8:0811:46
16Rolf BjärudVästerbergslagens OL33:43+8:4011:57
17Stig-Olof StålAvesta OK34:37+9:3412:16
18Jörgen BergströmÄrla IF34:52+9:4912:21
19Jan Olof DahlströmBjursås OK35:19+10:1612:31
20Sören JohanssonSala OK35:25+10:2212:33
21Gunnar LöfkvistBjursås OK37:53+12:5013:26
22Sven-Olof AspLeksands OK37:54+12:5113:26
23Sören AnderssonJärbo OK37:59+12:5613:28
24Sven-Erik SjöbergOK Tor39:18+14:1513:56
25Åke AnderssonVästerbergslagens OL40:54+15:5114:30
26Östen AnderssonVästerbergslagens OL41:30+16:2714:42
27Kurt BoströmOK Linné42:14+17:1114:58
28Jan RehdinKöping-Kolsva OK47:29+22:2616:50
29Hans SahlbergLånghundra IF47:34+22:3116:52
30Jan Olof HedbergGagnefs OK54:18+29:1519:15

D75

1 510 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Asta SjöbergLindebygdens OK24:2516:10
2Margareta WallénTäby OK26:14+1:4917:22
3Siv HasselgrundBjursås OK27:30+3:0518:12
4Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo36:59+12:3424:29
5Gertrud AsplundVästerås SOK41:40+17:1527:35
6Birgit HaglundOK Hedströmmen48:52+24:2732:21
Maud BengtssonSala OKej godkänd

H75

2 580 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK21:378:22
2Torsten LöfgrenKarlsbyhedens IK26:34+4:5710:17
3Karl JohanssonIFK Hedemora OK27:19+5:4210:35
4Kjell MjöbergHallstahammars OK27:25+5:4810:37
5Ragnar ErikssonOK Hedströmmen28:46+7:0911:08
6Folke BjörkmanDalaportens OL29:12+7:3511:19
7Folke LindblomHeby AIF29:53+8:1611:34
8Lars JohanssonOK Tor30:18+8:4111:44
9Lars-B LarssonOK Tyr30:31+8:5411:49
10John VallinOK Hedströmmen31:46+10:0912:18
11Ove JohanssonOK Järnbärarna32:00+10:2312:24
12Hjalmar NordquistOK Järnbärarna32:49+11:1212:43
13Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL34:50+13:1313:30
14Kurt ZanderVästerås SOK35:13+13:3613:38
15Ulf BolinderVästerås SOK35:23+13:4613:42
16Lennart ErikssonOK Enen44:23+22:4617:12
17Kurt ElvénVästerås SOK45:28+23:5117:37
18Lars KjellmanVandrarringen55:26+33:4921:29
Bore NybergSäterbygdens OKej start
Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OKej start

H80

1 870 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars PerssonVäsby OK24:0212:51
2Sigurd WallénTäby OK24:26+0:2413:03
3Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK24:35+0:3313:08
4Sven ErikssonOK Roslagen31:57+7:5517:05
5Tord LindValbo AIF37:45+13:4320:11
6Lars-Erik LindellVäsby OK38:09+14:0720:24
7Claes SjöbergLindebygdens OK1:23:50+59:4844:49

H85

1 510 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart ÖbergVästerås SOK31:3320:53
2Bertil NormanIFK Hedemora OK37:47+6:1425:01
3Thorwald JanssonVästerbergslagens OL41:51+10:1827:42
4Nils-Gunnar  KarlssonKöping-Kolsva OK49:58+18:2533:05
5Göran BarremyrOK Fryksdalen1:02:39+31:0641:29

Inskolning

2 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Viktor HöökIFK Moras OKfullföljt
David JonforsenHallstahammars OKfullföljt
Fanny NilssonOK Triangelnfullföljt
Erik NordahlDomnarvets GOIFfullföljt
Ida OlssonOK Linnéfullföljt
Elin PalmVästerås SOKfullföljt

U1

2 220 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus VånsjöArboga OK14:026:19
2Noah TyskLeksands OK18:29+4:278:19
3Oskar KaipeOK Kåre20:36+6:349:16
4Kajsa BergrotVästerås OK22:57+8:5510:20
5Tilde ZetterströmStora Tuna OK23:13+9:1110:27
6Tilde IngwersenOK Enen23:20+9:1810:30
7Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre23:29+9:2710:34
8Felix SlagbrandVästerås29:08+15:0613:07
9Isak StinessenDalaportens OL33:00+18:5814:51
10Emilia AnderssonEskilstuna OL34:06+20:0415:21
11Leopold MartinssonDalaportens OL55:13+41:1124:52
Hennie LöfgrenStora Tuna OKej start

U2

2 310 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dennis BjurstedtSurahammars SOK17:457:41
2Viktor ÖstbergStora Tuna OK18:04+0:197:49
3Gustav VisingOK Triangeln23:42+5:5710:15
4Emil TörnqvistFagersta OK25:09+7:2410:53
5Erik ForsgrenFagersta OK25:10+7:2510:53
6Sixten SlagbrandVästerås SOK30:25+12:4013:10
7Hugo ZetterbergVästerås SOK37:37+19:5216:17
8Moa WilhelmssonOK Hedströmmen39:00+21:1516:52
9Ella SimsSala OK41:51+24:0618:07
10Alexander FolkegårdSala OK1:06:33+48:4828:48

Öppen motion 1

2 310 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders EjewallSnättringe SK20:288:51
2Maria JaxnerOK Hedströmmen22:59+2:319:56
3Barbro LovangVästerbergslagens OL39:58+19:3017:18

Öppen motion 3

2 500 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristin AnderssonOK Kåre25:5310:21
2Anders AnderssonOK Hedströmmen26:31+0:3810:36
3Anna-Karin IngwersenOK Enen27:58+2:0511:11
4Morten IngwersenOK Enen28:53+3:0011:33
5Kristina BäckArboga OK30:51+4:5812:20
6Erika KellerOK Linné34:03+8:1013:37
7Carola CederthKöping-Kolsva OK35:18+9:2514:07
8Berit StålAvesta OK42:29+16:3616:59
9Anna-Märta JohanssonVästvärmlands OK42:54+17:0117:09
10Barbro MelvingerOK Enen44:04+18:1117:37
11Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL44:11+18:1817:40
12Jan-Erik KraftHallstahammars OK50:16+24:2320:06
13Anna-Karin VånsjöArboga OK51:43+25:5020:41
14Carina GunerusSurahammars SOK56:23+30:3022:33
15Frida NilssonOK Triangeln1:04:56+39:0325:58
16Irina NilssonGävle OK1:09:27+43:3427:46
Daniel Strandbergklubblösej godkänd
Linus JernströmAvesta OKej godkänd

Öppen motion 5

3 560 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas WiklundOK Enen33:319:24
2Fredrik HällstenStora Tuna OK34:08+0:379:35
3Pontus BierfeldtÄrla IF34:55+1:249:48
4Håken ErikssonDomnarvets GOIF42:13+8:4211:51
5Emma KlemetsKöping-Kolsva OK43:06+9:3512:06
6Frida JonforsenHallstahammars OK53:59+20:2815:09
7Zuzana MacúchováDomnarvets GOIF56:26+22:5515:51
8Peter BäckArboga OK57:21+23:5016:06
9Pär TindervikSurahammars SOK59:24+25:5316:41
10Johan BengtssonOK Linné59:43+26:1216:46
10Oskar BengtssonOK Linné59:43+26:1216:46
12Marcus  Arnoldssonklubblös1:01:08+27:3717:10
13Lena LiljeforsAvesta OK1:01:54+28:2317:23
14Marie LindströmOK Triangeln1:04:36+31:0518:08
15Filip NilssonOK Triangeln1:14:56+41:2521:02
16Kristian FellVästerås SOK1:20:29+46:5822:36
17Irma FredrikssonKorsnäs IF OK1:20:54+47:2322:43
18Anders StålnäbbKvarnsvedens GOIF OK1:23:31+50:0023:27
19Carl-Åke FredrikssonKorsnäs IF OK1:23:38+50:0723:29
Sidonie WintherVästerbergslagens OLej godkänd
Marie Ericssonklubblösej godkänd

Öppen motion 7

2 970 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda StinessenDalaportens OL28:299:35
2Joakim RamsellLeksands OK29:22+0:539:53
3Mats WallmanVästerbergslagens OL29:31+1:029:56
4Lennart MyrehedVandrarringen30:10+1:4110:09
5David ShearerVästerbergslagens OL30:27+1:5810:15
6Bo GustafssonOK Tylöskog31:22+2:5310:33
7Jesper SöderlundAvesta OK34:43+6:1411:41
8Klas LindgrenVästerås SOK37:15+8:4612:32
9Hans WesterOK Järnbärarna37:28+8:5912:36
10Sara RudhAvesta OK38:02+9:3312:48
11Kjell GustafssonOK Järnbärarna39:16+10:4713:13
12Inger JärvikenVikNorbergs OK39:33+11:0413:18
13Titti RudhAvesta OK40:08+11:3913:30
14Olof NilssonOK Triangeln40:18+11:4913:34
15Ritva KärkkäinenAvesta OK41:10+12:4113:51
16Helena WallmanVästerbergslagens OL41:26+12:5713:57
17Mats KåbergKöping-Kolsva OK41:45+13:1614:03
18Ia GranatSurahammars SOK44:31+16:0214:59
19Ann-Sofi SandvikAvesta OK44:32+16:0314:59
20Lennart LindgrenOK Järnbärarna44:45+16:1615:04
21Pernilla BengtssonSala OK45:06+16:3715:11
22Ulla-Britt OttossonStora Tuna OK46:10+17:4115:32
23Elisabeth StödemanSurahammars SOK46:42+18:1315:43
24Anna EricsonAvesta OK48:12+19:4316:13
25Tomas VestmanVästerås SOK48:34+20:0516:21
26Lotta RudhAvesta OK48:43+20:1416:24
27Susanne JakobssonVästerbergslagens OL53:08+24:3917:53
28Frank LarssonKöping-Kolsva OK57:51+29:2219:28
29Ninni CarlssonStora Tuna OK1:01:08+32:3920:35
30Lena LindgrenOK Järnbärarna1:01:28+32:5920:41
31Anna FröbergOK Roxen1:05:18+36:4921:59
Gun MillingerVästerås SOKej godkänd
Amanda FridolfssonStora Tuna OKej godkänd
Karin ProforsKöping-Kolsva OKej godkänd
Klaus Tröster-CederthKöping-Kolsva OKej godkänd

Öppen motion 8

4 650 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan AlfredssonStora Tuna OK32:006:52
2Marcus EkKöping-Kolsva OK32:43+0:437:02
3Per CarlssonStora Tuna OK42:01+10:019:02
4Matilda DammvikStora Tuna OK45:32+13:329:47
5Anders TåqvistVästerås SOK45:37+13:379:48
6Hampus WestmanVästerås SOK48:33+16:3310:26
7Dan HedblomDalaportens OL49:07+17:0710:33
8Tomas JonssonVandrarringen55:01+23:0111:49
9Lennart LundgrenAvesta OK1:09:43+37:4314:59
10Magnus LundinAvesta OK1:14:25+42:2516:00
11Thomas Landenbergklubblös1:20:37+48:3717:20
12Kurt ErikssonVandrarringen1:23:18+51:1817:54
Lars HallVästerås SOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser