Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Klåverödsdubbeln, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Klåverödsdubbeln, medel
Arrangörsorganisationer: OK Silva / Rävetofta OK
Datum: lördag 11 april 2015

D21

3 660 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia DahlHelsingborgs SOK30:178:16
2Lisa PetterssonOK Dacke32:10+1:538:47
3Jennie JohanssonBredaryds SOK39:19+9:0210:44
4Susanne DebourgBredaryds SOK50:53+20:3613:54
5Hanna KryhMalmö OK50:54+20:3713:54
6Wiviann OttossonMalmö OK52:17+22:0014:17
7Evelina EkelundMalmö OK56:27+26:1015:25
8Nina SandrellVärend GN OL1:04:20+34:0317:34
9Anna FreijLunds OK1:09:14+38:5718:54

H21

4 470 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Aleksei AlekseyonokIK Hakarpspojkarna26:005:48
2Erik ClassonOK Orinto26:32+0:325:56
3Jonas EggerIK Hakarpspojkarna26:59+0:596:02
4Isak BergmanOK Skogsfalken27:27+1:276:08
5Emil ØbroOK Orion27:34+1:346:10
6Christian TingströmGöteborg-Majorna OK28:45+2:456:25
7Jörgen OlssonOK Pan-Kristianstad30:21+4:216:47
8Jonathan GunnarssonMalmö OK30:25+4:256:48
9Fredrik JohanssonBredaryds SOK31:11+5:116:58
10Patrik JohanssonHelsingborgs SOK32:43+6:437:19
11Johan AspegrenOK Kontinent33:32+7:327:30
12Jonas HjertFalköpings AIK OK33:37+7:377:31
13Felix AlnervikHelsingborgs SOK33:50+7:507:34
14Per AspegrenOK Kontinent34:41+8:417:45
15Patrik JohanssonKexholms SK37:13+11:138:19
16Anton ÖsterbladOK Skogsfalken37:53+11:538:28
17Håkan GunnarssonFK Göingarna39:31+13:318:50
18Stefan NilssonLunds OK39:48+13:488:54
19Fredrik StåhlHjärnarps GH OL39:50+13:508:54
20Jonas EnarssonLunds OK42:07+16:079:25
21Robin LarssonFK Göingarna46:04+20:0410:18
22Karl UtterbackMalmö OK47:02+21:0210:31
23Fredrik ÖbergMalmö OK56:55+30:5512:43
24Kristian OxenstiernaSkåneslättens OL1:16:42+50:4217:09
Erik BengtssonOK Skogsfalkenej godkänd

D18

3 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia SpångbergLunds OK42:2412:02
2Matilda NilssonFK Göingarna48:00+5:3613:38
Barbara VavrysovaOK Tisarenej godkänd

H18

3 720 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin HenryssonOK Dacke44:2211:55

D16

3 820 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida ØbroCopenhagenO33:418:49
2Elvira WildheimFK Friskus-Varberg36:35+2:549:34
3Tova HermodssonLunds OK36:48+3:079:38
4Maja KindlundOK Tranan39:05+5:2410:13
5Klara AnderssonOK Pan-Kristianstad39:21+5:4010:18
6Elise JosefssonAnderstorps OK39:34+5:5310:21
7Sofie JosefssonAnderstorps OK40:33+6:5210:36
8Elin WihlborgOK Gynge41:10+7:2910:46
9Lovisa RingHalmstad OK58:52+25:1115:24
10Johanna WilhelmssonOK Dacke1:00:03+26:2215:43
11Moa AbrahamssonHalmstad OK1:04:48+31:0716:57
12Klara IngelströmOK Gynge1:07:52+34:1117:45

H16

3 820 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon HardenFK Boken25:026:33
2Filip TrofastBredaryds SOK26:16+1:146:52
3Rasmus Krogh MadsenCopenhagenO26:31+1:296:56
4Gustav RuneforsVäxjö OK28:17+3:157:24
5Emil PetterssonOK Dacke29:20+4:187:40
6Benjamin SturekSOK Viljan29:31+4:297:43
7Erik VinbladLunds OK30:55+5:538:05
8Hampus LindmanIK Hakarpspojkarna31:48+6:468:19
9Viktor OssianssonIK Hakarpspojkarna33:58+8:568:53
10Tim JohanssonFK Friskus-Varberg34:07+9:058:55
11Jacob EnbergHalmstad OK34:22+9:208:59
12Victor HanssonJönköpings OK34:38+9:369:03
13Daniel HellbergLunds OK37:55+12:539:55
14Jonatan ÖsterbladFK Boken51:50+26:4813:34
Julius PukeYstads OKej godkänd

D16 Kort

3 220 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin NilssonOK Tranan38:3611:59

D14

3 220 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna JohannessonRonneby OK22:326:59
2Clara DahlHärlövs IF24:58+2:267:45
3Nora HolmgårdKils OK26:47+4:158:19
4Ebba LindmanIK Hakarpspojkarna26:52+4:208:20
5Rebecca HardenFK Boken28:45+6:138:55
6Tina LjungqvistLunds OK30:31+7:599:28
7Thea BökmanHelsingborgs SOK31:00+8:289:37
8Maja TenghagenHärlövs IF31:42+9:109:50
9Hanna RingRonneby OK32:39+10:0710:08
10Lovisa JohanssonOK Dacke34:31+11:5910:43
11Frida BjörkÖrkelljunga FK39:26+16:5412:14
12Martina SundelinOK Orion1:23:28+1:00:5625:55
Lovisa WeidenSkåneslättens OLej godkänd

H14

3 220 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad25:157:50
2Loke HedbergLunds OK26:17+1:028:09
3Theis MunktvedAllerød OK27:23+2:088:30
4Anders Krogh MadsenOK Roskilde27:26+2:118:31
5Linus VernströmRonneby OK28:48+3:338:56
6Johan VinbladLunds OK28:49+3:348:56
7Axel OrrhedeHelsingborgs SOK30:17+5:029:24
8Albin PerssonHalmstad OK30:51+5:369:34
9Leo EnerothLunds OK31:12+5:579:41
10Felix AbrahamssonHalmstad OK31:18+6:039:43
11Jakob WilhelmssonOK Dacke33:37+8:2210:26
12Andreas OttossonÖrkelljunga FK34:15+9:0010:38
13Arvid BacktemanLerums SOK35:56+10:4111:09
14Andreas OscarssonSøllerød OK36:46+11:3111:25
15Herman AlbinssonOK Skogsfalken57:41+32:2617:54
Samuel LåstbomHärlövs IFej godkänd
Måns PerssonAndrarums IFej godkänd

D12

2 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara PerssonHalmstad OK22:598:48
2Enni LindskogOK Älme31:41+8:4212:08
3Emmy GranstedtIK Hakarpspojkarna36:12+13:1313:52
Moa WallenborgOK Kontinentej godkänd
Tyra PeterssonHelsingborgs SOKej godkänd

H12

2 610 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin WeidenSkåneslättens OL22:328:38
2Klas LjungqvistLunds OK25:34+3:029:47
3Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad26:05+3:339:59
3Alfred AhltinMalmö OK26:05+3:339:59
5Erik AlbinssonHjärnarps GH OL26:48+4:1610:16
6Jakob IngelströmOK Gynge34:11+11:3913:05
7Axel TenghagenHärlövs IF39:09+16:3715:00
Isak AnderssonLunds OKej godkänd
Stellan GradinAndrarums IFej godkänd

D12 Kort

2 090 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes GranOK Lindéna27:3913:13

H12 Kort

2 090 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonathan OrrhedeHelsingborgs SOK29:3614:09

D10

2 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara LjungqvistLunds OK20:059:36
2Katrine Krogh MadsenOK Roskilde21:41+1:3610:22
3Louisa OscarssonSøllerød OK24:28+4:2311:42
4Johanna OttossonÖrkelljunga FK30:12+10:0714:26
5Nanna SundelinOK Orion54:06+34:0125:53

H10

2 090 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil AlbinssonOK Skogsfalken19:569:32
2Arvid AlbinssonHjärnarps GH OL22:50+2:5410:55
3Isak HolmgårdKils OK28:50+8:5413:47
4Viktor AhltinMalmö OK34:22+14:2616:26
5Elias NilssonAndrarums IF45:15+25:1921:39
Emil RingRonneby OKej godkänd

D35

3 660 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laila HanssonIK Uven39:4310:51

H35

4 470 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik PerssonHalmstad OK38:398:38
2Mikael PerssonFK Göingarna46:47+8:0810:27
3Peter BengtslinLunds OK48:54+10:1510:56
4Stefan MagnussonLunds OK1:04:06+25:2714:20
5Mårten MellbyJönköpings OK1:11:47+33:0816:03

D40

3 520 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrika KindlundOK Tranan31:519:02
2Annika JohanssonOK Tranan32:25+0:349:12
3Kristina JosefssonAnderstorps OK41:15+9:2411:43
4Sylvia KarlssonOK Lindéna43:03+11:1212:13
5Dorthe MunktvedAllerød OK58:35+26:4416:38
6Maria TuressonHärlövs IF1:17:03+45:1221:53
Viktoria LindbergOK Djerfej godkänd

H40

4 220 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus BackanHelsingborgs SOK43:0210:11
2Magnus JonassonMalmö OK43:36+0:3410:19
3Patrik IngelströmOK Gynge45:13+2:1110:42
4Michael NilssonAndrarums IF55:32+12:3013:09

D45

3 120 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anette GranstedtIK Hakarpspojkarna24:598:00
2Josefine AlbinssonOK Skogsfalken25:59+1:008:19
3Maria OssianssonIK Hakarpspojkarna28:56+3:579:16
4Carina AnderssonFK Friskus-Varberg30:39+5:409:49
5Kristina NilssonOK Tranan34:46+9:4711:08
6Eva PetterssonOK Dacke35:04+10:0511:14
7Carina NilssonTäby OK35:06+10:0711:15
8Malin WeidenSkåneslättens OL40:34+15:3513:00
9Agneta Hallberg HanssonJönköpings OK43:06+18:0713:48
Anne JohanssonOK Dackeej godkänd

H45

4 220 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans LundgrenIK Hakarpspojkarna28:436:48
2Johan EngesLeksands OK31:02+2:197:21
3Fabian LjungqvistLunds OK32:26+3:437:41
4Kenneth JohanssonOK Tranan32:27+3:447:41
5Jakob ØdumOK Øst Birkerød33:27+4:447:55
6Mårten KällströmSala OK33:37+4:547:57
7Johan HanssonJönköpings OK33:40+4:577:58
8Mattias OssianssonIK Hakarpspojkarna34:11+5:288:06
9Stefan GunnarssonOK Lindéna37:48+9:058:57
10Johan BökmanHelsingborgs SOK39:05+10:229:15
11Raul HindovLunds OK39:12+10:299:17
12Lars MunktvedAllerød OK39:55+11:129:27
13Anders GustafssonFK Friskus-Varberg45:30+16:4710:46
14Torbjörn OttossonÖrkelljunga FK46:56+18:1311:07
15Magnus TrofastBredaryds SOK47:24+18:4111:13
16Mats KarlssonIF Hagen51:08+22:2512:07
17Jørgen KroghOK Roskilde57:46+29:0313:41
Mats OrrhedeHelsingborgs SOKej godkänd

D50

3 180 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika JosefssonOK Dacke37:2611:46
2Marita FilipssonMarkaryds FK37:46+0:2011:52
3Helena LindmanNässjö OK37:52+0:2611:54
4Anne UddMarkbygdens OK38:38+1:1212:08
5Maritha HenrikssonJönköpings OK38:52+1:2612:13
6Lotta BerntssonSkåneslättens OL40:18+2:5212:40
7Wiveka ErnstssonFK Göingarna44:09+6:4313:53
8Christina BjörkÖrkelljunga FK44:21+6:5513:56
9Gunilla GustafssonOK Orion46:53+9:2714:44
10Gunilla PerssonMalmö OK54:54+17:2817:15
11Kati NémethStigmännen Karlshamns OK1:00:32+23:0619:02
12Katarina SundelinOK Orion1:08:39+31:1321:35
13Gitte OscarssonSøllerød OK1:08:58+31:3221:41
Ingela AnderssonLunds OKej godkänd
Christina SternerOK Njudungej godkänd

H50

3 720 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars HolmgårdKils OK30:188:08
2Peter WilhelmssonOK Dacke33:14+2:568:56
3Anders NilssonTäby OK34:35+4:179:17
4Peter Lillen NilssonOK Tranan35:08+4:509:26
5Anders PetterssonOK Dacke35:59+5:419:40
6Håkan LindbergOK Djerf40:53+10:3510:59
7Erland PeterssonHelsingborgs SOK42:16+11:5811:21
8Rikard NilssonKungälvs OK43:08+12:5011:35
9Jan JohanssonSkåneslättens OL50:53+20:3513:40
10Jan GradinAndrarums IF59:18+29:0015:56
Bengt NorrmanTrollhättans SOKej godkänd
Peter ValterssonAnderstorps OKej godkänd
Ulf JohanssonOK Dackeej godkänd

D55

3 180 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK38:0111:57
2Ann NilssonMarkaryds FK38:53+0:5212:13
3Bente KällVäxjö OK42:18+4:1713:18
4Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK50:18+12:1715:49

H55

3 630 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf JungstrandOK Skogsfalken27:417:37
2Torsten BacktemanLerums SOK35:40+7:599:49
3Leif LindauOK Torfinn37:03+9:2210:12
4Jan KarlssonVäxjö OK37:09+9:2810:14
5Kyrre ThalbergLunds OK38:04+10:2310:29
6Tor UddMarkbygdens OK39:52+12:1110:58
7Mats LindqvistSävedalens AIK43:14+15:3311:54
8Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK43:21+15:4011:56
9Sören AnderssonFK Boken47:25+19:4413:03
10Lars EklundVäxjö OK48:51+21:1013:27
11Krister ÖsterbladFK Boken51:17+23:3614:07

D60

2 540 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ina LindebergSkåneslättens OL23:069:05
2My RönnolsTäby OK27:21+4:1510:46
3Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad32:05+8:5912:37
4Gudrun NilssonLunds OK33:07+10:0113:02
5Gerda Marie ChristiansenOK Roskilde37:38+14:3214:48
6Barbro LiljequistOK Älme48:55+25:4919:15
7Ann-Mari NilssonYstads OK51:09+28:0320:08
Ann-Britt WinnbergIK Trenne Ullaredej godkänd

H60

3 520 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ken RagnarssonOK Kompassen28:258:04
2Svend Erik MathiassenOK Linné35:09+6:449:59
3Karl-Gunnar OlssonLunds OK35:37+7:1210:07
4Roy FranssonÄrla IF36:03+7:3810:14
5Stellan MartinssonOK Tyringe38:26+10:0110:55
6Lennart ErforsOK Torfinn39:07+10:4211:06
7Lars ErikssonKalmar OK39:38+11:1311:15
8Arne AnderssonOK Torfinn46:20+17:5513:09
9Göran LiljequistOK Älme1:05:44+37:1918:40

D65

2 540 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger GlansOK Torfinn30:5912:11
2Åsa StåhlHjärnarps GH OL34:31+3:3213:35
3Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK34:37+3:3813:37
4Berit SchannongMalmö OK36:16+5:1714:16
5Ingrid SjölanderOK Rodhen38:31+7:3215:09
6Karin LarssonOK Kompassen41:58+10:5916:31
7Karin BengtssonOK Kompassen43:05+12:0616:57
8Britt BülowMalmö OK47:26+16:2718:40
9Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad51:05+20:0620:06
10Maj-Britt GustafssonHelsingborgs SOK59:46+28:4723:31
Lisbeth DamsgaardHjärnarps GH OLej godkänd
Karin PerssonOK Tyringeej godkänd

H65

3 120 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto27:268:47
2Göran LarssonSala OK28:18+0:529:04
3Håkan WinnbergIK Trenne Ullared28:40+1:149:11
4Torgny PetterssonMarkbygdens OK29:13+1:479:21
5Stig JohanssonBredaryds SOK29:59+2:339:36
6Gunnar Grue-SørensenOK Roskilde30:44+3:189:51
7Roy OvessonHelsingborgs SOK34:48+7:2211:09
8Per EngqvistRonneby OK34:53+7:2711:10
9Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK35:01+7:3511:13
10Per FredrikssonOK Skogshjortarna35:37+8:1111:24
11Bo Anders NilssonLunds OK37:41+10:1512:04
12Anders WetterlingStigmännen Karlshamns OK38:35+11:0912:21
13Krister NilssonVäxjö OK41:09+13:4313:11
14Tommy SjölanderOK Rodhen43:57+16:3114:05
15Jan-Erik NilssonYstads OK46:48+19:2215:00
16Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK59:10+31:4418:57
Leif AlfredssonVäxjö AISej godkänd
Rolf GustafssonHelsingborgs SOKej godkänd

D70

2 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inge JørgensenOK Roskilde28:2111:01
2Birgitta OlssonRonneby OK31:10+2:4912:07
3Gunilla GrönbladHärlövs IF46:08+17:4717:57
4Kerstin NilssonOK Gynge48:32+20:1118:53
5Berit ByströmOK Virdarna57:07+28:4622:13
6Brita DahlbergHässleholms OK1:14:47+46:2629:05
Astrid JohannessonHelsingborgs SOKej godkänd
Marianne CarlssonSkåneslättens OLej start

H70

3 130 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arne GrøndahlSøllerød OK34:4111:04
2Kjell MånssonRonneby OK36:06+1:2511:32
3Ingvar PerssonFK Åsen39:05+4:2412:29
4Christer GrönbladHärlövs IF39:24+4:4312:35
5Ole  SvendsenOK Roskilde41:07+6:2613:08
6Kjell LindauOK Kompassen41:09+6:2813:08
7Erling LarssonHässleholms OK42:42+8:0113:38
8Waste ByströmOK Virdarna45:58+11:1714:41
9Roland NilssonFalköpings AIK OK47:15+12:3415:05
10Bo BülowMalmö OK47:18+12:3715:06
11Jan HanssonLunds OK49:16+14:3515:44
12Bertil OlofssonAndrarums IF52:41+18:0016:49
13Jan FalkSundbybergs IK53:23+18:4217:03
14Björn NordströmHässleholms OK59:53+25:1219:07
15Johnny MalmgrenHjärnarps GH OL1:00:04+25:2319:11
16Christer LjungqvistLunds OK1:12:38+37:5723:12
Jan JohanssonAndrarums IFej godkänd
Björn LinnersjöOK Orionej godkänd

H75

3 130 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK53:0716:58
2Roland AkselssonLunds OK56:10+3:0317:56
3Paul SchannongMalmö OK56:19+3:1217:59
4Ragnar OlssonRonneby OK1:06:54+13:4721:22
5Bengt OlofssonHjärnarps GH OL1:25:47+32:4027:24

D80

2 150 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gun HanssonYstads OK40:5519:01

H85

2 150 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils-Åke NilssonAndrarums IF1:10:3332:48

Inskolning

1 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Theo Asplund ÖnneboLaholms IF OKfullföljt
Louise AsplundLaholms IF OKfullföljt
Bontu JonssonHelsingborgs SOKfullföljt
Sonia KurashovaFK Åsenej godkänd

U1

2 170 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wille VernströmRonneby OK19:258:56
2Ville LindskogOK Älme21:31+2:069:54
3Joel HolmgårdKils OK27:13+7:4812:32
4Svea BalckIK Hakarpspojkarna47:36+28:1121:56
5Ossian BalckIK Hakarpspojkarna48:05+28:4022:09
6Hanna AsplundLaholms IF OK1:14:44+55:1934:26
My WallenborgOK Kontinentej start

U2

2 370 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik WihlborgOK Gynge29:1012:18
2Emma PerssonHalmstad OK31:23+2:1313:14
3Selma AbrahamssonHalmstad OK31:29+2:1913:17
4Fredrik AsplundLaholms IF OK47:29+18:1920:02
5Linnéa GranOK Lindéna51:11+22:0121:35
Casper GunnarssonOK Lindénaej godkänd

Öppen Motion 1

2 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan GunnarssonOK Lindéna27:0411:25
2Tine LönborgMalmö OK55:22+28:1823:21
3Ingrid HanssonLaholms IF OK59:27+32:2325:05
3Carl-Åke HanssonLaholms IF OK59:27+32:2325:05

Öppen Motion 3

3 060 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik EnbergHalmstad OK33:5811:06
2Sandra EklundOK Pan-Kristianstad34:31+0:3311:16
3Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna34:54+0:5611:24
4Knut LangeOK Älme37:04+3:0612:06
5Anna-Moa LindskogOK Älme37:14+3:1612:10
6Kajsa AspegrenOK Kontinent42:52+8:5414:00
7Jörgen BengtssonOK Lindéna44:56+10:5814:41
8Sofia AbrahamssonHalmstad OK46:07+12:0915:04
9Kristina PerssonHalmstad OK46:28+12:3015:11
10Eva OlssonFrosta OK47:13+13:1515:25
11Marie AnderssonFrosta OK47:44+13:4615:35
12Anna LindqvistOK Stigen48:13+14:1515:45
13Kerstin ÅstedtHärlövs IF50:07+16:0916:22
14Birgit WahlströmSnättringe SK50:12+16:1416:24
15Margela PerssonAndrarums IF50:23+16:2516:27
16Asta NilssonHärlövs IF50:33+16:3516:31
17Sofia JeppssonMalmö OK50:59+17:0116:39
18Erik JohanssonLaholms IF OK51:16+17:1816:45
19Christer SvenssonRonneby OK51:53+17:5516:57
20Lena NybergKinnaströms SK52:31+18:3317:09
21Sune BackanEslövs FK52:56+18:5817:17
22Birgitta NilssonFK Snapphanarna53:36+19:3817:30
23MariAnne MånssonRonneby OK54:06+20:0817:40
24Marie AlbinssonHjärnarps GH OL54:54+20:5617:56
25Mats RuneforsVäxjö OK58:24+24:2619:05
26David MorénHjärnarps GH OL58:39+24:4119:10
27Veronica DahlbomHelsingborgs SOK59:20+25:2219:23
28Jan DahlbergHässleholms OK1:04:48+30:5021:10
29Helena BergIS Kullen1:04:51+30:5321:11
30Bertil AhlbergOK Gynge1:10:07+36:0922:54
31Gudrun OlofssonHjärnarps GH OL1:13:53+39:5524:08
32Sofia OldbringKlubblösa1:21:28+47:3026:37

Öppen Motion 5

3 560 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lotta Lewis-JonssonHelsingborgs SOK35:029:50
2Jesper RundbäckVaggeryds SOK45:08+10:0612:40
3Kerstin SegerKlubblös47:06+12:0413:13
4Katarina StejreMalmö OK48:15+13:1313:33
5Simon JohanssonKlubblös51:07+16:0514:21
6Viggo ViebkeMalmö OK53:29+18:2715:01
7Anders JeppssonMalmö OK53:52+18:5015:07
8Gösta SvenssonMalmö OK56:30+21:2815:52
9Berit RuneforsVäxjö OK56:59+21:5716:00
10Sven-Otto JönssonEslövs FK58:51+23:4916:31
11Gerd EskilssonHärlövs IF1:00:16+25:1416:55
12Carina SamuelssonOK Tyringe1:00:37+25:3517:01
13Oscar EhrnbornAndrarums IF1:03:14+28:1217:45
14Clara EhrnbornAndrarums IF1:05:37+30:3518:25
15Emil NilssonAndrarums IF1:05:54+30:5218:30
16Lilian LindnérHjärnarps GH OL1:09:19+34:1719:28
17Anders LindnérHjärnarps GH OL1:09:21+34:1919:28
18Hanna MellbyJönköpings OK1:09:59+34:5719:39
19Karolina OrrhedeHelsingborgs SOK1:10:01+34:5919:40
20Maria NygrenFK Boken1:11:12+36:1020:00
21Gitte Krogh MadsenOK Roskilde1:11:22+36:2020:02
22Eva TullbergIS Kullen1:12:47+37:4520:26
23Siw BerggrenVäxjö AIS1:18:29+43:2722:02
24Jan NilssonFK Snapphanarna1:19:26+44:2422:18
25Susanne NilssonFrosta OK1:22:22+47:2023:08
26Barbro NilssonAndrarums IF1:23:04+48:0223:20
27Marianne OffrellFrosta OK1:25:31+50:2924:01
28Emma LundgrenKlubblös1:30:05+55:0325:18
29Elena KurashovaFK Åsen2:06:04+1:31:0235:24
30Marie NordströmHjärnarps GH OL2:32:13+1:57:1142:45
Gert BerggrenVäxjö AISej godkänd

Öppen Motion 7

3 200 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pontus JanssonOK Orinto27:008:26
2Kenneth KajsajunttiOK Skogsfalken28:08+1:088:47
3Peter SunnegårdhRonneby OK30:12+3:129:26
4Tobias BladhLunds OK32:10+5:1010:03
5Linda RanbroHelsingborgs SOK33:25+6:2510:26
6Ophelia HaasNybro OK34:39+7:3910:49
7Ingmar JohanssonFK Friskus-Varberg36:14+9:1411:19
8Åke OlssonHässleholms OK36:28+9:2811:23
9Veronica RedtzerAttunda OK37:58+10:5811:51
10Håkan RedtzerAttunda OK38:09+11:0911:55
11Enar MagnussonIS Skanne39:10+12:1012:14
12Kristina BerlinFK Vittus40:21+13:2112:36
13Susanne JohanssonFK Vittus40:32+13:3212:40
14Sven-Åke KarlssonIK Hakarpspojkarna41:24+14:2412:56
15Lovisa NilssonFK Göingarna41:47+14:4713:03
16Ingrid JensenOK Kontinent42:38+15:3813:19
17Ing-Britt SwedenborgLunds OK46:02+19:0214:23
18Hans Åke DjurbäckKinnaströms SK46:39+19:3914:34
19Kerstin OlssonEslövs FK47:15+20:1514:45
20Bengt PerssonEslövs FK47:23+20:2314:48
21Kennet OlssonFK Boken47:48+20:4814:56
22Susanne IngemanssonYstads OK48:43+21:4315:13
23Ann SvärmOK Gisle48:45+21:4515:14
24Eva OlssonFK Boken49:33+22:3315:29
25Åsa EnerothLunds OK50:11+23:1115:40
26Margareta OlssonOK Tyringe50:38+23:3815:49
27Thomas VinbladLunds OK53:14+26:1416:38
28Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK56:14+29:1417:34
29Nina RingRonneby OK56:16+29:1617:35
30Torgny ÅstedtHärlövs IF59:03+32:0318:27
31Britt ÅkessonHässleholms OK1:05:01+38:0120:19
32Karin LindénOK Gynge1:05:09+38:0920:21
33Rolf HallbergFK Finn1:05:30+38:3020:28
34Laila PerssonIS Skanne1:06:09+39:0920:40
35Ingrid Carlstedtsävedalens aik1:07:32+40:3221:06
36Anna IsgrenMalmö OK1:10:18+43:1821:58
37Nils MårtenssonAndrarums IF1:11:40+44:4022:23
38Lars LindénOK Gynge1:15:21+48:2123:32
39Folke SjöbergLunds OK1:19:46+52:4624:55
40Aase NeregaadTisvilde Hegn OK1:21:04+54:0425:20
41Karin MalmgrenHjärnarps GH OL1:24:33+57:3326:25
42Lennart MånssonRingsjö OK1:25:35+58:3526:44
43Anders BertilssonOK Pan-Kristianstad1:26:05+59:0526:54
44Curth SvenssonSkåneslättens OL1:40:52+1:13:5231:31
45Kjell NybergIS Kullen2:02:17+1:35:1738:12
Nils PerssonIS Skanneej godkänd
Göran SegerFK Bokenej godkänd
Jan PerssonYstads OKej godkänd

Öppen Motion 8

4 650 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan ModigOK Pan-Kristianstad28:116:03
2Jonathan SvenssonSkåneslättens OL33:59+5:487:18
3Peter ThelinBredaryds SOK34:42+6:317:27
4Martin JohanssonOK Orion39:02+10:518:23
5Andreas PerssonGöteborg-Majorna OK39:17+11:068:26
6Linus SvärmOK Gisle39:35+11:248:30
7Stina BergHelsingborgs SOK42:08+13:579:03
8Niklas WelanderÖrkelljunga FK43:23+15:129:19
9Victor JensenOK Kontinent43:52+15:419:26
10Magnus WihlborgOK Gynge44:46+16:359:37
11Mattias EngströmSkåneslättens OL44:59+16:489:40
12Algot NajvikOK Pan-Kristianstad47:05+18:5410:07
13Mattias WesterKlubblös47:32+19:2110:13
14Jens AnderssonOK Roslagen47:45+19:3410:16
15Louise JohanssonFK Vittus48:33+20:2210:26
16Jonathan AlbinssonTormestorps IF48:36+20:2510:27
17Arne JanssonOK Klemmingen48:53+20:4210:30
18Anders  BorgKlubblös49:07+20:5610:33
19Linda NilssonSkåneslättens OL49:34+21:2310:39
20Helene NybergOK Kontinent50:26+22:1510:50
21Ingela EkelövSkåneslättens OL51:17+23:0611:01
22David BengtssonFK Åsen51:31+23:2011:04
23Per GerdleHalmstad OK51:37+23:2611:06
24Martin JönssonSkåneslättens OL51:53+23:4211:09
25Lollo NybergOK Kontinent52:52+24:4111:22
26Amanda JohanssonOK Dacke53:51+25:4011:34
27Annika NilssonTäby OK55:04+26:5311:50
28Johanna MatsdotterLunds OK58:14+30:0312:31
29Jan-I NygrenFK Boken59:47+31:3612:51
30Ronja ArvidssonSkåneslättens OL1:00:51+32:4013:05
31Roger NilossonLaholms IF OK1:00:55+32:4413:06
32Sven GiselssonRonneby OK1:02:18+34:0713:23
33Ebba JensenSkåneslättens OL1:02:52+34:4113:31
34Anders SundelinOK Orion1:03:47+35:3613:43
35Lena NorrmanIS Kullen1:05:05+36:5413:59
36Sven Erik JönssonOK Tyringe1:05:27+37:1614:04
37Karsten RikardKøge OK1:06:55+38:4414:23
38Stina OlanderssonOK Tyringe1:07:07+38:5614:26
39Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK1:11:12+43:0115:18
40Johan RosénSkåneslättens OL1:19:04+50:5317:00
41Greger IngemanssonYstads OK1:25:21+57:1018:21
42Gunnar MagnussonLunds OK1:25:45+57:3418:26
43Egon NeragardTisvilde Hegn OK1:27:14+59:0318:45
44Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK1:28:50+1:00:3919:06
45Kristina LandgrenMalmö OK3:03:05+2:34:5439:22
Bengt-Åke NilssonOK Torfinnej godkänd
Arne SvärmOK Gisleej godkänd
Simon AndénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Håkan NybergOK Kontinentej godkänd

ÖM 10 Ulta

5 060 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael SöderströmOK Stigen51:4310:13
2Viveka LassingFrosta OK55:49+4:0611:01
3Sara JonssonHelsingborgs SOK1:02:59+11:1612:26
4Lars RytterKlubblös1:12:14+20:3114:16
5Camilla CarlssonHärlövs IF1:15:31+23:4814:55
6Fredrika RytterKlubblös1:27:42+35:5917:19
7Toni EinstulenKlubblös1:57:49+1:06:0623:17
Lena DanielssonHärlövs IFej godkänd

Öppen Motion 12

1 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel TufvessonFrosta OK19:3111:58
2Freja TufvessonFrosta OK19:32+0:0111:59
3Flor HellbergKlubblös37:12+17:4122:49
4Rasmus MårtenssonEslövs FK45:21+25:5027:49

ÖM 9 Ultra

8 900 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktoras StaisiunasOK Pan-Kristianstad1:02:297:01
2Magnus LarssonFK Göingarna1:05:35+3:067:22
3Björn EskilssonHärlövs IF1:14:09+11:408:19
4Johan RisbergTormestorps IF1:16:52+14:238:38
5Jonas UllerKils OK1:17:58+15:298:45
5Andreas BlomqvistHelsingborgs SOK1:17:58+15:298:45
7Kalle IngvarssonOK Vilse 871:18:30+16:018:49
8Adam SegerslättSkåneslättens OL1:22:17+19:489:14
9Per RudqvistHelsingborgs SOK1:23:20+20:519:21
10Anders FranzénLidköpings VSK1:32:44+30:1510:25
11Magnus Nilsson-EhrnbornAndrarums IF1:32:56+30:2710:26
12Bengt JohnssonHelsingborgs SOK1:36:21+33:5210:49
13Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF1:41:49+39:2011:26
14Marielle NilssonAndrarums IF2:04:06+1:01:3713:56
Christer AndénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser