Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, ultralång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, ultralång
Arrangörsorganisationer: OK Silva / Rävetofta OK
Datum: lördag 11 april 2015

D21 Ultra SM

17 500 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK1:53:276:28
2Alva OlssonLinköpings OK2:03:12+9:457:02
3Moa EnmarkGöteborg-Majorna OK2:09:57+16:307:25
4Frida Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF2:11:08+17:417:29
5Josefin TjernlundOK Vilse 872:11:51+18:247:32
6Ellinor TjernlundOK Vilse 872:12:14+18:477:33
7Emma BergmanGöteborg-Majorna OK2:13:50+20:237:38
8Fredrika VångellLinköpings OK2:16:16+22:497:47
9Linda TakeOK Tyr2:16:18+22:517:47
10Sofia HolmgårdKils OK2:16:25+22:587:47
11Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad2:16:55+23:287:49
12Agnes LeoGöteborg-Majorna OK2:17:01+23:347:49
13Maja PetterssonOK Dacke2:18:07+24:407:53
14Louise MarkstedtOK Södertörn2:21:30+28:038:05
15Linda HallbergBredareds IF2:23:41+30:148:12
16Frida SandbergSäterbygdens OK2:24:33+31:068:15
17Jolanta KolosinskaOK Skogsfalken2:25:40+32:138:19
18Lovisa PerssonOK Tisaren2:27:13+33:468:24
19Christina Lövald HellbergTäby OK2:27:26+33:598:25
20Viktoria ErnstssonGöteborg-Majorna OK2:27:46+34:198:26
21Sofia GrawéÄrla IF2:33:32+40:058:46
22Kajsa HammarströmLinköpings OK2:34:15+40:488:48
23Julia DavidssonOK Klemmingen2:40:24+46:579:09
24Sofie GustavssonOK Tyr2:52:10+58:439:50
25Josefin CarlssonOK Pan-Kristianstad2:57:29+1:04:0210:08
26Anna HellnerLunds OK2:59:37+1:06:1010:15
27Hanna TjärnströmLinköpings OK3:05:51+1:12:2410:37
28Sara LundstenSundsvalls OK3:09:28+1:16:0110:49
29Angelica EngströmSkåneslättens OL3:41:31+1:48:0412:39
Elinor LindelöwHärlövs IFej godkänd
Johanna LönnkvistTullinge SKej godkänd
Sofie SöderblomFalkenbergs OKej godkänd
Anette CarlssonKFUM Örebro OKej start

H21 Ultra SM

24 100 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav BergmanOK Ravinen2:14:425:35
2William LindMalungs OK Skogsmårdarna2:16:06+1:245:38
3Emil SvenskStora Tuna OK2:26:35+11:536:04
4Oskar AndrénOK Tisaren2:28:32+13:506:09
5Rasmus ElmelidLinköpings OK2:28:40+13:586:10
6Robbin KantarpÄrla IF2:31:21+16:396:16
7Oscar VångellÄrla IF2:37:39+22:576:32
8Viktor LarssonHagaby GOIF2:37:55+23:136:33
9Mikael EliassonGöteborg-Majorna OK2:44:00+29:186:48
10Martin AhlbergerHestra IF2:44:54+30:126:50
11Björn HellrupHelsingborgs SOK2:47:57+33:156:58
12Patrik LindÄrla IF2:53:39+38:577:12
13Robin PousetteLånghundra IF2:56:43+42:017:19
14Erik LindgrenKFUM Örebro OK2:59:56+45:147:27
15Patrik LindebergSkåneslättens OL3:00:03+45:217:28
16Andreas BerganderEksjö SOK3:00:22+45:407:29
17Niclas TjernlundOK Vilse 873:00:23+45:417:29
18Fredrik BerntssonSkåneslättens OL3:17:53+1:03:118:12
19David SundströmSöderhamns OK3:18:27+1:03:458:14
20Joakim AxelssonTrollhättans SOK3:20:07+1:05:258:18
21Johan PerssonHagaby GOIF3:23:06+1:08:248:25
22Anders HultgrenSundsvalls OK3:26:28+1:11:468:34
23Mikael NilssonSnättringe SK3:27:01+1:12:198:35
24Rikard SegerHjärnarps GH OL3:42:55+1:28:139:14
Emil AnderssonÄrla IFej godkänd
Lars LundströmIF Hallby SOKej godkänd
Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OKej start
Joel Käll KarlssonLinköpings OKej start
Martin RegbornHagaby GOIFej start

D20 Ultra SM

13 800 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andrea SvenssonOK Tisaren1:46:267:42
2Tilda JohanssonOK Orion1:46:37+0:117:43
3Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad1:50:16+3:507:59
4Malin WidénUddevalla OK1:57:35+11:098:31
5Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad2:00:03+13:378:41
6Moa PetterssonOK Dacke2:00:09+13:438:42
7Stina NilssonUmeå OK2:00:21+13:558:43
8Elin LindbergOK Djerf2:00:48+14:228:45
9Hanna GustavssonOK Tyr2:05:44+19:189:06
10Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK2:05:48+19:229:06
11Filippa JohanssonJönköpings OK2:06:21+19:559:09
12Louise LundgrenVäxjö OK2:06:43+20:179:10
13Hedwig HaasSundsvalls OK2:07:00+20:349:12
14Emma BeskowFalkenbergs OK2:08:33+22:079:18
15Klara PålssonSävedalens AIK2:13:23+26:579:39
16Caroline LindelöwHärlövs IF2:13:28+27:029:40
17Matilda MartinssonFalkenbergs OK2:13:52+27:269:42
18Elin KlassonOK Orinto2:17:30+31:049:57
19Josefine HöögHagaby GOIF2:17:37+31:119:58
20Ebba EkmanOK Tyr2:17:44+31:189:58
21Maja EngesLeksands OK2:25:52+39:2610:34
22Rebecca MårtenssonKöping-Kolsva OK2:40:08+53:4211:36
Jessica NilssonOK Tyrej godkänd
Sophie NilssonHjärnarps GH OLej godkänd
Karin BjörnlingerIK Hakarpspojkarnaej start
Lisa ElmbladBredaryds SOKej start
Pim HedbergOK Skogsfalkenej start

H20 Ultra SM

16 700 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Algirdas BartkeviciusOK Denseln1:40:546:02
2Jens RönnolsTäby OK1:42:50+1:566:09
3Oskar LeinonenOK Kolmården1:42:52+1:586:09
4Heino OllinSävedalens AIK1:42:59+2:056:10
5Martin NilssonMalungs OK Skogsmårdarna1:43:02+2:086:10
6Erik BerzellJärla Orientering1:43:43+2:496:12
7Markus LarssonHestra IF1:47:28+6:346:26
8Oskar SandbergSäterbygdens OK1:47:53+6:596:27
9Gustaf SparrevikIK Hakarpspojkarna1:47:55+7:016:27
10Martin DjerfIK Hakarpspojkarna1:48:00+7:066:28
11Johannes EklöfIF Hallby SOK1:48:09+7:156:28
12William PommerStora Tuna OK1:48:31+7:376:29
13Joakim AndénSödertälje-Nykvarn OF1:48:58+8:046:31
14Oskar LindqvistSävedalens AIK1:49:00+8:066:31
15Gustav HindérOK Tisaren1:49:05+8:116:31
16Henrik EklundVäxjö OK1:49:37+8:436:33
17Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna1:50:54+10:006:38
18Fredrik WigertzLånghundra IF1:53:18+12:246:47
19Anton HanssonIK Hakarpspojkarna1:53:38+12:446:48
20David SvenssonSkåneslättens OL1:57:01+16:077:00
21Linus LandergrenHestra IF1:57:28+16:347:02
22Filip IvarssonOK Hammaren1:58:04+17:107:04
23Oskar SondénMalmö OK1:58:40+17:467:06
24Philip PerssonOK Orion2:01:07+20:137:15
25Markus GrätschÄrla IF2:01:43+20:497:17
26Carl NäslundVästerås SOK2:03:08+22:147:22
27Sebastian AgerhällOK Tisaren2:07:38+26:447:38
28Sven EngströmLinköpings OK2:14:05+33:118:01
29Johan SöderlundLeksands OK2:26:18+45:248:45
30Martin NorrbomSala OK2:26:41+45:478:47
31Felix PerssonOK Skogsfalken2:32:49+51:559:09
32Johan LarssonOK Skogshjortarna2:33:03+52:099:09
Henrik HåkanssonOK Kolmårdenej godkänd
Per LindmanFinspångs SOKej start
Anton NilssonOK Trananej start
Henning OttmerOK Pan-Kristianstadej start
Carl RämmalLunds OKej start

D18 Ultra SM

11 340 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove RönnbäckVisborgs OK1:23:537:23
2Sanna FastEksjö SOK1:24:17+0:247:25
3Amanda BerggrenTullinge SK1:25:49+1:567:34
4Myrra CarlssonOK Orion1:26:02+2:097:35
5Sophia BjörnlingerIK Hakarpspojkarna1:27:17+3:247:41
6Tova OlssonIK Hakarpspojkarna1:27:19+3:267:41
7Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna1:27:23+3:307:42
8Lisa JohanssonOK Tranan1:27:25+3:327:42
9Hanna HänströmTäby OK1:27:29+3:367:42
10Gabriella BerganderEksjö SOK1:27:40+3:477:43
11Emma HagrotTäby OK1:27:43+3:507:44
12Alice AxelssonIK Hakarpspojkarna1:27:47+3:547:44
13Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL1:28:11+4:187:46
14Tone AlbrektssonOK Ravinen1:29:12+5:197:51
15Linnéa GolsäterEksjö SOK1:31:22+7:298:03
16Emma HelmerssonVästerås SOK1:31:23+7:308:03
17Elin GranstedtIK Hakarpspojkarna1:31:29+7:368:04
18Emma BengtssonÅrsunda IF1:31:38+7:458:04
19Elin Ransjö ZanderOK Tyr1:32:28+8:358:09
20Line CederbergVänersborgs SK1:39:15+15:228:45
21Erica EdmanLeksands OK1:39:21+15:288:45
22Sara KindlundOK Tranan1:39:27+15:348:46
23Stina NordinSundsvalls OK1:40:32+16:398:51
24Saga BacktemanLerums SOK1:40:39+16:468:52
25Lovisa MartinssonOK Tyr1:43:13+19:209:06
26Stina ErikssonJönköpings OK1:43:16+19:239:06
27Mirjam DalénSala OK1:43:17+19:249:06
28Mimmi DahlbergBredaryds SOK1:43:30+19:379:07
29Frida JunegardTullinge SK1:43:36+19:439:08
30Amanda RangertIK Hakarpspojkarna1:44:45+20:529:14
31Moa HanssonBredaryds SOK1:45:55+22:029:20
32Lovisa TorstenssonEmmaboda Verda OK1:48:09+24:169:32
33Emma KindbomIF Hagen1:51:33+27:409:50
34Erica ErikssonHjärnarps GH OL1:52:08+28:159:53
35Elin LundqvistNybro OK1:56:27+32:3410:16
36Agnes LundqvistJärfälla OK1:57:04+33:1110:19
37Linnea GustafssonOK Gynge1:59:09+35:1610:30
38Klara ElmbladBredaryds SOK2:03:27+39:3410:53
Elsa HolmgårdKils OKej godkänd
Norna MolinOK Klemmingenej godkänd
Hanna HugossonSundsvalls OKej start
Emma NilssonOK Trananej start
Sandra NäslundVästerås SOKej start
Elin PetterssonIFK Göteborgej start
Emma PetterssonOK Roxenej start
Annie ÖnstenIK Hakarpspojkarnaej start

H18 Ultra SM

14 500 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon ImarkTullinge SK1:27:496:03
2Lucas SundbladEksjö SOK1:30:13+2:246:13
3Jesper SvenskStora Tuna OK1:30:26+2:376:14
4Henrik JohannessonRonneby OK1:30:57+3:086:16
5Ville JohanssonOK Kolmården1:32:05+4:166:21
6Andreas UllerKils OK1:32:10+4:216:21
7August MollénOK Denseln1:32:11+4:226:21
8Anton ForsbergLånghundra IF1:32:20+4:316:22
9Amadeus HanssonGotlands Bro OK1:32:33+4:446:22
10Jesper SjöblomSödertälje-Nykvarn OF1:32:34+4:456:23
11Martin SärnbrinkOK Tisaren1:32:40+4:516:23
12Isac von KrusenstiernaOK Kåre1:32:43+4:546:23
13André AnderssonVästerbergslagens OL1:34:05+6:166:29
14Filip JakobssonDegerfors OK1:36:54+9:056:40
15Victor ImarkTullinge SK1:38:31+10:426:47
16Arvid NordIK Hakarpspojkarna1:38:41+10:526:48
17Isak PrellnerSkåneslättens OL1:39:16+11:276:50
18Simon LarssonOK Hällen1:39:33+11:446:51
19Nils WärnsbergEksjö SOK1:39:55+12:066:53
20Simon SchusterVallentuna-Össeby OL1:40:04+12:156:54
21Fredrik JohanssonOK Nackhe1:40:29+12:406:55
22Oliwer LundbergOK Bävern1:41:35+13:467:00
23Oskar LindEksjö SOK1:41:45+13:567:01
24Olle AnderssonTullinge SK1:42:20+14:317:03
25Ola AnderssonStigmännen Karlshamns OK1:43:45+15:567:09
26Philip EdvardssonEksjö SOK1:44:52+17:037:13
27Jonas HammarskiöldOK Skogsfalken1:44:55+17:067:14
28Oscar JohanssonOK Dacke1:45:41+17:527:17
29Arvid ClaessonJönköpings OK1:46:41+18:527:21
30Johan WennermarkOK Skogsfalken1:47:12+19:237:23
31Nils GripKalmar OK1:55:38+27:497:58
32Johan HagströmerOK Klemmingen1:55:46+27:577:59
33Lukas LundgrenVäxjö OK1:56:08+28:198:00
34Rasmus MöllerArboga OK1:56:17+28:288:01
35Jakob HöstHjärnarps GH OL1:59:03+31:148:12
36Jesper LindströmIF Hagen2:03:10+35:218:29
37Waldemar AnderssonOK Roslagen2:03:14+35:258:29
38Christian RedtzerAttunda OK2:08:23+40:348:51
39Oscar SundlöfSundsvalls OK2:17:54+50:059:30
40Hampus LarssonFK Göingarna2:20:44+52:559:42
Jakob FranssonOK Milanej godkänd
Olle JosarpFK Friskus-Varbergej godkänd
Filip KarlssonIF Hagenej godkänd
Anton KällströmSala OKej godkänd
Ludvig SandahlJärla Orienteringej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser