Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tre skåningar och en dansk, etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tre skåningar och en dansk
Arrangörsorganisation: Helsingborgs SOK
Datum: fredag 26 juni 2015 - söndag 28 juni 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)

D21

3 475 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellinor TjernlundOK Vilse 8721:216:08
2Josefin TjernlundOK Vilse 8722:04+0:436:21
3Hanna LindströmOK Tranan25:14+3:537:15
4Jennie RunessonGöteborg-Majorna OK25:58+4:377:28
5Marie EngOK Pan-Kristianstad26:05+4:447:30
6Jessica NilssonOK Tyr26:31+5:107:37
7Emelie SvalinVänersborgs SK27:16+5:557:50
8Sara EngOK Pan-Kristianstad27:24+6:037:53
9Ann-Sofie LarssonÖrkelljunga FK28:33+7:128:12
10Angelika LarssonÖrkelljunga FK28:44+7:238:16
11Caroline LindelöwHärlövs IF29:10+7:498:23
12Lisa PetterssonOK Dacke30:40+9:198:49
13Karin HagwallLunds OK30:48+9:278:51
14Clara MannfolkUlricehamns OK31:14+9:538:59
15Mette StubPI-København31:48+10:279:09
16Erika LindqvistSävedalens AIK31:59+10:389:12
17Stina PerssonEmmaboda Verda OK32:14+10:539:16
18Sara LorénOK Landehof32:39+11:189:23
19Emelie LorénOK Landehof35:46+14:2510:17
20Emilia SvärmOK Gisle36:32+15:1110:30
21Frida AnderssonFalkenbergs OK38:28+17:0711:04
22Anna ÅlinSundsvalls OK39:03+17:4211:14
23Fanny BrodinIstrums SK39:14+17:5311:17
24Elinor LindelöwHärlövs IF39:59+18:3811:30
25Elin TörnrothHjobygdens OK40:12+18:5111:34
26Camilla NilssonOK Torfinn40:40+19:1911:42
27Wiviann OttossonMalmö OK43:37+22:1612:33
28Anna AlmgrenOK Stigen43:40+22:1912:33
29Evelina EkelundMalmö OK44:02+22:4112:40
30Hanna KryhMalmö OK44:14+22:5312:43
31Evelina FolkessonOK Torfinn46:44+25:2313:26
32Frida KjellmanLidköpings VSK50:21+29:0014:29
33Emilia JohanssonOK Gisle1:03:33+42:1218:17
Hanna SteinerÖrkelljunga FKej start

H21

3 575 m, 56 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas OlssonSkåneslättens OL19:565:34
2Johan TörnrothHjobygdens OK20:15+0:195:39
3Simon LarssonSävedalens AIK20:52+0:565:50
4Johan IngemarssonHestra IF21:04+1:085:53
5Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad21:52+1:566:06
6Niklas ThörnOK Vilse 8722:02+2:066:09
7Niclas TjernlundOK Vilse 8722:14+2:186:13
8Erik HanssonBredareds IF22:30+2:346:17
9Anton FilipssonOK Skogsfalken22:33+2:376:18
10Henrik EngOK Pan-Kristianstad22:42+2:466:20
11Mikael LöfvingTibro OK22:57+3:016:25
12Rasmus GrönlundLunds OK22:58+3:026:25
13Markus SvenssonOK Pan-Kristianstad23:01+3:056:26
14Johan SandlundOK Njudung23:20+3:246:31
15Adam SegerslättSkåneslättens OL23:22+3:266:32
16Henrik EricksonUlricehamns OK24:01+4:056:43
17Mikael PihlOK Pan-Kristianstad24:04+4:086:43
18Carl RämmalLunds OK24:05+4:096:44
19Hampus LarssonFK Göingarna24:32+4:366:51
20Jonathan GunnarssonMalmö OK24:36+4:406:52
21Magnus LarssonFK Göingarna24:50+4:546:56
22Victor AxbomOK Landehof25:12+5:167:02
23Felix PerssonOK Skogsfalken25:22+5:267:05
24John OskarssonHagaby GOIF25:26+5:307:06
25Jonatan AnderssonFalkenbergs OK25:29+5:337:07
25Linus MalmstenMalmö OK25:29+5:337:07
27Richard EngOK Pan-Kristianstad26:49+6:537:30
28Erik ZeilonSkåneslättens OL27:04+7:087:34
29David BomanStångenäs AIS27:12+7:167:36
30Jesper HåkanssonFK Göingarna27:29+7:337:41
31Mikael PerssonFK Göingarna28:01+8:057:50
32Oscar TörnrothHjobygdens OK29:00+9:048:06
33Karl UtterbackMalmö OK30:06+10:108:25
34Viktor HenmyrOK Vilse 8730:12+10:168:26
35Klas JohanssonOK Kolmården30:24+10:288:30
36Martin KribladHjärnarps GH OL30:39+10:438:34
37Linus SvärmOK Gisle31:07+11:118:42
38Anton PetterssonTibro OK31:17+11:218:45
39Erik SchultzOK Löftan31:34+11:388:49
40Niclas LindblomStigmännen Karlshamns OK31:41+11:458:51
41Robin LarssonFK Göingarna32:03+12:078:57
42Wiktor RydlundHässleholms OK32:33+12:379:06
43Fredrik ÖbergMalmö OK33:02+13:069:14
44David ForsOK Skogsstjärnan33:20+13:249:19
45Fredrik SvenssonOK Torfinn34:27+14:319:38
46Oskar NilssonOK Stigen34:31+14:359:39
47Tobias BladhLunds OK35:26+15:309:54
48Per HolmbergRonneby OK35:27+15:319:54
49Emil BruhnBoxholm-Mjölby OL35:46+15:5010:00
50Arvid WedlinSävedalens AIK39:51+19:5511:08
51Albin ÅlinSundsvalls OK43:24+23:2812:08
52Mats JohanssonIstrums SK44:23+24:2712:24
53Johan FilipssonMarkaryds FK46:05+26:0912:53
54Joel SjöholmOK Pan-Kristianstad49:23+29:2713:48
55Björn BylundIFK Enskede53:34+33:3814:59
56Timo KononenOK Gisle1:09:40+49:4419:29
Oscar OlssonOK Skogsfalkenej start
Jonas AnderssonIF Rigorej start
Viktor StenssonGöteborg-Majorna OKej start
Oscar FilipssonMarkaryds FKej start
Mattias JohanssonStångenäs AISej start
Tobias GovikStångenäs AISej start

D16

2 275 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL15:446:54
2Emmy HelmerssonHässleholms OK21:31+5:479:27
3Klara AskMarkbygdens OK24:30+8:4610:46
4Elin LundbergHestra IF26:19+10:3511:34
5Johanna WilhelmssonOK Dacke28:21+12:3712:27
6Linn LindblomMalmö OK31:35+15:5113:52
7Ida ErikssonOK Landehof39:01+23:1717:09
8Anna HagstrandBurseryds IF42:16+26:3218:34
Julia TuressonBurseryds IFej godkänd

H16

2 600 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malthe PoulsenFIF Hillerød15:486:04
2Allan HedbergLunds OK17:26+1:386:42
3Emil PetterssonOK Dacke21:30+5:428:16
4Felix FalkGöteborg-Majorna OK25:36+9:489:50
5Emil AlpbergAlmby IK27:45+11:5710:40
6Jonathan LjungbergOK Skogsfalken45:58+30:1017:40

D14

2 075 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba BerglinOK Dacke13:276:28
2Hanna JohannessonRonneby OK13:40+0:136:35
3Nellie RydlundHässleholms OK15:29+2:027:27
4Linn KarlssonOK Vilse 8716:02+2:357:43
5Maja PorleVäxjö OK16:08+2:417:46
6Elin EmilssonOK Skogsfalken16:57+3:308:10
7Hanna RingRonneby OK17:01+3:348:12
8Johanna FranssonJönköpings OK17:41+4:148:31
9Agnes LindblomMalmö OK18:30+5:038:54
10Lovisa LagerHalmstad OK19:26+5:599:21
11Felicia LorénOK Landehof20:19+6:529:47
12Elsa Aderstedt AlthoffKungälvs OK20:35+7:089:55
13Tova DanielssonOK Skogsfalken24:46+11:1911:56
14Elina LiljedahlOK Skogsfalken25:36+12:0912:20
15Kajsa HomannOK Orinto26:29+13:0212:45
16Lisa FalkGöteborg-Majorna OK27:28+14:0113:14
17Klara HagstrandBurseryds IF28:00+14:3313:29
18Matilda JohannessonFrölunda OL29:42+16:1514:18

H14

2 075 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Måns PerssonAndrarums IF14:026:45
2Johan AlpbergAlmby IK15:06+1:047:16
3Simon GiselssonRonneby OK15:15+1:137:20
4Erik IngemarssonHestra IF16:54+2:528:08
5Jakob WilhelmssonOK Dacke17:40+3:388:30
6Brian AhlmAndrarums IF17:54+3:528:37
7Herman AlbinssonOK Skogsfalken19:32+5:309:24
8Povel HedbergLunds OK19:41+5:399:29
9Adam LindblomMalmö OK19:51+5:499:33
10Oskar LundbergHestra IF20:22+6:209:48
11Max KärvhagOK Skogsfalken26:17+12:1512:39
12Marcus RagnarssonMarkbygdens OK28:12+14:1013:35
13Erik ThoressonAndrarums IF34:30+20:2816:37
Philip EkbergTrollhättans SOKej start

D12

1 975 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thilda SeldénIF Rigor12:166:12
2Ella SöderbergOK Skogsfalken13:50+1:347:00
3Linnea RydlundHässleholms OK16:17+4:018:14
4Emma EmilssonOK Skogsfalken16:27+4:118:19
5Julia KarlssonOK Skogsfalken27:15+14:5913:47
Sofia ElverlindOK Trananej godkänd
Julia EkbergTrollhättans SOKej start
Vilmalee SuwanOK Vilse 87ej start

H12

1 975 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Loke HedbergLunds OK9:565:01
2Hugo LarssonOK Dacke10:34+0:385:21
3Ivar HelmerssonHässleholms OK10:55+0:595:31
4Fritjof Aderstedt AlthoffKungälvs OK11:37+1:415:52
5Max PerssonOK Skogsfalken12:00+2:046:04
6Albin NyqvistOK Landehof12:16+2:206:12
7Klas LjungqvistLunds OK13:25+3:296:47
8Melker LarssonOK Orion14:14+4:187:12
9Rasmus JohanssonOK Stigen14:18+4:227:14
10Filip IngemarssonHestra IF15:27+5:317:49
11Noah AndertoftVästerås SOK15:29+5:337:50
12Folke SvangrenGotlands Bro OK18:15+8:199:14

D10

1 725 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Audrey HanssonFrölunda OL10:155:56
2Sara LjungqvistLunds OK10:54+0:396:19
3Anna BenattiSkåneslättens OL11:20+1:056:34
4Ida BenattiSkåneslättens OL11:39+1:246:45
5Lisa ErikssonOK Landehof11:53+1:386:53
6Emma KarlssonOK Landehof12:21+2:067:09
7Emma LarssonOK Dacke13:23+3:087:45
8Smilla AndertoftVästerås SOK13:39+3:247:54
9Emilia ElverlindOK Tranan15:39+5:249:04

H10

1 725 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil AlbinssonOK Skogsfalken8:034:40
2Karl Aderstedt AlthoffKungälvs OK8:50+0:475:07
3Emil SeldénIF Rigor8:55+0:525:10
4Liam HogedalVänersborgs SK9:38+1:355:35
5Elias NyqvistOK Landehof10:40+2:376:11
6Isak LindelövHjärnarps GH OL12:41+4:387:21
7Hugo ThoressonAndrarums IF13:50+5:478:01
8Casper TuressonHärlövs IF17:03+9:009:53
Erik EkbergTrollhättans SOKej start

D35

3 250 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina PalmérUlricehamns OK27:058:20
2Marie GrönlundLunds OK31:55+4:509:49
3Emma KribladHjärnarps GH OL39:04+11:5912:01
4Liselott SvenssonJönköpings OK41:13+14:0812:40
5Christina OlssonSkåneslättens OL41:15+14:1012:41
6Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna1:00:15+33:1018:32
7ANNA LINDELÖVFK Snapphanarna1:02:16+35:1119:09

D40

2 975 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin SvenssonOK Orion23:397:56
2Pia JohanssonOK Landehof27:15+3:369:09
3Anna LjungqvistLunds OK27:46+4:079:20
4Linda LarssonOK Dacke29:55+6:1610:03
5Ylva SvangrenGotlands Bro OK33:19+9:4011:11
6Martina KarlssonOK Vilse 8733:48+10:0911:21
7Maria IngemarssonHestra IF35:34+11:5511:57
8Agneta EmilssonOK Skogsfalken38:40+15:0112:59
9Maria TuressonHärlövs IF44:02+20:2314:48
10Ann-Sofie AndertoftVästerås SOK45:37+21:5815:20
11Karin AlthoffKungälvs OK56:53+33:1419:07
Kajsa BenattiSkåneslättens OLej godkänd
Jenny LindblomMalmö OKej godkänd

H40

3 250 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus LarssonOK Dacke20:396:21
2Fredrik SvenssonJönköpings OK20:59+0:206:27
3Ola SöderbergOK Skogsfalken23:10+2:317:07
4Göran KimellGotlands Bro OK23:26+2:477:12
5Lars PerssonOK Skogsfalken24:10+3:317:26
6Erik AderstedtKungälvs OK26:09+5:308:02
7Nils HelmerssonHässleholms OK30:24+9:459:21
8Pierre DanielssonOK Skogsfalken31:12+10:339:36
9Daniel AxelssonMålilla OK33:03+12:2410:10
10Magnus EmilssonOK Skogsfalken33:16+12:3710:14
11Jonas K JohanssonOK Skogsfalken33:20+12:4110:15
12Magnus ClaessonJönköpings OK35:17+14:3810:51
13Pontus LarssonOK Skogsfalken39:26+18:4712:08
14Peter LiljedahlOK Skogsfalken39:58+19:1912:17
15Magnus RydlundHässleholms OK42:21+21:4213:01
16Magnus KärvhagOK Skogsfalken42:35+21:5613:06
17Henrik LindblomMalmö OK46:34+25:5514:19
Magnus ElverlindOK Trananej start

D45

2 800 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva PetterssonOK Dacke23:518:31
2Anna ErikssonOK Landehof24:44+0:538:50
3Lotta FalkGöteborg-Majorna OK24:45+0:548:50
4Marie OlssonÖrkelljunga FK26:53+3:029:36
5Jeanette SigenstamMarkbygdens OK26:56+3:059:37
6Camilla JohanssonOK Stigen27:18+3:279:45
7Carina Thynell LindelöwHärlövs IF28:03+4:1210:01
8Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL28:56+5:0510:20
8Carina RydlundHässleholms OK28:56+5:0510:20
10Åsa EricssonLunds OK29:05+5:1410:23
11Charlott LiljaOK Stigen33:40+9:4912:01
12Josefine AlbinssonOK Skogsfalken33:53+10:0212:06
13Lena TuressonBurseryds IF34:45+10:5412:24
14Sofia KarlssonOK Landehof35:39+11:4812:43
15Marie AnebreidTidaholm SOK Sisu36:47+12:5613:08
16Pia LarssonFK Göingarna38:14+14:2313:39
17Mona RosbergVäxjö OK43:56+20:0515:41
18Anette BjelkHästveda OK48:32+24:4117:20
19Karin OlssonMölndal Outdoor IF52:17+28:2618:40
20Eva-Lotta LundbergHestra IF1:14:12+50:2126:30

H45

3 025 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LagerHalmstad OK17:485:53
2Harald PerssonAndrarums IF19:27+1:396:25
3Magnus HomannOK Orinto20:11+2:236:40
4Fabian LjungqvistLunds OK20:21+2:336:43
5Malte LennerstedtLunds OK20:28+2:406:45
6Patrik FalkGöteborg-Majorna OK21:38+3:507:09
7Tommy JohanssonStångenäs AIS21:40+3:527:09
8Raul HindovLunds OK22:22+4:347:23
9Tomas VensrydEslövs FK22:35+4:477:27
10Lars-Ola LarssonOK Orion24:06+6:187:58
11Thomas KarlssonOK Landehof25:41+7:538:29
12Christer LiljaOK Stigen26:57+9:098:54
13Anders EricssonLunds OK27:19+9:319:01
14Olle SjöforsOK Älme30:25+12:3710:03
15Peter FranssonJönköpings OK31:14+13:2610:19
16Ulf NyqvistOK Landehof31:43+13:5510:29
17Fredrik AskMarkbygdens OK32:17+14:2910:40
18Pär JohannessonFrölunda OL33:01+15:1310:54
19Sven ErikssonOK Landehof35:26+17:3811:42
20Morgan BjelkHästveda OK38:36+20:4812:45
21Ola JönssonOK Vilse 8744:24+26:3614:40

D50

2 450 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika JosefssonOK Dacke23:099:26
2Nina BejbomUddevalla OK23:35+0:269:37
3Lotta Lidman AlmqvistVästerviks OK23:44+0:359:41
4Eva SvanbergJärfälla OK24:04+0:559:49
5Anne UddMarkbygdens OK24:05+0:569:49
6Marita FilipssonMarkaryds FK25:24+2:1510:22
7Gunnel SvenssonOK Tranan25:25+2:1610:22
8Susanne DombyOK Stigen26:02+2:5310:37
9Christina SternerOK Njudung26:10+3:0110:40
10Pernilla LarssonOK Skogsfalken28:24+5:1511:35
11Eva AlmgrenOK Stigen29:24+6:1511:59
12Monica LaageFalköpings AIK OK33:25+10:1613:38
13Jenny HomannOK Orinto34:58+11:4914:16
14Gudrun NilssonAndrarums IF36:44+13:3514:59
15Barbro KärvhagOK Skogsfalken38:43+15:3415:48
16Frida MannfolkUlricehamns OK44:45+21:3618:15
Lena ArnoldssonTidaholm SOK Sisuej godkänd

H50

3 025 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan PålssonSkåneslättens OL19:596:36
2Lars KarlssonValbo AIF20:09+0:106:39
3Per KällvikÅmåls OK21:02+1:036:57
4Per GustavssonGöteborg-Majorna OK22:32+2:337:26
5Lasse Karlsson-LodIstrums SK22:54+2:557:34
6Anders PetterssonOK Dacke24:25+4:268:04
7Jonas BornetunSkillingaryds FK24:47+4:488:11
8Bengt OlssonEslövs FK24:56+4:578:14
9Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL25:04+5:058:17
10Magnus PorleVäxjö OK25:46+5:478:31
11Peter HedbergLunds OK25:58+5:598:35
12Christer BorgGöteborg-Majorna OK26:17+6:188:41
13Björn AlpbergAlmby IK28:32+8:339:25
14Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF28:35+8:369:26
15Anders BergIS Kullen29:51+9:529:52
16Jan TuressonBurseryds IF30:24+10:2510:02
17Conny BruhnBoxholm-Mjölby OL31:18+11:1910:20
18Ola AndertoftMarkaryds FK32:58+12:5910:53
19Anders PetterssonVästerviks OK33:00+13:0110:54
20Jens ArboreliusIS Kullen33:15+13:1610:59
21Per-Göran BernMålilla OK34:20+14:2111:20
22Peter BrobergIF Rigor35:05+15:0611:35
23Hans AlmgrenOK Stigen35:38+15:3911:46
24Lars OlssonFK Göingarna36:25+16:2612:02
25Peter DombyOK Stigen36:52+16:5312:11
26Pär StenbergOK Skogshjortarna39:56+19:5713:12
27Dan LundbergHestra IF44:46+24:4714:47
28Niclas KjellmanLidköpings VSK46:51+26:5215:29
29Stefan LaageFalköpings AIK OK50:01+30:0216:32
30Sören BremerBoxholm-Mjölby OL50:04+30:0516:33
Christer SvenssonRonneby OKej start

D55

2 450 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jane JohanssonIstrums SK20:278:20
2Mona ÅkermanValbo AIF20:48+0:218:29
3Lena OlssonSkåneslättens OL21:51+1:248:55
4Christina BirathStenungsunds OK23:18+2:519:30
5Lena RunessonOK Vivill24:49+4:2210:07
6Agneta ErforsOK Torfinn25:00+4:3310:12
7Kerstin TjernlundOK Vilse 8725:02+4:3510:13
8Ann NilssonMarkaryds FK26:15+5:4810:42
9Märit GustafssonEds SK27:13+6:4611:06
10Yvonne JonssonTolered-Utby Ol-klubb27:21+6:5411:09
11Eva OskarssonHagaby GOIF27:50+7:2311:21
12Eva WildmarkFK Boken28:00+7:3311:25
13Ann SvärmOK Gisle28:45+8:1811:44
14Susanne BerglundSävedalens AIK28:48+8:2111:45
15Arja IngvarssonOK Vilse 8729:30+9:0312:02
16Britt ThörnOK Vilse 8733:18+12:5113:35
17Gunilla SandströmOK Stigen35:01+14:3414:17
18Christina SegerslättSkåneslättens OL35:23+14:5614:26
19Tina HagårdRävetofta OK38:38+18:1115:46
20Lisa LarssonSjövalla FK41:44+21:1717:02
21Ingrid AnderssonIF Rigor43:55+23:2817:55
Gunilla HolmbergHerrestads AIFej godkänd

H55

2 800 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf JungstrandOK Skogsfalken18:506:43
2Sten GustafssonEds SK19:07+0:176:49
3Mats BrorssonTockarps IK21:14+2:247:35
4Ulf PalmérUlricehamns OK21:42+2:527:45
5Jan HanssonStenungsunds OK21:48+2:587:47
6Lasse JohanssonEds SK21:51+3:017:48
7Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna21:56+3:067:50
8Lars RunessonOK Vivill23:24+4:348:21
9Ulf RadlerJärfälla OK24:26+5:368:43
10Thommy BergmanStigmännen Karlshamns OK25:18+6:289:02
11Sten SegerslättSkåneslättens OL25:32+6:429:07
12Tommy BergerGävle OK25:46+6:569:12
13Tomas NilssonOK Gipen26:00+7:109:17
14Bruno StubPI-København26:03+7:139:18
15Lars ElfvingOK Gipen26:11+7:219:21
16Ulf BurmanGustavsbergs OK26:18+7:289:23
17Johan BerglundSävedalens AIK26:20+7:309:24
18Max PrangFredensborg OK27:19+8:299:45
19Arne KlintbergEksjö SOK27:31+8:419:49
20Owe TörnrothHjobygdens OK27:41+8:519:53
21Tommy RoosFalköpings AIK OK28:22+9:3210:07
22Ulf BjörkdahlHerrestads AIF29:22+10:3210:29
23Ralph JohanssonStångenäs AIS29:26+10:3610:30
24Christer MannfolkUlricehamns OK30:03+11:1310:43
25Leif-Åke AnderssonFK Boken31:00+12:1011:04
26Mikael SvenssonOK Pan-Kristianstad31:34+12:4411:16
27Erik OskarssonHagaby GOIF32:38+13:4811:39
28Bertil AxbomOK Landehof33:22+14:3211:55
29Gunnar SvanbergJärfälla OK33:36+14:4612:00
30Thomas AlmqvistVästerviks OK34:49+15:5912:26
31Ingemar NilssonAndrarums IF36:21+17:3112:58
32Per BernerssonSödertälje-Nykvarn OF37:14+18:2413:17
33Sven-Åke AnderssonIF Rigor38:06+19:1613:36
34Kenneth PetterssonJärfälla OK38:37+19:4713:47
35Lars LarssonSjövalla FK44:10+25:2015:46
36Tor UddMarkbygdens OK44:28+25:3815:52
37Reino ÖrnMarkaryds FK49:48+30:5817:47
Ola MårtenssonVäsby OKej godkänd

D60

1 950 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ina LindebergSkåneslättens OL17:138:49
2Anneli LindqvistGustavsbergs OK20:27+3:1410:29
3Ingrid E StrömTäby OK21:53+4:4011:13
4Karin AxelssonIK Uven21:56+4:4311:14
5Ingela NelsénFalkenbergs OK21:57+4:4411:15
6Lena SöderbergOK Skogsfalken22:12+4:5911:23
7Gunnel MånssonOK Vilse 8722:26+5:1311:30
8Gunilla HogedalVänersborgs SK22:34+5:2111:34
9Berit KlamfeltTibro OK24:25+7:1212:31
10Siv LarssonVäxjö AIS25:34+8:2113:06
11Betty FolinoFIF Hillerød26:29+9:1613:34
12Marita JohanssonOK Stigen26:55+9:4213:48
13Marita LarssonMarkbygdens OK27:50+10:3714:16
14Ann-Mari NilssonYstads OK28:50+11:3714:47
15Kerstin KarlssonTidaholm SOK Sisu29:55+12:4215:20
16Gabrielle BrunAndrarums IF30:28+13:1515:37
17Marie SvernestamLinköpings OK30:39+13:2615:43
18Monica IvarssonOK Skogshjortarna31:28+14:1516:08
19Kristin JohanssonOK Dacke32:19+15:0616:34
20Gisela LöfvingTibro OK33:41+16:2817:16
21Pia AnderssonFalkenbergs OK36:43+19:3018:49
22Karin LindqvistVäxjö OK38:43+21:3019:51
23Brith MohlinIK Stern39:38+22:2520:19
24Berit HolmgrenSpårvägens OK1:06:58+49:4534:20
25Miriam NorénIK Uven1:21:30+1:04:1741:47
Lena JanssonJärla Orienteringej start

H60

2 600 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif E. LarsenTisvilde Hegn OK17:006:32
2Kent GranqvistVästerviks OK19:28+2:287:29
3Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK20:05+3:057:43
4Inge JosefssonStångenäs AIS20:25+3:257:51
5Roger ThörnOK Vilse 8720:34+3:347:54
6Lars GrehnMullsjö SOK23:27+6:279:01
7Torgny OttossonOK Torfinn23:35+6:359:04
8Kennet SandströmOK Stigen24:36+7:369:27
9Stefan NilssonYstads OK25:18+8:189:43
10Hans EkbergTrollhättans SOK25:33+8:339:49
11Karl MollénOK Denseln25:39+8:399:51
12Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK25:47+8:479:55
13Lars ErikssonKalmar OK26:09+9:0910:03
14Kenneth FagerFK Vittus26:29+9:2910:11
15Kent IvarssonOK Skogshjortarna26:34+9:3410:13
16Lars EkbergTrollhättans SOK27:07+10:0710:25
17Sten BlomströmIK Stern27:33+10:3310:35
18Mats IngvarssonOK Vilse 8727:38+10:3810:37
19Olle BohmanHjärnarps GH OL27:51+10:5110:42
20Bengt AspvallRonneby OK28:42+11:4211:02
21Kalle LindqvistVäxjö OK28:47+11:4711:04
22Gunnar BejbomUddevalla OK28:54+11:5411:06
23Jan ArvidssonOK Skogshjortarna28:57+11:5711:08
24Arne SvärmOK Gisle29:01+12:0111:09
25Lennart ErforsOK Torfinn29:04+12:0411:10
26Sören KarlssonMullsjö SOK29:19+12:1911:16
27Adrian JüniOLG Hondrich29:31+12:3111:21
28Lars Göran KillanderHästveda OK29:50+12:5011:28
29Lennart SvernestamLinköpings OK31:01+14:0111:55
30Johan WedlinSävedalens AIK31:50+14:5012:14
31Bengt HanssonAndrarums IF34:25+17:2513:14
32Hans AnderssonIK Gandvik37:58+20:5814:36
33LarsOwe StrömTäby OK47:51+30:5118:24
34Anders MohlinIK Stern50:43+33:4319:30

D65

1 950 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margareta SvenssonOK Vilse 8717:479:07
2Lena GranefeltOK Tyr21:05+3:1810:48
3Viveka BackmanTullinge SK21:25+3:3810:58
4Anne LundmarkJärfälla OK21:53+4:0611:13
5Eva AlsinIK Ymer22:02+4:1511:17
6Maj-Britt ByströmRävetofta OK24:06+6:1912:21
7Ann-Marie HolmströmLidköpings VSK24:26+6:3912:31
8Inger GlansOK Torfinn24:27+6:4012:32
9Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK24:55+7:0812:46
10Åsa StåhlHjärnarps GH OL25:13+7:2612:55
11Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK25:36+7:4913:07
12Ann-Helen LinnersjöOK Orion25:39+7:5213:09
13Eva BlomströmIK Stern26:29+8:4213:34
14Kajsa TofténHjobygdens OK27:06+9:1913:53
15Ingalill NilssonStigmännen Karlshamns OK28:14+10:2714:28
16Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK28:46+10:5914:45
17Margareta SjöbergLunds OK29:13+11:2614:58
18Lena JönssonLaholms IF OK29:26+11:3915:05
19Hjördis ErlandssonOK Lindéna30:40+12:5315:43
20Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK32:57+15:1016:53
21Anita Lovén-AnderssonOK Skogshjortarna35:37+17:5018:15
22Kristina JohanssonVänersborgs SK37:10+19:2319:03
23Ingrid TengelandIK Gandvik44:57+27:1023:03
24Rosa JohanssonIK Uven45:34+27:4723:22
25Kristina FranssonOK Virdarna49:11+31:2425:13
26Inger Alice EismarkOK Orinto1:10:05+52:1835:56
Ylva JanssonIF Hagenej godkänd
Kristina JohanssonMullsjö SOKej start
Karin BengtssonOK Kompassenej start

H65

2 275 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Conny JidetoftStångenäs AIS18:097:58
2Torgny PetterssonMarkbygdens OK18:31+0:228:08
3Lars GranefeltOK Tyr19:05+0:568:23
4Lars HogedalVänersborgs SK19:20+1:118:29
5Lars PerssonOK Kompassen19:25+1:168:32
6Kenth SundgrenSkåneslättens OL19:28+1:198:33
7Åke PerssonHjärnarps GH OL19:52+1:438:43
8Willie OlssonRävetofta OK20:23+2:148:57
9Bo KlamfeltTibro OK21:05+2:569:16
10Björn JägerströmIK Uven21:25+3:169:24
11Sven-Erik JohanssonOK Skogsstjärnan21:34+3:259:28
12Tommy OlssonOK Dacke21:44+3:359:33
13Karsten RichardtKøge OK23:05+4:5610:08
14Roger DanielssonLinköpings OK23:07+4:5810:09
15Gunnar EnbergMålilla OK23:10+5:0110:10
16Sven-Olof LarssonVäxjö AIS23:36+5:2710:22
17Anders WidénOLG Säuliamt24:12+6:0310:38
18Bo JohanssonOK Stigen24:16+6:0710:40
19Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK24:58+6:4910:58
20Gert OlssonSkåneslättens OL25:25+7:1611:10
21Vidar LöfvingTibro OK25:33+7:2411:13
22Peter NyströmMariestads FK25:36+7:2711:15
23Arne AlexanderssonStenungsunds OK25:46+7:3711:19
24Bengt StåhlHjärnarps GH OL27:09+9:0011:56
25Hans M CarlssonIFK Göteborg27:32+9:2312:06
26Jan PåhlstorpEmmaboda Verda OK28:03+9:5412:19
27Jan PerssonYstads OK28:09+10:0012:22
28Kjell JeppsonIF Rigor28:16+10:0712:25
29Lars OlssonFK Boken28:48+10:3912:39
30Jan-Erik NilssonYstads OK30:06+11:5713:13
31Leif MalmMarkaryds FK31:40+13:3113:55
32Roland NilssonOK Kompassen31:45+13:3613:57
33Eric JohanssonIF Hansa-Hoburg32:02+13:5314:04
34Olof KarlssonUddevalla OK32:34+14:2514:18
35Karl-Uno AnderssonFalkenbergs OK32:55+14:4614:28
36Thorwald FranssonOK Virdarna33:18+15:0914:38
37Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK33:36+15:2714:46
38Allan WikströmStångenäs AIS38:33+20:2416:56
39Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK47:54+29:4521:03
Christer NelsénFalkenbergs OKej godkänd
Agne BengtssonOK Kompassenej start

D70

1 900 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helen AndertoftMarkaryds FK22:4912:00
2Elisabeth KimellGotlands Bro OK25:23+2:3413:21
3Britt Forsell PirozziLunds OK25:28+2:3913:24
4Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK25:31+2:4213:25
5Mariann KjellbergBredareds IF26:45+3:5614:04
6Britt RangertIK Ymer28:17+5:2814:53
7Ann-Britt BjörkmanKungälvs OK29:16+6:2715:24
8Gullevi SvenssonRonneby OK29:23+6:3415:27
9Gun LarssonOK Lindéna30:11+7:2215:53
10Ingrid HermanssonIK Ymer30:30+7:4116:03
11Lillemor LorénOK Frisene31:32+8:4316:35
12Gull SvenssonTockarps IK33:03+10:1417:23
13Solbritt GustafssonOK Virdarna35:03+12:1418:26
14Birgitta KarlssonOK Orinto39:44+16:5520:54
15Lotta GranholmLinköpings OK40:12+17:2321:09
16Berit ByströmOK Virdarna41:57+19:0822:04
17Ulla BergqvistStigmännen Karlshamns OK48:07+25:1825:19
18Birgitta PeterssonAlvesta SOK56:29+33:4029:43
19Eva BergstrandVärend GN OL1:03:56+41:0733:38
Inge JørgensenOK Roskildeej godkänd
Kerstin ErnvidUlricehamns OKej godkänd
Birgit LjungOK Gipenej start

H70

2 300 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle JohanssonOK Skogshjortarna19:588:40
2Arne GrøndahlSøllerød OK20:20+0:228:50
3Ingemar LindblomOK Orinto22:02+2:049:34
4Gunnar AnderssonIK Vista22:12+2:149:39
5Ole  SvendsenOK Roskilde22:26+2:289:45
6Roland OffrellFrosta OK23:07+3:0910:03
7Ingemar AnderssonOK Orion24:17+4:1910:33
8Ronny RagnarssonMarkbygdens OK24:19+4:2110:34
9Kjell MånssonRonneby OK24:20+4:2210:34
9Ronny AnderssonOK Skogshjortarna24:20+4:2210:34
11Roland KarlssonRonneby OK24:35+4:3710:41
12Björn LinnersjöOK Orion24:42+4:4410:44
13Styrbjörn JanssonIF Hagen25:18+5:2011:00
14Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK25:39+5:4111:09
15Hans KarlssonOK Orinto26:38+6:4011:34
16Anders BerglundOK Skogshjortarna26:42+6:4411:36
17Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK26:58+7:0011:43
18Bertil OlofssonAndrarums IF27:35+7:3711:59
19Bengt NilssonAlvesta SOK27:49+7:5112:05
20Bengt BergqvistStigmännen Karlshamns OK27:57+7:5912:09
21Inge PerssonFK Boken28:09+8:1112:14
22Jørn ThomsenKolding OK28:26+8:2812:21
23Kjell ErlandssonOK Lindéna29:03+9:0512:37
24Kent CarlgrenOK Skogshjortarna29:16+9:1812:43
25Kjell LindauOK Kompassen29:38+9:4012:53
26Bengt-Olof JohanssonStångenäs AIS30:15+10:1713:09
27Roland NilssonFalköpings AIK OK31:26+11:2813:40
28Mårten SvenssonOK Gipen31:40+11:4213:46
29Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK31:58+12:0013:53
30Jan-Ulf KarlssonMålilla OK33:10+13:1214:25
31Torgny JonssonVäxjö AIS33:29+13:3114:33
32Gösta LindqvistOK Löftan33:44+13:4614:40
33Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK35:57+15:5915:37
34Gerth SällströmLessebo OK36:06+16:0815:41
35Per-Åke AnderssonIS Kullen36:39+16:4115:56
36Kjell-Åke IsakssonOK Skogshjortarna37:25+17:2716:16
37Christer WestbergIFK Göteborg41:27+21:2918:01
38Waste ByströmOK Virdarna41:43+21:4518:08
39Karl-Axel JohanssonIK Uven42:40+22:4218:33
40Olle HermanssonIK Ymer45:13+25:1519:39
41John-Erik BergstrandVärend GN OL48:27+28:2921:03
42Bjørn HelstrupFredensborg OK50:19+30:2121:52
Sven-Erik ForsellSkåneslättens OLej godkänd
Per-Arne JohanssonVänersborgs SKej godkänd

D75

1 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin LexellOK Torfinn30:0015:47
2Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg31:19+1:1916:28
3Kerstin HagströmIstrums SK33:22+3:2217:33
4Vivi-Anne BylundRydboholms SK35:53+5:5318:53
5Gun HanssonYstads OK36:28+6:2819:11
6Barbro HugossonLunds OK1:39:46+1:09:4652:30

H75

1 900 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland DahlIFK Göteborg20:1510:39
2Ernie BroströmHalmstad OK20:29+0:1410:46
3Bo SvenssonTockarps IK21:50+1:3511:29
4Bo WadensjöFK Finn24:42+4:2713:00
5Sune HagströmIstrums SK26:41+6:2614:02
6Bernt PeterssonAlvesta SOK27:28+7:1314:27
7Ivan ErnvidUlricehamns OK29:25+9:1015:28
8Gunnar BylundRydboholms SK33:01+12:4617:22
9JB LarssonOK Löftan33:31+13:1617:38
10Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK35:00+14:4518:25
11Curt TillmanLinköpings OK36:11+15:5619:02
12Göran HektorLinköpings OK38:40+18:2520:21
13Allsing CarlssonOK Skogsvargarna41:50+21:3522:01
14Allan HammarOK Kompassen46:08+25:5324:16
15Bengt OlofssonHjärnarps GH OL47:26+27:1124:57
16Sedney HugossonLunds OK50:06+29:5126:22

H80

1 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torild BornetunSkillingaryds FK23:0812:10
2Kjell PerssonMariestads FK24:52+1:4413:05
3Klas TykessonSkåneslättens OL26:35+3:2713:59
4Jan-Eric NelkingFK Åsen27:55+4:4714:41
5Bengt EdvardssonOK Torfinn30:23+7:1515:59

Öppen motion 1

1 725 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eddie KarlssonOK Vilse 8710:446:13
2Linus BerglundOK Stigen12:16+1:327:06
3Jack TejreOK Stigen12:22+1:387:10
4Gabriel HogedalVänersborgs SK15:03+4:198:43
5Isak EngOK Pan-Kristianstad15:31+4:478:59
6Kajsa LarssonBurseryds IF16:32+5:489:35
7Wilma JohanssonIF Rigor17:55+7:1110:23
8Monica Axmansävedalens aik19:08+8:2411:05
9Deniz KarlssonBodafors OK19:29+8:4511:17
10Ella HagstrandBurseryds IF20:22+9:3811:48
11Marie KempffHässleholms OK21:53+11:0912:41
12Ing-Mari LarssonOK Löftan23:53+13:0913:50
13Ted PalmérUlricehamns OK25:12+14:2814:36
14Malte PalmérUlricehamns OK25:22+14:3814:42
15Elin KarlssonOK Landehof28:13+17:2916:21
16Sonja HammarOK Kompassen32:52+22:0819:03
17Lisa BörstingHerlufsholm OK43:14+32:3025:03
Måns BerglundOK Stigenej godkänd
Filippa TejreOK Stigenej godkänd

Öppen motion 3

1 900 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LindqvistOK Stigen16:068:28
2Ronnie KarlssonOK Vilse 8716:16+0:108:33
3Annette SeldénIF Rigor18:07+2:019:32
4Evelina GunnarssonRydboholms SK19:20+3:1410:10
5Matilda GunnarssonRydboholms SK19:40+3:3410:21
6Margareta KillanderHästveda OK25:27+9:2113:23
7Anki GunnarssonRydboholms SK26:52+10:4614:08
8Margela PerssonAndrarums IF27:33+11:2714:30
9Margareta JohanssonLaholms IF OK29:30+13:2415:31
10Yvonne EdströmOK Gisle30:16+14:1015:55
11Tove RosbergVäxjö OK35:20+19:1418:35
12Gudrun OlofssonHjärnarps GH OL38:15+22:0920:07
13Helena BergIS Kullen48:46+32:4025:40
14Helene ArboreliusIS Kullen48:49+32:4325:41
15Ditti ArvidssonOK Skogshjortarna58:06+42:0030:34

Öppen motion 5

2 400 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emmy TuressonBurseryds IF23:159:41
2Frida BerglinOK Dacke23:53+0:389:57
3Dennis JohanssonStångenäs AIS26:31+3:1611:02
4Mats LarssonBurseryds IF27:40+4:2511:31
5Björn IsraelssonBurseryds IF29:25+6:1012:15
6Marika ElverlindOK Tranan33:48+10:3314:05
7Jessica BjelkHästveda OK34:44+11:2914:28
8Conny BerggrenVäxjö AIS35:40+12:2514:51
9Helena BuchkovskaMålilla OK35:50+12:3514:55
10Bo JägerströmElfsborg SOK37:30+14:1515:37
11Sune JohanssonLaholms IF OK39:39+16:2416:31
12Arne BerggrenVäxjö AIS39:54+16:3916:37
13Maria LarssonBurseryds IF40:14+16:5916:45
14Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK40:31+17:1616:52
15Lars LindebergSkåneslättens OL43:22+20:0718:04
16Bernt LarssonOK Lindéna43:41+20:2618:12
17Hans TofténHjobygdens OK45:47+22:3219:04
18Kristian KribladHjärnarps GH OL46:54+23:3919:32
19Kjell RybergIFK Göteborg48:04+24:4920:01
20Annika HagstrandBurseryds IF50:18+27:0320:57
21Emelie ThurbanJönköpings OK51:00+27:4521:15
22Anibal MonteiroCOCEG58:13+34:5824:15
23Emma AnderssonÖrkelljunga FK1:00:12+36:5725:05
24Camilla JohanssonLaholms IF OK1:00:33+37:1825:13
25Gert BerggrenVäxjö AIS1:16:38+53:2331:55
26Ilsabe BörstingHerlufsholm OK1:20:54+57:3933:42
27Ingrid HermanssonIK Ymer1:29:07+1:05:5237:07
28Mia HällKlubblös1:34:16+1:11:0139:16
Stefan BerglinOK Dackeej godkänd

Öppen motion 7

3 050 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jens AndertoftVästerås SOK27:279:00
2Emil FolinoOK Denseln29:24+1:579:38
3Annika LeufvénÅmåls OK33:27+6:0010:58
4Jens ÅkermanGävle OK33:37+6:1011:01
5Louise PihlOK Pan-Kristianstad34:33+7:0611:19
6Kerstin SegerLaholms IF OK37:30+10:0312:17
7Maria HelmerssonHässleholms OK37:53+10:2612:25
8Daniel KempffHässleholms OK40:39+13:1213:19
9Anders NilssonHässleholms OK44:28+17:0114:34
10Roy OvessonHelsingborgs SOK45:00+17:3314:45
11Ulf JohanssonAstraZeneca IF Södertälje46:23+18:5615:12
12Olle RingRonneby OK51:08+23:4116:45
13Gun-Britt KribladHjärnarps GH OL55:58+28:3118:20
14Kenneth WerlinSimlångsdalens IF1:00:11+32:4419:43

Öppen motion 9

3 625 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Michael SörensenOK Øst Birkerød23:086:22
2Andreas BlomqvistHelsingborgs SOK30:54+7:468:31
3Simon MånssonÖrkelljunga FK32:42+9:349:01
4Rikke KofoedOK Øst Birkerød35:41+12:339:50
5Per RudqvistHelsingborgs SOK36:15+13:0710:00
6Henrik AlbahnTisvilde Hegn OK36:36+13:2810:05
7Marie BerglinOK Dacke37:34+14:2610:21
8Jakob SegerslättSkåneslättens OL38:29+15:2110:36
9Per SandlundOK Njudung40:11+17:0311:05
10Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK40:41+17:3311:13
11Henrik NielsenTisvilde Hegn OK41:11+18:0311:21
12Ole JensenTisvilde Hegn OK41:26+18:1811:25
13Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK43:04+19:5611:52
14Mats JonssonSkåneslättens OL43:30+20:2212:00
15Niels RaagaardSøllerød OK44:42+21:3412:19
16Mikael SöderströmOK Stigen45:45+22:3712:37
17Susanne JohannessonRonneby OK46:31+23:2312:49
18Staffan EdströmOK Gisle47:14+24:0613:01
19Jes NyhegnFIF Hillerød48:26+25:1813:21
20Anders KarlssonBodafors OK48:43+25:3513:26
21Helena ÅhlinHelsingborgs SOK50:07+26:5913:49
22Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK53:01+29:5314:37
23Sven GiselssonRonneby OK53:16+30:0814:41
24Gert OlssonTockarps IK57:59+34:5115:59
25Jörn SteffensenHelsingør SOK1:02:30+39:2217:14
26Jannie NielsenTisvilde Hegn OK1:18:28+55:2021:38

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser