Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, lång, Skåne

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Skåne
Arrangörsorganisation: FK Göingarna
Datum: söndag 30 augusti 2015

D21

7 430 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad1:03:588:36
2Julia DahlHelsingborgs SOK1:13:04+9:069:50
3Annika WigrenLunds OK1:26:38+22:4011:39
4Linnea GillbergCentrum OK1:34:13+30:1512:40
5Elinor LindelöwHärlövs IF1:38:10+34:1213:12
6Angelica EngströmSkåneslättens OL1:45:26+41:2814:11
7Camilla NilssonOK Torfinn1:49:31+45:3314:44
8Carin StenbergHelsingborgs SOK1:59:23+55:2516:04
9Evelina FolkessonOK Torfinn2:12:11+1:08:1317:47
Anna HellnerLunds OKej godkänd
Evelina EkelundMalmö OKej godkänd

H21

11 040 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik OlofssonHelsingborgs SOK1:24:317:39
2Fredrik NilssonOK Pan-Kristianstad1:27:03+2:327:53
3Viktoras StaisiunasOK Pan-Kristianstad1:27:09+2:387:53
4Jonathan GunnarssonMalmö OK1:29:20+4:498:05
5Gustaf WennerbergOK Pan-Kristianstad1:30:46+6:158:13
6Patrik JohanssonHelsingborgs SOK1:36:35+12:048:44
7Erik AlnervikHelsingborgs SOK1:36:42+12:118:45
8Robert WetterlöfOK Pan-Kristianstad1:39:09+14:388:58
9Felix AlnervikHelsingborgs SOK1:43:38+19:079:23
10Anton MarmelidHelsingborgs SOK1:56:54+32:2310:35
11Jonas GustafssonAndrarums IF2:19:25+54:5412:37 Ladda ner rutt i gpx-format
12Sam ErikssonAndrarums IF2:25:05+1:00:3413:08
Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstadej godkänd

D21 Kort

4 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mathilda JägrydSkåneslättens OL1:01:5212:56
2Emelie AnderssonHässleholms OK1:24:10+22:1817:36

D20

6 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad54:588:28
2Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad1:02:37+7:399:38
3Caroline LindelöwHärlövs IF1:34:08+39:1014:30

D18

5 480 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erica ErikssonHjärnarps GH OL55:2210:06
2Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad55:29+0:0710:07
3Karin HagwallLunds OK1:07:34+12:1212:19
4Malin ThornemanHelsingborgs SOK1:09:36+14:1412:42
5Madelene AxelssonHärlövs IF1:13:16+17:5413:22
6Linnea GustafssonOK Gynge1:19:16+23:5414:27
7Cecilia SpångbergLunds OK1:28:16+32:5416:06
Ebba SöderlundTormestorps IFej start

H18

7 490 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan LenningOK Pan-Kristianstad53:177:06
2Simon WikströmOK Pan-Kristianstad55:41+2:247:26
3Jakob HöstHjärnarps GH OL1:15:51+22:3410:07
4Wiktor RydlundHässleholms OK1:19:40+26:2310:38
5Gustav NilssonHelsingborgs SOK1:28:05+34:4811:45
Adam SegerslättSkåneslättens OLej godkänd

D16

4 860 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara AnderssonOK Pan-Kristianstad47:559:51
2Vilma SvantessonHjärnarps GH OL48:10+0:159:54
3Tova HermodssonLunds OK50:16+2:2110:20
4Emmy HelmerssonHässleholms OK55:07+7:1211:20
5Irmalinn NilssonHärlövs IF56:57+9:0211:43
6Ebba JensenSkåneslättens OL57:26+9:3111:49
7Sofia DahlHärlövs IF1:00:03+12:0812:21
8Elin WihlborgOK Gynge1:00:47+12:5212:30
9Kajsa JönssonOK Pan-Kristianstad1:07:12+19:1713:49
10Klara IngelströmOK Gynge1:09:56+22:0114:23
11Linn LindblomMalmö OK1:14:18+26:2315:17
12Elinor DelinOK Pan-Kristianstad1:17:35+29:4015:57
13Ellen RosenkvistHelsingborgs SOK1:19:04+31:0916:16
14Emelie FeursteinTormestorps IF1:34:27+46:3219:26
Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OLej godkänd

H16

5 670 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HardenFK Boken44:107:47
2Oscar ModigOK Pan-Kristianstad52:26+8:169:14
3Erik VinbladLunds OK55:01+10:519:42
4Algot NajvikOK Pan-Kristianstad57:18+13:0810:06
5Daniel HellbergLunds OK1:06:05+21:5511:39
6Erik JönssonLunds OK1:25:12+41:0215:01
7Julius PukeYstads OK1:29:11+45:0115:43
8Oscar EhrnbornAndrarums IF1:49:09+1:04:5919:15
Axel ToressonLunds OKej start

D16 Kort

3 870 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa NilssonHärlövs IF1:32:3123:54

H16 Kort

4 110 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas GrönvallHelsingborgs SOK1:28:1021:27
2Emil NilssonAndrarums IF1:31:33+3:2322:16

D14

4 150 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clara DahlHärlövs IF37:319:02
2Lovisa WeidenSkåneslättens OL39:26+1:559:30
3Rebecca HardenFK Boken41:22+3:519:58
4Nellie RydlundHässleholms OK41:46+4:1510:03
5Tea MarkholmSkåneslättens OL48:12+10:4111:36
6Sofia PalmFK Boken49:51+12:2012:00
7Hilda AxelssonFK Göingarna51:17+13:4612:21
8Alma LeijonHärlövs IF52:32+15:0112:39
9Agnes LindblomMalmö OK54:35+17:0413:09
10Elin NilssonAndrarums IF56:22+18:5113:34
11Frida BjörkÖrkelljunga FK59:24+21:5314:18
12Ellemina RasmussenOK Kontinent1:00:18+22:4714:31
13Linnea BriggnerSkåneslättens OL1:06:42+29:1116:04
14Carolin GradinAndrarums IF1:07:02+29:3116:09
15Clara EhrnbornAndrarums IF1:09:41+32:1016:47
16Agnes KnutssonÖrkelljunga FK1:14:45+37:1418:00
17Elin HugossonLunds OK1:21:53+44:2219:43
18Maja GelknerSkåneslättens OL1:27:22+49:5121:03
19Saga StålhandskeSkåneslättens OL1:28:25+50:5421:18
20Maja StrandFK Åsen1:35:56+58:2523:06
Tilda JohanssonOK Pan-Kristianstadej start
Tina LjungqvistLunds OKej start

H14

4 290 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad33:087:43
2Allan HedbergLunds OK34:32+1:248:02
3Albin KronkvistÖrkelljunga FK35:18+2:108:13
4Axel OrrhedeHelsingborgs SOK40:58+7:509:32
5Viggo JohanssonSkåneslättens OL41:20+8:129:38
6Carl ÅsLunds OK44:36+11:2810:23
7Johan VinbladLunds OK44:43+11:3510:25
8Erik ThoressonAndrarums IF45:27+12:1910:35
9Samuel LåstbomHärlövs IF48:30+15:2211:18
10Povel HedbergLunds OK48:36+15:2811:19
11Erland ÖstbergSkåneslättens OL50:55+17:4711:52
12Brian AhlmAndrarums IF52:45+19:3712:17
13Jacob MobergHelsingborgs SOK54:10+21:0212:37
14Tobias CarlstedtHjärnarps GH OL55:00+21:5212:49
15Pontus ErikssonHjärnarps GH OL55:59+22:5113:02
16Andreas OttossonÖrkelljunga FK59:51+26:4313:57
17Ludvig ZaarLunds OK1:02:49+29:4114:38
18Isak LagnanderSkåneslättens OL1:08:36+35:2815:59
19Melvin NilssonHärlövs IF1:09:01+35:5316:05
20Adam LindblomMalmö OK1:14:05+40:5717:16
21Henning KarlbergSkåneslättens OL1:23:56+50:4819:33
22Pontus ThuressonSkåneslättens OL2:09:42+1:36:3430:13
Simon OlssonHjärnarps GH OLej start

D14 Kort

2 840 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hilma HolmströmHärlövs IF36:1312:45
2Lovisa KullbergSkåneslättens OL41:08+4:5514:29
3Sofia RämmalLunds OK48:16+12:0316:59
4Tova ArinderSkåneslättens OL1:24:11+47:5829:38
Emma ØstbyMalmö OKej start
Johanna NilssonFK Göingarnaej start
Astrid RuskOK Kontinentej start
Alva CruceHelsingborgs SOKej start

H14 Kort

2 870 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar SigesgårdFK Göingarna35:5712:31
2Lukas CarlssonOK Pan-Kristianstad1:10:24+34:2724:31
Jakob HelmerssonFK Göingarnaej godkänd
Axel HugosonÖrkelljunga FKej start

D12

2 850 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thea BökmanHelsingborgs SOK28:4110:03
2Kajsa HeydenLunds OK29:17+0:3610:16
3Linnea RydlundHässleholms OK30:37+1:5610:44
4Alice OlvegårdFK Göingarna31:56+3:1511:12
5Hanna LarssonYstads OK33:12+4:3111:38
6Tyra PeterssonHelsingborgs SOK37:25+8:4413:07
7Enni LindskogOK Älme37:32+8:5113:10
8Emmy PalmFK Boken38:02+9:2113:20
9Cornelia MöllerOK Kontinent40:16+11:3514:07
10Moa WallenborgOK Kontinent40:27+11:4614:11
11Selma LarssonLunds OK43:02+14:2115:05
12Linnea LeijonHärlövs IF43:15+14:3415:10
13Alice PerssonOK Tyringe49:32+20:5117:22
14Hanne HusbySkåneslättens OL50:37+21:5617:45
15Julia SörensenOK Kontinent50:46+22:0517:48
16Alva SvenssonFK Åsen52:59+24:1818:35
Joanna PerssonOK Tyringeej godkänd
Nora LevinFK Åsenej start

H12

3 220 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad25:247:53
2Loke HedbergLunds OK26:18+0:548:10
3Edvin SelinFK Göingarna28:35+3:118:52
4Victor ModigOK Pan-Kristianstad29:39+4:159:12
5Albin WeidenSkåneslättens OL30:41+5:179:31
6Klas LjungqvistLunds OK31:19+5:559:43
7Ivar HelmerssonHässleholms OK31:55+6:319:54
8Hugo CedervallÖrkelljunga FK32:42+7:1810:09
9Erik JohanssonFK Boken33:50+8:2610:30
10Albin AnderssonOK Torfinn34:24+9:0010:40
11Albin HugossonLunds OK36:55+11:3111:27
12Adam JohanssonSkåneslättens OL37:09+11:4511:32
13Jakob IngelströmOK Gynge40:43+15:1912:38
14David MorénHjärnarps GH OL41:55+16:3113:01
15Erik NilssonOK Pan-Kristianstad44:12+18:4813:43
16Ludwig AnderssonAndrarums IF46:23+20:5914:24
17Simon BjörckTormestorps IF47:20+21:5614:41
18Carl PernetunHässleholms OK51:09+25:4515:53
19Victor EricssonHelsingborgs SOK52:30+27:0616:18
20Gustav FribergHelsingborgs SOK54:08+28:4416:48
21Agust KronkvistÖrkelljunga FK57:07+31:4317:44
22André WesterHjärnarps GH OL1:02:06+36:4219:17
23Noah PernetunHässleholms OK1:03:43+38:1919:47
24David OlanderLunds OK1:04:12+38:4819:56
25Robin CarlstedtHjärnarps GH OL1:06:30+41:0620:39
26Stellan GradinAndrarums IF1:07:53+42:2921:04
Felix GustafssonLunds OKej godkänd
Olle HugosonÖrkelljunga FKej godkänd
Alfred AhltinMalmö OKej godkänd
Melker KarlbergSkåneslättens OLej start
Isak LevinFK Åsenej start

D12 Kort

2 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna Jonsson-NordinSkåneslättens OL24:3310:40
2Märta HenningssonLunds OK30:15+5:4213:09

H12 Kort

2 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David NilssonÖrkelljunga FK24:3110:31
2Gustav NilssonHärlövs IF25:14+0:4310:49
3Gustav ÅkessonSkåneslättens OL25:25+0:5410:54

D10

2 340 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina ÅsLunds OK16:567:14
2Hanna MorénHjärnarps GH OL18:04+1:087:43
3Tuva SelinFK Göingarna19:37+2:418:22
4Aprilia CinthioSkåneslättens OL20:36+3:408:48
5Alice JohanssonFK Boken24:05+7:0910:17
6Sara LjungqvistLunds OK25:33+8:3710:55
7Anna BenattiSkåneslättens OL25:34+8:3810:55
8Johanna OttossonÖrkelljunga FK27:03+10:0711:33
9Ida BenattiSkåneslättens OL28:09+11:1312:01
10Klara FribergHelsingborgs SOK34:36+17:4014:47
11Ida HusbySkåneslättens OL36:10+19:1415:27
12Ebba RanbroHelsingborgs SOK38:10+21:1416:18
13Maja SörensenOK Kontinent1:03:48+46:5227:15

H10

2 420 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svante SelinFK Göingarna15:396:28
2Wilmer SelinFK Göingarna17:16+1:377:08
3Hjalmar AxelssonFK Göingarna18:19+2:407:34
4Isak EdholmÖrkelljunga FK22:17+6:389:12
5Alfred KjellénHelsingborgs SOK25:32+9:5310:33
6Samuel RasmussenOK Kontinent25:41+10:0210:36
7Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna26:08+10:2910:47
8Noah KrikströmHjärnarps GH OL26:51+11:1211:05
9Alfred LeijonHärlövs IF27:08+11:2911:12
10Casper TuressonHärlövs IF29:10+13:3112:03
11Edvin SanderSkåneslättens OL29:33+13:5412:12
12Olle BorkmarHelsingborgs SOK30:51+15:1212:44
13William SteffertOK Tyringe31:54+16:1513:10
14Hugo ThoressonAndrarums IF34:43+19:0414:20
15Alvin WigrenLunds OK35:29+19:5014:39
16Cazper NilssonAndrarums IF39:41+24:0216:23
17Viktor AhltinMalmö OK40:50+25:1116:52
18Elias NilssonAndrarums IF44:02+28:2318:11
19Hektor HolmHelsingborgs SOK45:08+29:2918:39

D35

5 860 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie EngOK Pan-Kristianstad55:199:26
2Frida PalmFK Boken1:04:46+9:2711:03
3Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad1:10:12+14:5311:58
4Maureen Olsson LoLunds OK1:26:51+31:3214:49
5Lucie KomarkovaHjärnarps GH OL1:58:48+1:03:2920:16

H35

8 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus GrönlundLunds OK1:11:088:47
2Magnus HärwellEslövs FK1:15:22+4:149:18
3Magnus EmilssonFK Åsen1:19:54+8:469:52
4Linus MalmstenMalmö OK1:22:41+11:3310:13
5Johan SanderSkåneslättens OL1:23:02+11:5410:15
6Martin JönssonSkåneslättens OL1:28:15+17:0710:54
7Henrik AnderssonHässleholms OK1:36:09+25:0111:53

D40

5 270 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erika BjörckTormestorps IF1:01:4111:42
2Anna LjungqvistLunds OK1:06:23+4:4212:35
3Malin LeijonHärlövs IF1:08:26+6:4512:59
4Linda WesterlundFrosta OK1:13:35+11:5413:57
5Catarina HardenFK Boken1:14:17+12:3614:05
6Marie NilssonHärlövs IF1:16:40+14:5914:32
7Kajsa BenattiSkåneslättens OL1:19:07+17:2615:00
8Maria HelmerssonHässleholms OK1:24:25+22:4416:01
9Maria TuressonHärlövs IF1:26:18+24:3716:22
10Josefina BerglundFK Boken1:33:27+31:4617:43
Jenny LindblomMalmö OKej godkänd
Anna BjärbyFrosta OKej start

H40

7 480 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik ModigOK Pan-Kristianstad56:407:34
2Mikael PihlOK Pan-Kristianstad59:21+2:417:56
3Håkan PalmFK Boken1:00:34+3:548:05
4Michael LönnHjärnarps GH OL1:05:13+8:338:43
5Richard EngOK Pan-Kristianstad1:07:53+11:139:04
6Magnus JonassonMalmö OK1:09:13+12:339:15
7Ola MarkholmSkåneslättens OL1:21:17+24:3710:52
8Patrik IngelströmOK Gynge1:22:31+25:5111:01
9Magnus ThuressonSkåneslättens OL1:23:56+27:1611:13
10Jon LindskogOK Älme1:25:18+28:3811:24
11Martin LarssonOK Gynge1:28:43+32:0311:51
12Marcus HenningssonLunds OK1:29:35+32:5511:58
13Michael NilssonAndrarums IF1:32:47+36:0712:24
14Magnus Nilsson-EhrnbornAndrarums IF1:34:08+37:2812:35
15Björn MöllerOK Kontinent1:42:43+46:0313:43
16Nils HelmerssonHässleholms OK1:47:00+50:2014:18
17Henrik LindblomMalmö OK2:23:55+1:27:1519:14

D45

4 540 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad44:079:43
2Hanne FoghOK Sorø45:17+1:109:58
3Carina RydlundHässleholms OK48:09+4:0210:36
4Carina GustafssonOK Gynge48:21+4:1410:38
5Carina Thynell LindelöwHärlövs IF48:36+4:2910:42
6Ingela ThoressonAndrarums IF53:01+8:5411:40
7Marika HusbySkåneslättens OL53:44+9:3711:50
8Susanne WallenborgOK Kontinent55:03+10:5612:07
9Annika EngelHässleholms OK58:29+14:2212:52
10Margareta RylanderSkåneslättens OL1:02:50+18:4313:50
11Helena KristianssonHässleholms OK1:04:04+19:5714:06
12Kerstin JensenSkåneslättens OL1:05:25+21:1814:24
13Åsa EricssonLunds OK1:05:47+21:4014:29
14Karin JägrydSkåneslättens OL1:06:30+22:2314:38
15Helena SvenssonFK Boken1:07:28+23:2114:51
16Eva RämmalLunds OK1:12:58+28:5116:04

H45

6 620 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas NilssonHärlövs IF53:238:03
2Niklas EdvardssonHästveda OK53:32+0:098:05
3Magnus LarsenFK Boken55:30+2:078:23
4Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad1:00:34+7:119:08
5Fabian LjungqvistLunds OK1:00:54+7:319:11
6Mårten WikströmHalmstad OK1:01:54+8:319:21
7Mårten LindbergMalmö OK1:01:57+8:349:21
8Anders JägrydSkåneslättens OL1:02:19+8:569:24
9Fredrik HugossonLunds OK1:02:51+9:289:29
10Vidar AlbinssonTormestorps IF1:03:27+10:049:35
11Magnus TenghagenHärlövs IF1:04:35+11:129:45 Ladda ner rutt i gpx-format
12Håkan ErikssonHästveda OK1:05:10+11:479:50
13Dan JohanssonFK Boken1:07:20+13:5710:10
14Magnus WallenborgOK Kontinent1:08:07+14:4410:17
15Thomas LåstbomHärlövs IF1:09:01+15:3810:25
16Håkan GrubbMalmö OK1:09:28+16:0510:29
17Örjan LarssonLunds OK1:09:31+16:0810:30
18Håkan JönssonOK Pan-Kristianstad1:10:23+17:0010:37
19Anders EricssonLunds OK1:13:22+19:5911:04
20Mikael GustafssonOK Gynge1:15:42+22:1911:26
21Johan JensenSkåneslättens OL1:15:59+22:3611:28
22Torbjörn OttossonÖrkelljunga FK1:22:04+28:4112:23
23Björn CarlstedtHjärnarps GH OL1:43:00+49:3715:33
24Lennart MorénHjärnarps GH OL1:43:40+50:1715:39
Mats RanbroHelsingborgs SOKej godkänd
Mats JonssonSkåneslättens OLej start
Johan BökmanHelsingborgs SOKej start

D50

4 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara Snogerup LinseLunds OK38:418:59
2Britt-Marie BengtssonFK Åsen49:39+10:5811:32
3Kristina SpångbergLunds OK58:05+19:2413:30
4Lena SöderlundTormestorps IF1:01:06+22:2514:12
5Christina OlssonSkåneslättens OL1:01:29+22:4814:17
6Ann-Kristin SjöströmLunds OK1:04:10+25:2914:55
7Ingela AnderssonLunds OK1:09:52+31:1116:14
8Anette ThoressonAndrarums IF1:14:13+35:3217:15
Maria LenningSkåneslättens OLej godkänd
Anne SvantessonHjärnarps GH OLej start

H50

6 050 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan PålssonSkåneslättens OL45:527:34
2Staffan AhltinMalmö OK50:55+5:038:24
3Lars SvantessonHjärnarps GH OL52:08+6:168:37
4Peter HedbergLunds OK53:22+7:308:49
5Johan RisbergTormestorps IF1:03:11+17:1910:26
6Anders HeydenLunds OK1:11:30+25:3811:49
7Johnny NimvikLunds OK1:11:41+25:4911:50
8Magnus OlssonHjärnarps GH OL1:23:21+37:2913:46
9Jan-I NygrenFK Boken1:24:33+38:4113:58
10Jan JohanssonSkåneslättens OL1:25:45+39:5314:10
Gert PetterssonLunds OKej start

D55

4 280 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK49:0811:28
2Ingela EkelövSkåneslättens OL51:08+2:0011:56
3Christina SegerslättSkåneslättens OL58:23+9:1513:38
4Ewa RoosHelsingborgs SOK59:37+10:2913:55
5Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK1:18:50+29:4218:25
6Yvonne AnderssonHässleholms OK1:21:06+31:5818:56

H55

5 590 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars SöderlundTormestorps IF43:347:47
2Björn PerssonÖrkelljunga FK46:46+3:128:21
3Mats BrorssonTockarps IK50:51+7:179:05
4Ingmar EkelövSkåneslättens OL53:30+9:569:34
5Sten SegerslättSkåneslättens OL1:02:13+18:3911:07
6Leif LindauOK Torfinn1:04:45+21:1111:34
7Sverker ErikssonOK Gynge1:06:30+22:5611:53
8Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK1:07:33+23:5912:05
9Lars MagnussonOK Älme1:07:35+24:0112:05
10Kyrre ThalbergLunds OK1:09:32+25:5812:26
11Bo JohanssonOK Älme1:11:39+28:0512:49
12Hans-Inge HanssonFrosta OK1:18:00+34:2613:57
13Stefan NilssonOK Kontinent1:55:46+1:12:1220:42
Jan OttmerTormestorps IFej start

D60

3 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ina LindebergSkåneslättens OL39:2410:56
2Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad1:03:26+24:0217:37
3Mona EnforsTockarps IK1:24:24+45:0023:26

H60

4 900 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Urban ArnessonOK Torfinn46:139:25
2Sven-Inge SvenssonHässleholms OK46:57+0:449:34
3Lennart ErforsOK Torfinn52:47+6:3410:46
4Bengt-Göran MånssonOK Pan-Kristianstad54:08+7:5511:02
5Per Arne EvaldssonOK Gynge59:00+12:4712:02
6Olle BohmanHjärnarps GH OL1:01:01+14:4812:27
7Stellan MartinssonOK Tyringe1:02:17+16:0412:42
8Stefan NilssonYstads OK1:07:49+21:3613:50
9Lars JohanssonMalmö OK1:11:37+25:2414:36
10Bengt HanssonAndrarums IF1:16:56+30:4315:42
11Olle EnforsTockarps IK1:17:19+31:0615:46
12Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad1:17:32+31:1915:49
13Kim FolanderOK Sorø1:20:08+33:5516:21
14Anders YngveOK Kontinent1:21:32+35:1916:38
Christer LjungdahlHjärnarps GH OLej start

D65

3 510 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger GlansOK Torfinn42:4612:11
2Åsa StåhlHjärnarps GH OL50:08+7:2214:16
3Berit SchannongMalmö OK51:04+8:1814:32
4Lisbeth DamsgaardHjärnarps GH OL55:53+13:0715:55
5Ulla HåkanssonOK Gynge57:13+14:2716:18
6Bodil RuterOK Älme1:04:26+21:4018:21
7Karin BengtssonOK Kompassen1:08:53+26:0719:37
8Karin LarssonOK Kompassen1:12:44+29:5820:43
9Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad1:15:27+32:4121:29
10Kristin LindbergLunds OK1:29:26+46:4025:28
11Britt ÅkessonHässleholms OK2:09:16+1:26:3036:49
Maj-Britt ByströmRävetofta OKej start

H65

4 340 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SandgrenFrosta OK37:308:38
2Agne BengtssonOK Kompassen38:26+0:568:51
3Willie OlssonRävetofta OK44:09+6:3910:10
4Göran JohnssonSkåneslättens OL44:25+6:5510:14
5Håkan NilssonMalmö OK47:29+9:5910:56
6Erland MartinssonOK Tyringe47:32+10:0210:57
7Connie RoslundHässleholms OK48:03+10:3311:04
8Kenth SundgrenSkåneslättens OL51:39+14:0911:54
9Ebbe MalmMarkaryds FK52:03+14:3311:59
10Janne LindholmFrosta OK53:31+16:0112:19
11Lars PerssonOK Kompassen55:41+18:1112:49
12Mats HåkanssonMalmö OK59:31+22:0113:42
13Jan PerssonYstads OK59:34+22:0413:43
14Tord MartinssonRävetofta OK1:01:51+24:2114:15
15Gert OlssonSkåneslättens OL1:02:37+25:0714:25
16Bengt StåhlHjärnarps GH OL1:03:05+25:3514:32
17Lars OlssonFK Boken1:05:51+28:2115:10
18Ronald Mc GrailHjärnarps GH OL1:06:10+28:4015:14
19Leif KarlssonFrosta OK1:08:00+30:3015:40
20Kaare HanssonMalmö OK1:10:40+33:1016:16
21Nils-Erik BondessonFrosta OK1:18:14+40:4418:01
22Claes-Göran GrenMalmö OK1:18:25+40:5518:04
23Sven-Erik PerssonFrosta OK1:22:04+44:3418:54
24Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:23:57+46:2719:20
Åke PerssonHjärnarps GH OLej godkänd

D70

2 830 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Charlotte JensenHässleholms OK33:2311:47
2Britt Forsell PirozziLunds OK33:47+0:2411:56
3Gull SvenssonTockarps IK36:35+3:1212:55
4Birgit PalmFK Boken39:54+6:3114:05
5Torill SvendsenLunds OK49:17+15:5417:24
6Gunilla GrönbladHärlövs IF55:57+22:3419:46
Brita DahlbergHässleholms OKej godkänd

H70

4 050 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt BergmanLunds OK39:389:47
2Per-Olof FernbergIS Skanne40:30+0:5210:00
3Bo OlofssonHästveda OK42:25+2:4710:28
4Inge PerssonFK Boken45:00+5:2211:06
5Göran BengtssonTockarps IK45:32+5:5411:14
6Ingvar PerssonFK Åsen45:54+6:1611:20
7Nils-Eric EricsonFK Åsen46:51+7:1311:34
8Åke OlssonHässleholms OK50:00+10:2212:20
9Sven RuterOK Älme52:46+13:0813:01
10Rune BergLunds OK53:22+13:4413:10
11Sven-Åke GranquistHästveda OK53:40+14:0213:15
12Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad54:02+14:2413:20
13Christer GrönbladHärlövs IF57:08+17:3014:06
14Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad57:30+17:5214:11
15Erling LarssonHässleholms OK1:00:10+20:3214:51
16Bertil OlofssonAndrarums IF1:00:14+20:3614:52
17Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL1:04:49+25:1116:00
18Stig LarssonRävetofta OK1:06:16+26:3816:21
19Sven ThelanderssonLunds OK1:09:56+30:1817:16
20Tom LindbergLunds OK1:13:53+34:1518:14
Roland OffrellFrosta OKej start
Kjell LindauOK Kompassenej start

D75

2 810 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin LexellOK Torfinn51:5518:28
2Barbro HugossonLunds OK54:07+2:1219:15

H75

3 630 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingemar SvenssonLunds OK44:1812:12
2Anders CarlssonSkåneslättens OL46:58+2:4012:56
3Bo SvenssonTockarps IK48:15+3:5713:17
4Arne GustafssonMalmö OK49:43+5:2513:41
5Bertil ErikssonMalmö OK50:56+6:3814:01
6Bengt I NilssonFrosta OK51:05+6:4714:04
7Inge NilssonOK Älme51:10+6:5214:05
8Hubert HugossonOK Gynge54:04+9:4614:53
9Håkan BrostMalmö OK59:42+15:2416:26
10Kenneth LindborgOK Pan-Kristianstad1:05:26+21:0818:01
11Paul SchannongMalmö OK1:09:33+25:1519:09
12Torbjörn WingqvistSkåneslättens OL1:11:26+27:0819:40
13Gunnar FribergOK Kompassen1:28:31+44:1324:23
14Allan HammarOK Kompassen1:41:14+56:5627:53

D80

2 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa HedströmOK Pan-Kristianstad55:2121:32
2Clarie EkOK Pan-Kristianstad1:03:05+7:4424:32

H80

2 900 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad31:5611:00
2Leif ClaessonTormestorps IF36:54+4:5812:43
3Torsten HannrupOK Kompassen47:30+15:3416:22
4Bengt EdvardssonOK Torfinn48:23+16:2716:41
5Jan-Eric NelkingFK Åsen50:32+18:3617:25
6Bo BengtssonHässleholms OK53:20+21:2418:23
7Ingvar PeterssonHässleholms OK55:51+23:5519:15
8Kjell BjörupLunds OK57:37+25:4119:52
Klas TykessonSkåneslättens OLej start

H85

2 810 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF53:3119:02
2Bertil JohanssonSkåneslättens OL1:01:16+7:4521:48
3Curth SvenssonSkåneslättens OL1:18:44+25:1328:01
Nils-Åke NilssonAndrarums IFej godkänd

H90

2 560 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune IsakssonHelsingborgs SOK53:2220:50
2Kurt PålssonHelsingborgs SOK1:42:03+48:4139:51

Inskolning

2 030 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Sara CarlstedtHjärnarps GH OLfullföljt
Tim Kilsgårdklubblösfullföljt
Tuva Kilsgårdklubblösfullföljt
Sonia KurashovaFK Åsenfullföljt
Hjalmar LindgårdFK Göingarnafullföljt
Valter SanderSkåneslättens OLfullföljt
Elma Svenessonklubblösfullföljt
Alvin SörensenOK Kontinentfullföljt

U1

1 980 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ville LindskogOK Älme18:469:28
2Gustav GranqvistFK Göingarna20:50+2:0410:31
3Matilda EllmarkLunds OK21:59+3:1311:06
4Isak EngOK Pan-Kristianstad22:27+3:4111:20
5Jonathan EdholmÖrkelljunga FK22:44+3:5811:28
6Albin GranqvistFK Göingarna23:17+4:3111:45
7Milton Sydbo GunnarssonÖrkelljunga FK23:53+5:0712:03
8Felix ThomassonFK Göingarna25:44+6:5812:59
9Smilla ThomassonFK Göingarna25:49+7:0313:02
10Cornelia GrähsHelsingborgs SOK26:25+7:3913:20
11Alfred OlssonLunds OK26:28+7:4213:22
12Jenifer NäsmanHelsingborgs SOK26:56+8:1013:36
13Alma KjellénHelsingborgs SOK28:08+9:2214:12
14Axel PerssonAndrarums IF29:35+10:4914:56
15Olivia SvenssonFK Åsen30:35+11:4915:26
16Klara PalmFK Boken32:01+13:1516:10
17Sverre KarlssonAndrarums IF33:10+14:2416:45
18Meliza NilssonAndrarums IF33:24+14:3816:52
19My WallenborgOK Kontinent34:45+15:5917:33
20Nils PerssonOK Tyringe37:00+18:1418:41
21Emil BrunnbergOK Kontinent41:49+23:0321:07

U2D

2 340 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen AnderssonOK Pan-Kristianstad22:319:37
2Felicia LiljenbergOK Tyringe38:58+16:2716:39
3Klara MöllerOK Kontinent40:58+18:2717:30
4Elsa KarlssonAndrarums IF43:33+21:0218:36

U2H

2 340 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan PalmingerMalmö OK21:119:03
2Johan PerssonAndrarums IF27:46+6:3511:51
3Lukas PerssonÖrkelljunga FK28:09+6:5812:01
4Valdemar PukeYstads OK31:16+10:0513:21
5Jakob ÅkessonSkåneslättens OL31:21+10:1013:23
6Theo GelknerSkåneslättens OL33:44+12:3314:24
7Gordon AlpadieOK Pan-Kristianstad36:26+15:1515:34

Öppen motion 1

2 320 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina JönssonFK Åsen28:5212:26

Öppen motion 2

3 390 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa OlssonFK Göingarna48:3714:20
2Emil ThomassonLunds OK1:24:14+35:3724:50
Lena ErikssonAndrarums IFej godkänd

Öppen motion 3

3 150 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara MagnussonFrosta OK34:1410:52
2Rickard Svenesson 34:35+0:2110:58
3Karolina SvenssonFK Åsen38:56+4:4212:21
4Gisela EngströmÖrkelljunga FK40:39+6:2512:54
5Kerstin MartinssonOK Tyringe42:23+8:0913:27
6Anna EllmarkLunds OK43:31+9:1713:48
7Magnus KullbergSkåneslättens OL44:32+10:1814:08
8Bea SpjutHärlövs IF50:04+15:5015:53
9Alicia SjutHärlövs IF50:07+15:5315:54
10pernilla arenderSkåneslättens OL50:43+16:2916:06
11Ebba Pålsdotterklubblös52:01+17:4716:30
12Maria PernetunHässleholms OK52:05+17:5116:32
13Anna Karlssonklubblös54:22+20:0817:15
14Niklas LagnanderSkåneslättens OL55:11+20:5717:31
15Elinor Hellrupklubblös56:23+22:0917:53
16Adam SpjutHärlövs IF58:01+23:4718:25
17Lotta SpjutHärlövs IF58:10+23:5618:27
17Robert SpjutHärlövs IF58:10+23:5618:27
19Lina ReffersOK Pan-Kristianstad58:15+24:0118:29
20Roger PerssonOK Gynge59:45+25:3118:58
21Anki PålbrinkOK Gynge59:46+25:3218:58
22Jenny HugosonÖrkelljunga FK1:00:50+26:3619:18
23Martin HugosonÖrkelljunga FK1:00:52+26:3819:19
24Jan DahlbergHässleholms OK1:01:52+27:3819:38
25Eva JohanssonOK Älme1:04:28+30:1420:27
26Sonja HammarOK Kompassen1:05:29+31:1520:47
27Eivor MagnussonOK Pan-Kristianstad1:11:44+37:3022:46
Margret HellborgRingsjö OKej godkänd
Lisa KjellénHelsingborgs SOKej godkänd
Anders Snarbergklubblösej godkänd

Öppen motion 4

5 060 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia HugossonLunds OK1:21:4216:08
2Kajsa PerssonOK Tyringe1:27:50+6:0817:21

Öppen motion 5

3 780 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna HärwellEslövs FK44:0611:40
2Matilda NilssonFK Göingarna48:16+4:1012:46
3Tobias PerssonOK Tyringe49:44+5:3813:09
4Göran RylanderSkåneslättens OL50:56+6:5013:28
5Andreas PernetunHässleholms OK51:20+7:1413:34
6Torgny HolmströmHärlövs IF52:23+8:1713:51
7Anna MöllerOK Kontinent52:37+8:3113:55
8Fredrik NilssonAndrarums IF53:55+9:4914:15
9Heide PerssonAndrarums IF54:50+10:4414:30
10Annelie AugustssonOK Tyringe57:12+13:0615:07
11Ingrid Olssonklubblös57:55+13:4915:19
12Emma CarlstedtHjärnarps GH OL1:02:10+18:0416:26
13Carina GöranssonYstads OK1:03:31+19:2516:48
14Niglas RämmalLunds OK1:04:50+20:4417:09
15Eva RådströmÖrkelljunga FK1:05:11+21:0517:14
16Göran MagnussonFrosta OK1:06:46+22:4017:39
17Petra ErikssonOK Gynge1:10:43+26:3718:42
18Karolina OrrhedeHelsingborgs SOK1:13:31+29:2519:26
19Lotta MorénHjärnarps GH OL1:18:52+34:4620:51
20Magdalena NordinSkåneslättens OL1:20:30+36:2421:17
21Mia HallabroHässleholms OK1:22:19+38:1321:46
22Christina GöranssonOK Pan-Kristianstad1:22:43+38:3721:52
23Ida FastOK Pan-Kristianstad1:23:51+39:4522:10
24Linda JönssonOK Pan-Kristianstad1:25:42+41:3622:40
25Sven-Otto JönssonEslövs FK1:30:38+46:3223:58
26Kerstin DahlHärlövs IF1:30:43+46:3723:59
27Elena KurashovaFK Åsen1:37:11+53:0525:42
Håkan MalmgrenMalmö OKej godkänd
Hanna HanssonFrosta OKej godkänd

Öppen motion 6

5 720 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus KarlssonAndrarums IF55:189:40
2Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK1:02:25+7:0710:54
3Sara PalmingerMalmö OK1:09:58+14:4012:13
4Martin NilssonHässleholms OK1:25:58+30:4015:01
5Göran von RosenMalmö OK1:26:14+30:5615:04
6Magnus NilssonHärlövs IF1:32:56+37:3816:14

Öppen motion 7

3 160 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas NilssonOK Pan-Kristianstad24:067:37
2Lars PerssonOK Älme26:30+2:248:23
3Anders Hellrupklubblös31:33+7:279:59
4Maria ModigOK Pan-Kristianstad32:36+8:3010:18
5Magnus CinthioSkåneslättens OL33:01+8:5510:26
6Matts AnderssonHässleholms OK35:04+10:5811:05
7Sabina OlssonOK Pan-Kristianstad35:34+11:2811:15
8Marianne  NilssonOK Pan-Kristianstad35:38+11:3211:16
9Lennart MartinssonOK Tyringe35:44+11:3811:18
10Birgitta WingqvistRingsjö OK35:52+11:4611:21
11Sandra SörensenOK Kontinent37:02+12:5611:43
12Kjell LönnHjärnarps GH OL37:44+13:3811:56
13Lars LindebergSkåneslättens OL39:34+15:2812:31
14Björn HellrupHelsingborgs SOK40:28+16:2212:48
15Lena StrandMarkaryds FK40:40+16:3412:52
16Madeleine GunnarssonOK Pan-Kristianstad40:43+16:3712:53
17Adrian HardenFK Boken40:53+16:4712:56
18Kent  JönssonLunds OK40:54+16:4812:56
19Bengt BengtssonTormestorps IF42:10+18:0413:20
20Marie SvenssonFK Åsen42:18+18:1213:23
21Carina ErikssonHjärnarps GH OL42:19+18:1313:23
22Mats RosénHästveda OK43:49+19:4313:51
23Lars DahlHärlövs IF44:00+19:5413:55
24Roland ErikssonHästveda OK44:25+20:1914:03
25Bengt LarssonYstads OK44:46+20:4014:10
26Nils MårtenssonAndrarums IF45:34+21:2814:25
27Helen NilssonHärlövs IF47:40+23:3415:05
28Ruben EdvardssonHästveda OK48:40+24:3415:24
29Michael BroadRonneby OK49:31+25:2515:40
30Ingegärd LundHästveda OK50:45+26:3916:03
31Tommy HeldFK Åsen50:52+26:4616:05
32Carl Axel NilssonOK Tyringe51:02+26:5616:08
33Katarina FastOK Pan-Kristianstad52:24+28:1816:34
34Lisa NilssonOK Torfinn54:31+30:2517:15
35Göran LarssonOK Kompassen55:59+31:5317:42
36Tommy BengtssonHässleholms OK56:57+32:5118:01
37Torill HellbergLunds OK59:30+35:2418:49
38Rolf NilssonAndrarums IF1:03:48+39:4220:11
39Kerstin LarssonOK Pan-Kristianstad1:06:49+42:4321:08
40Karin BergmanLunds OK1:13:06+49:0023:07
41Kristina LandgrenMalmö OK1:13:13+49:0723:10
42Barbro MartinssonOK Tyringe1:13:17+49:1123:11
43Margareta HeldFK Åsen1:19:11+55:0525:03
44Tommy HautopOK Pan-Kristianstad1:20:00+55:5425:18
Peter RuskOK Kontinentej start

Öppen motion 8

4 610 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ÅsLunds OK41:329:00
2Niklas KronkvistÖrkelljunga FK43:10+1:389:21
3Pär EricssonHelsingborgs SOK45:10+3:389:47
4Jakob Bengtssonklubblös47:37+6:0510:19
5Henrik ReffersOK Pan-Kristianstad49:44+8:1210:47
6David BengtssonFK Åsen51:11+9:3911:06
7Peter RasmussenOK Kontinent51:41+10:0911:12
8Johanna MatsdotterLunds OK52:17+10:4511:20
9Jan KarlssonHässleholms OK53:12+11:4011:32
10Rasmus PerssonSkåneslättens OL53:45+12:1311:39
11Josefin CarlssonOK Pan-Kristianstad53:55+12:2311:41
12Anders Bengtssonklubblös54:04+12:3211:43
13Sara EngOK Pan-Kristianstad54:09+12:3711:44
14Petter ÖstbergSkåneslättens OL55:14+13:4211:58
15Henrik WeiderSkåneslättens OL57:06+15:3412:23
16Maria BengtssonLånghundra IF57:29+15:5712:28
17Anna ÅsLunds OK59:02+17:3012:48
18Britt-Marie SvenssonOK Pan-Kristianstad59:20+17:4812:52
19Göran FastOK Pan-Kristianstad1:02:19+20:4713:31
20Ludvig HallabroHässleholms OK1:03:07+21:3513:41
21Louise PihlOK Pan-Kristianstad1:05:34+24:0214:13
22Oscar GrönvallHelsingborgs SOK1:06:06+24:3414:20
23Miklos MolnarLunds OK1:07:24+25:5214:37
24Helena ÅhlinHelsingborgs SOK1:08:21+26:4914:49
25Claes LinseforsLunds OK1:11:57+30:2515:36
26Sven TörnkvistTormestorps IF1:14:32+33:0016:10
27Kjell VilhelmssonAndrarums IF1:18:42+37:1017:04
28Bengt-Åke NilssonOK Torfinn1:18:46+37:1417:05
29Sofia  Johanssonklubblös1:36:22+54:5020:54
30Bengt SalomonssonSkåneslättens OL1:44:57+1:03:2522:45
31Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL1:51:02+1:09:3024:05
Roland StrandFK Åsenej godkänd
Jenny GustafssonLunds OKej godkänd
Stein ØstbyMalmö OKej start

Öppen motion 9

7 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christian GlantzAndrarums IF1:12:509:50
2Henrik JohanssonOK Pan-Kristianstad1:22:16+9:2611:07
3Per RudqvistHelsingborgs SOK1:25:37+12:4711:34
4Fredrik StålhandskeSkåneslättens OL1:26:43+13:5311:43
5Robert BertilssonLunds OK1:36:41+23:5113:03
Oskar CervinHelsingborgs SOKej godkänd
André BjärbyFrosta OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser