Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tormestorpsträffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tormestorpsträffen
Arrangörsorganisation: Tormestorps IF
Datum: söndag 27 september 2015

D21

7 080 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara Snogerup LinseLunds OK58:138:13
2Klara AnderssonOK Pan-Kristianstad59:55+1:428:27
3Caroline LindelöwHärlövs IF1:04:46+6:339:08
4Lindha HellnerFK Göingarna1:05:47+7:349:17
5Josefin CarlssonOK Pan-Kristianstad1:06:15+8:029:21
6Pia OlssonOK Pan-Kristianstad1:11:40+13:2710:07
7Irmalinn NilssonHärlövs IF1:15:59+17:4610:43
8Mathilda JägrydSkåneslättens OL1:22:56+24:4311:42
9Carina ThynellHärlövs IF1:35:26+37:1313:28
Sabina OlssonOK Pan-Kristianstadej start

H21

9 950 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niclas TjernlundOK Vilse 871:08:366:53
2Patrik KarlssonVäxjö OK1:08:58+0:226:55
3Håkan GunnarssonFK Göingarna1:11:39+3:037:12
4Rune Nygaard MonradFIF Hillerød1:12:50+4:147:19
5Martin NilssonMalungs OK Skogsmårdarna1:16:42+8:067:42
6Jonas HjertFalköpings AIK OK1:21:53+13:178:13
7Robert WetterlöfOK Pan-Kristianstad1:23:40+15:048:24
8Oskar CervinHelsingborgs SOK1:33:53+25:179:26
9Patrik JohanssonHelsingborgs SOK1:46:42+38:0610:43
10Stefan NilssonLunds OK1:50:45+42:0911:07
11Emanuel StridOK Torfinn2:16:46+1:08:1013:44
Loke AgmarkenHalmstad OKej start

D21 Kort

5 490 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Siri WahlströmMalmö OK1:10:4812:53
2Evelina EkelundMalmö OK1:19:51+9:0314:32

H18

6 560 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wiktor RydlundHässleholms OK1:01:049:18
2Julius KindlundhFK Finn1:10:48+9:4410:47

D17-20 Kort

4 560 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Amelie NordhEslövs FKej start

D16

4 560 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emmy HelmerssonHässleholms OK47:5810:31
2Vilma SvantessonHjärnarps GH OL49:28+1:3010:50
3Sofia DahlHärlövs IF55:49+7:5112:14
4Ebba JensenSkåneslättens OL56:30+8:3212:23
5Elinor DelinOK Pan-Kristianstad1:07:00+19:0214:41
6Lotten KindlundhFK Finn1:08:09+20:1114:56

H16

5 610 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon HardenFK Boken38:086:47
2Rasmus Krogh MadsenCopenhagenO47:17+9:098:25
3Algot NajvikOK Pan-Kristianstad48:44+10:368:41
4Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad49:59+11:518:54
5Daniel HellbergLunds OK52:29+14:219:21
6Axel OrrhedeHelsingborgs SOK58:36+20:2810:26
7Eskil EllmanHässleholms OK1:24:43+46:3515:06
8Ludvig HallabroHässleholms OK1:32:08+54:0016:25
Albin KronkvistÖrkelljunga FKej start

D16 Kort

4 120 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Linn NordhEslövs FKej start

D14

4 120 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa LagerHalmstad OK34:108:17
2Clara DahlHärlövs IF41:45+7:3510:08
3Nellie RydlundHässleholms OK45:46+11:3611:06
4Hilda AxelssonFK Göingarna53:00+18:5012:51
5Tina LjungqvistLunds OK53:21+19:1112:56
6Elin HugossonLunds OK54:56+20:4613:20
7Hilma HolmströmHärlövs IF1:05:57+31:4716:00
Sofia PalmFK Bokenej godkänd

H14

4 120 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maxim OmelchenkoFK Vittus36:558:57
2Agust KronkvistÖrkelljunga FK37:26+0:319:05
3Carl ÅsLunds OK39:39+2:449:37
4Simon OlssonHjärnarps GH OL46:00+9:0511:09
5Jakob WilhelmssonOK Dacke57:32+20:3713:57
6Jacob MobergHelsingborgs SOK1:13:49+36:5417:55
7Melvin NilssonHärlövs IF1:18:24+41:2919:01
Samuel LåstbomHärlövs IFej godkänd
Viggo JohanssonSkåneslättens OLej start

D14 Kort

3 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna NilssonFK Göingarna30:3810:12

H14 Kort

3 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonathan OrrhedeHelsingborgs SOK43:0614:22

D12

3 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linnea RydlundHässleholms OK26:588:59
2Alice OlvegårdFK Göingarna29:44+2:469:54
3Emmy PalmFK Boken33:50+6:5211:16
4Fredrika KindlundhFK Finn34:55+7:5711:38
5Tess EkstrandHässleholms OK43:18+16:2014:26
6Ida BenattiSkåneslättens OL53:58+27:0017:59
7Anna BenattiSkåneslättens OL1:08:19+41:2122:46
Joanna PerssonOK Tyringeej start
Alice PerssonOK Tyringeej start

H12

3 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felix GustafssonLunds OK23:297:49
2Ivar HelmerssonHässleholms OK25:48+2:198:36
3Edvin SelinFK Göingarna27:13+3:449:04
4Hjalmar SandbergOK Älvsjö-Örby27:22+3:539:07
5Erik JohanssonFK Boken28:49+5:209:36
6Klas LjungqvistLunds OK30:43+7:1410:14
7Gabriel SteffertOK Tyringe31:05+7:3610:21
8Isak AnderssonLunds OK31:34+8:0510:31
9David MorénHjärnarps GH OL35:50+12:2111:56
10Lucas TreldalOK Kontinent40:02+16:3313:20
11Albin HugossonLunds OK41:21+17:5213:47
Adam JohanssonSkåneslättens OLej start
Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstadej start

H12 Kort

2 630 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1William Tengstrand NugentOK Tyringe41:3215:47
2Anton ElmerfjordLunds OK1:08:20+26:4825:58

D10

2 630 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina ÅsLunds OK18:056:52
2Tuva SelinFK Göingarna22:19+4:148:29
3Hanna MorénHjärnarps GH OL24:07+6:029:10
4Linnéa SäfströmHästveda OK24:49+6:449:26
5Sara LjungqvistLunds OK27:14+9:0910:21
6Alice JohanssonFK Boken35:07+17:0213:21

H10

2 630 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svante SelinFK Göingarna18:507:09
2Wilmer SelinFK Göingarna19:36+0:467:27
3Hjalmar AxelssonFK Göingarna19:39+0:497:28
4Albin TagessonFK Finn27:57+9:0710:37
5Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna29:47+10:5711:19
6Isak EdholmÖrkelljunga FK36:24+17:3413:50
7Emil AnderssonLunds OK37:04+18:1414:05
Ville EkstrandHässleholms OKej godkänd

D35

6 090 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie EngOK Pan-Kristianstad54:138:54
2Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad1:02:35+8:2210:16
3Camilla SelinFK Göingarna1:03:55+9:4210:29
Maureen Olsson LoLunds OKej start

H35

8 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper HåkanssonFK Göingarna1:01:047:38
2Linus MalmstenMalmö OK1:09:15+8:118:39
3Henrik AnderssonHässleholms OK1:40:51+39:4712:36

D40

5 490 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa ElmerfjordLunds OK1:04:2111:43
2Anna LjungqvistLunds OK1:09:59+5:3812:44
3Linda WesterlundFrosta OK1:14:05+9:4413:29
4Kajsa BenattiSkåneslättens OL1:17:38+13:1714:08
5Josefina BerglundFK Boken1:44:51+40:3019:05
Anna BjärbyFrosta OKej godkänd
Marie MarkholmSkåneslättens OLej start
Maria TuressonHärlövs IFej start

H40

7 620 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yuri OmelchenkoOK Orion49:076:26
2Håkan PalmFK Boken54:04+4:577:05
3Thomas NilssonEslövs FK1:10:50+21:439:17
4Pontus GustavssonOK Kontinent1:12:49+23:429:33
5Magnus RydlundHässleholms OK1:13:10+24:039:36
6Ola MarkholmSkåneslättens OL1:15:16+26:099:52
7Johan AxelssonOK Älme1:17:56+28:4910:13
8Michael HusénOK Pan-Kristianstad1:22:16+33:0910:47
9Mikael NilssonOK Kontinent1:25:10+36:0311:10
10Jonas PrellnerSkåneslättens OL1:28:23+39:1611:35
11Nils HelmerssonHässleholms OK1:44:30+55:2313:42
12Fredrik StålhandskeSkåneslättens OL1:45:18+56:1113:49
David EkstrandHässleholms OKej godkänd
Magnus JonassonMalmö OKej godkänd

D45

4 480 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad39:118:44
2Carina RydlundHässleholms OK45:47+6:3610:13
3Anna PrellnerSkåneslättens OL52:44+13:3311:46
4Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK56:54+17:4312:42
5Helena KristianssonHässleholms OK1:01:01+21:5013:37
6Karin WikforssLunds OK1:03:49+24:3814:14
7Anneli WihlborgOK Gynge1:07:31+28:2015:04
Josefine AlbinssonOK Skogsfalkenej godkänd
Åsa EricssonLunds OKej start
Magdalena JohanssonHalmstad OKej start
Kerstin JensenSkåneslättens OLej start

H45

6 560 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LagerHalmstad OK44:526:50
2Ulf JungstrandOK Skogsfalken46:48+1:567:08
3Niklas EdvardssonHästveda OK50:39+5:477:43
4Fredrik SandbergOK Älvsjö-Örby51:58+7:067:55
5Fredrik HugossonLunds OK52:37+7:458:01
6Magnus LarssonFK Göingarna53:03+8:118:05
7Fabian LjungqvistLunds OK53:19+8:278:07
8Anders BlomqvistOK Skogsfalken57:26+12:348:45
9Magnus LarsenFK Boken59:19+14:279:02
10Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL59:51+14:599:07
11Mats BredfeltLunds OK1:00:52+16:009:16
12Thomas LåstbomHärlövs IF1:03:42+18:509:42
13Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad1:03:59+19:079:45
14Dan JohanssonFK Boken1:05:46+20:5410:01
15Håkan LindbergOK Vilse 871:08:11+23:1910:23
16Anders EricssonLunds OK1:09:37+24:4510:36
17Filip SjöforsOK Älme1:11:13+26:2110:51
18Johan JensenSkåneslättens OL1:13:50+28:5811:15
19Fredrik OskarssonRonneby OK1:14:05+29:1311:17
20Peter AnderssonOK Gynge1:16:33+31:4111:40
21Olof BarrSkåneslättens OL1:19:26+34:3412:06
22Lennart MorénHjärnarps GH OL1:19:48+34:5612:09
23Magnus NilssonOK Älme1:21:05+36:1312:21
24Mats SjöbergFrosta OK1:32:48+47:5614:08
Håkan ErikssonHästveda OKej godkänd
Anders HeydenLunds OKej godkänd
Niklas KronkvistÖrkelljunga FKej start
Malte LennerstedtLunds OKej start
Stefan AgmarkenHalmstad OKej start

D50

3 960 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid JohanssonLaholms IF OK47:2711:58
2Christel OlssonFK Åsen47:28+0:0111:59
3Kristina SpångbergLunds OK48:03+0:3612:08
4Britt-Marie BengtssonFK Åsen49:33+2:0612:30
5Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK51:27+4:0012:59
6Eva KarlssonOK Gynge1:30:47+43:2022:55
Maritha SchönAndrarums IFej godkänd
Wiveka ErnstssonFK Göingarnaej godkänd
Lotta BerntssonSkåneslättens OLej godkänd
Lotta HanssonOK Kontinentej start

H50

6 090 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars SvantessonHjärnarps GH OL47:097:44
2Henrik LarssonFK Göingarna48:41+1:327:59
3Stefan PålssonSkåneslättens OL50:48+3:398:20
4Per-Olof AnderssonOK Tyringe52:51+5:428:40
5Johnny NimvikLunds OK54:56+7:479:01
6Ulf LinderfalkSkåneslättens OL1:09:15+22:0611:22
7Magnus OlssonHjärnarps GH OL1:09:44+22:3511:27
8Jan JohanssonSkåneslättens OL1:17:35+30:2612:44

D55

3 960 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid LarssonFK Göingarna52:0813:09
2Ann NilssonMarkaryds FK53:22+1:1413:28
3Agneta ErforsOK Torfinn53:28+1:2013:30
4Christina SegerslättSkåneslättens OL59:56+7:4815:08
5Lena KarlssonHalmstad OK1:01:38+9:3015:33
6Eva WildmarkFK Boken1:02:55+10:4715:53
7Lisbeth DahlHelsingborgs SOK1:04:13+12:0516:12
8Tina HagårdRävetofta OK1:11:29+19:2118:03

H55

5 490 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingmar EkelövSkåneslättens OL52:199:31
2Lars MagnussonOK Älme57:52+5:3310:32
3Bo JohanssonOK Älme1:01:21+9:0211:10
4Sten SegerslättSkåneslättens OL1:18:02+25:4314:12
5Hans-Inge HanssonFrosta OK1:31:31+39:1216:40
6Lennart StenssonHelsingborgs SOK1:34:20+42:0117:10
7Stefan NilssonOK Kontinent2:05:59+1:13:4022:56
Leif LindauOK Torfinnej godkänd
Bengt LarssonFK Göingarnaej godkänd
Leif KarlssonOK Kontinentej start

D60

3 570 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ina LindebergSkåneslättens OL36:3910:15
2Eva TykessonRävetofta OK42:08+5:2911:48
3Gudrun NilssonLunds OK50:38+13:5914:10
4Catherine DawsonGafanhori1:06:05+29:2618:30
5Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad1:12:51+36:1220:24

H60

5 080 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Inge SvenssonHässleholms OK44:598:51
2Jan WahlströmSnättringe SK48:58+3:599:38
3Yngve ErnstssonFK Göingarna50:13+5:149:53
4Bengt-Göran MånssonOK Pan-Kristianstad58:29+13:3011:30
5Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad1:04:23+19:2412:40
6Christer LjungdahlHjärnarps GH OL1:06:35+21:3613:06
7Torgny OttossonOK Torfinn1:15:14+30:1514:48

D65

3 570 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margareta KristenssonMalmö OK53:0314:51
2Berit SchannongMalmö OK55:22+2:1915:30
3Inger GlansOK Torfinn56:02+2:5915:41
4Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK58:17+5:1416:19
5Lena JönssonLaholms IF OK59:53+6:5016:46
6Lisbeth DamsgaardHjärnarps GH OL1:02:12+9:0917:25
7Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad1:05:59+12:5618:28
8Ulla HåkanssonOK Gynge1:07:03+14:0018:46
9Margareta SjöbergLunds OK1:07:55+14:5219:01
10Britt BülowMalmö OK1:14:48+21:4520:57
11Karin BengtssonOK Kompassen1:15:36+22:3321:10
12Karin LarssonOK Kompassen1:32:03+39:0025:47
Margareta HeldFK Åsenej godkänd
Åsa StåhlHjärnarps GH OLej godkänd

H65

4 480 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif SandgrenFrosta OK39:418:51
2Tommy OlssonOK Dacke41:03+1:229:09
3Agne BengtssonOK Kompassen43:01+3:209:36
4Erland MartinssonOK Tyringe47:49+8:0810:40
5Bo JohanssonOK Vilse 8750:25+10:4411:15
6Göran JohnssonSkåneslättens OL51:56+12:1511:35
7Bo Anders NilssonLunds OK54:22+14:4112:08
8Lennart BohmanFK Vittus57:22+17:4112:48
9Jan JönssonMalmö OK57:24+17:4312:48
10Roy OvessonHelsingborgs SOK57:54+18:1312:55
10Tommy PeterssonHelsingborgs SOK57:54+18:1312:55
12Krister NilssonVäxjö OK1:00:23+20:4213:28
13Bengt StåhlHjärnarps GH OL1:01:32+21:5113:44
14Ebbe MalmMarkaryds FK1:03:54+24:1314:15
15Arne JohanssonOK Älme1:05:36+25:5514:38
16Roy DawsonGafanhori1:06:14+26:3314:47
17Leif MalmMarkaryds FK1:06:22+26:4114:48
18Leif AlfredssonVäxjö AIS1:06:27+26:4614:49
19Ingvar SchönAndrarums IF1:06:52+27:1114:55
20Sven-Erik PerssonFrosta OK1:08:10+28:2915:12
21Janne LindholmFrosta OK1:10:03+30:2215:38
22Lars PerssonOK Kompassen1:11:34+31:5315:58
23Ronald Mc GrailHjärnarps GH OL1:14:14+34:3316:34
24Kaare HanssonMalmö OK1:14:31+34:5016:37
25Gert OlssonSkåneslättens OL1:17:01+37:2017:11
26Tommy HeldFK Åsen1:36:09+56:2821:27
Nils-Erik BondessonFrosta OKej godkänd
Kenth SundgrenSkåneslättens OLej godkänd
Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOKej godkänd
Christer JönssonLunds OKej start
Anders WetterlingStigmännen Karlshamns OKej start
Lars LorénOK Friseneej start
Roland NilssonOK Kompassenej start

D70

3 120 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gull SvenssonTockarps IK44:0414:07
2Birgit PalmFK Boken52:43+8:3916:53
3Berit NilssonOK Älme55:49+11:4517:53
4Astrid JohannessonHelsingborgs SOK57:45+13:4118:30
5Karin JakobssonEslövs FK59:13+15:0918:58
6Torill SvendsenLunds OK1:05:01+20:5720:50
7Brita DahlbergHässleholms OK1:13:06+29:0223:25
Gunilla GrönbladHärlövs IFej godkänd

H70

3 920 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Olof FernbergIS Skanne42:1110:45
2Inge PerssonFK Boken49:12+7:0112:33
3Göran SvenssonFK Finn49:19+7:0812:34
4Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad50:47+8:3612:57
5Kent JohanssonÖrkelljunga FK53:27+11:1613:38
6Erling LarssonHässleholms OK53:28+11:1713:38
7Stig LarssonRävetofta OK54:29+12:1813:53
8Ingvar PerssonFK Åsen54:43+12:3213:57
9Nils-Eric EricsonFK Åsen55:16+13:0514:05
10Kjell LindauOK Kompassen59:52+17:4115:16
11Sven-Åke GranquistHästveda OK1:00:34+18:2315:27
12Kjell MånssonRonneby OK1:00:38+18:2715:28
13Lars HenrikssonOK Älme1:00:39+18:2815:28
14Björn NordströmHässleholms OK1:01:53+19:4215:47
15Bo BülowMalmö OK1:06:49+24:3817:02
16Verner LönnquistHärlövs IF1:12:48+30:3718:34
17Bertil OlofssonAndrarums IF1:13:36+31:2518:46
18Tom LindbergLunds OK1:14:21+32:1018:58
19Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad1:15:44+33:3319:19
20Sven ThelanderssonLunds OK1:16:17+34:0619:27
21Bengt Erik IngemanssonOK Vilse 871:20:06+37:5520:26
22Johnny MalmgrenHjärnarps GH OL1:28:48+46:3722:39
Christer GrönbladHärlövs IFej godkänd
Bengt BergmanLunds OKej godkänd
Macke SelanderHelsingborgs SOKej start

D75

3 120 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin LexellOK Torfinn59:4519:09
Barbro HugossonLunds OKej godkänd
Kerstin HenmyrOK Vilse 87ej start

H75

3 500 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo SvenssonTockarps IK51:2914:42
2Bengt I NilssonFrosta OK51:30+0:0114:42
3Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad52:20+0:5114:57
4Ernie BroströmHalmstad OK52:22+0:5314:57
5Torsten ClaessonOK Älme54:06+2:3715:27
6Ivar NilssonHässleholms OK57:48+6:1916:30
7Håkan BrostMalmö OK58:42+7:1316:46
8Hubert HugossonOK Gynge1:01:41+10:1217:37
9Arne GustafssonMalmö OK1:04:35+13:0618:27
10Nils-Åke NilssonHärlövs IF1:06:56+15:2719:07
11Roland AkselssonLunds OK1:09:36+18:0719:53
12Paul SchannongMalmö OK1:15:31+24:0221:34
13Börje NilssonHässleholms OK1:16:43+25:1421:55
14Roland EdvinssonFK Göingarna1:19:02+27:3322:34
15Bo WadensjöFK Finn1:19:21+27:5222:40
16Nils-Åke NilssonFK Göingarna1:21:56+30:2723:24
17Ingemar SvenssonLunds OK1:23:09+31:4023:45
Gunnar FribergOK Kompassenej godkänd
Torbjörn WingqvistSkåneslättens OLej godkänd
Ingemar TuressonMalmö OKej start
Inge NilssonOK Älmeej start

D80

2 390 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Clarie EkOK Pan-Kristianstad48:0820:08
2Gun HanssonYstads OK59:52+11:4425:02

H80

3 120 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klas TykessonSkåneslättens OL49:4215:55
2Bo BengtssonHässleholms OK50:01+0:1916:01
3Ingvar PeterssonHässleholms OK50:52+1:1016:18
4Jan-Eric NelkingFK Åsen56:18+6:3618:02
5Bengt EdvardssonOK Torfinn1:00:25+10:4319:21
6Kjell BjörupLunds OK1:11:05+21:2322:46
7Leo ÅkessonHärlövs IF1:13:55+24:1323:41
8Torsten HannrupOK Kompassen1:16:09+26:2724:24
Owe ÅkessonHärlövs IFej godkänd

H85

3 120 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune IsakssonHelsingborgs SOK1:00:0719:16
2Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF1:05:09+5:0220:52
3Bertil JohanssonSkåneslättens OL1:08:05+7:5821:49
4Curth SvenssonSkåneslättens OL1:19:03+18:5625:20
5Nils-Åke NilssonAndrarums IF1:32:56+32:4929:47

Inskolning

1 860 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Axel FalkstrandTormestorps IFfullföljt

U1

2 410 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Smilla ThomassonFK Göingarna30:5312:48
2Kurt SjöbergHelsingborgs SOK31:25+0:3213:02
3Linnea LindulfSkåneslättens OL33:39+2:4613:57
4Arvid FalkstrandTormestorps IF38:31+7:3815:58
5Emelia CarlströmFK Boken40:58+10:0516:59
6Olivia SvenssonFK Åsen41:53+11:0017:22
7Oskar ElmerfjordLunds OK43:02+12:0917:51
8Ellen UllmanSkåneslättens OL46:02+15:0919:06
9Lucas MogensenOK Tyringe53:07+22:1422:02
10Anton CarlströmFK Boken55:31+24:3823:02
Nils PerssonOK Tyringeej start

U2 Dam

2 630 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rebecka LindulfSkåneslättens OL34:3113:07
2Amanda VibergHässleholms OK43:07+8:3616:23
3Emma WikströmHästveda OK54:02+19:3120:32
4Hedda ÅbergEslövs FK57:12+22:4121:44
5Linnéa BjärbyFrosta OK1:19:06+44:3530:04

U2 Herr

2 630 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin GranqvistFK Göingarna23:108:48
2Oliver SäfströmHästveda OK30:17+7:0711:30
3Edvin FalkstrandTormestorps IF31:21+8:1111:55
4Jonathan EdholmÖrkelljunga FK33:18+10:0812:39
5Villyam JohanssonOK Tyringe33:21+10:1112:40
6Gustav GranqvistFK Göingarna34:42+11:3213:11
7Anton FaxénVäxjö OK50:30+27:2019:12
8Jon WikströmHästveda OK54:01+30:5120:32
9Alexander BjärbyFrosta OK1:11:31+48:2127:11

Öppen motion 1

2 630 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elna OpperudFK Göingarna31:5812:09
2Edvin OpperudFK Göingarna31:59+0:0112:09
3Ella NilssonHalmstad OK43:37+11:3916:35
4Anna AhlbergKlubblös47:32+15:3418:04
5Margareta KillanderHästveda OK49:50+17:5218:56
6flor hellbergklubblös1:00:44+28:4623:05
7Bertil AhlbergOK Gynge1:10:29+38:3126:47

Öppen motion 3

3 000 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin JohanssonOK Älme36:5312:17
2Maria DelinOK Pan-Kristianstad39:18+2:2513:06
3Kerstin OlvegårdFK Göingarna39:47+2:5413:15
4Maria SällbergFK Åsen42:18+5:2514:06
5Torun HedinIS Skanne42:47+5:5414:15
6Wilde HedinIS Skanne42:51+5:5814:17
7Johan HedinIS Skanne43:12+6:1914:24
8Ingela AdolfssonEslövs FK43:25+6:3214:28
9Linda Sandellklubblös44:38+7:4514:52
10Ola SvenssonFK Åsen45:13+8:2015:04
11Eva ÅbergFrosta OK48:13+11:2016:04
12Ida FastOK Pan-Kristianstad50:57+14:0416:59
13Karin LundeqvistFK Åsen51:53+15:0017:17
14Ingrid NilssonVäxjö OK52:00+15:0717:20
15Ludvig Lindbergklubblös52:52+15:5917:37
16Eivor MagnussonOK Pan-Kristianstad53:08+16:1517:42
17Asta NilssonHärlövs IF53:17+16:2417:45
18Sonja HammarOK Kompassen54:27+17:3418:09
19Carina JönssonFK Åsen54:35+17:4218:11
20Kerstin ÅstedtHärlövs IF56:45+19:5218:55
21Kerstin JönssonVäxjö AIS57:00+20:0719:00
22MariAnne MånssonRonneby OK57:40+20:4719:13
23Isak EngOK Pan-Kristianstad59:09+22:1619:43
24Eva JohanssonOK Älme59:36+22:4319:52
25Kristin LindbergLunds OK59:42+22:4919:54
26Adam SpjutHärlövs IF1:00:27+23:3420:09
27Robert SpjutHärlövs IF1:00:33+23:4020:11
28Katja HedinIS Skanne1:02:17+25:2420:45
29Robin VibergHässleholms OK1:02:38+25:4520:52
30Jan DahlbergHässleholms OK1:03:31+26:3821:10
31Eva WibergHässleholms OK1:03:55+27:0221:18
32Maria PernetunHässleholms OK1:10:09+33:1623:23
33Pia NilssonHalmstad OK1:10:14+33:2123:24
34Martin CarlströmFK Boken1:12:19+35:2624:06
35Thomas PerssonKlubblös1:14:28+37:3524:49
36Lars AdolfssonEslövs FK1:15:52+38:5925:17

Öppen motion 4

4 800 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mia ÅbergEslövs FK50:5710:36
2Joel MörckHässleholms OK55:39+4:4211:35
3Christer SjöforsOK Älme58:41+7:4412:13
4Anki PålbrinkOK Gynge1:00:58+10:0112:42
5Ludvig PernetunHässleholms OK1:03:04+12:0713:08
6Roger PerssonOK Gynge1:04:22+13:2513:24
7Veronika EkstrandHässleholms OK1:09:44+18:4714:31
8Lars-Göran NilssonMalmö OK1:11:31+20:3414:53
9Cecilia HugossonLunds OK1:11:53+20:5614:58
10Marina ProninaFK Åsen1:14:44+23:4715:34
11Iréne BengtssonOK Kompassen1:23:39+32:4217:25
12Matilda NilssonHalmstad OK1:28:32+37:3518:26
13Kirsten LindemannOK Roskilde1:49:37+58:4022:50
Linda LjungdahlHjärnarps GH OLej godkänd

Öppen motion 5

3 500 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias LindulfSkåneslättens OL37:3510:44
2Roger NilssonFK Åsen44:17+6:4212:39
3Anne-Li AugustssonOK Tyringe54:38+17:0315:36
4Lena DanielssonHärlövs IF55:26+17:5115:50
5Sandra NilssonFK Åsen55:47+18:1215:56
6Hanna ElfLunds OK1:00:42+23:0717:20
7Andre EkbergFK Åsen1:02:11+24:3617:46
8Tony ÖjanHärlövs IF1:05:00+27:2518:34
9Rickard NilssonHalmstad OK1:05:17+27:4218:39
10Bengt IvarssonOK Tyringe1:06:08+28:3318:53
11Stefan Anderssonklubblös1:07:25+29:5019:15
12Kajsa LarssonMalmö OK1:10:03+32:2820:00
13Jessica SjögrenEslövs FK1:10:15+32:4020:04
14jennifer svenssonFÖRSVARSMAKTEN1:11:35+34:0020:27
15Gerd EskilssonHärlövs IF1:11:48+34:1320:30
16Viveka LassingFrosta OK1:11:56+34:2120:33
17Emely NilssonHärlövs IF1:12:07+34:3220:36
18Kerstin MartinssonOK Tyringe1:12:12+34:3720:37
19Klaus HolmFK Åsen1:14:43+37:0821:20
20Aina JeppssonLunds OK1:18:10+40:3522:20
21Esben MogensenOK Tyringe1:18:28+40:5322:25
22Fabian ZetterquistLaholms IF OK1:18:32+40:5722:26
23Fredrik nilssonTockarps IK1:19:27+41:5222:42
24Caroline LindulfSkåneslättens OL1:22:17+44:4223:30
25Ulf BengtssonOK Kompassen1:26:43+49:0824:46
26Lennart MagnussonLaholms IF OK1:29:45+52:1025:38
27Jan LindemannOK Roskilde1:34:21+56:4626:57
28Håkan MalmgrenMalmö OK1:36:30+58:5527:34
29Kerstin DahlHärlövs IF1:40:04+1:02:2928:35
30Elsa EricssonLunds OK1:42:04+1:04:2929:09
31Emma LundgrenFalköpings AIK OK1:47:05+1:09:3030:35
32Chris PanaskyKlubblös2:03:02+1:25:2735:09
Folke SjöbergLunds OKej godkänd
Samuel PerssonMalmö OKej godkänd
Jörgen BritseHärlövs IFej godkänd
Maja GelknerSkåneslättens OLej godkänd
Sylvain DebaeckerEslövs FKej start

Öppen motion 6

5 690 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias ÅbergEslövs FK56:229:54
2André NilssonFK Åsen1:03:09+6:4711:05
3Dan SjöholmOK Pan-Kristianstad1:04:58+8:3611:25
4Henrik jonssonklubblös1:05:16+8:5411:28
5Emmy TuressonBurseryds IF1:06:15+9:5311:38
6Martin NilssonHässleholms OK1:13:04+16:4212:50
7Jörgen GöranssonFK Göingarna1:16:59+20:3713:31
8Christina OlssonSkåneslättens OL1:20:22+24:0014:07
9rasmus Axendamklubblös1:27:19+30:5715:20
10Anders BertilssonOK Pan-Kristianstad2:12:46+1:16:2423:19
Björn IsraelssonBurseryds IFej godkänd

Öppen motion 7

2 910 m, 65 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias JohanssonOK Pan-Kristianstad28:049:38
2Lars HarrieLunds OK32:04+4:0011:01
3Björn NilssonHärlövs IF35:20+7:1612:08
4Anna-Karin BondessonFrosta OK35:39+7:3512:15
5Henrik JohanssonOK Pan-Kristianstad36:59+8:5512:42
6Björn HellrupHelsingborgs SOK39:01+10:5713:24
7Anders NilssonHässleholms OK39:32+11:2813:35
8Holger SigboOK Kompassen39:34+11:3013:35
9Emma FaxénVäxjö OK40:19+12:1513:51
10Anders SvenssonLaholms IF OK40:39+12:3513:58
11Carl Axel NilssonOK Tyringe42:13+14:0914:30
12Maria HelmerssonHässleholms OK43:37+15:3314:59
13Rebecca HardenFK Boken43:57+15:5315:06
14Lars Göran KillanderHästveda OK45:29+17:2515:37
15Helena ÅhlinHelsingborgs SOK46:04+18:0015:49
16Ebba ThuressonOK Pan-Kristianstad46:43+18:3916:03
17Göran JohanssonOK Tyringe47:13+19:0916:13
18John OlanderssonÖrkelljunga FK47:37+19:3316:21
19Kennet OlssonFK Boken50:32+22:2817:21
20Morgan BjelkHästveda OK51:22+23:1817:39
21Barbro MartinssonOK Tyringe51:37+23:3317:44
22Torgny ÅstedtHärlövs IF52:11+24:0717:55
23Erik KristianssonHässleholms OK52:45+24:4118:07
24Enar MagnussonIS Skanne52:58+24:5418:12
25Madeleine GunnarssonOK Pan-Kristianstad53:17+25:1318:18
26Helen NilssonHärlövs IF53:21+25:1718:20
27Maria HarrieLunds OK53:40+25:3618:26
28Daniel KempffHässleholms OK55:01+26:5718:54
29Annika LarssonFK Göingarna55:57+27:5319:13
30Anette BjelkHästveda OK56:25+28:2119:23
31Håkan KarlssonOK Gynge56:45+28:4119:30
32Astrid EricssonLunds OK57:28+29:2419:44
33Karin KallioniemiSkåneslättens OL59:10+31:0620:19
34Adrian HardenFK Boken59:12+31:0820:20
35Mats RosénHästveda OK59:30+31:2620:26
36Niklas GelknerSkåneslättens OL59:43+31:3920:31
37Christer SvenssonRonneby OK1:00:25+32:2120:45
38Håkan JonssonOK Silva1:01:11+33:0721:01
39Göran LarssonOK Kompassen1:01:20+33:1621:04
40Hanna UllmanSkåneslättens OL1:02:06+34:0221:20
41Kenneth WerlinSimlångsdalens IF1:05:56+37:5222:39
42Lotta MorénHjärnarps GH OL1:06:33+38:2922:52
43Hanna HanssonFrosta OK1:07:04+39:0023:02
44Håkan  Anderssonklubblös1:07:05+39:0123:03
45Barbro HåkanssonHärlövs IF1:08:36+40:3223:34
46Tommy BengtssonHässleholms OK1:09:41+41:3723:56
47Ola AnderssonHässleholms OK1:10:01+41:5724:03
48Krister LindebergMalmö OK1:10:27+42:2324:12
49Peter JönssonHärlövs IF1:10:39+42:3524:16
50Lisbeth LindebergMalmö OK1:14:54+46:5025:44
51Katarina FastOK Pan-Kristianstad1:16:01+47:5726:07
52Roland ErikssonHästveda OK1:20:33+52:2927:40
53Britt ÅkessonHässleholms OK1:35:12+1:07:0832:42
54Lilian HärwellEslövs FK1:40:52+1:12:4834:39
55Rolf SpångbergLunds OK1:41:12+1:13:0834:46
56Karin MalmgrenHjärnarps GH OL1:46:21+1:18:1736:32
57Lennart NilssonMalmö OK1:55:36+1:27:3239:43
58Gunnel NilssonMalmö OK1:55:38+1:27:3439:44
Nils MårtenssonAndrarums IFej godkänd
Lars LindebergSkåneslättens OLej godkänd
Ruben EdvardssonHästveda OKej godkänd
Allan HammarOK Kompassenej godkänd
Börje AnderssonOK Torfinnej godkänd
Anita OlssonSkåneslättens OLej godkänd
Carin BergmanLunds OKej godkänd

Öppen motion 8

4 410 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders SelinFK Göingarna40:489:15
2Fredrik JohnssonHärlövs IF40:49+0:019:15
3Olle WindeliusFrosta OK42:07+1:199:33
4Fredrik UllmanSkåneslättens OL44:10+3:2210:00
5Marlene BjärehedMalmö OK45:05+4:1710:13
6Erik JönssonLunds OK47:39+6:5110:48
7Axel ToressonLunds OK48:09+7:2110:55
8Marie SäfströmHästveda OK48:13+7:2510:56
9Göran LassingFrosta OK48:54+8:0611:05
10Markus KarlssonSimlångsdalens IF49:13+8:2511:09
11Tobias NilssonOK Kompassen50:11+9:2311:22
12Kim PetterssonHästveda OK50:48+10:0011:31
13Jan KarlssonHalmstad OK51:19+10:3111:38
14Agne KarlssonSimlångsdalens IF51:28+10:4011:40
15Anders Hellrupklubblös52:30+11:4211:54
16Per WikströmHästveda OK54:10+13:2212:16
17Anders NannessonSimlångsdalens IF55:14+14:2612:31
18Axel KarlssonSimlångsdalens IF55:23+14:3512:33
19Erik KindlundhFK Finn55:24+14:3612:33
19Anna ÅsLunds OK55:24+14:3612:33
21Anna WikströmHästveda OK55:30+14:4212:35
22Hanna kåbergklubblös55:34+14:4612:36
23Daniel NilssonHästveda OK55:57+15:0912:41
24Anja NylanderHärlövs IF57:18+16:3012:59
25Peter HeldFK Åsen58:05+17:1713:10
26Jan KarlssonHässleholms OK58:28+17:4013:15
27Roger SvenssonHässleholms OK1:01:17+20:2913:53
28Göran FastOK Pan-Kristianstad1:04:07+23:1914:32
29Miklos MolnarLunds OK1:04:18+23:3014:34
30Per-Olof NannessonSimlångsdalens IF1:06:03+25:1514:58
31Torgny HolmströmHärlövs IF1:06:09+25:2115:00
32Johan RosénSkåneslättens OL1:06:33+25:4515:05
33Sebastian GieseMalmö OK1:07:02+26:1415:12
34Lars DahlHärlövs IF1:07:03+26:1515:12
35Leif KarlssonFrosta OK1:08:01+27:1315:25
35Sven OlssonSkåneslättens OL1:08:01+27:1315:25
37Gert OlssonTockarps IK1:09:25+28:3715:44
38Bengt LinussonFK Åsen1:09:44+28:5615:48
39Britt-Marie SvenssonOK Pan-Kristianstad1:10:59+30:1116:05
40Petter ÖstbergSkåneslättens OL1:11:34+30:4616:13
41Stefan AdolfssonEslövs FK1:11:35+30:4716:13
42Rasmus PerssonSkåneslättens OL1:12:06+31:1816:20
43Lennart MartinssonOK Tyringe1:12:47+31:5916:30
44Carina Jönsson LindholmHärlövs IF1:20:01+39:1318:08
45Anna FreijLunds OK1:29:12+48:2420:13
46Bengt-Åke NilssonOK Torfinn1:43:02+1:02:1423:21
Anders Sandbergklubblösej godkänd
Gitte Krogh MadsenOK Roskildeej godkänd
Jenny GustafssonLunds OKej godkänd
Ulf MinörLunds OKej godkänd

Öppen motion 9

7 700 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael KristenssonLeksands OK45:315:54
2Andreas FermFK Göingarna56:43+11:127:21
3Erik BengtssonFK Åsen56:45+11:147:22
4Daniel LiljedahlOK Pan-Kristianstad57:49+12:187:30
5Jan Ackesjöklubblös1:00:58+15:277:55
6Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad1:02:38+17:078:08
7Måns FaxénVäxjö OK1:03:06+17:358:11
8David HåkanssonOK Gynge1:03:14+17:438:12
9Björn EskilssonHärlövs IF1:09:01+23:308:57
10Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad1:09:50+24:199:04
11Anders Lundborgklubblös1:18:23+32:5210:10
12Tommy GartingMalmö OK1:18:59+33:2810:15
13Sören AnderssonFK Boken1:20:35+35:0410:27
14Stefan MagnussonLunds OK1:20:53+35:2210:30
15Robert BertilssonLunds OK1:21:02+35:3110:31
16Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK1:29:58+44:2711:41
17Casper LindemannOK Roskilde1:38:32+53:0112:47
18Lucie KomarkovaHjärnarps GH OL1:48:45+1:03:1414:07
19Willie OlssonRävetofta OK1:50:54+1:05:2314:24
Jonas Clausenklubblösej godkänd

Öppen motion 12

1 860 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilda PerssonHässleholms OK26:2314:11
2Oskar PerssonHässleholms OK26:29+0:0614:14
3juliette sjögrenEslövs FK41:36+15:1322:21

Öppen motion 13

4 850 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan BrinkMarkaryds FK45:419:25
2Carina GöranssonYstads OK1:33:14+47:3319:13

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser