Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Skärgårdssprinten, etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Skärgårdssprinten
Arrangörsorganisation: OK Roslagen
Datum: tisdag 14 juli 2015 - onsdag 15 juli 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D21

2 660 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Riina KuuseloOK Linné18:146:51
2Sandra BoströmOK Linné18:43+0:297:02
2Malin JakobssonNydalens SK18:43+0:297:02
4Bettina AebiOK Linné18:51+0:377:05
5Maria SjölanderOK Rodhen19:50+1:367:27
6Sarah-Jane BarrableOK Ravinen20:23+2:097:39
7Kate MorrisonOK Linné20:30+2:167:42
8Elisa HameliusOK Linné20:43+2:297:47
9Rebecca WaldenfjordJärfälla OK20:49+2:357:49
10Karna ThorssonOK Linné21:02+2:487:54
11Jenny BergOK Ravinen21:10+2:567:57
12Annika RidellIF Thor21:40+3:268:08
13Erika HörnfeldtOK Ravinen23:36+5:228:52
14Yvonne GrehnOK Rodhen24:05+5:519:03
15Cecilia FochsenWaxholms OK25:18+7:049:30
16Pernilla SvedinLånghundra IF27:15+9:0110:14
17Michaela LundellOK Österåker28:50+10:3610:50
18Stina BorängSnättringe SK32:27+14:1312:11
19Annika CarlbergSundsvalls OK33:27+15:1312:34
Matilda AnderssonTäby OKej godkänd
Alexandra SundgrenVallentuna-Össeby OLej godkänd
Rasa PtasekaiteOK Linnéej start
Karolina AnderssonLänna IFej start

H21

2 660 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ruslan GlebovOK Ravinen13:525:12
2Mats OgdenOK Linné14:11+0:195:19
3Albin RidefeltOK Linné15:24+1:325:47
4Erik BerzellJärla Orientering15:50+1:585:57
5Tommy HayesAuckland OC15:52+2:005:57
6Ross MorrisonRajamäen Rykmentti15:53+2:015:58
6Matt GoodallOunties Mountain15:53+2:015:58
6Devon BeckmanHawkes Bay15:53+2:015:58
9Anton ForsbergLånghundra IF15:54+2:025:58
10Rassmus AnderssonOK Linné15:58+2:066:00
11Francois JolyOK Linné16:09+2:176:04
12Duncan MorrisonHawkes Bay16:10+2:186:04
13Anton SundgrenLånghundra IF16:17+2:256:07
14Nick BarrableOK Ravinen16:32+2:406:12
15Øystein SørensenNydalens SK16:42+2:506:16
16Joel LännevallOK Roslagen16:55+3:036:21
17Robert JohanssonTäby OK17:08+3:166:26
18Johan HameliusOK Linné17:36+3:446:36
18Erik FernlundSäterbygdens OK17:36+3:446:36
20Ulf BergströmOK Rodhen18:01+4:096:46
21Henrik OlssonTäby OK18:06+4:146:48
22Joakim AlmtorpLånghundra IF18:18+4:266:52
23Conny ForsbergLånghundra IF18:23+4:316:54
24Magnus BjörkOK Rodhen18:26+4:346:55
25Tomas AlbinssonOK Österåker18:43+4:517:02
26Torbjörn LännevallOK Roslagen18:46+4:547:03
27Gustaf BerglundSigtuna OK18:56+5:047:07
28Johan LindqvistTäby OK18:59+5:077:08
29Johan EdenhamnLänna IF19:15+5:237:14
30Olof SmittSödertälje-Nykvarn OF19:26+5:347:18
31Johan PerssonOK Österåker20:31+6:397:42
32Nicklas DeWittLänna IF21:16+7:247:59
33Niklas WansölinOK Ravinen21:18+7:268:00
34Johan HörnfeldtOK Ravinen21:24+7:328:02
35Andreas AnderssonOK Hedströmmen21:29+7:378:04
36Alexander AlnessLånghundra IF21:34+7:428:06
37Johan SvedbergHeming Orientering22:39+8:478:30
38Mats WarvelinLånghundra IF23:30+9:388:50
39Anders LindgrenLånghundra IF24:18+10:269:08
40Oliver HagmanOK Roslagen24:57+11:059:22
41Eddie BjärrenholtRånäs OK25:10+11:189:27
42Per GrundbergRimbo SOK28:07+14:1510:34
43Andreas NäslundOK Roslagen31:34+17:4211:52
44Erik JonssonLånghundra IF33:52+20:0012:43
Martin OlssonTäby OKej godkänd
Tobias AnderssonOK Österåkerej start
Jonas SellingLänna IFej start

HD21MOTION

2 230 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan StenbäckOK Roslagen15:397:01
2Erik FochsenWaxholms OK17:29+1:507:50
3Andreas SvenssonLänna IF17:41+2:027:55
4Johan ElghSWE18:41+3:028:22
5Jakob VestmanOK Österåker19:14+3:358:37
6Anna BlomstenOK Roslagen20:09+4:309:02
7Sofie RedtzerAttunda OK20:29+4:509:11
8Claes BlomstenOK Roslagen20:37+4:589:14
9Elvira ForsströmOK Roslagen21:21+5:429:34
10Peter VestmanOK Österåker21:46+6:079:45
11Stefan PalmOK Roslagen24:03+8:2410:47
12Estner MargitAskö Henndori AVT24:37+8:5811:02
13Eva BezellVäsby OK25:06+9:2711:15
14Per Stridklubblös25:30+9:5111:26
15Andrea JonssonLånghundra IF25:39+10:0011:30
16Lena NilssonOK Österåker25:48+10:0911:34
17Linnéa GranlundTäby OK26:56+11:1712:04
18Annika ZetterqvistSigtuna OK27:26+11:4712:18
19Håkan WahlnäsOK Linné28:30+12:5112:46
20Eva Elelidklubblös30:39+15:0013:44
21Annette RedtzerAttunda OK31:50+16:1114:16
22Christina SälgbladVallentuna-Össeby OL33:49+18:1015:09
23Inger VikströmOK Linné38:48+23:0917:23
24Ingvar Oskarssonklubblös44:14+28:3519:50
Anette Olssonklubblösej godkänd

D16

2 480 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa WestbladOK Ravinen19:367:54
2Hanna KjellinForsa OK20:15+0:398:09
3Ellen FrostOK Roslagen21:37+2:018:42
4Wilma GilleOK Roslagen24:35+4:599:54
5Vera BogrenSundbybergs IK25:50+6:1410:25
6Evelina BergOK Ravinen29:43+10:0711:58
7Rebecca BrodinIFK Mora OK32:06+12:3012:56

H16

2 480 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas CarlssonSundbybergs IK16:016:27
2Olle GrywenzOK Linné16:02+0:016:27
3John LarssonRånäs OK16:10+0:096:31
4Oliver AngelsiööOK Linné16:33+0:326:40
5Daniel RönnqvistOK Linné17:15+1:146:57
6Emil GrehnOK Rodhen17:58+1:577:14
7Axel BergströmOK Rodhen18:26+2:257:25
8Hugo BäsénIF Thor19:22+3:217:48
9Gustav NirvinHaninge SOK25:04+9:0310:06
10Jakob NäslundOK Roslagen26:17+10:1610:35
Noel WaldenfjordJärfälla OKej start

D14

2 120 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes BromanOK Roslagen12:506:03
2Elin BergOK Ravinen14:09+1:196:40
3Lovisa WigertzLånghundra IF14:29+1:396:49
4Therese NilssonOK Österåker15:35+2:457:21
5Sigrid CarlssonSundbybergs IK15:43+2:537:24
6Alva JonssonLånghundra IF16:55+4:057:58
7Anna NordströmSigtuna OK19:57+7:079:24
8Ida HänströmTäby OK20:08+7:189:29
9Alma GustafssonSOK Aneby20:27+7:379:38
10Elsa BäsénIF Thor20:44+7:549:46
11Emma PalmOK Roslagen20:59+8:099:53
12Edit JonssonLånghundra IF25:56+13:0612:13
13Emilia HagrotTäby OK28:53+16:0313:37
Juliet WaldenfjordJärfälla OKej start

H14

2 120 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin ForsbergLånghundra IF13:016:08
2Karl GrywenzOK Linné13:15+0:146:15
3Eric HallnerOckelbo OK13:16+0:156:15
4Axel Leijon ThorellLånghundra IF13:30+0:296:22
5Emil BoströmOK Linné14:27+1:266:48
6Melker HörnfeldtOK Ravinen14:54+1:537:01
7Anton HänströmTäby OK15:00+1:597:04
8Kevin SjölanderOK Rodhen15:21+2:207:14
9David MelinOK Roden16:09+3:087:37
10Philip ForngrenVallentuna-Össeby OL16:11+3:107:38
10Elliot AngelsiööOK Linné16:11+3:107:38
12Johan FochsenWaxholms OK16:43+3:427:53
13Linus NilssonOK Österåker17:35+4:348:17
14Hugo NylundOK Linné17:40+4:398:20
15Oskar VahlbergOK Österåker17:50+4:498:24
16Simon WahlnäsOK Linné18:23+5:228:40
17Simon LundellOK Österåker18:41+5:408:48
18Filip LindqvistTäby OK19:25+6:249:09
19Joel ThalénSundbybergs IK19:56+6:559:24
20Olle HallnerOckelbo OK20:15+7:149:33
21David NäslundOK Roslagen20:47+7:469:48
22Thobias BrodinIFK Mora OK21:50+8:4910:17
23John McLellandOK Rodhen22:16+9:1510:30
24Albin WarvelinLånghundra IF22:56+9:5510:49
Anton KarlssonLänna IFej start

U2

1 840 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ivar HörnfeldtOK Ravinen14:177:45
2Fannie SjölanderOK Rodhen15:17+1:008:18
3Jens FochsenWaxholms OK16:01+1:448:42
4Simon ClaessonOK Rodhen16:57+2:409:12
5Petter FochsenWaxholms OK19:39+5:2210:40
6Ella LindqvistTäby OK20:32+6:1511:09
7Julia SödergrannVallentuna-Össeby OL20:45+6:2811:16
8Albin FranzénOK Södertörn21:15+6:5811:32
9Wilmer HaorotTäby OK22:01+7:4411:57
10Klara AnderssonTäby OK22:21+8:0412:08
11Frode SmittSödertälje-Nykvarn OF24:00+9:4313:02
12Katja SmittSödertälje-Nykvarn OF24:14+9:5713:10
13Nora Svedin JakobssonLånghundra IF24:30+10:1313:18
14Simon SpetsLånghundra IF26:54+12:3714:37
15Ida WarvelinLånghundra IF26:58+12:4114:39
16Daniel WahlnäsOK Linné31:55+17:3817:20
Oscar ForngrenVallentuna-Össeby OLej start

D45

2 480 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin ÖhlinSOK Aneby22:339:05
2Ann FranzénOK Södertörn22:49+0:169:12
3Ammie BerglundIF Thor23:15+0:429:22
4Marianne CarlbergVallentuna-Össeby OL23:34+1:019:30
5Birgitta OlssonTäby OK24:08+1:359:43
6Kirsti Aas OlsenEiker OL24:17+1:449:47
7Annika SvenssonSolna OK24:45+2:129:58
8Carina HammarlingLänna IF24:48+2:1510:00
9Carina NilssonTäby OK25:47+3:1410:23
10Anita KlarSäterbygdens OK27:02+4:2910:54
11Mimmi EnokssonOK Österåker27:10+4:3710:57
12Annette WigertzLånghundra IF27:13+4:4010:58
13Åsa Marknell DewittLänna IF27:26+4:5311:03
14Eva SundgrenVallentuna-Össeby OL27:46+5:1311:11
15Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL27:58+5:2511:16
16Eva OlssonRånäs OK28:20+5:4711:25
17Anette ArksandVallentuna-Össeby OL28:22+5:4911:26
18Ann-Sofie EdenhamnLänna IF28:23+5:5011:26
19Ingela AlnessLånghundra IF29:15+6:4211:47
20Carina JakobssonOK Rodhen30:45+8:1212:23
21Gunilla BergOK Ravinen31:03+8:3012:31
Åsa PetterssonVallentuna-Össeby OLej godkänd
Maria LännevallOK Roslagenej start

H45

2 480 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn AnderssonBredaryds SOK16:576:50
2Petter RanefallIF Thor17:51+0:547:11
3Hans TarandiIFK Lidingö SOK18:16+1:197:21
4Sven WigertzLånghundra IF18:56+1:597:38
5Stefan BergOK Ravinen19:12+2:157:44
6Kjell KlarSäterbygdens OK19:19+2:227:47
7Tryggve RönnqvistOK Linné19:28+2:317:50
8Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF20:28+3:318:15
8Peter HambäckLånghundra IF20:28+3:318:15
10Per CarlbergVallentuna-Össeby OL20:39+3:428:19
11Johan JakobssonLånghundra IF20:40+3:438:20
12Patrik SmedmarkOK Roslagen20:46+3:498:22
13Jan-Olof BogrenSundbybergs IK21:01+4:048:28
14Mats CarlssonSundbybergs IK21:03+4:068:29
15Per GrywenzOK Linné21:08+4:118:31
16Christer ArksandVallentuna-Össeby OL21:15+4:188:34
17Kalle PerssonOK Österåker21:33+4:368:41
18Per EdenhamnLänna IF21:40+4:438:44
19Per FranzénOK Södertörn21:44+4:478:45
20Stefan RedtzerAttunda OK21:53+4:568:49
21Anders NilssonTäby OK21:54+4:578:49
22Urban VahlbergOK Österåker22:01+5:048:52
23Ulf AngilsjöOK Linné22:05+5:088:54
24Mårten ThalénSundbybergs IK22:25+5:289:02
25Johan PalmgrenTäby OK22:30+5:339:04
26Jan NylundMariestads FK22:36+5:399:06
27Florian ElstnerASKÖ Henndorf Orienteering22:49+5:529:12
28Gunnar LangsSkarpnäcks OL23:18+6:219:23
29Magnus BergströmRånäs OK23:29+6:329:28
30Anders HänströmTäby OK23:53+6:569:37
31Lars HagrotTäby OK23:57+7:009:39
32Thomas PetterssonSträngnäs-Malmby OL24:05+7:089:42
33Stefan NordströmSigtuna OK25:17+8:2010:11
34Peter WippJärla Orientering25:54+8:5710:26
35Mats FermOK Linné27:33+10:3611:06
36Claes LandqvistVallentuna-Össeby OL29:15+12:1811:47
37Kenneth AlnessLånghundra IF31:21+14:2412:38
38Per-Olof SvenssonLänna IF31:35+14:3812:44
39Ola GustafssonSOK Aneby33:15+16:1813:24
Mikael BäsénIF Thorej godkänd
Gunnar HedlundSödertälje-Nykvarn OFutgått
Lars BerzellVäsby OKutgått
Håkan DahlbäckOK Roslagenej start
Pär WestbladOK Ravinenej start

D60

2 120 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gun-Inger SahlbergLånghundra IF23:0010:50
2Ewa NordlundLänna IF23:43+0:4311:11
3Birgitta KlangLånghundra IF24:07+1:0711:22
4Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL24:45+1:4511:40
5Elke WilkeTierps SOK28:02+5:0213:13
6Marianne SellgrenSigtuna OK28:06+5:0613:15
7Pia VikströmTäby OK30:01+7:0114:09
8Heidi BjerkhaugOK Ravinen30:36+7:3614:26
9Lena TimnerUmeå OK33:51+10:5115:58
10Margaretha NyströmLänna IF36:55+13:5517:24
11Carin PetterssonVallentuna-Össeby OL39:58+16:5818:51
12Margareta WallénTäby OK50:14+27:1423:41
Lena JohnssonRånäs OKej godkänd
Kristina ErikssonLänna IFej godkänd
Lena NilssonRånäs OKej godkänd
Ingrid SjölanderOK Rodhenej start

H60

2 120 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael TarandiIFK Lidingö SOK15:107:09
2Peter OlssonTäby OK15:19+0:097:13
3Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL15:33+0:237:20
4Jan ÅsbergHäverödals SK16:06+0:567:35
5Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL16:51+1:417:56
6Leif AlmtorpLånghundra IF18:37+3:278:46
7Göran HanssonTäby OK18:42+3:328:49
8Leif NordlundLänna IF18:49+3:398:52
9Stig LöfgrenAttunda OK18:55+3:458:55
10Kjell JanssonLånghundra IF18:56+3:468:55
11Bjarne BlomsterIF Åland19:15+4:059:04
12Claes HammarlingLänna IF20:01+4:519:26
13Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben20:03+4:539:27
14Björn LindgrenOK Österåker20:40+5:309:44
15Lars WestinVallentuna-Össeby OL20:54+5:449:51
16Tommy HöglundLånghundra IF21:17+6:0710:02
17Conny HusénOK Roslagen21:29+6:1910:08
18Ulf CarnbyTäby OK21:35+6:2510:10
19Sören ErikssonLänna IF21:36+6:2610:11
20Björn ErikssonOK Roslagen22:09+6:5910:26
21Bengt-Göran StjernaLänna IF22:22+7:1210:33
22Palle Møller NielsenOdense OK23:10+8:0010:55
23Hans SahlbergLånghundra IF23:31+8:2111:05
24Jan BojlingSolna OK24:21+9:1111:29
25Mats TörngrenOK Linné24:22+9:1211:29
26Björn StoltOK Ravinen24:55+9:4511:45
27Lars LöthmanJärfälla OK25:07+9:5711:50
28Sigurd WallénTäby OK25:28+10:1812:00
29Bernt JohanssonHäverödals SK26:21+11:1112:25
30Bo WestlingHäverödals SK26:51+11:4112:39
31Roine MattssonHäverödals SK27:06+11:5612:46
32Sixten WesterlundSödertälje IF27:54+12:4413:09
33Gunnar BranstenSundbybergs IK30:08+14:5814:12
34Gunnar TimnerUmeå OK31:37+16:2714:54
35Rolf HjortRånäs OK32:19+17:0915:14
36Rune ThurénVallentuna-Össeby OL33:11+18:0115:39
37Jan DahlgrenGustavsbergs OK34:09+18:5916:06
Johan KarlstenSolna OKej start
Thord RådbergOK Roslagenej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser