Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tour de Mösseberg, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tour de Mösseberg, sprint
Arrangörsorganisation: Falköpings AIK OK
Datum: lördag 23 maj 2015

D21

3 220 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emelie SvalinVänersborgs SK19:356:04
2Lovisa HanssonHestra IF20:45+1:106:26
3Agnes WesterbergTrollhättans SOK21:22+1:476:38
4Maria SahlénIF Hagen21:56+2:216:48
5Sofia SjögrenOK Kullingshof22:48+3:137:04
6Linn ErikssonRyda SK24:57+5:227:44
7Wilma JanssonVänersborgs SK25:16+5:417:50
8Malin JanssonHjobygdens OK25:19+5:447:51

H21

3 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin RidefeltOK Linné14:554:31
2Filip KarlssonIF Hagen15:28+0:334:41
3Conny RantzowHestra IF15:36+0:414:43
4Jesper SjögrenOK Kullingshof15:41+0:464:45
5Pontus KarlssonMarkbygdens OK15:44+0:494:46
6Johan LarssonOK Skogshjortarna17:35+2:405:19
7Arvid ClaessonJönköpings OK17:41+2:465:21
8Tommy StenkvistRyda SK19:48+4:536:00
9Jesper LiderudLidköpings VSK20:07+5:126:05
10Erik BlomdahlIK Hakarpspojkarna20:46+5:516:17
11Anders ReimertzOK Orinto22:24+7:296:47
12Daniel LexénOK Landehof24:11+9:167:19
13Morten LaagenLidköpings VSK41:41+26:4612:37

D16

2 540 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara AxelssonMarkbygdens OK15:376:08
2Ida KristianssonTrollhättans SOK16:57+1:206:40
3Victoria AnderssonOK Tranan17:25+1:486:51
4Ebba HjertbergHestra IF18:10+2:337:09
5Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan18:13+2:367:10
6Elsa LindeblomHestra IF18:20+2:437:13
7Sofia KlassonHestra IF18:32+2:557:17
8Sofie OhlssonÄrla IF18:36+2:597:19
8Maja KindlundOK Tranan18:36+2:597:19
10Alma LiderudLidköpings VSK20:52+5:158:12
11Julia ElverlindOK Tranan21:34+5:578:29
12Sofia ÖstermanVänersborgs SK22:09+6:328:43
13Maja AnderssonTrollhättans SOK24:17+8:409:33
14Cornelia HellqvistLidköpings VSK25:23+9:469:59
15Alice SödervallIK Gandvik26:06+10:2910:16
16Clara JakobssonTidaholm SOK Sisu28:31+12:5411:13
17Malin NilssonOK Tranan28:32+12:5511:14
18Maja WalleniusOK Skogsstjärnan30:09+14:3211:52

H16

2 540 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil KarlssonHestra IF16:206:25
2Felix AxelssonMarkbygdens OK16:33+0:136:30
3Daniel BogrenIF Hagen16:44+0:246:35
4Eskil TryggöTrollhättans SOK16:49+0:296:37
5Marcus CarlssonIF Hagen17:02+0:426:42
6Olle HedmanIF Hagen17:17+0:576:48
7Axel OlssonOK Skogsstjärnan17:49+1:297:00
8Oscar StombergIF Hagen18:22+2:027:13
9Carl HolmbergIF Hagen18:39+2:197:20
10Gustav HjellströmGränna-Bygdens OK20:23+4:038:01
11Olle SörqvistMarkbygdens OK20:43+4:238:09
12William LundstedtMullsjö SOK20:53+4:338:13
13Filip JohanssonTrollhättans SOK20:58+4:388:15
14Eric BerlinTrollhättans SOK21:01+4:418:16
15Hugo HåkanssonIK Ymer21:54+5:348:37
16Eric NystrandOK Klyftamo21:59+5:398:39
17Daniel BrandströmOK Skogsstjärnan22:08+5:488:42
18Hampus NyströmIF Hagen22:39+6:198:55
19Fabian LundellHestra IF25:53+9:3310:11
20Isak KällsmyrOK Kullingshof29:33+13:1311:38
21Oscar KarlssonTrollhättans SOK32:22+16:0212:44
22Benjamin PauliIstrums SK37:06+20:4614:36
23Johan BjörckIK Uven48:13+31:5318:58
Anders BjörklundTrollhättans SOKej godkänd
Gabriel BladOK Kullingshofej start
Teodor DanielssonIstrums SKej start

D14

2 190 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna FranssonJönköpings OK15:126:56
2Elsa KamforsOK Kullingshof15:50+0:387:13
3Elin JohanssonGudhems IF22:45+7:3310:23
4Tove ErikssonRyda SK24:46+9:3411:18
5Ella BjörckIK Uven25:35+10:2311:40
6Sofia JanssonHjobygdens OK26:43+11:3112:11
7Rebecka MignanderLidköpings VSK28:11+12:5912:52
8Elna OlssonUlricehamns OK30:04+14:5213:43

H14

2 190 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per HedmanIF Hagen12:585:55
2Albin TollOK Njudung13:11+0:136:01
3Gustav OhlinOK Tranan13:51+0:536:19
4Hugo SetthagenOK Tranan14:34+1:366:39
5Gustav ÖstenssonOK Tranan14:45+1:476:44
6Hampus AnderssonLidköpings VSK14:51+1:536:46
7Gustav SvärdhagenLidköpings VSK16:15+3:177:25
8Benjamin ClaessonJönköpings OK16:21+3:237:27
9Karl PetersénOK Njudung16:40+3:427:36
10Olle AnderssonTidaholm SOK Sisu18:13+5:158:19
11Lucas LaagenLidköpings VSK18:54+5:568:37
12Clas NorgrenGällstadbygdens SOK21:54+8:5610:00
13Lukas AndrénTibro OK24:17+11:1911:05
14Mathias OhlssonÄrla IF34:53+21:5515:55
15Hampus WremerGudhems IF41:50+28:5219:06
16Emil SelmossonLidköpings VSK46:41+33:4321:18
Axel BerglundUlricehamns OKej start

D12

1 980 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba KarlströmFalköpings AIK OK17:358:52
2Ida PeterssonUlricehamns OK19:48+2:1310:00
3Julia WesthMullsjö SOK21:07+3:3210:39
4Wilma PetterssonOK Kullingshof22:50+5:1511:31
5Maja NordinUlricehamns OK22:52+5:1711:32
6Alva SvärdhagenLidköpings VSK23:26+5:5111:50
7Agnes KamforsOK Kullingshof23:40+6:0511:57
8Ella SelmossonLidköpings VSK26:24+8:4913:20
9Alma SandelinIF Hagen30:55+13:2015:36
Ellen TollOK Njudungej godkänd

H12

1 980 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan MårtenssonOK Skogsstjärnan10:205:13
2Albin HjellströmGränna-Bygdens OK11:51+1:315:59
3Lukas LarssonOK Skogshjortarna13:21+3:016:44
4Johan HedmanIF Hagen13:52+3:327:00
5Linus AhlénIF Hagen15:31+5:117:50
6Jonas OlandersLerums SOK15:51+5:318:00
7Gustav LidmanTibro OK16:29+6:098:19
8Simon VeltmanOK Skogshjortarna16:41+6:218:25
9Olle AnderssonOK Skogsstjärnan18:12+7:529:11
10Curt NorgrenGällstadbygdens SOK18:43+8:239:27
11Linus BenjaminssonLidköpings VSK19:56+9:3610:04
12Albin GenbergUlricehamns OK24:14+13:5412:14
13Simon HermanssonGudhems IF25:31+15:1112:53
14Philip VibergRyda SK25:50+15:3013:02
15Loah GerenmarkFalköpings AIK OK26:01+15:4113:08
16Mikael BjörckIK Uven38:56+28:3619:39
Anton LundOK Skogshjortarnaej godkänd

D10

1 530 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara OhlinOK Tranan10:437:00
2Audrey HanssonFrölunda OL12:11+1:287:57
3Elin SvärdhagenLidköpings VSK12:14+1:317:59
4Lisa ÖstenssonOK Tranan12:45+2:028:20
5Maja JohanssonGudhems IF15:34+4:5110:10
6Vera SandelinIF Hagen16:30+5:4710:47
7Towa LaagenLidköpings VSK16:35+5:5210:50
8Emma AhlénIF Hagen19:38+8:5512:49
9Ella PetterssonOK Kullingshof20:46+10:0313:34

H10

1 530 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liam HogedalVänersborgs SK9:005:52
2Simon WesthMullsjö SOK9:46+0:466:23
3Olle PetersénOK Njudung10:16+1:166:42
4Oscar NystrandOK Klyftamo10:57+1:577:09
5Axel VibergRyda SK11:43+2:437:39
6Albin LundkvistFalköpings AIK OK13:21+4:218:43

D40

2 860 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika WesthMullsjö SOK17:576:16
2Nina AhlénIF Hagen18:40+0:436:31
3Maria R ThelinJönköpings OK19:23+1:266:46
4Sofia ÖstenssonOK Tranan20:41+2:447:13
5Åsa CarlströmIK Hakarpspojkarna21:48+3:517:37
6Karin AnderssonIF Hagen21:58+4:017:40
7Ann-Sophie OhlinOK Tranan22:10+4:137:45
8Ann-Kristin JanssonHjobygdens OK22:34+4:377:53
9Annica BerglundUlricehamns OK22:55+4:588:00
10Madeleine JohanssonOK Skogshjortarna24:12+6:158:27
11Matilda HoffstedtIF Hagen24:58+7:018:43
12Johanna JohnssonLidköpings VSK26:04+8:079:06
13Fredrika ErikssonRyda SK26:19+8:229:12
14Annika OhlssonÄrla IF27:35+9:389:38
15Carina WallgrenIstrums SK29:56+11:5910:27
16Monika HjellströmGränna-Bygdens OK32:20+14:2311:18
17Lucy LouTibro OK39:07+21:1013:40
18Cecilia BjörckIK Uven40:58+23:0114:19

H40

3 190 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn MårtenssonOK Skogsstjärnan16:365:12
2Stefan NordinUlricehamns OK18:18+1:425:44
3Gary LarssonOK Skogshjortarna19:11+2:356:00
4Philip HjellströmGränna-Bygdens OK19:16+2:406:02
5Svante BerglundUlricehamns OK20:41+4:056:29
6Jan-Otto AnderssonLidköpings VSK21:48+5:126:50
7Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL22:34+5:587:04
8Robert JakobssonTidaholm SOK Sisu22:50+6:147:09
9Niklas SahlénIF Hagen23:09+6:337:15
10Ulric BjörckIK Uven23:10+6:347:15
11Håkan JanssonVänersborgs SK24:02+7:267:32
11Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisu24:02+7:267:32
13Svante AndrénTibro OK24:48+8:127:46
14Thomas LjungqvistTibro OK25:18+8:427:55
15Stefan ClaessonUlricehamns OK28:29+11:538:55
Patrik FondinHerrljunga SK Skid o OLej godkänd
Peter MignanderLidköpings VSKej godkänd
Mats KarlssonIF Hagenej start

D50

2 420 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jane JohanssonIstrums SK14:195:54
2Ingrid SchmiterlöwHjobygdens OK15:57+1:386:35
3Annette Falck LarssonVänersborgs SK16:45+2:266:55
4Gunilla LarssonBredareds IF16:56+2:376:59
5Birgit HanssonHerrestads AIF17:01+2:427:01
6Gunilla HolmbergHerrestads AIF25:13+10:5410:25
7Anna-Lena SvenssonLidköpings VSK33:25+19:0613:48
Elisabeth FredrikssonGudhems IFej start
Britta SahlinVänersborgs SKej start

H50

2 680 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna20:347:40
2Nils-Olof LarssonVänersborgs SK22:25+1:518:21
3Anders SjögrenOK Kullingshof22:32+1:588:24
4Christer MannfolkUlricehamns OK23:08+2:348:37
5Lars MelanderLidköpings VSK30:00+9:2611:11
6Ulf BjörkdahlHerrestads AIF32:16+11:4212:02
Kent KlassonHestra IFej start

D60

2 040 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger WesterbergIF Hagen17:578:47
2Monica AbrahamssonGudhems IF20:56+2:5910:15
3Ann-Marie HolmströmLidköpings VSK21:11+3:1410:23
4Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna22:16+4:1910:54
5Kerstin KarlssonTidaholm SOK Sisu24:57+7:0012:13
6Kristina JohanssonVänersborgs SK34:38+16:4116:58

H60

2 420 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torgny PetterssonMarkbygdens OK14:095:50
2Kjell KaminskyIF Hagen14:13+0:045:52
3Ingemar MagnussonBoxholm-Mjölby OL14:44+0:356:05
4Börje SundbergOK Gipen14:50+0:416:07
5Jan-Åke EmilssonGudhems IF15:12+1:036:16
6Olle AdolfssonLerums SOK15:27+1:186:23
7Christer NälemarkOK Djerf15:47+1:386:31
8Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarna16:30+2:216:49
9Lennart JakobssonTibro OK16:31+2:226:49
10Rainer ScholzIK Vista17:10+3:017:05
11Göran SvanBorås GIF25:12+11:0310:24
Conny SahlinVänersborgs SKej start

D70

1 770 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta StenströmVänersborgs SK17:169:45
2Britt RangertIK Ymer18:45+1:2910:35
3Mariann KjellbergBredareds IF19:15+1:5910:52
4Ingrid HermanssonIK Ymer20:23+3:0711:30
5Vivi-Anne BylundRydboholms SK21:46+4:3012:17
6Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna23:55+6:3913:30

H70

2 040 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dag LorénOK Frisene13:286:36
2Lars JohanssonOK Skogshjortarna13:34+0:066:39
3Per-Arne JohanssonVänersborgs SK14:31+1:037:06
4Kurt FredrixonOK Skogshjortarna15:39+2:117:40
5Stellan AhnströmForserums SOK15:47+2:197:44
6Gunnar AnderssonIK Vista17:18+3:508:28
7Torild BornetunSkillingaryds FK18:28+5:009:03
8Rune AhlanderJönköpings OK18:36+5:089:07
9Gunnar BylundRydboholms SK26:34+13:0613:01
10Alf KjellbergBredareds IF28:53+15:2514:09

Öppen Motion 1

1 530 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linnéa EkmarkHjobygdens OK9:556:28
2Emma LindqvistGudhems IF12:08+2:137:55
3Gabriel ClaessonJönköpings OK12:34+2:398:12
4Wlliam EckerlidFalköpings AIK OK13:37+3:428:53
5Adam SamuelssonFalköpings AIK OK14:42+4:479:36
6Alice EkmarkHjobygdens OK15:04+5:099:50
7Tindra MolinFalköpings AIK OK15:33+5:3810:09
8Isak PetterssonUlricehamns OK16:24+6:2910:43
9Olle NordinUlricehamns OK16:27+6:3210:45
10Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb16:58+7:0311:05
11Jarvis HanssonFrölunda OL18:08+8:1311:51
12Rut Olsson RaneklintKinnaströms SK18:14+8:1911:55
13Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK18:15+8:2011:55
14Anna GenbergUlricehamns OK18:53+8:5812:20
15Oscar WernerRyda SK20:32+10:3713:25
16Stina WernerRyda SK20:33+10:3813:25
17Sofia NystrandOK Klyftamo20:50+10:5513:36
18Jenny OlssonUlricehamns OK22:30+12:3514:42
19Elis ThorssonRyda SK25:47+15:5216:51
20Meja PetterssonOK Kullingshof26:38+16:4317:24

Öppen Motion 3

2 190 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders GenbergUlricehamns OK14:226:33
2Anette FranssonJönköpings OK14:57+0:356:49
3Lena OlssonKinnaströms SK15:52+1:307:14
4Linda PeterssonUlricehamns OK18:18+3:568:21
5Annika SvärdhagenLidköpings VSK18:24+4:028:24
6Linnea HerngrenIF Hagen18:35+4:138:29
7Hans Åke DjurbäckKinnaströms SK19:04+4:428:42
8Rune PetterssonFrämmestads IK19:31+5:098:54
9Niklas KamforsOK Kullingshof19:33+5:118:55
10Åsa PetterssonOK Kullingshof19:57+5:359:06
11Annie KamforsOK Kullingshof20:02+5:409:08
12Bo LissLerums SOK20:07+5:459:11
13Bert ThorssonRyda SK20:44+6:229:28
14Anna KällsmyrOK Kullingshof21:48+7:269:57
15Karin MårtenssonOK Skogsstjärnan22:15+7:5310:09
16Lukas MagnerfeltFalköpings AIK OK22:36+8:1410:19
17Carola VeltmanOK Skogshjortarna22:49+8:2710:25
18Anne HanssonMarkbygdens OK24:47+10:2511:18
18Johanna SkogumBredareds IF24:47+10:2511:18
20Karin PerssonOK Orinto25:11+10:4911:29
21Carl-Erik JohnssonKinnaströms SK26:16+11:5411:59
22Signe EkmarkHjobygdens OK28:16+13:5412:54
23Lena Weiming NybergKinnaströms SK28:43+14:2113:06
24Ann-Sofie BjurströmHjobygdens OK28:50+14:2813:09
25Ann-Sofie JordviKinnaströms SK31:02+16:4014:10

Öppen Motion 5

3 190 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav HagströmFalköpings AIK OK17:245:27
2Albin AlsiöFalköpings AIK OK18:01+0:375:38
3Thomas GustavssonGudhems IF18:35+1:115:49
4Tindra HjortFalköpings AIK OK22:33+5:097:04
5Greger AhlénIF Hagen25:30+8:067:59
6Joel PlumppuBredareds IF26:03+8:398:09
7Christoffer AugustssonKinnaströms SK26:21+8:578:15
8Jesper AugustssonKinnaströms SK28:44+11:209:00
9Lars EkmarkHjobygdens OK28:59+11:359:05
10Anders LundOK Skogshjortarna31:25+14:019:50
11Christine LundOK Skogshjortarna31:58+14:3410:01
12Pär NorgrenGällstadbygdens SOK32:49+15:2510:17
13Göran BladOK Kullingshof33:35+16:1110:31
14Anna-Lena WullfGällstadbygdens SOK41:22+23:5812:58
15Stig WallermanBorås GIF45:50+28:2614:22
Michael PerssonIF Hagenej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser