Officiell resultatlista för Tiomila, Skepptuna

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Tiomila, Skepptuna
Arrangörsorganisationer: Länna IF / OK Linné / OK Roslagen / Rånäs OK / Sigtuna OK
Datum: lördag 9 maj 2015 - söndag 10 maj 2015

10MILA-kavlen

317 startande
</
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1IFK Göteborg 110:13:50
1. Andreas Sølberg1:12:2259+3:421:12:2259
2. Jonas Pilblad57:3115+1:032:09:5324-35
3. Francois Gonon1:30:4129+6:003:40:3410-14
4. Simon Smedberg45:496+0:544:26:232-8
5. Vetle Ruud Bråten1:00:0311+1:555:26:266+4
6. Tobias Noborn38:492+0:096:05:154-2
7. Thor Nørskov57:4317+5:067:02:583-1
8. Johan Högstrand1:02:0510+2:388:05:034+1
9. Søren Schwartz40:104+0:118:45:135+1
10. Eskil Kinneberg1:28:377+2:1510:13:501-4
2Halden SK 110:13:53
1. Vincent Coupat1:08:473+0:071:08:473
2. Markus Holter57:5423+1:262:06:4113+10
3. Marcus Millegård1:33:5637+9:153:40:3712-1
4. Håkon Raadal Bjørlo47:3124+2:364:28:0819+7
5. Fredric Portin58:0815:26:161-18
6. Mattias Karlsson38:555+0:156:05:1110
7. Emil Wingstedt58:0919+5:327:03:204+3
8. Olav Lundanes1:01:417+2:148:05:013-1
9. Mats Haldin40:052+0:068:45:062-1
10. Magne Dæhli1:28:478+2:2510:13:5320
3Kalevan Rasti 110:14:02
1. Jere Pajunen1:08:5410+0:141:08:5410
2. Lauri Nenonen57:0510+0:372:05:592-8
3. Kiril Nikolov1:34:2545+9:443:40:2420
4. Adam Chromy46:2411+1:294:26:4810+8
5. Philippe Adamski59:325+1:245:26:202-8
6. Santeri Silvennoinen39:599+1:196:06:197+5
7. Hannu Airila57:0516+4:287:03:245-2
8. Fabian Hertner59:2718:02:511-4
9. Jan Prochazka42:198+2:208:45:103+2
10. Thierry Gueorgiou1:28:529+2:3010:14:0230
4IFK Lidingö SOK 110:15:54
1. Nicolas Simonin1:09:1526+0:351:09:1526
2. Julian Dent57:3115+1:032:06:4615-11
3. Klaus Schgaguler1:33:5536+9:143:40:4117+2
4. Anders Skarholt47:1318+2:184:27:5414-3
5. Anders Carlsson58:363+0:285:26:309-5
6. Erik Ivarsson Sandberg38:514+0:116:05:215-4
7. Øystein Kvaal Østerbø58:3523+5:587:03:566+1
8. Filip Dahlgren1:01:044+1:378:05:002-4
9. Mårten Boström39:5918:44:591-1
10. Fredrik Johansson1:30:5516+4:3310:15:544+3
5Södertälje-Nykvarn OF 110:16:25
1. Bartosz Pawlak1:09:2431+0:441:09:2431
2. Erik Liljequist56:545+0:262:06:1810-21
3. Michal Olejnik1:34:2244+9:413:40:4016+6
4. Kent Ohlsson46:068+1:114:26:469-7
5. Ivar Lundanes59:456+1:375:26:3110+1
6. Rickard Ohlsson38:4016:05:111-9
7. Jakob Enmark55:049+2:277:00:152+1
8. Ralph Street1:07:3527+8:088:07:507+5
9. Eric Börjeskog41:317+1:328:49:2170
10. Jonas Leandersson1:27:042+0:4210:16:255-2
6IL Tyrving 110:17:08
1. Wojciech Dwojak1:09:2533+0:451:09:2533
2. Espen Jakobsen56:352+0:072:06:004-29
3. Vegard Brun Saga1:34:4349+10:023:40:4319+15
4. Torbjørn Sagberg47:2621+2:314:28:0920+1
5. Anders Tiltnes1:01:3920+3:315:29:4814-6
6. Jim Øystein Nybråten42:2621+3:466:12:1419+5
7. Bjørn Ekeberg52:3717:04:517-12
8. Audun H Weltzien1:00:142+0:478:05:055-2
9. Christoph Brandt40:073+0:088:45:124-1
10. Wojciech Kowalski1:31:5618+5:3410:17:086+2
7Turun Metsänkävijät 110:24:38
1. Gleb Tikhonov1:12:2564+3:451:12:2564
2. Jussi Suna1:03:1168+6:432:15:3668+4
3. Doug Tullie1:25:113+0:303:40:4725-43
4. Antti Parjanne45:334+0:384:26:201-24
5. Esa Huttunen1:01:2417+3:165:27:4413+12
6. Erik Thorsson44:0126+5:216:11:4512-1
7. Martins Sirmais54:385+2:017:06:239-3
8. Edgars Bertuks1:01:316+2:048:07:548-1
9. Yannick Michiels41:246+1:258:49:186-2
10. Scott Fraser1:35:2025+8:5810:24:387+1
8Frol IL 110:24:42
1. Carl Petter Lyngen1:09:1323+0:331:09:1323
2. Håvard Vassenden57:4518+1:172:06:58230
3. Johan Asphjell Bjørnaas1:34:1540+9:343:41:1340+17
4. Lars Skjeset45:142+0:194:26:274-36
5. Ulf Forseth Indgaard59:5710+1:495:26:245+1
6. Jørgen Fiskum38:503+0:106:05:143-2
7. Jo Indgaard53:272+0:506:58:411-2
8. Yngve Skogstad1:06:2521+6:588:05:066+5
9. Paul Sirum45:1315+5:148:50:198+2
10. Martin Vister1:34:2323+8:0110:24:4280
9Malungs OK Skogsmårdarna 110:25:25
1. Erik Rost1:09:2128+0:411:09:2128
2. Jakob Löv56:2812:05:491-27
3. Vladimir Tregubov1:34:5652+10:153:40:4522+21
4. Thomas Carlsson47:5026+2:554:28:3525+3
5. Anton Östlin1:01:2116+3:135:29:5617-8
6. Martin Hederskog42:2420+3:446:12:2022+5
7. Johan Bäckman56:0511+3:287:08:2513-9
8. David Andersson1:01:548+2:278:10:1910-3
9. Johan Nordlund45:4416+5:458:56:03100
10. William Lind1:29:2210+3:0010:25:259-1
10Stora Tuna OK 110:25:28
1. Jesper Svensk1:10:1643+1:361:10:1643
2. Erik Blomgren1:00:0331+3:352:10:1928-15
3. Emil Svensk1:30:1427+5:333:40:338-20
4. William Pommer46:0810+1:134:26:4180
5. Joakim Svensk59:477+1:395:26:2880
6. Markus Lang39:558+1:156:06:239+1
7. Rikard Claesson1:01:5337+9:167:08:1611+2
8. Anton Sjökvist1:02:019+2:348:10:179-2
9. Ivaylo Kamenarov47:5728+7:588:58:1413+4
10. Jan Sedivy1:27:143+0:5210:25:2810-3
11Koovee 110:25:30
1. Ari-Pekka Lassila1:12:2058+3:401:12:2058
2. Jouni Heinonen1:02:4760+6:192:15:0751-7
3. Timo Sild1:25:215+0:403:40:285-46
4. Jani Myllärinen47:5427+2:594:28:2222+17
5. Topi Anjala1:01:3319+3:255:29:5516-6
6. Joni Hirvikallio42:1414+3:346:12:09160
7. Kenny Kivikas58:4524+6:087:10:5418+2
8. Lauri Sild1:01:033+1:368:11:5713-5
9. Michal Hubáek45:5419+5:558:57:5111-2
10. Jani Lakanen1:27:394+1:1710:25:30110
12Rajamäen Rykmentti 110:30:38
1. Hannu-Pekka Pukema1:12:4280+4:021:12:4280
2. Sami Vähänen1:02:1851+5:502:15:0048-32
3. Sander Vaher1:25:3910+0:583:40:3915-33
4. Kimmo Vilska45:577+1:024:26:367-8
5. Miika Suominen1:01:0315+2:555:27:3912+5
6. Tuomas Tervo44:0327+5:236:11:4211-1
7. Vili Niemi56:5415+4:177:08:3615+4
8. Tomas Dlabaja1:03:2212+3:558:11:5814-1
9. Célestin Crespin46:0321+6:048:58:0112-2
10. Jarno Parkkinen1:32:3719+6:1510:30:38120
13Vaajakosken Terä 110:32:11
1. Petri Saari1:09:1927+0:391:09:1927
2. Petteri Huikko56:556+0:272:06:147-20
3. Tuukka Jurvakainen1:35:0453+10:233:41:1845+38
4. Lasse Kautto46:079+1:124:27:2512-33
5. Juha Sorvisto59:104+1:025:26:3511-1
6. Timo Joensuu39:476+1:076:06:228-3
7. Aki Saari1:01:5838+9:217:08:2012+4
8. Jonne Lakanen1:02:1311+2:468:10:3311-1
9. Antti Anttonen44:1610+4:178:54:499-2
10. Pavel Kubat1:37:2231+11:0010:32:1113+4
14Tampereen Pyrintö 110:32:18
1. Simon Brändli1:13:0193+4:211:13:0193
2. Severin Howald59:2230+2:542:12:2335-58
3. Elias Kuukka1:28:1019+3:293:40:338-27
4. Juho Kinni49:1135+4:164:29:4433+25
5. Florian Howald1:00:1412+2:065:29:5819-14
6. Anssi Huostila42:1718+3:376:12:1521+2
7. Anton Kuukka55:5710+3:207:08:1210-11
8. Aleksi Niemi1:04:5618+5:298:13:0816+6
9. Jussi-Elmeri Halme49:0439+9:059:02:1215-1
10. Severi Kymäläinen1:30:0615+3:4410:32:1814-1
15OK Pan Århus 110:35:54
1. Jonas Munthe1:08:5911+0:191:08:5911
2. Andreas Hougaard Boesen57:5525+1:272:06:5421+10
3. Claus Hallingdal Bloch1:33:5435+9:133:40:4827+6
4. Christian Bobach45:385+0:434:26:263-24
5. Rasmus Djurhuus59:569+1:485:26:2230
6. Anders Konring Olesen40:0110+1:216:06:239+6
7. Magnus Dewett1:02:1641+9:397:08:3916+7
8. Tue Lassen1:03:5713+4:308:12:3615-1
9. Jeppe Ruud52:0455+12:059:04:4016+1
10. Søren Bobach1:31:1417+4:5210:35:5415-1
16Hiidenkiertäjät 110:40:33
1. Perttu Sorsa1:12:2462+3:441:12:2462
2. Olle Kärner1:02:5061+6:222:15:1457-5
3. Oskari Liukkonen1:26:0114+1:203:41:1543-14
4. Tomi Närvä45:203+0:254:26:356-37
5. Jukka-Pekka Seppänen1:05:0627+6:585:31:4124+18
6. Tõnis Laugesaar52:18112+13:386:23:5926+2
7. Mikko Patana58:2621+5:497:22:2525-1
8. Valentin Novikov1:04:4417+5:178:27:0923-2
9. Olli-Pekka Koistinen44:5712+4:589:12:0621-2
10. Leonid Novikov1:28:276+2:0510:40:3316-5
17Göteborg-Majorna OK 110:45:46
1. Andreas Höye1:12:1652+3:361:12:1652
2. Philipp Sauter58:1926+1:512:10:3532-20
3. Erik Öhlund1:30:2128+5:403:40:56320
4. Christian Tingström47:1117+2:164:28:0718-14
5. Mikael Eliasson1:10:0440+11:565:38:1131+13
6. Andreas Johansson45:5138+7:116:24:0229-2
7. Johan Strand58:2020+5:437:22:2224-5
8. Ola Martner1:04:1414+4:478:26:3621-3
9. John Börjesson49:3741+9:389:16:1323+2
10. Johan Runesson1:29:3312+3:1110:45:4617-6
18Paimion Rasti 110:45:48
1. Jesse Laukkarinen1:09:1221+0:321:09:1221
2. Kim Fagerudd1:06:0394+9:352:15:1558+37
3. Lasse Suonpää1:25:328+0:513:40:4725-33
4. Toni Hartvik48:4030+3:454:29:2729+4
5. Sami Valkama1:02:4322+4:355:32:1025-4
6. Henri Kalve48:2661+9:466:20:3624-1
7. Markus Lindeqvist57:5118+5:147:18:2722-2
8. Janne Nieminen1:09:5335+10:268:28:2024+2
9. Jere Sipponen47:5226+7:539:16:1222-2
10. Frédéric Tranchand1:29:3614+3:1410:45:4818-4
19OK Trian 110:45:53
1. Jani Virta1:12:5688+4:161:12:5688
2. Tobias Henriksson1:01:4946+5:212:14:4546-42
3. Mikael Fabritius1:26:0013+1:193:40:4522-24
4. Mikael Salo48:5832+4:034:29:4332+10
5. Topi Penttinen1:00:1412+2:065:29:5718-14
6. Emil Lönnström42:1515+3:356:12:1217-1
7. Jörgen Wickholm1:07:5477+15:177:20:0623+6
8. Victor Mansner1:10:3140+11:048:30:3725+2
9. Filip Brunell45:4618+5:479:16:2324-1
10. Otto Simosas1:29:3011+3:0810:45:5319-5
20IK Hakarpspojkarna 110:46:04
1. Oskar Ljungqvist1:10:0640+1:261:10:0640
2. Joakim Hederskog1:01:1235+4:442:11:1833-7
3. Davis Dislers1:29:2024+4:393:40:3814-19
4. Gustaf Sparrevik47:4225+2:474:28:2021+7
5. Kalvis Mihailovs1:02:4923+4:415:31:0922+1
6. Martin Djerf40:5611+2:166:12:0515-7
7. Ludwig Ljungqvist54:013+1:247:06:068-7
8. Jonas Egger1:13:3850+14:118:19:4418+10
9. Aleksei Alekseyonok46:1322+6:149:05:5717-1
10. Andreas Jansson1:40:0745+13:4510:46:0420+3
21OK Tisaren 110:47:24
1. Matthias Merz1:09:0414+0:241:09:0414
2. Johan Aronsson57:038+0:352:06:076-8
3. Jonas Merz1:34:5351+10:123:41:0035+29
4. Anton Hallor53:4251+8:474:34:4240+5
5. Daniel Attås1:05:0627+6:585:39:4832-8
6. Jonatan Aronsson44:1128+5:316:23:5926-6
7. Gustav Hindér1:01:2936+8:527:25:28260
8. Oskar Andrén1:06:3622+7:098:32:04260
9. Tomas Hallmén47:2125+7:229:19:2527+1
10. Matthias Kyburz1:27:595+1:3710:47:2421-6
22IGTISA 110:47:25
1. Vytautas Beliunas1:09:2635+0:461:09:2635
2. Giedrius Sabaliauskas56:587+0:302:06:2411-24
3. Vilius Aleliunas1:34:1941+9:383:40:4319+8
4. Henrikas Pauzas48:5933+4:044:29:4231+12
5. Andris Jubelis1:00:1614+2:085:29:5819-12
6. Artjoms Rekunenko42:0513+3:256:12:0314-5
7. Arturs Paulins58:3022+5:537:10:3317+3
8. Jonas Vytautas Gvildys1:01:195+1:528:11:5212-5
9. Tomas Kuzminskis46:4223+6:438:58:3414+2
10. Martynas Tirlikas1:48:5195+22:2910:47:2522+8
23Helsingin Suunnistajat 110:48:17
1. Luukas Valtonen1:16:30121+7:501:16:30121
2. Arttu Syrjäläinen58:3227+2:042:15:0249-72
3. Topi Raitanen1:25:277+0:463:40:296-43
4. Topi Syrjäläinen47:2621+2:314:27:5515+9
5. Einari Heinaro1:03:2024+5:125:31:1523+8
6. Kalle Rantala41:2212+2:426:12:37230
7. Veli Kangas1:00:4934+8:127:13:2620-3
8. Tuomas Heikkilä1:08:5531+9:288:22:2119-1
9. Eetu Summanen48:2733+8:289:10:48190
10. Timo Mähönen1:37:2932+11:0710:48:1723+4
24Kristiansand OK 110:55:21
1. Milos Nykodým1:08:527+0:121:08:527
2. Sjur Hovi57:4721+1:192:06:3912+5
3. Christian Bøen1:34:3147+9:503:41:1037+25
4. Eirik Martens Svensen53:2248+8:274:34:3238+1
5. Mats Dahlén1:10:4544+12:375:45:1736-2
6. Johannes Pohjala43:5825+5:186:29:1532-4
7. Vegard Danielsen1:04:2952+11:527:33:4430-2
8. Daniel Hubmann1:04:1815+4:518:38:0229-1
9. Martin Hubmann41:115+1:129:19:1326-3
10. Hans Gunnar Omdal1:36:0828+9:4610:55:2124-2
25Ärla IF 110:55:37
1. Anatolijs Tarasovs1:09:2431+0:441:09:2431
2. Anton Tynong56:352+0:072:05:592-29
3. Oscar Vångell1:45:4984+21:083:51:4862+60
4. Karl Walheim48:3629+3:414:40:2447-15
5. Emil Andersson1:04:2125+6:135:44:4535-12
6. Jonathan Rosendahl44:3631+5:566:29:21350
7. Robbin Kantarp56:4414+4:077:26:0528-7
8. Petter Eriksson1:06:0820+6:418:32:13280
9. Viktor Silvemark45:1214+5:139:17:2525-3
10. Rudolfs Zernis1:38:1236+11:5010:55:37250
26Fossum IF 110:56:27
1. Emil Ahlbäck1:09:1425+0:341:09:1425
2. Sindre Rønning Huber57:3014+1:022:06:4414-11
3. Borger Melsom1:34:0738+9:263:40:5129+15
4. Olai Stensland Lillevold47:0115+2:064:27:5213-16
5. Sindre Sandven1:01:5921+3:515:29:5115+2
6. Elias Mølnvik42:2219+3:426:12:1318+3
7. Oskar Størmer56:1613+3:397:08:2914-4
8. Sven Hellmüller1:09:2133+9:548:17:5017+3
9. HÃ¥vard Wedege Irgens48:0929+8:109:05:5918+1
10. Tim Robertson1:50:28105+24:0610:56:2726+8
27IFK Mora OK 111:03:26
1. Roman Ryapolov1:08:495+0:091:08:495
2. Simonas Krepsta57:2713+0:592:06:169+4
3. Simon Hodler1:34:2143+9:403:40:3712+3
4. Erik Blom1:01:08125+16:134:41:4549+37
5. Zsolt Lenkei1:11:0048+12:525:52:4543-6
6. Jegor Kostylev47:2049+8:406:40:05430
7. Johan Lindberg55:007+2:237:35:0533-10
8. Artem Panchenko1:06:4824+7:218:41:5331-2
9. Andreas Holmberg45:4416+5:459:27:3730-1
10. Vojtech Kral1:35:4927+9:2711:03:2627-3
28Järla Orientering 111:03:30
1. Ivan Kuchmenko1:12:1652+3:361:12:1652
2. Morten Jarvis Westergård1:05:1590+8:472:17:3178+26
3. Alain Denzler1:42:2165+17:403:59:5265-13
4. Peter Hemmyr57:3073+12:354:57:2263-2
5. David Bejbom1:08:1735+10:096:05:3957-6
6. Kaspar Hägler43:0824+4:286:48:4747-10
7. Håkon Jarvis Westergård54:586+2:217:43:4541-6
8. Espen Hultgreen Weltzien1:06:5425+7:278:50:3937-4
9. Anders Holmberg43:169+3:179:33:5532-5
10. Olle Boström1:29:3513+3:1311:03:3028-4
29Lynx 111:03:39
1. Niklas Saramäki1:10:0942+1:291:10:0942
2. Aleksi Leskinen1:02:1550+5:472:12:2436-6
3. Antti-Pekka Leskinen1:28:1820+3:373:40:4218-18
4. Tuomas Metsälä48:5031+3:554:29:3230+12
5. Marko Närvä1:11:2952+13:215:41:0133+3
6. Rainer Kujala45:5540+7:156:26:5630-3
7. Ollipekka Heikkilä1:09:3291+16:557:36:2835+5
8. Aapo Leskinen1:04:3916+5:128:41:0730-5
9. Lauri Kleemola48:5737+8:589:30:0431+1
10. Janne Mänkärlä1:33:3520+7:1311:03:3929-2
30Nydalens SK 111:04:09
1. Bojan Blumenstein1:08:538+0:131:08:538
2. Jostein Andersen57:5423+1:262:06:4717+9
3. Dag Aalvik1:34:4950+10:083:41:3649+32
4. Øystein Sørensen44:5514:26:315-44
5. Anders Nordberg59:528+1:445:26:234-1
6. Lars-Christian Unger45:2637+6:466:11:4913+9
7. Eivind Høydal1:05:3158+12:547:17:2021+8
8. Håvard Haga1:09:1832+9:518:26:3822+1
9. Eirik Langedal Breivik53:5362+13:549:20:3128+6
10. Anders Vister1:43:3872+17:1611:04:0930+2
31Angelniemen Ankkuri 111:05:57
1. Miika Kirmula1:08:452+0:051:08:452
2. Pekka Hyvönen1:01:1636+4:482:10:0126+24
3. Mikko Siren1:30:4330+6:023:40:4421-5
4. Heikki Toivio46:3912+1:444:27:2311-10
5. Tomi Mattila1:04:4726+6:395:32:1025+14
6. Ilari Nummi48:2762+9:476:20:37250
7. Vesa Mäkinen1:04:5355+12:167:25:3027+2
8. Tuomo Mäkelä1:06:3622+7:098:32:06270
9. Markku Elo51:4054+11:419:23:4629+2
10. Dmitry Nakonechnyy1:42:1155+15:4911:05:5731+2
32Ikaalisten Nouseva-Voima 111:08:25
1. Vesa Taanila1:09:0717+0:271:09:0717
2. Juha Luoma1:06:0997+9:412:15:1660+43
3. Sergey Gorokhov1:26:1115+1:303:41:2748-12
4. Tero Linnainmaa46:5714+2:024:28:2423-25
5. Tuomas Kotro1:07:2132+9:135:35:4528+5
6. Henri Taanila53:35125+14:556:29:2034+6
7. Ville Parkkinen1:04:1849+11:417:33:3829-5
8. Mikko Knuuttila1:12:4547+13:188:46:2333+4
9. Eetu Savolainen47:5527+7:569:34:18330
10. Dmitrij Tsvetkov1:34:0722+7:4511:08:2532-1
33MS Parma 111:11:54
1. Matti Koivisto1:12:1755+3:371:12:1755
2. Peeter Pihl1:02:4057+6:122:14:5747-8
3. Henrik Väisänen1:26:1717+1:363:41:1441-6
4. Arto Talvinen47:2120+2:264:28:3525-16
5. Tommi Tölkkö1:07:5233+9:445:36:2729+4
6. Akseli Ruohola57:36175+18:566:34:0338+9
7. Antti Vainio1:02:0539+9:287:36:0834-4
8. Yury Tambasov1:08:1829+8:518:44:2632-2
9. Asgeir Mjösund49:5643+9:579:34:2234+2
10. Sami Hämäläinen1:37:3233+11:1011:11:5433-1
34OK Ravinen 111:20:25
1. Martin Lindskog1:13:17106+4:371:13:17106
2. Assar Hellström1:02:2854+6:002:15:4570-36
3. Martin Poklop1:35:4154+11:003:51:2661-9
4. Jacob Lindstam1:00:18114+15:234:51:4460-1
5. Emil Granqvist1:10:4745+12:396:02:3155-5
6. Erik Karlsson48:0958+9:296:50:4053-2
7. Ruslan Glebov56:1012+3:337:46:5042-11
8. Kalle Bergman1:10:1638+10:498:57:0641-1
9. Love Berzell56:5775+16:589:54:0344+3
10. Gustav Bergman1:26:22111:20:2534-10
35OK Hällen 111:21:55
1. Oskar Carlborg1:13:09103+4:291:13:09103
2. Peter Öberg56:454+0:172:09:5425-78
3. Jonas Engström1:31:1832+6:373:41:1239+14
4. Quentin Rauturier53:0344+8:084:34:1537-2
5. Benjamin Lepoutre1:12:3564+14:275:46:5039+2
6. Simon Larsson42:2722+3:476:29:1733-6
7. Gustaf Sundbüe1:04:4154+12:047:33:5831-2
8. Tommy Söderberg1:14:3554+15:088:48:3336+5
9. Maxime Rauturier48:4936+8:509:37:22360
10. Loic Capbern1:44:3378+18:1111:21:5535-1
36Rehns BK 111:25:47
1. Jesper Lysell1:08:4011:08:401
2. Fredrik Ingelsson1:01:3741+5:092:10:1727+26
3. Andrey Baryshnikov1:31:2033+6:393:41:3750+23
4. Anton Lif53:0845+8:134:34:4541-9
5. Oskar Eklöf1:18:13110+20:055:52:5844+3
6. Andreas Calleberg48:1260+9:326:41:1045+1
7. Anders Johansson1:06:5369+14:167:48:0343-2
8. Konstantin Serebryanitskii1:15:3460+16:079:03:3742-1
9. Raivo Kivlenieks48:1231+8:139:51:4941-1
10. Dmitrii Poliakov1:33:5821+7:3611:25:4736-5
37Hellas Orientering 111:25:49
1. Roman Nazarov1:12:1550+3:351:12:1550
2. Sergey Dobrynin1:02:5664+6:282:15:1154+4
3. Vadim Tolstopyatov1:26:1316+1:323:41:2447-7
4. Leonas Mockunas51:5741+7:024:33:2136-11
5. Martin Šmelík1:13:3672+15:285:46:5740+4
6. Petr Horvat50:1688+11:366:37:1342+2
7. Sergej Osipov1:00:5335+8:167:38:0636-6
8. Anton Bordyukov1:10:2439+10:578:48:3035-1
9. Maxim Riabkin53:0457+13:059:41:3438+3
10. Vladislav Malyshev1:44:1576+17:5311:25:4937-1
38Hestra IF 111:25:52
1. Samuel Plumppu1:09:0819+0:281:09:0819
2. Filip Grahn57:4518+1:172:06:53190
3. Martin Ahlberger1:34:2846+9:473:41:2146+27
4. Christian Holmqvist47:1519+2:204:28:3627-19
5. Andreas Holmqvist1:07:5534+9:475:36:3130+3
6. Rickard Holmqvist50:5395+12:136:27:2431+1
7. Conny Rantzow1:06:5970+14:227:34:2332+1
8. Benjamin Edlund1:12:3046+13:038:46:5334+2
9. Markus Larsson49:4042+9:419:36:3335+1
10. Martin Larsson1:49:19100+22:5711:25:5238+3
39Tullinge SK 111:31:45
1. Andreas Kyburz1:08:484+0:081:08:484
2. Jörgen Ohlin1:01:3140+5:032:10:1928+24
3. Johan Ställberg1:30:4531+6:043:41:0436+8
4. Johan Kärrström47:2923+2:344:28:3324-12
5. Simon Imark1:01:2518+3:175:29:5819-5
6. Victor Imark42:1617+3:366:12:14190
7. Niklas Sundqvist1:00:1233+7:357:12:26190
8. Magnus Glännefors1:09:5836+10:318:22:2420+1
9. Olle Andersson48:3034+8:319:10:54200
10. Markus Adolfsson2:20:51263+54:2911:31:4539+19
40Nyköpings OK 111:35:08
1. Samuel Keller1:09:3336+0:531:09:3336
2. Jens Wängdahl57:1612+0:482:06:4918-18
3. Patrik Wägeli1:33:4734+9:063:40:3611-7
4. Per Ek54:0552+9:104:34:4139+28
5. Marcus Berggren1:14:4081+16:325:49:2142+3
6. Didrik Hall47:5152+9:116:37:1240-2
7. Tomas Reibring1:02:4044+10:037:39:5239-1
8. Daniel Nilsson1:12:1443+12:478:52:0638-1
9. Ludvig Ek51:3753+11:389:43:4339+1
10. Niklaus Rey1:51:25126+25:0311:35:0840+1
41Halden SK 211:38:10
1. Jonas Nordström1:09:0717+0:271:09:0717
2. Tore Sandvik57:4620+1:182:06:5319+2
3. Anders Felde Olaussen1:37:0956+12:283:44:0254+35
4. Andreas Johansson55:3359+10:384:39:3546-8
5. Fredrik Eliasson1:06:2930+8:215:46:0437-9
6. Peter Nordbrøden44:4932+6:096:30:53370
7. Jon Pedersen1:07:2374+14:467:38:16370
8. Øyvind Helgerud1:13:5951+14:328:52:1539+2
9. Trygve Kristoffer Løvli51:3552+11:369:43:5040+1
10. Antonio Martínez Pérez1:54:20161+27:5811:38:1041+1
42NTNUI 211:38:13
1. Sindre Østgulen Deisz1:09:2229+0:421:09:2229
2. Morten Severin Saue1:02:0648+5:382:11:2834+5
3. Mikkel Sørensen1:29:4725+5:063:41:1543+9
4. Harald Kalager54:4654+9:514:36:0142-1
5. Magne Jutulstad1:13:0167+14:535:49:0241-1
6. Erik Gustafsson48:1059+9:306:37:1240-1
7. Halvor Eid Nielsen1:02:4145+10:047:39:53400
8. Martin Hoset1:13:0549+13:388:52:58400
9. Sondre Sande Gullord48:2432+8:259:41:2237-3
10. Jonas Klausen Espedal1:56:51175+30:2911:38:1342+5
43OK Kåre 111:41:53
1. Matj Kamenický1:12:3575+3:551:12:3575
2. Isac von Krusenstierna1:04:5688+8:282:17:3178+3
3. Tomáš Kubelka1:42:1863+17:373:59:4963-15
4. Radek Nožka57:3174+12:364:57:2062-1
5. Jonas Gustafsson1:09:0038+10:526:06:2058-4
6. Victor Flingmark48:0457+9:246:54:2455-3
7. Remo Ruch1:02:2342+9:467:56:4750-5
8. David Procházka1:16:5963+17:329:13:4651+1
9. Albin Bergkvist51:2551+11:2610:05:1146-5
10. Adam Chloupek1:36:4230+10:2011:41:5343-3
44Södertälje-Nykvarn OF 211:41:59
1. Joakim Andén1:16:33124+7:531:16:33124
2. Pål Skogtjärn58:4228+2:142:15:1558-66
3. Andreu Blanes Reig1:25:062+0:253:40:211-57
4. Jens Molin57:5985+13:044:38:2043+42
5. Olof Smitt1:21:29139+23:215:59:4951+8
6. Daniel Olsen49:2577+10:456:49:1448-3
7. Jesper Sjöblom1:06:4968+14:127:56:0349+1
8. Mats Hellstadius1:12:2745+13:009:08:3048-1
9. Erik Wigle56:5374+16:5410:05:23480
10. Piotr Parfianowicz1:36:3629+10:1411:41:5944-4
45IFK Göteborg 211:42:22
1. John Persson1:20:55179+12:151:20:55179
2. Fredrik Edén1:01:4745+5:192:22:42104-75
3. Erik Tengvall1:46:0287+21:214:08:4488-16
4. Martin Larsson58:1193+13:165:06:5590+2
5. Erik Engstrand1:15:1886+17:106:22:1392+2
6. Christian Nielsen42:3323+3:537:04:4669-23
7. Fredrik Löwegren55:038+2:267:59:4953-16
8. Max Peter Bejmer1:08:1328+8:469:08:0245-8
9. Niclas Jonasson45:5720+5:589:53:5943-2
10. Matthieu Puech1:48:2394+22:0111:42:2245+2
46Göteborg-Majorna OK 211:42:48
1. Erik Johansson1:10:0841+1:281:10:0841
2. Tobias Ahnoff1:00:1132+3:432:10:1928-13
3. Ken Peeters1:41:0462+16:233:51:2360+32
4. Anders Hedberg56:3369+11:384:47:5656-4
5. Anders Axenborg1:11:1350+13:055:59:0950-6
6. Petter Jönsson44:3030+5:506:43:3946-4
7. Joakim Eliasson1:05:5961+13:227:49:3844-2
8. Daniel Martinsson1:14:0152+14:349:03:3943-1
9. Mikael Andersson48:1130+8:129:51:5042-1
10. Viktor Runnby1:50:58118+24:3611:42:4846+4
47Sävedalens AIK 111:45:43
1. Jonas Palm1:16:35127+7:551:16:35127
2. Henrik Lundgren1:03:2471+6:562:19:5985-42
3. Andrey Salin1:48:37111+23:564:08:3682-3
4. Karl Levin55:3058+10:355:04:0675-7
5. Heino Ollin1:11:4553+13:376:15:5168-7
6. Simon Larsson48:3363+9:537:04:2464-4
7. Ola Skepp59:1527+6:388:03:3957-7
8. Dmitriy Mihalkin1:10:0437+10:379:13:4350-7
9. Vitaliy Gichko53:5663+13:5710:07:39500
10. Sergej Fedatsenka1:38:0435+11:4211:45:4347-3
48Kangasala SK 111:46:28
1. Jere Ahonen1:12:2462+3:441:12:2462
2. Jarkko Liuha1:03:3675+7:082:16:0072+10
3. Santeri Sainio1:44:0268+19:214:00:0266-6
4. Eevert Toivonen59:26110+14:314:59:2865-1
5. Petteri Laitinen1:08:5637+10:486:08:2460-5
6. Oskari Heiskanen52:06108+13:267:00:3056-4
7. Mikko Hölli59:2829+6:517:59:5855-1
8. Tuomo Istolahti1:08:3130+9:049:08:2947-8
9. Mikko Sipilä49:0640+9:079:57:3545-2
10. Panu Teittinen1:48:5396+22:3111:46:2848+3
49Malungs OK Skogsmårdarna 211:46:58
1. Peter Arnesson1:16:28119+7:481:16:28119
2. Martin Hammarberg58:4929+2:212:15:1761-58
3. Martin Nilsson1:25:4211+1:013:40:5934-27
4. Jimmy Birklin51:0237+6:074:32:01340
5. Mattias Karlsson1:14:1575+16:075:46:1638+4
6. Stefan Jonsson50:1790+11:376:36:3339+1
7. Jonas Birgerson1:15:10131+22:337:51:4346+7
8. Lars Åkerman1:24:2693+24:599:16:0953+7
9. Håkan Eriksson49:0338+9:0410:05:1247-6
10. Ewan McCarthy1:41:4653+15:2411:46:5849+2
50Hagaby GOIF 111:47:55
1. Samuel Andersson1:12:3373+3:531:12:3373
2. Andreas Pettersson1:02:4459+6:162:15:1761-12
3. Viktor Larsson1:35:5755+11:163:51:1455-6
4. Harald Larsson55:5463+10:594:47:0853-2
5. Love Sintring1:10:5947+12:515:58:0747-6
6. Johan Persson51:1898+12:386:49:2551+4
7. Sebastian Månsson1:02:4446+10:077:52:0947-4
8. Jakob Wallenhammar1:11:4442+12:179:03:5344-3
9. John Oskarsson1:05:05120+25:0610:08:5851+7
10. Martin Regborn1:38:5737+12:3511:47:5550-1
51Vehkalahden Veikot 111:48:55
1. Samu Heiska1:09:0313+0:231:09:0313
2. Juha-Ville Ketolainen1:01:2738+4:592:10:3031+18
3. Janne Weckman1:40:5061+16:093:51:2059+28
4. Jaani Lantela55:5564+11:004:47:1554-5
5. Eero Inkeri1:11:5354+13:455:59:0849-5
6. Valtteri Heikkinen53:58129+15:186:53:0654+5
7. Aapo Laiho1:05:4559+13:087:58:5151-3
8. Tero Föhr1:11:3041+12:039:10:2149-2
9. Lari Takanen1:03:10112+23:1110:13:3153+4
10. Petteri Muukkonen1:35:2426+9:0211:48:5551-2
52Leksands OK 111:53:52
1. Andreas Rüedlinger1:09:1323+0:331:09:1323
2. Greger Tysk1:03:3073+7:022:12:4339+16
3. Patrick Zbinden1:28:0318+3:223:40:4624-15
4. Anders Dalin58:0388+13:084:38:4944+20
5. Beat Roth1:18:52115+20:445:57:4146+2
6. Erik Björklund51:45104+13:056:49:2652+6
7. Johan Söderlund1:04:3653+11:597:54:0248-4
8. Simon Jakob1:14:1953+14:529:08:2146-2
9. Johan Enges57:1381+17:1410:05:3449+3
10. David Rüedlinger1:48:1893+21:5611:53:5252+3
53Varegg Fleridrett 112:01:05
1. Vegard Jarvis Westergård1:16:33124+7:531:16:33124
2. Simen Jevne Arnesen1:00:5633+4:282:17:2976-48
3. Per Harald Havnen Johansen1:42:2064+17:393:59:4963-13
4. Petter Marki Erichsen1:07:27178+22:325:07:1696+33
5. Vyacheslav Mukhidinov1:11:5555+13:476:19:1182-14
6. Jonatan Rosengren Drake49:0370+10:237:08:1478-4
7. Johannes Narum59:3430+6:578:07:4859-19
8. Fabian Wennerberg1:19:1170+19:449:26:5956-3
9. Oskar Røen53:2759+13:2810:20:2655-1
10. Alan Cherry1:40:3948+14:1712:01:0553-2
54IFK Lidingö SOK 212:01:10
1. Niklas Serrander1:12:5386+4:131:12:5386
2. Christian Hjalmarsson1:11:45143+15:172:24:38127+41
3. Giancarlo Simion1:44:1070+19:294:08:4891-36
4. Mattias Johansson56:0065+11:055:04:4878-13
5. Martin Larbo1:12:2460+14:166:17:1273-5
6. Linus Kajsajuntti47:1648+8:367:04:2865-8
7. Tero Junttila1:06:2865+13:518:10:5664-1
8. Máté Kerényi1:21:2477+21:579:32:2062-2
9. Mattias Perneby51:0947+11:1010:23:2956-6
10. Hector Haines1:37:4134+11:1912:01:1054-2
55Koovee 212:02:55
1. Pavel Shestakov1:12:2666+3:461:12:2666
2. Miika Arvola1:01:2738+4:592:13:5341-25
3. Juho Westerlund1:37:2359+12:423:51:1657+16
4. Petri Annila59:52112+14:574:51:0859+2
5. Justus Laitinen1:23:23155+25:156:14:3162+3
6. Akseli Ketola53:17120+14:377:07:4876+14
7. Severi Valkamo1:07:0872+14:318:14:5671-5
8. Vojtech Sykora1:17:2564+17:589:32:2163-8
9. Kari Kallio51:1048+11:1110:23:3157-6
10. Simo Mertanen1:39:2438+13:0212:02:5555-2
56OK Rodhen 112:07:02
1. Henrik Jonsson1:12:1448+3:341:12:1448
2. Jonas Eklund1:06:19100+9:512:18:3383+35
3. Albin Olausson1:50:04115+25:234:08:37830
4. Magnus Blåudd58:3198+13:365:07:0892+9
5. Simon Andersson1:12:5565+14:476:20:0385-7
6. Ulf Bergström47:4051+9:007:07:4375-10
7. Sixten Walheim1:07:0371+14:268:14:4670-5
8. Martin Jansson1:12:1544+12:489:27:0157-13
9. Torbjörn Jakobsson56:3269+16:3310:23:3359+2
10. Vasili Straltsou1:43:2968+17:0712:07:0256-3
57OK Linné 212:12:05
1. Erik Lind1:11:5544+3:151:11:5544
2. Johan Hamelius1:08:20112+11:522:20:1590+46
3. Henry McNulty1:46:3396+21:524:06:4872-18
4. Mats Troeng50:3536+5:404:57:2364-8
5. Gustaf Granath1:20:11125+22:036:17:3480+16
6. Johannes Ridefelt46:4544+8:057:04:1963-17
7. Olle Nilsson1:06:2663+13:498:10:45630
8. Anders Håkansson1:17:4265+18:159:28:2758-5
9. Ross Smith50:3945+10:4010:19:0654-4
10. Liutauras Bilevicius1:52:59150+26:3712:12:0557+3
58IK Hakarpspojkarna 212:13:30
1. Anton Hansson1:13:28113+4:481:13:28113
2. Filip Ossiansson1:01:4042+5:122:15:0853-60
3. Markus Hederskog1:51:38128+26:574:06:4671+18
4. Arvid Nord1:00:20115+15:255:07:0691+20
5. Adam Granstedt1:08:2736+10:196:15:3366-25
6. Fredrik Lindgren45:0033+6:207:00:3357-9
7. Eric Hansson59:1026+6:337:59:4352-5
8. Marcus Karlsson Sennevik1:23:1986+23:529:23:0255+3
9. Andreas Rangert1:00:46104+20:4710:23:4860+5
10. Albin Axelsson1:49:42101+23:2012:13:3058-2
59IFK Umeå 112:13:36
1. Lukas Peterson1:16:57140+8:171:16:57140
2. Oskar Malmberg1:13:05153+16:372:30:02135-5
3. Tiago Romão1:45:1279+20:314:15:14115-20
4. Joel Sjölander51:5540+7:005:07:0994-21
5. Fredrik Åhman1:15:0585+16:576:22:1493-1
6. Simon Waller54:46140+16:067:17:0089-4
7. Jacob Odeblad59:3430+6:578:16:3473-16
8. Eduardo Gil Marcos1:18:5068+19:239:35:2470-3
9. Pau LLorens Caellas50:5146+10:5210:26:1562-8
10. Tiago Aires1:47:2187+20:5912:13:3659-3
60Pellon Ponsi 112:18:06
1. Sami-Petteri Juopperi1:13:24109+4:441:13:24109
2. Lauri Oikarinen1:01:4344+5:152:15:0751-58
3. Juho-Matti Taivainen1:52:46137+28:054:07:5379+28
4. Markku Isokoski58:56104+14:015:06:4985+6
5. Samuel Vainiomäki1:10:1242+12:046:17:0170-15
6. Perttu Hietala59:48195+21:087:16:4987+17
7. Jyri Uusitalo59:5732+7:208:16:4675-12
8. Taneli Pantsar1:15:4061+16:139:32:2665-10
9. Jere Pantsar51:2249+11:2310:23:4860-5
10. Sampo Hyppölä1:54:18160+27:5612:18:06600
61Långhundra IF 112:19:05
1. Simon Jakobsson1:13:19107+4:391:13:19107
2. Anton Forsberg1:02:0648+5:382:15:2564-43
3. Erik Åhlin1:51:28124+26:474:06:5374+10
4. Anton Sundgren53:2248+8:275:00:1566-8
5. Fredrik Wigertz1:14:2779+16:196:14:4263-3
6. John Solbreck45:5239+7:127:00:3458-5
7. Johan Jakobsson1:10:3397+17:568:11:0765+7
8. Conny Forsberg1:21:2678+21:599:32:3366+1
9. Mats Tibell1:04:30119+24:3110:37:0369+3
10. Robin Pousette1:42:0254+15:4012:19:0561-8
62Täby OK 112:22:34
1. Jens Rönnols1:09:0112+0:211:09:0112
2. Robert Söderberg1:03:3876+7:102:12:3938+26
3. Daniel Hájek1:28:1820+3:373:40:5733-5
4. Johan Lindahl1:00:35119+15:404:41:3248+15
5. Johan Lindqvist1:18:35112+20:276:00:0754+6
6. Peter Nordström1:00:45203+22:057:00:5260+6
7. Henrik Olsson59:0725+6:307:59:5956-4
8. Anders Jansson1:28:37114+29:109:28:3659+3
9. Kent Lundvall57:5987+18:0010:26:3563+4
10. Robert Johansson1:55:59171+29:3712:22:3462-1
63KFUM Örebro OK 112:25:45
1. Erik Jansson1:13:0698+4:261:13:0698
2. Magnus Palm1:02:1952+5:512:15:2564-34
3. Per Sjögren1:25:4512+1:043:41:1037-27
4. Erik Harlén57:4577+12:504:38:5545+8
5. Oskar Arlebo1:15:5591+17:475:54:50450
6. Marcus Jansson45:1535+6:356:40:0543-2
7. Jan Kalander1:11:30106+18:537:51:3545+2
8. Raúl Ferra1:22:1380+22:469:13:4852+7
9. Marcus Andersson56:0668+16:0710:09:54520
10. Erik Lindgren2:15:51249+49:2912:25:4563+11
64Helsingin Suunnistajat 212:27:58
1. Aapo Summanen1:12:1957+3:391:12:1957
2. Tuomas Tala1:03:5477+7:262:16:1374+17
3. Tommaso Scalet1:52:42135+28:014:08:5597+23
4. Ville Lampinen54:5255+9:575:03:4773-24
5. Mikko Salonen1:16:2997+18:216:20:1686+13
6. Miika Tala47:5856+9:187:08:1478-8
7. Topias Niemi1:08:3486+15:578:16:4876-2
8. Anton Salmenkylä1:15:2758+16:009:32:1561-15
9. Matias Salonen1:03:23116+23:2410:35:3867+6
10. Antto-Iiro Suhonen1:52:20139+25:5812:27:5864-3
65Eksjö SOK 112:28:10
1. Lucas Sundblad1:13:0698+4:261:13:0698
2. Oskar Lind1:02:3255+6:042:15:3869-29
3. Andreas Bergander1:51:23122+26:424:07:0177+8
4. Nils Wärnsberg57:5079+12:555:04:5179+2
5. Viktor Antonsson1:11:0749+12:596:15:5869-10
6. Philip Edvardsson48:5969+10:197:04:5771+2
7. Jonas Falck Weber1:08:1880+15:418:13:1567-4
8. Tobia Pezzati1:19:0869+19:419:32:2364-3
9. Luis Sanchez Serrano59:4596+19:4610:32:08640
10. Sebastian Inderst1:56:02172+29:4012:28:1065+1
66Hiisirasti 112:28:42
1. Andrei Hramov1:09:5538+1:151:09:5538
2. Jani Nissinen1:12:39148+16:112:22:34100+62
3. Roope Koskinen1:57:45169+33:044:20:19130+30
4. Juha Tommila55:2557+10:305:15:44114-16
5. Joona Huila1:12:5565+14:476:28:39102-12
6. Tuukka Mäkinen55:32151+16:527:24:11101-1
7. Juho Uotila1:11:44108+19:078:35:5595-6
8. Saku Asikainen1:20:0175+20:349:55:5683-12
9. Sergey Detkov52:0556+12:0610:48:0177-6
10. Roman Efimov1:40:4149+14:1912:28:4266-11
67OK Orion 212:28:56
1. Daniel Gunnarsson1:17:24146+8:441:17:24146
2. Henrik Berlin1:06:27101+9:592:23:51123-23
3. Michail Krajcik1:44:2271+19:414:08:1380-43
4. Yuri Omelchenko52:1042+7:155:00:2368-12
5. Magnus Saager1:14:2478+16:166:14:4764-4
6. Johan Olausson54:09134+15:297:08:5681+17
7. Johan Norberg1:05:2357+12:468:14:1968-13
8. Viktor Tovesson1:32:09140+32:429:46:2876+8
9. Tilda Johansson53:2960+13:3010:39:5772-4
10. Guy Sabo1:48:5997+22:3712:28:5667-5
68Nydalens SK 212:32:49
1. Ragnar Tonjer1:18:57170+10:171:18:57170
2. Øystein Pettersen1:04:1479+7:462:23:11116-54
3. Thomas Nipen1:45:4383+21:024:08:5496-20
4. Lars Eid Nielsen57:5985+13:045:06:5387-9
5. Halvor Saunes1:12:2661+14:186:19:1983-4
6. Tord E. Haflan45:2536+6:457:04:4468-15
7. Gjermund Tørnqvist Halden1:08:2281+15:458:13:0666-2
8. Erik Olsvik Dengerud1:19:3171+20:049:32:3767+1
9. Sam Lunøe1:14:52148+34:5310:47:2976+9
10. Sverre Waaler Kaas1:45:2079+18:5812:32:4968-8
69Turun Suunnistajat 112:32:53
1. Ivan Potylitsyn1:09:0515+0:251:09:0515
2. Janne Salmi1:04:5186+8:232:13:5642+27
3. Mikko Huhtinen1:29:4926+5:083:43:4551+9
4. Jani Tamminen58:0991+13:144:41:54510
5. Juho Rajaniemi1:17:57107+19:495:59:5152+1
6. Saku Valkila49:2577+10:456:49:1649-3
7. Otto Itkonen1:19:07150+26:308:08:2360+11
8. Olli Huhtinen1:32:37146+33:109:41:0071+11
9. Oskari Nummelin1:01:14106+21:1510:42:1474+3
10. Alexei Yaganov1:50:39111+24:1712:32:5369-5
70OK Skogshjortarna 112:33:08
1. Thomas Van der Kleij1:12:2868+3:481:12:2868
2. Desmond Franssen1:09:58125+13:302:22:2697+29
3. Benjamin Anciaux1:46:3396+21:524:08:5998+1
4. Joost Talloen57:5381+12:585:06:5286-12
5. Kristjan Laas1:15:3187+17:236:22:2394+8
6. Antoine Guenin49:0771+10:277:11:3084-10
7. Calle Stenberg1:05:0856+12:318:16:3874-10
8. Tobias Johansson1:32:21143+32:549:48:5978+4
9. Max Karle1:00:0898+20:0910:49:07780
10. Martin Ivarsson1:44:0175+17:3912:33:0870-8
71Söders-Tyresö 112:33:13
1. Markus Martinelle1:12:1652+3:361:12:1652
2. Göran Thimberg1:03:0466+6:362:15:2063+11
3. Aron Bako1:25:113+0:303:40:317-56
4. Peter Andersson1:07:11175+22:164:47:4255+48
5. Niklas Wrane1:12:1557+14:075:59:5753-2
6. Mikael Wilhelmsson49:2172+10:416:49:1850-3
7. Johan Hedman1:19:52155+27:158:09:1062+12
8. Tomas Lilja1:23:3087+24:039:32:4068+6
9. John Hartley1:03:14114+23:1510:35:54680
10. Alexander Hansen1:57:19178+30:5712:33:1371+3
72Stora Tuna OK 212:33:22
1. Staffan Eriksson1:12:1550+3:351:12:1550
2. Mattias Mårts1:03:1469+6:462:15:2967+17
3. Jonas Eriksson1:28:2722+3:463:43:5653-14
4. Henning Sjökvist1:07:01174+22:064:50:5758+5
5. U Tomas Löfgren1:24:39166+26:316:15:3667+9
6. Jonas Lundgren48:5466+10:147:04:3066-1
7. Apostol Atanasov1:10:1495+17:378:14:4469+3
8. Yves Aschwanden1:26:48103+27:219:41:3272+3
9. Olivier Sutter58:2389+18:2410:39:5571-1
10. Mikael Andersson1:53:27159+27:0512:33:2272+1
73Hiidenkiertäjät 212:34:04
1. Tuomo Laine1:13:0597+4:251:13:0597
2. Andreas Hall1:02:5563+6:272:16:0072-25
3. Kalle Liukkonen1:51:26123+26:454:07:2678+6
4. Ville Luoma55:4262+10:475:03:0872-6
5. Jarkko Saarinen1:18:08109+20:006:21:1687+15
6. Anders Åkerman46:2242+7:427:07:3873-14
7. Vesa Lahtinen1:08:2985+15:528:16:0772-1
8. Benjamin Tulonen1:16:5562+17:289:33:0269-3
9. Antti Laine1:02:35109+22:3610:35:3766-3
10. Tõnis Laugesaar1:58:27181+32:0512:34:0473+7
74IFK Mora OK 212:34:23
1. Marek Minar1:12:3474+3:541:12:3474
2. Linus Rapp1:02:3856+6:102:15:1255-19
3. Donatas Stulgys1:28:3623+3:553:43:4852-3
4. Kristian Dahlström58:0790+13:124:41:55520
5. Andrey Lamov1:21:27138+23:196:03:2256+4
6. Adrian Dahlström57:13171+18:337:00:3559+3
7. Mattias Johansson59:2228+6:457:59:5754-5
8. Daniel Duhlbo1:22:5584+23:289:22:52540
9. Axel Jutterström1:00:39102+20:4010:23:3157+3
10. Per Holm2:10:52234+44:3012:34:2374+17
75MS Parma 212:36:02
1. Aaro Ruohola1:13:15105+4:351:13:15105
2. Eero Heinonen1:04:1580+7:472:17:3077-28
3. Timo Ritasalo1:51:35126+26:544:09:05100+23
4. Aaro Julkunen57:4878+12:535:06:5387-13
5. Pekka Lapila1:10:2043+12:126:17:1374-13
6. Eero Jalli50:3994+11:597:07:5277+3
7. Eero Lapila1:13:58122+21:218:21:5081+4
8. Petri Paukkunen1:24:1292+24:459:46:0274-7
9. Olli Mattila54:0964+14:1010:40:1173-1
10. Olli Suonpää1:55:51170+29:2912:36:0275+2
76Lahden Suunnistajat-37 112:42:31
1. Philipp von Arx1:12:5184+4:111:12:5184
2. Mate Baumholczer1:10:11129+13:432:23:02113+29
3. Lauri Huotari1:47:29101+22:484:10:31103-10
4. Niko Lehtinen1:05:15159+20:205:15:46115+12
5. Timo Ahvenainen1:12:2159+14:136:28:0799-16
6. Tomi Silvonen54:29136+15:497:22:36990
7. Teemu Laasanen1:03:5048+11:138:26:2688-11
8. Jani Hämäläinen1:29:37122+30:109:56:0384-4
9. Teemu Niskanen53:4861+13:4910:49:5180-4
10. Seppo Järvinen1:52:40143+26:1812:42:3176-4
77Fredrikstad SK 112:46:19
1. Christian Riddervold Kahrs1:12:5789+4:171:12:5789
2. Herman Ryen Martinsen1:07:37111+11:092:20:3493+4
3. Sindre Østhagen1:48:06108+23:254:08:4086-7
4. Espen Danevad55:1756+10:225:03:5774-12
5. Kjell Arild Karlsen1:18:59116+20:516:22:5695+21
6. Thomas Lie56:14159+17:347:19:1094-1
7. Daniel Trøsken Oliversen1:06:0462+13:278:25:1485-9
8. Henrik Ottesen1:23:4389+24:169:48:5777-8
9. Asgeir Ristesund1:00:29100+20:3010:49:2679+2
10. Per Olaussen1:56:53176+30:3112:46:1977-2
78Freidig 112:51:09
1. Tomas Eidsmo1:12:4682+4:061:12:4682
2. Håvard Eidsmo1:10:10128+13:422:22:56111+29
3. Mattis Holt1:47:46103+23:054:10:42112+1
4. Bjørnar Lynum1:11:22207+26:275:22:04123+11
5. Johan Ivarsson1:14:4081+16:326:36:44110-13
6. Kjetil Mølnvik1:00:23200+21:437:37:07116+6
7. Rein Mårdalen1:10:1495+17:378:47:21108-8
8. Pål Kittilsen1:19:5474+20:2710:07:1596-12
9. Lars Owren53:0658+13:0711:00:2193-3
10. Sindre Johannessen1:50:48115+24:2612:51:0978-15
79OK Hammaren 112:51:22
1. Matthias Groell1:18:48166+10:081:18:48166
2. Joakim Ingelsson1:04:5587+8:272:23:43121-45
3. Matthias Reiner1:42:5867+18:174:06:4169-52
4. Fredrik Ahnlén59:00105+14:055:05:4182+13
5. Kevin Ståhl1:11:2851+13:206:17:0972-10
6. Andreas Persson54:26135+15:467:11:3585+13
7. Filip Ivarsson1:07:2374+14:468:18:5878-7
8. Jakob Pauser1:35:30164+36:039:54:2882+4
9. Kalle Johansson1:05:06121+25:0710:59:3492+10
10. Mathias Peter1:51:48132+25:2612:51:2279-13
80Nord West / RUS-Veteran 112:52:41
1. Evgeny Paladiev1:12:2969+3:491:12:2969
2. Ivan Rodionov1:25:56221+29:282:38:25177+108
3. Aleksandr Belov1:58:26172+33:454:36:51166-11
4. Ilya Gusev53:1846+8:235:30:09138-28
5. Vitaliy Fedorov1:17:34103+19:266:47:43127-11
6. Mikhail Malyshev49:2172+10:417:37:04115-12
7. Dmitry Zhitukhin1:02:3743+10:008:39:4196-19
8. Aleksey Lakhmanov1:19:4873+20:219:59:2987-9
9. Roman Kuznetsov57:2784+17:2810:56:5686-1
10. Nikita Stepanov1:55:45169+29:2312:52:4180-6
81Ulricehamns OK 112:53:03
1. Nils Spetz1:12:2259+3:421:12:2259
2. Gustav Eklöf1:03:0466+6:362:15:2666+7
3. Marcus Kvarndal1:44:3975+19:584:00:0567+1
4. Niklas Österlund1:06:12169+21:175:06:1783+16
5. Erik Nilsson Simkovics1:10:4846+12:406:17:0571-12
6. Hugo Ström55:26148+16:467:12:3186+15
7. Per Holmberg1:21:56170+29:198:34:2793+7
8. Björn Arnesson1:25:1598+25:489:59:4290-3
9. Gustav Johansson57:0579+17:0610:56:4784-6
10. Jesper Nilsson1:56:16174+29:5412:53:0381-3
82Anttolan Urheilijat 112:53:12
1. Mikko Väisänen1:18:52168+10:121:18:52168
2. Juha Hyyryläinen1:03:3374+7:052:22:2595-73
3. Petri Noponen1:46:2192+21:404:08:4689-6
4. Olli-Jussi Korpinen57:3275+12:375:06:1884-5
5. Olli Viljakainen1:13:0368+14:556:19:21840
6. Vili Valjakka1:01:28210+22:487:20:4996+12
7. Kalle Manninen1:07:5978+15:228:28:4890-6
8. Pekka Kiljunen1:32:34145+33:0710:01:2291+1
9. Arto Lilja54:4365+14:4410:56:0582-9
10. Risto Haikonen1:57:07177+30:4512:53:12820
83Attunda OK 112:57:58
1. Karl Enges1:16:37130+7:571:16:37130
2. Simon Martelius1:19:34193+23:062:36:11171+41
3. Oskar Daniels1:39:1360+14:324:15:24121-50
4. Daniel Roos52:1243+7:175:07:3699-22
5. Axel Wrådhe1:14:1976+16:116:21:5588-11
6. Christopher Wilestedt54:59145+16:197:16:54880
7. Anders Frisk1:08:2784+15:508:25:2186-2
8. Martin Gelinder1:40:58188+41:3110:06:1994+8
9. Christian Redtzer1:00:41103+20:4211:07:0097+3
10. Lars Håkan Sandvik1:50:58118+24:3612:57:5883-14
84Espoon Suunta 112:58:07
1. Antti Honkimaa1:16:39134+7:591:16:39134
2. Aleksi Sorsa1:06:1298+9:442:22:51107-27
3. Rinat Gabitov1:46:0287+21:214:08:5394-13
4. Anssi Vesanto58:0187+13:065:06:5489-5
5. Lari Pernu1:12:0856+14:006:19:0281-8
6. Juha Rauhala49:3079+10:507:08:3280-1
7. Alvar Palmen1:16:51143+24:148:25:2387+7
8. Georgy Mavchun1:31:59139+32:329:57:2285-2
9. Niko Larmala59:2694+19:2710:56:48850
10. Artem Popov2:01:19206+34:5712:58:0784-1
85Halmstad OK 112:58:24
1. Kalle Johansson1:12:4179+4:011:12:4179
2. Joakim Gustafsson1:07:36110+11:082:20:1791+12
3. Håkan Andersson1:46:3195+21:504:06:4872-19
4. Loke Agmarken1:07:56183+23:015:14:44111+39
5. Nils Tärk1:20:31128+22:236:35:15109-2
6. Kennet Horvath55:26148+16:467:30:41103-6
7. Jan-Olof Svensson1:14:03123+21:268:44:44105+2
8. Jan Lager1:22:4281+23:1510:07:2697-8
9. Filip Holm57:5186+17:5211:05:1794-3
10. Björn Karlsson1:53:07155+26:4512:58:2485-9
86IFK Göteborg 313:00:35
1. Fredrik Persson1:19:31177+10:511:19:31177
2. Rikard Pentonen1:22:58207+26:302:42:29201+24
3. Daniel Netz1:54:29144+29:484:36:58170-31
4. Per Andreasson1:01:13126+16:185:38:11159-11
5. Henrik Laas1:15:0183+16:536:53:12143-16
6. Arvid Våg46:2543+7:457:39:37127-16
7. Jens Thorild1:19:59156+27:228:59:36123-4
8. Remi Dubois1:12:5448+13:2710:12:30101-22
9. Patrik Martner46:5524+6:5610:59:2591-10
10. Juste Raimbault2:01:10202+34:4813:00:3586-5
87Kristiansand OK 213:01:06
1. Karolis Lazdauskas1:18:45164+10:051:18:45164
2. Ståle Gjelsten1:04:2482+7:562:23:09115-49
3. Luis Nogueira1:47:16100+22:354:10:25101-14
4. Ole Kostøl1:04:27153+19:325:14:52112+11
5. Torkel Reinhartsen1:17:26102+19:186:32:18103-9
6. Sebastian Daland51:51107+13:117:24:09100-3
7. Henrik Upsal1:11:45109+19:088:35:5494-6
8. Håvar Birkeland Stormoen1:23:3788+24:109:59:3188-6
9. Marius Pytten57:0680+17:0710:56:3783-5
10. Magnus Johansson2:04:29226+38:0713:01:0687+4
88Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 113:02:31
1. Rasmus Palmqvist Aslaksen1:12:5789+4:171:12:5789
2. Isak Langerak1:01:0334+4:352:14:0045-44
3. Nils Edvardsson1:37:1557+12:343:51:1556+11
4. Oscar Edvardsson1:00:39120+15:444:51:5461+5
5. Anders Boström1:23:05151+24:576:14:5965+4
6. Joakim Byström52:42117+14:027:07:4174+9
7. Viktor Janrik1:14:50127+22:138:22:3182+8
8. Eric Roller1:38:54179+39:2710:01:2592+10
9. Henrik Wiklund56:4570+16:4610:58:1089-3
10. Christoffer Winander2:04:21225+37:5913:02:3188-1
89Vänersborgs SK 113:04:35
1. Mattias Nilsson1:13:0494+4:241:13:0494
2. Rickard Börjesson1:03:2572+6:572:16:2975-19
3. Tommy Andersson1:52:24133+27:434:08:5394+19
4. Jesper Stenström53:2147+8:265:02:1470-24
5. Tobias Lindell1:25:01168+26:536:27:1597+27
6. Anders Carlsson1:01:11207+22:317:28:26102+5
7. Martin Moberg1:12:31113+19:548:40:5798-4
8. Viktor Wassén1:26:12101+26:4510:07:0995-3
9. Johnny Hålsjö58:1288+18:1311:05:21950
10. Daniel Larsson1:59:14189+32:5213:04:3589-6
90Växjö OK 113:05:26
1. Henrik Eklund1:17:00142+8:201:17:00142
2. Patrik Rosén1:13:47160+17:192:30:47145+3
3. Patrik Karlsson1:44:3273+19:514:15:19117-28
4. Niklas Karlsson59:22109+14:275:14:41110-7
5. Oscar Bohman1:13:5474+15:466:28:35101-9
6. Johan Eklund53:50128+15:107:22:2598-3
7. Lukas Lundgren1:11:40107+19:038:34:0592-6
8. Johan Andreasson1:29:17119+29:5010:03:2293+1
9. Simon Runefors1:03:02110+23:0311:06:2496+3
10. Mattias Karlsson1:59:02188+32:4013:05:2690-6
91Lapuan Virkiä 113:05:50
1. Harri Pajula1:18:03150+9:231:18:03150
2. Teemu Rantala1:04:3285+8:042:22:35101-49
3. Ats Sönajalg1:46:0489+21:234:08:3984-17
4. Ari-Pekka Joensuu54:2353+9:285:03:0271-13
5. Ville Siven1:14:2077+16:126:17:2276+5
6. Janne Harju47:5755+9:177:05:1972-4
7. Juha Nivukoski1:15:29133+22:528:20:4879+7
8. Juuso Tuomaala1:29:50124+30:239:50:38790
9. Hermanni Sankelo1:05:23122+25:2410:56:0181+2
10. Aleksi Lammi2:09:49229+43:2713:05:5091+10
92Rajamäen Rykmentti 213:09:38
1. Matti Liukkonen1:12:3575+3:551:12:3575
2. Marko Väisänen1:01:2437+4:562:13:5944-31
3. Lauri Lehtinen1:51:33125+26:524:05:3268+24
4. Ross Morrison59:33111+14:385:05:0581+13
5. Otso Seppälä1:12:2058+14:126:17:2577-4
6. Antero Pulli52:38116+13:587:10:0382+5
7. Pyry Niemi1:12:32114+19:558:22:3583+1
8. Antti Paasikoski1:35:12159+35:459:57:4786+3
9. Akseli Leino59:1193+19:1210:56:5887+1
10. Ondrej Semik2:12:40242+46:1813:09:3892+5
93Turun Metsänkävijät 213:09:52
1. Janis Kums1:12:3170+3:511:12:3170
2. Kristaps J JAudzems1:02:4258+6:142:15:1356-14
3. Janis Krumins1:25:369+0:553:40:4928-28
4. Endijs D. Titomers1:01:02123+16:074:41:5150+22
5. Erling D Sommerfeldt1:17:15101+19:075:59:0648-2
6. Kari Lehto1:02:16216+23:367:01:2261+13
7. Arvo Gelbis1:22:29175+29:528:23:5184+23
8. Sami Kääriäinen1:26:50105+27:239:50:4180-4
9. Jouni Vidqvist1:07:52135+27:5310:58:3390+10
10. Otto Saikkonen2:11:19236+44:5713:09:5293+3
94Göteborg-Majorna OK 313:10:29
1. Egil Edvardsen1:18:17158+9:371:18:17158
2. Anders Höije1:18:03188+21:352:36:20173+15
3. Robbie Anderson1:49:32114+24:514:25:52138-35
4. Viktor Stensson57:3275+12:375:23:24125-13
5. Jakob Wahl1:24:02162+25:546:47:26122-3
6. Johannes Kuhlin46:1541+7:357:33:41105-17
7. Jonas Lundberg1:07:1873+14:418:40:5999-6
8. Fredrik Karlsson1:18:3867+19:119:59:3789-10
9. Martin Börjeson57:2383+17:2410:57:0088-1
10. Hirokazu Osaki2:13:29245+47:0713:10:2994+6
95Bergnäsets AIK 113:21:01
1. Gunnar Holmgren1:16:36129+7:561:16:36129
2. Ulrik Nordberg1:05:5393+9:252:22:2998-31
3. Albert Askengren1:48:07109+23:264:10:36107+9
4. Robin Salén56:4672+11:515:07:2297-10
5. Joar Svartholm1:10:0741+11:596:17:2978-19
6. Fredrik Ögren47:0146+8:217:04:3066-12
7. Per Ögren1:16:47141+24:108:21:1780+14
8. Nils Henriksson1:24:4796+25:209:46:0475-5
9. Erik Tuuri57:2282+17:2310:43:26750
10. Oskar Öqvist2:37:35273+1:11:1313:21:0195+20
96OK Tisaren 212:58:08
1. Magnus Persson1:18:24162+9:441:18:24162
2. Matthias Niggli1:11:34140+15:062:29:58132-30
3. Sebastian Agerhäll1:45:2481+20:434:15:22120-12
4. Emil Johansson55:3359+10:385:10:55105-15
5. Ivan Forsgren1:15:5692+17:486:26:5196-9
6. Jan Sjödin52:07109+13:277:18:5893-3
7. Peter Sjödin1:11:04102+18:278:30:0291-2
8. Mikael Pihel1:23:4990+24:229:53:5181-10
9. Erik Björk1:16:19151+36:2011:10:1098+17
10. Albin Pettersson1:47:5889+21:3612:58:0896-2
97OK Linné 312:58:26
1. Mattias Nilsson1:24:33209+15:531:24:33209
2. Mandus Ridefelt1:10:34133+14:062:35:07166-43
3. Francois Joly2:02:17181+37:364:37:24178+12
4. Simon Eklöv56:2367+11:285:33:47151-27
5. Pontus Johansson1:22:59149+24:516:56:46148-3
6. Tuve Möller53:30123+14:507:50:16141-7
7. Ulf Troeng1:12:37115+20:009:02:53127-14
8. Daniel Bjernald1:20:5976+21:3210:23:52110-17
9. Nils Olsson51:2350+11:2411:15:15100-10
10. Olof Eriksson1:43:1163+16:4912:58:2697-3
98OK Roxen 113:04:14
1. Albin Lillieström1:16:38131+7:581:16:38131
2. Mattias Zachrisson1:13:22155+16:542:30:00133+2
3. Emil Tellsén1:45:5485+21:134:15:54127-6
4. Henrik Marmelid1:03:00138+18:055:18:54120-7
5. Sören Påledal1:17:52106+19:446:36:46111-9
6. Adam Tellsén59:22193+20:427:36:08113+2
7. Erik Helander1:08:2683+15:498:44:34103-10
8. Lukas Eveborn1:29:16118+29:4910:13:50102-1
9. Per Östlund1:06:57131+26:5811:20:47107+5
10. Erik Sandh1:43:2767+17:0513:04:1498-9
99OK Ravinen 213:04:20
1. Stephen Craig1:18:55169+10:151:18:55169
2. Per Mårtensson1:17:04180+20:362:35:591690
3. Nick Barrable1:50:07116+25:264:26:06143-26
4. Erik Herne1:00:31117+15:365:26:37129-14
5. Viktor Wohlgemuth1:20:59134+22:516:47:36123-6
6. Torbjörn Kölzow49:5185+11:117:37:27121-2
7. Albin Andersson1:30:53209+38:169:08:20131+10
8. Per-Åke Olsson1:15:3359+16:0610:23:53111-20
9. Baptiste Girard56:4971+16:5011:20:42105-6
10. David Pettersson1:43:3872+17:1613:04:2099-6
100OK Löftan 113:09:47
1. Jonas Kjäll1:29:06239+20:261:29:06239
2. Johan Antonsson1:10:39134+14:112:39:45185-54
3. Christian Nilsson1:54:37145+29:564:34:22157-28
4. Magnus Johansson58:3299+13:375:32:54147-10
5. Joakim Antonsson1:19:49124+21:416:52:43139-8
6. Daniel Andersson46:5345+8:137:39:36126-13
7. Olle Winroth1:06:2663+13:498:46:02107-19
8. Stefan Ring1:28:08110+28:4110:14:10104-3
9. Björn Johannesson1:06:32129+26:3311:20:42105+1
10. Elias Svanberg1:49:0598+22:4313:09:47100-5
101Linköpings OK 213:10:40
1. Adrien Delenne1:16:39134+7:591:16:39134
2. Per Magnusson1:16:04175+19:362:32:43157+23
3. Brieuc Viel1:56:05153+31:244:28:48147-10
4. Henrik Tosteberg58:1092+13:155:26:58132-15
5. Johan Otterström1:15:5793+17:496:42:55119-13
6. Christian Enberg50:5696+12:167:33:51106-13
7. Lukas Gustavsson1:10:4999+18:128:44:40104-2
8. Johan Eriksson1:25:47100+26:2010:10:2799-5
9. Sven Engström1:00:2699+20:2711:10:53990
10. Bruno Godefroy1:59:47190+33:2513:10:40101+2
102Snättringe SK 113:11:23
1. Simon Hector1:09:2533+0:451:09:2533
2. Anders Wisén1:12:09146+15:412:21:3494+61
3. Mikael Nilsson1:47:0899+22:274:08:4287-7
4. Martin Nilsson56:0466+11:095:04:4677-10
5. Stefan Svensson Gelius1:22:53147+24:456:27:3998+21
6. Peter Granath51:44103+13:047:19:2395-3
7. Vojtech Netuka1:09:1589+16:388:28:3889-6
8. Patrik Nilsson1:41:38190+42:1110:10:1698+9
9. Sebastian Wahlström1:08:23136+28:2411:18:39103+5
10. David Hector1:52:44145+26:2213:11:23102-1
103Løten o-lag / Gjø-Vard OL / Hamar OK / Ringsaker OK 113:11:32
1. Ivar Jevne Arnesen1:13:26112+4:461:13:26112
2. Sverre Bang Støeng1:17:22184+20:542:30:48147+35
3. Even Lindstad Børresen1:52:51138+28:104:23:39136-11
4. Yngve Volden1:01:46130+16:515:25:25128-8
5. Jon-Anders Bordal1:22:13142+24:056:47:38124-4
6. Sigurd Ranheim Brynestad49:5084+11:107:37:28122-2
7. Audun Strandlie1:15:49136+23:128:53:17112-10
8. Johannes Bordal1:35:49166+36:2210:29:06122+10
9. Emilie Westli Andersen59:0492+19:0511:28:10109-13
10. Ove Antvord Haugereid1:43:2265+17:0013:11:32103-6
104OK Tranan 113:13:52
1. Anton Nilsson1:13:0698+4:261:13:0698
2. Alexander Westberg1:05:3092+9:022:18:3684-14
3. erik johansson1:48:23110+23:424:06:5976-8
4. Kenneth Johansson58:0489+13:095:05:0380+4
5. Mats Kindlund1:12:2862+14:206:17:3179-1
6. Simon Olausson59:42194+21:027:17:1390+11
7. Ludvig Holmberg1:27:03196+34:268:44:16101+11
8. Eric Jansson1:29:36121+30:0910:13:52103+2
9. Erik Finnskog1:06:49130+26:5011:20:41104+1
10. Peter Lillen Nilsson1:53:11156+26:4913:13:521040
105OK Pan-Kristianstad 213:14:27
1. Gustaf Wennerberg1:24:31205+15:511:24:31205
2. Simon Wikström1:11:20138+14:522:35:51167-38
3. Robert Wetterlöf1:50:11117+25:304:26:02141-26
4. Johan Badenfelt1:04:07149+19:125:30:09138-3
5. Johan Lenning1:22:55148+24:476:53:04141+3
6. Jannie Hagård52:22113+13:427:45:26135-6
7. Anton Oddmo1:12:42116+20:058:58:08114-21
8. Mikael Pihl1:28:24112+28:5710:26:32119+5
9. Elin Carlsson1:01:39108+21:4011:28:11110-9
10. Viktoras Staisiunas1:46:1682+19:5413:14:27105-5
106OK Klemmingen 113:16:30
1. Lars Soldagg1:17:03143+8:231:17:03143
2. Janis Sars1:15:32171+19:042:32:35156+13
3. Valters Abolins1:56:11154+31:304:28:46145-11
4. Oscar Vagman58:1494+13:195:27:00133-12
5. Edvard Davidsson1:25:35169+27:276:52:35137+4
6. Håkan Palm55:48154+17:087:48:23139+2
7. Johan Hagströmer1:10:3598+17:588:58:58117-22
8. Andis Laveikis1:19:3472+20:0710:18:32106-11
9. Micael Stamm57:0378+17:0411:15:35102-4
10. Arne Jansson2:00:55197+34:3313:16:30106+4
107OK Denseln 213:16:40
1. Hans Brolund1:26:08227+17:281:26:08227
2. Arnaud Perrin1:13:26156+16:582:39:34182-45
3. Harri Karlsson2:08:52197+44:114:48:26189+7
4. Henrik Berggren58:37101+13:425:47:03167-22
5. Olivier Blanc-Tranchant1:16:5698+18:487:03:59152-15
6. Per Kämpe52:26115+13:467:56:25147-5
7. August Mollén1:14:08125+21:319:10:33139-8
8. Stefan Karlsson1:18:2866+19:0110:29:01121-18
9. Thomas Persson59:3995+19:4011:28:40111-10
10. Björn Karlsson1:48:0091+21:3813:16:40107-4
108Ärla IF 213:17:04
1. Margers Kietis1:13:13104+4:331:13:13104
2. Patrik Lind1:06:54104+10:262:20:0788-16
3. Lars Drageryd1:50:27119+25:464:10:34106+18
4. Kalle Larsson1:02:40135+17:455:13:141060
5. Susen Lösch1:29:16196+31:086:42:30116+10
6. Håkan Olofsson51:30101+12:507:34:00108-8
7. Christofer Näsholm1:15:52138+23:158:49:52111+3
8. Oskar Backlund1:31:48137+32:2110:21:40107-4
9. Donald McCarthy1:03:08111+23:0911:24:48108+1
10. Markus Grätsch1:52:16137+25:5413:17:041080
109Suunta Jyväskylä 113:17:05
1. Lauri Pohjola1:13:23108+4:431:13:23108
2. Ilari Sulkula1:26:04222+29:362:39:27180+72
3. Marko Tölli2:15:09219+50:284:54:36195+15
4. Eeli Viholainen1:03:12140+18:175:57:48182-13
5. Pauli Leinonen1:18:06108+19:587:15:54163-19
6. Otto Kaario48:5768+10:178:04:51150-13
7. Anton Sulkula1:08:2382+15:469:13:14143-7
8. Misa Tuomala1:22:4281+23:1510:35:56129-14
9. Tuukka Senttula54:5666+14:5711:30:52112-17
10. Mikko Heikkilä1:46:1380+19:5113:17:05109-3
110Joutsenon Kullervo 113:17:26
1. Evgeniy Artemov1:12:4883+4:081:12:4883
2. Teppo Pellinen1:10:05126+13:372:22:53108+25
3. Vasily Kuzmin1:47:48104+23:074:10:41111+3
4. Jarkko Kaplas1:05:34162+20:395:16:15118+7
5. Antti Myllärinen1:20:34129+22:266:36:49112-6
6. Antti Heinola58:57191+20:177:35:461120
7. Ivan Egorov1:27:03196+34:269:02:49126+14
8. Valtteri Kolehmainen1:30:27131+31:0010:33:16125-1
9. Mika Pentikäinen57:4185+17:4211:30:57113-12
10. Atte Seppänen1:46:2984+20:0713:17:26110-3
111OK Pan Århus 213:19:15
1. Simon Thrane Hansen1:18:14156+9:341:18:14156
2. Per Hjerrild1:11:48144+15:202:30:02135-21
3. Eskil Schøning1:45:1580+20:344:15:17116-19
4. Henrik Markvardsen1:07:56183+23:015:23:13124+8
5. Niklas Hjort Ingwersen1:24:29165+26:216:47:42126+2
6. Ebbe Møller Nielsen49:3681+10:567:37:18117-9
7. Bjarne Hoffmann1:20:30158+27:538:57:48113-4
8. Laurits Bidstrup Møller1:28:04109+28:3710:25:52114+1
9. Giacomo Frattari1:05:44125+25:4511:31:36115+1
10. Henrik Rindom Knudsen1:47:3988+21:1713:19:15111-4
112Kouvolan Suunnistajat 113:22:26
1. Mika Jokiranta1:16:58141+8:181:16:58141
2. Joona Tynys1:21:59202+25:312:38:57179+38
3. Miika Laine1:58:00170+33:194:36:57169-10
4. Juho Matikainen55:3861+10:435:32:35143-26
5. Jani Söyring1:23:21154+25:136:55:56146+3
6. Ilkka Kohvakka47:5253+9:127:43:48131-15
7. Miika Irtola1:16:24140+23:479:00:12124-7
8. Patrik Väisänen1:31:09133+31:4210:31:211240
9. Jarno Kiintola1:10:55141+30:5611:42:16123-1
10. Jukka Tani1:40:1046+13:4813:22:26112-11
113OK Trian 213:22:35
1. Mikhail Chegarovskiy1:21:03180+12:231:21:03180
2. Lars-Johan Ahlqvist1:19:02189+22:342:40:05194+14
3. Simo Hasu1:57:03160+32:224:37:08174-20
4. Pasi Liitiäinen58:52103+13:575:36:00156-18
5. Emil Sevelius1:16:2896+18:206:52:28136-20
6. Fredrik Blomster51:1597+12:357:43:43129-7
7. Jesper Lindahl1:15:21132+22:448:59:04119-10
8. Daniel Blomster1:26:45102+27:1810:25:49113-6
9. Kasperi Reijonen1:06:16128+26:1711:32:05116+3
10. Christopher Mikander1:50:30106+24:0813:22:35113-3
114OK Roslagen 113:22:45
1. Joel Lännevall1:18:20160+9:401:18:20160
2. Thomas Källberg1:23:50210+27:222:42:10198+38
3. Otto Lundman1:55:00148+30:194:37:10175-23
4. Ola Hultin1:01:03124+16:085:38:13160-15
5. Torbjörn Lännevall1:26:01172+27:537:04:14154-6
6. Jonas Nordström48:3864+9:587:52:52146-8
7. Thomas Jansson1:15:39135+23:029:08:31133-13
8. Rickard Ekman1:32:12141+32:4510:40:43131-2
9. Robert Sandberg58:2890+18:2911:39:11120-11
10. Tommy Lindberg1:43:3470+17:1213:22:45114-6
115Fossum IF 213:24:08
1. Leif Størmer1:24:31205+15:511:24:31205
2. Harald Bakke1:24:35217+28:072:49:06210+5
3. Simen Bordal1:48:00106+23:194:37:06172-38
4. Øystein Holo56:4270+11:475:33:48152-20
5. Martin Borge Heir1:28:50193+30:427:02:38151-1
6. Erling Hjermstad48:3864+9:587:51:16145-6
7. Einar Melsom1:07:4176+15:048:58:57115-30
8. Tarjei Holo1:27:22108+27:5510:26:19116+1
9. Øyvind Hjermstad1:06:15127+26:1611:32:34117+1
10. Torbjørn Blom-Hagen1:51:34130+25:1213:24:08115-2
116IF Femman 113:25:03
1. Otto Sund1:13:25110+4:451:13:25110
2. Joel Sågfors1:26:19224+29:512:39:44184+74
3. Anders Bäckström1:57:09164+32:284:36:53167-17
4. Robin Bäckström1:16:29240+31:345:53:22178+11
5. Jari Hautala1:23:31159+25:237:16:53168-10
6. Niclas Portin53:38126+14:588:10:31159-9
7. Jonas Jern1:19:36154+26:599:30:07155-4
8. Matias Lund1:14:4156+15:1410:44:48136-19
9. Christian Holm1:00:35101+20:3611:45:23126-10
10. Peter Sundelin1:39:4040+13:1813:25:03116-10
117Rasti-Kurikka 113:26:49
1. Juha Fränti1:21:08183+12:281:21:08183
2. Ville Uitto1:09:47124+13:192:30:55149-34
3. Niko Koskela1:44:2572+19:444:15:20119-30
4. Timo Nurmela58:33100+13:385:13:53109-10
5. Jussi Uitto1:19:40121+21:326:33:33106-3
6. Pekka Huhtanen1:02:45220+24:057:36:18114+8
7. Eero Markkila1:22:39178+30:028:58:57115+1
8. Esa Kuoppala1:30:11125+30:4410:29:08123+8
9. Aleksandra Voytova1:07:14134+27:1511:36:22118-5
10. Jari Välikorpi1:50:27104+24:0513:26:49117-1
118Tampereen Pyrintö 213:27:02
1. Teemu Eerola1:18:08153+9:281:18:08153
2. Jarkko Laine1:04:2884+8:002:22:36102-51
3. Pyry Mustonen1:47:57105+23:164:10:33105+3
4. Lauri Kahila58:37101+13:425:09:10100-5
5. Heikki Virekunnas1:39:04253+40:566:48:14129+29
6. Kari Jussila49:3681+10:567:37:50123-6
7. Konsta Pitkänen1:09:5792+17:208:47:47109-14
8. Daniel Vandas1:30:33132+31:0610:18:20105-4
9. Vili Mustonen56:5877+16:5911:15:18101-4
10. Taavi Mustajoki2:11:44237+45:2213:27:02118+17
119CopenhagenO 113:27:05
1. Tiago Leal1:17:03143+8:231:17:03143
2. Aske Jepsen1:13:39159+17:112:30:42141-2
3. Stefan Frands Petersen1:44:3774+19:564:15:19117-24
4. Bertram Kopp Stannum1:04:03148+19:085:19:22121+4
5. Malthe Gaarsdal1:31:04211+32:566:50:26134+13
6. Rune Østergaard53:25122+14:457:43:51132-2
7. Mikkel Kaae-Nielsen1:24:51187+32:149:08:42135+3
8. Andreas Mikkelsen1:34:18155+34:5110:43:00133-2
9. Johan Lindbjerg Skovbæk1:04:06118+24:0711:47:06129-4
10. Søren Skaarup Larsen1:39:5943+13:3713:27:05119-10
120IF Brahe 113:30:44
1. Bart Delobel1:12:2564+3:451:12:2564
2. Staffan Järn1:06:0595+9:372:18:3082+18
3. Vesa Aaltonen1:52:00129+27:194:10:30102+20
4. Matti Lindstedt1:03:18143+18:235:13:48107+5
5. Fredrik Hagström1:27:58187+29:506:41:46115+8
6. Tommy Haglund52:11110+13:317:33:57107-8
7. Peter Johansson1:14:03123+21:268:48:00110+3
8. Wouter Leeuws1:33:41152+34:1410:21:41108-2
9. Aleksi Kujala1:18:40152+38:4111:40:21121+13
10. Tommy Åbacka1:50:23102+24:0113:30:44120-1
121Sävedalens AIK 213:32:08
1. Ilya Belianka1:19:23176+10:431:19:23176
2. Mikael Öhgren1:14:31164+18:032:33:54163-13
3. Aaron Prince1:52:03131+27:224:25:57139-24
4. Joakim Berglund1:08:08185+23:135:34:05154+15
5. Andreas Bjärkmar1:30:01204+31:537:04:06153-1
6. Johan Nilsson58:12185+19:328:02:18149-4
7. Albert Mollén1:08:0779+15:309:10:25138-11
8. Paulius Vidziunas1:15:1357+15:4610:25:38112-26
9. Albin Claesson1:05:34123+25:3511:31:12114+2
10. Kalle Wrane2:00:56198+34:3413:32:08121+7
122Hauhon Sisu 113:33:07
1. Aki Ylitalo1:13:08102+4:281:13:08102
2. Jukka Pohjola1:07:00105+10:322:20:0889-13
3. Jaakko Liukkala1:50:23118+25:424:10:31103+14
4. Ari Hiiri59:55113+15:005:10:26102-1
5. Mikko Lepistö1:24:28164+26:206:34:54108+6
6. Tero Salonen55:47153+17:077:30:41103-5
7. Ville Heikkilä1:28:40202+36:038:59:21122+19
8. Matti Olli1:43:07197+43:4010:42:28132+10
9. Arttu Koskinen58:3891+18:3911:41:06122-10
10. Pasi Lehtonen1:52:01135+25:3913:33:071220
123Heming Orientering 113:33:22
1. Ulrik Astrup Arnesen1:16:41136+8:011:16:41136
2. Kasper Fosser1:03:1970+6:512:20:0086-50
3. Harald Astrup Arnesen1:48:49112+24:084:08:4992+6
4. Petter Astrup Arnesen58:1995+13:245:07:08920
5. Claus Martinsen1:39:58258+41:506:47:06121+29
6. Tarjei Vollset50:1688+11:367:37:22119-2
7. Knut Erling Øen1:21:51168+29:148:59:13120+1
8. Bjørn Anders Flågen1:26:59106+27:3210:26:12115-5
9. Christian Reusch1:19:12153+39:1311:45:24127+12
10. Johan Svedberg1:47:5889+21:3613:33:22123-4
124OK Kolmården 113:35:33
1. Oskar Leinonen1:09:2330+0:431:09:2330
2. Ville Johansson1:03:0265+6:342:12:2537+7
3. Magnus Blomgren1:58:19171+33:384:10:44113+76
4. Emil Ljungemyr56:2668+11:315:07:1095-18
5. Henrik Håkansson1:15:0284+16:546:22:1291-4
6. Michal Garbacik56:24162+17:447:18:36910
7. Marcin Biederman1:22:34176+29:578:41:10100+9
8. Klas Johansson1:45:09203+45:4210:26:19116+16
9. Jan Baran1:10:22139+30:2311:36:41119+3
10. Gunnar Melin1:58:52187+32:3013:35:33124+5
125IL Tyrving 213:35:47
1. Duncan Coombs1:13:0494+4:241:13:0494
2. Christian Holmboe1:05:1791+8:492:18:2180-14
3. Morten Nilstad Pettersen1:59:50175+35:094:18:11129+49
4. Henning Spjelkavik1:08:53193+23:585:27:04134+5
5. Emil Jönsson1:15:3889+17:306:42:42118-16
6. Bjørn Henning Grandal51:34102+12:547:34:16110-8
7. Are Kristiansen1:10:1294+17:358:44:28102-8
8. Styrk Hundseid Kamsvåg1:41:55193+42:2810:26:23118+16
9. Skjalg Hundseid Kamsvåg1:27:46159+47:4711:54:09132+14
10. Magnus Wølneberg1:41:3852+15:1613:35:47125-7
126Finspångs SOK 113:37:30
1. Oskar Svensson1:16:31122+7:511:16:31122
2. Eric Rosander1:06:45102+10:172:23:16117-5
3. Simon Lundin1:57:10165+32:294:20:26131+14
4. David Axelsson1:13:28224+28:335:33:54153+22
5. Henrik Göhl1:19:17120+21:096:53:11142-11
6. Alexander Wiklund57:20172+18:407:50:311420
7. Vojtech Vacek1:21:58171+29:219:12:291420
8. Jan Boril1:33:11148+33:4410:45:40137-5
9. Dominik Fryba1:01:19107+21:2011:46:59128-9
10. Ladislav Semrad1:50:31107+24:0913:37:30126-2
127OK Vilse 87 / Ronneby OK 113:37:31
1. Henrik Johannesson1:12:5891+4:181:12:5891
2. Niclas Tjernlund1:17:48186+21:202:30:46143+52
3. Niklas Thörn1:44:4876+20:074:15:34125-18
4. Marko Karkulehto1:12:58220+28:035:28:32135+10
5. Thomas Johannesson1:23:36160+25:286:52:081350
6. Alexander Graad51:50106+13:107:43:58134-1
7. Marcus Thörn1:24:23184+31:469:08:21132-2
8. Kalle Ingvarsson1:36:02168+36:3510:44:23134+2
9. Daniel Persson1:12:52146+32:5311:57:15136+2
10. Dawid Stefanski1:40:1647+13:5413:37:31127-9
128Frol IL / Freidig 213:39:28
1. Andreas Magerøy1:18:47165+10:071:18:47165
2. Øystein Haug1:12:51150+16:232:31:38154-11
3. Vegard Ressem2:02:49183+38:084:34:27159+5
4. Johan Otto Munkeby57:5482+12:595:32:21141-18
5. Andreas Sylte1:20:16126+22:086:52:37138-3
6. Oscar Lyngen47:0847+8:287:39:45128-10
7. Adrian Opheim1:26:46195+34:099:06:31129+1
8. Vegard Grønli1:42:47194+43:2010:49:18140+11
9. Oskar Spets Storhov1:07:05133+27:0611:56:23133-7
10. Jonas Ressem1:43:0562+16:4313:39:28128-5
129OK77 113:39:33
1. Fabian af Hällström1:18:48166+10:081:18:48166
2. Vesa Kankaanpää1:28:57235+32:292:47:45209+43
3. Mikko Salervo1:46:2894+21:474:34:13154-55
4. Elias Talja58:2596+13:305:32:38144-10
5. Matias Kankkunen1:34:53237+36:457:07:31155+11
6. Tomas Ray58:12185+19:328:05:43153-2
7. Kare Visuri1:13:02118+20:259:18:45145-8
8. Tobias Jern1:36:55171+37:2810:55:40144-1
9. Valter Mårtensson1:00:51105+20:5211:56:31134-10
10. Mikael Donner1:43:0261+16:4013:39:33129-5
130Motala AIF OL 113:40:39
1. Anders Lindberg1:18:06152+9:261:18:06152
2. Oskar Höglund1:12:41149+16:132:30:47145-7
3. Fredrik Jönsson2:03:52188+39:114:34:39160+15
4. Erik Melén57:5482+12:595:32:33142-18
5. Gustav Åhrén1:15:5793+17:496:48:30130-12
6. Fredrik Korall58:06183+19:267:46:36137+7
7. Ulrik Karlsson1:22:22174+29:459:08:581370
8. Per Johansson1:38:35177+39:0810:47:33138+1
9. Mats R Johansson1:09:42138+29:4311:57:15136-2
10. Victor Bergstrand1:43:2466+17:0213:40:39130-6
131OK Skogsfalken 113:43:25
1. Edvin Smedberg1:24:36212+15:561:24:36212
2. Daniel Millbourn1:06:1699+9:482:30:52148-64
3. Johan Wennermark2:03:33186+38:524:34:25158+10
4. Jonas Hammarskiöld59:12106+14:175:33:37150-8
5. Fredrik Wennermark1:20:34129+22:266:54:11145-5
6. Anton Österblad56:02157+17:227:50:13140-5
7. Anton Filipsson1:09:0188+16:248:59:14121-19
8. Erik Bengtsson1:40:20184+40:5310:39:34130+9
9. Pim Hedberg1:03:15115+23:1611:42:49124-6
10. Jens Nordal2:00:36195+34:1413:43:25131+7
132NTNUI 313:45:14
1. Niklas Profors1:18:02149+9:221:18:02149
2. Fredrik Steinsvik1:15:48173+19:202:33:50162+13
3. Thorstein Wang1:55:10150+30:294:29:00151-11
4. Adrian Opheim1:04:25152+19:305:33:25149-2
5. Sverre Turter Sandvold1:22:35144+24:276:56:00147-2
6. Henrik Svaland Aas47:5654+9:167:43:56133-14
7. Anders Opsahl Bredesen1:22:41179+30:049:06:37130-3
8. Jakob Kalvig Skogan1:43:18199+43:5110:49:55141+11
9. Adam Kazda1:08:46137+28:4711:58:41138-3
10. Simen Eid Nielsen1:46:3385+20:1113:45:14132-6
133Köping-Kolsva OK 113:49:20
1. Samuel Hedlund1:12:1856+3:381:12:1856
2. Marcus Ek1:16:15176+19:472:28:33131+75
3. Diogo Da Silva Miguel1:54:58147+30:174:23:31132+1
4. Cristian Larsson1:06:50173+21:555:30:21140+8
5. Bruno Nazário1:42:00266+43:527:12:21160+20
6. Johanna Larsson57:47178+19:078:10:08156-4
7. Johan Celander1:15:31134+22:549:25:39150-6
8. Janne Selkälä1:28:33113+29:0610:54:12142-8
9. Sofie Landqvist1:07:03132+27:0412:01:15139-3
10. Jonas Vikström1:48:0592+21:4313:49:20133-6
134Skåneslättens OL 113:50:15
1. Niklas Olsson1:13:48117+5:081:13:48117
2. Philip Pålsson1:22:47206+26:192:36:35175+58
3. David Svensson2:21:52241+57:114:58:27200+25
4. Erik Lenning1:02:10132+17:156:00:37187-13
5. Isak Prellner1:16:1095+18:027:16:47167-20
6. Daniel Nilsson56:58168+18:188:13:45160-7
7. Erik Zeilon1:15:09130+22:329:28:54154-6
8. Fredrik Berntsson1:31:24134+31:5711:00:18149-5
9. Adam Segerslätt1:06:03126+26:0412:06:21143-6
10. Patrik Lindeberg1:43:5474+17:3213:50:15134-9
135Lillomarka OL 213:51:08
1. Simon Arbter1:13:29114+4:491:13:29114
2. Joe Woodley1:09:29120+13:012:22:58112-2
3. Felix Späth1:45:3082+20:494:08:2881-31
4. Mathias Benjaminsen1:02:26134+17:315:10:54104+23
5. Stein Arne Blomseth1:23:02150+24:546:33:56107+3
6. Hallvard Fjær1:00:17198+21:377:34:13109+2
7. Svein Nygård1:11:04102+18:278:45:17106-3
8. Arne Dybdahl1:41:15189+41:4810:26:32119+13
9. Joar Oldernes1:22:55157+42:5611:49:27130+11
10. Stålis Sønsterudbråten2:01:41212+35:1913:51:08135+5
136Bredaryds SOK 113:52:03
1. Björn Andersson1:21:30190+12:501:21:30190
2. Håkan Svensson1:12:19147+15:512:33:49161-29
3. Fredrik Johansson1:55:13151+30:324:29:02152-9
4. Tommy Ask1:03:39146+18:445:32:41146-6
5. Rasmus Leo1:13:1269+15:046:45:53120-26
6. Filip Trofast52:50118+14:107:38:43125+5
7. Henric Johnsson1:22:35177+29:589:01:181250
8. Peter Thelin1:32:27144+33:0010:33:45126+1
9. Daniel Johansson1:36:55162+56:5612:10:40145+19
10. Henrik Andersson1:41:2350+15:0113:52:03136-9
137OK Raseborg 113:54:43
1. Daniel Forsell1:18:15157+9:351:18:15157
2. Erik Haajanen1:21:32198+25:042:39:47186+29
3. Jens Jern1:57:26167+32:454:37:13176-10
4. Sara Forsström1:11:49209+26:545:49:02168-8
5. Edvard Sundman1:27:40186+29:327:16:42166-2
6. Andreas Sjöholm57:56180+19:168:14:38162-4
7. Roy Wickholm1:11:00101+18:239:25:38149-13
8. Mats Lundström1:33:32151+34:0510:59:10147-2
9. Jörgen Nyman1:03:12113+23:1312:02:22142-5
10. Thomas Rehn1:52:21140+25:5913:54:43137-5
138Bækkelagets SK 113:56:56
1. Carl Godager Kaas1:09:5337+1:131:09:5337
2. Martin Soukup1:04:0578+7:372:13:5843+6
3. Felix Breitschädel1:37:1958+12:383:51:1758+15
4. Eirik Watterdal1:13:01221+28:065:04:1876+18
5. Sebastian Torgersen1:17:41105+19:336:21:5989+13
6. Lone Brochmann1:00:18199+21:387:22:1797+8
7. Arne Torgersen1:48:35261+55:589:10:52141+44
8. Raphael Ferrand1:33:52153+34:2510:44:44135-6
9. Runar Bjørhovde1:12:03144+32:0411:56:471350
10. Neeme Loorits2:00:09191+33:4713:56:56138+3
139OK Nolaskogsarna 113:57:48
1. Hugo Eriksson1:10:0339+1:231:10:0339
2. Jan Näslund1:08:24113+11:562:18:2781+42
3. Ludvig Åhlund1:52:09132+27:284:10:36107+26
4. Per Magnusson1:13:43227+28:485:24:19126+19
5. Jörgen Nylén1:25:46171+27:386:50:05132+6
6. Simon Dahlberg55:22147+16:427:45:27136+4
7. Jesper Vikman1:25:11190+32:349:10:38140+4
8. Tom Quayle1:23:0785+23:4010:33:45126-14
9. Elias Olofsson1:11:26142+31:2711:45:11125-1
10. Emil Hägglund2:12:37241+46:1513:57:48139+14
140OK Tyr 113:57:52
1. Henric Brohede1:13:33115+4:531:13:33115
2. Johan Wikström1:09:13119+12:452:22:46106-9
3. Lars-Håkan Bengtsson1:46:1690+21:354:09:0299-7
4. Sixten Westlund1:04:49157+19:545:13:51108+9
5. Magnus Albinsson1:25:40170+27:326:39:31114+6
6. Johan Gustafsson58:55190+20:157:38:26124+10
7. Jesper Alfredsson1:02:1040+9:338:40:3697-27
8. Rolf Wikström1:30:20129+30:5310:10:56100+3
9. Marcus Beckius1:51:22163+1:11:2312:02:18141+41
10. Sten Leandersson1:55:34168+29:1213:57:52140-1
141Tullinge SK 314:01:41
1. Andreas Aasa1:24:38215+15:581:24:38215
2. Tintin Karlberg1:14:53166+18:252:39:31181-34
3. Jörgen Axelsson1:57:35168+32:544:37:06172-9
4. Ruben Bryngelsson1:09:47200+24:525:46:53166-6
5. Fredrik Forsberg1:28:59194+30:517:15:52162-4
6. Anton Blomdahl50:0186+11:218:05:53155-7
7. Josef Koci1:19:31152+26:549:25:24146-9
8. Ondrej Vystavel1:30:15127+30:4810:55:39143-3
9. Oskar Forsberg1:14:57149+34:5812:10:36144+1
10. Per Bergh1:51:05121+24:4314:01:41141-3
142OK Alehof 114:02:41
1. Albin Thunberg1:16:44138+8:041:16:44138
2. Fredrik Sturesson1:08:40115+12:122:25:24129-9
3. Marcus Ullman2:03:29184+38:484:28:53148+19
4. Johan Uneman1:07:34181+22:395:36:27157+9
5. Johan Blick1:37:11246+39:037:13:38161+4
6. Oscar Svalin51:2199+12:418:04:59151-10
7. Douglas Fransson Lee1:20:34159+27:579:25:33148-3
8. Mattias Karlsson1:30:14126+30:4710:55:47145-3
9. Hugo Thunberg1:05:41124+25:4212:01:28140-5
10. Karl Modig2:01:13204+34:5114:02:41142+2
143Vallentuna-Össeby OL 114:04:26
1. Fredrik Åkerlind1:16:48139+8:081:16:48139
2. Simon Schuster1:14:17162+17:492:31:05150+11
3. Eric Jaremalm1:56:34155+31:534:27:39144-6
4. Mats Edengren1:05:21160+20:265:33:00148+4
5. Jonas Giding1:19:45123+21:376:52:45140-8
6. Christer Arksand57:59181+19:197:50:44144+4
7. Johan Hofstedt1:14:53128+22:169:05:37128-16
8. Mats Ekman1:29:40123+30:1310:35:171280
9. Svante Jonsell1:15:49150+35:5011:51:06131+3
10. Jonas Eklund2:13:20244+46:5814:04:26143+12
144Suunta-Sepot 114:11:32
1. Ville Mäkelä1:12:3170+3:511:12:3170
2. Tatu Saari1:10:22131+13:542:22:53108+38
3. Jaakko Mäkelä1:47:44102+23:034:10:37109+1
4. Markus Vainiomäki59:17107+14:225:09:54101-8
5. Jussi Seppä1:23:27157+25:196:33:21105+4
6. Pasi Lahtinen1:00:56205+22:167:34:17111+6
7. Roope Kuusisto1:34:14218+41:379:08:31133+22
8. Ville Jokela1:40:24185+40:5710:48:55139+6
9. Tuomas Asikainen1:22:17156+42:1812:11:12146+7
10. Lauri Tolkki2:00:20193+33:5814:11:32144-2
145OK Djerf / Degerfors OK / Kristinehamns OK 114:18:03
1. Filip Jakobsson1:12:1448+3:341:12:1448
2. Håkan Pettersson1:21:45199+25:172:33:59164+116
3. Per Jansson1:55:00148+30:194:28:59150-14
4. Johan Lövgren1:10:31202+25:365:39:30162+12
5. Per Fredberg1:28:10189+30:027:07:40156-6
6. Robin Svennberg58:07184+19:278:05:47154-2
7. Marie Pettersson1:12:16111+19:399:18:03144-10
8. Henrik Lindblad1:48:49214+49:2211:06:52150+6
9. Arvid Jonsson1:20:28155+40:2912:27:20147-3
10. Fredrik Zetterberg Eriksson1:50:43113+24:2114:18:03145-2
146IFK Lidingö SOK 414:19:30
1. Hans Olof Amblie1:19:21174+10:411:19:21174
2. Emil Hjalmarsson1:04:5789+8:292:24:18126-48
3. Andrew Quin1:53:51142+29:104:18:09128+2
4. Martin Johnsson57:5784+13:025:16:06117-11
5. Jesper Svedberg1:21:18137+23:106:37:24113-4
6. Måns Tistad1:37:08296+58:288:14:32161+48
7. Antonio Serini1:11:10105+18:339:25:42151-10
8. Nils Malm1:33:57154+34:3010:59:39148-3
9. Per Damberg1:29:16160+49:1712:28:551480
10. Arnaud Dumas1:50:35109+24:1314:19:30146-2
147Kamrat och IF KIF 114:22:43
1. Mårten Frendelius1:18:11154+9:311:18:11154
2. Martin Holth Johannessen1:27:05228+30:372:45:16203+49
3. Casper Giding1:49:01113+24:204:34:17155-48
4. Martin Granqvist1:03:52147+18:575:38:09158+3
5. Daniel Grahn1:15:3187+17:236:53:40144-14
6. Rickard Olsson56:58168+18:187:50:38143-1
7. Mattias Åberg1:35:04223+42:279:25:42151+8
8. Jonas Halai1:33:20149+33:5310:59:02146-5
9. Per Forsberg1:30:51161+50:5212:29:53149+3
10. Leon Spiller1:52:50147+26:2814:22:43147-2
148OK Älvsjö-Örby 113:50:03
1. Janis Tamuzs1:12:4481+4:041:12:4481
2. Edgars Lakis1:10:23132+13:552:23:07114+33
3. Erik Larsson2:00:37178+35:564:23:44137+23
4. Stefan Nordström1:18:48248+33:535:42:32165+28
5. Lars G Berggren1:41:23264+43:157:23:55175+10
6. Björn Larsson51:29100+12:498:15:24164-11
7. Karl Mårtensson1:31:39213+39:029:47:03163-1
8. Magnus Nordström1:23:5791+24:3011:11:00151-12
9. Anders Mattsson59:1319712:10:13177+26
10. Mikus Purins1:39:5041+13:2813:50:03148-29
149Sundbybergs IK 113:57:04
1. Ronny Falk1:21:07182+12:271:21:07182
2. Mårten Lundqvist1:10:09127+13:412:31:16153-29
3. Fredrik Bjernulf2:03:30185+38:494:34:46161+8
4. Niklas Carlsson1:06:24171+21:295:41:10163+2
5. Stefan Hellberg1:30:25208+32:177:11:35158-5
6. Kristoffer Tengroth1:03:36226+24:568:15:11163+5
7. Jan-Olof Bogren1:23:42181+31:059:38:53156-7
8. Morgan Karlsson1:32:16142+32:4911:11:09153-3
9. Jonatan Ståhl54:3017212:05:39156+3
10. Ulf Hansson1:51:25126+25:0313:57:04149-7
150CusBologna Agorosso 114:01:12
1. Marco Seppi1:12:5587+4:151:12:5587
2. Giacomo Seidenari1:07:26108+10:582:20:2192+5
3. Michele Caraglio1:46:2493+21:434:06:4570-22
4. Martin Murer1:27:49279+42:545:34:34155+85
5. Andrea Bruno1:34:15232+36:077:08:49157+2
6. Edoardo Cortellazzi1:01:38211+22:588:10:27158+1
7. Tommaso Civera1:15:05129+22:289:25:32147-11
8. Paolo Mario Grassi1:51:10217+51:4311:16:42154+7
9. Matteo Crippa54:0616712:10:48152-2
10. Michele Franco1:50:24103+24:0214:01:12150-2
151Västerås SOK 114:02:23
1. Johan Sundén1:48:24291+39:441:48:24291
2. Robert Palm1:19:32192+23:043:07:56249-42
3. Anders Österlund1:59:34174+34:535:07:30213-36
4. Andreas Eriksson1:02:42136+17:476:10:12195-18
5. Filip Ivermark1:28:33192+30:257:38:45188-7
6. Alfred Lönn58:45188+20:058:37:30186-2
7. Johan Ahlström1:06:4667+14:099:44:16160-26
8. Rickard Svensson1:26:49104+27:2211:11:05152-8
9. Jens Andertoft58:1618412:09:21166+14
10. Jonas Lindegren1:53:02152+26:4014:02:23151-15
152Kalmar OK 114:05:44
1. Maciej Grabowski1:21:13186+12:331:21:13186
2. Marcin Richert1:09:33122+13:052:30:46143-43
3. Rasmus Stenemo2:04:38189+39:574:35:24163+20
4. Anders Mårtensson1:24:42271+39:476:00:06185+22
5. Tobias Borger1:26:49179+28:417:26:55179-6
6. Mats Söderberg56:57167+18:178:23:52169-10
7. Nils Grip1:15:49136+23:129:39:41157-12
8. Joakim Lindell1:38:32176+39:0511:18:13155-2
9. Ove Lernå58:1918512:16:32167+12
10. Per-Markus Jönsson1:49:1299+22:5014:05:44152-15
153OK Milan 114:10:24
1. Per Eklöf1:12:5992+4:191:12:5992
2. Jakob Fransson1:09:38123+13:102:22:37103+11
3. Jonas Lindahl1:48:01107+23:204:10:38110+7
4. Klas Larsson1:05:42165+20:475:16:20119+9
5. Oskar Jacobson1:34:04228+35:566:50:24133+14
6. Jan-Åke Stolt Karlsson56:18161+17:387:46:42138+5
7. Anders Löwgren1:22:07172+29:309:08:49136-2
8. Hans Liberg2:15:17237+1:15:5011:24:06159+23
9. Anders Larsson1:03:4522312:27:51196+37
10. Filip Söderlund1:42:3357+16:1114:10:24153-43
154Oppsal Orientering 114:13:33
1. Kristoffer Fiane Pedersen1:44:50281+36:101:44:50281
2. Knut Aasheim1:14:20163+17:522:59:10227-54
3. Sigve Vågsnes1:55:58152+31:174:55:08196-31
4. Thor Mella1:15:33235+30:386:10:411960
5. Ola Marius Pedersen1:19:08119+21:007:29:49182-14
6. Ludvig Andreas Rødnes56:11158+17:318:26:00173-9
7. Sigurd Fandango1:33:51216+41:149:59:51174+1
8. Bent Skaug1:29:05117+29:3811:28:56161-13
9. Per-Ivar Nikolaisen58:2218812:27:18170+9
10. Erik Persson1:46:1581+19:5314:13:33154-16
155Konnerud IL / IF Sturla 114:19:38
1. Audun Heimdal1:21:37192+12:571:21:37192
2. Jørgen Baklid1:09:30121+13:022:31:07152-40
3. Anders Sommerstad Juveli1:52:30134+27:494:23:37135-17
4. Anette Juveli1:05:36163+20:415:29:13137+2
5. Jonas Sommerstad Juveli1:13:2170+15:136:42:34117-20
6. Martin Løwstrøm Nyenget1:01:12208+22:327:43:46130+13
7. Håvard Landro Svingheim2:09:33280+1:16:569:53:19169+39
8. Sturla Frydenlund1:37:28172+38:0111:30:47162-7
9. Truls Sildnes Baklid54:2317112:25:10155-7
10. Kristian Kullerud1:54:28162+28:0614:19:381550
156Rehns BK 214:25:08
1. Fryderyk Pryjma1:16:38131+7:581:16:38131
2. Uldis Upitis1:06:50103+10:222:23:28118-13
3. Charlie Stolt2:11:49203+47:084:35:17162+44
4. Pär L. Olofsson1:34:50289+49:556:10:07194+32
5. Erik Lundh1:35:18240+37:107:45:25193-1
6. Olov Ericson51:45104+13:058:37:10184-9
7. Jonatan Lysell1:19:32153+26:559:56:42171-13
8. Henrik Fröjd1:35:50167+36:2311:32:32163-8
9. Lars Olovsson1:01:3821112:34:10186+23
10. Fredrik Broman1:50:58118+24:3614:25:08156-30
157Gotlands OF 114:26:03
1. Andreas Nikolausson1:21:59195+13:191:21:59195
2. Fredrik Levin1:17:43185+21:152:39:42183-12
3. Brent Godman2:15:33222+50:524:55:15197+14
4. Greger Westerlund1:16:38241+31:436:11:531970
5. Patrik Rönnbäck1:41:42265+43:347:53:35205+8
6. David Levin1:01:01206+22:218:54:36198-7
7. Marcus Timgren1:24:23184+31:4610:18:59185-13
8. Andreas Liljegren1:29:04116+29:3711:48:03172-13
9. Tove Rönnbäck57:5818012:46:01164-8
10. Amadeus Hansson1:40:0244+13:4014:26:03157-7
158Haninge SOK 114:26:24
1. Hugo Dahlberg1:19:33178+10:531:19:33178
2. Jakob Ivarsson1:16:26177+19:582:35:59169-9
3. Joakim Skärlén2:11:48202+47:074:47:47186+17
4. Adam Ivarsson1:03:17142+18:225:51:04170-16
5. Lars Greilert1:39:13254+41:057:30:17183+13
6. P-O Ivarsson56:15160+17:358:26:32176-7
7. Sebastian Svärd1:20:34159+27:579:47:06164-12
8. Henrik Sjögren1:55:03223+55:3611:42:09170+6
9. Egil Morast1:01:2521012:43:34185+15
10. Niclas Sjögren1:42:5059+16:2814:26:24158-27
159IF Thor 114:27:14
1. Robert Pettersson1:21:19187+12:391:21:19187
2. Per-Olov Wedin1:16:39178+20:112:37:58176-11
3. Per Jemth2:15:04218+50:234:53:02192+16
4. Torbjörn Johansson1:13:45229+28:506:06:47193+1
5. Jörgen Hellgren1:22:46146+24:387:29:33181-12
6. Fredrik Lindell56:41164+18:018:26:14174-7
7. Petter Ranefall1:18:04147+25:279:44:18161-13
8. Daniel Olm1:41:49191+42:2211:26:07160-1
9. Niclas Hällström1:05:0122712:31:08199+39
10. Bo Segerman1:56:06173+29:4414:27:14159-40
160Surahammars SOK 114:28:57
1. John Gunnarsson1:24:37213+15:571:24:37213
2. Magnus Thornell1:27:46229+31:182:52:23216+3
3. Lars-Erik Hasler2:06:41193+42:004:59:04207-9
4. Claes Pettersson1:03:26145+18:316:02:30188-19
5. Stefan Eriksson1:28:07188+29:597:30:37185-3
6. Kristian Birath1:06:03236+27:238:36:40181-4
7. Stefan Bjurstedt1:11:08104+18:319:47:48167-14
8. Andreas Alsén1:45:02202+45:3511:32:501670
9. Henrik Hallin58:2519012:31:15171+4
10. Viktor Öhlén1:57:42179+31:2014:28:57160-11
161Forsa OK 114:29:13
1. Simon Andersson1:23:59199+15:191:23:59199
2. Anders Trolin1:11:59145+15:312:35:58168-31
3. Markus Hellström2:22:44247+58:034:58:42204+36
4. Andreas Davidsson1:05:24161+20:296:04:06190-14
5. Jon Åkesson1:34:33236+36:257:38:39187-3
6. Gunnar Forsgren58:50189+20:108:37:29185-2
7. Jonas Gustafsson1:09:2890+16:519:46:57162-23
8. Henrik Trolin1:36:18170+36:5111:23:15158-4
9. Olof Berglund55:2317412:18:381580
10. Kalle Larsson2:10:35232+44:1314:29:13161+3
162Nydalens SK 314:36:19
1. Eirik Jansson Haverstad1:24:23201+15:431:24:23201
2. Sondre Ruud Bråten1:31:34244+35:062:55:57224+23
3. Petter Kaarby2:15:29221+50:485:11:26216-8
4. Simen Bjørningsøy1:08:50190+23:556:20:16203-13
5. Christian Vogelsang1:12:3163+14:237:32:47186-17
6. Terje Dengerud1:03:33225+24:538:36:20179-7
7. Einar Lunøe1:24:45186+32:0810:01:05175-4
8. Torstein Hole1:31:44136+32:1711:32:49166-9
9. KyongSa Ri1:10:5025112:43:39215+49
10. Oskar Jensen1:52:40143+26:1814:36:19162-53
163IF Thor 214:54:32
1. Thomas Pettersson1:28:33235+19:531:28:33235
2. Johan Blomster1:33:12255+36:443:01:45236+1
3. Fredrik Elwinger2:18:22229+53:415:20:07229-7
4. Erik Wallin1:09:43198+24:486:29:50219-10
5. Ola Lind1:18:35112+20:277:48:25200-19
6. Staffan Jacobsson Svärd49:2375+10:438:37:48187-13
7. Niklas Reinholdsson1:26:06192+33:2910:03:54177-10
8. Andreas Eng1:39:55183+40:2811:43:49171-6
9. Michael Holmgren59:5320112:43:42179+8
10. Mats Jonsell2:10:50233+44:2814:54:32163-16
164Strängnäs-Malmby OL 115:00:02
1. Daniel Alneberg1:26:44233+18:041:26:44233
2. Mats Sundbüe1:26:08223+29:402:52:52217-16
3. Anton Sundin1:44:0469+19:234:36:56168-49
4. Thomas Pettersson1:12:21214+27:265:49:17169+1
5. Magnus Sterner1:32:45221+34:377:22:02171+2
6. Kjell Erikson1:14:32268+35:528:36:34180+9
7. Pontus Eriksson1:28:01199+35:2410:04:35179-1
8. Olle Hägglund1:34:18155+34:5111:38:53169-10
9. Magnus Axelsson1:12:0225412:50:55218+49
10. Thomas Öqvist2:09:07228+42:4515:00:02164-54
165Ås-NMBU Orientering / Nydalens SK 415:00:11
1. Henrik Eijsink1:21:19187+12:391:21:19187
2. Linus Olhans1:31:55245+35:272:53:14222+35
3. Jo Inge Fjellstad2:22:07243+57:265:15:21223+1
4. Idar Brekke1:14:30233+29:356:29:51220-3
5. Ivar Maalen1:29:23198+31:157:59:14214-6
6. Elias Jonsson50:1891+11:388:49:32192-22
7. Robert Banfi1:38:56235+46:1910:28:28190-2
8. Gunnar Tenge1:51:28219+52:0112:19:561900
9. Lukas Liland56:4017513:16:36159-31
10. Håvard Tveite1:43:3571+17:1315:00:11165+6
166Tumba-Mälarhöjden OK 115:00:51
1. Kamil Arnost2:15:05312+1:06:252:15:05312
2. Johan Eklöv1:32:45251+36:173:47:50286-26
3. Anders Boström2:21:33240+56:526:09:23271-15
4. Daniel Lind1:01:37129+16:427:11:00256-15
5. Mattias Allared1:13:5173+15:438:24:51232-24
6. Johan Giberg45:0834+6:289:09:59213-19
7. Robert Tellvik1:23:53183+31:1610:33:52195-18
8. Mattias Boman1:30:17128+30:5012:04:09177-18
9. Per Forsgren58:1918513:02:28167-10
10. Joakim Törnros1:58:23180+32:0115:00:51166-1
167Västerbergslagens OL 115:02:51
1. André Andersson1:12:3272+3:521:12:3272
2. Niklas Eriksson1:28:01230+31:332:40:33196+124
3. Fredrik Winterås1:56:46156+32:054:37:19177-19
4. Per Winterås1:22:43265+37:486:00:02184+7
5. Markus Holm1:23:27157+25:197:23:29173-11
6. Per Eriksson1:02:53221+24:138:26:22175+2
7. Viktor Djerf1:31:48214+39:119:58:10172-3
8. Kristoffer Holmström1:34:26157+34:5911:32:36164-8
9. Dan Eriksson1:35:3429013:08:10247+83
10. Johan Winterås1:54:41164+28:1915:02:51167-80
168Falkenbergs OK 115:03:20
1. Jacob Vikström1:26:28231+17:481:26:28231
2. Lennart Bengtsson1:35:16262+38:483:01:44235+4
3. Henrik Bengtsson1:56:54157+32:134:58:38203-32
4. Marcus Åhlén1:17:21245+32:266:15:59198-5
5. Claes Andersson1:38:14251+40:067:54:13208+10
6. David Johansson1:09:21250+30:419:03:34207-1
7. Jesper Nelsén1:16:50142+24:1310:20:24187-20
8. Daniel Johansson1:51:10217+51:4312:11:34182-5
9. Ronnie Andersson1:00:3520813:12:09183+1
10. Jonatan Andersson1:51:11123+24:4915:03:20168-15
169OK Tor 115:04:17
1. Gustav Jonsson1:25:00222+16:201:25:00222
2. Magnus Öhling1:14:58167+18:302:39:58190-32
3. Arvid Rinaldo1:57:07163+32:264:37:05171-19
4. Henrik Jonsson1:01:14127+16:195:38:19161-10
5. Patric Järleskog2:14:20301+1:16:127:52:39204+43
6. Ludvig Holmqvist52:23114+13:438:45:02189-15
7. Jörgen Jonsson1:23:34180+30:5710:08:36182-7
8. Roger Haapaniemi1:47:39212+48:1211:56:15175-7
9. Kjell Häggström1:03:5522413:00:10197+22
10. Dan Johansson2:04:07222+37:4515:04:17169-28
170Falköpings AIK OK 115:08:35
1. Tobias Johansson1:21:32191+12:521:21:32191
2. Henrik Balagué1:30:44240+34:162:52:16215+24
3. Rasmus Persson2:15:22220+50:415:07:38214-1
4. Magnus Niklasson1:14:47234+29:526:22:25206-8
5. Patrik Wallin1:30:03205+31:557:52:28203-3
6. Jonas Hagström57:28173+18:488:49:56194-9
7. Jonas Niklasson1:18:39148+26:0210:08:35181-13
8. Jan Hjort2:11:13235+1:11:4612:19:48188+7
9. Gustav Hagström57:1617813:17:04162-26
10. Jonas Hjert1:51:31129+25:0915:08:35170+8
171Skogslöparna 115:09:28
1. Börje Pauler1:13:07101+4:271:13:07101
2. Arvid Strandberg1:21:00197+24:322:34:07165+64
3. Jonas Byström1:54:48146+30:074:28:55149-16
4. Per-Johan Josefsson1:22:54266+37:595:51:49174+25
5. Oskar Forsberg1:30:57210+32:497:22:46172-2
6. Torgny Näslund1:01:12208+22:328:23:58171-1
7. Emanuel Näslund1:55:13268+1:02:3610:19:11186+15
8. Jonas Hälldal1:46:57206+47:3012:06:08179-7
9. Håkan Persson1:20:4127213:26:49232+53
10. Stefan Sjölund1:42:3958+16:1715:09:28171-61
172SK Uusi 115:09:37
1. Evert Leeuws1:13:25110+4:451:13:25110
2. Tommi Hakuli1:19:22191+22:542:32:47158+48
3. Antti Lindqvist2:39:09280+1:14:285:11:56217+59
4. Samuli Saukkonen1:13:43227+28:486:25:39210-7
5. Antti Sainio1:36:30244+38:228:02:09215+5
6. Teo Kettunen1:19:04280+40:249:21:13219+4
7. Aleksi Pietikäinen1:21:50167+29:1310:43:03199-20
8. Teemu Lehtoranta1:35:14160+35:4712:18:17185-14
9. Mikko Hulkkonen58:2118713:16:38169-16
10. Eero Tuomaala1:52:59150+26:3715:09:37172+3
173Hyvinkään Rasti 115:10:58
1. Oskari Jumppanen1:34:43248+26:031:34:43248
2. Ville Tiljander1:33:39258+37:113:08:22254+6
3. Toni Pikkarainen2:06:30192+41:495:14:52220-34
4. Kimmo Niemi1:14:12231+29:176:29:04217-3
5. Janne Åberg1:29:46202+31:387:58:50212-5
6. Arttu Ylönen1:07:28245+28:489:06:18209-3
7. Erno Pakkala1:12:27112+19:5010:18:45184-25
8. Sakari Puolakanaho1:48:45213+49:1812:07:30181-3
9. Vinsci Kivinen1:10:0224113:17:32209+28
10. Jussi Partanen1:53:26158+27:0415:10:58173-36
174OK Orinto / Lerums SOK 115:11:46
1. Erik Classon1:16:35127+7:551:16:35127
2. Sören Sturesson1:08:53116+12:252:25:28130+3
3. Pontus Jansson2:10:28199+45:474:35:56165+35
4. Elin Classon1:17:14242+32:195:53:10176+11
5. Magnus Homann1:19:07118+20:597:12:17159-17
6. Gabriel Sturesson1:03:12222+24:328:15:29165+6
7. Jonas Axelsson1:37:24231+44:479:52:53168+3
8. Björn Karlsson1:57:41228+58:1411:50:34173+5
9. Vilhelm Melkstam59:5320112:50:27179+6
10. Martin Johansson2:21:19264+54:5715:11:46174-5
175OK Dacke / FK Vittus 115:14:40
1. Nils Nedfors1:24:37213+15:571:24:37213
2. Andreas Jonsson1:21:52200+25:242:46:29205-8
3. Björn Andersson2:12:39207+47:584:59:08209+4
4. Anders Pettersson1:27:26278+42:316:26:34211+2
5. Magnus Svantegård1:30:50209+32:427:57:24210-1
6. Björn Zettervall1:08:58248+30:189:06:22211+1
7. Albin Henrysson1:43:07250+50:3010:49:29209-2
8. Oscar Johansson1:27:10107+27:4312:16:39184-25
9. Emil Pettersson53:5916413:10:38150-34
10. Olof Ingemarsson2:04:02221+37:4015:14:40175+25
176Göteborg-Majorna OK 415:15:25
1. Moa Enmark1:29:07240+20:271:29:07240
2. Viktoria Ernstsson1:30:29238+34:012:59:36229-11
3. Kristine Berglia2:20:23233+55:425:19:59227-2
4. Agnes Leo1:09:52201+24:576:29:51220-7
5. Frida Nero1:32:42220+34:348:02:33217-3
6. Ella Wallinder1:07:59246+29:199:10:32215-2
7. Bodil Halvarsson1:35:45224+43:0810:46:17202-13
8. Anna Wallin1:40:29186+41:0212:26:46196-6
9. Judith Wyder54:0816813:20:54153-43
10. Emma Bergman1:54:31163+28:0915:15:25176+23
177OK Linné 515:19:46
1. Olof Borell1:25:20224+16:401:25:20224
2. Stefan Lund1:14:45165+18:172:40:05194-30
3. Toby Scott2:04:56190+40:154:45:01180-14
4. Johan Möller1:15:35236+30:406:00:36186+6
5. Annika Björk1:46:42277+48:347:47:18196+10
6. Mattias Lundblad57:55179+19:158:45:13190-6
7. Tryggve Rönnqvist1:42:53249+50:1610:28:06189-1
8. Björn Söderbäck1:38:00173+38:3312:06:06178-11
9. Bengt Jonsson1:12:2625613:18:32220+42
10. Mika Numminen2:01:14205+34:5215:19:46177-43
178OK Södertörn 215:23:45
1. Jesper Lagerberg1:37:44269+29:041:37:44269
2. William Nilsson1:24:05214+27:373:01:49238-31
3. Henrik Erlandsson2:20:03231+55:225:21:52236-2
4. Måns Hellgren1:05:58167+21:036:27:50215-21
5. Johan Markstedt1:26:03173+27:557:53:53207-8
6. Hugo Lindbärg55:52156+17:128:49:45193-14
7. Göran Hellgren1:28:13201+35:3610:17:58183-10
8. Fredrik Setterqvist1:54:00222+54:3312:11:581830
9. Axel Kudinoff59:2819813:11:26178-5
10. Erik Wåhlin2:12:19240+45:5715:23:451780
179Järla Orientering 315:24:49
1. Stefan Lombriser1:12:0945+3:291:12:0945
2. Petter Haraldsson1:11:28139+15:002:23:37119+74
3. Robert Hanning2:21:54242+57:134:45:31184+65
4. Victor Karlsson1:07:31179+22:365:53:02175-9
5. Henrik Hellman1:23:17153+25:097:16:19165-10
6. Per Lembre54:01130+15:218:10:20157-8
7. Anders Platt1:29:41206+37:049:40:01159+2
8. Oscar Wiberg1:57:38227+58:1111:37:39168+9
9. Ludvig Sandahl1:08:4523912:46:24207+39
10. Donald Staudte2:38:25274+1:12:0315:24:49179-28
180Väsby OK 115:30:04
1. Henrik Hammas1:45:18284+36:381:45:18284
2. Björn Rundlöf1:23:57212+27:293:09:15258-26
3. Lukas Olsson2:41:13284+1:16:325:50:28261+3
4. Lars Olsson1:08:58194+24:036:59:26245-16
5. Stefan Lybert1:29:52203+31:448:29:18236-9
6. Joakim Olsson1:01:41212+23:019:30:59224-12
7. Tommy Holmér1:17:01144+24:2410:48:00205-19
8. Björn Jansson1:42:58195+43:3112:30:58199-6
9. Filip Olsson1:06:1823013:37:16201+2
10. Magnus Gadefors1:52:48146+26:2615:30:04180-21
181Växjö OK / Kexholms SK / OK Norrvirdarna 215:30:47
1. Erik Lindqvist1:25:05223+16:251:25:05223
2. Daniel Evaldsson1:32:03247+35:352:57:08225+2
3. Magnus Forsberg2:23:13249+58:325:20:21233+8
4. Sven Lundgren1:09:00195+24:056:29:21218-15
5. Gustav Runefors1:18:48114+20:407:48:09197-21
6. Isac Ericsson48:5567+10:158:37:04183-14
7. John E Eriksson1:28:55203+36:1810:05:59180-3
8. Thomas E Eriksson1:47:02208+47:3511:53:01174-6
9. Ulf Honeth1:11:5925313:05:00217+43
10. Anders Persson2:25:47267+59:2515:30:47181-36
182OK Linné 415:31:04
1. Olle Grywenz1:24:44219+16:041:24:44219
2. Daniel Rönnqvist1:15:10168+18:422:39:54189-30
3. Matija Razum2:05:29191+40:484:45:23183-6
4. Jannis Bonek1:09:25197+24:305:54:48179-4
5. Rob Hart1:31:55217+33:477:26:43177-2
6. Oliver Angelsiöö1:10:16253+31:368:36:59182+5
7. Ulrik Imberg1:10:0993+17:329:47:08165-17
8. Antoine Stéphany1:45:32205+46:0511:32:401650
9. Gustav Nyholm1:35:1928913:07:59246+81
10. Henrik Boström2:23:05266+56:4315:31:04182-64
183CusBologna Agorosso 215:31:34
1. Giacomo Barbone1:16:31122+7:511:16:31122
2. Manuel Negrello1:14:03161+17:352:30:34140+18
3. Stefano Cristellon1:53:02140+28:214:23:36134-6
4. Daniele Orler1:18:49249+33:545:42:25164+30
5. Ingemar Neuhauser1:37:38248+39:307:20:03169+5
6. Matteo Capelli1:04:00230+25:208:24:03172+3
7. Pietro Marrone1:34:24220+41:479:58:27173+1
8. Alvise Rumor2:25:56240+1:26:2912:24:23194+21
9. Maria Marrone1:03:3622113:27:591940
10. Lorenzo Pinna2:03:35217+37:1315:31:34183-11
184Sol Tranås / Boxholm-Mjölby OL 115:31:54
1. Patrik Bergagård1:24:44219+16:041:24:44219
2. Henrik Tengvall1:28:14231+31:462:52:58221+2
3. Axel Bengtsson2:01:35180+36:544:54:33194-27
4. Daniel Posch1:53:31304+1:08:366:48:04235+41
5. Tommy Pap1:23:16152+25:088:11:20221-14
6. Patrik Kleist54:58144+16:189:06:18209-12
7. Isac Johansson1:26:16193+33:3910:32:34194-15
8. Niklas Jakobsson1:47:00207+47:3312:19:34186-8
9. Oscar Molin1:13:5026013:33:24224+38
10. Gabriel Irestål1:58:30182+32:0815:31:54184-40
185Halden SK 315:33:14
1. Lacho Iliev1:32:34243+23:541:32:34243
2. Håkon Østraat Sævareid1:19:41194+23:132:52:15214-29
3. Rolf Wermelinger2:10:42200+46:015:02:57211-3
4. Niels Christian Hellerud1:20:38256+35:436:23:35209-2
5. Magnus Nordbrøden2:14:38302+1:16:308:38:13242+33
6. Erlend Brendstuen59:16192+20:369:37:29227-15
7. Olav Schmitt Gran1:11:55110+19:1810:49:24208-19
8. Geir Torgersen1:36:16169+36:4912:25:40195-13
9. Claus Norsted1:06:4123213:32:21203+8
10. Kristian Vad2:00:53196+34:3115:33:14185-18
186Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 215:33:58
1. Jan Hollbeck1:37:18255+28:381:37:18255
2. David Janson1:33:11254+36:433:10:29259+4
3. Martin Bjurner2:23:38251+58:575:34:07245-14
4. Noel Waldenfjord1:07:33180+22:386:41:40230-15
5. Mats Lundbäck1:31:13213+33:058:12:53223-7
6. Johan Langerak53:07119+14:279:06:00208-15
7. Ludwig Bergfalk1:41:25242+48:4810:47:25204-4
8. Magnus Lennartsson1:49:22215+49:5512:36:472040
9. Benjamin Langerak56:4117613:33:28160-44
10. Lars Palmqvist2:00:30194+34:0815:33:58186+26
187Skarpnäcks OL 115:34:03
1. Niclas Behrenfeldt1:26:05226+17:251:26:05226
2. Juha Loenberg1:26:48227+30:202:52:53219-7
3. Bengt Langels2:02:24182+37:434:55:17198-21
4. Lars Segerman1:31:38285+46:436:26:55212+14
5. Roland Persson1:26:41178+28:337:53:36206-6
6. Joel Ahlquist1:07:04243+28:249:00:40202-4
7. Gunnar Johansson1:31:29212+38:5210:32:09191-11
8. Erik Berglund1:47:34211+48:0712:19:43187-4
9. Viktor Häggström58:5419613:18:37176-11
10. Håkan Rolfsson2:15:26247+49:0415:34:03187+11
188Gustavsbergs OK 115:35:31
1. Gunnar Lindberg1:24:28203+15:481:24:28203
2. Johan Strandberg1:15:32171+19:042:40:00192-11
3. Martin Bellander1:54:18143+29:374:34:18156-36
4. Jan Lavén1:17:19244+32:245:51:37173+17
5. Patrik Frisk1:50:21284+52:137:41:58190+17
6. Thomas Wester1:06:32239+27:528:48:30191+1
7. Simon Frisk1:47:09259+54:3210:35:39196+5
8. Jens Werner1:44:16201+44:4912:19:55189-7
9. Henrik Pettersson1:20:3927113:40:34231+42
10. Conny Strandberg1:54:57167+28:3515:35:31188-43
189Saarijärven Pullistus 115:36:58
1. Gianluigi Salvoni1:32:51244+24:111:32:51244
2. Jonas Gründler1:21:56201+25:282:54:47223-21
3. Heikki Kettunen2:20:12232+55:315:14:59221-2
4. Teemu Kulmala1:27:10277+42:156:42:09232+11
5. Aapo Häkkinen1:30:15207+32:078:12:24222-10
6. Henry Varis57:36175+18:569:10:00214-8
7. Jaakko Kulmala1:28:05200+35:2810:38:05197-17
8. Jaakko Hyttinen1:51:48220+52:2112:29:53198+1
9. Juho Pirttiniemi1:03:0521613:32:58190-8
10. Lauri Hyttinen2:04:00220+37:3815:36:58189-1
190OK Kåre 215:38:21
1. Peter Kolmskog1:37:09251+28:291:37:09251
2. Per Melén1:35:44265+39:163:12:53264+13
3. Patrik Johnsson2:21:11236+56:305:34:04244-20
4. Martin Mörsell1:12:53219+27:586:46:57233-11
5. Niclas Arkåsen1:32:40218+34:328:19:37228-5
6. Steven Hale54:45139+16:059:14:22217-11
7. Erik Adriansson1:34:19219+41:4210:48:41206-11
8. Magnus Bergman1:33:29150+34:0212:22:10191-15
9. Erik Berglund57:5617913:20:06163-28
10. Marcus Ramström2:18:15259+51:5315:38:21190+27
191SOK Viljan 115:40:42
1. Pontus Erlandsson1:45:30285+36:501:45:30285
2. Stefan Löfqvist1:32:21249+35:533:17:51272-13
3. Tony Lövdahl2:10:22198+45:415:28:13240-32
4. Magnus Pettersson1:09:08196+24:136:37:21227-13
5. Peter Lind1:32:40218+34:328:10:01219-8
6. Våge Rindstig52:12111+13:329:02:13205-14
7. Benjamin Sturek1:45:07254+52:3010:47:20203-2
8. Erik Lennartsson1:35:17161+35:5012:22:37192-11
9. Hans Svenson1:23:1327913:45:50237+45
10. Tord Hultberg1:54:52166+28:3015:40:42191-46
192SK Vuoksi / Raja-Karjalan Suunnistajat 115:40:50
1. Heikki Husu1:37:32267+28:521:37:32267
2. Joonas Hirvi1:24:00213+27:323:01:32233-34
3. Lauri Similä1:57:05162+32:244:58:37202-31
4. Miika Husu1:24:01267+39:066:22:38207+5
5. Aapo Tonder1:34:08229+36:007:56:46209+2
6. Markus Parviainen59:58196+21:188:56:44199-10
7. Masa Juutilainen1:35:48226+43:1110:32:32193-6
8. Markus Hakkarainen1:56:26225+56:5912:28:58197+4
9. Simo Villanen58:4219413:27:40174-23
10. Saul Klemola2:13:10243+46:4815:40:50192+18
193IFK Enskede 115:45:05
1. Ove Hedlund1:53:57302+45:171:53:57302
2. Pelle Forsberg1:17:19183+20:513:11:16262-40
3. Fredrik Hedin2:31:58267+1:07:175:43:14252-10
4. Pär Hedlund1:21:02257+36:077:04:162520
5. Mats Eriksson1:39:39255+41:318:43:55249-3
6. Stefan Henriksson54:06133+15:269:38:01229-20
7. Ulf Bylund1:18:44149+26:0710:56:45212-17
8. Jan Frödin1:45:24204+45:5712:42:09207-5
9. Mats Larsson1:10:4825013:52:57214+7
10. Lars Hjulström1:52:08136+25:4615:45:05193-21
194Gävle OK 215:45:19
1. Anders Enmark1:37:17254+28:371:37:17254
2. Patrik Ottosson1:24:25216+27:573:01:42234-20
3. Jan Sjöhed2:13:23211+48:425:15:05222-12
4. Anders L Olsson1:12:23215+27:286:27:28214-8
5. Mårten Olsson1:31:34214+33:267:59:02213-1
6. August Tynong55:28150+16:488:54:30196-17
7. Erik Olsson2:04:14276+1:11:3710:58:44214+18
8. Erik Hållström1:33:09147+33:4212:31:53202-12
9. Mikael Persson1:20:1227013:52:05230+28
10. Patrik Ottosson1:53:14157+26:5215:45:19194-36
195Lahden Suunnistajat-37 215:47:50
1. Kristian Leppänen1:23:22198+14:421:23:22198
2. Jouni Karetjoki1:21:59202+25:312:45:21204+6
3. Jukka Kaunetsalo2:13:34213+48:534:58:55206+2
4. Juha Hirvonen1:01:00122+16:055:59:55183-23
5. Tomi Lehmusvuori1:26:59182+28:517:26:54178-5
6. Jarno Käyhkö1:05:43235+27:038:32:37177-1
7. Nick Duca1:30:57210+38:2010:03:34176-1
8. Thorbjørn Værp1:56:05224+56:3811:59:391760
9. Juuso Lehtinen1:38:2029113:37:59248+72
10. Kimmo Hirvonen2:09:51230+43:2915:47:50195-53
196Porsgrunn OL / OK Skeidi / Skien OK 115:57:07
1. Helge Gisholt1:37:11252+28:311:37:11252
2. Magne Wiig Mathisen1:40:37269+44:093:17:48270+18
3. Thore Kornmo1:57:03160+32:225:14:51218-52
4. Kjell Westin1:08:29189+23:346:23:20208-10
5. Jan Gatevold2:02:19295+1:04:118:25:39233+25
6. Frode Nysæter1:02:10215+23:309:27:49222-11
7. Simon Nysæter1:34:11217+41:3411:02:00216-6
8. Ole Flaatten1:29:34120+30:0712:31:34201-15
9. Alexander Repstad Storemyr1:22:4627713:54:20236+35
10. Dag Ausen2:02:47215+36:2515:57:07196-40
197Hestra IF 215:58:52
1. Jan Hilding1:26:56234+18:161:26:56234
2. Victor Helgesson1:45:10277+48:423:12:06263+29
3. Tobias Pentonen2:30:58263+1:06:175:43:04251-12
4. Anders Johansson1:18:22247+33:277:01:26248-3
5. Stefan Aroneng1:26:53181+28:458:28:19235-13
6. Linnéa Bäckström1:03:50228+25:109:32:09225-10
7. Emil Karlsson1:13:52121+21:1510:46:01201-24
8. Erik Fors2:08:52234+1:09:2512:54:53211+10
9. Lars Helgesson1:00:1220613:55:05182-29
10. Martin Hjertberg2:03:47219+37:2515:58:52197+15
198Frölunda OL 116:21:42
1. Johan Lamm1:21:08183+12:281:21:08183
2. Jonas Martner1:08:53116+12:252:30:01134-49
3. Anders Arfwedson2:46:00293+1:21:195:16:01226+92
4. Stefan Sjöblom1:24:25269+39:306:40:26229+3
5. Rasmus Arfwedson1:35:02238+36:548:15:28225-4
6. Martin Lamm1:03:45227+25:059:19:13218-7
7. Nils Ingelhag1:34:56222+42:1910:54:09211-7
8. Immanuel Stensöta2:21:02238+1:21:3513:15:11216+5
9. Axel Blom1:02:2221314:17:33188-28
10. Anders Hellgren2:04:09223+37:4716:21:42198+10
199Hjärnarps GH OL 116:26:53
1. Linus Bohman1:16:38131+7:581:16:38131
2. Jakob Höst1:28:27232+31:592:45:05202+71
3. Rikard Seger2:00:16177+35:354:45:21182-20
4. Erica Eriksson1:36:09292+51:146:21:30205+23
5. Per Gustafsson1:24:09163+26:017:45:39195-10
6. Christer Ljungdahl2:09:10301+1:30:309:54:49242+47
7. Sebastian Ljungdahl1:06:3966+14:0211:01:28215-27
8. Fredrik Ståhl1:38:54179+39:2712:40:22205-10
9. Mikael Rubensson1:47:5629614:28:18253+48
10. Emil Ljungdahl1:58:35184+32:1316:26:53199-54
200COM / AS IGN / avon ok / Noyon CO / Orientalp / Toutes Orientations Meaux 116:31:05
1. Pierre Schamberger1:24:39216+15:591:24:39216
2. Jean-Marc Delaume1:23:04208+26:362:47:43208-8
3. Denis Seimbille2:00:12176+35:314:47:55187-21
4. Hervé Quinquenel1:28:13280+43:186:16:08199+12
5. Johann Kervarec1:29:28199+31:207:45:36194-5
6. Christophe Dantin1:11:10256+32:308:56:46200+6
7. Fabien Gruselle2:07:16278+1:14:3911:04:02218+18
8. Sébastien Catalon2:13:51236+1:14:2413:17:53233+15
9. Magalie Cordeiro Mendes1:12:1325514:30:06219-14
10. Benoît Cochey2:00:59200+34:3716:31:05200-19
201Tio Rättens Män 116:45:13
1. Jussi Leskinen1:37:05250+28:251:37:05250
2. Janne Nurminen1:28:37233+32:093:05:42244-6
3. Pekka Niemelä2:14:56217+50:155:20:38234-10
4. Urpo Väänänen1:12:11213+27:166:32:49226-8
5. Tuomas Ojanen1:37:44250+39:368:10:33220-6
6. Ari-Pekka Koivisto55:49155+17:099:06:22211-9
7. Saara Malinen1:42:47248+50:1010:49:09207-4
8. Markus Kari2:36:08241+1:36:4113:25:17238+31
9. Jukka Salo1:18:0826814:43:25228-10
10. Matti Huttunen2:01:48213+35:2616:45:13201-27
202Centrum OK 316:53:31
1. Ove Oksvold1:42:46280+34:061:42:46280
2. Gustav Näsman1:25:22219+28:543:08:08252-28
3. Jonas Nylund2:18:46230+54:055:26:54239-13
4. Peter Larsson1:20:08254+35:136:47:02234-5
5. Linus Rispling1:28:24191+30:168:15:26224-10
6. Janne Nilsson1:07:04243+28:249:22:30221-3
7. Henrik Lundgren1:39:58237+47:2111:02:28217-4
8. Jorrit Boekel1:39:22182+39:5512:41:50206-11
9. Anders Lavfors1:58:1230014:40:02256+50
10. Magnus Grafström2:13:29245+47:0716:53:31202-54
203NTNUI 416:58:15
1. Kristian Opsahl Bredesen1:24:42218+16:021:24:42218
2. Asbjørn Olsen1:15:17170+18:492:39:59191-27
3. Christian Grønvold2:12:56208+48:154:52:55190-1
4. Øyvind Berg1:12:30216+27:356:05:25192+2
5. Jacob Berg Lofthus1:45:40275+47:327:51:05201+9
6. Pierre Husebø Chambenoit1:10:24254+31:449:01:29204+3
7. Sindre Engzelius Gylver1:43:41251+51:0410:45:10200-4
8. Björn Field2:52:29242+1:53:0213:37:39248+48
9. Gard-Martin Udnesseter Johnson1:40:4029215:18:19249+1
10. Fredrik Rosenberg1:39:5642+13:3416:58:15203-46
204OK Ravinen 317:03:09
1. Per Wollbrand1:51:57298+43:171:51:57298
2. Erik Forsberg1:45:00276+48:323:36:57283-15
3. Anders Bøgevig2:25:34254+1:00:536:02:31267-16
4. Ola Kåberg1:11:53210+26:587:14:24259-8
5. Olle Forsberg1:29:08195+31:008:43:32247-12
6. Erik Forsberg54:04132+15:249:37:36228-19
7. Krister Kölzow1:20:27157+27:5010:58:03213-15
8. Peter Ehrlin1:56:45226+57:1812:54:48210-3
9. Johnny Rahlén1:23:1828114:18:06239+29
10. Anders Kretz2:45:03276+1:18:4117:03:09204-35
205Pihkaniskat 117:03:40
1. Heikki Väänänen1:37:20260+28:401:37:20260
2. Veli-Pekka Kuutti1:30:47242+34:193:08:07250-10
3. Tommi Nietosjärvi2:12:07205+47:265:20:14232-18
4. Risto Niinimäki1:11:42208+26:476:31:56224-8
5. Toni Louhisola1:30:14206+32:068:02:10216-8
6. Antti Korhonen1:00:23200+21:439:02:33206-10
7. Heikki Korhonen1:35:48226+43:1110:38:21198-8
8. Leo Tolvanen2:03:59233+1:04:3212:42:20208+10
9. Simo Pöyhönen1:34:2528714:16:45244+36
10. Paavo Ritvanen2:46:55278+1:20:3317:03:40205-39
206Skogsluffarnas OK 117:04:58
1. Jason Bransome1:28:50236+20:101:28:50236
2. Magnus Falkenström1:13:31158+17:032:42:21199-37
3. Jan Stridh2:25:50255+1:01:095:08:11215+16
4. Trevor Bransome1:12:00211+27:056:20:11202-13
5. Johan Tirén1:45:04274+46:568:05:15218+16
6. Mats Björkman1:27:14289+48:349:32:29226+8
7. Elias Tidevall1:17:11146+24:3410:49:40210-16
8. Douglas Lundin1:41:49191+42:2212:31:29200-10
9. Kalle Lindqvist1:44:0029314:15:29250+50
10. Petter Lind2:49:29280+1:23:0717:04:58206-44
207Vetelin Urheilijat / Halsuan Toivo / Kaustisen Pohjan-Veikot / Perhon Kiri 117:13:40
1. Joonatan Kivelä1:19:02171+10:221:19:02171
2. Akseli Jussinmäki1:13:15154+16:472:32:17155-16
3. Antti Pesola2:26:07256+1:01:264:58:24199+44
4. Tero Myllymäki57:5280+12:575:56:16181-18
5. Miikka Myllymäki1:27:26185+29:187:23:42174-7
6. Tero Lahtinen1:00:12197+21:328:23:54170-4
7. Ari Jussinmäki1:40:10239+47:3310:04:04178+8
8. Jyri Myllymäki2:03:17232+1:03:5012:07:21180+2
9. Hannu Pöyhönen1:49:3829713:56:59254+74
10. Jani Leppäniemi3:16:41290+1:50:1917:13:40207-47
208Rastivarsat 115:44:01
1. Tatu Leirimaa1:44:58282+36:181:44:58282
2. Tuomo Niskanen2:08:33297+1:12:053:53:31296+14
3. Tomi Kurhinen2:31:02264+1:06:216:24:33280-16
4. Joni Hirvonen1:08:26188+23:317:32:59270-10
5. Veli-Matti Pulli1:22:36145+24:288:55:35254-16
6. Lauri Leirimaa58:05182+19:259:53:40241-13
7. Olli-Petteri Hirvonen1:21:12163+28:3511:14:52223-18
8. Aleksi Anttila1:40:0126712:54:53234+11
9. Iiro Kuusela1:06:3823114:01:31202-32
10. Denis Grishman1:42:3056+16:0815:44:01208+6
209Bohuslän-Dals OF 116:11:09
1. Mattias Johansson1:24:35211+15:551:24:35211
2. Ulrik Olsson1:15:15169+18:472:39:50187-24
3. Gustav Ringström3:06:28300+1:41:475:46:18258+71
4. Tim Olsson1:21:54260+36:597:08:12255-3
5. Anton Berneving1:35:32241+37:248:43:44248-7
6. Linus Olsson1:09:52252+31:129:53:36240-8
7. Christoffer Olsson1:21:51168+29:1411:15:27225-15
8. Axel Wassenius1:28:0424512:43:31213-12
9. Anders Johansson1:20:1126914:03:42229+16
10. Jonatan Larsson2:07:27227+41:0516:11:09209-20
210OK Tylöskog 116:14:12
1. Olle Algotsson1:33:10247+24:301:33:10247
2. Johan Alfredsson1:32:01246+35:333:05:11241-6
3. Henrik Andersson2:16:36225+51:555:21:47235-6
4. Bo Gustafsson1:15:54238+30:596:37:41228-7
5. Christer Gustavsson1:56:04289+57:568:33:45237+9
6. Jonas Karlsson1:07:00242+28:209:40:45231-6
7. Tobias Israelsson1:34:31221+41:5411:15:16224-7
8. Åke Algotsson1:54:2328313:09:39246+22
9. Göran Andersson1:13:5526114:23:34225-21
10. Per Karlsson1:50:38110+24:1616:14:12210-15
211Sundbybergs IK 216:21:25
1. Joakim Skantze1:37:19258+28:391:37:19258
2. Anna Falk1:29:59237+33:313:07:18247-11
3. Mats Carlsson2:36:57278+1:12:165:44:15254+7
4. Hans Olsén1:15:39237+30:446:59:54246-8
5. Henrik Persson1:44:13272+46:058:44:07250+4
6. Anders Bengtsson1:03:24223+24:449:47:31236-14
7. Ronny Nordgren1:37:58233+45:2111:25:29228-8
8. Göran Jonsson1:37:2826613:02:57232+4
9. Karolina Hellberg59:5620514:02:53181-51
10. Mårten Sund2:18:32260+52:1016:21:25211+30
212Espoon Suunta 216:23:16
1. Saku Ylijoki1:37:21261+28:411:37:21261
2. Ilmari Ikäheimo2:10:25298+1:13:573:47:46285+24
3. Juha-Pekka Larmala2:32:10268+1:07:296:19:56277-8
4. Markus Kaukonen1:04:35155+19:407:24:31265-12
5. Miika Vehmas1:34:20234+36:128:58:51257-8
6. Elias Lehikoinen54:44138+16:049:53:35239-18
7. Lauri Heinaro1:52:02265+59:2511:45:37234-5
8. Henrik Palmén1:35:4424913:21:21217-17
9. Erno Puupponen1:10:5925214:32:20216-1
10. Herkko Plit1:50:56117+24:3416:23:16212-4
213Sala OK / Vandrarringen 116:28:32
1. Mårten Källström1:38:35277+29:551:38:35277
2. Anders Brinkman1:26:39225+30:113:05:14243-34
3. Jan Ehnberg2:40:03281+1:15:225:45:17257+14
4. Sten-Åke Holmberg1:36:43293+51:487:22:00263+6
5. Erik Grinneby1:41:02263+42:549:03:02260-3
6. Göran Larsson1:09:24251+30:4410:12:26251-9
7. Anton Källström1:22:18173+29:4111:34:44231-20
8. Tomas Jonsson1:32:0224813:06:46215-16
9. Jörgen Dalén1:18:0726714:24:53227+12
10. Martin Norrbom2:03:39218+37:1716:28:32213-14
214OK Österåker 116:29:25
1. Elias Johansson2:15:04311+1:06:242:15:04311
2. Kalle Persson1:33:31257+37:033:48:35293-18
3. Pontus Bergström2:23:24250+58:436:11:59274-19
4. Peter Enoksson1:21:17258+36:227:33:16271-3
5. Håkan Dahlbäck1:39:51257+41:439:13:07263-8
6. Fredrik Stenbeck1:06:56241+28:1610:20:03254-9
7. Tobias Andersson1:36:55228+44:1811:56:58238-16
8. Johan Persson1:36:1925013:33:17218-20
9. Andreas Svensson1:03:0221514:36:19189-29
10. Tomas Albinsson1:53:06154+26:4416:29:25214+25
215Skattkärrs SOK / IK Vikings OK 116:32:27
1. Stefan Wennberg1:38:23276+29:431:38:23276
2. Håkan Blomkvist1:26:45226+30:173:05:08240-36
3. Jan Dalheimer2:37:16279+1:12:355:42:24250+10
4. Anna-Karin Mattsson1:22:29264+37:347:04:53253+3
5. Jens Beiron1:33:33226+35:258:38:26243-10
6. Mikael Larsson1:03:53229+25:139:42:19234-9
7. Anders Jonsson1:58:06270+1:05:2911:40:25233-1
8. Jonas Bergenfur1:36:5625613:17:21224-9
9. Daniel Sohl1:13:4225814:31:03222-2
10. Peter Järkeborn2:01:24207+35:0216:32:27215-7
216Sundsvalls OK / Örnsköldsviks OK 216:37:14
1. Roger Palmgren1:37:18255+28:381:37:18255
2. Tommy Fröjd1:33:42259+37:143:11:00261+6
3. Per Jangdal2:23:02248+58:215:34:02243-18
4. Magnus Jonsson1:21:19259+36:246:55:21242-1
5. Annika Carlberg1:42:44268+44:368:38:05241-1
6. Martin Storkamp1:11:40259+33:009:49:45237-4
7. Ivan Kuzmin1:20:41161+28:0411:10:26221-16
8. Hedwig Haas1:47:4328012:58:09243+22
9. Stina Nordin1:21:0127414:19:10233-10
10. Alexander Hörnquist2:18:04258+51:4216:37:14216-17
217Indre Østfold OK 116:40:33
1. Bjørn Erik Glomsrud1:24:05200+15:251:24:05200
2. Jørgen Vister1:49:48280+53:203:13:53268+68
3. Jonas Lindell2:33:52272+1:09:115:47:45259-9
4. Asle Sagli Gudim1:30:04282+45:097:17:49262+3
5. Håkon Blågestad1:54:53288+56:459:12:42261-1
6. Tore Rambøl1:19:32281+40:5210:32:14257-4
7. Sture Ottesen1:25:41191+33:0411:57:55239-18
8. Rune Blågestad1:46:1627513:44:11240+1
9. Dag Arne Lier1:04:5922614:49:10198-42
10. Sigmund Vister1:51:23125+25:0116:40:33217+19
218IK Uven 116:41:01
1. Mattis Hallberg1:21:41193+13:011:21:41193
2. Anton Hemlin1:43:32273+47:043:05:13242+49
3. Johan Olson2:29:28259+1:04:475:34:41246+4
4. Gustav Boquist1:07:14176+22:196:41:55231-15
5. Jan Grahn2:17:08304+1:19:008:59:03258+27
6. Håkan Salberg1:11:29257+32:4910:10:32249-9
7. Leif Hagman2:03:44274+1:11:0712:14:16245-4
8. Tobias Caple1:36:4525413:51:01222-23
9. Johan Grahn1:03:1021714:54:11191-31
10. Zdenek Rajnosek1:46:5086+20:2816:41:01218+27
219NTNUI 616:44:23
1. Maren Jansson Haverstad1:37:03249+28:231:37:03249
2. Linn Hokholt1:30:51243+34:233:07:54248-1
3. Audhild Bakken Rognstad2:12:08206+47:275:20:02228-20
4. Marianne Dæhli1:34:35288+49:406:54:37241+13
5. Anna Ulvensøen1:27:05183+28:578:21:42229-12
6. Marte Fallbakken Berge1:18:27278+39:479:40:09230+1
7. Marit Vala1:37:20230+44:4311:17:29226-4
8. Ingrid Gulbrandsen1:58:1028913:15:39252+26
9. Mali Gederaas Kanstad1:27:3828314:43:17241-11
10. Kristine Fjellanger2:01:06201+34:4416:44:23219-22
220Jämtland United16:45:14
1. Mikael Hallmans1:54:26303+45:461:54:26303
2. Patrik Brorsson1:54:05284+57:373:48:31292-11
3. Hampus Lindblom2:13:41215+49:006:02:12265-27
4. Per-Erik Bergkvist1:13:29225+28:347:15:41260-5
5. Sven Norrman1:21:03135+22:558:36:44240-20
6. Niclas Lidström1:18:21277+39:419:55:05244+4
7. Anders Carnland1:56:04269+1:03:2711:51:09235-9
8. Henrik Mattsson1:36:3125213:27:40220-15
9. Björn Olofsson58:4419514:26:24175-45
10. Markus Hansson2:18:50262+52:2816:45:14220+45
221OK Kullingshof 116:48:06
1. Jesper Sjögren1:18:30163+9:501:18:30163
2. Marcus Lööf1:34:27260+37:592:52:57220+57
3. Simon Andersson1:50:58121+26:174:43:55179-41
4. Andreas Claesson1:48:24300+1:03:296:32:19225+46
5. Jimmy Andersson1:43:17271+45:098:15:36226+1
6. Pontus Johansson58:35187+19:559:14:11216-10
7. Filip Barkestedt2:03:47275+1:11:1011:17:58227+11
8. Anton Karlsson2:14:3029313:32:28255+28
9. Ingvar Ivarsson1:23:4728214:56:15240-15
10. Thomas Ljung1:51:51133+25:2916:48:06221-19
222Larvik OK / OL Tønsberg og Omegn / Sandefjord OK 117:01:03
1. Håkon Fruseth Christiansen1:12:2361+3:431:12:2361
2. Tobias Kristensen1:48:56279+52:283:01:19231+170
3. Mathias Gløersen1:57:14166+32:334:58:33201-30
4. Peder Rauan1:51:59303+1:07:046:50:32236+35
5. Hallvard Arntzen Foss1:32:59223+34:518:23:31230-6
6. Jens Didrik Berg1:41:01297+1:02:2110:04:32246+16
7. Per Olav Gulbrandsen1:47:57260+55:2011:52:29237-9
8. Fredrik Moe2:02:5729013:55:26253+16
9. Ole Edvard Hjortland1:13:4225815:09:08222-31
10. Øystein Fruseth Christiansen1:51:55134+25:3317:01:032220
223OK Denseln 317:01:08
1. Peter Lindebring1:37:18255+28:381:37:18255
2. Magnus Strömbäck1:45:19278+48:513:22:37277+22
3. Jonas Braam2:22:12244+57:315:44:49255-22
4. Jonny Karlsson1:08:50190+23:556:53:39239-16
5. Christopher Mollén1:31:11212+33:038:24:50231-8
6. Karl Mollén1:27:26290+48:469:52:16238+7
7. David Modig1:35:47225+43:1011:28:03230-8
8. Fredrik Kämpe1:46:4227913:14:45242+12
9. Jan Kalered54:3817314:09:23157-85
10. Christer Broström2:51:45282+1:25:2317:01:08223+66
224IK Gandvik 117:02:30
1. Erik Andersson1:53:03300+44:231:53:03300
2. Magnus Södervall1:39:47268+43:193:32:50282-18
3. Christoffer Andersen2:29:38260+1:04:576:02:28266-16
4. Erik Hellsvik1:20:09255+35:147:22:37264-2
5. Filip Södervall1:39:44256+41:369:02:21259-5
6. Tore Widegren1:18:35279+39:5510:20:56255-4
7. Johani Karonen1:41:46243+49:0912:02:42241-14
8. Magnus Sundmark1:37:1626013:39:58227-14
9. Johan Käll1:22:2127615:02:19235+8
10. Magnus Dahlin2:00:11192+33:4917:02:30224-11
225CopenhagenO 217:13:54
1. Rasmus Möller Jess1:48:35293+39:551:48:35293
2. Asger Skytte Kirkegaard1:28:51234+32:233:17:26269-24
3. Rasmus Damgaard Nielsen2:43:08288+1:18:276:00:34263-6
4. Julius Molsen1:11:10205+26:157:11:44257-6
5. Lasse August Helweg1:23:56161+25:488:35:40238-19
6. Tim Falck Weber53:34124+14:549:29:14223-15
7. Jens Behrend2:32:53286+1:40:1612:02:07240+17
8. Steen Stausholm2:15:5429514:18:01257+17
9. Anders Huus Pedersen1:03:2621915:21:27193-64
10. Lea Reime1:52:27141+26:0517:13:54225+32
226OK Roslagen 217:14:19
1. Pål Jansson1:37:16253+28:361:37:16253
2. Mikael Nilsson1:29:58236+33:303:07:14246-7
3. Rebecka Lindberg2:18:09228+53:285:25:23237-9
4. Åsa Jansson1:40:24297+55:297:05:47254+17
5. Ove Näslund1:47:45279+49:378:53:32253-1
6. Mats Lundman1:14:10266+35:3010:07:42247-6
7. Staffan Broman2:10:50281+1:18:1312:18:32249+2
8. Lennart Karlsson1:41:3527014:00:07237-12
9. David Holmström1:03:4322215:03:50195-42
10. Linus Jansson2:10:29231+44:0717:14:19226+31
227Avesta OK 117:20:11
1. Ola Jernström1:28:51237+20:111:28:51237
2. Stefan Nyberg1:13:30157+17:022:42:21199-38
3. Viktor Lundén2:16:23224+51:424:58:44205+6
4. Hans Älvegran1:32:22286+47:276:31:06223+18
5. Oskar Karlsson1:26:39177+28:317:57:45211-12
6. Robin Olsson1:24:36286+45:569:22:21220+9
7. Niklas Söderlund1:52:30266+59:5311:14:51222+2
8. Marcus Johnsson1:49:2328213:04:14245+23
9. Johan Blixt1:22:1327514:26:27234-11
10. Fredrik Borgström2:53:44284+1:27:2217:20:11227-7
228Umeå OK 217:24:45
1. Joel Hallberg1:37:47272+29:071:37:47272
2. Elisabeth Fries2:15:54302+1:19:263:53:41297+25
3. Anders Fries2:45:32292+1:20:516:39:13288-9
4. Janis Brokers1:14:15232+29:207:53:28281-7
5. Stina Persson1:38:21252+40:139:31:49270-11
6. Charlotte Kung1:16:38274+37:5810:48:27265-5
7. Martina Bochenkova1:44:28253+51:5112:32:55254-11
8. Henrik Persson1:37:2226314:10:17229-25
9. Simon Eriksson58:2819215:08:45173-56
10. Karl Bengtsson2:16:00252+49:3817:24:45228+55
229Ringerike OL 117:25:01
1. Juha Viena1:51:46295+43:061:51:46295
2. Anders Bratli1:56:51289+1:00:233:48:37294-1
3. Lars Berglund2:43:08288+1:18:276:31:45285-9
4. Morten Dåsnes1:19:00250+34:057:50:45279-6
5. Knut Aas1:33:14224+35:069:23:59267-12
6. Jakub Hejl1:08:21247+29:4110:32:20258-9
7. Frode Løset1:42:12247+49:3512:14:32246-12
8. Rikard Kammerud1:36:3725313:51:09221-25
9. Kristian Kammerud58:2719114:49:36172-49
10. Håvard Bakke2:35:25271+1:09:0317:25:01229+57
230Tumba-Mälarhöjden OK 217:26:07
1. Kjell Ågren1:45:31286+36:511:45:31286
2. Anders Käll1:32:18248+35:503:17:49271-15
3. Jerker Åberg2:42:50287+1:18:096:00:39264-7
4. Thomas Eriksson1:29:33281+44:387:30:12267+3
5. Tomas Holmberg2:03:50297+1:05:429:34:02271+4
6. Alexander Käll1:05:22233+26:4210:39:24259-12
7. Harald Nordlund1:29:23205+36:4612:08:47243-16
8. Patrik Adebrant1:37:1425913:46:01226-17
9. Fredrik Huldt1:23:1428015:09:15238+12
10. Conny Axelsson2:16:52256+50:3017:26:07230-8
231Korahdus-Haukijahtaajat 17:40:19
1. Aarto Hirvi1:52:51299+44:111:52:51299
2. Heikki Pajuoja1:55:34287+59:063:48:25291-8
3. Janne Aumo2:31:05265+1:06:246:19:30276-15
4. Timo Salin1:26:56275+42:017:46:26278+2
5. Kari Matilainen1:37:00245+38:529:23:26265-13
6. Sami Torstila1:19:55283+41:1510:43:21261-4
7. Juha Burtsoff1:45:46256+53:0912:29:07252-9
8. Reko Rantamäki1:47:5628114:17:03244-8
9. Mikko Kimpi1:07:1723715:24:20206-38
10. Antti Laakso2:15:59251+49:3717:40:19231+25
232Kristiansand OK 317:42:03
1. Dovydas Freimontas1:18:18159+9:381:18:18159
2. Kristian Reiersen Jensen2:12:48299+1:16:203:31:06280+121
3. Fred-Arne Sivertsen2:40:37283+1:15:566:11:43272-8
4. Oluf Bøckman1:19:15251+34:207:30:58268-4
5. Marius Aurebekk1:26:31176+28:238:57:29255-13
6. John Olav Runde1:15:32270+36:5210:13:01252-3
7. Vetle Elias Lynnebakken2:01:47272+1:09:1012:14:48247-5
8. Kristian Nyhus1:54:4628514:09:342470
9. Sigurd Svaland Aas1:10:3824615:20:12212-35
10. Jan Blandkjenn2:21:51265+55:2917:42:03232+20
233IFK Hedemora OK 118:01:38
1. Anders Carlsson1:37:22262+28:421:37:22262
2. Edwin Carlson1:36:18266+39:503:13:40267+5
3. Marcus Mattson2:35:00274+1:10:195:48:40260-7
4. Henrik Ehrin1:13:25223+28:307:02:05250-10
5. Elias Melin1:50:32286+52:248:52:37252+2
6. Johan Carlsson1:21:34284+42:5410:14:11253+1
7. Albin Carlson2:03:12273+1:10:3512:17:23248-5
8. Carl Aura1:40:3526813:57:58235-13
9. Bertil Carlson1:10:0524215:08:03210-25
10. Göran Kampegård2:53:35283+1:27:1318:01:38233+23
234OK Roslagen 318:21:37
1. Viktor Lindberg1:37:45270+29:051:37:45270
2. Pontus Gille1:33:05253+36:373:10:50260-10
3. Anders Söderbärg3:14:31301+1:49:506:25:21281+21
4. Jens Andersson1:20:00253+35:057:45:21276-5
5. Peter Lindberg1:57:09290+59:019:42:30274-2
6. Ove Eriksson1:06:15238+27:3510:48:45266-8
7. Patrik Smedmark1:38:17234+45:4012:27:02251-15
8. Andreas Aronsson1:41:2526914:08:27236-15
9. Johan Skoglund1:17:5926515:26:26226-10
10. Per Hultin2:55:11286+1:28:4918:21:37234+8
235OK Raseborg 218:23:53
1. Ville Forsström1:56:45304+48:051:56:45304
2. Harri Leinikka1:51:28282+55:003:48:13289-15
3. Stefan Fiskars2:24:21253+59:406:12:34275-14
4. Andre Lindroos1:19:38252+34:437:32:12269-6
5. Marcus Baarman1:40:45262+42:379:12:57262-7
6. Johan Lindholm1:26:49288+48:0910:39:46260-2
7. Magnus Lindroos2:11:33282+1:18:5612:51:19257-3
8. Janne Nyberg1:57:4228614:49:01249-8
9. Tobias Forsstedt58:0818315:47:09165-84
10. Robert von Frenckell2:36:44272+1:10:2218:23:53235+70
236OK Moss 118:28:22
1. Tore Bjørnerød1:37:47272+29:071:37:47272
2. Henning Bratland Carlsen1:30:30239+34:023:08:17253-19
3. Hallvard Koren2:33:25270+1:08:445:41:42248-5
4. Jan Bjerketvedt1:13:46230+28:516:55:28243-5
5. Karl Gjølsjø1:43:01270+44:538:38:29244+1
6. Karl Aasmund Erøy1:03:24223+24:449:41:53233-11
7. Thomas Tubbehaugen2:25:34285+1:32:5712:07:27242+9
8. Stian Andresen2:14:5829414:22:25256+14
9. Lukas Emil Rogne1:33:3128515:55:56243-13
10. Øystein Olsen2:32:26270+1:06:0418:28:22236-7
237Västerviks OK / Gamleby OK 118:33:53
1. Rickard Ingesson1:32:54245+24:141:32:54245
2. Simon Eckerlid2:29:21308+1:32:534:02:15301+56
3. Oscar Riis2:29:53261+1:05:126:32:08286-15
4. Jakob Riis1:08:51192+23:567:40:59274-12
5. Petter Vallerius2:11:37300+1:13:299:52:36278+4
6. Joar Hertin55:43152+17:0310:48:19264-14
7. Robert Larsson1:59:32271+1:06:5512:47:51256-8
8. Jan Eckerlid1:28:4424614:16:35214-42
9. Oscar Lang1:46:4929516:03:24252+38
10. Gabriel Lindersson2:30:29269+1:04:0718:33:53237-15
238Valbo AIF / OK Ödmården 118:36:02
1. Lars Karlsson1:37:34268+28:541:37:34268
2. Lars Lindgren1:24:12215+27:443:01:46237-31
3. Torbjörn Blom2:13:35214+48:545:15:21223-14
4. Rolf Kulla1:35:54291+50:596:51:15238+15
5. Håkan Persson1:49:13281+51:058:40:28246+8
6. Thomas Karlsson1:14:27267+35:479:54:55243-3
7. Stefan Falk2:14:22283+1:21:4512:09:17244+1
8. Karl-Erik Engblom2:06:3629214:15:53254+10
9. Göran Hedman2:04:1330316:20:06259+5
10. Stefan Strid2:15:56250+49:3418:36:02238-21
239Østmarka OK 119:37:18
1. Helge Bakkehøi1:45:52288+37:121:45:52288
2. Frode Bakkehøi2:12:54300+1:16:263:58:46298+10
3. Trond Kortner2:12:58209+48:176:11:44273-25
4. Andreas Ramberg1:12:52218+27:577:24:36266-7
5. Hans Olav Hygen2:01:28294+1:03:209:26:04268+2
6. Hans Kristian Stubban Hygen1:05:10232+26:3010:31:14256-12
7. Magnus Ramberg1:54:21267+1:01:4412:25:35250-6
8. Børge Pedersen1:37:0025714:02:35225-25
9. Jesper Ugedal1:51:3629815:54:11255+30
10. Inge Ramberg3:43:07291+2:16:4519:37:18239-16
240Attunda OK 319:37:34
1. Niklas Henriksson1:37:28266+28:481:37:28266
2. Fredrik Jonsson2:30:44310+1:34:164:08:12304+38
3. Andreas Fredriksson2:21:15238+56:346:29:27282-22
4. Hans Andersson Strinning1:44:01298+59:068:13:28285+3
5. Björn-Ove Pettersson1:27:05183+28:579:40:33272-13
6. Per Knutas1:12:24262+33:4410:52:57267-5
7. Stefan Martelius2:14:57284+1:22:2013:07:54258-9
8. Kent Härtsböle3:17:5530116:25:49262+4
9. Roger Berggren1:10:1024417:35:59211-51
10. Fredrik Stenebo2:01:35210+35:1319:37:34240+29
241NTNUI 720:03:39
1. Øystein Bakken2:06:48307+58:082:06:48307
2. Gry Granstedt1:55:24286+58:564:02:12300-7
3. Brynjar Larssen Bakken2:43:15290+1:18:346:45:27290-10
4. Per Øyvind Valen1:24:12268+39:178:09:39284-6
5. Ida Lindkvist1:33:18225+35:109:42:57275-9
6. Paul Thrane1:02:26218+23:4610:45:23263-12
7. Åsmund Skomedal1:51:07263+58:3012:36:30255-8
8. Martin Valen3:07:4129915:44:11261+6
9. Bjørnar Skåre2:03:2330217:47:34258-3
10. Kristian Joten Andersen2:16:05254+49:4320:03:39241-17
242Ballerup OK 118:56:10
1. Carsten Gemmer Hanghøj1:37:46271+29:061:37:46271
2. Mads Mikkelsen2:30:24309+1:33:564:08:10303+32
3. Lars Rasmussen2:22:33246+57:526:30:43283-20
4. Jørgen Skaarup1:21:55261+37:007:52:38280-3
5. Morten Ploug1:48:00280+49:529:40:38273-7
6. Torben Schorlemmer2:05:59300+1:27:1911:46:37274+1
7. Claus Cederberg1:46:1229213:32:49262-12
8. Alex Ottesen1:37:2726515:10:16231-31
9. Frank Rasmussen1:44:5629416:55:12251+20
10. Mikkel Skaarup2:00:58199+34:3618:56:10242-9
243NTNUI 519:20:02
1. Simen Teigen Søgård2:07:08308+58:282:07:08308
2. Klaus Klausen Espedal1:25:24220+28:563:32:32281-27
3. Frederik Seeger2:33:44271+1:09:036:06:16269-12
4. Gard-Martin Udnesseter Johnson1:07:36182+22:417:13:52258-11
5. Glenn Tore Løland2:15:20303+1:17:129:29:12269+11
6. Sjur Kvadsheim2:16:12302+1:37:3211:45:24273+4
7. Lukas Rodewohl2:17:4230014:03:06268-5
8. Torkil E Solstad1:57:4428716:00:50250-18
9. Rasmus Korvald Skaare1:07:0223517:07:52205-45
10. Rasmus Korvald Skaare2:12:10239+45:4819:20:02243+38
244OK Enen 119:26:31
1. Torbjörn Norén2:56:30315+1:47:502:56:30315
2. Jesper Ackelman3:02:02313+2:05:345:58:32312-3
3. Roger Andersson2:36:23277+1:11:428:34:55299-13
4. Mattias Olofsson1:04:13151+19:189:39:08294-5
5. Fabian Steen1:17:39104+19:3110:56:47287-7
6. Adam Lilja1:33:03294+54:2312:29:50279-8
7. Camilla Adlerteg1:52:0429414:21:54264-15
8. Niklas Wiklund1:37:2126215:59:15228-36
9. Fredrik Olofsson1:10:4624917:10:01213-15
10. Per Ågren2:16:30255+50:0819:26:31244+31
245LiTHe Vilse 119:44:16
1. Elin Svensson1:48:54294+40:141:48:54294
2. Kajsa Hammarström2:19:19304+1:22:514:08:13305+11
3. Frida Brogren2:30:41262+1:06:006:38:54287-18
4. Anna Wehlin1:24:34270+39:398:03:28282-5
5. Nicole Scalet1:50:30285+52:229:53:58279-3
6. Sara Forsberg1:17:28276+38:4811:11:26268-11
7. Jill Johansson1:47:4629312:59:12263-5
8. Julia Tjärnström1:58:0228814:57:14251-12
9. Stina Anderjon1:59:5830116:57:12257+6
10. Emelie Larsson2:47:04279+1:20:4219:44:16245-12
246Fredrikstad SK 219:48:13
1. Håvard Berget1:24:34210+15:541:24:34210
2. Frank Løwengreen1:32:48252+36:202:57:22226+16
3. Henning Martinsen2:31:25266+1:06:445:28:47242+16
4. Kjell Reidar Mydske1:48:59301+1:04:047:17:46261+19
5. Pål Angvoll2:32:53308+1:34:459:50:39277+16
6. Thor Moen1:32:21293+53:4111:23:00271-6
7. Jan Sverdrup-Thygeson2:30:5030213:53:50270-1
8. Sven Simonsen2:29:4629716:23:36259-11
9. Arnfinn Moe1:06:5923417:30:35204-55
10. Magne Sæther2:17:38257+51:1619:48:13246+42
247Saarijärven Pullistus 220:22:47
1. Jorma Hirvensalo1:37:24263+28:441:37:24263
2. Timo Kulmala1:50:58281+54:303:28:22278+15
3. Pellervo Kässi3:03:16298+1:38:356:31:38284+6
4. Ari-Matti Niemi1:47:49299+1:02:548:19:27287+3
5. Markku Helle1:45:53276+47:4510:05:20281-6
6. Petri Pirhonen1:48:18298+1:09:3811:53:38277-4
7. Timo Ålgars2:12:1129914:05:49267-10
8. Jani Pekkola1:46:3727815:52:26241-26
9. Janne Valkonen1:28:1928417:20:45242+1
10. Tarmo Hyttinen3:02:02287+1:35:4020:22:47247+5
248Alatornion Pirkat 120:51:13
1. Arttu Taulavuori1:24:48221+16:081:24:48221
2. Antti Kalapudas2:13:35301+1:17:073:38:23284+63
3. Tero Hihnala3:19:29304+1:54:486:57:52292+8
4. Tero Taulavuori2:33:33309+1:48:389:31:25293+1
5. Matti Oikarinen1:53:58287+55:5011:25:23289-4
6. Janne Ylimaula1:13:3130512:38:54280-9
7. Jukka-Pekka Kemppainen1:53:1129514:32:05265-15
8. Markus Pessa1:37:2326416:09:28230-35
9. Marcus Lahtinen1:35:0828817:44:36245+15
10. Markus Palokangas3:06:37289+1:40:1520:51:13248+3
Aalborg OK 1ej godkänd
1. Kristoffer Sloth1:41:46279+33:061:41:46279
2. Lasse Korsbæk2:34:59311+1:38:314:16:45308+29
3. Christian Møller2:55:49294+1:31:087:12:34295-13
4. Claus Bobach1:10:33203+25:388:23:07289-6
5. Martin Christensen1:34:18233+36:109:57:25280-9
6. Marko Birk Nielsen1:14:43269+36:0311:12:08269-11
7. Andreas Popp1:54:0729613:06:15266-3
8. Bo Birk Nielsenej godkändej godkänd
9. Jens Kobæk Edsen1:08:43238ej godkänd
10. Bjarke Boserup1:53:04153+26:42ej godkänd
Arboga OK 1ej godkänd
1. Per Janzon1:13:43116+5:031:13:43116
2. Henrik Wickström1:22:41205+26:132:36:24174+58
3. Thomas Andersson2:11:38201+46:574:48:02188+14
4. Robert Grann1:16:15239+31:206:04:17191+3
5. Rasmus Möller1:26:16175+28:087:30:33184-7
6. Arne Hägg1:02:07214+23:278:32:40178-6
7. Roland Notstamej godkändej godkänd
8. Klas Ferbe1:50:09216+50:42ej godkänd
9. Mats Fröjdenstam1:06:56233ej godkänd
10. Michael Wickström1:58:48186+32:26ej godkänd
Asker SK 1ej godkänd
1. Vegard Gulbrandsen1:13:48117+5:081:13:48117
2. Eivind Øfsthus Gravir1:33:14256+36:462:47:02207+90
3. Bjørn Martini2:12:06204+47:254:59:08209+2
4. Tommy Jauhojärviej godkändej godkänd
5. Sander Arntzen1:35:48242+37:40ej godkänd
6. Henrik Fredriksen Aas54:57143+16:17ej godkänd
7. Ola Løvald Bråten1:24:57189+32:20ej godkänd
8. ej startej start
9. Per Clemet Wisløffej godkändej godkänd
10. Magnus Mellbye Larsen1:52:18138+25:56ej godkänd
Attunda OK 2ej godkänd
1. Fredrik Sone1:37:19258+28:391:37:19258
2. Anton Danielsej godkändej godkänd
3. Christoffer Norrman3:06:04299+1:41:23ej godkänd
4. Magnus Forshällen2:04:25306+1:19:30ej godkänd
5. Alexander Fors1:20:39131+22:31ej godkänd
6. Oskar Enges1:12:38263+33:58ej godkänd
7. ej startej start
8. Linus Norrbom1:31:55247ej godkänd
9. Lucas Norrman1:10:45248ej godkänd
10. Tomas Henriksson1:54:44165+28:22ej godkänd
Attunda OK 4ej godkänd
1. Maria Von Schmalensée2:01:45306+53:052:01:45306
2. Håkan Redtzer2:04:05296+1:07:374:05:50302-4
3. Esbjörn Långström3:15:42302+1:51:017:21:32296-6
4. Johan Sandberg1:38:20295+53:258:59:52291-5
5. Stefan Knorn2:23:18306+1:25:1011:23:10288-3
6. Göran Forsellej startej start
7. Ulrik Ivers1:15:49287ej start
8. Anders Carlheim1:37:05258ej start
9. Björn Carlheim58:23189ej start
10. Johan Redtzer2:10:58235+44:36ej godkänd
Centrum OK 1ej godkänd
1. Oskar Gustafsson1:18:23161+9:431:18:23161
2. Samuel Svensson1:34:29261+38:012:52:52217+56
3. Christian Rotvikerej godkändej godkänd
4. Jonas Lindholm1:01:14127+16:19ej godkänd
5. Jerk Rönnols1:19:04117+20:56ej godkänd
6. Stuart Fell50:3292+11:52ej godkänd
7. Holger Kohr1:10:56100+18:19ej godkänd
8. Joel Bergkvist1:24:5597+25:28ej godkänd
9. Karl-Johan Bernhard56:5173+16:52ej godkänd
10. Lars Jakobsson2:03:33216+37:11ej godkänd
Centrum OK 2ej godkänd
1. Sverker Lenas1:33:09246+24:291:33:09246
2. Kristoffer Edshage1:35:19263+38:513:08:28255+9
3. Mattias Ågren2:33:12269+1:08:315:41:40247-8
4. Joel Berring1:22:08263+37:137:03:48251+4
5. Jakob Frie1:42:24267+44:168:46:122510
6. Karl Melin1:13:09264+34:299:59:21245-6
7. Emil Tallhageej godkändej godkänd
8. Magnus Karlsson1:44:24273ej godkänd
9. Fredrik Wallin54:04166ej godkänd
10. Jens Wicksén2:01:33209+35:11ej godkänd
Chalmers OL 1ej godkänd
1. Lovisa Persson1:37:26264+28:461:37:26264
2. Ellinor Tjernlund1:22:02204+25:342:59:28228-36
3. Linnéa Claesdotter2:20:39235+55:585:20:07229+1
4. Kristin Skaar1:07:16177+22:216:27:23213-16
5. Josefin Tjernlund1:20:52133+22:447:48:15198-15
6. Erika Lindqvist1:11:30258+32:508:59:45201+3
7. Ellen Larssonej godkändej godkänd
8. Milla Mattila1:38:35177+39:08ej godkänd
9. Emilia Henrysson1:10:39247ej godkänd
10. Pernilla Olsson2:01:37211+35:15ej godkänd
FK Göingarna 1ej godkänd
1. Fritiof Axelsson1:28:53238+20:131:28:53238
2. Hampus Larsson1:38:13267+41:453:07:06245+7
3. Magnus Larsson2:13:04210+48:235:20:10231-14
4. Håkan Axelsson1:09:44199+24:496:29:54222-9
5. Jesper Håkansson1:18:24111+20:167:48:18199-23
6. Johan Lindgårdej godkändej godkänd
7. Henrik Larsson1:30:19208+37:42ej godkänd
8. Jonas Bengtsson1:35:20162+35:53ej godkänd
9. Melker Larsson1:17:31263ej godkänd
10. Andreas Ferm1:51:47131+25:25ej godkänd
GOIF Tjalve / Skogspojkarnas OK 1ej godkänd
1. Kristian Algers1:08:538+0:131:08:538
2. Johan Wehlin1:15:50174+19:222:24:43128+120
3. Peter Ettling1:50:47120+26:064:15:30124-4
4. Fredrik Malmfors1:06:07168+21:125:21:37122-2
5. Oscar Prytz1:26:10174+28:026:47:47128+6
6. Jesper Karlsson1:11:48260+33:087:59:35148+20
7. Eric Jehrlander1:26:28194+33:519:26:03153+5
8. Sven-Johan Prytzej godkändej godkänd
9. Dag Jehrlander58:39193ej godkänd
10. Tommy Erikssonej godkändej godkänd
Gävle OK 1ej godkänd
1. Erik Boman1:12:1046+3:301:12:1046
2. Hans Persson1:01:4042+5:122:13:5040-6
3. Lasse Jansson1:56:59159+32:184:10:49114+74
4. Ulf Bergqvist56:4371+11:485:07:3298-16
5. Patrik Svedberg1:14:2880+16:206:22:0090-8
6. Simon Sjöhed49:2476+10:447:11:2483-7
7. Erik Sisell1:05:4860+13:118:17:1277-6
8. Dan Norin1:24:3995+25:129:41:5173-4
9. Sven Lundbäck56:4971+16:5010:38:4070-3
10. Albin Sjöhedej godkändej godkänd
Helsingborgs SOK 1ej godkänd
1. Henrik Olofsson1:18:12155+9:321:18:12155
2. Fredrik Nilsson1:04:1981+7:512:22:3199-56
3. Björn Hellrup1:46:2091+21:394:08:5193-6
4. Magnus Ljungberg1:06:17170+21:225:15:08113+20
5. Erik Alnervik1:13:2371+15:156:28:31100-13
6. Joakim Sjöberg50:0687+11:267:18:3792-8
7. Felix Alnervikej godkändej godkänd
8. Oskar Cervin1:40:49187+41:22ej godkänd
9. Gustav Nilsson1:10:33140+30:34ej godkänd
10. Patrik Johansson2:01:31208+35:09ej godkänd
Helsingin Suunnistajat 3ej godkänd
1. Lauri Roininen1:22:02196+13:221:22:02196
2. Lassi Aaltonen1:17:49187+21:212:39:51188-8
3. Mikko Laakso2:35:37275+1:10:565:15:28225+37
4. Atte Lahtinen1:02:46137+17:516:18:14201-24
5. Kari Salonen1:26:50180+28:427:45:04192-9
6. Pauliina Lankinen1:15:48271+37:089:00:52203+11
7. Riikka Otsamo2:09:13279+1:16:3611:10:05220+17
8. Artur Kulagin1:09:0324412:19:08209-11
9. Joona Malmi1:10:0024013:29:08208-1
10. Pekka Lammiej godkändej godkänd
Hollolan Urheilijat 46 1ej godkänd
1. Simo Laine1:37:26264+28:461:37:26264
2. Jussi Kauppinen1:23:52211+27:243:01:18230-34
3. Timo Gröhn2:24:16252+59:355:25:34238+8
4. Mikko Sani1:25:37272+40:426:51:11237-1
5. Antti Lamminpääej godkändej godkänd
6. Sami Nuuttila57:34174+18:54ej godkänd
7. Mika Tommola2:06:00277+1:13:23ej godkänd
8. Juha Virtanen3:15:57300ej godkänd
9. Aaro Virtanen2:09:48304ej godkänd
10. Mikko Heikkinen1:51:29128+25:07ej godkänd
Hämeenlinnan Suunnistajat 1ej godkänd
1. Nikita Somov1:12:2666+3:461:12:2666
2. Aleksei Pavilainen1:10:19130+13:512:22:45105+39
3. Roman Noskov1:45:5485+21:134:08:3984-21
4. Vili Virkki1:02:07131+17:125:10:46103+19
5. Jere Kommio1:21:35140+23:276:32:21104+1
6. Petri Kuusinenej godkändej godkänd
7. Juha Prittinen1:27:14198+34:37ej godkänd
8. Ilya Mogilny1:28:37114+29:10ej godkänd
9. Ville Laakso1:12:23145+32:24ej godkänd
10. Juri Kirjanov1:39:3239+13:10ej godkänd
Härnösands OK 1ej godkänd
1. Benjamin Selling1:30:27241+21:471:30:27241
2. Jonas Fryksten1:51:36283+55:083:22:03276+35
3. Per Molin2:58:02295+1:33:216:20:05278+2
4. Willy Galinej godkändej godkänd
5. Torbjörn Engberg1:29:40201+31:32ej godkänd
6. Emil Edebo1:23:36285+44:56ej godkänd
7. Magnus Neuman1:46:16257+53:39ej godkänd
8. Erik Borglund1:46:28277ej godkänd
9. ej startej start
10. Erik Hansson2:30:10268+1:03:48ej godkänd
IF Hagen 1ej godkänd
1. Olle Hedman1:53:33301+44:531:53:33301
2. Daniel Bogren1:54:50285+58:223:48:23290-11
3. Filip Karlssonej godkändej godkänd
4. Hampus Nyström1:00:42121+15:47ej godkänd
5. Lars Holmberg1:23:23155+25:15ej godkänd
6. Marcus Carlsson53:19121+14:39ej godkänd
7. Carl Holmberg1:24:56188+32:19ej godkänd
8. Anders Kindbom1:35:08158+35:41ej godkänd
9. Oscar Stomberg59:35199ej godkänd
10. ej startej start
IFK Lidingö SOK 3ej godkänd
1. Ingemar Stenbeck1:37:57274+29:171:37:57274
2. Magnus Rajan1:23:32209+27:043:01:29232-42
3. Mattias Ganslandt2:40:19282+1:15:385:41:48249+17
4. Hans Tarandi1:12:34217+27:396:54:22240-9
5. Johan Sällfors1:33:53227+35:458:28:15234-6
6. Oliver Klingefjordej godkändej godkänd
7. Kjell Obergerej godkändej godkänd
8. Pär Lilja38:45243ej godkänd
9. Mikael Tarandi1:15:56262ej godkänd
10. Sixten Hillerhag1:50:46114+24:24ej godkänd
Ikaalisten Nouseva-Voima 2ej godkänd
1. Juho-Veikko Hytönen1:13:0494+4:241:13:0494
2. Iivo Kriikkula1:10:44136+14:162:23:48122+28
3. Juho Ylinen1:51:36127+26:554:15:24121-1
4. Rasmus Niinimäkiej godkändej godkänd
5. Hermanni Willman1:15:5090+17:42ej godkänd
6. Teemu Oksanen1:00:25202+21:45ej godkänd
7. Jooseppi Kalliokoski1:31:16211+38:39ej godkänd
8. Lasse-Pekka Lahti1:47:09209+47:42ej godkänd
9. Herkko Jokela1:10:08243ej godkänd
10. Jaakko Istolahti1:41:3451+15:12ej godkänd
Järla Orientering 2ej godkänd
1. Erik Berzell1:18:01148+9:211:18:01148
2. Mats Nordbrøden1:02:0247+5:342:20:0387-61
3. Sebastian Hägler1:46:5498+22:134:06:5775-12
4. Emil Lauri53:3350+8:385:00:3069-6
5. Christoph Meier1:06:5831+8:506:07:2859-10
6. Hence Carlsson54:03131+15:237:01:3162+3
7. Micke Refors1:04:2150+11:448:05:5258-4
8. Martin Härberg1:25:3899+26:119:31:3060+2
9. Mathias Myrefelt Norlinger1:03:39117+23:4010:35:0965+5
10. Mattias Millingerej godkändej godkänd
Jönköpings OK / IF Hallby SOK 1ej godkänd
1. Lars Lundström1:17:08145+8:281:17:08145
2. Niklas Alvaeus1:13:01151+16:332:30:09138-7
3. Arvid Claesson1:53:26141+28:454:23:35133-5
4. Filip Rosjö1:03:22144+18:275:26:57131-2
5. Michal Besta1:31:43215+33:356:58:40149+18
6. Oliver Malmkvist1:16:57275+38:178:15:37166+17
7. Victor Hansson1:40:24240+47:479:56:01170+4
8. Ole Hennselerej godkändej godkänd
9. Adam Löfström1:04:23225ej godkänd
10. Eric Rosjö1:43:3169+17:09ej godkänd
Katrineholms OK 1ej godkänd
1. Albin Larsson1:26:14228+17:341:26:14228
2. Henrik Flordal1:42:19271+45:513:08:33257+29
3. Klas Bringertej godkändej godkänd
4. Fredrik Åslundej godkändej godkänd
5. Torsten Gustafsson2:07:13299+1:09:05ej godkänd
6. Martin Hansson1:28:30291+49:50ej godkänd
7. Per-Erik Carlenius1:46:59258+54:22ej godkänd
8. Thomas Anderssonej godkändej godkänd
9. Jakob Anderssonej godkändej godkänd
10. Erik Palmfjord1:50:42112+24:20ej godkänd
Keravan Urheilijat / Pihkaniskat / SK Uusi 2ej godkänd
1. Olli Malinen2:14:42310+1:06:022:14:42310
2. Ulf Meriheinä2:00:12294+1:03:444:14:54307-3
3. Timo Sirola2:07:55195+43:146:22:49279-28
4. Eero Nevalainen1:21:56262+37:017:44:45275-4
5. Kari Hakuli2:04:11298+1:06:039:48:56276+1
6. Matti Kallio1:33:53295+55:1311:22:49270-6
7. Timo Pietikäinen1:31:3928812:54:28259-11
8. Joonas Pääkkönen1:36:2325114:30:51219-40
9. Benjamin Lambergej godkändej godkänd
10. ej startej start
Kils OK / Lustens OK 1ej godkänd
1. Andreas Uller1:40:48278+32:081:40:48278
2. Tom Campbell1:11:02137+14:342:51:50212-66
3. Bengt Hansskeej godkändej godkänd
4. ej startej start
5. Magnus Nordström1:18:09311ej godkänd
6. Lukas Olm1:09:32303ej godkänd
7. Viktor Skoogej godkändej godkänd
8. David Risbergej godkändej godkänd
9. Olof Skoglund58:03181ej godkänd
10. ej startej start
Kongsberg OL 1ej godkänd
1. Einar Lund1:21:06181+12:261:21:06181
2. Eivind Resser1:30:45241+34:172:51:51213+32
3. Mathias Drage1:42:2165+17:404:34:12153-60
4. Øyvind Drage58:2797+13:325:32:39145-8
5. Odd Strand1:17:12100+19:046:49:51131-14
6. Tord Strand47:2850+8:487:37:19118-13
7. William Ekberg1:21:43166+29:068:59:021180
8. Bjørn Haavengen1:22:4281+23:1510:21:44109-9
9. Svein-Olav Torøej godkändej godkänd
10. Ludovic Maillard1:51:07122+24:45ej godkänd
Korsnäs IF OK / Ryda SK 1ej godkänd
1. Emil Åberg1:21:43194+13:031:21:43194
2. Gustav Ögrenej godkändej godkänd
3. Hans-Åke Skött2:43:20291+1:18:39ej godkänd
4. Ulf Henrikssonej godkändej godkänd
5. Magnus Fredriksson1:37:22247+39:14ej godkänd
6. Viktor Wallinej godkändej godkänd
7. Simon Börjeson1:21:22164+28:45ej godkänd
8. Isak Åberg1:43:01196+43:34ej godkänd
9. Johannes Ögren1:05:17228ej godkänd
10. Svante Lindgren2:46:50277+1:20:28ej godkänd
Korven Honka 1ej godkänd
1. Mika Korhonen1:51:48296+43:081:51:48296
2. Pasi Märkälä1:56:15288+59:473:48:03287-9
3. Kai Korhonen2:14:33216+49:526:02:36268-19
4. Lauri Soikkeli1:31:19284+46:247:33:55273+5
5. Matti Huttunen1:40:10259+42:029:14:05264-9
6. Olli Lehtonen57:06170+18:2610:11:11250-14
7. Mikko Patrakka1:23:45182+31:0811:34:56232-18
8. Sami Korhonen1:45:2027413:20:16239+7
9. Reijo Mattinen1:02:0021214:22:16187-52
10. Tomi Huttunenej godkändej godkänd
Kungälvs OK 1ej godkänd
1. Albin Pålsson1:19:22175+10:421:19:22175
2. Björn Groth1:19:16190+22:482:38:38178+3
3. Rickard Norlinej godkändej godkänd
4. Anders Thulin1:04:48156+19:53ej godkänd
5. Johan Lidström1:29:19197+31:11ej godkänd
6. Daniel Hägerstrand54:47141+16:07ej godkänd
7. Olof Björkman1:41:22241+48:45ej godkänd
8. Erik Aderstedtej godkändej godkänd
9. Marcus Wetter1:07:05236ej godkänd
10. Eric Tilly2:01:11203+34:49ej godkänd
Lillomarka OL 1ej godkänd
1. Kristian Jones1:08:516+0:111:08:516
2. Matthew Speake57:0911+0:412:06:004-2
3. Leon Russell-Keelyej godkändej godkänd
4. Helmut Gremmelej godkändej godkänd
5. Gaute Hallan Steiwer1:31:51216+33:43ej godkänd
6. Christian Wartbichler44:2129+5:41ej godkänd
7. Robert Merl54:094+1:32ej godkänd
8. Alisdair McLeod1:14:3955+15:12ej godkänd
9. Riccardo Scalet44:2311+4:24ej godkänd
10. ej startej start
Linköpings OK 1ej godkänd
1. Rasmus Elmelid1:09:1020+0:301:09:1020
2. Peter Eriksson57:049+0:362:06:147-13
3. Erik Martinsson1:34:3948+9:583:40:5330+23
4. Erik Sköld1:08:10186+23:154:49:0357+27
5. Jonas Lundgren1:20:29127+22:216:09:3261+4
6. Joel Käll Karlsson55:19146+16:397:04:5170+9
7. Andreas Axelsson1:03:3747+11:008:08:2861-9
8. Ivan Nikitinej godkändej godkänd
9. Peter Aronsson50:3244+10:33ej godkänd
10. Mikael Andersson1:44:1977+17:57ej godkänd
Linköpings OK 3ej godkänd
1. Albin Detterfelt1:26:20229+17:401:26:20229
2. Per Gustås1:35:29264+39:013:01:49238+9
3. Tomas Boman2:26:56257+1:02:155:28:45241+3
4. Tobias Beckius1:31:13283+46:186:59:58247+6
5. Jörgen Sköld1:57:41291+59:338:57:39256+9
6. Christer Lindell1:12:22261+33:4210:10:01248-8
7. Rikard Borg1:41:51244+49:1411:51:52236-12
8. Johan Sköld1:36:5025513:28:42223-13
9. Johan Stenström1:03:2221814:32:04192-31
10. Johan Åttingej godkändej godkänd
Lynx 2ej godkänd
1. Juuso Kujanpää1:21:28189+12:481:21:28189
2. Ville Sundberg1:11:42142+15:142:33:10159-30
3. Joona Ojapalo1:52:52139+28:114:26:02141-18
4. Henrik Asklöf1:03:08139+18:135:29:10136-5
5. Janne Kivilaaksoej godkändej godkänd
6. Antti Ursin57:43177+19:03ej godkänd
7. Pasi Pohjola1:40:02238+47:25ej godkänd
8. Anne-Mari Leskinen1:47:18210+47:51ej godkänd
9. Ville Rehnej godkändej godkänd
10. Tom Asklöf1:58:43185+32:21ej godkänd
Løten o-lag / Gjø-Vard OL / OL Toten-Troll / Raufoss I.L. Orientering / Ringsaker OK 2ej godkänd
1. Torbjørn Kravdal1:26:37232+17:571:26:37232
2. Martin Öhman1:20:05196+23:372:46:42206-26
3. Rolf Pettersen Mo2:16:22223+51:415:03:04212+6
4. Evine Westli Andersen1:13:04222+28:096:16:08199-13
5. Marius Øie1:35:50243+37:427:51:58202+3
6. Simen Ballangrud1:02:27219+23:478:54:25195-7
7. Jonas Mo1:37:56232+45:1910:32:21192-3
8. Elling Fossheim Asplin2:00:25231+1:00:5812:32:46203+11
9. Håvard Hovde54:0116513:26:47151-52
10. Ole Wisethej godkändej godkänd
Modum O-lag 1ej godkänd
1. David Løver1:24:32207+15:521:24:32207
2. Karsten Kopland1:57:29291+1:01:013:22:01275+68
3. Erik Trøen2:21:17239+56:365:43:18253-22
4. Jørn-Are Longfjeld1:50:00302+1:05:057:33:18272+19
5. Severin Berglia1:50:19283+52:119:23:37266-6
6. Einar Moe Tandberg1:19:50282+41:1010:43:27262-4
7. Erlend Nordbø1:48:40262+56:0312:32:07253-9
8. Henrik Mårtenssonej godkändej godkänd
9. Helge Kristian Kopland1:20:46273ej godkänd
10. Lars Grønhovd1:52:32142+26:10ej godkänd
Nightfoxes International 1ej godkänd