Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Golden weekend

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Golden weekend
Arrangörsorganisation: Köping-Kolsva OK
Datum: söndag 9 augusti 2015

D21 Elit

5 650 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK48:148:32
2Elsa JanssonJärla Orientering48:35+0:218:35
3Sandra Karlsson-BierfeldtÄrla IF49:21+1:078:44
4Karolina HellbergSundbybergs IK49:38+1:248:47
5Elsa EkelinKFUM Örebro OK50:42+2:288:58
6Ellinor FranssonJärla Orientering53:03+4:499:23
7Emma Pihl SkoogOK Linné53:32+5:189:28
8Karin E GustafssonHagaby GOIF54:39+6:259:40
9Elin LindbergOK Djerf57:51+9:3710:14
10Lisa WesterbergOK Milan59:00+10:4610:26
11Susanne ErikssonOK Milan1:00:30+12:1610:42
12Malin JacobsonOK Tor1:02:14+14:0011:00
13Eva GustafssonHagaby GOIF1:07:12+18:5811:53
Tove LagerbergOK Södertörnej start

H21 Elit

6 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias MillingerJärla Orientering41:166:20
2Per EklöfOK Milan46:40+5:247:10
3Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad49:26+8:107:36
4Erik HarlénKFUM Örebro OK52:51+11:358:07
5John OskarssonHagaby GOIF53:02+11:468:09
6John GunnarssonSurahammars SOK59:23+18:079:08
7Rasmus MöllerArboga OK1:05:01+23:4510:00
Gustav JohnssonOK Torej godkänd

H20 Elit

5 650 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Harald LarssonHagaby GOIF39:076:55
2Jacob ErikssonKFUM Örebro OK49:54+10:478:49
3Linus BacklundOK Södertörn52:22+13:159:16
4Henrik HamreforsVästerås SOK53:55+14:489:32

D18 Elit

4 560 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sandra NäslundVästerås SOK43:449:35
2Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK48:32+4:4810:38
3Maria GustafssonHagaby GOIF49:35+5:5110:52
4Johanna HenrikssonÄrla IF54:29+10:4511:56
5Mirjam DalénSala OK54:31+10:4711:57
6Emma HelmerssonVästerås SOK54:34+10:5011:57
7Emma JanssonKöping-Kolsva OK58:46+15:0212:53
8Agnes JanssonKöping-Kolsva OK1:14:29+30:4516:20

D21

4 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Therese KorkeakoskiOK Milan48:4110:40
2Eva-Maj ErnebyVästerås SOK49:33+0:5210:51
3Sofia CarlssonLindebygdens OK54:36+5:5511:58
4Sara HamreforsVästerås SOK59:18+10:3713:00

H21

5 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan BjurstedtSurahammars SOK49:338:19
2Morgan KarlssonSundbybergs IK50:51+1:188:32
3Fredrik JohnssonKFUM Örebro OK56:52+7:199:33
4Erik AnderssonIK Gandvik1:02:09+12:3610:26
5Jesper HaglundOK Djerf1:09:35+20:0211:41
6Robin ErnebyVästerås SOK1:10:14+20:4111:48
7Filip SöderlundOK Milan1:11:50+22:1712:04
8Daniel StunzKFUM Örebro OK1:15:31+25:5812:41

D16

4 320 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF39:239:06
2Hanna LagerbergOK Södertörn43:56+4:3310:10
3Tilde BacklundOK Södertörn44:20+4:5710:15
4Klara BerglundVästerås SOK52:49+13:2612:13
5Elsa LimbäckVästerås SOK56:21+16:5813:02
6Johanna BreivoldVästerås SOK1:05:21+25:5815:07
7Alva LimbäckVästerås SOK1:08:43+29:2015:54
8Emma JohnssonOK Tor1:17:13+37:5017:52
9Alva LamprechtKöping-Kolsva OK1:17:39+38:1617:58
Elin SchagerströmGarphyttans IFej start

H16

4 320 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle GrywenzOK Linné28:296:35
2Johan GibergTumba-Mälarhöjden OK28:49+0:206:40
3Fredrik HamreforsVästerås SOK30:37+2:087:05
4Håkan RambergHallstahammars OK31:56+3:277:23
5Alexander KällTumba-Mälarhöjden OK38:39+10:108:56
6Pontus Olofsson-BierfeldtÄrla IF45:45+17:1610:35
7Sixten TörnqvistVästerås SOK53:35+25:0612:24
Viktor GranströmVingåkers OKej godkänd

H16 Kort

3 320 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel OlssonHallstahammars OK1:12:1121:44

D14

3 320 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Therese NilssonOK Österåker34:3110:23
2Malin Olofsson-BierfeldtÄrla IF35:28+0:5710:40
3Andrea LamprechtKöping-Kolsva OK44:41+10:1013:27
4Maja HolmgrenVästerås SOK45:12+10:4113:36
5Ida HallinSurahammars SOK1:02:10+27:3918:43

H14

3 320 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludvig HolmqvistOK Tor24:207:19
2Andreas NäslundVästerås SOK25:31+1:117:41
3Casper VånsjöArboga OK31:15+6:559:24
4Gustav GöranssonArboga OK39:14+14:5411:49
5Simon JacobssonArboga OK43:32+19:1213:06
6Filip BäckArboga OK45:45+21:2513:46
7Johan VestinOK Tor54:05+29:4516:17
Teodor ÄlvegranVästerås SOKej godkänd
Casper HedarOK Torej start
Karl GrywenzOK Linnéej start
Emil AhlströmVästerås SOKej start

H14 Kort

2 750 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel JensenArboga OK46:2116:51

D12

2 750 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice HelmerssonVandrarringen27:219:56
2Maja AhlströmVästerås SOK33:08+5:4712:02
3Amanda HallVästerås SOK33:39+6:1812:14
4Jonna SandbergKöping-Kolsva OK34:46+7:2512:38
5Jonna SiljebäckVandrarringen39:07+11:4614:13
6Rebecka HaslerSurahammars SOK42:12+14:5115:20
7My WelanderSurahammars SOK43:41+16:2015:53
8Elin BreivoldVästerås SOK1:07:02+39:4124:22
9Cajsa VånsjöArboga OK1:09:05+41:4425:07
Sofie ThornellVästerås SOKej godkänd

H12

2 750 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alvin CraigOK Ravinen26:019:27
2Viktor SoneAttunda OK36:26+10:2513:14
3Albin ÅkerströmVästerås SOK39:46+13:4514:27
4William VuorinenEskilstuna OL47:26+21:2517:14

D12 Kort

2 070 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina HolmqvistOK Tor28:1113:36

D10

2 070 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira BjörnbergVästerås SOK16:378:01
2Elma WikströmOK Hammaren17:16+0:398:20
2Julia AnderssonEskilstuna OL17:16+0:398:20
4Ella JacobsonOK Tor18:31+1:548:56
5Kajsa HallVästerås SOK19:16+2:399:18
6Amanda BäckArboga OK22:41+6:0410:57
Lovisa BjörnbergVästerås SOKej start

H10

2 070 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Casper KarlssonOK Tor14:397:04
2Måns BergqvistGarphyttans IF16:00+1:217:43
3Axel ThybeckLindebygdens OK16:06+1:277:46
4Noel HellbergSundbybergs IK17:25+2:468:24
5Erik PalmVästerås SOK17:55+3:168:39
6Rasmus DoeringGarphyttans IF18:42+4:039:02
7Dennis BjurstedtSurahammars SOK20:16+5:379:47
8Rasmus HedarOK Tor20:59+6:2010:08
9Linus HallinSurahammars SOK21:37+6:5810:26
10Albin WelanderSurahammars SOK22:42+8:0310:57
11Jonatan VånsjöArboga OK23:35+8:5611:23
12Peter VestinOK Tor25:58+11:1912:32
13Jakob SandbergKöping-Kolsva OK26:36+11:5712:51
14Arvid JonforsenHallstahammars OK29:39+15:0014:19
15Anton WelanderSurahammars SOK31:24+16:4515:10
16Folke KåbergOK Ravinen1:00:12+45:3329:04

D35

4 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanna CaleklintFK Vittus1:13:2716:30
Helen ErikssonOK Torej start

H35

5 650 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan HellbergSundbybergs IK47:088:20
2Johan HedmanSöders-Tyresö47:52+0:448:28
3Jesper Hansson LagerbergOK Södertörn55:19+8:119:47
4Kristian BirathSurahammars SOK58:35+11:2710:22
5Joakim AlmtorpLånghundra IF1:00:25+13:1710:41

D40

4 240 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa JanssonOK Roslagen51:2712:08
2Eva Singman PalmVästerås SOK54:37+3:1012:52
3Kristin HellbergSundbybergs IK56:34+5:0713:20
4Sofia HaslerSurahammars SOK59:48+8:2114:06
5Viktoria LindbergOK Djerf1:04:46+13:1915:16
6Lisa BergKristinehamns OK1:11:38+20:1116:53
7Jenny GustavssonArboga OK1:25:17+33:5020:06
Malena AhlströmVästerås SOKej godkänd
Anna HallVästerås SOKej godkänd

H40

4 950 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus ThornellSurahammars SOK37:497:38
2Magnus ÖhlingOK Tor41:33+3:448:23
3Pål JanssonOK Roslagen43:22+5:338:45
4Magnus AnderssonSundbybergs IK47:14+9:259:32
5Mikael AnderssonEskilstuna OL52:37+14:4810:37
6Daniel BjörnbergVästerås SOK55:35+17:4611:13
7Greger BäckströmOK Klemmingen56:16+18:2711:22
8Henrik HallinSurahammars SOK1:15:09+37:2015:10
9Stefan CaleklintFK Vittus1:23:00+45:1116:46
Erik GöthlinKFUM Örebro OKej start

D45

3 630 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL34:159:26
2Anna StrandAttunda OK34:37+0:229:32
3Marie HedarOK Tor36:53+2:3810:09
4Anna BacklundOK Södertörn44:27+10:1212:14
5Anna NorrbomSala OK48:14+13:5913:17
6Marica TynellRånäs OK51:39+17:2414:13
7Anna LundhSurahammars SOK57:02+22:4715:42
Martina CraigOK Ravinenej godkänd
Inger GunnarssonVästerås SOKej godkänd
Charlotta Thureson GibergHellas Orienteringej start
Anette LarssonOK Torej start

H45

4 950 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert PalmVästerås SOK35:447:13
2Fredrik SoneAttunda OK35:54+0:107:15
3Rickard EkmanOK Roslagen39:07+3:237:54
4Anders ÄlvegranVästerås SOK44:19+8:358:57
5Joacim DahlbergAlmby IK50:09+14:2510:07
6Ola KåbergOK Ravinen50:37+14:5310:13
7Anders KällTumba-Mälarhöjden OK51:52+16:0810:28
8Patrik SteenOK Enen52:34+16:5010:37
9Joakim AhlströmVästerås SOK54:05+18:2110:55
10Gustaf SameliusVisborgs OK54:55+19:1111:05
11Tomas JonssonVandrarringen55:16+19:3211:09
12Sören LindgrenVandrarringen1:03:58+28:1412:55
13Henrik OlssonHallstahammars OK1:05:08+29:2413:09
14Lars HallVästerås SOK1:25:08+49:2417:11
Håkan OlofssonÄrla IFej godkänd
Dan GibergTumba-Mälarhöjden OKej godkänd

D50

3 630 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mia BierfeldtÄrla IF34:339:31
2Anna-Maria BackrydLindebygdens OK35:37+1:049:48
3Mona BierfeldtÄrla IF40:46+6:1311:13
4Dorothe SpillmannIF Thor41:44+7:1111:29
5Ulla MolinAttunda OK42:14+7:4111:38
6Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL44:05+9:3212:08
7Berit WetterArboga OK52:52+18:1914:33
8Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK1:02:39+28:0617:15
9Britta SahlinVänersborgs SK1:09:43+35:1019:12
Eva KorkeakoskiOK Milanej godkänd

H50

4 450 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per BjurströmOK Tisaren36:078:06
2Lars SchagerströmGarphyttans IF36:52+0:458:17
2Mats SundbüeSträngnäs-Malmby OL36:52+0:458:17
4Henrik OlssonOK Tor39:45+3:388:55
5Per SundströmVästerås SOK41:37+5:309:21
6Ulf K. RaskSigtuna OK42:19+6:129:30
7Ulf HamreforsVästerås SOK47:39+11:3210:42
8Björn AlpbergAlmby IK47:50+11:4310:44
9Mikael DavidssonVästerås SOK50:21+14:1411:18
10Håkan LindbergOK Djerf52:08+16:0111:42
11Magnus LimbäckVästerås SOK53:26+17:1912:00
12Jörgen DalénSala OK54:04+17:5712:08
13Stefan TörnqvistVästerås SOK54:23+18:1612:13
14Niclas AhlströmVästerås SOK57:18+21:1112:52
15Anders StrandArboga OK58:26+22:1913:07
16Erik BengtssonSala OK1:30:18+54:1120:17
Peter ErikssonKFUM Örebro OKej godkänd

D55

3 630 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika BrodinLindebygdens OK37:4710:24
2Annika LarssonArboga OK40:38+2:5111:11
3Susanne PerssonÄrla IF44:58+7:1112:23
4Barbro IsakssonOK Tisaren45:44+7:5712:35
5Annika DavidssonVästerås SOK48:46+10:5913:26
6Birgitta GustafssonHagaby GOIF50:19+12:3213:51
7Lena LarssonSala OK50:32+12:4513:55
8Irene EklöfJärfälla OK1:00:41+22:5416:43
9Lisbeth CelanderKristinehamns OK1:01:04+23:1716:49
10Gunilla SandströmAlmby IK1:04:47+27:0017:50
Marita StadigSK Trim/Virsboej godkänd
Karin ApelqvistStockholmspolisens IF OFej godkänd
Monika LarssonSkarpnäcks OLej godkänd

H55

4 450 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per BacklundOK Södertörn34:317:45
2Björn RosendahlÄrla IF42:10+7:399:28
3Bo NorrmanKjula IF42:20+7:499:30
4Jan-Olov BergmanVästerås SOK43:15+8:449:43
5Lars-Åke AnderssonArboga OK43:35+9:049:47
6Roland NotstamArboga OK45:14+10:4310:09
7Jan-Åke IsraelssonOK Milan45:36+11:0510:14
8Jörgen BatzSkarpnäcks OL47:24+12:5310:39
9Jan GustafssonHagaby GOIF47:40+13:0910:42
10Leif SandahlOK Tyr50:36+16:0511:22
11Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF50:40+16:0911:23
12Eddie IsraelssonLindebygdens OK52:44+18:1311:51
13Leif CelanderKristinehamns OK53:32+19:0112:01
14Anders AlamaaIK Vikings OK1:04:34+30:0314:30
Esko StadigSK Trim/Virsboej godkänd
Åke StridAlmby IKej godkänd
Lars HagrotTäby OKej start
Jan GrannArboga OKej start

D60

3 080 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger OnsbringEskilstuna OL28:299:14
2Lena JansonArboga OK34:06+5:3711:04
3Ann-Britt GöranssonAlmby IK35:31+7:0211:31
4Marianne LissEskilstuna OL38:18+9:4912:26
5Gudrun PerssonHallstahammars OK40:31+12:0213:09
6Monica SvärdOK Klemmingen44:36+16:0714:28
7Kerstin SundbergOK Kåre52:47+24:1817:08
8Catharina EkmanVästerås SOK52:56+24:2717:11
9Tanja-Birgit SöderströmSala OK53:16+24:4717:17
10Britt GunnarssonKristinehamns OK54:53+26:2417:49
11Görel SvedestamEskilstuna OL1:11:09+42:4023:06
12Gunnel GillenäsKristinehamns OK1:17:38+49:0925:12
Anna-Karin JohanssonVandrarringenej godkänd

H60

4 000 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per Ove WallénTäby OK33:478:26
2Ivar NäsholmÄrla IF37:21+3:349:20
3Leif AlmtorpLånghundra IF39:57+6:109:59
4Per-Erik FogelOK Kåre41:09+7:2210:17
5Hans-Erik SkalbergVästerås SOK41:15+7:2810:18
6Gunnar MunkteliusSurahammars SOK41:21+7:3410:20
7Bengt SvedjebySkattkärrs SOK43:08+9:2110:47
8Mats HastadFellingsbro GOIF44:06+10:1911:01
9Leo JohanssonVandrarringen45:17+11:3011:19
10Hans Göran PetterssonKFUM Örebro OK45:26+11:3911:21
11Stefan GunnarssonKristinehamns OK46:57+13:1011:44
12Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK47:25+13:3811:51
13Kjell JanssonLånghundra IF50:43+16:5612:40
14Bo DavidssonSolna OK56:15+22:2814:03
15Conny SahlinVänersborgs SK56:54+23:0714:13
16Bengt JohanssonOK Skogshjortarna58:42+24:5514:40
17Peder WickströmArboga OK59:40+25:5314:55
18Tommy LjungkvistÄrla IF1:02:53+29:0615:43
19Anders GunnarssonSurahammars SOK1:09:19+35:3217:19
20Anders HolmbergLindebygdens OK1:10:38+36:5117:39
Kent KarlssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Kent GranqvistVästerviks OKej start

D65

3 080 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gun-Inger SahlbergLånghundra IF44:3314:27
2Helen TörnrosTumba-Mälarhöjden OK48:03+3:3015:36
3Lena HedmanHallstahammars OK48:11+3:3815:38
4Kerstin LissEskilstuna OL48:23+3:5015:42
5Kerstin PalmKjula IF54:41+10:0817:45
6Irene ÖhlingÄrla IF1:03:14+18:4120:31

H65

4 000 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran LarssonSala OK38:109:32
2Sven-Olov WiklundArboga OK40:25+2:1510:06
3Rolf MathisenEskilstuna OL40:58+2:4810:14
4Kenneth JohanssonEskilstuna OL41:09+2:5910:17
5Johan KällmanNorbergs OK42:31+4:2110:37
6Per-Åke HullAlmby IK44:33+6:2311:08
7Ulf KjellinOK Hedströmmen44:58+6:4811:14
8Kurt Håkan AnderssonOK Tor47:12+9:0211:48
9Sven-Inge NylundJärfälla OK48:06+9:5612:01
10Karl-Göran WahlströmAlmby IK50:42+12:3212:40
11Stig LandstorpOK Tor52:43+14:3313:10
12Ulf BackVandrarringen52:57+14:4713:14
13Göran SvärdOK Klemmingen52:58+14:4813:14
14Leif NordinAttunda OK55:24+17:1413:51
15Bernt ÅströmVästerås SOK57:18+19:0814:19
16Tommy ÖhlingÄrla IF59:15+21:0514:48
17Christer GillenäsKristinehamns OK59:23+21:1314:50
18Ulf SkogtjärnOK Linné1:06:39+28:2916:39
Christer NälemarkOK Djerfej start
Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OLej start

D70

3 060 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anita JohanssonOK Tor37:3112:15
2Birgitta ArleboKFUM Örebro OK53:02+15:3117:19
3Eva KjellmanVandrarringen1:17:17+39:4625:15
4Birgitta NylundJärfälla OK2:12:05+1:34:3443:09

H70

3 630 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig IsraelssonOK Tylöskog40:3411:10
2Sven PihlEnköpings AIF44:53+4:1912:21
3Lennart JohanssonOK Tor46:09+5:3512:42
4Ulf SvedestamEskilstuna OL47:17+6:4313:01
5Kjell AnderssonEskilstuna OL47:53+7:1913:11
6Kjell BlombergIK Standard49:04+8:3013:31
7Lars-Erik RaskVästerås SOK51:12+10:3814:06
8Sören JohanssonSala OK51:29+10:5514:10
9Torsten LundVästerås SOK54:32+13:5815:01
10Rolf HelmerssonLindebygdens OK58:56+18:2216:14
11Hans SahlbergLånghundra IF1:15:05+34:3120:41

D75

2 450 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Asta SjöbergLindebygdens OK35:0014:17
2Britt EricsonHammarby IF OF42:15+7:1517:14
3Yvonne  RoosAttunda OK1:26:12+51:1235:11
Solveig DillmanOK Älvsjö-Örbyej godkänd
Gudrun SmedsSK Trim/Virsboej start

H75

3 630 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ragnar ErikssonOK Hedströmmen44:0712:09
2Jerry HolmEskilstuna OL44:36+0:2912:17
3Kjell MjöbergHallstahammars OK45:45+1:3812:36
4Rune KarlssonSundbybergs IK48:38+4:3113:23
5Lars Johansson IOK Tor52:32+8:2514:28
6Rune SandbergHallstahammars OK58:29+14:2216:06
7Lars KjellmanVandrarringen1:01:12+17:0516:51
8Kurt ZanderVästerås SOK1:03:12+19:0517:24
9Bo NorenvikOK Tor1:09:49+25:4219:13
10Lars RoosAttunda OK1:17:14+33:0721:16
11Lars AhlströmVästerås SOK1:21:28+37:2122:26
Hjalmar NordquistOK Järnbärarnaej godkänd

H80

3 060 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alf LundkvistOK Tor48:3915:53
2Ragnar HasselquistHallstahammars OK57:44+9:0518:52
3Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby58:45+10:0619:11
4Lars-Erik LindellVäsby OK1:02:18+13:3920:21
5Valter AlamaaIK Vikings OK1:06:09+17:3021:37

H90

2 090 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åke SvenssonVästerås SOK1:02:2629:52

Inskolning

2 060 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Emilia AnderssonEskilstuna OLfullföljt
Måns DahlbergAlmby IKfullföljt
Edla DanielssonKöpingfullföljt
Emma Erikssonklubblösfullföljt
Frida HerbstVästerås SOKfullföljt
Gustav JuhlinVästerås SOKfullföljt
Ludvig JuhlinVästerås SOKfullföljt
André ÖhlingOK Torfullföljt
Emilie ÖsterbergSurahammars SOKfullföljt

U1

2 060 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elliot WikströmOK Tor19:229:24
2Elin DoeringGarphyttans IF22:15+2:5310:48
3Arvid HellbergSundbybergs IK23:05+3:4311:12
4Alice HellbergSundbybergs IK23:12+3:5011:15
5Leo WikströmOK Hammaren25:21+5:5912:18
6Josefin SandbergKöping-Kolsva OK28:29+9:0713:49
7Iris WikströmOK Hammaren29:44+10:2214:26
8Vidar DanielssonKöping31:15+11:5315:10
9Frida AnderssonKöping-Kolsva OK36:16+16:5417:36
10Astrid JacobsonOK Tor37:26+18:0418:10
11Rasmus VånsjöArboga OK39:14+19:5219:02
12Julia BroddVästerås SOK49:08+29:4623:51
13Anna BroddVästerås SOK49:09+29:4723:51

U2

2 750 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin PalmVästerås SOK41:3115:05
2Rebecca CraigOK Ravinen51:33+10:0218:44

Öppen motion 1

2 070 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel ErikssonOK Letstigen31:1215:04
2Sanna KallinKFUM Örebro OK34:13+3:0116:31
3Margareta JohanssonOK Tor37:39+6:2718:11
4Oliver OlssonHallstahammars OK41:20+10:0819:58
5Marianne PerssonSkåneslättens OL51:55+20:4325:04
6Berit HildénOK Skogshjortarna1:09:54+38:4233:46

Öppen motion 3

2 750 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria WikströmOK Hammaren29:3310:44
2Per Åkerströmklubblös32:16+2:4311:44
3Ylva DoeringGarphyttans IF35:39+6:0612:57
4Alexander GarinSträngnäs-Malmby OL37:09+7:3613:30
5Kristina BäckArboga OK37:38+8:0513:41
6Carola CederthKöping-Kolsva OK40:06+10:3314:34
7Ingalill KåbergOK Ravinen40:38+11:0514:46
8Catharina Sjöholm DahlmarkVästerås SOK49:54+20:2118:08
9Johan VånsjöArboga OK52:13+22:4018:59
10Malin Henrikssonklubblös1:00:38+31:0522:02
11Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK1:12:49+43:1626:28
12Jennie ÖsterbergSurahammars SOK1:12:51+43:1826:29
Margareta DahlströmOK Hedströmmenej godkänd
Tobias DahlmarkVästerås SOKej godkänd

Öppen motion 5

3 320 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter BäckArboga OK39:2011:50
2Niklas WiklundOK Enen45:04+5:4413:34
3Edvin WiklundOK Enen46:20+7:0013:57
4Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK46:37+7:1714:02
5Lisa ErikssonSundbybergs IK46:53+7:3314:07
6Kristina HolmgrenVästerås SOK51:15+11:5515:26
7Mathias OhlssonÄrla IF54:03+14:4316:16
8Jarl Erik PalmKjula IF54:36+15:1616:26
9Annika OhlssonÄrla IF54:39+15:1916:27
10Anders HolmqvistOK Tor55:01+15:4116:34
11Hugo KangasVästerås SOK56:48+17:2817:06
12Mikael HallbergFÖRSVARSMAKTEN57:01+17:4117:10
13Patrik KangasVästerås SOK57:02+17:4217:10
14Alexandra EklundIK Gandvik57:33+18:1317:20
15Lina MöllerArboga OK57:59+18:3917:27
16Lars HelmerssonVandrarringen59:57+20:3718:03
17Sven JacobsonOK Milan1:00:02+20:4218:04
18Anders GöranssonArboga OK1:01:23+22:0318:29
19Helena DalénSala OK1:01:42+22:2218:35
20Nina LimbäckVästerås SOK1:05:10+25:5019:37
21Emma  OlofssonVästerås SOK1:07:04+27:4420:12
22Anna-Karin NordenstenSurahammars SOK1:09:19+29:5920:52
23Jonas NordenstenSurahammars SOK1:09:56+30:3621:03
24Johan HerbstVästerås SOK1:10:55+31:3521:21
25Ingela BengtssonSala OK1:19:27+40:0723:55
Ylva LagerbergOK Södertörnej godkänd

Öppen motion 7

3 480 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin JuhlinVästerås SOK32:429:23
2Håkan LibergOK Milan34:53+2:1110:01
3Charlotte WahlströmAlmby IK35:49+3:0710:17
4Christer LinderborgKöping-Kolsva OK36:12+3:3010:24
5Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK37:34+4:5210:47
6Stefan WikströmOK Tor38:42+6:0011:07
7Evelina EricssonSöders-Tyresö40:02+7:2011:30
8Tommy BomanVästerås SOK41:45+9:0311:59
9Göran PolhedeÄrla IF41:53+9:1112:02
9Kenneth JacobssonArboga OK41:53+9:1112:02
11Lukas LarssonArboga OK42:10+9:2812:07
12Linda OlssonKöping-Kolsva OK43:34+10:5212:31
13Gunnel RaskSigtuna OK45:40+12:5813:07
14Peter ThornellVästerås SOK46:31+13:4913:22
15Elin DahlmarkVästerås SOK56:01+23:1916:05
16Niklas DoeringGarphyttans IF56:39+23:5716:16
17Petra HelmerssonVandrarringen57:30+24:4816:31
18Jon BreivoldVästerås SOK58:39+25:5716:51
19Cecilia JohnssonOK Tor1:00:28+27:4617:22
20Laila NorrmanKjula IF1:01:32+28:5017:40
21Frida JonforsenHallstahammars OK1:10:05+37:2320:08
22Per NorrbomSala OK1:11:11+38:2920:27
23Camilla AdlertegOK Enen1:15:06+42:2421:34
24Fredrik DahlmarkVästerås SOK1:16:32+43:5021:59
25Stefan NorellAttunda OK1:17:37+44:5522:18
26Daniel BoströmOK Tor1:19:48+47:0622:55
27Anne ErikssonKFUM Örebro OK1:26:00+53:1824:42
Mona HullAlmby IKej godkänd
Agneta HasselkvistOK Milanej godkänd

Öppen motion 8

5 650 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin LarboIFK Lidingö SOK40:467:12
2Joakim TörnrosTumba-Mälarhöjden OK43:54+3:087:46
3Janne SelkäläKöping-Kolsva OK48:21+7:358:33
4Christer GarpenlundKFUM Örebro OK50:27+9:418:55
5Cristian LarssonKöping-Kolsva OK50:46+10:008:59
6Micael StammOK Klemmingen53:00+12:149:22
7Stefan ErikssonOK Hällen53:11+12:259:24
8Niklas JohanssonVästerås SOK53:36+12:509:29
9Hans EgefalkHagaby GOIF54:55+14:099:43
10Roger TynellRånäs OK59:50+19:0410:35
11Niklas WansölinOK Ravinen1:00:44+19:5810:44
12Hans LibergOK Milan1:07:15+26:2911:54
13Jonas PålssonK 3 IF1:11:10+30:2412:35
14Karin AnderssonVästerås SOK1:11:17+30:3112:36
15Niclas NilssonOK Österåker1:11:23+30:3712:38
16Staffan ÅkerblomOK Linné1:12:14+31:2812:47
17Gunilla BomanVästerås SOK1:18:35+37:4913:54
18Daniel NorwaldOK Tor1:31:44+50:5816:14
19Per LjungStockholms OK1:39:27+58:4117:36
20Annie LennartssonSkåneslättens OL1:52:14+1:11:2819:51
21Kurt ErikssonVandrarringen2:04:31+1:23:4522:02
Simon MartinssonOK Klemmingenej godkänd

Öppen motion

3 480 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pelle HöökKöping-Kolsva OK47:4013:41
2Claus Tröster-CederthKöping-Kolsva OK49:15+1:3514:09
3Per WiigHallstahammars OK50:06+2:2614:23
4Kajsa SundkvistOK Måsen51:41+4:0114:51
5Lars NordSödertälje IF53:12+5:3215:17
6Börje GustafssonHägersta GF54:59+7:1915:47
7Evy NordSödertälje IF1:01:04+13:2417:32
8Gun MillingerVästerås SOK1:02:30+14:5017:57
9Kurt NensénOK Måsen1:03:15+15:3518:10
10Mikael HogréusOK Tor1:04:38+16:5818:34
11Björn EkholmVästerås SOK1:04:51+17:1118:38
12Eva HogréusOK Tor1:05:24+17:4418:47
13Anders EklöfJärfälla OK1:06:56+19:1619:14
14Lars ArleboKFUM Örebro OK1:07:10+19:3019:18
15Lage JonssonLindebygdens OK1:07:50+20:1019:29
16Sune AhlinKöping-Kolsva OK1:19:19+31:3922:47
17Bengt VisénLindebygdens OK1:25:48+38:0824:39
18Anders MillingerVästerås SOK1:49:02+1:01:2231:19
Bo HedmanHallstahammars OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser