Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Västmanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Västmanland
Arrangörsorganisation: Sala OK
Datum: lördag 5 september 2015

D21

2 470 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofi ThorsellVästerås SOK18:597:41
2Malin WelénKöping-Kolsva OK19:15+0:167:47
3Anna ZetterbergVästerås SOK19:25+0:267:51
4Johanna LarssonKöping-Kolsva OK19:32+0:337:54
5Sandra BurénKöping-Kolsva OK21:44+2:458:47
6Anna BirkestålKöping-Kolsva OK22:33+3:349:07
7Maria IvermarkVästerås SOK30:08+11:0912:11
Eva-Maj ErnebyVästerås SOKej godkänd

H21

2 750 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rickard SvenssonVästerås SOK17:146:16
2Johan AhlströmVästerås SOK17:46+0:326:27
3Johan SundénVästerås SOK18:24+1:106:41
4Carl NäslundVästerås SOK18:50+1:366:50
5Lars-Erik HaslerSurahammars SOK19:07+1:536:57
6Martin NorrbomSala OK19:19+2:057:01
7Magnus ThornellSurahammars SOK19:53+2:397:13
8Marcus EkKöping-Kolsva OK19:56+2:427:14
9Jonas VikströmKöping-Kolsva OK20:04+2:507:17
10Cristian LarssonKöping-Kolsva OK20:16+3:027:22
11Filip IvermarkVästerås SOK20:18+3:047:22
12Jonas TornehedVästerås SOK20:47+3:337:33
13Thomas EkKöping-Kolsva OK20:54+3:407:36
14Olov GohdeDalaportens OL23:16+6:028:27
15Robin ErnebyVästerås SOK25:49+8:359:23
16Erik GohdeDalaportens OL27:57+10:4310:09
Johan CelanderKöping-Kolsva OKej godkänd
Janne SelkäläKöping-Kolsva OKej godkänd
Viktor ÖhlénSurahammars SOKej start

D20

2 270 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara HamreforsVästerås SOK22:4410:00
2Rebecca MårtenssonKöping-Kolsva OK25:11+2:2711:05
3Amanda LundSurahammars SOK31:07+8:2313:42

D18

2 270 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mirjam DalénSala OK16:187:10
2Emma HelmerssonVästerås SOK17:36+1:187:45
3Sandra NäslundVästerås SOK17:57+1:397:54
4Magdalena PölderSala OK21:55+5:379:39

H18

2 470 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1John GunnarssonSurahammars SOK16:076:31
2Rasmus MöllerArboga OK16:59+0:526:52
3Alfred LönnVästerås SOK17:12+1:056:57
4Anton KällströmSala OK17:30+1:237:05
5Simon ÖsterlundVästerås SOK19:55+3:488:03
6Ludvig LarsendahlVästerås SOK20:48+4:418:25
7Erik NallgårdVästerås SOK22:38+6:319:09
8Dan ÖsterlundVästerås SOK22:48+6:419:13
9Isak WadmanVästerås SOK23:05+6:589:20
10Henrik HamreforsVästerås SOK26:45+10:3810:49
11Daniel CarlgrenSala OK38:13+22:0615:28

D16

1 620 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja MosslindVandrarringen10:146:19
2Elin NallgårdVästerås SOK11:44+1:307:14
3Hanna SundströmVästerås SOK13:27+3:138:18
4Johanna BreivoldVästerås SOK16:35+6:2110:14
5Klara BerglundVästerås SOK18:04+7:5011:09
Katja DalénSala OKej start

H16

1 620 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik HamreforsVästerås SOK10:326:30
2Sixten TörnqvistVästerås SOK12:31+1:597:43
3Robert WesterlundNorbergs OK22:50+12:1814:05

D14

1 410 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Therese NilssonOK Österåker10:037:07
2Iris van LoenhoutOK Hedströmmen11:29+1:268:08
3Ida HallinSurahammars SOK12:28+2:258:50
4Maja HolmgrenVästerås SOK13:24+3:219:30
5Andrea LamprechtKöping-Kolsva OK13:32+3:299:35
6Emilia BrangefältVästerås SOK14:34+4:3110:19
7Sara MouazzenVästerås SOK15:16+5:1310:49
8Hanna ErikssonNorbergs OK15:18+5:1510:51
9Jasmine TindervikSurahammars SOK21:03+11:0014:55
Paula BlockhammarOK Hedströmmenej start
Ida LarssonVästerås SOKej start
Nora RolénOK Hedströmmenej start

H14

1 410 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle SjöströmVästerås SOK9:176:35
2Andreas NäslundVästerås SOK9:33+0:166:46
3Pontus LindgrenVästerås SOK9:44+0:276:54
4Oscar ThornellSurahammars SOK10:44+1:277:36
5Emil AhlströmVästerås SOK11:35+2:188:12
6Markus ÖsterlundVästerås SOK11:59+2:428:29
7Filip BäckArboga OK13:29+4:129:33
8Martin SandqvistVästerås SOK14:18+5:0110:08
9Théo PetersonVästerås SOK14:29+5:1210:16
Alexander SevonSurahammars SOKej start
Pontus NordströmVandrarringenej start

D12

1 290 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin LindbergVandrarringen10:248:03
2Klara SjöströmVästerås SOK10:25+0:018:04
3Kristina LindgrenVästerås SOK12:15+1:519:29
4Sofie ThornellVästerås SOK13:13+2:4910:14
5My VelanderSurahammars SOK13:18+2:5410:18
6Jonna SandbergKöping-Kolsva OK14:26+4:0211:11
7Alice HelmerssonVandrarringen15:02+4:3811:39
8Maja AhlströmVästerås SOK15:56+5:3212:21
9Amanda HallVästerås SOK16:41+6:1712:55
10Felicia SahlénVästerås SOK17:24+7:0013:29
11Kornelia RådbergKöping-Kolsva OK19:22+8:5815:00
12Rebecka EskilssonVandrarringen21:12+10:4816:26
13Hanna ThulinVästerås SOK21:50+11:2616:55
14Elvira HedvallSala OK25:11+14:4719:31
15Isabelle BergmanSala OK28:09+17:4521:49
16Rebecka HaslerSurahammars SOK28:32+18:0822:07
17Nora HändigOK Hedströmmen34:19+23:5526:36
18Emelie EngvallSala OK49:38+39:1438:28
Alma ErikssonSala OKej start
Clara SvenssonSurahammars SOKej start
Nea VesterholmSurahammars SOKej start
Ella WilhelmssonOK Hedströmmenej start

H12

1 290 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dennis AspVästerås SOK12:219:34
2Elias Jeb BergrothVästerås SOK15:56+3:3512:21
3Arvid ErikssonNorbergs OK18:50+6:2914:35
4Ludvig BylundFagersta OK19:40+7:1915:14
5Noah AndertoftVästerås SOK22:57+10:3617:47
6Edvin BerggrenFagersta OK25:38+13:1719:52
7Lucas AhlströmVästerås SOK27:49+15:2821:33
8Eric BäckArboga OK28:37+16:1622:11
9Anders AnderssonOK Hedströmmen40:31+28:1031:24
Edvin ÖströmSurahammars SOKej start
Malte EnbomOK Hedströmmenej start

D10

1 050 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira BjörnbergVästerås SOK10:3010:00
2Vilma ThulinVästerås SOK13:32+3:0212:53
3Lovisa BylundFagersta OK14:03+3:3313:22
4Kajsa HallVästerås SOK15:19+4:4914:35
5Smilla AndertoftVästerås SOK18:33+8:0317:40
6Amanda BäckArboga OK19:52+9:2218:55
7Lova HedlundSala OK26:32+16:0225:16
8Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK29:31+19:0128:06
9Juni SvärdSala OK49:35+39:0547:13
Nova SahlénVästerås SOKej start
Emma Kuja-HalkolaOK Hedströmmenej start

H10

1 050 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Zimon MoudiSurahammars SOK9:469:18
2Ludvig HaslerSurahammars SOK11:06+1:2010:34
3Erik PalmVästerås SOK11:34+1:4811:00
4Albin VelanderSurahammars SOK12:41+2:5512:04
5Josiah BergrothVästerås SOK14:02+4:1613:21
6Anton VelanderSurahammars SOK14:18+4:3213:37
7Carl SandqvistVästerås SOK15:21+5:3514:37
8Linus HallinSurahammars SOK15:27+5:4114:42
9Dennis BjurstedtSurahammars SOK15:42+5:5614:57
10Vidar NettelmarkSurahammars SOK18:12+8:2617:20
11Arvid JonforsenHallstahammars OK18:59+9:1318:04
12Theo ErikssonSala OK19:33+9:4718:37
13Samuel LindqvistVästerås SOK19:44+9:5818:47
14Edwin AsplundSurahammars SOK21:31+11:4520:29
15Kalle AnderssonOK Hedströmmen23:36+13:5022:28
16Filip GalinSurahammars SOK23:42+13:5622:34
17Max NellbergSurahammars SOK24:12+14:2623:02
18Hugo ZetterbergVästerås SOK51:46+42:0049:18
Jakob SandbergKöping-Kolsva OKej start

D40

2 230 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva OdeVästerås SOK20:319:12
2Anna LindgrenVästerås SOK21:12+0:419:30
3Anna HallVästerås SOK22:39+2:0810:09
4Malena AhlströmVästerås SOK22:54+2:2310:16
5Eva PalmVästerås SOK23:49+3:1810:40
6Marie BerggrenFagersta OK25:04+4:3311:14
7Ann-Sofie AndertoftVästerås SOK28:04+7:3312:35
Anna NygårdVästerås SOKej godkänd

H40

2 470 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel BjörnbergVästerås SOK19:437:58
2Mats PetersonVästerås SOK23:58+4:159:42
3Henrik HallinSurahammars SOK25:24+5:4110:17
4Peter NordströmVandrarringen26:13+6:3010:36
5Peter AnderssonFagersta OK44:37+24:5418:03

D45

2 020 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika SundströmVästerås SOK16:087:59
2Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK21:38+5:3010:42
3Anna LundSurahammars SOK25:44+9:3612:44
4Kristina BäckArboga OK58:58+42:5029:11

H45

2 270 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert PalmVästerås SOK14:586:35
2Jens AndertoftVästerås SOK17:09+2:117:33
3Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK17:25+2:277:40
4Joakim AhlströmVästerås SOK18:17+3:198:03
5Tore NallgårdVästerås SOK19:10+4:128:26
6Christer LinderborgKöping-Kolsva OK19:24+4:268:32
7David LindgrenVästerås SOK23:23+8:2510:18
8Peter BäckArboga OK27:47+12:4912:14
9Lars HallVästerås SOK38:34+23:3616:59
Tomas LindqvistVästerås SOKej godkänd
Magnus LarssonVästerås SOKej start
Tomas JonssonVandrarringenej start

D50

2 050 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin Swärd LindbergVandrarringen20:3010:00
2Helena HolmbergKöping-Kolsva OK21:38+1:0810:33
3Karin ProforsKöping-Kolsva OK22:35+2:0511:00
4Marie LarssonKöping-Kolsva OK23:14+2:4411:20
5Elisabet ElmertoftNorbergs OK24:54+4:2412:08
6Annika DavidssonVästerås SOK25:01+4:3112:12
7Eva WadmanVästerås SOK25:32+5:0212:27
8Elisabeth WestmanVästerås SOK29:37+9:0714:26

H50

2 230 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan BjurstedtSurahammars SOK17:337:52
2Anders RoothVästerås SOK17:58+0:258:03
3Thom SandvikAvesta OK18:10+0:378:08
4Stefan TörnqvistVästerås SOK20:31+2:589:12
5Ulf HamreforsVästerås SOK21:15+3:429:31
6Mikael DavidssonVästerås SOK22:49+5:1610:13
7Per SundströmVästerås SOK23:23+5:5010:29
8Per WadmanVästerås SOK23:25+5:5210:30

H55

2 020 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger ÅsbergOK Hedströmmen15:487:49
2Lars-Åke AnderssonArboga OK15:53+0:057:51
3Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK20:21+4:3310:04
4Hans WestmanVästerås SOK23:01+7:1311:23

D60

1 680 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin JohanssonVandrarringen20:0411:56
2Lena JanssonArboga OK20:25+0:2112:09
3Catharina EkmanVästerås SOK22:19+2:1513:17
4Lena JakobssonVästerås SOK24:16+4:1214:26
5Gun MillingerVästerås SOK30:32+10:2818:10

H60

2 050 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars JakobssonVästerås SOK17:008:17
2Hans-Erik SkalbergVästerås SOK18:51+1:519:11
3Leo JohanssonVandrarringen20:18+3:189:54
4Leif VadmanKöping-Kolsva OK22:59+5:5911:12
5Anders GunnarssonSurahammars SOK32:59+15:5916:05

D65

1 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena HedmanHallstahammars OK22:0013:05
2Margareta LöfqvistVästerås SOK24:07+2:0714:21
3Siv FrodinKöping-Kolsva OK25:28+3:2815:09

H65

1 870 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan KällmanNorbergs OK18:5710:08
2Ulf KjellinOK Hedströmmen19:52+0:5510:37
3Sven-Olov WiklundArboga OK20:22+1:2510:53
4Rune VikmanVästerås SOK23:14+4:1712:25
5Anders MillingerVästerås SOK29:51+10:5415:57

D70

1 370 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva KjellmanVandrarringen19:5814:34
2Liz PorteousVästerås SOK26:53+6:5519:37

H70

1 680 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK14:488:48
2Hans AnderssonVästerås SOK19:05+4:1711:21
3Lars-Erik RaskVästerås SOK21:26+6:3812:45
4Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben23:17+8:2913:51
5Björn EkholmVästerås SOK25:43+10:5515:18
6Tore KangasVästerås SOK55:39+40:5133:07
Bo LindkvistKöping-Kolsva OKej godkänd

D75

1 370 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo37:0327:02
2Birgit HaglundOK Hedströmmen37:07+0:0427:05
Britt LarssonVästerås SOKej start

H75

1 680 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell MjöbergHallstahammars OK18:0610:46
2Lars KjellmanVandrarringen22:43+4:3713:31
3Kuno ÖsterlundVästerås SOK24:03+5:5714:18
4Kurt ElvénVästerås SOK25:18+7:1215:03
5Sune AhlinKöping-Kolsva OK26:29+8:2315:45
6Bo LöwegrenVästerås SOK29:39+11:3317:38
7Kurt ZanderVästerås SOK36:20+18:1421:37
Ragnar ErikssonOK Hedströmmenej godkänd

H80

1 370 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars LöthmanJärfälla OK16:5412:20
2Wincent LiljekvistIF Rune23:13+6:1916:56

H85

1 370 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils-Gunnar  KarlssonKöping-Kolsva OK26:5019:35
2Lennart ÖbergVästerås SOK29:04+2:1421:12

U1

1 050 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robin BergrothVästerås SOK10:3410:03
2Josefin SandbergKöping-Kolsva OK16:08+5:3415:21
3Elin PalmVästerås SOK16:12+5:3815:25
4Kajsa BergrothVästerås SOK19:08+8:3418:13
5Ida WilhelmssonOK Hedströmmen20:33+9:5919:34
6Frida AnderssonKöping-Kolsva OK21:41+11:0720:39
7Albin AhlströmVästerås SOK22:43+12:0921:38
8Felix HerbstVästerås SOK23:48+13:1422:40
9Alexander ThulinVästerås SOK26:19+15:4525:03
10Freja ForsVästerås SOK26:34+16:0025:18
11Angelika EskilssonVandrarringen26:39+16:0525:22
12Moa WilhelmssonOK Hedströmmen26:49+16:1525:32
13Gabriella HaslerSurahammars SOK27:54+17:2026:34
14Felix Slagbrandklubblös29:05+18:3127:41
15Freja IvermarkVästerås SOK30:57+20:2329:28
16Castor RådbergKöping-Kolsva OK31:31+20:5730:00
17Noel GalinSurahammars SOK33:49+23:1532:12
18Zamuel MoudiSurahammars SOK36:34+26:0034:49
Albin SvenssonSurahammars SOKej start

Öppen motion 2

1 290 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva SkogVästerås SOK20:4916:08
2Sixten SlagbrandVästerås SOK29:54+9:0523:10
Eva HändigOK Hedströmmenej godkänd

Öppen motion 5

1 620 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Claes ElvhammarOK Enen15:529:47
2Mats KåbergKöping-Kolsva OK16:51+0:5910:24
3Kristian FellVästerås SOK20:11+4:1912:27
4David WilhelmssonOK Hedströmmen24:06+8:1414:52
5Lena NilssonOK Österåker32:53+17:0120:17
6Cecilia ErikssonNorbergs OK38:50+22:5823:58
7Carola CederthKöping-Kolsva OK46:36+30:4428:45
8Barbro MelvingerOK Enen57:53+42:0135:43
Lars AhlströmVästerås SOKej godkänd

Öppen motion 9

2 750 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martina Welénklubblös22:518:18
2Johan HerbstVästerås SOK26:22+3:319:35
3Per KärrebyVästerås SOK28:56+6:0510:31
4Göran LarsendahlVästerås SOK32:33+9:4211:50
5Johan Kjellbergklubblös33:14+10:2312:05
6Karin ÅkermanVästerås SOK33:37+10:4612:13
7Klaus Tröster-CederthKöping-Kolsva OK36:11+13:2013:09
8Peter HändigOK Hedströmmen36:43+13:5213:21
9Cecilia VälijeesiöVästerås SOK38:22+15:3113:57
10Pär TindervikSurahammars SOK42:11+19:2015:20
11Lennart ErikssonOK Enen53:03+30:1219:17
12Jouko TaskinenVästerås SOK1:00:26+37:3521:58
Hannes Parlowklubblösej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser