Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för High Chaparral-sprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: High Chaparral-sprinten
Arrangörsorganisation: Bredaryds SOK
Datum: söndag 14 juni 2015

D21

2 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin SpjuthIK Hakarpspojkarna21:067:16
2Ulrika BornetunSkillingaryds FK25:06+4:008:39
3Matilda JonssonLinköpings OK26:14+5:089:02
4Emilia JohanssonOK Gisle39:53+18:4713:45

H21

3 030 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas PeterssonBurseryds IF20:156:40
2Torgny LindströmRonneby OK21:09+0:546:58
3erik johanssonOK Tranan21:34+1:197:07
4Rasmus GrönlundLunds OK22:42+2:277:29
5Oscar ClaessonJönköpings OK23:59+3:447:54
6Erik StillemarkIF Hallby SOK32:58+12:4310:52
7Johan FilipssonMarkaryds FK33:38+13:2311:06
Rasmus LundbergOK Bävernej start
Oliwer LundbergOK Bävernej start

H18

2 920 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid ClaessonJönköpings OK19:146:35
2Emil KarlssonKvillebyns SK20:21+1:076:58
3Aron HugosonKvillebyns SK22:58+3:447:51
4Eric CarlssonKvillebyns SK23:28+4:148:02
5Samuel GiselssonRonneby OK35:39+16:2512:12

D16

2 530 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen KallerbäckEmmaboda Verda OK17:026:43
2Irmalinn NilssonHärlövs IF19:16+2:147:36
3Sofie JosefssonAnderstorps OK19:48+2:467:49
4Klara AnderssonOK Pan-Kristianstad20:26+3:248:04
5Moa ErlandssonVimmerby OK20:33+3:318:07
6Elise JosefssonAnderstorps OK20:55+3:538:16
7Julia TuressonBurseryds IF21:26+4:248:28
8Olivia LönkvistOK Vivill25:17+8:159:59
9Tove JohanssonOK Alehof28:07+11:0511:06
10Kajsa IsidorssonOK Vivill31:44+14:4212:32
Moa AbrahamssonHalmstad OKej godkänd
Elin ErikssonTjällmo-Godegårds OKej start

H16

2 680 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil BjörnlingerIK Hakarpspojkarna16:376:12
2Isak HertinVästerviks OK17:34+0:576:33
3Elias AnderssonOK Norrvirdarna18:51+2:147:02
4Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb19:19+2:427:12
5Filip BengtssonOK Lindéna21:30+4:538:01
6Victor HanssonJönköpings OK22:08+5:318:15
7Oskar CarlssonKvillebyns SK23:17+6:408:41
8Gustav HjellströmGränna-Bygdens OK23:57+7:208:56
9Oskar SvahnEksjö SOK24:52+8:159:16
10Axel JemssonOK Norrvirdarna30:01+13:2411:12
11Samuel HåkanssonRonneby OK35:45+19:0813:20

D14

2 170 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma LingJönköpings OK16:297:35
2Klara HöglundEksjö SOK19:18+2:498:53
3Emma ErikssonAnnebergs GIF19:59+3:309:12
4Johanna FranssonJönköpings OK20:01+3:329:13
5Wilma BerganderEksjö SOK21:13+4:449:46
6Alma GustafssonSOK Aneby21:26+4:579:52
7Amanda KarmetunOK Njudung21:58+5:2910:07
8Elin JennerstrandOK Njudung22:01+5:3210:08
9Emma ErikssonTjällmo-Godegårds OK22:34+6:0510:23
10Hanna OlssonIFK Sävsjö23:57+7:2811:02
11Vendela LönkvistOK Vivill24:11+7:4211:08
12Clara SamuelssonOK Vivill25:34+9:0511:46
13Ida EdvardssonEksjö SOK31:38+15:0914:34
14Bella PalmqvistIFK Sävsjö33:45+17:1615:33
15Ellen IvarssonOK Norrvirdarna37:22+20:5317:13
16Elin RisbergSkattkärrs SOK41:43+25:1419:13
17Manda ZanierOK Norrvirdarna46:58+30:2921:38
18Klara AnderssonFK Finn54:46+38:1725:14
19Sabine JonestrandFK Finn1:16:55+1:00:2635:26
Kajsa EkdahlEmmaboda Verda OKej godkänd

H14

2 470 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl PetersénOK Njudung16:016:29
2Albin TollOK Njudung16:31+0:306:41
3Hugo DjurstedtEksjö SOK16:39+0:386:44
4Benjamin ClaessonJönköpings OK16:54+0:536:50
5Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad17:15+1:146:59
6Brian AhlmAndrarums IF18:47+2:467:36
7Simon GiselssonRonneby OK18:49+2:487:37
8Simon SvahnEksjö SOK18:59+2:587:41
9Hugo JohanssonOK Reftele20:23+4:228:15
10Erik ThoressonAndrarums IF21:56+5:558:52
11Felix AbrahamssonHalmstad OK22:48+6:479:13
12Marcus RagnarssonMarkbygdens OK23:20+7:199:26
13Oskar SnickarsVimmerby OK23:36+7:359:33
14Adrian SkobeKalmar OK24:01+8:009:43
15Gustaf NilssonVimmerby OK24:19+8:189:50
16Viktor Le ClaireFK Herkules24:29+8:289:54
17Linus BoströmOK Alehof24:38+8:379:58
18Erik JohanssonOK Alehof25:13+9:1210:12
19Anton HolmOK Djerf27:38+11:3711:11
20Gabriel HåkanssonRonneby OK28:03+12:0211:21
21John ÖrmanKalmar OK28:42+12:4111:37
22Isak HagbergKalmar OK29:00+12:5911:44
23OSCAR JEMSSONOK Norrvirdarna29:28+13:2711:55
24Hannes VeithBurseryds IF29:43+13:4212:01
25Carl SvenssonOK Norrvirdarna30:17+14:1612:15
26Simon KringstadOK Norrvirdarna33:02+17:0113:22
27Joel IngemarssonHestra IF34:10+18:0913:49
28Svante GustavssonOK Norrvirdarna34:48+18:4714:05
29Sebastian BjörkBodafors OK37:44+21:4315:16
30Hampus GustafssonKalmar OK38:05+22:0415:25
31Alfred ÖstergrenAlvesta SOK38:24+22:2315:32
32Lucas RostedtBodafors OK38:49+22:4815:42
Erik IngemarssonHestra IFej godkänd
Olle BonnedahlKalmar OKej godkänd
Edvin WaldfeltFinspångs SOKej start
Joar HertinVästerviks OKej start
Erik ErlandssonVimmerby OKej start

D12

2 060 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida EskilssonIK Hakarpspojkarna14:277:00
2Agnes DjurstedtEksjö SOK15:05+0:387:19
3Hanna ÖbergGamleby OK17:29+3:028:29
4Alice ErikssonTjällmo-Godegårds OK17:58+3:318:43
5Majken FolkestadAnderstorps OK19:58+5:319:41
6Eira HertinVästerviks OK20:20+5:539:52
7Enni LindskogOK Älme21:43+7:1610:32
8Nora AnderssonOK Norrvirdarna21:44+7:1710:33
9Elin RahmOK Norrvirdarna22:43+8:1611:01
10Ellen TollOK Njudung23:10+8:4311:14
11Stina AnderssonAnderstorps OK23:11+8:4411:15
12Filippa SöderbergKalmar OK24:40+10:1311:58
13Matilda HolmOK Djerf24:53+10:2612:04
14Fredrika KindlundhFK Finn25:24+10:5712:19
15Asta TörnkvistAnderstorps OK25:39+11:1212:27
16Ellen JohanssonBurseryds IF27:53+13:2613:32
17Allis NilssonVimmerby OK30:14+15:4714:40
18Tilda HagelbergEksjö SOK30:18+15:5114:42
19Elin AnderssonKalmar OK32:50+18:2315:56
20Felicia LindbergFK Finn38:41+24:1418:46
21Hillevi LindKvillebyns SK40:49+26:2219:48
22Nicolina SöderbergAlvesta SOK41:29+27:0220:08
23Minea SnickarsVimmerby OK47:56+33:2923:16
24Fanny CarlssonFK Finn55:14+40:4726:48
My VelanderSurahammars SOKej godkänd
Annie GleisnerKalmar OKej godkänd
Emma IsidorssonOK Vivillej godkänd
Linnea AnderssonFK Finnutgått
Lova JonassonFK Finnutgått
Ellinor LihvOK Gränsenej start

H12

2 120 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo KindbornOK Hällen15:097:08
2Albin LiljenvallTolered-Utby Ol-klubb15:44+0:357:25
3Olle KallerbäckEmmaboda Verda OK16:10+1:017:37
4Erik LingJönköpings OK17:02+1:538:02
5Joel BjörnlingerIK Vista17:49+2:408:24
6Albin HjellströmGränna-Bygdens OK18:07+2:588:32
7Oscar HultgrenOK Njudung18:46+3:378:51
8Isak BengtssonOK Lindéna19:00+3:518:57
9Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad19:07+3:589:01
10Filip HåkanssonOK Orion19:19+4:109:06
11Johan BjörckOK Älme20:09+5:009:30
12Lukas HagbergKalmar OK20:32+5:239:41
13Simon VeltmanOK Skogshjortarna20:54+5:459:51
14Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK22:11+7:0210:27
15Oskar ErikssonRonneby OK24:20+9:1111:28
16Elmer WaldfeltFinspångs SOK26:16+11:0712:23
17Albin SamuelssonOK Vivill26:35+11:2612:32
18Lucas BoströmOK Alehof27:07+11:5812:47
19David WieslanderOK Vivill27:28+12:1912:57
20Tor LindqvistOK Vivill28:35+13:2613:28
21Stellan GradinAndrarums IF28:41+13:3213:31
22Alexander GustafssonOK Njudung28:43+13:3413:32
23Isak HenningssonOK Gisle29:35+14:2613:57
24Oliver AnderssonKvillebyns SK30:47+15:3814:31
25Ferdinand KlingsellKalmar OK31:02+15:5314:38
26Philip MartinssonFK Finn33:37+18:2815:51
27Moltas ÖstergrenAlvesta SOK34:30+19:2116:16
28Rickard BerndtssonFrölunda OL34:43+19:3416:22
29Gabriel ClaessonJönköpings OK41:27+26:1819:33
30Erik KlerforsFK Herkules43:19+28:1020:25
31Filip IngemarssonHestra IF46:55+31:4622:07
Rasmus JohanssonOK Stigenej start

D10

1 210 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sandra LingJönköpings OK11:039:07
2Clara AdolfssonAnderstorps OK12:19+1:1610:10
3Felicia GustafssonOK Njudung12:55+1:5210:40
4Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OK13:01+1:5810:45
5Stina JohanssonAnderstorps OK13:24+2:2111:04
6Agnes BerlinOK Orion15:29+4:2612:47
7Amanda CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb15:34+4:3112:51
8Edit TreptowAnderstorps OK16:28+5:2513:36
9Elin RothzénOK Gisle17:23+6:2014:21
10Agnes FridlundOK 64 Torpa18:11+7:0815:01
11Ellen CarlssonFK Finn20:22+9:1916:49
12Selma AbrahamssonHalmstad OK20:46+9:4317:09
13Elin JohanssonBurseryds IF23:46+12:4319:38

H10

1 210 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak EskilssonIK Hakarpspojkarna8:136:47
2Victor HörnquistAnderstorps OK9:38+1:257:57
3Olle PetersénOK Njudung10:05+1:528:20
4Elias ThunbergOK Vivill11:05+2:529:09
5Carl ÖbergGamleby OK11:45+3:329:42
6Elias AnderssonOK Lindéna11:54+3:419:50
7Oliver HåkanssonOK Orion11:57+3:449:52
8Wilhelm KarmetunOK Njudung11:59+3:469:54
9Noel RostedtBodafors OK12:03+3:509:57
9Hugo HedströmOK Bävern12:03+3:509:57
11Liam HogedalVänersborgs SK12:18+4:0510:09
12Anton VelanderSurahammars SOK12:43+4:3010:30
13Martin ErikssonAnnebergs GIF12:51+4:3810:37
14Hugo MartinssonFK Finn13:07+4:5410:50
15Albin VelanderSurahammars SOK13:43+5:3011:20
16Axel GamlénOK Gisle13:51+5:3811:26
17Anton KarlssonFK Finn15:44+7:3113:00
18Casper TuressonHärlövs IF16:23+8:1013:32
19Arvid ErikssonRonneby OK16:53+8:4013:57
20Albin TagessonFK Finn17:11+8:5814:12
21Axel HäggAnderstorps OK17:33+9:2014:30
22Tim AnderssonOK Tranan17:40+9:2714:36
23Max DahlKalmar OK17:51+9:3814:45
24Isak JohanssonOK Gisle17:56+9:4314:49
25Hugo ThoressonAndrarums IF18:33+10:2015:19
26Hugo EngbladFrämmestads IK18:36+10:2315:22
27Viktor BerndtssonFrölunda OL18:39+10:2615:24
28Melker WaldfeltFinspångs SOK19:45+11:3216:19
29Oskar KarlqvistTjällmo-Godegårds OK22:24+14:1118:30
30Cazper NilssonAndrarums IF25:18+17:0520:54
31Noa SnickarsVimmerby OK27:09+18:5622:26
32Viggo AhlmAndrarums IF27:18+19:0522:33
Arvid JosefssonOK Vivillej start

D35

2 920 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emelie SvalinVänersborgs SK21:297:21
2Liselotte KlemmingKalmar OK21:59+0:307:31
3Jenny JohanssonOK Gisle22:06+0:377:34
4Maria MickelåkerAndrarums IF22:34+1:057:43
5Marie GrönlundLunds OK23:20+1:517:59
6Eva GustafssonFalkenbergs OK24:07+2:388:15
7Susanne BiörsOK Tranan25:23+3:548:41
8Eva CarlidenHalmstad OK25:44+4:158:48
9Annica KristofferssonAlmby IK27:47+6:189:30
10Liselott SvenssonJönköpings OK30:01+8:3210:16
11Pernilla KallerbäckEmmaboda Verda OK41:39+20:1014:15
Elisabeth HagelbergEksjö SOKej godkänd
Linda LarssonFrämmestads IKej start
Charlotte JosefssonOK Vivillej start

H35

3 030 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias TrofastTjällmo-Godegårds OK23:137:39
2Johan MickelåkerAndrarums IF25:42+2:298:28
3Martin RosénOK Stigen28:55+5:429:32
4Dennis GustafssonOK Njudung31:18+8:0510:19
5Fredrik NilssonAndrarums IF32:33+9:2010:44
Linus IsebornFrämmestads IKej start
Mattias AnderssonKvillebyns SKej start

D40

2 680 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrika KindlundOK Tranan21:007:50
2Lena StrömTjällmo-Godegårds OK22:17+1:178:18
3Charlotte FlansbjerOK Djerf22:36+1:368:25
4Kristina BerlinFK Vittus28:27+7:2710:36
5Anna ErikssonRonneby OK30:07+9:0711:14
6Cecilia KarmetunOK Njudung33:23+12:2312:27
7Maria TuressonHärlövs IF33:50+12:5012:37
8Ingrid SnickarsVimmerby OK38:35+17:3514:23
9Linda AhlmAndrarums IF40:55+19:5515:16
Jessica BjörckOK Älmediskvalificerad
Ida ThunbergOK Vivillutgått
Jenny HåkanssonOK Orionutgått
Sylvia KarlssonOK Lindénaej start

H40

2 900 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen OlssonOK Pan-Kristianstad16:255:39
2Heide PerssonAndrarums IF18:12+1:476:16
3Ingemar ErikssonRonneby OK18:36+2:116:24
4Per ThunbergOK Vivill19:16+2:516:38
5Joakim KarmetunOK Njudung19:18+2:536:39
6Andreas KarlqvistTjällmo-Godegårds OK19:19+2:546:39
7Fredrik SvenssonJönköpings OK19:20+2:556:40
8Mats KindlundOK Tranan19:28+3:036:42
9Thomas AnderssonOK Tranan19:34+3:096:44
10Rikard ErikssonTjällmo-Godegårds OK21:21+4:567:21
11Viktor SkobeKalmar OK22:39+6:147:48
12Jesper WaldfeltFinspångs SOK22:40+6:157:48
13Henrik KlassonOK Gisle23:35+7:108:07
14Martin GummessonFK Finn24:05+7:408:18
15Jonas RothénTolered-Utby Ol-klubb24:23+7:588:24
16Carl SvenssonFK Finn24:45+8:208:32
17Lars-Magnus BjörckOK Älme25:00+8:358:37
18Kent LindbladKalmar OK25:18+8:538:43
19Jon LindskogOK Älme25:27+9:028:46
20Daniel AxelssonMålilla OK26:13+9:489:02
21Mattias AnderssonKalmar OK27:14+10:499:23
22Göran KlemmingOK Stigen28:19+11:549:45
23Mikael M KarlssonOK Bävern29:38+13:1310:13
24Martin SnickarsVimmerby OK32:16+15:5111:07
25Fredrik NorénOK Lindéna32:32+16:0711:13
Ola SamuelssonOK Vivillej godkänd

D45

2 580 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad19:427:38
2Susanna DjurstedtEksjö SOK23:06+3:248:57
3Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK24:37+4:559:32
4Camilla JohanssonOK Stigen27:43+8:0110:44
5Agneta Hallberg HanssonJönköpings OK29:21+9:3911:22
6Susanne GranGamleby OK29:29+9:4711:25
7Anette OlssonEksjö SOK32:06+12:2412:26
8Helen LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb32:39+12:5712:39
9Lena TuressonBurseryds IF33:07+13:2512:50
10Anna BorensvedOK Norrvirdarna35:56+16:1413:55
11Monika HjellströmGränna-Bygdens OK43:53+24:1117:00
12Annika JohanssonOK Alehof45:35+25:5317:40
13Mia SegerKvillebyns SK55:01+35:1921:19
Charlott LiljaOK Stigenej godkänd
Marina JohanssonOK Njudungej godkänd
Anna FoghammarWaxholms OKej start

H45

2 900 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Philip HjellströmGränna-Bygdens OK19:236:41
2Anders LingJönköpings OK19:35+0:126:45
3Henrik BerlinOK Orion19:49+0:266:50
4Dennis TollOK Njudung20:30+1:077:04
5Ulf JohanssonOK Gisle21:27+2:047:23
6Per ErlandssonVimmerby OK21:32+2:097:25
7Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb22:01+2:387:35
8Per JohanssonOK Reftele22:18+2:557:41
9Johan BjörnlingerIK Vista22:35+3:127:47
10Geir Inge FolkestadAnderstorps OK23:25+4:028:04
11Håkan BerndtssonFrölunda OL24:35+5:128:28
12Anders NilssonVimmerby OK26:42+7:199:12
13Claes ÖrmanKalmar OK28:17+8:549:45
14Stephan ÖstergrenAlvesta SOK28:33+9:109:50
15Peter RisbergSkattkärrs SOK29:03+9:4010:01
16Hans JohanssonOK Reftele31:33+12:1010:52
17Jan KristenssonMarkaryds FK45:17+25:5415:36

D50

2 470 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt-Marie BengtssonFK Åsen20:078:08
2Karin ÖhlinSOK Aneby21:38+1:318:45
3Lena RunessonOK Vivill24:28+4:219:54
4Annika PeterssonBurseryds IF26:44+6:3710:49
5Agnetha Le ClaireFK Herkules28:16+8:0911:26
6Lena PeterssonOK Alehof29:24+9:1711:54
7Carina Rosén ErikssonAnnebergs GIF30:44+10:3712:26
8Monica IvarssonOK Skogshjortarna35:16+15:0914:16
9Marita JohanssonOK Stigen36:23+16:1614:43
10Lena KlerforsFK Herkules45:52+25:4518:34
Eva KindbornOK Hällenutgått
Elisabeth SkoglundOK Gränsenej start

H50

2 680 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael KindbornOK Hällen18:597:04
2Göran MånssonOK Dacke19:47+0:487:22
3Michael BjörnlingerIK Vista19:53+0:547:25
4Jonas BornetunSkillingaryds FK20:12+1:137:32
4Magnus AbrahamssonHalmstad OK20:12+1:137:32
6Stefan OlofssonOK Gisle20:28+1:297:38
7Johnny NimvikLunds OK22:29+3:308:23
8Jonas AnderssonOK Norrvirdarna24:05+5:068:59
9Jan TuressonBurseryds IF24:28+5:299:07
10Hans LindgrenOK Skogshjortarna27:44+8:4510:20
11Peter SvahnEksjö SOK34:08+15:0912:44
Hans-Olof PerssonOK Alehofej godkänd
Bengt Le ClaireFK Herkulesutgått
Christer SvenssonRonneby OKej start

H55

2 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf PalmérUlricehamns OK16:466:37
2Kurt SvenssonIK Hakarpspojkarna17:28+0:426:54
3Mats HugosonKvillebyns SK23:21+6:359:13
Lars RunessonOK Vivillej start
Anders ÖhrmanWaxholms OKej start

H60

2 290 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan-Olov ErikssonAnnebergs GIF16:127:04
2Göran CarnanderIK Hakarpspojkarna16:38+0:267:15
3Bill AnderssonI 15 IF18:01+1:497:52
4Jan KarlssonOK Virdarna18:14+2:027:57
4Kent GranqvistVästerviks OK18:14+2:027:57
6Björn PetterssonUlricehamns OK23:40+7:2810:20
7Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad25:08+8:5610:58
8Kent IvarssonOK Skogshjortarna25:10+8:5810:59
Rainer ScholzIK Vistaej start

D65

2 420 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt-Mari KarlssonVäxjö OK29:0211:59
2Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK30:10+1:0812:27
3Gunilla HolstBottnaryds IF34:28+5:2614:14
4Enid IngemarssonHestra IF37:44+8:4215:35
5Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad44:30+15:2818:23
6Kristina JohanssonMullsjö SOK50:24+21:2220:49

H65

2 170 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars HogedalVänersborgs SK18:458:38
2Torgny PetterssonMarkbygdens OK19:20+0:358:54
3Roland NilssonSOK Viljan22:54+4:0910:33
4Kenneth LindblomVäxjö OK34:14+15:2915:46
5Bo JohanssonOK Stigen37:40+18:5517:21
Kurt JohanssonOK Gisleej start
Lars-Åke SjökvistVärend GN OLej start

D70

1 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margareta LarssonOK Njudung18:5011:04
2Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK21:00+2:1012:21
3Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg24:53+6:0314:38
4Ann-Marie BirgerssonForserums SOK25:01+6:1114:42
5Berit ByströmOK Virdarna25:16+6:2614:51
6Ulla NilssonSOK Viljan28:29+9:3916:45
7Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OK36:10+17:2021:16
8Eva BergstrandVärend GN OL43:21+24:3125:30

H70

2 420 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle JohanssonOK Skogshjortarna21:438:58
2Stefan G LarssonOK Njudung21:52+0:099:02
3Ronny AnderssonOK Skogshjortarna25:49+4:0610:40
4Waste ByströmOK Virdarna30:07+8:2412:26
5Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad30:21+8:3812:32
6Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK36:06+14:2314:55
7Torild BornetunSkillingaryds FK37:51+16:0815:38
8Ronny RagnarssonMarkbygdens OK40:14+18:3116:37
9Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK40:52+19:0916:53
10Göran SvenssonFK Finn40:54+19:1116:54
11John-Erik BergstrandVärend GN OL42:02+20:1917:22
12Mats BirgerssonForserums SOK47:56+26:1319:48
13Christer SvenssonFK Finn50:27+28:4420:50
Bo WadensjöFK Finnej godkänd
Kuno EkdahlOK P4ej start

U1

1 210 m, 76 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ville LindskogOK Älme11:529:48
2Emil LingJönköpings OK12:34+0:4210:23
3Arvid TrofastTjällmo-Godegårds OK12:57+1:0510:42
4Oliver CarlidenHalmstad OK13:57+2:0511:31
5Emil KarlssonOK Bävern13:58+2:0611:32
6Axel AmrénOK Stigen14:15+2:2311:46
7Rasmus RydbergOK Stigen14:21+2:2911:51
8Joar AnderssonFalkenbergs OK14:23+2:3111:53
9Love JonestrandFK Finn14:28+2:3611:57
10Oliver KarlssonFK Finn14:44+2:5212:10
11Gabriel HogedalVänersborgs SK14:46+2:5412:12
12Adam AderlindOK Norrvirdarna14:54+3:0212:18
13Josefine LindbergFK Finn14:56+3:0412:20
14Meliza NilssonAndrarums IF14:58+3:0612:22
15Alva HagelbergEksjö SOK15:01+3:0912:24
16Arvid KarlssonTjällmo-Godegårds OK15:14+3:2212:35
17Gustav FranssonAlvesta SOK15:41+3:4912:57
18Setina GyllströmMarkaryds FK15:45+3:5313:00
19Elsa NyanderOK Roxen15:53+4:0113:07
20Julia NilssonFK Finn16:04+4:1213:16
21Oscar KristofferssonAlmby IK16:10+4:1813:21
22Albin ThunbergOK Vivill16:13+4:2113:24
23EliasLiljenvall Klubblös16:32+4:4013:39
24Olof HertinVästerviks OK16:56+5:0413:59
25Lukas KjällbergKlubblös17:09+5:1714:10
26Jarvis HanssonFrölunda OL17:20+5:2814:19
27Clemens SandelinTolered-Utby Ol-klubb17:24+5:3214:22
28Melker FlansbjerKinnaströms SK17:30+5:3814:27
29Tuva BåthOK Landehof17:36+5:4414:32
30Matilda ReimerstamMarkaryds FK17:54+6:0214:47
31Linnéa SjögrenAnderstorps OK18:13+6:2115:03
32Benjamin KlemmingKalmar OK18:18+6:2615:07
33Edit BrolingBredaryds SOK18:29+6:3715:16
34Erik KindlundOK Tranan18:35+6:4315:21
35Julia ReimerstamMarkaryds FK18:56+7:0415:38
36Lisa JohnssonFK Finn19:11+7:1915:51
37Imre IsebornFrämmestads IK19:21+7:2915:59
38Hjalmar HörnquistAnderstorps OK19:27+7:3516:04
39Jennifer PerssonMARKARYD19:30+7:3816:06
40Linn AnderssonMarkaryds FK19:34+7:4216:10
41Albert SvenssonFK Finn19:40+7:4816:15
42Miriam GerbethMarkaryds FK19:41+7:4916:16
42Wilma IvandiusMarkaryds FK19:41+7:4916:16
44Tage NyanderOK Roxen19:50+7:5816:23
45Felix OhrgrenAnderstorps OK20:03+8:1116:34
46Alva SvenssonAnderstorps OK20:29+8:3716:55
47Felix SvenssonJönköpings OK20:31+8:3916:57
48Elias KarlssonFK Finn20:35+8:4317:00
49Vera FolkestadAnderstorps OK20:41+8:4917:05
50Gustav KlingsellKalmar OK21:01+9:0917:22
51Yanik GerberthMarkaryds FK21:23+9:3117:40
52Alice KristenssonMarkaryds FK21:29+9:3717:45
53Frida AhlOK Norrvirdarna21:32+9:4017:47
54Liam IvandiusMarkaryds FK21:36+9:4417:51
55Pontus CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb21:52+10:0018:04
56Ella AnderssonAnderstorps OK22:16+10:2418:24
57Vilmer HagelbergEksjö SOK22:43+10:5118:46
58Kaspar SandelinTolered-Utby Ol-klubb23:07+11:1519:06
58Rufus HedströmOK Bävern23:07+11:1519:06
60Elias KarlssonOK Bävern23:08+11:1619:07
61Olle SpjuthIK Hakarpspojkarna23:31+11:3919:26
62Olle TällbergIK Hakarpspojkarna23:33+11:4119:27
63Nova CarlidenHalmstad OK23:45+11:5319:37
64Oscar AnderssonKalmar OK25:17+13:2520:53
65Alva SvenssonFK Finn27:38+15:4622:50
66Erik AhlOK Norrvirdarna28:44+16:5223:44
67Måns ReimerstamMarkaryds FK31:02+19:1025:38
68Linn LönnblomMarkaryds FK31:11+19:1925:46
69Sigge LingeOK 64 Torpa33:34+21:4227:44
70Amelie WombellKlubblös34:02+22:1028:07
71Ylva SöderhjelmOK Stigen35:47+23:5529:34
72Isak GrönlundLunds OK42:20+30:2834:59
73Emma JohanssonOK Gisle42:52+31:0035:25
74Klara JohanssonOK Gisle43:31+31:3935:57
75Anton WombellMarkaryds FK2:05:47+1:53:551:43:57
Isac LindbergFK Finnej godkänd
Isac LönnblomMarkaryds FKej start

U2

2 060 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Casper GunnarssonOK Lindéna22:4911:04
2Sandra KarlssonAlvesta SOK28:25+5:3613:47
3Lukas JohanssonBredaryds SOK28:44+5:5513:56
4Saga BorensvedOK Norrvirdarna29:09+6:2014:09
5Hjalmar FolkestadAnderstorps OK29:37+6:4814:22
6Linnea ClassonOK Stigen30:29+7:4014:47
7Alvin LönkvistOK Vivill30:30+7:4114:48
8Elias SamuelssonOK Vivill30:31+7:4214:48
9Linnéa EdvardssonEksjö SOK31:57+9:0815:30
10Alva LiljenvallTolered-Utby Ol-klubb33:08+10:1916:05
11Frida RothzénOK Gisle34:22+11:3316:40
12Otto LarssonOK Tranan34:23+11:3416:41
13Linnea SkobeKalmar OK34:32+11:4316:45
14Isabella HolmOK Djerf36:44+13:5517:49
15Erik BenkertOK Stigen38:45+15:5618:48
16Olof NilssonVimmerby OK40:37+17:4819:43
17Hanna KlingsellKalmar OK41:23+18:3420:05
18Gustav CarlssonKvillebyns SK41:44+18:5520:15
19Alvar BroingOK Lindéna42:41+19:5220:43
20Henning SöderhjelmOK Stigen47:41+24:5223:08
21Ville MartinssonOK Gisle47:55+25:0623:15
22Stella SandelinTolered-Utby Ol-klubb48:14+25:2523:24
23Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb49:19+26:3023:56
24Oskar Andrén SkoglundOK Vivill52:24+29:3525:26
25Lilly AxelssonJönköpings OK54:06+31:1726:15
26Colin AxelssonJönköpings OK54:15+31:2626:20
27Elvira SkobeKalmar OK55:29+32:4026:56
28Anton GerleBredaryds SOK56:25+33:3627:23
29Fabian RudmoBredaryds SOK56:58+34:0927:39
30Simon ÅkessonAnderstorps OK57:17+34:2827:48
31Malcolm SvenssonAnderstorps OK59:29+36:4028:52
32Hugo WieslanderOK Vivill1:02:29+39:4030:19
33Elvira WieslanderOK Vivill1:02:48+39:5930:29
Ossian ÖstergrenAlvesta SOKej godkänd
Ylva LindqvistOK Vivillej start

Öppen motion 1

1 700 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus BerglundOK Stigen18:3410:55
2Mikael SöderströmOK Stigen18:36+0:0210:56
3Anna HagbergKalmar OK21:46+3:1212:48
4Måns BerglundOK Stigen23:57+5:2314:05
5Anna LindqvistOK Stigen24:00+5:2614:07
6Filip BrolingBredaryds SOK24:33+5:5914:26
7Martin AnderssonMarkaryds FK24:49+6:1514:35
8Elias LindströmRonneby OK24:59+6:2514:41
9Maria DahlKalmar OK25:54+7:2015:14
10Helena WaldfeltFinspångs SOK28:27+9:5316:44
10Carin SommerhedBredaryds SOK28:27+9:5316:44
12Ida IngemarssonHestra IF32:43+14:0919:14
13Isak IngemarssonHestra IF33:47+15:1319:52
14Sofia AbrahamssonHalmstad OK37:07+18:3321:50
15Dennis TuressonHärlövs IF37:19+18:4521:57
16Anders KlerforsFK Herkules43:03+24:2925:19
17Per-Olof LindKvillebyns SK44:25+25:5126:07
18Hamilton LindKvillebyns SK44:26+25:5226:08
19Moa CederSOK Aneby45:28+26:5426:44
20Catarina FranssonAlvesta SOK2:15:17+1:56:431:19:34
Sarah LindströmRonneby OKej godkänd
Anders CarlssonKvillebyns SKutgått
Eva AhlmannOK Vivillej start

Öppen motion 4

2 580 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin HagbergKalmar OK27:4210:44
2Joakim SvenssonIK Hakarpspojkarna28:05+0:2310:53
3Fredrik KarlssonFK Finn28:30+0:4811:02
4Niklas SvenssonIK Hakarpspojkarna29:06+1:2411:16
5Ayan LingJönköpings OK33:40+5:5813:02
6Joakim ReimerstamMarkaryds FK33:43+6:0113:04
7Jan SkoglundOK Vivill34:22+6:4013:19
8Annika IsidorssonOK Vivill35:14+7:3213:39
9Sofie EkdahlEmmaboda Verda OK36:29+8:4714:08
10Kristina JennerstrandOK Njudung36:53+9:1114:17
11Anna KärnhallOK Vivill37:54+10:1214:41
12Maria AnderssonKvillebyns SK38:19+10:3714:51
13Albin BrinkMarkaryds FK38:52+11:1015:03
14Maria WallinOK Skogshjortarna43:25+15:4316:49
15Sara PrippKlubblös46:38+18:5618:04
16Hannibal LindKvillebyns SK46:54+19:1218:10
17Inger LindKvillebyns SK47:04+19:2218:14
18Hildi SvenssonIK Hakarpspojkarna48:01+20:1918:36
19Kristina FlansbjerKinnaströms SK48:59+21:1718:59
20Mira FlansbjerKINNA49:00+21:1818:59
21Marika WirungFrölunda OL53:05+25:2320:34
22Monica JemssonOK Norrvirdarna58:07+30:2522:31
23Elin KarlssonAlvesta SOK1:00:42+33:0023:31
24Ramona SöderbergAlvesta SOK1:00:46+33:0423:33
25Peter LindqvistOK Vivill1:04:46+37:0425:06
26Ann-christin KristenssonMarkaryds FK1:06:12+38:3025:39
27Anna SkobeKalmar OK1:11:57+44:1527:53
Carola VeltmanOK Skogshjortarnaej godkänd
Tomas PetersénOK Njudungej godkänd
Ulrika FranssonOK Njudungej godkänd
Jesper KlingsellKalmar OKej godkänd
Maria PetterssonOK Njudungej godkänd
Helen AhlstrandOK Vivillej godkänd
Helena LindgrenNAIS Orienteringsklubbej godkänd

Öppen motion 7

3 030 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jimmy GranqvistVästerviks OK25:248:22
2Edvin ClaessonJönköpings OK26:47+1:238:50
3Max LarssonOK Tranan27:09+1:458:57
4Anton GunnarssonBredaryds SOK28:15+2:519:19
5Per SundqvistOK Tranan28:54+3:309:32
6Fredrik HåkanssonRonneby OK30:58+5:3410:13
7Lars HagelbergEksjö SOK31:27+6:0310:22
8Anna MattssonOK Norrvirdarna31:55+6:3110:32
9Peter KlassonForserums SOK31:59+6:3510:33
10Per Arne JohanssonOK Gisle33:29+8:0511:03
11Jimmy KarlssonAlvesta SOK33:37+8:1311:05
12Susanne AxelssonJönköpings OK34:03+8:3911:14
13Elin SundqvistOK Tranan34:51+9:2711:30
14Karin LindqvistRonneby OK35:18+9:5411:39
15Berit BengtssonOK Lindéna35:47+10:2311:48
16Staffan EdströmOK Gisle37:06+11:4212:14
17Carl JohanssonOK Gisle37:41+12:1712:26
18Anna GamlénOK Gisle38:41+13:1712:46
19Malin LiljaOK Stigen39:06+13:4212:54
20Lena StrandMarkaryds FK41:53+16:2913:49
21Anne LindellKalmar OK42:28+17:0414:00
22Weine GustafssonSkillingaryds FK42:38+17:1414:04
23Marita FilipssonMarkaryds FK42:58+17:3414:10
24Lisa JulsgårdForserums SOK43:19+17:5514:17
25Peter KristofferssonAlmby IK43:22+17:5814:18
26Lovisa NilssonFK Göingarna44:12+18:4814:35
27Ann SvärmOK Gisle44:15+18:5114:36
28Per LeanderssonAnderstorps OK44:36+19:1214:43
29Helen NilssonHärlövs IF46:42+21:1815:24
30Camilla SvenssonBurseryds IF48:04+22:4015:51
31Stig WallermanBorås GIF54:11+28:4717:52
32Gunilla ÖstergrenAlvesta SOK59:06+33:4219:30
33Sven GiselssonRonneby OK1:00:25+35:0119:56
Erik KarlssonTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Malin ClassonOK Stigenej godkänd
Anna HertinVästerviks OKej godkänd
Hanna EDVARDSSONEksjö SOKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser