Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Edetdubbeln, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Edetdubbeln
Arrangörsorganisation: OK Gipen
Datum: söndag 31 maj 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D21

2 670 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gøril FristadHalden SK17:486:40
2Maria ErikssonEds SK19:07+1:197:09
3Jenny GullqvistVästvärmlands OK19:17+1:297:13
4Sofia SjögrenOK Kullingshof20:17+2:297:35
5Linda ErikssonOK Skärmen21:21+3:337:59
6Elin HermanssonKungälvs OK21:42+3:548:07
7Wilma JanssonVänersborgs SK22:36+4:488:27
8Inger-Lise EriksenEds SK23:25+5:378:46
9Maria PollMölndal Outdoor IF23:40+5:528:51
Emelie SvalinVänersborgs SKej godkänd
Moa EnmarkGöteborg-Majorna OKej start
Johanna KjellbergOK Flundrehofej start

H21

2 870 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim EliassonGöteborg-Majorna OK15:015:13
2Joakim KaminskyGöteborg-Majorna OK15:13+0:125:18
3Tommy AnderssonVänersborgs SK15:32+0:315:24
4Albin ThunbergOK Alehof15:46+0:455:29
5Viktor WassénVänersborgs SK16:29+1:285:44
6Kristoffer SidebyGöteborg-Majorna OK17:01+2:005:55
7Adam BrobergIF Rigor17:11+2:105:59
8Anton HemlinIK Uven17:24+2:236:03
9Adam JohanssonTrollhättans SOK17:40+2:396:09
10Oscar SvalinOK Alehof18:40+3:396:30
11Andreas KarlssonSävedalens AIK19:20+4:196:44
12Jonas EkströmGöteborg-Majorna OK19:38+4:376:50
13Tomas JohanssonVänersborgs SK20:07+5:067:00
Joakim AxelssonTrollhättans SOKej start
Anton PetterssonTibro OKej start
David ForsOK Skogsstjärnanej start

H20

2 670 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Aron HåkanssonKungälvs OK16:015:59
2Jakob LaurellOK Flundrehof16:58+0:576:21
3John GabrielssonSävedalens AIK17:14+1:136:27
4Oskar VigrenSävedalens AIK18:27+2:266:54
Alfred SteindahlStenungsunds OKej start

H18

2 670 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Immanuel StensötaFrölunda OL16:486:17
2Carl BörnstedtTolered-Utby Ol-klubb17:56+1:086:42
3Emil KarlssonKvillebyns SK18:25+1:376:53
4Aron HugosonKvillebyns SK18:56+2:087:05
5Hugo ThunbergOK Alehof19:55+3:077:27
Joel KarlssonKvillebyns SKej start
Eric CarlssonKvillebyns SKej start

H16

2 120 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip JohanssonTrollhättans SOK16:457:54
2Anton WöhrerStigsökarna17:15+0:308:08
3Filip JohanssonKungälvs OK19:23+2:389:08
Oskar CarlssonKvillebyns SKej godkänd
Elias OlssonOK Kroppefjällej start
Anders BjörklundTrollhättans SOKej start

D14

1 740 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matilda RenlundStigsökarna16:489:39
2Marie AsplundKungälvs OK20:19+3:3111:40
3Henriette LarsenEds SK40:06+23:1823:02
Kajsa HomannOK Orintoej godkänd

H14

1 740 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo MandingerTrollhättans SOK11:286:35
2Simon GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb14:32+3:048:21
3Axel HermanssonKungälvs OK16:02+4:349:12
Lukas AnderssonOK Gipenej start

D12

1 490 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Unni GranforsIF Rigor9:206:15
2Moa SkoogIF Hagen9:39+0:196:28
3Frida JohanssonOK Skärmen9:51+0:316:36
4Sofia RaskKungälvs OK11:03+1:437:24
5Julia WallbergOK Alehof11:11+1:517:30
6Matilda WöhrerStigsökarna11:24+2:047:39
7Evelina GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb11:39+2:197:49
8Katrin AsplundKungälvs OK12:38+3:188:28
9Ronja AnderssonTrollhättans SOK12:39+3:198:29
10Alma AppelgrenTrollhättans SOK13:18+3:588:55
11Tova JanssonVänersborgs SK13:50+4:309:17
12Frida MattssonOK Kullingshof15:44+6:2410:33
13Moa ErikssonTrollhättans SOK16:17+6:5710:55
14Emilia SandinOK Skärmen16:19+6:5910:57
15Hillevi LindKvillebyns SK24:59+15:3916:46

H12

1 490 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid BjörkTrollhättans SOK7:515:16
2Arvid EkströmStenungsunds OK10:05+2:146:46
3Axel BrönnestamOK Gipen10:16+2:256:53
4David AlménVänersborgs SK10:55+3:047:19
5Fritjof Aderstedt AlthoffKungälvs OK11:10+3:197:29
6Hannes EssungerSjövalla FK12:53+5:028:38
6Philip LarssonEds SK12:53+5:028:38
8Lucas BoströmOK Alehof14:13+6:229:32
9Oscar NymanOK Gipen18:56+11:0512:42
10Erik WettergrenIK Uven32:58+25:0722:07
Fredrik ErikssonEds SKej start

D10

1 290 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva BjörkTrollhättans SOK9:307:21
2Lova ErikssonTrollhättans SOK12:32+3:029:42
3Maja NymanVänersborgs SK13:56+4:2610:48
4Edith OlssonOK Kroppefjäll14:27+4:5711:12
5Felicia SandinOK Skärmen15:24+5:5411:56

H10

1 290 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob BaierTolered-Utby Ol-klubb7:526:05
2Oskar WesterbergTrollhättans SOK10:11+2:197:53
3Liam HogedalVänersborgs SK10:55+3:038:27
4Max NymanOK Gipen11:09+3:178:38
5Christopher AndrénOK Gipen11:58+4:069:16
6Anton RaskKungälvs OK12:06+4:149:22
7William AnderssonOK Gipen15:57+8:0512:21
Robin AnderssonTrollhättans SOKej godkänd
Dexter ErikssonOK Gipenej start
Melvin AnderssonTolered-Utby Ol-klubbej start

D40

2 420 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katarina WallbergOK Alehof19:498:11
2Maria SkoogIF Hagen21:47+1:589:00
3Ann-Sofi HermanssonKungälvs OK22:24+2:359:15
4Ulrika GranforsIF Rigor22:32+2:439:18
5Karin AlthoffKungälvs OK22:50+3:019:26
6Anna-Carin SteindahlStenungsunds OK25:16+5:2710:26
7Erika RaskKungälvs OK27:46+7:5711:28
8Inger LindKvillebyns SK34:25+14:3614:13

H40

2 540 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arne Kjell VikhagenGöteborg-Majorna OK16:206:25
2Pär SvenssonI 15 IF17:41+1:216:57
3Erik AderstedtKungälvs OK17:58+1:387:04
4Per-Fredrik AnderssonTrollhättans SOK19:40+3:207:44
5Bo KronOK Flundrehof19:48+3:287:47
6Robert SkoogIF Hagen20:20+4:008:00
7Mats HermanssonKungälvs OK20:53+4:338:13
Hans LarssonEds SKej godkänd

D45

2 240 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny NymanVänersborgs SK15:226:51
2Helena ErikssonEds SK16:48+1:267:30
3Eva NilssonKungälvs OK18:33+3:118:16
4Siv OlssonOK Kroppefjäll19:27+4:058:40
5Annelie JohanssonOK Skärmen23:21+7:5910:25
6Lucy LouTibro OK27:40+12:1812:21

H45

2 540 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus HomannOK Orinto16:216:26
2Anders YngströmGöteborg-Majorna OK16:59+0:386:41
3Tommy JohanssonStångenäs AIS17:36+1:156:55
4Pål MagnussonUddevalla IS18:32+2:117:17
5Thomas SteindahlStenungsunds OK20:13+3:527:57
6Hans NilssonKungälvs OK20:46+4:258:10
7David GabrielssonSävedalens AIK21:23+5:028:25
8Stefan L JohanssonKungälvs OK22:11+5:508:44
9Joakim KarlssonKvillebyns SK24:28+8:079:37

D50

2 240 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laila B HöglundFK Herkules15:356:57
2Britta SahlinVänersborgs SK17:54+2:197:59
3Heli MarjomaaStigsökarna17:55+2:207:59
4Karin LaurellOK Flundrehof19:54+4:198:53
5Lena PeterssonOK Alehof20:22+4:479:05
6Anna AsplundKungälvs OK20:31+4:569:09
7Jenny HomannOK Orinto21:05+5:309:24
8Maria AnderssonKvillebyns SK21:58+6:239:48
9Ingalill GrundHerrestads AIF22:50+7:1510:11
10Margareta MandingerTrollhättans SOK26:05+10:3011:38
Nina BejbomUddevalla OKdiskvalificerad

H50

2 420 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt NorrmanTrollhättans SOK16:426:54
2Ragnar UppströmFK Herkules16:52+0:106:58
3Staffan AsplundKungälvs OK17:10+0:287:05
4Peter BrobergIF Rigor17:23+0:417:10
5Christer BorgGöteborg-Majorna OK17:38+0:567:17
6Bo WesterbergTrollhättans SOK20:04+3:228:17
7Torbjörn SalomonsonVänersborgs SK20:35+3:538:30
8Anders MattssonOK Kullingshof21:22+4:408:49
9Mikael JohanssonOK Skärmen23:29+6:479:42
Johan WettergrenIK Uvenej godkänd
Martin MandingerTrollhättans SOKej godkänd
Magnus WideFrölunda OLej start

D55

2 240 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva KarlssonUddevalla OK19:348:44
2Christina BirathStenungsunds OK19:44+0:108:48
3Kerstin BurmanKvillebyns SK20:03+0:298:57
4Märit GustafssonEds SK20:25+0:519:06
5Birgit HanssonHerrestads AIF20:42+1:089:14
6Monika NilssonOK Alehof29:10+9:3613:01
7Catharina KarlssonTrollhättans SOK30:19+10:4513:32
My EngströmLerums SOKej godkänd

H55

2 420 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten GustafssonEds SK15:226:20
2Ulf PalmérUlricehamns OK15:38+0:166:27
3Ralph JohanssonStångenäs AIS16:04+0:426:38
4Jan HanssonStenungsunds OK16:28+1:066:48
5Ingvar LarssonGöteborg-Majorna OK16:54+1:326:59
6Ulf BurmanGustavsbergs OK16:59+1:377:01
7Stefan JohanssonTrollhättans SOK17:50+2:287:22
8Anders KjellbergOK Flundrehof18:46+3:247:45
9Magnus UppströmFK Herkules18:57+3:357:49
10Anders AxelssonTrollhättans SOK19:46+4:248:10
11Carl-Göran StrutsEds SK20:10+4:488:20
12Henrik CarlssonIK Uven22:48+7:269:25
13Thord EkströmTrollhättans SOK26:04+10:4210:46
14Dick NymanUddevalla IS26:41+11:1911:01
15Lasse JohanssonEds SK30:22+15:0012:32

D60

2 120 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anneli LindqvistGustavsbergs OK19:169:05
2Kerstin SvenssonTrollhättans SOK20:22+1:069:36
3Gunilla HogedalVänersborgs SK22:27+3:1110:35
4Karin AxelssonIK Uven23:25+4:0911:02
5Ingrid JessenFrämmestads IK24:21+5:0511:29
6Yvonne GalborgenEds SK32:19+13:0315:14

H60

2 120 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK15:127:10
2Ulf PetersonKungälvs OK16:43+1:317:53
3Thomas KarlssonFrämmestads IK16:59+1:478:00
4Gunnar BejbomUddevalla OK17:04+1:528:03
5Johan KarlssonTrollhättans SOK17:43+2:318:21
6Janne ErikssonEds SK17:47+2:358:23
7Sten BlomströmIK Stern18:46+3:348:51
8Bill AnderssonI 15 IF18:59+3:478:57
9Robert JessenFrämmestads IK19:00+3:488:57
10Conny SahlinVänersborgs SK19:25+4:139:09
11Arvid GalborgenEds SK20:03+4:519:27
12Lennart JakobssonTibro OK20:06+4:549:28
13Roalh KlevelandKvillebyns SK20:15+5:039:33
14Stefan MillegårdSävedalens AIK20:16+5:049:33
15Börje GustavssonTrollhättans SOK22:09+6:5710:26
16Håkan HåkanssonKungälvs OK29:52+14:4014:05

D65

1 910 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid Rex WallströmOK Landehof18:569:54
2Rosa JohanssonIK Uven21:52+2:5611:26
3Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK22:52+3:5611:58
4Barbro BörjessonOK Skogshjortarna30:52+11:5616:09
5Kristina JohanssonVänersborgs SK33:02+14:0617:17

H65

2 050 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto15:387:37
2Arne AlexanderssonStenungsunds OK16:32+0:548:03
2Conny JidetoftStångenäs AIS16:32+0:548:03
4Lars HogedalVänersborgs SK17:02+1:248:18
5Per IvarssonTrollhättans SOK18:58+3:209:15
6Hans-Erik ErikssonGävle OK19:14+3:369:22
7Johnny KarlssonUddevalla OK19:15+3:379:23
8Björn EngströmLerums SOK19:25+3:479:28
9Olof KarlssonUddevalla OK19:58+4:209:44
10Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK20:11+4:339:50
11Jan-Erik PålssonUddevalla IS20:23+4:459:56
12Kjell JeppsonIF Rigor20:42+5:0410:05

D70

1 910 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta StenströmVänersborgs SK22:1811:40
2Lena WaernTrollhättans SOK24:30+2:1212:49
3Ann-Britt BjörkmanKungälvs OK24:40+2:2212:54
4Berith IvehagFrämmestads IK29:23+7:0515:23
5Lilian SamuelssonKungälvs OK29:30+7:1215:26
6Margareta JohanssonTrollhättans SOK32:23+10:0516:57
7Eva OlofssonOK Flundrehof33:45+11:2717:40

H70

2 050 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Arne JohanssonVänersborgs SK18:339:02
2Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna18:50+0:179:11
3Rune SandbergUddevalla OK19:01+0:289:16
4Oskar JohanssonStångenäs AIS19:30+0:579:30
5Hans KarlssonOK Orinto19:54+1:219:42
6Karl-Axel JohanssonIK Uven25:33+7:0012:27
7Leif OlofssonOK Flundrehof26:18+7:4512:49
8Christer WestbergIFK Göteborg28:01+9:2813:40
Kenneth IvehagFrämmestads IKej godkänd
Lars JohanssonOK Skogshjortarnaej godkänd

D75

1 740 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnel BörjessonIK Uven28:1916:16
2Gull-Britt GrönbergKungälvs OK41:18+12:5923:44
3Signe NymanUddevalla IS42:40+14:2124:31
Inger HallbergIK Uvenej godkänd

H75

1 740 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland DahlIFK Göteborg16:479:38
2Gunnar PerssonSvanesunds GIF17:05+0:189:49
3Sveining FristadAskvoll og Holmedal IL21:09+4:2212:09
4Leif JohanssonTrollhättans SOK25:25+8:3814:36
5Gunnar WaernTrollhättans SOK27:20+10:3315:42

H80

1 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils JanssonSkattkärrs SOK14:5710:02
2Carl-Henrik HallbergIK Uven16:00+1:0310:44
3Karleric FranssonTrollhättans SOK17:55+2:5812:01

Öppen motion 1

1 290 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johannes IsakssonOK Tyr12:329:42
2Ida AnderssonVänersborgs SK13:05+0:3310:08
3Rosa KaminskyGöteborg-Majorna OK13:22+0:5010:21
4Albin IsakssonOK Tyr14:10+1:3810:58
5Gustav CarlssonKvillebyns SK14:46+2:1411:26
6Gabriel HogedalVänersborgs SK15:20+2:4811:53
7Elias JosefssonVästvärmlands OK16:02+3:3012:25
8Arve ForsstenOK Gipen16:47+4:1513:00
9Johannes AnderssonVänersborgs SK18:15+5:4314:08
10Linnea AndrénOK Gipen20:05+7:3315:34

Öppen motion 3

1 740 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BäckmanTolered-Utby Ol-klubb14:458:28
2Annika GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb16:07+1:229:15
3Ulf RaskKungälvs OK16:39+1:549:34
4Sandra AxelssonVänersborgs SK17:05+2:209:49
5Anders SvedinLidköpings VSK17:22+2:379:58
6Robin NyqvistKungälvs OK19:45+5:0011:21
7Sören BörnstedtKungälvs OK20:51+6:0611:58
8Alve MobergIdefjordens SK24:48+10:0314:15
9Enar MobergIdefjordens SK24:58+10:1314:20
9Magnus AnderssonIdefjordens SK24:58+10:1314:20
11Alfred JanssonVänersborgs SK25:21+10:3614:34
12Jesper SjögrenOK Kullingshof25:45+11:0014:47
13Birgitta MägiGöteborg-Majorna OK28:22+13:3716:18

Öppen motion 7

2 670 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan ForsstenKungälvs OK16:226:07
2Henrik EssungerSjövalla FK18:42+2:207:00
3Anna BerlinKungälvs OK19:29+3:077:17
4Anders SjögrenOK Kullingshof21:06+4:447:54
5Patrik NilssonVänersborgs SK21:53+5:318:11
6Jenny EkströmStenungsunds OK23:09+6:478:40
7Lars WassénVänersborgs SK26:01+9:399:44
8Tobias ErikssonOK Skärmen26:16+9:549:50
9Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK27:25+11:0310:16
10Elisabet HemlinIK Uven32:28+16:0612:09
11Eva WöhrerStigsökarna35:07+18:4513:09
12Elisabeth LundqvistGöteborg-Majorna OK57:52+41:3021:40
Phil MullinsSjövalla FKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser