Officiell resultatlista för SM Medel, final

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM Medel
Arrangörsorganisation: OK Linné
Datum: fredag 26 september 2014 - lördag 27 september 2014

Kval Final Final (totalt)

D21 final A

5 120 m, 39 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tove Alexandersson Stora Tuna OK 34:51 6:48
2 Helena Karlsson IFK Lidingö SOK 35:48 +0:57 6:59
3 Annica Gustafsson IFK Lidingö SOK 36:30 +1:39 7:07
4 Anna Bachman IFK Lidingö SOK 36:46 +1:55 7:10
5 Emma Johansson Domnarvets GOIF 36:56 +2:05 7:12
6 Emma Klingenberg Järla Orientering 37:15 +2:24 7:16
7 Kristin Löfgren Järfälla OK 37:16 +2:25 7:16
8 Annika Billstam OK Linné 38:20 +3:29 7:29
9 Linnea Gustafsson Leksands OK 38:40 +3:49 7:33
10 Lilian Forsgren OK Tisaren 38:42 +3:51 7:33
11 Maria Magnusson Sävedalens AIK 38:43 +3:52 7:33
12 Sara Eskilsson Haninge SOK 39:02 +4:11 7:37
13 Anna Forsberg Göteborg-Majorna OK 39:14 +4:23 7:39
14 Elsa Jansson Järla Orientering 39:19 +4:28 7:40
15 Josefine Engström Alfta-Ösa OK 39:51 +5:00 7:46
16 Kajsa Risby OK Kåre 39:55 +5:04 7:47
17 Gunilla Svärd IF Thor 40:23 +5:32 7:53
18 Viktoria Ernstsson Göteborg-Majorna OK 40:38 +5:47 7:56
19 Lisa Risby OK Kåre 40:45 +5:54 7:57
20 Jenny Lönnkvist Tullinge SK 41:06 +6:15 8:01
21 Alva Olsson Linköpings OK 41:12 +6:21 8:02
21 Olga Panchenko IFK Moras OK 41:12 +6:21 8:02
23 Johanna Bergman Sundsvalls OK 41:48 +6:57 8:09
24 Johanna Lönnkvist Tullinge SK 42:06 +7:15 8:13
25 Rebecka Lindberg OK Roslagen 42:25 +7:34 8:17
26 Jenny Eriksson OK Kåre 42:34 +7:43 8:18
27 Elna Forsberg IK Hakarpspojkarna 42:43 +7:52 8:20
27 Johanna Engström OK Hällen 42:43 +7:52 8:20
29 Fredrika Vångell Linköpings OK 43:21 +8:30 8:28
30 Emma Andersson Sävedalens AIK 43:46 +8:55 8:32
31 Josefin Tjernlund OK Vilse 87 44:26 +9:35 8:40
32 Samantha Saeger OK Linné 44:41 +9:50 8:43
33 Sofia Salomonsson Linköpings OK 44:45 +9:54 8:44
33 Ellinor Tjernlund OK Vilse 87 44:45 +9:54 8:44
35 Amilia Björklund Sävedalens AIK 45:11 +10:20 8:49
36 Matilda Andersson OK Kåre 46:01 +11:10 8:59
37 Stina Jansson Järla Orientering 47:03 +12:12 9:11
38 Linnéa Holmqvist Hagaby GOIF 53:08 +18:17 10:22
Nadiya Volynska OK Orion ej godkänd
Frida Bakkman IFK Lidingö SOK återbud

H21 final A

6 650 m, 42 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Gustav Bergman OK Ravinen 34:49 5:14
2 Anton Östlin Malungs OK Skogsmårdarna 36:52 +2:03 5:32
3 Albin Ridefelt OK Linné 36:58 +2:09 5:33
4 Oskar Sjöberg OK Linné 37:10 +2:21 5:35
5 William Lind Malungs OK Skogsmårdarna 37:14 +2:25 5:35
6 Jens Wängdahl Nyköpings OK 37:52 +3:03 5:41
7 Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OF 38:00 +3:11 5:42
8 Rassmus Andersson OK Linné 38:05 +3:16 5:43
9 Johan Runesson Göteborg-Majorna OK 38:10 +3:21 5:44
10 Filip Dahlgren IFK Lidingö SOK 38:41 +3:52 5:49
11 Karl Walheim Ärla IF 38:57 +4:08 5:51
12 Olle Boström Järla Orientering 39:08 +4:19 5:53
13 Ralph Street Södertälje-Nykvarn OF 39:14 +4:25 5:53
14 Jerker Lysell Rehns BK 39:16 +4:27 5:54
15 Jo Indgaard IFK Lidingö SOK 39:46 +4:57 5:58
16 Johan Högstrand Markbygdens OK 40:04 +5:15 6:01
17 Jakob Enmark Gävle OK 40:10 +5:21 6:02
18 Martin Regborn Hagaby GOIF 40:12 +5:23 6:02
19 Gernot Kerschbaumer OK Pan-Kristianstad 40:16 +5:27 6:03
20 Johan Bäckman Malungs OK Skogsmårdarna 40:37 +5:48 6:06
21 Jonas Pilblad IFK Göteborg 40:49 +6:00 6:08
22 Emil Andersson Ärla IF 41:07 +6:18 6:10
23 Emil Svensk Stora Tuna OK 41:08 +6:19 6:11
24 Jesper Lysell Rehns BK 41:26 +6:37 6:13
25 Joakim Svensk Stora Tuna OK 41:27 +6:38 6:13
26 Erik Ivarsson Sandberg IFK Lidingö SOK 41:32 +6:43 6:14
27 Göran Winblad Rehns BK 41:33 +6:44 6:14
28 Tobias Noborn IFK Göteborg 41:44 +6:55 6:16
29 Anders Carlsson IFK Lidingö SOK 41:47 +6:58 6:16
30 Fredrik Johansson IFK Lidingö SOK 42:10 +7:21 6:20
31 Thomas Carlsson Malungs OK Skogsmårdarna 42:13 +7:24 6:20
32 Joakim Hederskog IK Hakarpspojkarna 42:17 +7:28 6:21
32 Viktor Larsson Hagaby GOIF 42:17 +7:28 6:21
34 Espen Hultgreen Weltzien Järla Orientering 42:25 +7:36 6:22
35 Lukas Peterson IFK Umeå 42:48 +7:59 6:26
36 Johan Strand Göteborg-Majorna OK 43:01 +8:12 6:28
37 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 43:08 +8:19 6:29
38 Matt Ogden OK Linné 43:56 +9:07 6:36
39 Jakob Lööf Malungs OK Skogsmårdarna 44:03 +9:14 6:37
40 Julian Dent IFK Lidingö SOK 44:32 +9:43 6:41
Måns Sandgren OK Orion ej godkänd
Eskil Kinneberg IFK Göteborg ej godkänd

D20 final A

3 900 m, 30 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Frida Sandberg Säterbygdens OK 29:05 7:27
2 Josefine Klintberg Eksjö SOK 30:48 +1:43 7:53
3 Moa Leijon Lind Haninge SOK 31:09 +2:04 7:59
4 Evelina Wickbom Vittjärvs IK 31:16 +2:11 8:01
5 Sara Hagström Falköpings AIK OK 31:52 +2:47 8:10
6 Malin Leandersson OK Tyr 32:06 +3:01 8:13
7 Kristin Olovsson Rehns BK 32:10 +3:05 8:14
8 Amelie Ekström OK Kåre 32:20 +3:15 8:17
9 Julia Ohlsson Uddevalla OK 32:23 +3:18 8:18
10 Emma Bjessmo Bromma-Vällingby SOK 32:34 +3:29 8:21
11 Alice Hugosson Sundsvalls OK 33:26 +4:21 8:34
12 Anna Wallin Göteborg-Majorna OK 34:14 +5:09 8:46
13 Agnes Leo Bredaryds SOK 34:27 +5:22 8:50
14 Moa Enmark Gävle OK 35:07 +6:02 9:00
15 Annika Carlberg Sundsvalls OK 35:20 +6:15 9:03
16 Frida Brogren Kungälvs OK 35:24 +6:19 9:04
17 Amanda Hansson Bredaryds SOK 36:05 +7:00 9:15
18 Josefine Wallenhammar Hagaby GOIF 36:47 +7:42 9:25
19 Linnea Adolfsson Tullinge SK 37:01 +7:56 9:29
20 Tove Lagerberg OK Södertörn 37:25 +8:20 9:35
21 Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 38:06 +9:01 9:46
22 Erica Pettersson IFK Göteborg 38:24 +9:19 9:50
23 Ida Kallur OK Ravinen 38:35 +9:30 9:53
24 Ebba Askeljung OK Klemmingen 39:20 +10:15 10:05
25 Filippa Johansson Jönköpings OK 40:31 +11:26 10:23
26 Elin Högstrand Markbygdens OK 40:44 +11:39 10:26
27 Akvile Preiksaite IFK Lidingö SOK 41:09 +12:04 10:33
28 Elin Classon OK Orinto 42:31 +13:26 10:54
29 Klara Pålsson Kungälvs OK 42:42 +13:37 10:56
30 Ebba Jansson Järpling OK Klemmingen 43:15 +14:10 11:05

H20 final A

5 070 m, 36 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anton Johansson OK Orion 27:40 5:27
2 Ludwig Ljungqvist IK Hakarpspojkarna 29:40 +2:00 5:51
3 Rudolfs Zernis Ärla IF 30:31 +2:51 6:01
4 Assar Hellström OK Ravinen 30:37 +2:57 6:02
5 Erik Andersson OK Orion 30:55 +3:15 6:05
6 Jens Rönnols Täby OK 31:00 +3:20 6:06
6 Johan Ek-Larsson Södertälje-Nykvarn OF 31:00 +3:20 6:06
8 Martin Hunhammar OK Ravinen 31:11 +3:31 6:09
9 William Pommer Stora Tuna OK 31:36 +3:56 6:13
10 Jonatan Aronsson OK Tisaren 31:48 +4:08 6:16
11 Gustav Hindér OK Tisaren 32:04 +4:24 6:19
12 Emil Granqvist OK Ravinen 32:45 +5:05 6:27
13 Emil Rankka OK Roxen 33:05 +5:25 6:31
14 Gustaf Sparrevik IK Hakarpspojkarna 33:11 +5:31 6:32
15 Ludvig Åhlund OK Nolaskogsarna 33:19 +5:39 6:34
16 Björn Cederberg OK Pan-Kristianstad 33:20 +5:40 6:34
17 Carl Näslund Västerås SOK 33:29 +5:49 6:36
18 Jesper Lund Haninge SOK 33:50 +6:10 6:40
19 Pontus Karlsson Markbygdens OK 35:08 +7:28 6:55
20 Philip Persson OK Orion 35:13 +7:33 6:56
21 Fredrik Wigertz Långhundra IF 35:16 +7:36 6:57
22 Arvid Henriksson Järla Orientering 35:53 +8:13 7:04
23 Sixten Walheim OK Rodhen 36:01 +8:21 7:06
24 Elias Öhgren Stora Tuna OK 36:59 +9:19 7:17
25 Erik Berzell Attunda OK 37:18 +9:38 7:21
26 Einar Johansson OK Tyr 37:24 +9:44 7:22
27 Oskar Lundqvist OK Orion 37:32 +9:52 7:24
28 Martin Gelinder Attunda OK 37:35 +9:55 7:24
29 Arvid Våg Lerums SOK 37:58 +10:18 7:29
30 Erik Lenning Skåneslättens OL 39:42 +12:02 7:49
30 Jesper Kullin Alfredsson OK Tyr 39:42 +12:02 7:49
32 Anton Nilsson OK Tranan 40:21 +12:41 7:57
33 Simon Lundin Finspångs SOK 40:53 +13:13 8:03
34 Johan Söderlund Leksands OK 41:04 +13:24 8:05
Max Berggren OK Denseln ej godkänd
Adam Granstedt IK Hakarpspojkarna ej godkänd

D18 final A

3 650 m, 40 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tilda Johansson OK Orion 30:41 8:24
2 Pim Hedberg OK Skogsfalken 31:21 +0:40 8:35
3 Hanna Hänström Täby OK 31:29 +0:48 8:37
4 Josefine Kristiansson Trollhättans SOK 31:48 +1:07 8:42
5 Jenny Wegebro Umeå OK 31:55 +1:14 8:44
6 Louise Lundgren Växjö OK 31:58 +1:17 8:45
7 Märta Ransjö Zander OK Tyr 32:20 +1:39 8:51
8 Elin Lindberg OK Djerf 32:31 +1:50 8:54
9 Linnéa Golsäter Eksjö SOK 32:32 +1:51 8:54
10 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 32:33 +1:52 8:55
11 Hanna Korhonen Haninge SOK 32:42 +2:01 8:57
12 Moa Gustafsson Uddevalla OK 33:14 +2:33 9:06
12 Jeanette Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 33:14 +2:33 9:06
14 Magdalena Van de Voorde Tullinge SK 33:29 +2:48 9:10
15 Sandra Boström OK Linné 33:30 +2:49 9:10
16 Andrea Svensson OK Tisaren 33:35 +2:54 9:12
17 Elvira Björklund Trollhättans SOK 33:36 +2:55 9:12
18 Hanna Hugosson Sundsvalls OK 33:49 +3:08 9:15
19 Anna Dahlgren-Rosén Järla Orientering 33:56 +3:15 9:17
20 Amanda Berggren Tullinge SK 34:17 +3:36 9:23
21 Hanna Åberg OK Landehof 34:22 +3:41 9:24
22 Johanna Öberg Ryda SK 34:34 +3:53 9:28
23 Klara Yngvesson Umeå OK 34:52 +4:11 9:33
24 Line Cederberg Vänersborgs SK 35:02 +4:21 9:35
25 Amanda Falck Weber Eksjö SOK 35:08 +4:27 9:37
26 Emma Nilsson OK Tranan 35:31 +4:50 9:43
27 Hanna Lindström OK Tranan 35:40 +4:59 9:46
28 Anna Kindlundh Södertälje-Nykvarn OF 36:13 +5:32 9:55
29 Tone Albrektsson OK Ravinen 36:19 +5:38 9:56
30 Sara Wadman IFK Moras OK 37:44 +7:03 10:20
31 Frida Junegard Tullinge SK 38:05 +7:24 10:26
32 Anna Hallmén OK Tisaren 39:27 +8:46 10:48
33 Ellen Sarenmark Leksands OK 39:36 +8:55 10:50
34 Sara Kindlund OK Tranan 40:11 +9:30 11:00
35 Elin Ransjö Zander OK Tyr 40:43 +10:02 11:09
36 Matilda Dammvik Stora Tuna OK 41:30 +10:49 11:22
37 Lovisa Martinsson OK Tyr 42:56 +12:15 11:45
38 Ella Wallinder Göteborg-Majorna OK 44:39 +13:58 12:13
39 Ebba Pegestam OK Ravinen 46:21 +15:40 12:41
Isabel Salén OK Renen ej godkänd

H18 final A

4 690 m, 39 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Simon Hector Snättringe SK 28:35 6:05
2 Isac von Krusenstierna OK Kåre 29:09 +0:34 6:12
3 Jesper Svensk Stora Tuna OK 29:33 +0:58 6:18
4 Simon Imark Tullinge SK 31:21 +2:46 6:41
5 Filip Grahn Hestra IF 31:41 +3:06 6:45
6 Per Lindman Finspångs SOK 31:55 +3:20 6:48
7 Filip Wadsten OK Landehof 31:56 +3:21 6:48
8 Joakim Andén Södertälje-Nykvarn OF 32:08 +3:33 6:51
9 Albin Lillieström OK Roxen 32:19 +3:44 6:53
9 Henrik Johannesson Ronneby OK 32:19 +3:44 6:53
11 Filip Ossiansson IK Hakarpspojkarna 32:57 +4:22 7:01
12 Oskar Leinonen OK Kolmården 33:00 +4:25 7:02
13 Johan Lenning Skåneslättens OL 33:08 +4:33 7:03
14 Isak Langerak Järfälla OK 33:30 +4:55 7:08
15 Niklas Sundqvist Tullinge SK 33:59 +5:24 7:14
16 Ville Johansson OK Kolmården 34:03 +5:28 7:15
17 Emil Thellsén OK Roxen 34:05 +5:30 7:16
18 Martin Olsson IK Hakarpspojkarna 34:10 +5:35 7:17
19 Simon Wikström Halmstad OK 34:15 +5:40 7:18
20 Anton Hansson IK Hakarpspojkarna 34:18 +5:43 7:18
21 Heino Ollin Sävedalens AIK 34:23 +5:48 7:19
22 Olle Andersson Tullinge SK 35:01 +6:26 7:27
23 Henrik Eklund Växjö OK 35:22 +6:47 7:32
24 Samuel Plumppu Hestra IF 35:52 +7:17 7:38
25 Gustaf Sundbüe OK Hällen 36:03 +7:28 7:41
26 Oliwer Lundberg OK Bävern 36:04 +7:29 7:41
27 Victor Imark Tullinge SK 36:06 +7:31 7:41
28 Linus Landergren Hestra IF 36:15 +7:40 7:43
29 Elias Bäcklund-Ekvall Trollhättans SOK 36:59 +8:24 7:53
30 Albin Bergkvist Bjursås OK 37:03 +8:28 7:53
31 Rickard Olsson Tibro OK 37:29 +8:54 7:59
32 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 37:36 +9:01 8:01
33 Andreas Jonsson OK Dacke 37:42 +9:07 8:02
34 Oskar Lindqvist Sävedalens AIK 38:11 +9:36 8:08
35 Felix Hellgren OK Ravinen 42:10 +13:35 8:59
36 André Andersson Västerbergslagens OL 42:55 +14:20 9:09
Jesper Sjöblom Södertälje-Nykvarn OF ej godkänd
Harald Larsson Hagaby GOIF ej godkänd
Anton Forsberg Långhundra IF ej godkänd
Oskar Sandberg Säterbygdens OK ej start

D21 final B

4 020 m, 36 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lina Strand Göteborg-Majorna OK 27:55 6:56
2 Catherine Taylor OK Linné 27:59 +0:04 6:57
3 Lovisa Persson OK Tisaren 29:59 +2:04 7:27
4 Elin Dahlin Domnarvets GOIF 30:27 +2:32 7:34
5 Rebecka Heinrup Tullinge SK 30:35 +2:40 7:36
6 Åsa Otterbjörk Umeå OK 30:53 +2:58 7:40
7 Kristin Hylander Nyköpings OK 30:56 +3:01 7:41
8 Rebecka Olsson OK Linné 31:01 +3:06 7:42
9 Lisa Andersson Ärla IF 31:13 +3:18 7:45
9 Linn Grälls OK Kåre 31:13 +3:18 7:45
11 Rebecka Nylin OK Tisaren 31:19 +3:24 7:47
12 Ida Lindkvist Leksands OK 31:27 +3:32 7:49
13 Ellinor Fransson Järla Orientering 31:38 +3:43 7:52
14 Lena Eliasson Domnarvets GOIF 31:52 +3:57 7:55
15 Lovisa Larsson OK Linné 32:09 +4:14 7:59
16 Inga Kazlauskaite OK Linné 32:17 +4:22 8:01
17 Elin Winblad Hagaby GOIF 32:36 +4:41 8:06
18 Elin Sjölander OK Rodhen 32:57 +5:02 8:11
19 Emelie Eklöf Lunds OK 33:11 +5:16 8:15
20 Karin Persson Hagaby GOIF 33:17 +5:22 8:16
21 Jannie Hagård OK Pan-Kristianstad 33:57 +6:02 8:26
22 Emma Isaksson Södertälje-Nykvarn OF 34:03 +6:08 8:28
23 Amy Rankka Linköpings OK 34:10 +6:15 8:29
24 Jenny Wegmüller OK Rodhen 34:12 +6:17 8:30
25 Helena Forsberg Skogslöparna 34:15 +6:20 8:31
26 Maria Sjölander OK Rodhen 34:24 +6:29 8:33
27 Therese Klintberg Eksjö SOK 34:32 +6:37 8:35
28 Lovisa Adolfsson OK Denseln 34:42 +6:47 8:37
29 Terese Wängdahl OK Hällen 34:50 +6:55 8:39
30 Johanna Lindberg Domnarvets GOIF 35:25 +7:30 8:48
31 Josefine Carlsson IFK Göteborg 35:35 +7:40 8:51
32 Sara Johansson Domnarvets GOIF 36:22 +8:27 9:02
33 Frida Andersson Falkenbergs OK 38:16 +10:21 9:31
34 Amanda Leo Bredaryds SOK 39:35 +11:40 9:50
35 Lina Nilsson Ulricehamns OK 40:05 +12:10 9:58
36 Helena Markstedt OK Södertörn 41:28 +13:33 10:18
Sofia Törnqvist IFK Lidingö SOK ej start
Emma Bergman Göteborg-Majorna OK ej start
Anette Carlsson KFUM Örebro OK ej start
Ausrine Kutkaite IFK Lidingö SOK ej start

H21 final B

5 280 m, 32 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Søren Schwartz IFK Göteborg 31:14 5:54
2 Artem Panchenko IFK Moras OK 31:18 +0:04 5:55
3 Jakob Andersson Bredaryds SOK 31:21 +0:07 5:56
4 Roman Ryapolov IFK Moras OK 31:42 +0:28 6:00
5 Rasmus Thrane Hansen Järla Orientering 31:54 +0:40 6:02
6 Erik Classon OK Orinto 32:18 +1:04 6:07
7 Rickard Börjesson Vänersborgs SK 32:27 +1:13 6:08
8 Patrik Karlsson Växjö OK 32:39 +1:25 6:11
9 Martin Hederskog Malungs OK Skogsmårdarna 32:45 +1:31 6:12
10 Morten Jarvis Westergård Järla Orientering 32:57 +1:43 6:14
10 Love Sintring Hagaby GOIF 32:57 +1:43 6:14
12 Per Carlborg Linköpings OK 33:09 +1:55 6:16
13 David Lingfors OK Linné 33:33 +2:19 6:21
14 Erik Boman Gävle OK 34:04 +2:50 6:27
15 Mattias Eriksson OK Denseln 34:07 +2:53 6:27
16 Henrik Laas IFK Göteborg 34:47 +3:33 6:35
17 Love Berzell OK Ravinen 34:50 +3:36 6:35
18 Gustav Nordström Gävle OK 34:59 +3:45 6:37
19 Rasmus Elmelid Skåneslättens OL 35:05 +3:51 6:38
20 Ulrik Nordberg Bergnäsets AIK 35:17 +4:03 6:40
21 Simon Jakobsson Långhundra IF 35:31 +4:17 6:43
22 Markus Adolfsson Tullinge SK 36:06 +4:52 6:50
23 Pontus Petersson OK Orion 36:15 +5:01 6:51
24 Daniel Martinsson Göteborg-Majorna OK 36:25 +5:11 6:53
25 Leon Russell-Keely Sävedalens AIK 38:05 +6:51 7:12
26 Jonas Engström OK Hällen 39:08 +7:54 7:24
27 David Bejbom Järla Orientering 39:33 +8:19 7:29
28 Erik Rost Malungs OK Skogsmårdarna 39:54 +8:40 7:33
29 Tommy Lindberg OK Roslagen 41:13 +9:59 7:48
30 Börje Pauler Skogslöparna 42:03 +10:49 7:57
31 Mattias Millinger Järla Orientering 44:54 +13:40 8:30
32 Niklas Aldén OK Linné 50:16 +19:02 9:31
Nicolas Simonin IFK Lidingö SOK ej start
Anton Tynong Gävle OK ej start
Anders Hedberg Göteborg-Majorna OK ej start
Andreas Jansson IK Hakarpspojkarna ej start
Ivar Lundanes Södertälje-Nykvarn OF ej start
Kalle Bergman OK Ravinen ej start
Anton Sjökvist Stora Tuna OK ej start
Oleksandr Kratov OK Orion ej start
Jan Troeng OK Linné ej start
Oskar Ljungqvist IK Hakarpspojkarna ej start

D20 final B

2 820 m, 31 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Nicole Ljungdahl Hjärnarps GH OL 19:52 7:02
2 Stina Nilsson Umeå OK 20:40 +0:48 7:19
3 Maria Andersson Västerbergslagens OL 20:46 +0:54 7:21
4 Rebecka Hylander Nyköpings OK 21:23 +1:31 7:34
5 Josefin Andersson Markbygdens OK 21:44 +1:52 7:42
6 Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK 22:03 +2:11 7:49
7 Johanna Larsson Köping-Kolsva OK 22:10 +2:18 7:51
8 Lovisa Leman Göteborgs SK 22:14 +2:22 7:53
9 Sanna Skoog Södertälje-Nykvarn OF 22:54 +3:02 8:07
9 Tove Forshällen Attunda OK 22:54 +3:02 8:07
11 Josefine Tuoremaa Vittjärvs IK 23:02 +3:10 8:10
12 Malin Widén Uddevalla OK 23:11 +3:19 8:13
13 Moa Svensson IK Hakarpspojkarna 23:33 +3:41 8:21
14 Hanna Eriksson IFK Moras OK 23:44 +3:52 8:24
15 Junia Birgersson Visborgs OK 23:52 +4:00 8:27
16 Channa Lönne Tullinge SK 23:54 +4:02 8:28
17 Josefin Carlsson Tormestorps IF 24:13 +4:21 8:35
18 Sofia Sjögren OK Kullingshof 24:23 +4:31 8:38
19 Jessica Nilsson OK Torfinn 24:44 +4:52 8:46
20 Julia Adolfsson OK Kåre 25:01 +5:09 8:52
21 Ellen Johnsson OK Nackhe 25:32 +5:40 9:03
22 Felicia Feurstein Tormestorps IF 25:45 +5:53 9:07
23 Stina Magnusson OK Nolaskogsarna 25:49 +5:57 9:09
24 Frida Hedin Hjärnarps GH OL 25:52 +6:00 9:10
25 Sophie Eriksson Ärla IF 26:00 +6:08 9:13
25 Lisa Elmblad Bredaryds SOK 26:00 +6:08 9:13
27 Frida Strömgård Uddevalla OK 26:56 +7:04 9:33
28 Hanna Berglund OK Kåre 27:42 +7:50 9:49
29 Alexandra Lengquist Tullinge SK 31:22 +11:30 11:07
30 Eva Gustafsson Hagaby GOIF 37:35 +17:43 13:19
Ida Sundström OK Renen ej godkänd
Frida Lövgren IFK Moras OK ej start
Sara Schmidt Trollhättans SOK ej start
Caroline Lindelöw Härlövs IF ej start
Malin Reichenberg Idefjordens SK ej start
Matilda Martinsson Falkenbergs OK ej start

H20 final B

4 450 m, 34 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Erik Karlsson OK Ravinen 27:39 6:12
2 Jakob Ivarsson Haninge SOK 28:15 +0:36 6:20
3 Pontus Jansson OK Orinto 29:06 +1:27 6:32
4 Henrik Håkansson OK Kolmården 29:18 +1:39 6:35
5 Simon Andersson OK Rodhen 29:47 +2:08 6:41
6 Henrik Andersson Bredaryds SOK 29:54 +2:15 6:43
7 Kevin Ståhl OK Hammaren 29:56 +2:17 6:43
8 Kasper Westman Västerås SOK 30:04 +2:25 6:45
9 Daniel Nilsson Nyköpings OK 30:14 +2:35 6:47
10 Anders Vedin Sundsvalls OK 30:15 +2:36 6:47
11 David Mellin Sundbybergs IK 30:41 +3:02 6:53
12 Emil Nilsson Umeå OK 30:42 +3:03 6:53
13 Filip Salén OK Renen 31:15 +3:36 7:01
14 Fredrik Wennermark OK Skogsfalken 31:21 +3:42 7:02
15 Albin Detterfelt Linköpings OK 31:33 +3:54 7:05
16 Wiliam Nilsson OK Södertörn 31:37 +3:58 7:06
17 Oskar Andrén OK Tisaren 31:41 +4:02 7:07
18 Simon Martelius Attunda OK 31:51 +4:12 7:09
19 Johannes Knutas Attunda OK 32:24 +4:45 7:16
20 Victor Flingmark Uddevalla OK 33:05 +5:26 7:26
21 David Hector Snättringe SK 33:10 +5:31 7:27
22 Emil Andersson Tullinge SK 33:11 +5:32 7:27
23 Daniel Gustavsson FK Friskus-Varberg 33:30 +5:51 7:31
24 Martin Dahlgren Rosen Järla Orientering 33:41 +6:02 7:34
24 Sebastian Agerhäll OK Tisaren 33:41 +6:02 7:34
26 Ludvig Nilsson KFUM Örebro OK 33:59 +6:20 7:38
27 Erik Lindgren KFUM Örebro OK 34:22 +6:43 7:43
28 Oskar Jensen Sondén OK Orion 34:41 +7:02 7:47
29 Johan Ivarsson OK Kullingshof 37:46 +10:07 8:29
30 Simon Fors Stora Tuna OK 39:51 +12:12 8:57
31 Karl-Johan Persson Tormestorps IF 40:23 +12:44 9:04
32 Albin Petrén Göteborg-Majorna OK 40:33 +12:54 9:06
Gustav Andersson Stora Tuna OK ej godkänd
Fredrik Ahnlén OK Hammaren ej godkänd
Albin Axelsson IK Hakarpspojkarna ej start
Rasmus Svantesson OK Pan-Kristianstad ej start

D18 final B

2 730 m, 36 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hanna Gustavsson OK Tyr 20:40 7:34
2 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 21:12 +0:32 7:45
3 Fanny Asketun OK Roxen 21:17 +0:37 7:47
4 Maja Enges Leksands OK 21:28 +0:48 7:51
5 Stina Nordin Sundsvalls OK 21:44 +1:04 7:57
6 Klara Axelsson Markbygdens OK 22:00 +1:20 8:03
7 Jenny Bredfelt Lunds OK 22:06 +1:26 8:05
8 Sarah Persson OK Denseln 22:10 +1:30 8:07
9 Ida Nordlund Piteå IF 22:29 +1:49 8:14
10 Elin Carlsson Tormestorps IF 22:55 +2:15 8:23
11 Lova Eveborn OK Roxen 22:56 +2:16 8:24
12 Elin Johansson Finspångs SOK 23:02 +2:22 8:26
13 Rebecca Waldenfjord Järfälla OK 23:20 +2:40 8:32
14 Kajsa Mattsson OK Kåre 23:49 +3:09 8:43
15 Johanna Sjölund Sundsvalls OK 24:13 +3:33 8:52
16 Kajsa Johansson Jönköpings OK 24:53 +4:13 9:06
17 Ronja Björklund Bjursås OK 25:00 +4:20 9:09
18 Caroline Løchting Thunberg OK Roslagen 25:02 +4:22 9:10
19 Alice Frost OK Roslagen 25:04 +4:24 9:10
20 Annie Önsten IK Vista 25:07 +4:27 9:12
21 Maria Jansson OK Linné 25:17 +4:37 9:15
22 Patricia Edgarsson OK Skogsfalken 25:18 +4:38 9:16
23 Lina Fredriksson Korsnäs IF OK 25:49 +5:09 9:27
24 Josefine Andersson Vittjärvs IK 25:56 +5:16 9:29
25 Elin Lundqvist Nybro OK 26:01 +5:21 9:31
26 Petra Gunnarsdotter Tenhults SOK 26:37 +5:57 9:44
27 Elsa Andersson Domnarvets GOIF 26:41 +6:01 9:46
28 Emma Ericsson Falkenbergs OK 26:49 +6:09 9:49
29 Kristin Boman Gävle OK 26:54 +6:14 9:51
30 Sigrid Holmgren OK Renen 27:12 +6:32 9:57
31 Ida Torbiörnsson Järla Orientering 27:18 +6:38 10:00
32 Emma Helmersson Vandrarringen 28:00 +7:20 10:15
33 Johanna Henriksson Ärla IF 29:14 +8:34 10:42
34 Melina Toven Stora Tuna OK 30:24 +9:44 11:08
35 Jonna Fors OK Grip 32:58 +12:18 12:04
Alice Axelsson Mullsjö SOK ej godkänd
Ellen Forsgren Forsa OK ej start
Erica Edman Korsnäs IF OK ej start
Moa Pettersson OK Dacke ej start
Hanna Karlsson Markbygdens OK ej start

H18 final B

4 140 m, 38 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ludvig Ek Nyköpings OK 26:59 6:31
2 Erik Barr Zeilon Skåneslättens OL 27:15 +0:16 6:34
3 Sven Engström Linköpings OK 27:35 +0:36 6:39
4 August Mikaelsson Västerås SOK 27:52 +0:53 6:43
5 Oskar Lind Eksjö SOK 27:57 +0:58 6:45
6 Fredrik Persson Domnarvets GOIF 28:02 +1:03 6:46
7 Johannes Ridefelt OK Linné 28:20 +1:21 6:50
8 Robin Salén OK Renen 28:22 +1:23 6:51
9 Carl Carlsson Nyköpings OK 28:34 +1:35 6:54
10 Alexander Wiklund Finspångs SOK 29:08 +2:09 7:02
11 Gustaf Berglund Sigtuna OK 29:14 +2:15 7:03
12 Emil Åberg Korsnäs IF OK 29:16 +2:17 7:04
13 Karl Enges Attunda OK 29:24 +2:25 7:06
14 Oscar Johansson OK Dacke 29:54 +2:55 7:13
15 Martin Särnbrink OK Tisaren 30:09 +3:10 7:16
16 Mattis Hallberg IK Uven 30:17 +3:18 7:18
17 Viktor Janrik Bromma-Vällingby SOK 30:31 +3:32 7:22
18 Henning Sjökvist Stora Tuna OK 30:35 +3:36 7:23
19 Mathias Myrefelt Norlinger Järla Orientering 30:37 +3:38 7:23
20 Olle Hansson OK Roxen 30:46 +3:47 7:25
21 Lukas Eveborn OK Roxen 30:57 +3:58 7:28
22 Noak Sanderberg Åmåls OK 31:31 +4:32 7:36
23 Elias Rankka OK Roxen 31:44 +4:45 7:39
24 Olle Nilsson OK Linné 31:54 +4:55 7:42
25 Hugo Dahlberg Haninge SOK 32:20 +5:21 7:48
26 Arvid Nord IK Hakarpspojkarna 32:46 +5:47 7:54
27 Anton Nilsson Umeå OK 33:20 +6:21 8:03
28 Daniel Rönnqvist OK Linné 33:33 +6:34 8:06
29 Martin Norrbom Sala OK 33:34 +6:35 8:06
30 Fredrik Levin Svaide Roma SOK 34:03 +7:04 8:13
31 Waldemar Andersson OK Roslagen 34:04 +7:05 8:13
32 Jakob Fransson OK Milan 35:27 +8:28 8:33
33 Simon Schuster Vallentuna-Össeby OL 36:33 +9:34 8:49
34 Adrian Dahlström IFK Moras OK 37:25 +10:26 9:02
35 August Kollberg Eksjö SOK 37:28 +10:29 9:02
36 Andreas Petersson Burseryds IF 38:19 +11:20 9:15
37 Jonas Hammarskiöld Lunds OK 41:28 +14:29 10:00
Lucas Sundblad Eksjö SOK ej godkänd
Amadeus Hansson Gotlands Bro OK ej start
Tuve Möller OK Linné ej start

D21 final C

3 480 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Åsa Zetterberg-Eriksson OK Djerf 24:52 7:08
2 Ida Dalhammer OK Roxen 24:55 +0:03 7:09
3 Amanda Holmgren Vittjärvs IK 25:28 +0:36 7:19
4 Ylva Kindlundh Alfta-Ösa OK 25:56 +1:04 7:27
5 Jenny Bengtsson Långhundra IF 26:10 +1:18 7:31
6 Charlotta Bergqvist Gävle OK 26:46 +1:54 7:41
7 Linnea Sundström OK Renen 26:58 +2:06 7:44
8 Maria Westher OK Tisaren 27:02 +2:10 7:46
9 Anastasiia Danylova OK Denseln 27:28 +2:36 7:53
10 Sara Bengtsson Långhundra IF 27:39 +2:47 7:56
11 Carina Svensson Bredaryds SOK 28:09 +3:17 8:05
12 Carolin Svensson Haninge SOK 28:32 +3:40 8:11
13 Elsa Ekelin KFUM Örebro OK 28:37 +3:45 8:13
14 Julia Davidsson OK Klemmingen 28:49 +3:57 8:16
15 Johanna Erlandsson Stora Tuna OK 28:55 +4:03 8:18
16 Frida Gustafsson IFK Göteborg 29:08 +4:16 8:22
17 Sofie Landqvist Köping-Kolsva OK 29:10 +4:18 8:22
18 Johanna Hallberg Umeå OK 29:13 +4:21 8:23
19 Amélie Wallenhammar Hagaby GOIF 29:27 +4:35 8:27
20 Emma Pihl Skoog OK Linné 29:28 +4:36 8:28
21 Annika Björk OK Kåre 29:59 +5:07 8:36
22 Linnéa Johnsson OK Nackhe 30:15 +5:23 8:41
23 Anna Maria Roubert Växjö OK 30:18 +5:26 8:42
24 Sofie Söderblom Falkenbergs OK 30:23 +5:31 8:43
25 Petra Olander Långhundra IF 31:01 +6:09 8:54
26 Anna Hellner Lunds OK 31:15 +6:23 8:58
27 Hanna Modig Tjärnström Linköpings OK 31:28 +6:36 9:02
28 Lena Birkebaek Stora Tuna OK 31:40 +6:48 9:05
29 Hanna Johansson Skattkärrs IF 32:06 +7:14 9:13
30 Lisa Kalered OK Denseln 32:39 +7:47 9:22
31 Maria Bois Leksands OK 32:41 +7:49 9:23
32 Elin Carlsson IFK Lidingö SOK 33:12 +8:20 9:32
33 Julia Modig Tjärnström Linköpings OK 35:10 +10:18 10:06
34 Maria Ohlsson Skåneslättens OL 35:50 +10:58 10:17
35 Frida Johansson Idefjordens SK 38:34 +13:42 11:04
Karin Skogholm Tumba-Mälarhöjden OK ej start
Elin Dahlstedt Tysk Leksands OK ej start
Maria Von Schmalensée Attunda OK ej start
Emma Dahlstedt IFK Lidingö SOK ej start
Linn Bränneby OK Kolmården ej start
Lisa Carlsson OK Linné ej start

H21 final C

4 880 m, 36 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Johan Aronsson OK Tisaren 29:17 6:00
2 Jakob Wallenhammar Hagaby GOIF 29:29 +0:12 6:02
3 Daniel Attås OK Tisaren 29:33 +0:16 6:03
4 Rikard Claesson Stora Tuna OK 29:44 +0:27 6:05
5 Andreas Peterson Hagaby GOIF 29:47 +0:30 6:06
6 Mikael Andersson Linköpings OK 31:02 +1:45 6:21
7 Albin Andersson Markbygdens OK 31:09 +1:52 6:22
8 Hans Persson Gävle OK 31:15 +1:58 6:24
9 Patrik Lind Ärla IF 31:16 +1:59 6:24
10 Conny Forsberg Långhundra IF 31:22 +2:05 6:25
11 Albin Sjöhed Gävle OK 31:27 +2:10 6:26
12 Tommy Söderberg OK Hällen 31:29 +2:12 6:27
13 Martin Ahlberger Hestra IF 31:31 +2:14 6:27
14 Markus Lang Stora Tuna OK 31:41 +2:24 6:29
15 Robin Pousette Långhundra IF 31:42 +2:25 6:29
16 Andreas Calleberg Rehns BK 31:49 +2:32 6:31
17 Simon Hedlund Ärla IF 31:51 +2:34 6:31
18 Jörgen Ohlin OK Linné 32:05 +2:48 6:34
19 Björn Ljunggren OK Hammaren 32:06 +2:49 6:34
20 Johan Hellman Vänersborgs SK 32:12 +2:55 6:35
21 Emil Lauri Järla Orientering 32:40 +3:23 6:41
22 Fredrik Mattsson OK Kåre 33:09 +3:52 6:47
23 Viktor Antonsson Eksjö SOK 33:19 +4:02 6:49
24 Petter Jönsson Järla Orientering 33:40 +4:23 6:53
25 Simon Andersson Forsa OK 33:47 +4:30 6:55
26 Mårten Waldenfjord Järfälla OK 34:11 +4:54 7:00
27 Mattias Andersson OK Tisaren 34:24 +5:07 7:02
28 Johan Wikström OK Tyr 34:30 +5:13 7:04
29 Jacob Lindstam OK Ravinen 34:33 +5:16 7:04
30 Stefan Sjölund Skogslöparna 35:13 +5:56 7:12
31 Niklas Olofsson OK Pan-Kristianstad 35:27 +6:10 7:15
32 Josh Beech OK Södertörn 36:17 +7:00 7:26
33 Fredrik Åhman IFK Umeå 37:24 +8:07 7:39
34 Dan Wester Järla Orientering 39:14 +9:57 8:02
35 Jesper Sjögren OK Kullingshof 41:51 +12:34 8:34
36 Oskar Svensson Finspångs SOK 50:02 +20:45 10:15
Josef Nordlund OK Linné ej start
Henrik Lundgren Sävedalens AIK ej start
Richard Sjöholm OK Pan-Kristianstad ej start
Erik Pettersson OK Denseln ej start
Mathias Hallmén Attunda OK ej start
Fredrik Löwegren IFK Göteborg ej start

H20 final C

3 590 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Niklas Gustafsson OK Tisaren 22:40 6:18
2 Axel Christoffersson OK Renen 24:58 +2:18 6:57
3 Harald Ottmer Tormestorps IF 27:44 +5:04 7:43
4 Oskar Pettersson OK Njudung 30:48 +8:08 8:34
5 Henning Ottmer Tormestorps IF 32:02 +9:22 8:55
6 Robin Larsson FK Göingarna 37:53 +15:13 10:33
Victor Henriksson Seskarö IF ej start
Leif Svensson OK Tisaren ej start
Rasmus Larsson OK Alehof ej start
Jefta Langerak Järfälla OK ej start
Daniel Bengtsson Tullinge SK ej start
Johan Larsson OK Skogshjortarna ej start

D18 final C

2 410 m, 34 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Klara Djerf Lerums SOK 19:59 8:17
2 Anna Karlström OK Linné 20:19 +0:20 8:25
3 Josefine Höög Hagaby GOIF 20:31 +0:32 8:30
4 Sofia Westin Vittjärvs IK 21:17 +1:18 8:49
5 Nelly Carlsson Tormestorps IF 21:47 +1:48 9:02
6 Elvira Larsson Ryda SK 21:56 +1:57 9:06
7 Erica Eriksson Hjärnarps GH OL 21:59 +2:00 9:07
8 Matilda Eriksson Västerbergslagens OL 22:12 +2:13 9:12
9 Linnéa Andersson Bredaryds SOK 22:16 +2:17 9:14
10 Lina Pålsson Kungälvs OK 22:27 +2:28 9:18
11 Emma Djerf Lerums SOK 22:32 +2:33 9:20
12 Rebecka Hoppe IF Thor 22:41 +2:42 9:24
13 Tova Hermodsson Lunds OK 23:17 +3:18 9:39
14 Jennifer Andersson Haninge SOK 23:54 +3:55 9:55
15 Amanda Johansson OK Dacke 24:03 +4:04 9:58
16 Clara Mannfolk Ulricehamns OK 24:15 +4:16 10:03
17 Linnea Wejås Nyköpings OK 24:34 +4:35 10:11
18 Hedwig Almqvist Haas Nybro OK 24:42 +4:43 10:14
19 Jessica Hallqvist OK Tisaren 25:08 +5:09 10:25
20 Frida Johansson Linköpings OK 25:13 +5:14 10:27
21 Sophie Nilsson Hjärnarps GH OL 25:22 +5:23 10:31
22 Linnea Gustafsson OK Gynge 25:30 +5:31 10:34
23 Frida Jonsson Alfta-Ösa OK 25:32 +5:33 10:35
24 Karin Hagwall Lunds OK 25:47 +5:48 10:41
25 Emma Sundvall Järla Orientering 26:45 +6:46 11:05
26 Petra Olejnik OK Skogsfalken 27:30 +7:31 11:24
27 Elin Fältman Leksands OK 28:12 +8:13 11:42
28 Jenny Lindberg Vandrarringen 28:47 +8:48 11:56
29 Signe Leffler-Rosendahl OK Renen 31:44 +11:45 13:10
30 Clara Berlin Trollhättans SOK 31:53 +11:54 13:13
31 Madelene Axelsson Härlövs IF 36:11 +16:12 15:00
Kajsa Hedin Hjärnarps GH OL ej godkänd
Martina Sallstedt OK Södertörn ej godkänd
Saga Sander OK Milan ej godkänd
Caroline Längheim Tullinge SK ej start
Olivia Kvarnlöf OK Roslagen ej start
Emma Bengtsson Årsunda IF ej start

H18 final C

3 750 m, 37 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jonas Gustafsson OK Kåre 20:49 5:33
2 Mattias Perneby IFK Lidingö SOK 23:29 +2:40 6:15
3 Mattias Johansson Stångenäs AIS 24:02 +3:13 6:24
4 Philip Edvardsson Eksjö SOK 24:39 +3:50 6:34
5 Johan Olson IK Uven 24:44 +3:55 6:35
6 Daniel Andersson OK Löftan 24:47 +3:58 6:36
7 Edvin Smedberg OK Skogsfalken 24:54 +4:05 6:38
8 Nils Wärnsberg Eksjö SOK 25:12 +4:23 6:43
9 Joel Einarsson Tormestorps IF 25:18 +4:29 6:44
10 Felix Axelsson Markbygdens OK 25:42 +4:53 6:51
11 Henrik Johansson Umeå OK 26:02 +5:13 6:56
12 Nils Henriksson Seskarö IF 26:37 +5:48 7:05
12 Andreas Hultqvist Tullinge SK 26:37 +5:48 7:05
14 Eric Danielsson OK Kåre 26:51 +6:02 7:09
15 Olle Josarp FK Friskus-Varberg 26:54 +6:05 7:10
16 David Svensson Skåneslättens OL 26:58 +6:09 7:11
17 Klas Udd Markbygdens OK 27:01 +6:12 7:12
18 Gustav Öhgren Karlsbyhedens IK 27:02 +6:13 7:12
19 Filip Karlsson IF Hagen 27:04 +6:15 7:13
19 Daniel Carlson Bjernald OK Linné 27:04 +6:15 7:13
21 Rasmus Arfwedson Frölunda OL 27:22 +6:33 7:17
22 Jonas Eriksson Stora Tuna OK 27:25 +6:36 7:18
23 Arvid Persson Täby OK 28:54 +8:05 7:42
24 Johan Ryding Södertälje-Nykvarn OF 29:11 +8:22 7:46
25 Jacob Eriksson KFUM Örebro OK 29:16 +8:27 7:48
26 Jonathan Envall Tullinge SK 29:22 +8:33 7:49
27 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 29:23 +8:34 7:50
28 Oskar Öqvist Bergnäsets AIK 29:31 +8:42 7:52
29 Johan Eklund Växjö OK 29:58 +9:09 7:59
30 Theodor Wahlbom OK Orion 30:21 +9:32 8:05
31 Edvin Nordström Täby OK 30:34 +9:45 8:09
32 Jesper Wikman OK Nolaskogsarna 31:42 +10:53 8:27
33 Oscar Renberg Sävedalens AIK 32:53 +12:04 8:46
34 Samuel Hedlund Köping-Kolsva OK 34:14 +13:25 9:07
35 Hampus Larsson FK Göingarna 34:38 +13:49 9:14
36 Erik Nallgård Västerås SOK 34:53 +14:04 9:18
37 Johan Nordin Sundsvalls OK 34:59 +14:10 9:19
Jonas Carlsson Sundbybergs IK ej start
Erik Forsberg OK Ravinen ej start
Olle Grywenz OK Linné ej start

D21 final D

3 150 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 My Westlund OK Tyr 23:39 7:30
2 Linda Lindkvist Leksands OK 24:14 +0:35 7:41
3 Sara Jonsson Linköpings OK 25:17 +1:38 8:01
4 Marie Spångmyr Leksands OK 25:54 +2:15 8:13
5 Louise Markstedt OK Södertörn 25:57 +2:18 8:14
6 Bodil Halvarsson Göteborg-Majorna OK 26:29 +2:50 8:24
7 Christina Løvald Hellberg Täby OK 26:55 +3:16 8:32
8 Josefin Aronsson OK Tisaren 27:24 +3:45 8:41
9 Kajsa Hammarström OK Hällen 27:37 +3:58 8:46
10 Elin Sundqvist Tullinge SK 28:05 +4:26 8:54
11 Lisa Westerberg OK Milan 28:27 +4:48 9:01
12 Sofia Johansson Trollhättans SOK 28:44 +5:05 9:07
13 Susanna Forsell Motala AIF OL 28:51 +5:12 9:09
14 Lovisa Falk Hagaby GOIF 28:56 +5:17 9:11
15 Josefin Persson Järla Orientering 29:03 +5:24 9:13
16 Lovisa Onsbring Gustafson Eskilstuna OL 29:07 +5:28 9:14
17 Karin Waldemarsson Köping-Kolsva OK 31:01 +7:22 9:50
18 Andrea Wickbom Vittjärvs IK 31:11 +7:32 9:53
19 Lina Johansson Skattkärrs IF 31:25 +7:46 9:58
20 Lisa Pettersson OK Dacke 33:54 +10:15 10:45
21 Elise Rognsvåg Rehns BK 37:37 +13:58 11:56
Anne Hansson Markbygdens OK ej godkänd
Jill Johansson Sundsvalls OK ej start
Jenny Johansson IFK Göteborg ej start
Elin Vedin Sundsvalls OK ej start
Lisa Reichenberg Idefjordens SK ej start
Maja Pettersson OK Dacke ej start
Magdalena Olsson IFK Moras OK ej start
Sofia Söllvander OK Linné ej start
Elina Mikaelsson OK Nolaskogsarna ej start
Sofia Adolfsson IFK Lidingö SOK ej start
Viktoria Helmersson OK Ravinen ej start

H21 final D

4 660 m, 33 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Pavlo Ushkvarok OK Denseln 27:30 5:54
2 Johan Nordlund Malungs OK Skogsmårdarna 28:10 +0:40 6:02
3 Erik Folkesson Blom IFK Moras OK 29:03 +1:33 6:14
4 Leif Bader OK Kåre 30:14 +2:44 6:29
5 Nils Spetz Ulricehamns OK 30:19 +2:49 6:30
6 Leonas Mockunas Hellas Orientering 30:45 +3:15 6:35
7 Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 30:47 +3:17 6:36
8 Anders Håkansson OK Linné 30:55 +3:25 6:38
9 Mattias Karlsson Växjö OK 31:09 +3:39 6:41
10 Johan Hamelius OK Linné 31:15 +3:45 6:42
11 Ivan Forsgren OK Tisaren 31:22 +3:52 6:43
12 Linus Rapp IFK Moras OK 31:33 +4:03 6:46
13 Oskar Daniels Attunda OK 31:37 +4:07 6:47
14 Kalle Larsson Ärla IF 31:38 +4:08 6:47
15 Robbin Kantarp Ärla IF 31:41 +4:11 6:47
16 Tomas Reibring Nyköpings OK 32:05 +4:35 6:53
17 Marcus Wadell Ulricehamns OK 32:23 +4:53 6:56
17 Rasmus Palmqvist Aslaksen Järfälla OK 32:23 +4:53 6:56
19 Jan Johansson IFK Umeå 32:24 +4:54 6:57
20 Martin Sand OK Tisaren 32:28 +4:58 6:58
21 Emil Kalered OK Denseln 32:45 +5:15 7:01
22 Johan Eriksson Hagaby GOIF 33:33 +6:03 7:11
23 Daniel Wejås Nyköpings OK 33:49 +6:19 7:15
24 Ola Svahn IFK Moras OK 33:55 +6:25 7:16
25 Mats Nordbrøden Järla Orientering 34:21 +6:51 7:22
26 Johan Karlsson OK Kåre 34:22 +6:52 7:22
27 Anders Jansson Täby OK 34:43 +7:13 7:26
28 Robbie Anderson Göteborg-Majorna OK 35:03 +7:33 7:31
29 Christoffer Eskilsson Haninge SOK 35:17 +7:47 7:34
30 Magnus Saager OK Orion 35:22 +7:52 7:35
31 Oscar Vångell Ärla IF 36:31 +9:01 7:50
32 Axel Wrådhe Attunda OK 37:14 +9:44 7:59
33 Mattias Mårts Stora Tuna OK 37:56 +10:26 8:08
Kristian Dahlström IFK Moras OK ej start
Fredrik Norman Leksands OK ej start
Johan Lindberg IFK Moras OK ej start
Jonas Eklund OK Rodhen ej start
Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF ej start
Stefan Jonsson Malungs OK Skogsmårdarna ej start
Erik Öhlund Göteborg-Majorna OK ej start
Erik Lind IFK Umeå ej start
Johan Kärrström Tullinge SK ej start

D18 final D

2 330 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Rebecca Mårtensson Köping-Kolsva OK 22:23 9:36
2 Sara Josarp FK Friskus-Varberg 24:23 +2:00 10:27
3 Klara Mandahl OK Linné 24:42 +2:19 10:36
4 Sara Hägnander Lidköpings VSK 25:09 +2:46 10:47
5 Klara Gumaelius OK Skogsfalken 26:01 +3:38 11:09
6 Cecilia Spångberg Lunds OK 28:27 +6:04 12:12
7 Jenny Edgren Trollhättans SOK 31:53 +9:30 13:41
8 Johanna Palm Nilsson Rehns BK 35:27 +13:04 15:12
Sandra Näslund Västerås SOK ej start
Julia Frejd OK Ravinen ej start
Stina Gustås Linköpings OK ej start
Linda Brolin OK Roslagen ej start
Emma Lindell Linköpings OK ej start

H18 final D

3 220 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Axel Granqvist OK Ravinen 21:31 6:40
2 Oscar Sundlöf Sundsvalls OK 22:23 +0:52 6:57
3 Hugo Eriksson OK Nolaskogsarna 22:51 +1:20 7:05
4 Daniel Duhlbo IFK Moras OK 23:09 +1:38 7:11
5 Olle Skog Tullinge SK 24:50 +3:19 7:42
6 Jesper Ågren Lunds OK 26:09 +4:38 8:07
7 Carl Rämmal Lunds OK 26:50 +5:19 8:20
8 Hampus Ahl OK Tisaren 27:20 +5:49 8:29
9 John Gabrielsson Sävedalens AIK 27:36 +6:05 8:34
10 Felix Garmer Göteborg-Majorna OK 28:17 +6:46 8:47
11 Oscar Wiberg Järla Orientering 29:27 +7:56 9:08
12 Lars Olovsson Rehns BK 30:29 +8:58 9:28
13 Johan Stenström Linköpings OK 40:11 +18:40 12:28
14 Tobias Bladh Lunds OK 40:44 +19:13 12:39
Filip Jacobsson Degerfors OK ej start
Joakim Skärlén Haninge SOK ej start
Anton Gumaelius Waxholms OK ej start
Ludvig Sandahl IFK Enskede ej start
Nils Gumaelius Waxholms OK ej start
Henrik Sparr IFK Moras OK ej start

H21 final E

4 350 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tommy Andersson Vänersborgs SK 26:20 6:03
2 Joakim Eliasson Göteborg-Majorna OK 27:10 +0:50 6:14
3 Erik Andersson Järla Orientering 27:14 +0:54 6:15
4 Martin Jansson OK Rodhen 27:31 +1:11 6:19
5 Anton Sundgren Långhundra IF 27:56 +1:36 6:25
6 Niklas Wrane Söders-Tyresö 27:57 +1:37 6:25
7 Olle Carlsson Söders-Tyresö 28:05 +1:45 6:27
8 Kalle Johansson Halmstad OK 28:22 +2:02 6:31
9 Joel Sjölander IFK Umeå 28:26 +2:06 6:32
10 Sigge Lundedal OK Denseln 29:05 +2:45 6:41
11 Simon Waller IFK Umeå 29:10 +2:50 6:42
12 Erik Sköld Linköpings OK 29:38 +3:18 6:48
13 Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 30:02 +3:42 6:54
14 Marcus Berggren Nyköpings OK 30:03 +3:43 6:54
15 Pontus Johansson OK Linné 30:36 +4:16 7:02
16 Johan Lindahl Täby OK 30:39 +4:19 7:02
17 Torbjörn Lännevall OK Roslagen 30:42 +4:22 7:03
18 Oscar Björck Järla Orientering 30:51 +4:31 7:05
19 Rikard Pentonen IFK Göteborg 30:54 +4:34 7:06
20 Jonathan Rosendahl Ärla IF 31:12 +4:52 7:10
21 Johan Persson Hagaby GOIF 31:15 +4:55 7:11
22 Simon Hodler IFK Moras OK 31:16 +4:56 7:11
23 Eric Hansson IK Hakarpspojkarna 31:19 +4:59 7:11
24 Anton Sundin OK Tisaren 31:22 +5:02 7:12
25 Magnus Homann OK Orinto 31:27 +5:07 7:13
26 Ali Kuosku Skogsluffarnas OK 31:49 +5:29 7:18
27 Sven Larsson Leksands OK 31:58 +5:38 7:20
28 Oskar Höglund Motala AIF OL 32:48 +6:28 7:32
29 Victor Bergstrand Motala AIF OL 33:08 +6:48 7:37
30 Otto Lundman OK Roslagen 33:12 +6:52 7:37
31 Robert Pettersson IF Thor 33:57 +7:37 7:48
32 Gustav Lindeborg Täby OK 34:34 +8:14 7:56
33 Christoffer Ohlsson Uddevalla OK 35:04 +8:44 8:03
34 Peter Nordström Täby OK 35:40 +9:20 8:11
35 Björn Karlsson Halmstad OK 37:36 +11:16 8:38
Simon Sjöhed Gävle OK ej start
Johan Levin Sävedalens AIK ej start
Martin Larsson Hestra IF ej start
Samuel Andersson IFK Umeå ej start
David Kleman Täby OK ej start
Fredrik Bjernulf Sundbybergs IK ej start
Greger Tysk Leksands OK ej start

H21 final F

3 800 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Fredrik Ingelsson Rehns BK 22:05 5:48
1 Ola Nyberg OK Kåre 22:05 5:48
3 Davis Dislers IK Hakarpspojkarna 22:29 +0:24 5:55
4 Peter Eriksson Linköpings OK 23:00 +0:55 6:03
5 Ross Smith OK Linné 24:31 +2:26 6:27
6 Robert Johansson Täby OK 24:35 +2:30 6:28
7 Rasmus Blockgren Falkenbergs OK 25:06 +3:01 6:36
8 Fredrik Johansson Bredaryds SOK 25:23 +3:18 6:40
9 Niklas Olsson Skåneslättens OL 25:29 +3:24 6:42
10 Henrik Tosteberg Linköpings OK 25:32 +3:27 6:43
11 Simon Andersson OK Kullingshof 25:51 +3:46 6:48
12 Charlie Stolt Rehns BK 26:08 +4:03 6:52
13 Johan Lindqvist Täby OK 26:10 +4:05 6:53
14 Robert Wetterlöf OK Pan-Kristianstad 27:06 +5:01 7:07
15 Ola Brönnheden Nyköpings OK 27:08 +5:03 7:08
16 Niklas Österlund Ulricehamns OK 28:02 +5:57 7:22
17 Mikael Lundqvist Falkenbergs OK 28:10 +6:05 7:24
18 Ola Hultin OK Roslagen 28:43 +6:38 7:33
19 Fredrik Johansson OK Skogsstjärnan 28:57 +6:52 7:37
20 Jonathan Andersson Hagaby GOIF 29:07 +7:02 7:39
21 Andreas Claesson OK Kullingshof 30:24 +8:19 8:00
22 Andreas Bergander Eksjö SOK 30:48 +8:43 8:06
23 Joel Udd Markbygdens OK 31:24 +9:19 8:15
24 Joel Käll-Karlsson Linköpings OK 33:04 +10:59 8:42
25 Anders Reimertz Eksjö SOK 35:03 +12:58 9:13
26 Jakob Redtzer Attunda OK 43:20 +21:15 11:24
Gustav Eklöf Ulricehamns OK ej godkänd
Denys Shcherbakov OK Pan-Kristianstad ej start
Krister Kölzow OK Ravinen ej start
Jonas Lindahl OK Milan ej start
Anders Johansson Rehns BK ej start
Erik Blomgren Stora Tuna OK ej start
Henrik Trolin Forsa OK ej start
Erik Åhlin Långhundra IF ej start
Joel Lännevall OK Roslagen ej start
Tomas Hallmén OK Tisaren ej start
Magnus Björk OK Borgen ej start
Joakim Ingelsson OK Hammaren ej start
Torbjörn Jacobsson OK Rodhen ej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Huvudsponsor

Team Sportia

Annonser